Keresés

Részletes keresés

elefada Creative Commons License 2010.02.09 0 0 1992
Nem az oltóval van gond, abban biztos lehetsz, hogy azMTK nem ad ki rossz minőségű árút. AZ okot a tejben kell keresni. Szerintem meg is találtad. Sajtgyártásra a tej 30 napig nem alkalmas. Ha ezután is gondjaid lesznek az alvadással, kevés kálciumklorid
hozzáadásával erösítheted az alvadást. Addig készíts túrot a tejböl, nyugodtan mehet kiadagolva a fagyóba, nekem a tavaszi kecsketúró januárban fogyott el, semmi gond vele. A savanyú kazein, vagyis túró alvadásához nem gond a kevés kalcium.
Segítséget a sajtgyártáshoz, sok sok infóval a ://www.sajtkeszites.hu/ is találsz.
Előzmény: B1114 (1989)
B1114 Creative Commons License 2010.02.09 0 0 1991
igen azt nem írtam:) hogy egyszerre 10 liter tejbe teszek 1.7ml oltót mert ez lenne az ajánlott mennyiség:) de ezt van amikor 3-szorosan át kell lépnem hogy megalvadjon... és így is 1-2-3 óra hossza és közben folyamatosan hőn tartom...
Előzmény: krizsi_l (1990)
krizsi_l Creative Commons License 2010.02.09 0 0 1990
Én a szokásos mennyiségű 14l tejembe 3,8ml-t teszek. 30-40 perc az alvadás 33 fokon.
B1114 Creative Commons License 2010.02.09 0 0 1989
Körülbelül 3-hete
Előzmény: elefada (1988)
elefada Creative Commons License 2010.02.09 0 0 1988
Mikor ellett a tehén?
Előzmény: B1114 (1987)
B1114 Creative Commons License 2010.02.09 0 0 1987

Először is Heló mindenki:)
Hát talán kezdeném azzal hogy ezt a fórumot már évek óta folyamatosan olvasom mert nagyon érdekel a sajt készítés:) de mivel eddig nem volt rá lehetőségem így maradt az olvasás, és a jóféle sajtok alkalmankénti kóstolgatása:)
De most van rá lehetőségem mert van napi 20 liter tejem:) ami eredeti házi annyira hogy én fejem ki:) viszont akadt egy kis problémám:) természetesen a legelején:)
Múlthéten rendeltem meg a MTKI-től az oltót majd mihelyst megérkezett ki is próbáltam... csak az volt a probléma hogy nem "aludt" meg a tej... mármint felmelegítettem 34-fokra majd a kiszámolt mennyiségű oltó(1.7ml) hozzáadása után egy Flórára se még egy óra hosszára sem történt semmi:) ekkor hozzáadtam még egyszer annyi oltót (a tej még mindig 32-fokon volt így melegíteni nem melegítettem újra) és egy óra múlva ismét semmi:(
NA hát gondoltam első csalódás után nem adom fel mert hátha csak az volt a probléma hogy előtte ez a tej már állt legalább 6 órát(bár hidegen) és mint olvastam ez is befolyásol hatja...
De másnap a frissen fejt tejből ami még a boci-tól volt meleg újra próbáltam és megint hasonló eredménnyel... bár most a 3.-óra elteltével újramelegítettem és újraoltottam majd ezt követően 2-óra múlva kezdett alvadni nem de a pelyhes állapotban megállt... na jó ezt már leszűrtem:) és próbálok kezdeni vele valamit:) de azért ezt enm nevezném sikernek:) és azóta is próbálkozok minden nap bár már csak 5l- tejjel de még mindig semmi...
NA és a kérdésem nem az lenne hogy mi a hiba?:) mert gondolom erre ti sem tudtok így távolból tutit mondani:) inkább az hogy mivel próbálkozzak? most pl.- próbálok beszerezni ph-meghatározáshoz lakmusz papírt, illetve Kálcium kloridot első lépésként... de ha van még valami ilyen dolog amivel ki tudok zárni egy két lehetséges hiba okot azt szívesen fogadnám:) mármint az ötleteket:)
üdv
Balázs
krizsi_l Creative Commons License 2010.01.26 0 0 1986
Valamelyik társtopikban olvastam egy minimalista házi kivitelezésű füstölőről. Igen egyszerű: ki kell vágni egy bádog hordó alját, tetejét. Az így kapott hengert rá állítani 4 db téglára (alul legyen némi szellőzés). A tetején átrakni egy rudat, rálógatni a füstölni valót, lefedni és alágyújtani.
Ebből kiindulva találhatsz elegánsabb megoldást mondjuk ajtóval stb. A lényeg, hogy alul lassan égni tudjon a füstölő anyag és ez a füst ne szökjön meg azonnal.
Kényes kérdés a hőmérséklet: néhány fok plusznak kell uralkodnia. Ezért az ilyen "könnyűszerkezetes" füstölőkkel problémás a munka nagy hidegben vagy melegben. Nyáron nem szoktam parenyicát készíteni mert olyan meleg van, hogy a füstölőbe való begyújtás nélkül is olvad a sajt. Most pedig arra kell ügyelni, hogy ne fagyjon meg.
anyósom falazott füstölővel dolgozik, de azt mondta akkorra csináljak sajtot mikor kolbásszal, szalonnával tudja berakni, mert most a füstölés megkezdése előtt fel kell fűteni a falakat, légteret.
Házi körülményekkel nem a legegyszerűbb ez a művelet, és sajnos szezonális.
Előzmény: taffy (1984)
elefada Creative Commons License 2010.01.26 0 0 1985
Én húsfüstölőt használok, lényeg a hideg füst.
Tudod, a google jó barát! Megtalálod a számodra legjobb megoldást!
Előzmény: taffy (1984)
taffy Creative Commons License 2010.01.26 0 0 1984
Sziasztok

én is készítgetek sajtokat, és sok mindent innen tanultam meg.
Most szeretnék füstölt sajtot is csinálni és hozzá füstölőt építeni. Tud vki alaprajzzal vagy viszonylag pontos leírással segíteni. Régebben volt már itt is róla szó, de persze most nem találtam meg :(
Előre is köszönöm a segítséget: Edina
elefada Creative Commons License 2010.01.22 0 0 1983
Tanács: olvasd a hsz-eket itt, használd a keresöt / bal oldal, beírod amire kiváncsi vagy, gyorskeresés innen , oké,/ pl:ird be ,hogy gomolya, s kapod a további magyarázatot.
Továbbá:http://www.sajtkeszites.hu/
A jó sajtgyártásig eljutás, hosszú tanulási folyamat. Nem paprikáskrumpli, hogy a receptjét le lehessen írni. Egy-egy leírást, csak mankónak lehet használni, a saját körűlményeidhez kell adaptálni, de ehhez sok infot kell begyűjteni.
Sok sok kudarc, de fantasztikus sikerélmény is a sajtkészítés. Készülj rá! Hajrá!
Előzmény: tejes65 (1982)
tejes65 Creative Commons License 2010.01.21 0 0 1982
Sziasztok !

Én is lelkes kezdő vagyok, a segítségeteket kérném ! Tudnátok-e nekem sajtrecepteket küldeni több fajtát félkemény sajtokat, de úgy hogy pontosan leírnátok lépésről lépésre ,hogy mit kell csinálni. A fórumot már hetek óta olvasom ,beszereztem már 2 fajta könyvet is ,de tegnap mikor megcsináltam az első sajtomat hát az oldalak között cikáztam és sokszor csak az érzéseimre hagyatkoztam . A sajtokból amit készítettem nem tudom mi lesz majd meglátjuk. oltót kultúrát beszereztem csak a technológiába sagítsetek ! Köszi
Előzmény: Melmo (1978)
Törölt nick Creative Commons License 2010.01.16 0 0 1981

írópor-ra lenne szükségem (1-2kg)

Ha valaki tud eladó emailben keressen meg elgyen szíves.

adam 'kukac' djmada 'pont' hu

Phnx Creative Commons License 2010.01.07 0 0 1980
Ha Pécsett lenne ilyen sajtos találkozó, akkor talán tudnék helyet biztosítani nagyobb létszám esetén is. Esetleg egy "sajtexpót" is lehetne szervezni :) Egy (nagy) művházban dolgozom, ahol lehetne ehhez helyet keríteni. Kóstolósdi, videóvetítési lehetőséggel (van 500 fős mozitermünk is), előadások, akármi... mindenki hozná a saját készítésű sajtját, vagy külföldről hozott különlegességet esetleg, stb.

Akinek van szervezésben jártassága és lenne hozzá kedve, szerintem összehozható lenne.
Előzmény: krizsi_l (1976)
elefada Creative Commons License 2010.01.07 0 0 1979
www.sajtkeszites.hu-n mindkét kérdésedre ott a válasz.
Előzmény: Melmo (1978)
Melmo Creative Commons License 2010.01.07 0 0 1978
Sziasztok! Most regisztráltam lelkes kezdőként :) Gondolom rengetegszer leírtátok már, de kérlek segítsetek: hol tudok kulturákat (mezofil,fehérpenész, kékpenész, rúzs, stb) beszerezni? Oltót találtam az anivetnél, de szívesen elfogadok más tippet is. Még egy kérdés: melyik a legjobb könyv, amit érdemes lenne megvennem?
Köszönöm :)
rosie78 Creative Commons License 2010.01.05 0 0 1977
Rajtam nem múlik...DD...Nem vagyok én semmi jónak elrontója...DDD
Előzmény: krizsi_l (1976)
krizsi_l Creative Commons License 2010.01.04 0 0 1976

Iyen sörözéses beszámolósdi, kostolósdi szervezhető saját erőből is. Néhány hifis topik találkozót már szerveztem (30-50 fővel), voltam a netgombászokkal is (majd 80 fő). Sajtolóknak is szervezhetnénk egyet kisebb létszámmal, nem szigorúan csak az ideírkállóknak.

Találjuk ki, csináljuk meg!

 

Kb egy hétre lemegyek a térképről, de utána szervezkedhetünk. Addig ti is nélkülem :) Pl egy szép májusi hétvégére.

Előzmény: Pettviki (1975)
Pettviki Creative Commons License 2010.01.04 0 0 1975
Jó nektek!
Én meg csak hallgathatom a beszámolókat. A múltkor az Edinát pont egy ilyen sörözés kezdetén értem utól telefonon.
Előzmény: rosie78 (1974)
rosie78 Creative Commons License 2010.01.03 0 0 1974
Sziasztok!!

Hozzátok csapódnék ha nem baj, bár a kedves fórumozók jó részét ismerem a kecskés topicból....:):)


..Nekem is van egy üszőm Jersey-vel rakatva..júniusban várható a kis boci...én reménykedhetek csak hogy nem bika lesz..DD

Jelenleg van egy magyartarka fejősöm, és az ő tejéből sajtoskodom(már ha marad belőle)..:):)


Elefada! voltam csermajorban...húúúú aza hely baszus ott csodákat lehetne művelni,és a társaság is nagyon jó...éjjel 1ig ment a tapasztalatcsere ki, mit, hogyan,honnan...összedobtuk a kaját, kóstólgattuk egymás sajtjait...naaaagyon naaagyon jó volt!!!
Előzmény: Pettviki (1972)
Japán törpés Creative Commons License 2009.12.26 0 0 1973
Helló!Nekünk is volt jerseynk nagyon jó a teje!
Előzmény: Pettviki (1972)
Pettviki Creative Commons License 2009.12.18 0 0 1972
Még csak üsző, de egy hete már nem szűz. Ha minden jól megy, szeptember végén jön a boci, ami elvileg szintén üsző lesz. (A szexált sperma előnyeit próbálom kihasználni, remélem nem esünk bele a 10 hiba %-ba.)
Alig várom, hogy saját tehéntejem legyen. Ma reggel dühöngtem, mert olyanok lettek a félkemény sajtok, mint a szivacs. A friss parenyicának való is. Remélem, azért még lehet vele kezdeni valamit. A mozzarella úgy-ahogy sikerült, az előző parenyica végül megsavanyodott, úgyhogy éjjel kinyújtottam, egész szépek lettek.
Előzmény: krizsi_l (1971)
krizsi_l Creative Commons License 2009.12.18 0 0 1971
Van tehened is?
Előzmény: Pettviki (1969)
elefada Creative Commons License 2009.12.18 0 0 1970
Gyönyörűek:-)))
Látom megint beindult a fantáziád. Ha beérett, megmutatod a lukas kisméretű malomkereket?
De a bankod, Orsi is szépen cseperedik.
Előzmény: Pettviki (1969)
Pettviki Creative Commons License 2009.12.18 0 0 1969
Ha nagyon unatkoztok sajtolás közben, tettem fel néhány képet tehénsajtokról is.
Karácsonyi kollekció (volt).
elefada Creative Commons License 2009.12.17 0 0 1968
Már miért?
Igaz az enyim még nem olyan szuper, mint a tied, de alakul. A külalak azért még fényévnyire van a tiedtől.
Előzmény: Pettviki (1964)
krizsi_l Creative Commons License 2009.12.17 0 0 1967

Írtam is, hogy ha nem titkos. Volt egy gyanúm :)

Az Anivetest friss sajthoz is jónak gondolom. Van a hűtőben egy jó adag belőle, csak friss sajtot ritkán készítek, akkor is keveset, amihez persze még kevesebb oltó kell :)

Előzmény: Pettviki (1964)
krizsi_l Creative Commons License 2009.12.17 0 0 1966

Bocs, marhaságot írtam. Helyesen: mindig teszek bele kulturát.

Állandó fogalom keveredést okoz nálam, hogy az általános szóhasználatban az oltás az baktérium kultúrával, vagy vírussal való "fertőzést" takar, itt meg egy enzimes cucc hozzáadását.

Előzmény: elefada (1965)
elefada Creative Commons License 2009.12.17 0 0 1965
Még jó, oltó nélkül csak túrót tudsz csinálni.
Egyébként a tejsavbaci a hütött tejben is benne van, csak a neki megfelelő hő hatására kezd el dolgozni.Persze ha pasztörözöd a tejet, az más, de az már nem is gomolya.
Előzmény: krizsi_l (1960)
Pettviki Creative Commons License 2009.12.17 0 0 1964
Á, azt nem lehet! Elefada még megsértődne :)
Különben eléggé titkos, ez az egyik féleség, amit csak én árulok a piacon.
(Már vagyunk vagy tízen sajttal, és mindenki nagyon igyekszik.)
Sokat szidjátok az ANIVETES oltót, hát ez azzal készül. Itt kifejezetten előny a lassú alvadás.
Előzmény: krizsi_l (1961)
elefada Creative Commons License 2009.12.17 0 0 1963
Nem elmélet, gyakorlat. Hú, de nagyképű voltam! Igaz csináltam már jó párszor, soha nem volt gond. Szerintem ess neki, 35 fok 40 perc, oltsd be, egyszer ülepítés, kevés kb 1/3 savólemerés, és 20-25 perc, de inkább amikor még kocsonyás alvadékot is látsz egy keveset közötte, savó nélkül formába, utomelegítés nélkül. Le szoktam a formát takarni egy műanyag szatyorral.Holnap ilyenkor már írhatod, hogy oké, csak a melegről ne feledkezz el.
Előzmény: Pettviki (1957)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!