Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2002.01.08 0 0 3418
Azért ez a 7750-es kronográfszerkezet már jó ideje bizonyított a magyar pilóták körében. Úgy tudom, a korábbi, hetvenes évekbeli HEUER Montreal is ezzel szerelt óra volt. Sokan még ma is szeretik.
Meg hát persze abban az említett múltkori Óra Magazin cikkben szereplő pilótaórák jó része is ugyanerre épült. És mindahányan kiállták gond nélkül a műrepülő próbát (ami persze még nem szuperszónikus igénybevétel, de azért az átlag órákat messze meghaladó próbatétel volt). Aztán természetesen ezek különböző gyártóktól függően egészen irreálisan nagy árszórás mutattak. A Fortis a középmezőnyhöz tartozott a 419-ével.

Erről egy kérdésem Idomero felé :
Végülis melyik az "eredeti pápai repülős óra" ?
A sima fekete számlapos, vagy az amelyiken a pápai légierő címere is fel van tüntetve ? (Esetleg ez utóbbi mindössze marketingfogás a pórnépnek, vagy egy köznépi ritkább sorozat azonosítója ?)

És még egy dolog :
Én azért a Poljot 3133 mellett - mint korábbi jó hírű repülős kronográf - továbbra is kiállok. Igencsak érdekes és ritka darabok a korábbiak itt kelet-európában és ennek is jó híre, illetve történelme volt. És nem megvetendő az sem, hogy olcsó, ennek ellenére igencsak tűrőképes.

Puli Barát Creative Commons License 2002.01.07 0 0 3417
Mondjuk itt próbálkozhatnál.

A többi kedves fórumlakónak is üzenem, hogy eléggé furcsálom, hogy nem látok itt eladó vagy cserélni való óra hírdetéseket, csak nagy ritkán.
Tessenek hirdetni bátran. :-)
Közönöm.
Sziasztok.
Puli

Előzmény: BREKI (3416)
BREKI Creative Commons License 2002.01.07 0 0 3416
Te_o
Emlited azt a hasznaltora boltot. Pontosan merre van mert amikor en akartam venni nemigen talaltam sok ilyen uzletet. Itt videken meg egyaltalan nincs semmi. A citizennel megall az elet. Egy ket pesten nem eladhato Breitling lezeng az Orex-nel. Most a rolex miatt el akarom adni a Fortis Flieger chronomat. Merre lehet a legegyszerubben megtenni? Debrecenben csak erdeklodnek, de sajnos igen kevesen adnak ennyit oraert. Mondjuk valoszinuleg a kereslet hianya miatt nem tartanak komolyabb orakat a boltokban. Pedig az orszag masodik legnagyobb varosa. De fenyevekre van pesttol :-(.
Előzmény: te_o (3414)
idomero Creative Commons License 2002.01.07 0 0 3415
kvzooli
A Fortis termékei ár és minőség szempontjából szerintem eléggé egyensúlyba vannak. Nekem van kb. 10 rendszeres pilóta kuncsaftom, ma is volt 2-tő az üzletemben. Nem a Fortis volt hibás! Én személyesen a honlapomon (www.extra.hu/idomero) megtalálható típust javítom nekik ,ők ezt használják minden.
Meghibásodás nem igen fordul elő. Egy probléma azért azonos. A szabályzó kulcs vibráció miatt néha elalítódik, és ezért újra szabályozni kell az órát, de ez csak sugárhajtású repülőknél fordul elő tudomásom szerint.
Breitling mutatók kicsit gyengék nehezen szerelhetők igen vékony anyag gyengén van a mutató csőre szegecselve, viszont a szerkezetet jobb módon rögzítik a tokba. A fortist előnye a letisztult forma és kiválóan áttekinthető számlap, ami a jó színhasználat eredménye valamint az ár. Ő szerintük a kiváló leolvashatóság a strapabíróság mellett a legfőbb szempont. A valjoux 7750 pedig a karstopper szerkezetek egyik legsokoldalúbban bizonyított példánya.
Előzmény: kvzooli (3411)
te_o Creative Commons License 2002.01.07 0 0 3414
Hali!

oyster!
A feltett Rolex meg nekem is tetszik, pedig altalaban a design-juk nekem tul eros. Ez viszont tenyleg szep darab!
apropo!
A Nyugatihoz kozel a koruton van egy kis, de rengeteg szep orat arulo uzlet (hasznaltak), ott lattam egy Rolex Submarinert (ha minden igaz). Arat nem lattam.

kvzooli!
lathatsz egy repulos ora tesztet az Ora Magazin elozo szamaban. Ha minden igaz Longines Lindbergh, IWC Flieger, Fortis, Breitling, Omega szerepelt. Egyebkent korabbi szamokban kerdeztek pilotakat oraikrol. Ezek alapjan vsz. a szerkezetek birjak a strapat. Ilyen teren szerintem senki nem erositi meg a verkeket.
A Fortis flieger vsz. ugyanolyan szerkezettel rendelkezik, mint a Breitling. A Breitlingek szerkezete mind ETA, 2892 modulos krono vagy Val.7750 (mar ami nem kvarc).
Ha javasolhatok, Sinn pilotaoraja szinte Breitling (ha minden igaz, oveke volt a Breitling egy ideig, errol korabban mintha itt lett volna szo). Es nem meregdraga.
Egyebkent pl. Breitling Navitimer orai nekem is tetszenek, annak ellenere, hogy hordani nem tudnam oket.

te_o

kab Creative Commons License 2002.01.07 0 0 3413
Szóval most megtaláltam végre a Frank Müller Casablanca Sahara képét fehér indexekkel. Hát ezt fogom megvenni:

Üdv,

kab

ath Creative Commons License 2002.01.07 0 0 3412
ilyen, csak a szíja kétszínű ezüst (vagy az egyik fehér arany?) és a számlapja fehérebb, nem ilyen csontszínű. nagyon diszkrét.
Előzmény: Törölt nick (3410)
kvzooli Creative Commons License 2002.01.07 0 0 3411
Hello mindenkinek,

Nos en egy ideje fejembe vettem egy (-ket) otletet, ami bar meg egy kicsit tavoli alom, de ha minden jol megy elobb-utobb realizalom. Mint az mar egy parszor elofordult kerdezgettelek mar titeket, amire nagyon koszonom a valaszokat. Az elmult honapok soran sokat tanultam errefele.

Lehet hogy egy kicsit furi az itt osszegyult hozzaertok koreben, de nekem a szerelmem a robusztus (krumpli :)))) pilotaora-tipus, ami remelhetoleg kulso es belso adottsagainal fogva egy (majdnem) eletre szolo tars. Talan azert, mert gyerekkori - kb 20 eves - szerelmem a repules.

Bar az is lehet, hogy engem is csak a Breitling ill. Fortis marketingje altal krealt image fogott meg? (Megjegyzem minden altalatok emlitett Gyartot megneztem, tenyleg gyonyoruek a muveik - legyen az Sinn, IWC, Rolex, de akar egy Breguet vagy Patek... mindegyik - de en a pilotaorakban talaltam meg a szepet es funkcionalist. Such is life:) Ugyanis ahogy en itt vegig nezegettem irasaitokat, mas gyar is arul hasonlo szerkezetekkel orakat mas image ala rejtve.

Elso Kerdesem:

Vajon tenyleg repulosoknek valo orak a fent megnevezettek? Tartjak e a pontossagot, megbizhatosagot, kritikus homersekleti es terhelesi viszonyok kozott. Hozzanyulnak-e a fenti gyarok a masok altal is kozkedvelt szerkezetekhez (Valjoux, ETA) annyira, hogy feljavitjak azok turokepesseget?

Masodik:

Az utobbi idok felfedezettje nalam a Fortis Flieger Chronograph Automatic Chronometer (C.O.S.C. hitelesitessel). Gyonyoru, letisztult ora szerintem, jonak igerkezo funkciokkal.

Tudtok rola valami olyan tulajdonsagot a mi versenyhelyzetbe hozza nekem egy Breitling Navitimer Fighters-sel-rel ami ugye alapbol Chronometer a Valjoux motorbol kifolyoan. (Kiveve az arat, azzal most ne foglalkozzunk amugy talan 500eFt koruli, mig a Breitling majdnem 2x annyi? :)

Apropo penz

Van olyan infotok, hogy hol lehet ezeket az orakat legolcsobban beszerezni Europaban.

Erdekes modon a kovetkezot tapasztaltam:

A Breitling Fighters Magyarorszagon mondjuk 970,000 (a femszijas valtozat azt hiszem) Ugyanez Svajcban kb 760,000 Ft - amit egy svajci. Ez szamomra meglepo Svajc amugy magas arait tekintve. Es ebbol meg vissza is igenyelhetsz egy minimalis Svajci Afat mondjuk 50eFt ertekben. Mondjuk kijon a dolog 700,000-bol. Nekem ez egy kicsit meglepo.

Ugyanakkor nem tudom kell e erre fizetni vamot, ha behozom. Leginkabb akkor ugyebar, ha visszaigenylem az afajat, gondolom csak lejelentik a VPOP-nek, hogy ez a gyerek hoz egy ilyen orat. A VPOP meg kiveti ram a vamot, ami nem tudom mennyi (nem tudjatok?)

Szoval erdekes.

Varom ertekes valaszaitokat, commentjeiteket.

Koszi

Z

Törölt nick Creative Commons License 2002.01.07 0 0 3410
A múltkor említett Patek-hez tartozik még, hogy az bizony fekete számlapos volt. Az életben valami csudás darab. No, persze számomra évek óta ez a fazon "A PATEK". (De, mintha SukosdG míves O+A-ja is efféle design lenne :)
A J B által feltett kérdésre, miszerint "Ha választhatnál az emlitett óra és egy (esetleg több) árában nagyságrendileg egyező Jaeger, Lange, Glashütte, Chopard között, (hordási kötelezettség mellett!)?? " az a válaszom, hogy egy pld. esetén ennél maradnék. Ha több is jöhet, úgy kéne a JaegerL.C és a Glashütte. (Na de hová lesz a hordási kötelezettség ? Felváltva is mehet ? Mikor jöhetek értük ?)

Más :
ATH !
Ezzel a Datejust képpel szívemen találtál el. Na ez az ! Nekem ez az óra ! (Már persze diszkrétebb számlappal.)
Így :
[A hivatkozott kép már nem található meg a tar.hu-n]
A korábban a képeden látott bordázott lünettával a sima polírozott helyett...
És hát a Submariner is a topon van nálam is. Azért kéne oly igazán az ezzel azonos Tudor ...

Megint más :
A Glashütte copy.
Én korábban szintén a Tangón egy Lange hamisítványt láttam. Persze az eladó nem kívánt megvezetni, 30-ra tartotta. Az üveghátlap alatti központi rotoron no gravír, mindössze szitanyomott "Lange & Söhne". A számlapon is feliratok, illetve a 6-osnál kerek kivágás, amolyan turbíjjonos, amiben fémpánttal átkaroltan a normál billegő adta a mozgást. Rémes volt, de ezek szerint Glashuette topictárs örülhet, mert "a rizsesek is felvettek a nagyok klubjaba" (?).

És, hát mégegy dolog :
A múltkorában J B felvetette, hogy : "A mult nap a tv-ben háromszor láttam a Bajor Imrét, mindhárom alkalommal másik óra volt rajta és nem is akármilyen. Régebben láttam többször a heti hetesben,s már ott feltünt ilyetén vonzalma, na, az ő kollekcióját is megnézném."
Hát most én is beindultam erre, ugyanis a hétvégi hetihetesben szemelvények voltak a korábbiakból. Szinte ahány felszólalás, annyi óra. És nem a leggagyibbak. Jó lenne tudni róluk valamit... ! (Csak halkan jegyzem meg, de esetleg Óra Magazin cikktipp is lehetne...)

Oyster
APT Creative Commons License 2002.01.07 0 0 3409
ALEXANDROSZ: A RADO - mint Oyster már kifejtette - ETA werkeket alkalmaz, mind a mechanikus, mind a kvarc óráiban. Viszont van néhány werk, amelyet az ETA-val együttműködve fejlesztettek, és kizárólag náluk fordul elő, és ez mindenképpen érdekesebbé teszi őket (hirtelenjében ilyen például az új Esenza, korona nélküli modelljük, a többi nem jut eszembe). A kerámiát pedig egyértelműen a jövő ideális tokanyagának tartom, könnyű, üvegkemény, antiallergén.

SUKOSD: Az szakirodalom szerint a SZAKSZERŰ szkelettírozás nem, vagy csak alig-alig, a gravírozás egyáltalán nem befolyásolja a werk minőségét. Kínai kontármunkával persze lehet kárt tenni, és hát nyilván jobb sem lesz a werk a díszítésektől. De szebb (és drágább) mindenképpen! A "nagy" nevek meg láthatóan nem is foglalkoznak a COSC minősítéssel. Biztos van olyan presztízsóra, amelyik nem is tudná teljesíteni (a tesztek szerint pl: a LANGE pontossága körül vannak kisebb hiányosságok), de szerintem pl: a PATEK vagy az Audemars-Piguet a Gyromatic billegőjükkel tuti, hogy csont nélkül mind messze teljesítenék. De ezen cégek, vagy pl: a Jaeger, Breguet nem foglalkozik ezzel, elhisszük nekik e nélkül is, hogy nem gagyit tákoltak. De az is állhat a dolog mögött, hogy a gyári belső minőségellenőrzés már eleve szigorúbb. Konkrétan a neves gyártók közül: a Jaeger Master széria kontrollja, és a Pateknél az összes modellre a belső ellenőrzés tudtommal csak 3mp szórást engedélyez, pozíciótól függetlenül (nem +-3mp, hanem összesen 3mp!), és a ChronoSwiss belső ellenőrzése is szigorúbb a COSC-nél. A BREITLING és a ROLEX nyilván marketingokokból csináltatja meg, amit különösen valószínűsít, hogy a kvarc modelleket is bevizsgáltatják (ez főleg a BREITLING dilije). Egy kvarc oszcillátornak nincs számottevő hőfokfüggése, és egyáltalában nem lehet pozicionális hibája, vagy ha van, akkor az a werk selejt, szorul a mechanika, azonnal ki kell dobni!

LEGION: Ha úgy van, ahogy leírtad, akkor nem is olyan egyszerű a magyarázat. Elvileg a Breitlingedben levő mechanika "antimagnetic". De igen komoly mágneses tér azért hathat rá, mégpedig főleg úgy, hogy a hajszálrugó felmágneseződik, és a menetei összetapadnak. A mechanikára egyéb számottevő hatást nem gyakorolhat a mágneses tér. De összetapadt hajszálrugómenetekkel az órának határozott sietést - és nem késést kell mutatnia! Tehát - vagy nem késik, hanem siet az órád a monitor mellett, vagy pedig az óra már késésre van beállva, és nem a monitor mellett, hanem éppen a másik asztalon kerül erős mágneses térbe. Vagy nem tudom mi a magyarázat...

ORAGYUJTEMENY

Előzmény: Legion (3402)
Törölt nick Creative Commons License 2002.01.07 0 0 3408
Hát, én olyan emlékekkel rendelkezem, mintha ennek a kerámiatokozásnak az úttörője éppenséggel az IWC lett volna a cirkónium-oxid felhasználásával.
Ez volt az a bizonyos 1986-ból.

Persze a mai (szintén drága, de kevésbé elérhetetlen) RADO-hoz képest borzasztóan árazott darab volt. Az utóbbi viszont tényleg olyan szintre emelte ennek az anyagnak a használatát, hogy azelőtt még sokáig meghajlanak az órás érzelműek.

No és a RADO - láss csodát - ETA szerkezeteket alkalmaz, lévén egy közös cégcsoport tagjai...

alexandrosz Creative Commons License 2002.01.07 0 0 3407
APT!

A RADO esetében én is a különleges anyagok és az érzelmeket felkavaró dizájn (ez nem azt jelenti, hogy mindenkinek tetszik, de semlegesen kevesen viseltetnek iránta) áldozata lettem:o) Volt olyan vélemény, hogy labdába sem rúg egy jó mechanikus ellenében, véleményem szerint azonban nem is érdemes vele összehasonlítani. Ez egy modern, műszakilag jó és pontos óra, (még mindig) kissé előre mutató(?) külsővel. A kerámia pedig tényleg nagyon kellemes viselet. Megkockáztatom, hogy a kezem jobban "szereti", mint az acélt, vagy a bőrt...
Ha már Rado. Elvileg még kapható a klasszikus Rado mechanikus változata, ill. használtak is vannak a piacon (Ebay, stb.). Ezek milyen szerkezetet hordoznak magukban?

Előzmény: APT (3367)
Puli Barát Creative Commons License 2002.01.07 0 0 3406
Én semmi olyat nem rakok még a kikapcsolt monitor közelébe sem, amit megeszek vagy magamnál hordok!
Épp elég a mobil az övemen vagy a zsebemben, hogy sugároz...
Előzmény: robicsek (3404)
Puli Barát Creative Commons License 2002.01.07 0 0 3405
Igaz, hogy itthon az órák kereskedelmi haszonkulcsa 100% vagy még magassabb?
robicsek Creative Commons License 2002.01.07 0 0 3404
Hát én az órákhoz nem értek, de gondolom a monitor elektromágneses tere befolyásolhatja.
Előzmény: Legion (3402)
sukosdg Creative Commons License 2002.01.07 0 0 3403
Mi a véleményetek, mennyire változtatja meg a szerkezetek cicomázása az eredeti szerkezet merevségét, pontosságát. Már az ETA is gyárt skeletirozott szerkezeteket, amelyek szerintem nem annyira tartósak.
Miért nem vizsgáltatják be a legdrágább órákat COSC-vel. Talán a sok kézi "barkácsolás" után nem tudnák teljesiteni a követelményeket? Az első COSC-t egy Patek kapta, mára pedig nem tartják fontosnak?



www.ora.ini.hu

Legion Creative Commons License 2002.01.06 0 0 3402
Hátha tud valaki valami ésszeru magyarázatot a következore. Egy jó darabig az automata Breitlingemet, amikor nem viseltem a számítógépasztalra, közvetlenül a monitor elé tettem le. Ha nem nagyon hordtam, max. napi néhány órát, akkor néhány nap alatt "összehozott" egy perc késést. Mostanában a szoba túloldalán lévo asztalon tárolom, és jó pár napja együtt jár a kvarc Sector-ommal. Van erre magyarázat?
idomero Creative Commons License 2002.01.06 0 0 3401
Látom azért számomra nagyon tetsző ütős ingaórák mások számára is oly kedvesek. Én fiatal korom ellenére már elég sokat feljavítottam és remélem, hogy fogok is, mert ezeknél az óráknál az esetleges alkatrész urángyártás nagyon izgalmas feladat. Kuncsaftok is elégjól megbecsülik, értékelik ezt a munkát. Az ingaórák a feljavítás után tényleg életre kelnek. Ahogyan a méretük nő annál jobban érezzük, hogy lelkük van. Egyáltalán nem lepődtem meg APT-én és MAJTee-én sem, hogy ők is érzik ezt.
APT Creative Commons License 2002.01.06 0 0 3400
TE_O, HAYLOFT EZEKIEL: Az Ecseri - ahogy a Ti tapasztalatok is mutatja - bizony bizarr dolgokra is képes, érdemes ott vigyázni! A jómúltkorában egy IWC-t próbáltak rámsózni, amelyben Pobeda szerkezet ketyegett (a számlap és a tok tényleg IWC volt). De láttam olyan Rolex hamisítványt, ahol a kínai automata szerkezetben még a rotoron is szerepelt a ROLEX felirat, és valamiféle (filctollgyanús) módszerrel az automata egy szál darab kilincskerekét is lilára próbálták mázolni (a Rolexben kettő van...). Kézbevéve-belenézve (eleve-lepattintós hátlapú Oyster ki látott már..) nyilvánvalóan hamisítvány volt, de felületes, laikus szemlélőt lehet, hogy megetettek volna vele. Az már csak hab a tortán, hogy minden bronzozott felületvédelmű werket Omega eredetűnek nyilvánítanak... De jó szemmel, kis szerencsével néha tényleg kincsekre lehet bukkanni!

ORAGYUJTEMENY

Előzmény: te_o (3399)
te_o Creative Commons License 2002.01.06 0 0 3399
Hali!
Puli Barat!
Igen, egyelore csak kisebb resze van meg a szerkezeti resznek, de majd keszitgetem. Sajna a Lemania honlapjan csak egy ures oldal jon le nekem, az ETA-t mostanaban nem erem el, ugyhogy nem tudom leszedni a legujabb dolgokat (ETA 2004).

idomero!
Igen, valoban nem semmi, amit Harrison csinalt, sorrendunk csak a szemleletunktol fugg. APT-nak pedig koszonet az idorendi elhelyezesert, nekem sokat vilagitott, most mar jobban tudom hova tenni.

Hayloft Ezekiel!
Valoban, sok hamis is elofordulhat, meg regi oraknal is (mas a szerkezet es a tok, szamlap, stb.) A rossz az, hogyha nem mondjak meg (volt olyan arus, aki megmondta). A toknyito meg nem jelent semmit, van aki azzal is kart tesz benne...

te_o

Hayloft Ezekiel Creative Commons License 2002.01.06 0 0 3398
APT!
Köszönöm a kiigazítást, fejből írtam ahogy emlékeztem és bizony pontatlan voltam! Legalább most elővettem a jegyzeteimet és átnéztem őket újra. Köszönöm!

Hayloft

Előzmény: APT (3396)
idomero Creative Commons License 2002.01.06 0 0 3397
Az órás szakma szerintem se hólse lenne az egyik és a másik nélkül. Természetesen én sem azt vitatom, hogy Breguet féle találmányok akár jelentéktelenebbek lennék Harrisonnénál! Breguet is, kiváló elme volt rengeteg találmányával nem hiába ismerte el saját kora is.
Harrison egy életet gürizett át a Kronométerért. Ahogy ATP is írja ácssegédből lett elismert tudós. Találmányával emberéleteket mentett, ami nem sok órásnak adatott meg. Hangsúlyoznám nem a technikai találmányokat, hasonlítom és így helyezem előrébb, mert innét nézve az összes találmány egyformán fontos.
A találmányok fontossága pedig nem vitatható dolog. Te_o is írja innét nézve mindkettő gyümölcs.
Azonban az én értékítéletemben az ilyen mérvű KITARTÁS, a rátermettség és a tudás mellett az embertulajdonságok között a legmegbecsülendőbb dolog. Kitartásból minden ember számára példát statuált egy életre. Szerintem igaz mese az ő élete a SZIVOSSÁGRÓL, és az igazságról. Mindenki erőt meríthet belőle hiszen Harrison is egy életen áttartott ki mire elismerték. Breguet gyönyörűen, művészi módon kivitelezett ketyegői az órásszakma egyik legszebb és legötletesebb munkái. Én Breguetnél kitartása mait szeretem picivel jobban Harrisont, és azért mert számomra egy örök életre bölcseletet adott az életről, és ezt órásként adta át. Ha egyszer gyerekem lesz biztos, hogy ezzel a történettel már kiskorában traktálni fogom, mert olyan emberi értékeket teremtett életútjával, aminek ismerete által az élethez legszükségesebb tulajdonságot oltom belé a kitartást és a türelmet.

Balogh István órás

APT Creative Commons License 2002.01.06 0 0 3396
PULI BARAT: Ez az "anbifio" nem takar semmi extrát ömnagában, egy erős, jó vízállóképességű tokról van szó. A tok alja viszont nem sárgaréz, hanem PVD bevonatú. Amúgy a tok alja mindig, minden körülmények között antiallergén kell, hogy legyen, azért az általában acél, vagy arany. Aranyozott előfordul, de mivel itt elég nagy a koptató hatás, ezért hamar megkopik az aranyozás, és a réz hátlaptól utána lehet, hogy bőrkiütést kapsz. A PVD meg manapság erőltetett "varázsbevonat". Tulajdonképpen egyfajta vákuumtechnológiás festés ez is, erősen kopás, és elég jó karcállóságú. De nem véletlen, hogy minőségi órán ilyen nincs, örökké ugyanis ez sem tart, és ha már megsérült, akkor ezt felújítani lehetetlen. Egy aranyozott, krómozott tokot legalább fel lehet újítani!

TE_O: Épp arra utaltam, hogy Harrison nem "hasból" feltaláló, hanem igenis tudós ember volt, de nehéz Breguet-tel összehasonlítani, mert épp az ő generációja teremtette meg azt a tudásbázist, amelyen Breguet és kortársai már látványos eredményeket tudtak produkálni. A tény: Harrison hozta létre az első használható hajókronométert, majd az első kis, zsebóra méretű hajókronométert, és ezzel bebizonyította, hogy a feladat megoldható. Érdekességképpen megemlíteném, hogy Harrison volt az is, aki rájött, hogy a koncentrikusan lélegző hajszálrugó a megfelelő véggörbével valósítható meg. De egyszerűen nem áltak még rendelkezésére azok a matematikai módszerek, amellyel a helyes véggörbét megszerkeszthette volna. Sőt, ezek még Breguet-nek sem voltak adottak, ő is tulajdonképpen kikísérletezte az első, valóban jó véggörbét. A véggörbék számításának komplex matematikai módszerét és a teljes véggörbetáblázatot egy Phillips nevű matematikus csak 1860 körül, 40 évvel Breguet, és majd 100 évvel Harrison halála után dolgozta ki! Az én szememben ezen kor fizikusai, nagy órásai semmiben nem maradnak el Einstein v. Poincaré, M. Curie mögött, ugyanúgy a semmiből kellett komplett tudományágakat megalkotniuk!

HAYLOFT EZEKIEL: Bocs, hogy belekotyogok, de kis kiigazítást kell tennem. A fegyverlakatok közül a legelső a kanócos volt, ez egy égő kanócot tartó kart billentett egy kétkarú emelővel a gyújtóserpenyőhöz. A következő megoldás viszont éppen a keréklakatos puska volt. Itt egy forgó, recés peremű acélkerékhez nyomott piritdarab szolgáltatta szikraeső gyújtott. A kereket azonban nem tekercsrugóval forgatták, hanem egy egyszerű, egyenes (pontosabban villás) rugólappal, amely egy, az acélkerék tengelyére feltekert láncot (ennek miniatürizálásával hozták létre az órákban a kiegyenlítő csiga láncát), igénytelen megoldásoknál erős ínhúrt rántott meg. Nagyon bonyolult és drága volt az akkori technikai felszereltség mellett, és épp őt váltotta le a kovás lakat, amely kerék nélkül működött. Itt a kakas lecsapott a gyújtóserpenyő acél fedelére,és ez csiholt szikrát. Sokkal egyszerűbb megoldás volt, mint a keréklakatos, ezért sokkal olcsóbban lehetett gyártani, ezért terjedt el. A keréklakatos és kanócos megoldás ezért is volt mindvégig párhuzamosan használatban, hiszen a hadseregek olcsó "tömegfegyvereihez" a dörzskerekes lakat túl drága volt. Tekercsrugót pedig a korabeli fegyverekben soha nem használtak, nem volt elég nagy a nyomatékuk, és nagy volt a törésveszély. Időrendben a dolog valahogy így nézett ki:
Kézi gyújtás égő taplóval, kanóccal: 1400-as évek végéig.
Kanócos lakatok: 1500 körültől az 1700-as évek második feléig volt használatban.
Dörzskerekes lakat: 1530-tól az 1600-as évekig.
Smanyolkovás (kezdetleges) lakat: 1550 körültől az 1600-as évekig.
Francia kovás ("A" kovás puska) lakat: 1635-től a XX. századig.
(Lehet, hogy a téma látszólag nem illik a topicba, de tekintve, hogy sok órás puskaműves is volt - és viszont, hiszen a korabeli fimommechanikának csupán ez a két alkalmazási területe létezett, így tulajdonképpen indokolt erről is beszélni.)

ORAGYUJTEMENY

Puli Barát Creative Commons License 2002.01.06 0 0 3395
Szai.

Tetszik nagyon a honlap gratulálok hozzá! :-)
Egy apró észrevétel:
Nekem a szerkezeteknél csak az ETA és a Lemania jön be, a többi "vak".

Előzmény: te_o (3392)
Puli Barát Creative Commons License 2002.01.06 0 0 3394
A Zenit Rt honlapján (www.zenit.hu), ezt írják a Roamer Searock-ról:

"A Roamer mechanikus automata órái között a csúcsnak számító kollekció, mely magában foglalja a változatosságot és az erôt. Legfôbb megkülönböztetôje az anfibio óratokrendszer, melynek titka a tökéletesen kerek hátfedél, mely pontosan illeszkedik egy ugyanolyan pontosan kerek középrészbe. Ez a biztonságos és hézagmentes óratok eredményezi a különleges megbízhatóságot. A kollekció egyaránt tartalmaz férfi és nôi modelleket, aranyozott, bikolor, nemesacél karcsattal vagy erôs bôrszíjjal.
1997-ben megjelentek a 7750-es Vajoux automata óraszerkezettel ellátott kronográf típusú órák, melyek férfiak számára készülnek.

Fontosabb adatok:
• ETA kvarc -és ETA 2836 automata szerkezet
• E.O.L. kijelzés
• 50-100 m-ig vízálló
• hezalit vagy zafír üveg
• anfibio tok
• 10 mikron aranyozás
• svájci gyártmány

Javasolt kisker árak: 75.750,- Ft - 184.320,- Ft"

Na most ez az "anfibio óratokrendszer" volt nekem olyan fura...
Igen én is úgy látom, hogy van acéltokos Searock de a képek szerint ennek az alján ez a kiálló anfibio rész csak sárgaréz.
SZámomra nagyon idétlenül néz ki, hogy ott a tok szép acél fölső része és alatta a tok alsó csúnya kiálló sárgaréz alja.
Nembeszélve arról, hogy nagyon szembeötlő, olyan mintha egy acéltokos kronó óra és a csuklóm közé raktam volna 4 darab egymásra rakott 20 forintost.
Ennyivel jobb ez a anfibio tok???
Mert nekem nagyon nem ergonómikus...

Előzmény: APT (3390)
Hayloft Ezekiel Creative Commons License 2002.01.05 0 0 3393
te_o

Sajnos azt hiszem, hogy nem ez az egyetlen hamis darab az ecserin, de ennek a fickónak legalább volt toknyitója, egy másik egy vajkenő késsel nyitott ki egy zsebórát, szemem láttára sértve meg a tokot :( és még fel is volt háborodva amikor kifordultunk a boltból... de hát ez van.

Hayloft

Előzmény: te_o (3392)
te_o Creative Commons License 2002.01.05 0 0 3392
Hali!

APT!
Elismerem, h. Harrison idejeben nem sok mindent tudtak a meretezesekrol. De valamit a mar meglevo tudomanyos ismeretek alapjan elobbre vinni, vagy csak ugy raerezni, hat nem ugyanaz... Szoval a hasbol feltalalo es a tudos azert mas kategoria. Persze nem kritizaltam Harrison munkassagat, de idomero vitara szolitott fel. :) En meg pont forditva lattam a dolgot. Bar vegul is osszehasonlitottuk a kortet az almaval, de hat mindketto gyumolcs.

hayloft ezekiel!
Szerintem annal. Szogletes, automata, uveghatlapos. Na, en sem emlekszem fejbol az osszes Glashutte modellre, de erre a szerkezetre nezve, nem egy igenyes helyen keszulhetett. Lattam egy amerikai-kinai Omega hamisitvanyt egyszer, na abban nagyon hasonlo szerkezet volt. Par hetet alig birt ki... (ismerose volt). Szoval az urge mondta az arat, meg hogy ez nyugaton hany ezer Euro, en meg elmormogtam valamit hogy az nem kinai, aztan attertem mas orakra. Nem eroltette a dolgot.

Frissitettem par dolgot, szerkezetek, kepek, sajatoraknal apro korrekcio.

Teo orakrol

te_o

Hayloft Ezekiel Creative Commons License 2002.01.05 0 0 3391
Nem véletlen, hogy órát fabrikált Newton, Pascal, és az összes komoly fizikus. Tény az, hogy a technikatörténet úgy emlegeti, hogy a tudomány története a XVIII. század végéig gyakorlatilag azonos az időmérés történetével, és az itt megtalált mérési, számítási módszerek tették lehetővé más területek fejlődését.

Ezt igen jól láttatja, hogy amikor megjelentek az első szalagrugós órák, rá 30-50 évvel már használatban volt a keréklakatos puska ami szalagrugóval és zár(gát)szerkezettel üzemelt.Ez váltotta ki a kevésbé megbízható "kovás" és az azt megelőző kanócos elsütőszerkezetet.

Hayloft

APT Creative Commons License 2002.01.05 0 0 3390
PULI BARAT: Látom, közben szorgosan jobbról előztél! De ezek szerint nem fogtam nagyon mellé. A ROAMER / fejőgép /tisztítógép stb... kollekció borzalom. Azt nem tudom, hogy adhatta meg a ROAMER egy ilyen cégnek a képviseletet. Már a honlapról nyilvánvaló, hogy az egész cégnél egy icur-picur szakember sincs...
Előzmény: Puli Barát (3387)
Hayloft Ezekiel Creative Commons License 2002.01.05 0 0 3389
te_o nem véletlenül egy olyan arcnál láttad akinek sok cornavin és pár marvin van még a dobozában? Ott láttam egy glashuette órát, szögletest, fehér számlappal, üveg hátlappal amin keresztül látszott az automata szerkezet súlya (bocs, nem tudom mi az igazi elnevezése, rotor?). Na ilyen órát nem láttam a gl honlapján... persze nekem nincs sok tapasztalatom ebben, a muki meg 150et kért volna érte...
Nem biztos, hogy ez volt az amit láttál, miről látszott, hogy hamis? Kínaiul volt ráírva valami? :))

És bécsben láttam pár marvint szerdán ami elég magas áron volt a kirakatban. Felújítottnak tűntek.

Hayloft

Előzmény: te_o (3376)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!