Keresés

Részletes keresés

Pettviki Creative Commons License 2010.03.20 0 0 2049
Inkább a fél literes mérettel próbálkozz, szerintem könnyebb azzal kezdeni.
Előzmény: B1114 (2048)
B1114 Creative Commons License 2010.03.20 0 0 2048
Igen nekem is ez a 30-40cm jött ki számolásba
Mivel elméletben a camembert sajtok alvadékát nem, vagy legalább is minimálisan törjük fel így lényegében megmarad az eredeti alvadék mennyiség és gondoltam nagyon jó esetben itt is olyan 15-20 % ami a sajt lesz így jött ki 8-10 szeres edény méret mert hát lényegében abban történik meg a teljes savó leadás... de ez csak egy elméleti gondolat menet:) mert én még nem próbálkoztam ilyesmivel:) ja és talán valahol képeken láttam ahogy szedik ki ilyen módszerrel az alvadékot formákba, és azokat én kb-ilyen arányokra becsültem:) mert azt hiszem legjobb példa a műanyag(eldobható) literes, félliteres pohár... talán leginkább ahhoz hasonlító formákba töltötték az alvadékot.
De akkor majd ezen még töröm a fejem és majd próbálkozok kicsiben:)
üdv
Előzmény: Pettviki (2047)
Pettviki Creative Commons License 2010.03.20 0 0 2047
Akkor ezek szerint 30-40 cm magas formára lenne szükség!?
Olyat kérdeztél, amire nem lehet pontos receptet adni.
A magasabb fajta vajas pitli arányai kb jók, bár én nem szoktam teljesen tele tenni.
Minden a körülményeken múlik: alvadék állaga, mennyisége (önsúlyával préselődik), vagy rásegítesz egy kicsit, stb...
Ha puha a sajt, amikor kiveszed a formából, úgyis szétlapul.
Ha nincs eléggé kidolgozva az alvadék (túl lágy), és egy olyan formába rakod, ami sűrűn perforált, előfordulhat, hogy a félig sem kicsöpögött sajtnak a széle a túl gyors savóleadás miatt elzárja a belülről távozni készülő savó útját. Ha túl kevés a lyuk, az sem jó. A lyukméret 1-3 mili, ha sajtruhát használsz, nagyobb is lehet esetleg.
Ki kell kísérletezni, vagy venni kell egy kész formát, és olyanra csinálni az alvadékot, hogy ne nyomódjon ki a lyukon.
Előzmény: B1114 (2046)
B1114 Creative Commons License 2010.03.19 0 0 2046
Heló
Megint én:)
elefada-láttam hogy te kísérleteztél, kísérletezel camembert jellegű sajttal ezért kérdezem tőled hogy neked mi a tapasztalatod, hogy milyen magas formák kellenek ahhoz hogy a sajt savó leadás után olyan 3-4cm vastag maradjon... mert az én tippem legalább 10szer akkora mert itt lényegében a formában minimális savó leadás ellőt kerül bele az alvadék, illetve hogy a formákat ha magamnak gyártom mekkora az a lyuk méret ami mellet biztos hogy az alvadék bent marad a formában?
már csak azért mert akkor ezen is elkezdenék ötletelni hogy iből lehetne paraktikusan megcsinálni
üdv

ui.: ja és az oktatásos linket be tudnád még1szer másolni emrt így nem sikerült megtalálnom
Előzmény: elefada (2042)
krizsi_l Creative Commons License 2010.03.18 0 0 2045
Bocs ha félreérthető volt, az anivetes azért áll a hűtőben mert azóta vettem óvárit :)
Előzmény: B1114 (2044)
B1114 Creative Commons License 2010.03.18 0 0 2044
Akkor először is:)
Az oltó az Mosonmagyaróvári de én Nógrád-megyében lakok szerintem 2dl-nyit tudok minden probléma nélkül nélkülözni, mert ha jól olvastam 1-évig használható, mert utána romlik a teljesítménye... vagyis ez pontosan nem igaz így mert ha jól emlékszem havi pár ezrelékkel romlik csak de mind1:) eddig szavatos:) szerintem ezzel a súlyal nem is vészes az ár, illetve ha megtalálom elküldöm hozzá mellé a vele küldött papírjait is.. priviben küldjél pontos címet és nevet
A képzésnek pedig utána nézek:) köszönöm addig is a tanácsokat
üdv
Előzmény: krizsi_l (2043)
krizsi_l Creative Commons License 2010.03.18 0 0 2043
A magánvéleményem szerint ne spóroljatok az oltón. A sajtkészítés alapja. A mosonmagyaróvári jó minőségű, nem megfizethetetlen. Többe kerül pár elrontott sajt. Megvettem az olcsóbb, kisebb Anivetest és most ott áll a hűtöben.
elefada Creative Commons License 2010.03.18 0 0 2042
Akkor alulrol.
sajtosferi :kisshazisajt.hu/index.php?page=about. állatokat ellát, sajtol, előadásokat sajtkostolókat szervez, tanít, netre már ritkán van ideje.
Ha mélyebben érdekel a téma, gyere Csermajorba. 7- 8 modulra megyek én is.
Itt olvashatsz róla :www.sajtkeszites.hu/blogbejegyzes/2009/10/01/sajtkeszito-tejtermekgyarto-szakkepzes-
Hívd fel őket, be lehet még csatlakozni. Havi egyszer 2 nap, szállás, és szuper csapat. Kell ennél több kedvcsinálónak? Helyileg merre vagy, mert az ország különböző részeiről vagyunk, esetleg útitárs is akadna.
Lehetőséged az érlelésre ideális lesz, bátran vágj bele.
Előzmény: B1114 (2036)
Pettviki Creative Commons License 2010.03.18 0 0 2041
A felsorolt körülmények között bármilyen sajtot meg tudsz csinálni (csak a képességeiden múlik, a többi úgy tűnik, adott).
Majd lenne egy pár kérdésem a pince vakolásával kapcsolatban, csak most nem érek rá sajnos.
Előzmény: B1114 (2036)
ptibike Creative Commons License 2010.03.18 0 0 2040
Hello!
Köszi válaszod. :) Mit lehet tudni az oltódról? Kell még hozzá valami más anyag is (pl. tejalvasztó), hogy sajtot készítsek, vagy azzal az oltóval kész sajtot tudok csinálni?
Debrecen mellett lakom.
Előzmény: B1114 (2038)
B1114 Creative Commons License 2010.03.18 0 0 2039
Illetve itt egy link ahonan lehet kis tételben is rendelni de ezt nem ismerem... csak ráakadtam minap: http://www.equus.hu/shop/?p=productsList&iCategory=110&sName=Egyeb
Előzmény: ptibike (2037)
B1114 Creative Commons License 2010.03.18 0 0 2038
Heló
Nem is kell drágán venned:), ha írsz egy konkrét helyet hogy merre laksz és nem túl mesze tőlem szívesen küldök az én oltómból posta díj cserében, nekem úgysem fogyna el az 1L és szerintem neked sem:) illetve ha Pesten laksz akkor oda el tudom vinni mert mostanában gyakran járok fel, üdv.
Előzmény: ptibike (2037)
ptibike Creative Commons License 2010.03.18 0 0 2037
Sziasztok!
Eddig túró szerű sajtokat csinálta, préselés nélkül. Hamarosan csinálok egy saját prést.
Illetve bejártam pár gyógyszertárat és sehol nem kapni pepszint, mint oltópor. :( Kicsit lelombozódtam. Drága enzimekre, porokra meg nincs pénzem. :(
Van olcsóbb alternatíva?
A fórumot most kezdem átolvasni.
B1114 Creative Commons License 2010.03.18 0 0 2036
Sziasztok
NA hát most még nem is amiatt érdeklődtem mert azonnal bele is vágnék:) inkább azért hogy a "receptből" lássam hogy milyen érlelési körülményekre van szükségem egy egy sajthoz és ez alapján tudjak majd olyan fajtát választani aminek tudom a megfelelő körülményeket biztosítani.
Hát érlelésre 3 különböző körülményt tudok biztosítani jelenleg:
1. A pince amit már említettem ez kb 10-12fok és kb 80-85% pára tartalom(a konkrét adatokat még most mérem:)) ezt takarítottam ki múlt héten illetve először egy láng perzseléssel aprítottam a mikro klímát a falakon majd kapott egy fertőtlenítő permetezést majd egy meszelést,... most még majd egyszer szándékozom szintén gomba ölő szerekkel lepermetezni... remélem ez elég lesz minden élő, dolog kiirtásához:)) bár tudom hogy ez nem feltétlenül jó dolog emrt lehetne a saját helyi mikro klímával kísérletezni de ez a pince a szomszédház alatt van amit oylan 2-éve vettünk meg és nagyon gondozatlan volt így csak ezek után merek én majd benne sajtot érlelni:)
2.Van egy saját pincénk is ami nincs csak 3/4-ed részig föld alatt ez télen 6-fok, nyáron 12-18 szelőztetéstől függően és 60-78% pára tartalom
3. Egy régi kiselejtezett de még működő hűtő gép amelyen tetszőleges fokot állítok be és a páratartalom szabályozásra is van megoldásom benne
tehát ezekkel az adottságokkal rendelkezem de mivel egy kisebb időt eltöltöttem a száraz építészetben így a pincék több részre rekesztése nem jelent gondot és utána akár hűtő, akár fűtő berendezés beszerelése is megoldható párásítással együtt... inkább az a nehezebb hogy hogyan tudnám csökkenteni a pára tartalmat szabályoz hatóan de ezen még töröm a fejem egy kicsit és előbb utóbb kitalálok v.mit erre is:)
azt hiszem érlelésre ennyi ötletem van és a célom majd amit szeretnék elérni egy camembert sajt, vagy egy brie-sajt készítése, illetve folyamatosan készítek parenyicát is ezt is próbálom javítgatni(mármint a gyártási tudásomat:), és a lehetőségeimet), illetve majd a távoli jövőben egy érlelt félkemény sajt... de gondolkozok egy rúzs kultúrás sajton is de ebben nem vagyok biztos mert nem tudom hogy mennyire fog "átfertőződni" esetleg a másfajta penészes sajtokkal ha egy légtérben tartom őket... de ezek tényelg csak tervek:) és tudom hogy rengeteg idő és kellemes, kevésbé kellemes élményekben is lesz részem közben:) de ez ilyen:)
és akkor a végére még egy kérdés:
Régebben (1,5 -2 éve) azt hiszem volt egy képzés kezdő sajt készítők részére talán sajtosferi szervezésével amin ha jól emlékszem te is részt vettél(vagy legalább is szerettél volna) és a kérdés az az hogy ilyet szerveznek, szerveztek e még? és ha igen hol lehet utána járni?
illetve még 1 kérdés..:) de ez csak tényleg kíváncsiság: Hova lett sajtosferi??? mert mostanában nem túl sokat szól hozzá itt legalábbis
bocsánat a hosszúságért, és előre is köszönöm válaszotokat, tanácsaitokat
üdv
Előzmény: elefada (2035)
elefada Creative Commons License 2010.03.17 0 0 2035
Honlapon ott a tel szám. Hivd fel öket,nagyon segítökészek.
Alapkészletnek szerintem elég a CHN és oltó.
Talán a camembertnek adj még egy kis idöt.
Szerintem is 3 szakasza van az érlelésnek.
A 10% oltó, 24 óra alvadás a krémsajtra vonatkozott.
Sajtkészítés. hun pedig lágysajtra.
Hogy kezdj hozzá? Írd meg, mi az ötleted az érlelésére!
Előzmény: B1114 (2034)
B1114 Creative Commons License 2010.03.17 0 0 2034
Köszönöm a válaszaitokat sokat segítettetek
De akkor elő is álok egy újabb kérdéssel:) kéréssel
Hát először is hogy honnan lehet beszerezni sajt kultúrákat? mert MTKI honlapján csak brosúrákat írnak hogy van nekik és nem tudom ezt azt jelenti e hogy nem is forgalmaznak vagy pedig először egy brosúrát kell megrendelnem hogy utána abból tudjak rendelni? vagy pedig hogy ez hogyan működik... konkrétan most camembert sajttal szeretnék majd próbálkozni, és ebhez szeretnék kultúrát venni.
Illetve a kérés rész: Hát olvastam ezt a fórumot is és néztem a sajtkészítés.hu-t is de konkrétan a camembert sajthoz két különböző "recept" van... ha jól emlékszem mert míg a sajtkészítés.hu- n azt írják hogy a lényeg a 10fok és azt hiszem a 75-80 % -os pára tartalom, addig itt sajtosferi egyik hozzászólásában konkrétan 3-érlelési részt különböztet meg és mind1ik más más hőfokon, pára tartalomnál, illetve még azt hiszem de ez tényleg nem biztos talán azt is olvastam hogy a camembert (vagyis konkrétan nem volt fajta megnevezve hanem csak lágy sajtok) oltása tizede annyi oltóval és majd 24 óra alatt történik... míg a sajkészítés.hu-n pedig 40-perces oltási idő tartalmat ír....
Na és akkor a konkrét kérdés hogy hogyan is lássak neki:) és persze tudom hogy szinte biztos hogy elsőre nem fog sikerülni:) de időm az akad próbálkozni:) és tejem is, ja és nem kell leírni mindenféleképpen hanem elég egy link is illetve egy hozzászólás szám is
Előre is köszönöm fáradtságotokat:) és a segítő készségeteket
üdv
Előzmény: elefada (2033)
elefada Creative Commons License 2010.03.16 0 0 2033
A szin jó, nem a szinváltozás jelzi a gondot.
Ha nincs gond, a tej folyékony, látható elváltozás nélkül.
Ha van töggyulladás, kevés bacival nyálkás csomok, de a tej folyos.+pozitiv
sok nyálkás csomó, a tej folyos++
keverék gyorsan megsürüsödik, de még folyos+++
keverék nyúlos kocsonyaszerű , nem folyékony ++++
Megprobálom elküldeni a teljes leírást.
Előzmény: B1114 (2032)
B1114 Creative Commons License 2010.03.16 0 0 2032
Na hát elnézést a késői válaszért de még nem CMt-ztem mert eddig nem volt ithon mára hozta meg a futár.. viszont most pedig nem tudom hogy hogyan is kéne megállapítani vele a tutit:) mert leírást nem mellékeltek hozzá:) és hát akkor gondoltam biztos olyan szembe tünűen működik hogy rájövök magamtól is.. hát ki is próbáltam 2 ml.- tej 3-ml. -cmt folyadék és belilult.... na hát ezek után gondoltam ez a pozitív viszajelzés, csak az volt a baj vele hogy az összes tőgynegyednél ez lett a reakció... és ezt azért fúrcsálom hogy mindegyik be lenne gyuladva...? vagy pedig rosszul használom a tesztet??? amúgy anivetes:) úgyhogy várom válaszotok:)
üdv
Előzmény: elefada (2015)
krizsi_l Creative Commons License 2010.03.14 0 0 2031

Amit csináltál az nem sajt. A fehérje kicsapatása savas adalékkla + forrósítás nem sajtot eredményez, hanem az indiai konyha által használt panírt. A sajt oltóval kezdődik ami nem savas készítmény.

Olvasgasd: sajtkeszites.hu

Előzmény: Gonora (2030)
Gonora Creative Commons License 2010.03.14 0 0 2030

Sziasztok!

 

Ecettel próbáltam meg a sajtkészítést, de nem sikerült. Nyúlós állagú lett. mi lehet a gond? Veszprém környékén van valaki akinél meg lehetne nézni mit, hogyan kellene csinálni. Persze nem a óz ecetes változatot. :))

Köszönettel.

Pettviki Creative Commons License 2010.03.13 0 0 2029
Amilyen éppen a pince...
15 fok alatt, 78% rel. páratart. fölött.
Előzmény: krizsi_l (2028)
krizsi_l Creative Commons License 2010.03.13 0 0 2028

Igen a közepe még sótlan, bár ezt nem lehet tisztán érezni, mert keveredik az erősen sós külső réteggel. Ez nem hiszem, hogy megéri a 3 hetet :) akármilyen sós.

A 3 hetet milyen körülmények közt tölti?

A lében a külseje megkeményedett, gondolom ez természetes folyamat.

Előzmény: Pettviki (2026)
Pettviki Creative Commons License 2010.03.13 0 0 2027
Nézd meg a trappista sózását, ott kb. azt találod, amit én írtam, csak 14-15 fok hőmérséklettel.
Előzmény: elefada (2020)
Pettviki Creative Commons License 2010.03.13 0 0 2026
Bocs, nem írtam, hogy félkemény sajtoknál, 6 fokon ennyi. Utána 3 hét, mire teljesen átjárja a só. Annál előbb nem is szoktuk megvágni a gurigát, mert a közepe még sótlan. A vastagabb, keményebb sajtokat még tovább szoktam benne hagyni a sólében. (A súlyuk 1,7-2 kg.)
Előzmény: krizsi_l (2025)
krizsi_l Creative Commons License 2010.03.13 0 0 2025

Jó lett. Jó sós :)

Azért el fog fogyni.

elefada Creative Commons License 2010.03.12 0 0 2024
Lepénynek az 5cm magasság miatt mondtam.
Így nagyobb volt a felület.
Azonos súlynál, minél nagyobb a felület, annál rövidebb a sózási idő.
Előzmény: krizsi_l (2022)
krizsi_l Creative Commons License 2010.03.12 0 0 2023

A kép lemaradt:

 

Előzmény: krizsi_l (2022)
krizsi_l Creative Commons License 2010.03.12 0 0 2022

Nem volt nagyon lepény, én a parenyicának kb azt az alapsajtot csinálom mint a félkeménynek szokás.

A sóból kivéve jól érzékelhetően keményebb lett mint tegnap volt és kb 7-8%-o csökkent a súlya. Holnap megy füstre

Előzmény: elefada (2020)
krizsi_l Creative Commons License 2010.03.12 0 0 2021

Köszi, ezt azt jelenti, hoyg mindenképp kész vagyok, már lehet, hogy túl is.

Majd beszámolok róla

elefada Creative Commons License 2010.03.12 0 0 2020
Viki megijesztett, kikerestem a táblázatot, egyikünknek sincs igaza(mentségem hogy gomolyát utoljára tavaly tavasszal sóléztem)
Lágysajt:200gr 12 fok 2ó
200gr 20 fok 1,5ó
1000gr 12 fok 4-6 ó
1000gr 20 fok 3-5 ó
2000gr 12 fok 8-10 ó
2000gr 20 fok 6-8 ó
Inkább alámenj, mert nagyon lepény.
Előzmény: krizsi_l (2016)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!