Keresés

Részletes keresés

Ben657 Creative Commons License 2016.02.06 0 0 2660

Mitől pusztultak ha lehet tudni?

 

skodas72 Creative Commons License 2016.02.06 0 0 2659

nalam a fele kipusztult.  vedett helyol. meg csak el sem vihetem a zarlatig.

Előzmény: Táborozó (2658)
Táborozó Creative Commons License 2016.02.06 0 0 2658

Nógrádból is hallani rossz telelésről, de szerintem nem szokott tájegységekre korlátozódni. Egyenlőre nincs vége a télnek. A  valós helyzet inkább március közepétől, körvonalazódik. Az országban álltalánosan is sok a méh, de rengeteg extrémen túlterhelt terület is létezik már sajnos. Ez nem csak gazdaságilag okoz gondot, hanem a betegségek terjedésében is főszerepet játszik. 

Sajnos még mindíg sokan az atkával küszködnek, illetve azt vélik a pusztulás hátterében. Valóban állandó probléma az atka illetve irtása, de nem szabad megfeledkezni arról hogy más kórokozók is pusztítják a méheink. 

Bár az "atkafóbia" fenntartásában sokan jeleskednek, amely bizony nagyon káros ha csak kizárólagosan az atkát teszi meg minden egyes méhcsalád pusztulásának fő okozójaként. Természetesen nem bagatelizálni szándékozom az atka kártételét. 

Az elmúlt évek nagyobb méhpusztulásait többnyire nem az atka okozta, még ha némi szerepet játszott is benne.

Az újkori nozéma, amely teljesen más mint a régi, és nem vehető félválról.  

 

 

skodas72 Creative Commons License 2016.02.05 0 0 2657

Már nem aktuális, elkelt az egész.

Előzmény: skodas72 (2656)
skodas72 Creative Commons License 2016.02.05 0 0 2656

Sziasztok, akkor inkabb pontositok

 

NB/2 -es rakodo 20 mehcsalad, allitolag 2 kihalt belole a telen, elkulonitett TSZ helyen, es visrusmentes...

 

en 50-et kernek darabonkent.

 

Ezek viszont eleg jol maradtak meg. felezni mar kell lehet es elkuloniteni a nagyon eros kaptaroktol

 

Az alfoldon eleg durva dolgokat hallottam, pusztulasrol amugy.

 

koszi

Táborozó Creative Commons License 2016.02.05 0 0 2655

Az árak a kereslettől, és a kínálattól függenek. Ez  természetesen változó, ahogyan az eladásra kínált családok minősége is. Ha országosan rosz volt a telelés, az is magasabb árakat hoz. 

Deryan Creative Commons License 2016.02.05 0 0 2654

30 ezer egy méhcsalád ára, ezt mondta, amikor költségek összeállításáról beszéltünk.

Előzmény: Jam Clerk (2650)
Deryan Creative Commons License 2016.02.05 0 0 2653

Ezeket a kaptár stb. infókat korábban gyűjtöttem be.

 

Nem tudom pontosan, hogy az idős méhész a fiának vagy az unokájának adta át a méhészetet. A szomszéd mamitól hallottam. A méhész nem mondta konkrétan én pedig nem akartam kérdezősködni.

Előzmény: Jam Clerk (2650)
Deryan Creative Commons License 2016.02.05 0 0 2652

Igen, erre gondoltam én is.

Előzmény: Jam Clerk (2650)
Deryan Creative Commons License 2016.02.05 0 0 2651

Tegnap sikerült összehozni a konzultációt.

Az idős méhész egy elven 81 éves úr. 120 családos méhészetét átadta a gyerekeinek, de a munkában még aktívan részt vesz. 18 éves kora óta méhészkedik. 

 

Az én csodakaptáramat egyből félre tolta. Edzetten tudomásul vettem :)

A kertbe Ignácz kaptárral kezdte mondván abba 1 mázsa mézet is lehet termelni. A bökkenő az volt, hogy nekem annyi méz nem kell...

Röviden, velősen: Amit én szeretnék, annak még egy egyszerű láda lefordítva is elég lenne egy rajjal.

Megnéztük a területet, ami a kert körül van. Néhány család csakugyan vígan meglenne, de én csak 1-2 tervezek hobbizni.

 

Ami a gyümölcsfáimat illeti ha távolabb, a környéken repce van, akkor a méhek fütyülnek az én virágzó fáimra.

 

Egyenlőre megvan a házi feladatom. A méhek tartásáról, kezeléséről sok gyakorlati dolgot elmesélt, amin most egy darabig elgondolkodhatom.

 

Jam Clerk Creative Commons License 2016.02.05 0 0 2650

Ha úgyis lesz mentorod, lehet, hogy tőle (vagyis áttételesen, az unokájától) lenne érdemes vásárolnod. Valószínűleg több bizalma lenne mindkét félnek az üzletben, és tán még olcsóbb is lehet (de legalábbis nem veszel zsákbamacskát).

Előzmény: Deryan (2649)
Deryan Creative Commons License 2016.02.05 0 0 2649

Szia!

 

Én is nézelődöm az interneten, hogy mi minden kell ill. kapható a méhészkedéshez.

Ha végig nézed itt az ajánlatot, akkor lehet, hogy a kérdésedre is találsz valamit kiindulónak.

 

Méhcsaládokat is forgalmaznak 10 Hunor kereten 2015-ös anyával.

Előzmény: skodas72 (2648)
skodas72 Creative Commons License 2016.02.05 0 0 2648

Sziasztok,

 

Hunor 12 keretes újszerű rakodokaptárt, méhcsaláddal, mennyiért lehet körülbelül venni?

Vagy üresen milyen áron mennek?

 

Köszi

 

 

Ben657 Creative Commons License 2016.02.04 0 0 2647

Köszi a tanácsokat ,a levelet zölden kell leszedni gondolom.

Előzmény: Cirkusz01 (2646)
Cirkusz01 Creative Commons License 2016.02.04 0 0 2646

Szia! jól működik.Ám a molyok nem télen támadnak,hanem szezonban. Szóval azokat a kereteket kel így őrizni,amikre ,akácon,vagy utána lesz szükség. Ez a szám évről évre nő,főleg akkor ,ha nincs nagyobb mérvű szaporítás. Nálam a tornyokba diófa levél van . Minden fiókba  egy sor levél. már 3 éve jól működik.

 Üdv

 

Előzmény: Jam Clerk (2643)
Táborozó Creative Commons License 2016.02.03 0 0 2645

A tárolt lépekhez minek a szellőzés? Nállam októbertől, áprilisig van a lezárt kaptárban, soha nem volt semmi baja. 

 

Deryan Creative Commons License 2016.02.03 0 0 2644

Már mindent bejártam a környéken :)

A méhek nem fognak sem unatkozni, sem éhen halni. A zártkert olyan konyhakertféleség lenne, de többnyire parlagon van, dzsungel is van bőven. Nem való komolyabb méhészkedéshez. Évekkel ezelőtt bent a dombok közt egy másik ilyen hobbytelkes terület egyik parcelláján volt egy méhész. Valószínű már nem foglalkozik méhekkel, kerttel. Az ő méhei szorgoskodtak a kertünkben, aztán olyan 2 éve alig vannak méhek a környéken. 

Előzmény: Jam Clerk (2639)
Jam Clerk Creative Commons License 2016.02.03 0 0 2643

A Vicze-féle könyvben írottak szerint próbáltam eljárni: ha jól tudom, ő azt javasolta a 1/2NB-s fiókok tárolásához, hogy rakjunk egymásra legkevesebb 6 fiókot, azokba 8-9 keretet tegyünk úgy, hogy ne érintkezzenek a lépek, alulra és a tetejére kerüljön rostaszövet, és a kialakuló kürtőhatás megoldja a szellőzést. Mondjuk ha nem jól tudom, akkor is csak így, vagy hasonlóképpen tudtam volna tárolni a lépeket :)

Nem sok tapasztalatom van, ez az első év, amikor ilyennel kellett foglalkoznom. Hamarosan majd kiderül, hogyan sikerült :)

Előzmény: Ben657 (2641)
Táborozó Creative Commons License 2016.02.03 0 0 2642

Fekvőkből csak az oldalszigetelések berakása miatt kiszorult kereteket tárolom. Lehetőleg a világos új lépeket szedem ki. Ezeket kevésbé szereti a moly. Üres kaptárakban tárolom, a kaptár aljára diófalevelet terítek. Nem szokott gond lenni. Tavaszon árilis végén vagy május elején kapják vissza, ekkor selejtezem az öreg lépeket is ki a családoktól. 

Ben657 Creative Commons License 2016.02.03 0 0 2641

Ki hogy oldja meg a keretek téli tárolását(mármint a viaszmoly eleni védekezést)?

Táborozó Creative Commons License 2016.02.03 0 0 2640

A Google Earth segítségével könnyen meghatározható a 2-2,5 Km-es sugarú körzet. Így csak ezt kell bejárni. Az hogy egy zártkertben sok az elhanyagolt terület. Részben jó, mert ezekkel a gazdákkal biztos nem lesz a méhek miatt konfliktus. De ez az állapot csak átmeneti, mert már ezeket is felvásárolják és egyesítik, nagyobb gazdák, és spekulánsok, csak idő kérdése. 

Jam Clerk Creative Commons License 2016.02.03 0 0 2639

A méhek nem ismerik a "zártkert" fogalmát, így szerintem inkább azt nézd meg, hogy a leendő telephelytől számított 2-3 kilométeres sugarú körben mi van, ne azt, hogy mennyi az össz területe az általad birtokolt és azt körülvevő kerteknek :) Mert amit te látsz, vagy látni vélsz, az lehet ugyan csak 3 hektár, de ahogy írtam is, "egy 2 kilométer sugarú körben kb. 1250 hektár van (3 kilométeres körnél meg már 2826 hektár). Ekkora területen pedig biztosan akad mindig valami (ha amúgy nincs szárazság)", szóval kicsit koncentrálj a maradék 1247-2823 hektárra is :)

Egyébként én is humán beállítottságú vagyok, ettől még lehet méhészkedni, sőt :)

Előzmény: Deryan (2638)
Deryan Creative Commons License 2016.02.03 0 0 2638

Inkább úgy mondom akkor, hogy kilátásban van. Látásból ismerem, mert a szomszéd házban lakik. 

A közvetlen szomszédaimtól tudom, hogy amikor szóba került a méhészkedési tervem ő üzente, hogy keressem meg, szívesen segít. A méhészetét már átadta az unokájának, de a szezonban naponta kint van a méheknél. Reménykedem, hogy a programjába bele fogok férni. 

Ha a gyakorlati dolgokról is van hallomásom, akkor felesleges kérdésekkel nem fogom fárasztani és nem rabolom az idejét.

Ma estére beszéltünk meg egy találkozót. 

 

1-2 kaptárnál többen gondolkodni én nem látom realitását a méhészkedésemnek. Egy zártkerti soron van 2 egymástól távolabb eső kertünk. A kertek ezen a részen néhány kivételével gyatrán vagy sehogy sem műveltek. A kertek előtt és mögött s valamivel távolabb van egy nagy rét. Az össz terület talán 3 hektár lehet a kertek csoportjával együtt.

Humán gondolkodású vagyok a számokban gondolkodás nem erősségem, de ahogyan leírtad, jól érzékelem, hogy előbb megnézem hogyan megy a méhészkedés és a méhek ezen a területen hogyan boldogulnak. Segítséggel úgy gondolom nagy melléfogásaim nem lehetnek.

 

 

 

Előzmény: Jam Clerk (2637)
Jam Clerk Creative Commons License 2016.02.03 0 0 2637

Ezek szerint van mentorod? Nála milyen rendszer van? Lehet, hogy úgy egyszerűbb lenne tippeket adni... másrészt viszont, ha van mentorod, hogyhogy vannak kérdéseid? :)

Az egy darab kaptár nekem továbbra is kevésnek tűnik, illetve, nem ésszerűnek, de te tudod.

Az pedig, hogy mennyi virágot találnak, csalóka lehet. Én se tudtam eképzelni - most sem tudom -, hogy mi a csudáról szedtek össze tavaly annyi mézet, holott jórészt szántóföld és város vette kröül őket, de mégis hordtak bőven.

A matek viszont más megvilágításba helyezi a dolgot. Ha csak 2 kilométer sugarú körrel számolsz, ameddig gazdaságosan elröpködnek, az is 12.5 négyzetkilométer, azaz 12.500.000 m2. Egy hektár 10.000 m2, azaz egy 2 kilométer sugarú körben kb. 1250 hektár van (3 kilométeres körnél meg már 2826 hektár). Ekkora területen pedig biztosan akad mindig valami (ha amúgy nincs szárazság), főleg, ha figyelembe veszed Cirkusz01 kolléga adatát, mely szerint 1 hektár virágzó terület átlagosan 4-5 családnak ad nektárt 1-2 hétig (napraforgó-szintű növényekkel számolva, akác esetén értelemszerűen jóval többet).

Ezt kicsit megfordítva, sajnos a terved is borul egy kicsit, mert a "vegyszermentes sziget" létrehozása a kertedben, a fenti számok tükrében bizony szó szerint csepp a tengerben...

Előzmény: Deryan (2636)
Deryan Creative Commons License 2016.02.02 0 0 2636

Szia! Arra gondoltam én is, hogy előbb körülnézek a mentornál és a környéken, aztán meglátom hogyan tovább a kaptárral.

Csupán egyetlen kaptárat akarok most telepíteni. A gyümölcsfákhoz és a tanuláshoz egyenlőre ez nekem bőven elég lesz. 

Igen, azon is gondolkodtam, hogy mennyi, szakaszosan virágzó területre lesz 1 családnak szüksége.

Köszönöm a sok hasznos információt!

Ahogyan a kérdéseim fogalmazódnak sorra kapom a válaszokat :) 

 

 

 

 

Előzmény: Cirkusz01 (2633)
Jam Clerk Creative Commons License 2016.02.02 0 1 2635

Majd kijavítanak, ha hülyeséget mondok, de mielőtt tavasszal elkezdenének rendszeresen kirepülni (magyarán amíg tél van), addig (kis túlzással, és nagy odafigyeléssel, elkerülve, hogy a fürt megbomoljon) oda rakod és olyan irányba forgatod őket, ahová akarod, 1-2 napos várakozás meg 30 centis tyúklépések alkalmazása nélkül is (bár ősszel talán jobb lett volna). Ilyenkor tudtommal nemigen tájolnak be, mivel jórészt a kaptárat se hagyják el, meg nincs is mire kijárniuk. Amint megtörténik a rendszeres mocorgás, utána kell majd óvatoskodni.

Előzmény: Laszlomehesz (2634)
Laszlomehesz Creative Commons License 2016.02.02 0 0 2634

Sziasztok!


Beleolvasgattam a "Bibliába", ami sokat segített, de lenne hozzátok még egy kérdésem melyet nem találtam meg a könyvben.
A kaptár kijáratának az irányát én most szeretném megváltoztatni, amennyiben ez lehetséges ha ezt megteszem a könyvben leírtak alapján tehát 1-2 naponta 20-30 centinként elforgatom délkeleti irányba mely jelen állapotban kelet felé néz, akkor az tavasszal nem okoz-e a méhecskéknek valamilyen problémát?
Megoldhatom-e most ezt a forgatást vagy nem javasoljátok?

 

Cirkusz01 Creative Commons License 2016.02.02 0 0 2633

Szia! Olyan kaptárral kezdj amilyen a mentorodnak van.Akkor biztosan sokat tud segíteni. Egyébként minden méhésznek illene tudni ,legalább elméletben az összes kaptár  technológiáit,de sajnos ez nem jellemző.

A kis szigetekről csak annyit,hogy 1 hektár virágzó kultúra ,durván 4-6 méhcsalád ellátására elég. A virágok általában 1-2 hétig nyílnak.A telepítést ennek a függvényében végezd.

 Üdv

Előzmény: Deryan (2631)
Cirkusz01 Creative Commons License 2016.02.02 0 0 2632

Szia! A helyes irány a mikró klímától függ. Vagyis úgy kell a kaptárakat el helyezni,hogy az uralkodó szél Hátulról érje. A nap ellen főleg nyáron a ,magasabb bokrok,fák lombja a legjobb. Erről bővebben is tudsz olvasni a bibliánkból.De vannak erre jogszabályi korlátok is. 

Üdv

Előzmény: Laszlomehesz (2629)
Deryan Creative Commons License 2016.02.02 0 0 2631

A kaptártípusra vonatkozó javaslatokat alaposan nagyító alá veszem és barátkozom a gondolattal, hogy egyenlőre olyan kaptárral kezdek, amit Táborozó javasolt. Aztán kellő gyakorlattal felvértezve majd hobbizgatok egy szerény saját gyártmánnyal is..

 

A másik feladat, a kertben vegyszermentes méhlegelő szigeteket kialakítani. A környéken ugyan nagy legelők vannak, de amikor lekaszálják s arra egy hosszabb száraz időszak jön, akkor is kell a méheknek valahol dolgozgatni.

 

Méheim ugyan még nincsenek, a kaptár sincs eldöntve, de már többször is elgondolkodtam azon, hogy a kaptár tájolásánál milyen szempontokat szokás figyelembe venni.

Előzmény: Jam Clerk (2626)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!