Keresés

Részletes keresés

szasszo Creative Commons License 2008.02.06 0 0 756
Kedves Leon-1! Nagyon köszönöm a válaszodat, igazán hálás vagyok érte. Ugyanakkor be kell vallanom, hogy az engem izgató problematika megértéséhez nem kerültem közelebb - bizonyára azért, mert abszolut laikus vagyok. És mint ilyen, természetesen nem is a képlet részleteit szeretném megtudni, de mégis érteni szeretném, hogy milyen fő irányelvek mentén szabályozódik a dózis adagolása, mik azok a szempontok, amelyek meghatározóak. Bizonyára van valami elv, amely akár a bemenet, akár a kimenet szintjén alapvető irányvonal, mondjuk hogy mekkora legyen majdan a működőképes pajzsmririgyállomány, stb.  Ez bizonyára kötözködésnk tűnik, pedig nem az: egyszerűen csak ha már "elvesznek" a testemből, tudni szeretném, hogy mennyit és miért pont annyit; és leginkább, hogy mire számíthatok végeredményként (Basedow-kórom van).
Előzmény: Leon-1 (752)
Zitka Creative Commons License 2008.02.04 0 0 755

Személyes tapasztalati kiegészítés: masszív alulműködésem volt/van, és oylan tüneteket (is) produkáltam, amik egyértelműen túlműködésre utaltak. Tkp. így derült ki, hogy egyáltalán van pm. rendellenességem.

Ide-oda lötyögött a szívem, fogytam (!!!!!), stb. stb.

A tünetek másodlagos része persze már alulműködéses volt (bőrszárazság, hajhullás. stb.), de ezek simán lehettek volna pl. a vashiánytól is.

 

De azért csak nyugodtan kiáltsd ki magadat szakértőnek, én nem fogok vitatkozni veled.

Előzmény: Zitka (754)
Zitka Creative Commons License 2008.02.04 0 0 754

Köszi szépen a ledorongolást, te már csak tudod... Gondolom, orvos vagy, és évi többezer esettel találkozol...

 

Egyébként ott volt a forrás: egy másik fórum alulműködős betegei írták le a tüneteiket, és ezeket összegezte egy fórumtárs.

Előzmény: Bridget1978 (753)
Bridget1978 Creative Commons License 2008.02.04 0 0 753

Sziasztok!

 

Véleményem szerint ez egy annyira bonyolult dolog, hogy nem lehet kategórikusan kijelenteni, hogy ez vagy az a túl- vagy alulműködés jele.

 

Én hyper voltam (TSH nem volt mérhető, a T3, T4 az egekben voltak) és heves szívdobogásom volt, hullott a hajam, állandóan el akartam aludni, dekoncentrált voltam, feledékeny voltam, izzadtam, stb. (sok-sok minden!!!)

 

Egyébként az izzadás és a szívdobogás pont a túlműködés jele, mert a túlműködés serkenti a hormontermelést (az egész szervezet kvázi túlműködik) és pontosan ez okozza ezeket a tűneteket.

 

Úgyhogy nem tudom, honnan szedted ezeket, de üzenem az "összerakó"nak, ha már nem ért hozzá, legalább gondolja végig logikusan azt, amit leír. Egyébként meg NE írjon semmit!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Szóval előbb gondolkodni, aztán írni.

 

Mert ez a három fő hormon keveredéséből adódik az a sok tűnet. És ezeket együtt kell nézni. Pl. előfordul olyan, hogy a TSH szerint túlműködés van, a T3 és T4 pedig rendben vannak. Ekkor lehet, hogy nincs is tünet....

 

Üdv, Bridge

 

 

Igen, ezt is láttam:

Figyelem: a fenti összefoglalót _csak_ a hozzászólások alapján készítettem, semmi orvosi vagy szak- képesítésem ehhez nincs, csak a pm alulműködésben szenvedő hozzászolók tapasztalatainak az összefoglalása!

 

* szívdobogás
*alacsony vérnyomás
*SÚLYEMELKEDÉS
*erős fáradtságérzet, csökkent terhelhetőség, aluszékonyság, depresszió
*izomreuma, izomreumához hasonló fájdalmak főleg karban
*hajhullás, hajzsírosodás, esetenként fokozott szőrösödés
*fokozott hidegérzés, fázás
*ekcéma, vitiligó (pigmenthiányos fehér foltok a bőrön), seborreás dermatitisz (piros foltok, főleg nyaki tájékon)
*FELEDÉKENYSÉG
*vérzészavarok, esetleges kapcsolat a korai klimaxxal
*magas koleszterinszint a magas TSH értékkel
*a pm alulműködés és a tejmirigyek között van valami kapcsolat, emiatt jó szorosan követni a mellek állapotát, csomókat okozhat a tejmirigyekben
*izzadás
*SZÁRAZ BŐR
*ritkább, lassabb pillogás (?)
*szédülés
*reggeli felkelés előtti alacsony testhőmérséklet


 

Előzmény: Zitka (746)
Leon-1 Creative Commons License 2008.02.04 0 0 752

 

A túlműködés mértékének matematikai jellemzése irreális, ugyanis a perifériás hormonszint nincs szoros korrelációval a klinikai tünetekkel. Vannak módszerek amelyeknél a besugárzási dózis árnyalása göbös golyvák esetén szokásos. A nemzetközi protokollok a besugárzási dózisra adnak ajánlást, az ennek eléréséhez szükséges radioaktivitás mennyiség kiszámítása jól ismert képletek szerint történik.

Az alulműködés nem jelent izotóp terápiánál sem sikertelenséget, sem szövődményt, hanem a besugárzást megtörténtjét bizonyítja. Kezelés utáni alulműködés valószínűsége az immunmechanizmusú , Basedow-Graves kórnál nagyobb, göbös golyváknál alig néhány %. A feltett kérdésekre könyvfejeznyi válaszok adhatók (magam is írtam ilyen könyveket), ezekre itt természetesen nincs mód.

Előzmény: szasszo (743)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.29 0 0 751

en maganrendelesre jarok, ahova egy honapra 10e a dij, de itt kb a muteteket kiveve minden szakorvos van, es ha a havidijat fizetem, semmi extra ktg nincs. nekem megeri..

voltam a dokinal, azt mondta tulerzekeny lehetek es egyenlore jegeljem a gyszert. azert en mazochista vagyok es szedem a napi negyedet, tuzon vizen at.

majd este meg irok.

Előzmény: Zitka (750)
Zitka Creative Commons License 2008.01.29 0 0 750

A T3 és T4 maga a pajzsmirigyhormonszintet mutatja. Mert ugye a TSH az agyalapi mirigy működését jelzi, azaz alulműködés esetén azért magas az érték, mert  -konyhanyelven fogalmazva :-))) -  az agyalapi mirigynek jobban kell dolgoznia, hogy a pajzsmirigyet több hormon termelésére késztesse.

 

A "miért változtatták meg?" kérdés a szakrendelésre vonatkozott?

No vajon miért...? KÖltségcsökkentés, "racionalizálás". :-(((((((((((((  Holott a prevenció ebben a betegségben is sokkal fontosabb. Hiszen ha valaki rendszeresen jár ellenőrzésre, akkor kisebb eséllyel kerül kórházba, és kevesebbe kerül az OEP-nek. Persze hosszútávon. De ki gondolkozik hosszútávon az eü-ről? :-(((

 

Ha jól emlékszem, 7e ft-ot mondtak vizitre Dr. Solymosinál. Azt viszont nem tudom, hogy ha magánorvos ad beutalót laborvizsgálatra, azt simán megcsinálják-e a biztosításomra, azaz 300 ft vizitdíj ellenében...

Előzmény: Törölt nick (749)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.27 0 0 749
jujj a 2000 nagyon sok.
mi az a T3, T4?
miert valtoztattak meg?
a gyogyszer szedest persze addig ne hagyd abba. mennyi lenne maganban megtudni? ha parhavonta kell nezni, akkor megerne azt, nem?
en magamanba jarok, mert a melo es a foiskola mellett minden egyes ora sorbanallas szamit...
Előzmény: Zitka (748)
Zitka Creative Commons License 2008.01.27 0 0 748

Köszi szépen, én aránylag jól vagyok. Ugyan legutóbb kb. 3-4 hónapja néztek TSH-t, akkor abszolút rendben volt, 4 körül. Viszont hála az eü-reformnak :-((((, gyakorlatilag megszűnt a pajzsmirigy ambulancián a negyedéves kontroll. Azelőtt nekem ott mindig megnézték a T3, T4-et, meg az anti TPO-t. Most már nem lehet simán odamenni, a háziorvosnál kell kérni beutalót laborba, igen ám, de h.orvos csak TSH-t kérhet. És ha az kb. normális, akkor már nem mehetek tovább szakorvoshoz. :-(  Az anti TPO-m 2000 fölött volt kb. egy éve, mikor utoljára nézték. Igaz, hogy ez nem gyógyítható gyógyszerrel, de engem nagyon megnyugtatna, ha időnként látnám, hogyan állok ezzel...

Két lehetőségem van: elmegyek sokezerért magánrendelésre, és kérek részletes vizsgálatot és beutalót - vagy pedig szándékosan abbahagyom pár hétre a gyógyszerszedést, kiprovokálva ezzel a rossz TSH-t, és akkor már elmehetek a szakrendelésre.  Hát nem őrület? :-(((((

Gondolhatod, hogy ez utóbbit nem fogom eljátszani, többet ér nekem az, hogy jól legyek.

Előzmény: Törölt nick (747)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.27 0 0 747
:-) jovo heten ilyenkor tudom megirni legkorabban.
a dokihoz a heten elmegyek, azt is majd megirom.
koszi a tuneteket.
remelem te jobban vagy egyebkent! ne csak rolam beszeljunk..
Előzmény: Zitka (746)
Zitka Creative Commons License 2008.01.27 0 0 746

Sajnos így már nem lesz teljesértékű a placebovizsgálat, mert tudod, hogy valamikor nem igazi hatóanyagot kapsz. Ez már nagymértékben befolyásolja az eredményt. De azért csak próbáld meg, kíváncsi leszek az eredményre.

 

Amúgy végre megtaláltam azt a kis tünetösszefoglalót, amit egy másik fórumon olvastam még régebben, becopyzom ide.

Ezek tehát az alulműködés tünetei:

 

--------------------------------------------------------------------------------------------
* szívdobogás
*alacsony vérnyomás
*SÚLYEMELKEDÉS
*erős fáradtságérzet, csökkent terhelhetőség, aluszékonyság, depresszió
*izomreuma, izomreumához hasonló fájdalmak főleg karban
*hajhullás, hajzsírosodás, esetenként fokozott szőrösödés
*fokozott hidegérzés, fázás
*ekcéma, vitiligó (pigmenthiányos fehér foltok a bőrön), seborreás dermatitisz (piros foltok, főleg nyaki tájékon)
*FELEDÉKENYSÉG
*vérzészavarok, esetleges kapcsolat a korai klimaxxal
*magas koleszterinszint a magas TSH értékkel
*a pm alulműködés és a tejmirigyek között van valami kapcsolat, emiatt jó szorosan követni a mellek állapotát, csomókat okozhat a tejmirigyekben
*izzadás
*SZÁRAZ BŐR
*ritkább, lassabb pillogás (?)
*szédülés
*reggeli felkelés előtti alacsony testhőmérséklet

Figyelem: a fenti összefoglalót _csak_ a hozzászólások alapján készítettem, semmi orvosi vagy szak- képesítésem ehhez nincs, csak a pm alulműködésben szenvedő hozzászolók tapasztalatainak az összefoglalása!

Előzmény: Törölt nick (744)
Cora4 Creative Commons License 2008.01.27 0 0 745
Szia! Sziasztok! Azt szeretném kérdezni, hogy van-e köztetek olyan, akinek fájt már a pajzsmirigye és van/volt szubakut pm gyulladása. Köszönöm szépen a válaszokat!
Előzmény: Törölt nick (744)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.27 0 0 744
szia itt vagyok
megnezegettem az oldalt, de ott sem lattam mellekhatast. ma csak negyedet vettem be, de meg ettol is rosszul voltam.. szep. egyebkent tenyleg nagyon faradt vagyok, szaraz a borom, es le vagyok lassulva. hajhullas nincs. mas gyulladascsokkentot nem kaptam.
olyan erzes amikor rosszul vagyok a gyszertol, mint amikor etelmergezest kap az ember, kiveve a gyomorgorcsot, de a szedules, meg a torkomban a gyomrom, meg a szivdobogas, szoritas, ugyanaz.
azt talaltam ki h a parom negyedbevag aspirint, es o adja oda a gyszert h vegyem be, es nem tudom igazi e vagy az aspirin, es akkor ki kell derulnie, hogy pszichesen vagyok rosszul v tenyleg..
Előzmény: Zitka (742)
szasszo Creative Commons License 2008.01.27 0 0 743
Kedves Leon-1!
Ha erre jársz, kérdésem lenne a jódizotóp dózisának meghatározásával kapcsolatban, mivel éppen efelé a kezelés felé masírozok, és egyelőre még aggodalmaim vannak. Azt írtad, a dózis kiszámításának alapja a pajzsmirigy mérete és az átmenő jódforgalom nagysága. Ezek valamelyike (vagy bármelyik másik számítási paraméter) összefüggésben áll a túlműködés tényleges mértékével, és valóban az kerül meghatározásra, hogy az illető valós túlműködése a pajzsmirigy mekkora állományának likvidálásával szüntethető meg? Az ütött ugyanis szöget a fejemben, nem lehetséges-e, hogy más dózisú kezelést kaptam volna a túlműködésemre egy évvel ezelőtt, amikor negyed szem Metothyrin tartósan szinten tartotta a hormoneredményeket, és az UH is normál méretű pajzsmirigyet mutatott, mint most, amikor fél év gyógyszerkihagyás után (ismételten) kiújult a túlműködés, és megnövekedett a pajzsmirigy, bár az újrakezdett gyógyszerterápiára nagyjából beállt már a hormonszint. Gondolom, alapvetően a túlműködésem mint betegség hasonló lehet a korábbihoz - lehet, hogy az aktuális állapotom miatt most nagyobb esélyem van a kezelés eredményeként az alulműködés kialakulására? És még egy: figyelembe veszi a mérés a testsúlyt is? Köszi, ha válaszolsz! Szasszo
Előzmény: Leon-1 (625)
Zitka Creative Commons License 2008.01.26 0 0 742

A www.konzilium.hu alulműködős oldalait végigolvastad már? Ott nagyon sok hasznos infót megtalálsz.

A gyulladásra adtak valami gyulladáscsökkentőt, vagy "csak" az autoimmun gyulladásod van (amire ugye nincs szer)?  Ahogy tegnap is írtam, a lelet eredményeid alapján nagyon csekélyke az alulműködés - persze ettől még lehetnek kellemetlen tüneteid. :-(  A fáradtság egyértelműen az alulműködés tünete, ezen kívül nagyon jellemző az extra bőrszárazság, hajhullás, viszketés, anyagcsere lelassulás, stb. stb.

 

Tényleg nem akarok kuruzsolni, hiszen csak a saját kórtörténetem :-))) alapján vannak tapasztalataim. Nehezen tudom elképzelni, hogy az 50-es adag csak a kezdő lenne. Én akkor szedtem ennyit, mikor 12 körül volt a TSH-m.

Előzmény: Törölt nick (740)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.25 0 0 741
koszi h segitesz! allergiaban mar profi vagyok, de errol semmit nem tudok, es elegge meg vagyok szeppenve.
Előzmény: Zitka (739)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.25 0 0 740
hm, nem tudom mi a tipikus alulmukodos tunet..
a pajzsmirigyem be van gyulladva (aktivan) es faj, es tok faradt vagyok ugy egy eve. nem birom magam osszeszedni. gobok nincsenek. ilyeneket nekem nem mondott, es azt sem h fokozatosan kell kezdeni (ezt olvastam, de azt hittem az 50mg mar a kezdo, alacsony adag) ezt elfelejtettem tole megkerdezni masokat kerdeztem sokat ezt nem.
de a szivem most mindjart kiugrik es hullafaradt vagyok, du. mar elaludtam ma, de most is alig birom vonszolni magam. remelem holnapra elmulik, mert nem tul kellemes ez az allapot. ennel meg a gyszer nelkul is jobb volt!
Előzmény: Zitka (739)
Zitka Creative Commons License 2008.01.25 0 0 739

7-es TSH-ra már rögtön gyógyszert adott? VAgy elég sok jellegzetes alulműködős tünetet produkáltál?  Nekem 10 körülinél még azt mondta a háziorvosom, hogy ha nem rosszabbodik, akkor ne piszkáljuk... De sajnos nem állt meg 10-nél, és a vége felé már este 5-kor álló helyzetben elaludtam. :-)))))))

Az anti TPO-m 2400 volt, úgyhogy neked nagyon gyerekcipőben van a hashimotod. :-)

 

Mindenesetre nyugodtan vedd le fél tablettára az adagot egyelőre. Vagy negyedre, bár elég nehéz azt a picike tablettát törögetni...

Csodálom, hogy az orvos nem így indított, ez elég alap dolog...

Előzmény: Törölt nick (737)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.25 0 0 738
akkor ez megmagyarazza.. nagyon kesz vagyok.
Előzmény: Zitka (736)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.25 0 0 737
aha
azt mondja
anti hTPO 45 IU/ml (normal ertek 0-34)
TSH 7,1 mU/ml (normal ertek 0.50-5.00)

thyroxint irt fel, 50 milligrammot
Előzmény: Zitka (736)
Zitka Creative Commons License 2008.01.25 0 0 736

No várjunk csak...

Egyből a lelet alapján megállapított dózist kellett beszedned????

Milyen TSH értékre hány microgrammos tablettát kaptál???

 

Csak elmondom, hogy kezdő alulműködőknél (tehát akik előtte nem szedtek még sose gyógyszer) fokozatosan felépítve szokták elkezdeni a hormonpótlást.

Nekem pl. 15 körül volt a TSH, és erre kiinduló adagként 75 microgrammos tablettát tartott jónak a doktornőm. Két hétig felet kellett szednem (25 microgramm), utána 3 hétig 50-et, és csak ezután a másfél tablettát, azaz 75 microgr-ot.  Nem is volt semmi problémám.

Előzmény: Törölt nick (735)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.25 0 0 735
:-))
szerintem nagy az adag, mert total kiutott. a szivem ugral es teljesen bodult vagyok. az orvossal nem tudtam beszelni de a patikaban azt mondtak, hogy a felet szedjem egyenlore es aztan beszeljek a dokival.
aztan lehet h a vegen hipochondria..
Előzmény: Zitka (734)
Zitka Creative Commons License 2008.01.25 0 0 734

Nem akarok látatlanban prejudikálni, de ez simán lehet pszichésen!!! 

Ahogy leírtam/leírák mások is korábban, a tablettában lévő hormon gyakorlatilag kipótolja a hiányzó hormonmennyiséget. De nem ám egy fél nap alatt...!!!  Még ha extra adagot szedtél volna be, akkor is max. egy kicsit szaporább szívverést okozhat, vagy esetleg izzadást  (mint az ellenkező előjelű betegség, a pm. túlműködés). 

Szerintem bőven benne lehet a pakliban, hogy már eleve tartottál tőle, hogy lesz vmi mellékhatása, és lám, produkáltál is "valamit". De lehet, hogy ugyanezeket a tüneteket produkálta volna az is, ha egy thyroxinnak gondolt bármit adtak volna neked (pl. c-vitamint). Azaz placebot.

Előzmény: Törölt nick (733)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.25 0 0 733
ez ilyen formaban sajnos ugy tunik nem igaz, ma vettem be az elso gyszert es k.. szarul vagyok. boldog szulinapot nekem.
Előzmény: Zitka (732)
Zitka Creative Commons License 2008.01.18 0 0 732

Azt hiszem, leírtuk már páran...

A gyógyszer tkp. hormon. Azt a hormont pótolja, amit (alulműködés esetén) a pajzsmirigyed nem termel meg. Tehát negatív mellékhatása nincs.

Főhatása van: elmulasztja az alulműködés tüneteit. :-)  Úgy mint álmosság, fáradtság, bőrszárazság, levertség, hajhullás, stb. stb. Persze nem azonnal, a hatás leghamarabb 6-8 héttel a szedés után kezd mutatkozni.

 

Előzmény: Törölt nick (730)
Bridget1978 Creative Commons License 2008.01.18 0 0 731
 

Kedves Fórumozók!

 

Segítségeteket kérem!!!! :)

 

 

2005 novemberében műtöttek pajzsmiriggyel. Nagyon csúnya a műtét után hátramaradt vágás a nyakamon.

 

Plasztikáztatni kellene, de hol?

 

Továbbá a vágás alatt belső varr van, ami csomóba gyűlt össze, ami hol a sebem alatt van közvetlenül, hogy a felette. Így vándorolgat... vicceskedik!!! Ezzel lehet tenni vmit?

 

 

Nagyon szépen köszönöm!!

Bridge

Törölt nick Creative Commons License 2008.01.17 0 0 730
na ma voltam a szakorvosnal, es ugy tunik alulmukodes lesz ez a dolog. de kozben eleg szarul is vagyok, valamit meg osszeszedtem melle. a kerdesem, hogy ha elkezdek erre valami gyogyszert szedni, akkor lesz e valami mellekhatasa..? koszonom
Cora4 Creative Commons License 2008.01.17 0 0 729
Szia! Olvasom vissza a topikot, és olvastam, hogy neked is göbök vannak a pajzsmirigyeden. Szeretném megkérdezni, hogy az eltelt idő óta mi a helyzet velük?
Előzmény: Llywelin (19)
Cora4 Creative Commons License 2008.01.17 0 0 728
Kedves Tamás! Ha még látogatod a topikot, szeretnék kérdezni Tőled. Kérlek jelezz vissza! Köszönöm szépen előre is.
Előzmény: TamásD (15)
Cora4 Creative Commons License 2008.01.17 0 0 727
Szia! Sziasztok! Olyanokkal szeretnék beszélni beszélni a topikon, akiknek a pajzsmirigyükön göböt találtak. Persze minden más hozzászólást, tanácsot is megköszönök.
Előzmény: Manos70 (712)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!