Keresés

Részletes keresés

rosie78 Creative Commons License 2010.05.22 0 0 2186
ja..az ordát ugye nem az ecetesből próbálod csinálni??
Előzmény: rosie78 (2185)
rosie78 Creative Commons License 2010.05.22 0 0 2185

Van az Anivetnél 3000 forintos is meg 300forintos is...ez egy mezei borszeszes hőmérő...a 3000esel nekem az vol a bajom hogy ilyen rácsszerű műanyag izébe volt benne a hőmérő maga és az miatt macerás volt tisztítani ...no meg két hét után eltörtem..DDD...a 300forintosból rendeltem 3at úgyhogy van pót hőmérőm, és még mindíg nem vagyok az előző áránál....:):)

 

 

nekem nincs sikamlós kéreg ...én elöszőr csináltam egy egyszerű gomolyát és annak az érlelésével próbálkoztam....a 10. napig szép volt jó volt...na onnan kezdett mindíg vagy valami penészféle, vagy ez a nyúlósság lenni...(nekem szerette a kutya..Dd)

Utólag kezdek rájönni hogy szerintem nem dolgoztam ki rendesen az alvadékot

 

Aztán egy barátom tanácsára csináltam félkemény sajtot, na ez eddig működik....nincs rajta se penész se semmi...szépsárgás a kérge....bár hogy mennyire félkemény arra kiváncsi leszek mert ha valakit fejbevernék vele azt hiszem lesittelnének..DD..annyi hibája van hogy nem használtam sajtruhát és a felszíne egy picit egyenletlen....mosni meg úgy mosom hogy átsimogatom a sólével és ennyi

 

paneer: 10liter tej 1dl 20% os ecet...sajt nem sajt engem nem érdekel szeretjük finom oszt kész..DD

 

Orda: na én is elcicóztam vele a télen.....azóta sikerül mióta felforralom a savót, bele citromsav,férehúzom, másnap meg leszűröm amikor már hideg...a 3éves kislányom képes megenni belőle fél kilót egyszerre...DD

Előzmény: Törölt nick (2184)
rosie78 Creative Commons License 2010.05.22 0 0 2182

Anivet...a kiszállítás díja több mint a hőmérő, de szuperul működik....

 

a por oltót én sem ismerem sajna én az Óvárit használom és nagyon jól működik..

 

50Liter??....hát én 1éve sajtozom....és 200liter tuti ment a kutyáknak malacoknak, aztán utólag rájöttem hogy el sem voltak rontva, csak türelmetlen voltam..DD

 

 

a legidősebb sajtom 2hetes és 4napos de mindennap megindulok késsel a kezemben felé hogy naaaa most.....még egyenlőre türtőztetem magam....de 3hetesen FELVÁGOM!!!....az illata nagyon nagyon kellemes úgyhogy addig szaglászom..DD

Előzmény: Törölt nick (2181)
genziana Creative Commons License 2010.05.22 0 0 2180
Heloka!

Köszönöm, hogy válaszaitokkal segítetek.
Szóval nem mertem bevállalni, hogy a savóból oltom vissza a sajtot.
Nekem por alakban van az oltó, biztos, hogy a folyékonyat könnyű adagolni, de ezt így elég nehéz ki grammolni. Aranymérlegem nincs, és igazából nem is nagyon tudom, hogy ezt a por alakút hogyan kell adagolni. Tegnap egy késhegynyit kevertem ki egy evőkanál vízzel, de így meg nem akarta befogni. Kb. 4 liter tejjel próbáltam. Egy óra múlva tettem bele egy fél késhegynyit vízzel kikeverve, na ez már meghúzta egy 1/2 óra alatt. Sikerült is felvágnom, mert még nincs sajthárfám. És ahogy kevergettem tök jó apró darabokra esett szét az alvadék. Előtte, amikor olyan gumilabdás lett a sajt, az alvadék megállt, úgy ahogy felvágtam. Ha egy kicsit esetleg nagyobb darab volt benne, az úgy is maradt. tehát volt savó meg minden, csak igen nagy darabokba volt az alvadék. Valószínű, hogy ezért lett gumis, mert nem tudtam szépen kidolgozni, és sok volt bele az oltó. Bár keserű ízt nem éreztem rajta.
Ma majd megint próbálkozok, minden nap okul az ember a hibáiból, talán majd nekem is sikerül. A sajtom most végzett a sófürdővel, kiraktam a spejzba a polcra. Ti meddig szoktátok érlelni?
Na, mennem kell, mert még a szülinapi tortát is meg kell sütnöm.

Szép napot mindenkinek!
B1114 Creative Commons License 2010.05.21 0 0 2178
Üdv
Nem tudom hogy itt ki lenne az illetékes, mármint a válasz adásra de én megpróbálom:)
Hát először is mi az hogy "kevés" mert jó lenne ha valahogy le tudnád mérni(patikában olcsón megszámolnak egy fecskendőt:)) mert a 10l. tejbe a 3ml-oltó is sok:) ami pedig elég kevés mert ez egy felesnek majd 1/20-ad része:) pedig az sem sok:) de ha méred és nem az oltó mennyiséggel van a probléma akkor pedig a legjobb tanács amit adhatok hogy érleld:) 2-hét és és már arra sem fogsz emlékezni milyen is az a gumis hang, állag amivel a probléma volt:)
A kultúrákra kitérve:) röviden... felejtsd el:) mivel ezt csak akkor használunk ha valamilyen speciális sajtot készítünk aminél szükséges egy kezdő löket a jóféle baciknak a szaporodáshoz, illetve ha pasztörözött tejjel dolgozol... de az utóbbi esetben még akkor sem kultúrát ajánlanék:) legalább is nem ilyet amire gondolsz:) hanem veszel egy élő flórás joghurtot és az bőven teljesíti azt amire szükséged van:)
A só oldat legyen 20%-os, és mondjuk egy kilós sajtot 1-órán keresztül áztass benne(de ez nagyon hasamra ütök számítás volt (mármint az időnél mert függ a sajt alakjától, fajtájától,...) ha nem elég sós akkor az időt növeld :) mert a só tartalmat már nem nagyon tudod:) mivel kb ez a 20%az amit a vízben fel tudsz oldani... utólag vagy sóoldatos kenegetésel tudod növelni a tartalmat, vagy pedig külső sózással... demindkettő képes kiszárítani a felszint ami viszont problémát okozhat:) úgyhogy legjobb tanácsom amit adhatok:) hogy próbálkozz és vond le a megfelelő tapasztalatot:)
üdv

ja:) és kérdezz bátran:) bár nem kötelező engem mert van tőlem jobban hozzáértő is itt:)

üdv
Előzmény: genziana (2177)
genziana Creative Commons License 2010.05.21 0 0 2177
Üdv mindenkinek!

Én még nagyon új vagyok.
Rengeteg hasznos információt olvastam már itt. És talán arra is kapok majd választ, hogy miért van az, hogy nagyon kevés oltótól is kicsit gumis lesz a sajtom. Igazából, még nagyon kezdő vagyok ebben a témában. Eddig ecettel készítettem a sajtot. Kecsketejünk van, most kaptam oltót egy helyről. Rá is ugrottam a sajtolásra. Az első amit hétfőn készítettem nagyon fincsi lett. De aztán bármilyen kevés oltóval is készítem (és most már egyre kevesebbet teszek bele), olyan mintha egy kicsit gumis lenne. Amúgy nem rossz, csak egy kicsit fura. Ma megpróbálom úgy, hogy a tegnap leszűrt savóval oltom vissza a tejet. Aztán majd meglátjuk. A férjem szerint, már így is jó, és előbb-utóbb biztosan ráérzek a technikájára.
Majd megírom milyen lett.
Valaki tudna tanácsot adni abban, hogy milyen sajtkultúrát rendeljek kecsketejhez?
Találtam itt olyanokat akikCHN11 és CHN22 kultúráról írnak. Bár lehet, hogy rosszul értelmezem a dolgokat.
Vagy még egy kicsit várjak a kultúra rendeléssel?
Valamint készítettem egy 10 %-os sóoldatot megúsztattam a sajtot benne, és szerintem ritka sós lett. Most azon gondolkodom, hogy egy ecsettel, gyengébb sóoldattal megkenegetem a sajtomat.
Mindenkitől elnézést kérek, ha olvasás után úgy érzi, hogy eget verő baromságokat írtam.
Örülök, hogy itt lehetek!

Sziasztok!
Johny17 Creative Commons License 2010.05.19 0 0 2176
Sziasztok!

Azt szeretném megkérdezni tőletek, honnan lehet beszerezni az élelmiszeripari viaszt?
rosie78 Creative Commons License 2010.05.17 0 0 2175
Én az "alvadékot" sózom, de van aki rendesen sófürdőzteti mint az oltós sajtokat...
Előzmény: krizsi_l (2174)
krizsi_l Creative Commons License 2010.05.17 0 0 2174
A paneert hogy sózzátok?
rosie78 Creative Commons License 2010.05.17 0 0 2173

Sziasztok!

 

Én ugyan csinálok oltós sajtokat is, de egyszerűen nem bírom a paneert levenni a repertoárból(na nem mintha nagyon akarnám)....felfüstölve, kirántva,grillezve,fűszerezve is igen finom....:):)

Előzmény: Ikresjutka (2172)
Ikresjutka Creative Commons License 2010.05.17 0 0 2172
Üdv. Na nálunk nem igen van ideje az ilyen kecsketejes dolgoknak megromlani vagy kiszáradni. A 20 dkg-os sajtocska kb. 1 óra hosszáig tartott. 4 gyerekem van és mind szereti, nekem és a férjemnek csak egy kis kóstoló jutott, hogy tudjuk milyen is.
Előzmény: B1114 (2171)
B1114 Creative Commons License 2010.05.16 0 0 2171
Üdv
Igen létezik ilyen sajt:) bár sokan nem sorolnák a sajtok közé mert álltalában az oltós alvasztású tejkészítményeket hívjuk annak.
Ennek a neve Panir (paneer) és itt lényegében csak kicsapja a tejből a tejfehérjét, zsírokat a sav, így ezért nem igazán alkalmas érlelésre, tehát egyed meg gyorsan:) , bár baja nem lessz csak kiszárad:)
üdv
Előzmény: Ikresjutka (2169)
apca Creative Commons License 2010.05.16 0 0 2170
Bocs félreirtam ecetet akartam irni.
Így azért már kicsit más. :)
Előzmény: Ikresjutka (2169)
Ikresjutka Creative Commons License 2010.05.16 0 0 2169
Bocs félreirtam ecetet akartam irni.
Előzmény: Ikresjutka (2168)
Ikresjutka Creative Commons License 2010.05.16 0 0 2168
Igen mert 20 ml kellene a 10 %-osból de az nem volt itthon. Igy 10 ml a 20 %-osból.
Előzmény: apca (2167)
apca Creative Commons License 2010.05.16 0 0 2167
mikor felforrt beleöntöttem 10 ml 20 %-os tejet.
20%-os tej?
Előzmény: Ikresjutka (2166)
Ikresjutka Creative Commons License 2010.05.16 0 0 2166
Sziasztok. Már régóta olvaslak titeket sajtgyártás ügyében, de még csak most irok ide először. Régi, ősi recept alapján csináltam tegnap kecsketejből sajtot. 2 l tejet felforraltam 1 kávéskanás sóval, mikor felforrt beleöntöttem 10 ml 20 %-os tejet. Kihütöttem kézmelegre, szürőtálba raktam egy nagyobb méretü gézt, leszürtem, a gézt összetekertem, kinyomkodtam a levélt, vissza a szürőkanálba, nehezék rá, éjszakára a hütőbe. reggelre egy 20 dkg-os kemény, vágható sajtot kaptam.
Tiszta öröm volt a reggelem, még annak ellenére is, hogy egy kicsit sótlan lett. De ettől függetlenül finom volt. Gyors, egyszerü, finom.
arakhe Creative Commons License 2010.05.08 0 0 2165
Ne törődj velük!!Én már 3 éve fent vagyok itt a kecskés oldalon,bár régen más néven voltam/kicsiwuki/csak elfelejtettem a jelszavam-szóval én úgy gondolom,hogy te és anreja értetek legjobban a kecskékhez és tejükből készült csodákhoz.:DD
Előzmény: Kriszta721 (2162)
B1114 Creative Commons License 2010.05.06 0 0 2164
Üdv
Sajnos küldést már nem vállalok be mert már nincs annyi feleslegem de itt van a cím és telefonszám:

Süli Mária

MTKI Kft.
H-9200 Mosonmagyaróvár
Lucsony u. 24

Direct:: 00 36 96 219 870

Ez a Magyar Tejkutatási intézet-es elérhetőség és ez már közvetlenül a kereskedelmi osztályon csörög ki, kérdezz tőlük bátran ők megmondják amire kíváncsi vagy, de ők is a Chy Max pluszot fogják tanácsolni ami tökéletes is csak egy kicsit sok mennyiségileg:) mert a legkisebb kiszerelés az 1l ez ha jól tudom 3.525 forintot kóstál illetve ha emlékeim nem csalnak még plusz 1.100 pósta költség de ezzel kezdő sajtolóként elleszel egy darabig:)

A rendeléskor küldenek egy rövid termékismertetőt, "használati utasítást" is illetve mellékelnek a leggyakrabban rendelt termékeikről egy 1oldalas tájékoztatót

üdv
Előzmény: Kecskefej (2160)
förike Creative Commons License 2010.05.05 0 0 2163
Ne törődj velük!Szerintem te jó sajtokat csinálsz, és tiszta a környezeted meg te jó magad is!De aki állatokat tart az nem lehet mindig patyolat!:=)Tudom velem nem beszélsz!
Előzmény: Kriszta721 (2162)
Kriszta721 Creative Commons License 2010.05.05 0 0 2162
Kedves elefada! Nagyon sajnálom, hogy nagy egyetértésetekben még válaszra sem méltattatok. Biztosan megbeszéltétek. Én baromi normálisan meghívtam ide mindenkit, jöttek is volna, de Te biztosan méltatlannak tartottad ezt a helyszínt. Nem tudtam, hogy sajtüzemet készülsz építeni. De azért én még emlékszem, amikor nem tudtál kecskét fejni... Meg arra is, amikor én kérdeztem Tőled a krémsajtot. Én hülye, pedig még néztem a fekete gödölyét....
Kecskefej Creative Commons License 2010.05.04 0 0 2160
Sziasztok!
Ide is bepofátlankodom, de szeretném megkérdezni, hogy melyik oltót javasoljátok, és hogy linket adnátok.e, illetve telefonszámot, valamint közelítő pénzbeli értéket.
Vagy esetleg küldhetnétek ti is (akinek több van), amit természetesen átutalással kifizetnék előre is akár.
Mivel most lett annyi tejem napi szinten, hogy belevágjak a sajtkészítésbe is, veryeasy szinten ezért kérdezek.Mert néztem chy-max plus, tmeg valami 400-as egyebet is, de halvány gőzöm sincs melyiket szerezzem be. Az anivetes oldalon meg csak utánvétes lehetőséget láttam, de nem a postának akarok +bevételt szerezni.
Aki tud, az írhatna, vagy megcsörgethetne, hogy egyeztessünk.
Előre is köszönöm.
06707709879
Kellemes hetet!
B1114 Creative Commons License 2010.05.02 0 0 2159
Üdv mindenkinek:)

Na hát látom most vihar utáni csend üli meg a fórumot:) de akkor majd megtöröm én:)
Na szóval mostanra elkészültem mindennel... vagyis majdnem mert még a sajt hárfát holnap készítem el, de a sajt formáim elkészültek:)(köszönet az adatokért elefada -nak:)) illetve a pincék is csili vili módon kitakarítva mindenféle élő dologtól mentesen várják a sajtjaimat:) illetve még egy régi lehel hűtőt is átalakítottam sajt érlelésre:)
NA és akkor lassan megejteném az első próbát:) bár ezeket még konkrétan a hűtőben szeretném érlelni hogy lássam hogy legyen egy kontroll sajtom amin látom hogy milyenek is kéne lennie:) és amihez később tudok viszonyítani ha a pincéket is használatba veszem:)
Na és már csak 1dolog hibádzik:) a tudás :) úgyhogy várom javaslataitokat tapasztalataitokat, és bármilyen felmerülő ötletet:) természetesen az építő jellegű kritikát is szívesen fogadom:) mivel elég hiányos a tudásom a camembert készítéséről(viszont szak könyvet nem igazán sikerült még beszereznem róla:()
NA szóval amit azt hiszem tudok(talán ég jól is:)):
A tejet először 80 fokra hevítem majd 5percig tartom (ezáltal pasztőrözöm)
amint innen viszahült kap egy élő flórás joghurtot hogy ismét életet leheljek bele:)
Illetve nem tudom hogy ekkor már hozzáadhatom e a kultúrát is vagy azt a 30 perc letelte után tegyem e meg????és szintén várjam meg vele a 30 percet... miután elkavartam 30 percig tartom a hőfokot
Ezután a mennyiségnek megfelelően kiszámolom azt a mennyiségű oltót ami szükséges ahhoz hogy 60 perc alatt alvadjon meg. majd az oltó elkeverése után megvárom a 60 percet és amennyiben májasan törik 3-4 cm-es kockákra aprítom
Ezután várok vele 10 percet majd a formákba merem óvatosan minnél kevesebb töréssel

Na és innentől nem tudok semmit:)
Mert emlékszem talán arra hogy először 24 fokon és 70%pára tartalom mellet kell tartani hogy a savó leadás normálisan menjen végbe(de sem a hőfokban sem a pára tartalomban nem vagyok biztos) de arra ötlete sincs hogy mennyi ideig kell ennek a szakasznak tartania..??!!(bár gondolom addig amíg le nem adja a kellő mennyiségű savót:))

És ezután jön a pince,-adott esetben hűtő itt is tudok (talán) 2 adatot:) 15-fok és 85% páratartalom :) és azt hiszem 6hét ig:) (de ezekben is azt hiszem semennyire nem vagyok biztos:)

Illetve van a 3.-szakasz aminek azt hiszem csak a célját tudom:) ami az hogy megállítsa a penészgobák működését de hogy ezt milyen hőfokon és milyen pára tartalom mellet érik el azt nem tudom:) illetve az okában sem vagyok teljesen biztos:)

És akkor azt hiszem még kimaradt:

Ha jól tudom naponta kell forgatni???

Illetve a sózásáról sem igen tudok semmit azon kívül hogy talán felületi sózással kezeljük őket:)

Na hát azt hiszem sikerült mindent leírnom hogy mit nem tudok:) ezek után várom teljes, rész válaszaitokat, kérdéseiteket:)

üdv

Előzmény: Kriszta721 (2158)
Kriszta721 Creative Commons License 2010.04.26 0 0 2158
Kedves sajtosferi!

Még véletlenül sem szeretnék tiszteletlen lenni, már csak a 20 éves sajtos múltad miatt sem. Bár nekem is van 11 éves. Az, hogy Te kivel értesz egyet és kivel nem, magánügy. Én sok embernek adom el a sajtomat, nincs eü. könyvem, mert nem kell. De azt ugye nem gondoljátok, hogy TBC-s vagyok, koszos és még az orromat is belefújom a sajttejbe? Könyörgöm, én ebből élek! Szeretnek a vevők, nem utolsósorban azért, amit csinálok. De nem vagyok hajlandó fölösleges dolgokra elszarni az időmet, és elszórni a pénzemet. Aztán pedig sem időm, sem energiám nincs arra, hogy egész nap a google-t böngésszem, vagy könyvekből ollózzam ki a sajtkészítés rejtelmeit. A szakmai alázatról pedig csak annyit, hogy az egy nagyon szép jelzős szerkezet, elsősorban a színészek használják előszeretettel. Ezen az oldalon pedig a nagy többség hobbi sajtozó, úgyhogy szó sincs ilyenről. Velem kapcsolatban pedig ezügyben nem mondhatsz véleményt, ugyanis egy kezemen meg tudom számolni a hozzászólásaimat. Nem ismersz. De tovább is megyek: én a legjobb tudásom szerint tartok kecskéket, nem kevés időt, energiát és pénzt rakva bele. És ugyanilyen lelkiismeretesen csinálom a sajtot is, még ha eü. könyvem nincs is.
Előzmény: sajtosferi (2151)
krezidiesel Creative Commons License 2010.04.25 0 0 2157

Egyik cimbim dolgozott az óvári sajtüzemben.

Azóta nem eszik sajtot...

Előzmény: Pettviki (2154)
arakhe Creative Commons License 2010.04.25 0 0 2156
sziasztok,én túrót úgy csinálom ahogy elefada írta,kicsi oltó,majd 24 óra állás,és ez nekem nagyon bevált.De most olvasgatom mit irtok,és látom,hogy citromlével is lehet csinálni túrót???
Pettviki Creative Commons License 2010.04.25 0 0 2155
Bocs, helyesbítek, Pécsi üzemében. (Már rég volt.)
Előzmény: Pettviki (2154)
Pettviki Creative Commons License 2010.04.25 0 0 2154
Ott még nem voltam, de pl. a MIZO Kaposvári üzemében igen (több mint 10 évvel ezelőtt). "Csúcstechnológia", kifogástalan higiéniai feltételek, a csomagoló részben sterilizált levegő, stb. De vhogy mégis gyorsabban romlik, penészedik a trappista sajt kibontás után, mint ahogy az ember elvárná (a mellett, hogy az íze, állaga sem az igazi).
Előzmény: krezidiesel (2153)
krezidiesel Creative Commons License 2010.04.24 0 0 2153

Nem a költséggel van a gondunk hanem a vizsgálatokkal...

Részemről meg ehhez társul még az is, hogy az orvosokat semmire sem tartom.

Az egészségügynél kevés nagyobb svindli van véleményem szerint, úgyhogy semmi jogosultságuk nincs a szememben.

De ez a saját gondom...

Ja !

Voltál már a Coca Cola gyárban?

Ha annak a termékeit lehet élelmiszerként forgalomba hozni, akkor akár gyilkos galócát is árulhatnék a piacon.

Előzmény: Pettviki (2149)
Pettviki Creative Commons License 2010.04.24 0 0 2152
Helló Sajtosferi!

Szó sincs róla, hogy bármilyen törvényt át akarnék lépni!
Úgy látszik, nálunk ezek szerint rosszul ismeri a rendeleteket a hatósági állatorvos...

Igaz, hogy nem végeztem külön iskolát sajtkészítésből, csak Kaposváron volt tananyag alap szinten (Tej-, és húsipari alapismeretek, laborgyakorlat a tejvizsgálati módszerekről), de minden irodalmat amihez hozzáfértem, elolvastam, többek között azokat is, amelyek szakiskolai tankönyvek.

Szívesen részt vennék tanfolyamon, csak sajnos senki nem csinálja meg helyettem a sajtot, és nem viszi ki a piacra.
Előzmény: sajtosferi (2151)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!