Keresés

Részletes keresés

Csarli1 Creative Commons License 2012.01.28 0 0 11447

Mert a nagybanin jobban értékesíthető

Előzmény: thekingisalive (11446)
thekingisalive Creative Commons License 2012.01.28 0 0 11446

Miért pont olasz fajtákat akarsz ültetni?

Előzmény: Csarli1 (11445)
Csarli1 Creative Commons License 2012.01.28 0 0 11445

Üdv mindenkinek

 

Mivel 2000-ben felhagytam a szőlőműveléssel, mert elegem lett abból, hogy mindent vásárlásomat /gép, vegyszer, alkalmi munkások/ azonnal fizetni kellet, viszont nekem a szőlőért csak 8-9 hónap múlva fizettek. Mivel most csak gyümölcstermesztéssel foglalkozok, ezért az információim nagyon régiek és elavultak a szőlőtermeléssel kapcsolatosan.

Mivel egy 4 hektáros területre valószínű, hogy csemegeszőlőt ültetek, ezért olasz fajtákról kellene tapasztalati információ, fagytűrés, növényvédelem, beszerezhetőség.    

Nihil1965 Creative Commons License 2012.01.28 0 0 11444

Debrecenben két helyen is árulnak .

Előzmény: roni-30 (11439)
medveger Creative Commons License 2012.01.28 0 0 11443

Ez nagyon művelésmód- és terhelés-függő. Meg gondozás, növényvédelem és extrém időjárások (pl. nagyon nagy szárazság vagy egészen különleges téli fagy), amin múlik.

Ha egy tőkét (fajtától függetlenül) túlterhelsz, hagyod a harmatgyökereit megerősödni, nem fattyazod rendesen és minden évben leszedsz róla 4-5 kiló termést, akkor lehet, hogy annyit sem él. Ha ehhez még jön valami extrém a fentiek közül, akkor nézheted.

Ráadásul valóban fajtafüggő is, hogy pédául a túlterhelést, a szárazságot vagy a téli fagyokat hogyan viseli (e két utóbbit egyébként az Irsai jól tűri, forrás: http://kaszasoltvany.hu/szolo/irsai-oliver).

De általános érvényűként szerintem nem lehet kijelenteni ilyen 15 éves határt.

Előzmény: thekingisalive (11442)
thekingisalive Creative Commons License 2012.01.28 0 0 11442

Igaz az, hogy az Irsai Olivér csak kb. 15 évig él, vagy legalábbis addig terem normálisan?

medveger Creative Commons License 2012.01.28 0 0 11441

Szép napokat mindenkinek!

 

Sajnos az egyik borom (vásárolt szőlőből) erőst almasavas lett, s szeretnék biológiai almasavbontást elindítani.

Az lenne a kérdésem, ha valakinek van tapasztalata ilyennel, h pl. az Uvaferm Alpha-val márciusban/áprilisban (hogy a hőmérséklet is meglegyen) érdemes-e még kísérletezni, vagy már teljesen elkéstem vele (erjedés végén kellett volna)? Az alkoholtolerancia nincs veszélyben, 12% alatt van a bor alkoholfoka, s ként is csak 30mg/litert kapott összesen (szabad kénessav-tartalom most 10mg/l alatt van). A starterek leírása alapján ez még bőven beleférne...

Az szeretném még kérdezni, hogy költséghatékonyan hol kapható akár a fent említett, akár másfajta starterkultúra kb. 2-3 hektó borhoz (a legtöbb helyen tízszeres mennyiségűhöz való a legkisebb kiszerelés).

 

Előre is köszönöm a segítséget!

Jani71 Creative Commons License 2012.01.26 0 0 11440

???

Ez így elég általános megfogalmazás.

Tavasszal szeretnéd ültetni? A legközelebbi "faiskolánál" be tudod szerezni, vagy ezek némelyikétől neten is tudsz rendelni.

Vagy nem értem...

(Kissé pontosabban fogalmazd meg, ha vannak esetleg különböző elvárásaid a szőlővel kapcsolatban! Akkor tovább szűkíthető a lehetséges fajták száma.)

Egyébként merre felé laksz?

Előzmény: roni-30 (11439)
roni-30 Creative Commons License 2012.01.26 0 0 11439

Sziasztok!

 

Szeretnék egy kis segítséget kérni tőletek. Keresek csemegeszőlő oltványokat.

Aki tud ebben segíteni, kérem írjon a címemre.

Minden jót!

 

Falusi1 Creative Commons License 2012.01.25 0 0 11438

Nagyon köszönöm a megtisztelő meghívást, de én csak amatőr szintű szőlőművelő vagyok mindössze 100 tőkével. Ennek ellenére érdekel a szőlőművelés minden fajtája és módszere. Sopron azonban nekem túl messze van.

Sok sikert kívánok a szőlőművelés ezen fajtájához is.

Előzmény: tivadarb (11432)
cippur Creative Commons License 2012.01.25 0 0 11437

Szerintem ha valaki magyar ember igya is meg a bort! Lehetőleg minél többet! :)

 

Előzmény: alfi13 (11436)
alfi13 Creative Commons License 2012.01.25 0 0 11436

Köszönöm hogy enyi idő után is számontartottál. De én csak nagyon amatőr szinten üzöm a szőlészkedést. Kb 80 tő csemegeszőlőm van meg ugyanenyi borszőlőm van. Egyébként kaposvári vagyok de könyen előfordulhat hogy elmegyek. Az egyik idős kertszomszédom mondta hogy ha valaki magyar ember annak kell foglalkozni szőlővel még ha nem is issza meg a bort. ( egyébként mindketten így vagyunk)

Előzmény: tivadarb (11434)
tivadarb Creative Commons License 2012.01.25 0 0 11435

Minden KEdves Érdeklődőt szeretettel várok a fagyok elmultával Sopronba.

Az ágaskordon témában rendezett bemutatón. A rendezés időpontját itt a fórumon is közölni fogom. (Babó T: 0630 4908424)

 

Előzmény: gakomisz (8877)
tivadarb Creative Commons License 2012.01.23 0 0 11434

Ha a címedet megadod, a legközelebbi soproni bemutatóra meghívlak.

tivadarbabodr@gmail.com

Előzmény: alfi13 (8879)
tivadarb Creative Commons License 2012.01.23 0 0 11433

Szeretettel meghívom szőlőmbe. Kérem adja meg e-mail címét, hogy a legközelebbi bemutatóra meghívhassam

tivadarbabodr@gmail .com

Előzmény: Törölt nick (8874)
tivadarb Creative Commons License 2012.01.23 0 0 11432

Kedves Falusi 1

Az ágaskordon tőkeformát látni kell. A video csak figyelem felkeltésre szolgált. 

Ezen a tőkeformán a szőlő természetes hajtásrendszert nevel.

Ha érdekli írjon E-mail levelet címemre, hogy a legközelebbi soproni bemutatóra meghívhassam. tivadarbabodr@gmail.com

Előzmény: Falusi1 (8880)
Zoli a séf Creative Commons License 2012.01.22 0 0 11431

Szép estét!

Tegnap került megrendezésre a 2012.-i évi kaposfüredi bormustra.  A versenyre 79 bort neveztek a kaposvári (füredi, toponári. töröcskei, jutai) termelők, és a környékbeli, batéi, mernyei gazdák. A vacsora, és az eredményhirdetés után jóhangulatú mulatsággal zárult az est. Link  a képgalériához:

https://picasaweb.google.com/114990879644484187463/Bormustra2012

Ali-bá Creative Commons License 2012.01.17 0 0 11430

Ne haragudj, ha nem volt egyértelmű, legközelebb néhány szóval bővebben írom (pl. a választ oda írtam!)  /A segítőkészségemet eddig még senki nem kérdőjelezte meg életemben./

Előzmény: medveger (11429)
medveger Creative Commons License 2012.01.17 0 0 11429

Jaaaa!!!

Hogy oda válaszoltál! :-)))

Köszönöm!

 

Bocsánat, nem volt egyértelmű.

Előzmény: medveger (11428)
medveger Creative Commons License 2012.01.17 0 0 11428

Köszönöm. Azért csak néhány szótaggal lett volna több gépelés (s nekem közel száz bejegyzés átböngészését spóroltad volna meg), ha leírod, hogy "inkább az első" vagy "inkább a második". Ezt jelenti szerintem a segítség (=ha nem akarsz segíteni, akkor meg miért reagálsz?).

Végigolvasom, bár kb. harmadszor teszem ezt meg, s határozottan úgy emlékszem, hogy AZ OMEGA OLLÓRÓL OTT NEM VOLT SZÓ.

Persze, tévedhettem is.

Előzmény: Ali-bá (11427)
Ali-bá Creative Commons License 2012.01.17 0 0 11427

Válasz ott.

Előzmény: medveger (11426)
medveger Creative Commons License 2012.01.16 0 0 11426

Sziaszok!

 

Egy nagyon amatőr kérdés (tudom, nézzem meg a szőlőoltás-fórumon, de ott ez nem került elő!):

Az omega oltóolló zöldre fás oltásnál is jól használható, vagy csak a fás oltásnál ajánlott, zöldre fásat meg inkább csináljak hasítékos ékkel?

 

Előre is köszönöm!

cippur Creative Commons License 2012.01.14 0 0 11425

A 19.sz. végi leírások szerint a kéknyelű már csak a Balatonfelvidéken azon belül is szinte kizárólag csak Badacsonyban található meg. Mivel akkor ez a régió még Zala vármegyéhez tartozott, szerintem nem tévedünk nagyot, ha zalai fajtának nevezzük a kéknyelűt.

Előzmény: medveger (11411)
medveger Creative Commons License 2012.01.12 0 0 11424

A 200km-t maximálisan megértem, én is így próbálom (míg tart a lelkesedés). S közben próbálok valami állást találni kicsit (20-25 km távra) közelebb...

Nálunk a völgyben is (bár még szépen művelik az öregek) szinte minden telek eladó, legalábbis a két közvetlen szomszédomat kivéve mindkét oldalon a következő öt telek az.

Arra panaszkodnak, hogy míg a hetvenes-nyolcvanas években egy tizenharmadik havi fizetést (sőt, néha egy félévnyi plusz keresetet) ki lehetett hozni egy negyed hektárból, mára jó, ha nullszaldósra kijön a saját munkájukat nem számítva. Az idősebbek még munkaszeretetből, megszokásból, a föld szeretetéből meg persze makacsságból tovább nyomják, de ha ők már nem bírják, nincs, aki átvegye.

Aztán persze van néhány megszállott fiatal, akinek még Szentgrót is nyüzsgő nagyváros, és csöndes környezetben akar élni, s kiköltözik a hegybe. De hát ez elég ritka. És nagyon sok az elhagyott, benőtt kert, sok helyen a házak is összedőltek.

 

Egy kérdés (kicsit off): Hallott már valaki zalai viharharangokról? Saját (amatőr) kutatásaim alapján a viharharangok alföldi jelenség, de a csáfordi Alsóhegyen áll egy téglából épült harangláb, ami kísértetiesen emlékeztet egy viharharangra. Tud valaki erről valamit?

Előzmény: dezso (11423)
dezso Creative Commons License 2012.01.12 0 0 11423

Egyébként igen, de 200 km-ről hobbiból nem nagyon lehet csinálni.  Meg egyébként eléggé el voltak öregedve a tőkék.  (Sajnos az egész hegy is el van öregedve, a szomszéd Tóni kivételével szinte senki se műveli a területét a közelben, még a Sénye felőli oldal talán jobb karban van.)  Amúgy a környék továbbra is a kedvencem, és a hegyen az én házam áll a legjobb helyen :)

Előzmény: medveger (11422)
medveger Creative Commons License 2012.01.11 0 0 11422

Kár érte!

Én sajna nem vagyok a megyéből való, szüleimmel szereztük ezt a kis hegyet a déloldali völgyben, s rögtön beleszerettem a tájba, a szőlőbe. :-)

Szívem szerint hivatásszerűen is ezt csinálnám, csak addig még sokat kell tanulni (meg "némi" anyagi forrást szerezni)...

Előzmény: dezso (11418)
Ali-bá Creative Commons License 2012.01.11 0 0 11421

Nézz be a 'szőlőoltás' fórumra, az 50-edik hozzászólás tájékán képeket is találsz.

Előzmény: Mediterránum (11419)
imkerei Creative Commons License 2012.01.11 0 0 11420

Zöldre fásoltást javasolok május elején vagy zöldoltást júniusban.

A zöldre fásoltáshoz a nyugalmi időszak végén meg kell szedni az oltóvesszőket és a hűtőszekrény aljában nylonzacskóban eltartani az oltásig. Ilyenkor nem árt penész elleni kezelés az oltóvesszőknek. Május elejétől lehet végezni az oltásokat, a nyugalomban levő fás oltóvesszőkkel, mikor a friss hajtások elérték a 15 cm-es hosszúságot. A beoltatlan hajtásokat el kell távolítani és 2-3 naponta leszedni az előtörő vad hajtásokat különben a nemes nem ered jó %-al.

Zöldoltásokat júniusban lehet készíteni. Ennél fontos az oltások tűző naptól való védelme és a megfelelő páratartalom biztosítása, ezért felhős borult időben a legeredményesebb. A páratartalmat fóliaborítással is lehet biztosítani, de az oltások árnyékolása elengedhetetlen.

Előzmény: Mediterránum (11419)
Mediterránum Creative Commons License 2012.01.11 0 0 11419

Tavasszal szeretnék szőlőt oltani!

2 éve dugványoztam amerikai tipusu szőlőt, arra szeretném ráoltani muskotályost.

Milyen tipusu oltást javasolnak? Milyen időszakban?

Nagyon sok növényt oltottam,szemeztem,de szőlőt még nem.

dezso Creative Commons License 2012.01.11 0 0 11418

Na csak mert nekem Udvarnokon volt szőlőm (legalábbis névleg az enyém volt), amíg ki nem vágtuk.

Előzmény: medveger (11417)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!