Keresés

Részletes keresés

C20NE Creative Commons License 2017.06.07 0 0 25223

Szerintetek a ribizli levelén mi lehet ez a foltosodás?

 

gesszti Creative Commons License 2017.06.07 0 1 25222

Amúgy olvasod is a válaszokat?

Előzmény: taormina001 (25220)
pacsepa Creative Commons License 2017.06.07 0 0 25221

Nem kell, a tünetek jelentkezéséig várhatsz. Esetleg gombára a kedvezőtlen körülmények miatt lehet megelőzésre szükség.

Kedvezőtlen körülmények lehetnek:

meleg párás és nedves idő, esetleg esőztető öntözés.

 

Előzmény: taormina001 (25220)
taormina001 Creative Commons License 2017.06.07 0 0 25220

Még nincs rajta termés. Még egyszer a kérdéseim:

 

1. Ha még nincs rajta se termés, se kártétel, kell-e most egyáltalán megelözö jelleggel

a.

Poloskák

b. gombák ellen permetezni?

Előzmény: pacsepa (25219)
pacsepa Creative Commons License 2017.06.07 0 0 25219

Nem tudom milyen állapotban van a paradicsomod? Ha 21 napon belül nem fog beérni és nincs mellette olyan zöldségféle, ami előtte válik konyha-éretté, akkor most is lehet permetezni. A virágzásban azonban csak Mospilant, Spilant, Calypso-t ajánlott használni.

Előzmény: taormina001 (25210)
pacsepa Creative Commons License 2017.06.07 0 0 25218

A tripszek és a liszteskék ellen érdemes kipróbálni a Teppeki-t. A gyártó képviselője is leírja egykét helyen, hogy az engedély levéltetvek elleni használatra vonatkozik, de a tapasztalatok szerint 3-szoros dózisa viszi tripszeket és a liszteskéket. Jó lenne valakitől gyakorlati visszajelzés erről.

Ámde a Teppeki felszívódó szer, tehát a 14 nap ÉVI alap.

 

A Nissorun nem rossz szer, de elsősorban Takácsatka ellen hatásos, azon belül is a tojás, az imágó és a nimfa alakjuk ellen. Vagyis a kifejlett egyedekre HATÁSTALAN! Ezt a szert tavasszal a lomb kialakulásakor érdemes bevetni ahol aztán a felszaporodást blokkolja.

Előzmény: taormina001 (25210)
pacsepa Creative Commons License 2017.06.07 0 0 25217

Kell, mert a virágzáskor dől el a termés, de nem a Neked rendelkezésreálló Ridomil Gold. A virágok rézérzékenyek (perzselődhetnek). Ezért írtam a Ridomil MZ-t, ami a réz helyett mancozeb-et tartalmaz, vagy ahogy ajánlották mások is, az azoxistrobin hatóanyagú szereket (Quadris, Amistar, Mister). Ezek mehet virágra is.

A Karate szintén mehet virágzásban, DE!!!! Bármilyen permetezésre igaz és itt mivel rovarölőről van szó kizárólagosan értendő: csak napnyugta után szabad használni!

A Karate nekem simán letakarította a poloskákat. Ha valakinek mégsem, akkor ott valami nem stimmel.

A Karate-t akkor használd, ha már szükség van rá, megelőzésre nem alkalmas. Azt írtja amit eltalál, utána pár órán belül hatástalanná válik a bekevert/kifújt növényvédőszer. Mivel gyorsan bomlik, viszonylag biztonságosan használható, egy szezonban akár háromszor is. Tehát amikor megjelennek az első ivadékok, akkor jöhet az első kezelés. A petékre nem fog hatni.

Előzmény: taormina001 (25213)
Jani71 Creative Commons License 2017.06.07 0 0 25216

Köszi a megerősítést. Épp az imént jöttem rá a guglizás során, hogy az üres válik fehérré... :-)

Előzmény: CBNora (25215)
CBNora Creative Commons License 2017.06.07 0 0 25215

Zöld bogyómászó lesz az. Az üres tojáshéj fehér.

Előzmény: Jani71 (25214)
Jani71 Creative Commons License 2017.06.07 0 0 25214

Talán a Zöld bogyómászó poloska (Palomena prasina).

Csak azt nem értem, hogy annak elvileg zöld a petéje, itt viszont fehér. De a hirhedt vándorpoloska

lárvájának a háta minden állapotban pettyes, ezért gondoltam, hogy a bogyómászó. Nem tudom.

Itt össze tudod hasonlítani.

Előzmény: gesszti (25209)
taormina001 Creative Commons License 2017.06.07 0 0 25213

Pardon, Ridomil.

 

Ugyanez a kérdés a poloskákra vonatkozoan is: kell-e már most, amikor még csak viragzik?

Előzmény: taormina001 (25212)
taormina001 Creative Commons License 2017.06.07 0 0 25212

Nekem csak Ridomol gold van. A kérdés továbbra is a MIKOR, ill. hogy már most kell-e?

Előzmény: gesszti (25211)
gesszti Creative Commons License 2017.06.07 0 0 25211

Paradicsomot Amistarral, vagy misterrel szoktam mostanában 2x permetezni. 2 hét közzel. utána kap majd valami kontaktot, és így remélhetőleg jól átvészelik a szezont. Legközelebb csak az első gyanús jelek megjelenésekor kapnak 2x mistert, szintén 2 hetes közzel. Tavaly így bevált, egészen a fagyokig volt paradicsomom.

 

Rovarölőben az évi-t kell figyelni. Most még nálam mehet 1-2 hetes cucc, később már csak 3-5 napos kontaktokkal kezelem, inkább megelőzés jelleggel. Fóliában elég ritkán jelenik meg nálam rovar. Talán egy kevés levéltetű a paprikán, de kis kontakt "vitaminkúra" meg szokta oldani.

 

 

Előzmény: taormina001 (25210)
taormina001 Creative Commons License 2017.06.07 0 0 25210

Köszönöm a tanácsokat. Nálam a poloskát semmi se irtotta tavaly, se kontakt, se felszívódó, (hasonlóan a fehér tripszekhez), de nekem ez általános problémám; soha semmi se hat ezekkel a lebutított EU-konform szerekkel a megokosodott kártevök ellen.

 

Nálam a szölön atka nem szokott lenni, viszont az üvegházban mindent visznek. én lupeval se tudom meglátni, de a kártételröl megismerem. Ennek megfelelöen azonban sose látom, hogy a kezelés hatott-e, mert a kártétel ugye nem tünik el...Ott mikor esedékes megkezdeni a védekezést? Flumite-t nem kaptam, van viszont Nissorun: szerintem nem jó semmire.

Még egyszer tehát: kell-e most szölöt és aparadicsomot  profilaktikusan gombák ellen permetezni? a paradicsomon a poloskafertözést fölszívódó szerrel meg lehet-e elözni, és ha igen, mikor?

Előzmény: pacsepa (25207)
gesszti Creative Commons License 2017.06.07 0 0 25209

A jobb oldali képen levő vackokat épp tegnap láttam. Mik ezek? Megkínáltam őket lokálisan egy kis karate-vel, biztos, ami biztos.

 

Az alma és körtefa tele volt tegnap este valami méhe szerű, szép dundi rovarral. A levelek alsó oldalán, meg a körte alján, a szirommaradékokon legelésztek valamit. Ezekkel vajon kell foglalkozni?

Előzmény: Jani71 (25208)
Jani71 Creative Commons License 2017.06.07 0 0 25208

Készülnek már az idei invázióra. Eddig szilván, dión, szőlőn találtam a lárvákat (4-én).

(A szőlős képet valamiért kitöröltem, de gondolom, elhiszed. ;-) )

 

 

 

Előzmény: C20NE (25203)
pacsepa Creative Commons License 2017.06.06 0 0 25207

Antisystem tényleg ritkán jár errefelé amit nagyon hiányolok én is.

 

A poloska ellen megelőző jelleggel lehet védekezni felszívódó szerrel, de az ÉVI nem biztos, hogy 14 nap. Figyelni kell!

Én azonban nem gondolom, hogy ez a megoldás, inkább a kontakt szereket érdemes használni. Szerencsére jól irtják.

A felszívódó szerekkel az a bajom, hogy nálam a poloska legjobban a paradicsomot és a málnát támadják. Ezek nem egyszerre dömpingszerűen érnek, hanem hosszabb ideig.  Azaz amikor csapatosan megjelennek, akkor kezelek kontakt szerrel. Egy-egy példány undorító, de nagy kárt még nem okoz. Általában 2 kezelés elég egy szezonban és egy kultúrában.  Szedés előtt 3-7 nappal permetezek.

A paradicsomra érdemes valamilyen kombinált gomba kezelést adni, általában még van legalább 3 hét a termésig még a korábbi fajtáknál is.

Erre a Ridomil nagyon jó, ebből a Gold a rezes, amit ha nem virágzik, akkor jó, ha van már virág rajta, akkor inkább az MZ verziót használd (mancozeb). Adjál hozzá valamit a lisztharmat ellen is. Mehet bele Topas és társai. Enélkül csak a peronoszpóra és a fitoftóra ellen jó.

A Ridomil helyett esetleg mehet Amistar, vagy valami más azoxistrobin hatóanyagú készítmény is. Ez Topas-al együtt tisztán felszívódó kezelés lenne. A Ridomil kombinált szer, felszívódó + kontakt.

Szőlőre ugyanazt ajánlom, mint a paradicsomra, betegségeik egy jó része azonos. Viszont a szőlő többnyire most virágzik, arra a rezes Ridomil Gold-ot ne használd, inkább az MZ verziót.

A szőlőn ilyenkor inkább az atkafertőzés szokott sok gondot okozni. Ha korábban kezeltél ellene megelőzésképpen, akkor most nem lehet nagy a veszély, ha nem, akkor jó lenne megnézni egy lupéval, mert ilyenkorra már felszaporodnak a rohadékok. Levelenként pár darab még nem gond, de ez már figyelmeztető jel, szapora népség. Évente egyszer lehet használni a Flumite-ot. Ettől terméketlenek lesznek a már kifejlett példányok, a többi meg elpusztul.

 

Előzmény: taormina001 (25202)
Törölt nick Creative Commons License 2017.06.06 0 0 25206

Ha senki más nem segít, akkor én tudok, csak ahhoz el kell indulnom biciklitúrázni. Hogy akkor esik, az hétszentség...

Előzmény: C20NE (25205)
C20NE Creative Commons License 2017.06.06 0 0 25205

Az elmúlt napokban az amúgy pontos időkép igencsak átment saccolósba....ide sem érkezett meg a 8mm csapadék pedig direkt nem locsoltam...lehet kellett volna, plusz ha az autót is lemosom akkor jöhetett volna Noé a bárkájával mert olyankor mindig esik :-)))

Előzmény: taormina001 (25204)
taormina001 Creative Commons License 2017.06.06 0 0 25204

Én épp most szedtem föl a borsót az esö elöl, ami soha meg nem érkezett. Emiatt halasztottam el a permetezést is:-(

Előzmény: C20NE (25203)
C20NE Creative Commons License 2017.06.06 0 0 25203

Értem, nálam már szép nagy bogyók vannak több fajtán is és tavaly gyakorlatilag a poloskák ették meg a paradicsomot és nemigen érdekelte őket, hogy zöld. Idén ahogy meglátom őket permetezek, gyakran előbb látod a levélen a petéket mint a kis zöld bogarakat.

 

 

Most a borsó levéltetűvel küzdök, de olyan nagyok már a hüvelyek, hogy szüretig már nem permetezek.

Előzmény: taormina001 (25201)
taormina001 Creative Commons License 2017.06.06 0 0 25202

Jó, hogy itt vagy!

Ezt megpróbálom!

A paradicsomokkal kell most valami megelözö kezelést végezni (rovar/gomba)?

 

És a szölövel?

 

Antisys rendel még?

Előzmény: pacsepa (25200)
taormina001 Creative Commons License 2017.06.06 0 0 25201

A paradicsomra vagy a cseresznyére gondolsz? Az elöbbin nálam még nincsen termés.

Előzmény: C20NE (25199)
pacsepa Creative Commons License 2017.06.06 0 0 25200

Karate leviszi őket és 3 nap az ÉVI-je. Ezt teheted ellenük.

Előzmény: taormina001 (25196)
C20NE Creative Commons License 2017.06.06 0 0 25199

Nálam most jött a levéltetű es nekem tavaly a zöldet is szivogattak, mivel nem a poloskaknak termelek en permetezem a heten a kertet a tetű es a poloska miatt. Nem akarom a tavalyi aldatlan allapotokat.

Előzmény: taormina001 (25198)
taormina001 Creative Commons License 2017.06.06 0 0 25198

Nem nagyon értelek; a cseresznye már gyakorlatilag megérett; nem vagyok szívbajos, de most már nem permetezném. Ezenkívül a kár már megtörtént; a gyümölcs deformált, rohad; ezen már aligha tudok segíteni.

 

A paradicsomon pedig a poloskák csak akkor jelennek meg, amikor (érik) a termés. Most nem sok értelme lenne, pláne a kontakt szernek. Vagy ilymódon meg lehet elözni, hogy egyáltalán odamenjenek?

Előzmény: C20NE (25197)
C20NE Creative Commons License 2017.06.06 0 0 25197

Permetezz! Most még időben vagy egy karate-mospilan kombóhoz, ( A kontakt lehet Decis is ) ami levéltetű és poloska ügyben elég hatékony a többi növényen. Én a fát is permetezném mert folyamatosan kelnek ki a petékből és így tudnád gyéríteni.

Előzmény: taormina001 (25196)
taormina001 Creative Commons License 2017.06.06 0 0 25196

Van egy ösöreg cseresznyefánk, gyönyörü nagy, de késöi terméssel.

Ilyet még nem láttam, de az idén teljes egészében beborították ugyanazok a poloskák, akik tavaly a teljes paradicsomtermést hasznavehetetlenné tették. Elöször csak Azt vettem észre, hogy a szemek  aprók maradtak, és kivétel nélkül deformáltak. Késöbb láttam, hogy mitöl. Tudom, hogy ennek már minden védekezés késö, de mit tegyek ezután és mivel tudnám ezúttal megvédeni a paradicsomtermést?

kígyószisz Creative Commons License 2017.06.05 0 0 25195

Sziasztok!

 

Szeretnék segítséget kérni két dologhoz.

 

Az egyik a flamingó juharfa, nagy, hatalmas és szép, de úgy jó másfél hónapja hullatja a leveleit. Egy hozzáértő megnézte, azt mondta, lisztharmat és aknázómoly, ezért kapott Topast + Mospilant, majd Topast + Dimilint.

Később egy másik hozzáértő (agrármérnük, növényvédős) is megnézte, szerinte is lisztharmat és valami kártevő, kapott Mirage-t és valami rovarölőt, ez utóbbit nem tudom, mi volt.

Mégis hullajtja a leveleit, ilyeneket:

 

 

 

 

A másik dolog a fekete berkenye (aronia), amelyről az hírlik, hogy semmiféle kártevőre nem érzékeny, nos, ilyen leveleket szedtem le róla (ezek nem hullanak):

 

 

 

Mit adjak nekik szerintetek? Köszönöm a segítséget előre is. 

TINTUS Creative Commons License 2017.06.05 0 0 25194

A besztercei kimondottan nem toleráns 2-3 év alatt teljesen értéktekelen lesz... felesleges kísérletezni és hagyni az időt-permetlevet-munkát kárba veszni. pont.

Előzmény: Törölt nick (25188)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!