Keresés

Részletes keresés

rosie78 Creative Commons License 2010.05.30 0 0 2296

na jó nagy hülyeséget írtam"ne a magyar emberek többségének akarj sajtot készíteni".......ez félreérthető.....nem ezt akartam.....helyesen így szól"ne a tömegnek akarj......."

olyat úgy sem lehet ami mindenkinek ízlik....

 

Bocsi...csak már lassan keresztbe állnak a szemeim.....húzós volt a nap..

Előzmény: rosie78 (2295)
rosie78 Creative Commons License 2010.05.30 0 0 2295

Hmmm....ne a magyar ember többségének akarj sajtot készíteni....mert tapasztalatból mondom hogy ez a vonal nem jön be....

 

az ezer forintos trappista meg ne vezessen meg mert köszönő viszonyban sincs a sajttal sajnos.....és nem biztos hogy az jobb, hanem az lett inkább a tömeg arcába nyomatva.......ezt egyébként hála az égnek úgy látom egyre többen felismerik..

 

Ne akarj görcsösen jó sajtot csinálni, mert lehet hogy már tök rég óta nagyon királyok a sajtjaid, csak a maximalista görcsösség miatt nem veszed észre...

 

 

szóval ne akarj bolti/üzemi sajtot csinálni hanem hangsúlyozd ki a TE sajtod előnyeit és az ízvilágot amit képvisel.....

 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (2293)
rosie78 Creative Commons License 2010.05.30 0 0 2294

Kólis lyuk ha haaa..olyan mint a szülési fájás...készülsz rá,rinyálsz tőle, aztán az ember rögtön tudja ha arról van szó...DDD

 

 

Velem az történt hogy én is frászba voltam hogy kólis vagy nem kólis a sajt....aztán télen kevés volt a tejem és ajálkozott nekem egy bácsika hogy eladná a tejét nekem...lebeszéltem vele hogy 5literből csinálok próbasajtot....és rájöttem hogy előtte sose láttam kólis lyukat...de akkkor nagyon nagyon brutál volt......olyan puffadt lett a gomolyám hogy csoda hogy szét nem durrant a lyukazottsága pedig olyan volt mint a dióbél.....ha látod el sem tévesztheted..

Előzmény: Törölt nick (2292)
Törölt nick Creative Commons License 2010.05.30 0 0 2293
Kaszálásból visszaérek én időben, a fél óra álláskor szoktam elfutni egy taliga szénáért. :) Én mindig feljegyzem, a jobb sajtjaim milyen körülmények közt készültek, de igazán jót még nem sikerült, pedig pont ezért csinálom kicsit mindig máshogy, hátha javít, de mégsem.

Ezért sokra nem megyek a feljegyzéseimmel, pedig már több száz kilónyi sajtot csináltam az elmúlt évben. (Kultúrával még csak néhány tucatot. Nagyon bizakodó voltam, hogy majd jobb lesz a vajkultúrától, hiszen rá is van írva, hogy Edami készítésére is lehet használni, de valami mégsem kóser... Ezért akarok minden áron rájönni, hogy vajkultúrával hogyan lehet, mit kell rajta változtatni, hogy tényleg jó legyen a végeredmény.)

Aztán az is lehet, hogy van olyan jó a sajtom, mint általában amit otthon készítgetnek, de én mégsem elégszem meg vele. Az ezer forintos Trappista vagy Edami jobban ízlik, jobb állagú, hogy adjam ezt 4000-ért, de akár 3000-ért is, csak mert kecske? :S Legalább olyat akarok készíteni, ami összemérhető ezekkel, pláne, hogy a magyar emberek többsége aztán magasról tesz rá, hogy kecske vagy tehén, csak finom legyen.

Előzmény: Pettviki (2290)
Pettviki Creative Commons License 2010.05.30 0 0 2290
Több időt kell rászánni, feljegyzéseket készíteni, hogy melyik sajtot hogyan csináltad. Talán kicsit több türelemmel. Kutyafuttában jó sajtot csinálni elég nehéz, legalább is sokkal több rutin kell hozzá...
Ott kell lenni, figyelni kell rá, és időben elvégezni, amit kell. (Nem lehet közben kaszálni.) Persze hogy akkor túlsavanyodik.
Előzmény: Törölt nick (2289)
Törölt nick Creative Commons License 2010.05.30 0 0 2289
Hát persze, igen. Azért elvileg azonos helyen készült sajtnál, ha azonos időben és hőmérsékleten készítjük, hasonló eredménynek kellene kijönnie. Ez nekem azért fontos, mert kénytelen vagyok stopperrel mérni, a mezőről kaszálás közben nem tudok ötpercenként hazaugrani, hogy hogyan áll a sajt. :)

Kár, hogy nem árulnak házi sajtkészítő gépet. Meg lehetne csinálni pedig, csak nincs rá nagy piac. De így meg egyszerűen nem tudok stabil minőségű sajtot előállítani, eladni sem lehet, ha mindig más az íze, állaga, márpedig két egyforma ritkán sikerült eddig... :S
Előzmény: rosie78 (2288)
rosie78 Creative Commons License 2010.05.30 0 0 2288

még annyit hozzátennék ha szabad, hogy nem biztos hogy az én technológiám nálad működne és fordítva...kaptam már én is percre pontos technolóiai leírást és az istennek nem akart működni..mértem a hőmérsékletet időt és mégsem az jött ki amit vártam....elkezdtem kisérletezgetni és hónapok munkája alatt jutottam oda ahol vagyok...hogy jó e,azt nem tudom, de nekem tetszik és aki megveszi a sajtjaimat azoknak is...

 

pár bejegyzéssel lejjebb írtam egy bejegyzést paraméterekkel együtt ha van kedved próbáld ki..

 

Én egyébként az elején nagyon nagyon elkeseredtem mert nemsikerültek a pontos receptek ellenére a sajtjaim...aztán elkezdtem "megismerni" a tejet amit használok,és elkezdtem vikihez hasonlóan az érzékeimre hagyatkozni.Azóta úgy érzem haladok az úton..:):)

 

egyébként ajánlanám nektek a Wolfgang féle sajtkészítős könyvet, én onnan indultam és azokat a leírásokat formálom a saját szám ízére....No meg a sajtos barátnémmal aki csermajorba jár szintén, és ő is olyan kezdő mint én összedugjuk a fejünket..DDDD..

Előzmény: Pettviki (2287)
Pettviki Creative Commons License 2010.05.30 0 0 2287
Ilyet esetleg Elefada tudna neked írni, ha akarna.
Én nem nézem közben az órát, hőmérőt, stb. Az alvadék állagán, illatán, ízén látszik, hogy hol tart a sajt.
A kecskeíz erőteljesebb lesz, ha sokat áll a tej feldolgozás előtt.
Ha friss tejből készül a sajt, viszonylag gyorsan, jó alaposan kidolgozod az alvadékot, megfelelően kipréseled, sózod, hamar lehűtöd (másnap), akkor valószínűleg nem lesz nagyon lyukas.
Milyen a tökéletes kecskesajt?
Mindenkié más, de attól még lehet mindegyik nagyon finom.
Kinek ez ízlik jobban, kinek amaz...
Előzmény: Törölt nick (2286)
Törölt nick Creative Commons License 2010.05.30 0 0 2286
Valaki lépésről lépésre, várakozási időkkel és időtartamokkal együtt leírhatná nekem röviden, mit kéne tennem a tökéletes kecskesajthoz - akinek van tapasztalata kecsketejjel és jól sikerült sajtokkal is -, hogy tudjam, miben térek el tőle. :) Egy jó öreg kecskés szakkönyv szerint csináltam eddig, de az nyilván más típusú oltóval is dolgozott, egyebeket nem is említve.
Előzmény: Törölt nick (2285)
Törölt nick Creative Commons License 2010.05.30 0 0 2285
Kultúra nélkül is csinálunk néha, meg persze azzal kezdtük évekkel ezelőtt, és csak most vásároltunk kultúrákat is, de hát az csak ilyen sima ezerlyukas gomolyasajt lesz, abból mást még nem sikerült kihoznom. Miért, nektek milyen kutúra nélkül? :S A célom, hogy valami homogénebb sajtot hozzak ki belőle, amit sajtvágóval úgy vághatok, mint akár a trappistát, nincs benne sok lyuk, hanem inkább egyenletes. Az sem volna rossz, ha nem ilyen szabálytalanul törne. Eddig a joghurtkultúrával kerültem ehhez a legközelebb. Tudom, hogy tehéntejből egyszerűbb volna, meg kecskénél nem egyszerű odafigyelni a "kecskeíz" elkerülésére sem, de mint mondottam, az nem opció...
Előzmény: Pettviki (2280)
ptibike Creative Commons License 2010.05.30 0 0 2284
Üdv! 10 liter tejhez 1,7 mili oltó.
Előzmény: genziana (2283)
genziana Creative Commons License 2010.05.30 0 0 2283
Heloka!
Jaj de szépek ezek a sajtok a fotókon. Minden elismerésem a készítőknek.
Úgy döntöttem, hogy elölről kezdek mindent, míg nem tudok egy tisztességes gomolyát csinálni, addig minden mást (Pl. joghurtot rakok a tejhez, meg ízesítések), felfüggesztek. A Móvári folyékony oltót akkor hogyan is kell adagolni? Mert én azzal nem igen vagyok tisztába, olvastam már 10 liter/ 3 ml, de olvastam már 10 liter/ 17 ml.
Akkor most hogy is van?
rosie78 Creative Commons License 2010.05.29 0 0 2281
a parenyica nekem soha de soha nem sikerült pasztőrizált tejből.....próbáld meg anélkül....én csinálok egy natúr gomolyát,semmi kultúra se semmi,és 22óra múlva GO
Előzmény: Törölt nick (2279)
Pettviki Creative Commons License 2010.05.29 0 0 2280
Szerintem a sajtot megpróbálhatnád egyszer kultúra nélkül is. Pláne, ha saját tejed van.
Minek kultúra bele? Pasztőrözöd?
Előzmény: Törölt nick (2277)
Törölt nick Creative Commons License 2010.05.29 0 0 2278
Hmm, egy Ph-mérő valóban jó lenne. 16 ezerért láttam vízhatlant a minap, abban mondjuk volt 60 fokig hőmérő is, sajtra pont jó lenne. De azért 16 ezer... :D
Előzmény: Pettviki (2276)
Törölt nick Creative Commons License 2010.05.29 0 0 2277
Nem tudom, nekem eddig a joghurtos sajt sikerült a legjobban. Pontosabban amit magam készítettem joghurtot, abból tettem egy-két merőkanálnyit oltás előtt 10 perccel a tejbe. Az eredmény általában sokkal jobban vágható, mint a sima gomolyasajt, az állaga sajtszerűbb, nem lyukacsos. Csak hát kicsit joghurtosabb is az egész, bármilyen pontosan is csinálom, mindig törik, ha vékony szeletet vágok. Még kísérletezek, napi 25 liter kecsketejből lehet... :) (Most készítek éppen 10,5 lityi joghurtot inkubátorban, két pillanat alatt fog elfogyni. :D) Édesanyám elvből nem használ tehéntejet semmihez, kicsit egészségmániás, úgyhogy az nem játszik.

Próbáltam a vajkultúrás sajtot. Itt is elszúrok valamit, túl porhanyós lett eddig. Összetapadnak a szemek, de a besózáskor már érezni, hogy nem az igazi. A szájban apró szemcsékre omlik, lisztes érzetű, a végeredmény pedig túl kemény is. Még kísérletezek egy kicsit a hőmérsékletekkel meg kultúramennyiséggel. A kultúra adatlapja sajnos nem túl bőbeszédű, meg kéne vennem azt a sajtos könyvet, A sajtkészítés ABC-jét, az nem volna ám haszontalan. (Jut eszembe, mi nem áztatjuk sóban a sajtot, az túl drága lenne, hanem pár órás kicsöpögés után összegyúrjuk sóval. A gomolyánál és a joghurtos sajtnál eddig jól működött, meg fűszerekkel is csak így lehet összedolgozni. Sajnos pincénk nincs, ahol tárolhatnánk, így pár nap formálódás után a hűtőbe kerül...)
Előzmény: Pettviki (2274)
Pettviki Creative Commons License 2010.05.29 0 0 2276
Meg szoktad kóstolni? Érdemes, mert egy idő után az illatáról, ízéről is érezni fogod, hogy elég savanyú-e, vagy éppen nem-e az a baj, hogy már túlsavanyodott. Persze ph-mérővel egyszerűbb lenne, de az még sajna nekem sincs...
Előzmény: Törölt nick (2273)
Pettviki Creative Commons License 2010.05.29 0 0 2275
A "jobban törés" a túlsavanyodástól szokott lenni...
Előzmény: Törölt nick (2272)
Pettviki Creative Commons License 2010.05.29 0 0 2274
Nekem sajnos nincs, mert a joghurt kultúrát én csak joghurthoz használom, és nem is ezt a fajtát.
Nem szeretem az azzal készült sajtokat.
(Ez magánvélemény. Lehet, hogy csak a kecskesajtokhoz nem illik. Majd ha lesz tehéntejem ősszel, újból nekiállok kísérletezni.)
Előzmény: Törölt nick (2272)
Törölt nick Creative Commons License 2010.05.29 0 0 2272
Egyszer én is megpróbáltam a parenyicát egynapos kecskegomolyából, de valahogy szétesett. : Valamit nagyon elszúrok.

Amúgy megvásároltam a Chr. Hansen vaj-, joghurt- és probiotikus joghurt kultúráját a MTKI-től, meg ugyancsak az ő oltójukat, a Chy-Max Plust. Ezekkel próbálkozom most (joghurtkultúrás sajtok már egész jók lettek, hasonlóak a boltiakhoz, csak persze jobban törik) van-e itt valakinek tapasztalata velük, mire kell figyelni?
Előzmény: Pettviki (2267)
Törölt nick Creative Commons License 2010.05.29 0 0 2270
Az a szörnyű, hogy egy hónapja tudtam volna venni egyet, amiben volt csengő és dob is, 1100 Ft-ért a vaterán, azt összerakva az enyémmel, működő szerkezetet kaptam volna, a fennmaradó gép fogaskerekére pedig szerelhettem volna vajköpülő dobot. Ezt, ami a képen is van, ez került 1100-ba, de csak három héttel később vettem észre - nem néztem. Én az enyémet 32000-ért vettem pár hónapja, és azt mondta az eladó, minden belső alkatrésze megvan, aztán mikor ideérve szétszedtem... :S Nem feltételezek rosszat, valószínűleg nagyon nem értett hozzá, nekem kellett volna személyesen elmenni érte, csak messze volt.
Előzmény: Pettviki (2234)
rosie78 Creative Commons License 2010.05.29 0 0 2269

Nos én pontosan így tettem....bár én tehéntejből csinálom és nem rég óta....de csináltam egy teszt gomolyát....és két óránként lecsippentettem belőle....az én tejemből az én gomolyám pontosan 22órásan a legtutibb....

 

előtte nekem sem sikerült minden baja volt nem tudtam nyújtani ,törős lett stab...amióta így csinálom mindíg sikerül...ez volt a az első sikeres próbálkozásom:

Előzmény: Pettviki (2267)
Pettviki Creative Commons License 2010.05.29 0 0 2268
Ne add fel, biztos sikerülni fog előbb-utóbb!
Előzmény: Törölt nick (2266)
Pettviki Creative Commons License 2010.05.29 0 0 2267
Abból is nagyon jól lehet, csak egyszer (vagy többször is :-) rá kell jönni, hogy mikor nyújtható az anyag, és milyen keménységűnek kell lenni a masszának, vagy a gomolyának. Én tavasz eleje óta próbálkozom kecsketejjel. (Télen már begyakoroltam tehénnel.)
Még most is elszúrom néha, tényleg kicsit nehezebb, mint tehéntejből.
Ezeket az előbb csináltam, ez meg egy korábbi kép.
Előzmény: Törölt nick (2266)
rosie78 Creative Commons License 2010.05.28 0 0 2265
mennyi idős a gomolyát amikor nekikezdenél a parenyicának??
Előzmény: Törölt nick (2263)
krizsi_l Creative Commons License 2010.05.28 0 0 2264
Én rendszeresen készítek parenyicát, tehéntejből. Úgy emlékszem azt írták az olvtársak, hogy kecskéből nem lehet, kivéve Elefada akinek sikerült.
Előzmény: ptibike (2262)
ptibike Creative Commons License 2010.05.28 0 0 2262
Parenyicát akarok készíteni. Az én gomolyám inkább morzsolódós és törékeny, mint ruganyos. Az nem baj ugye?
A kinyujtott sajttészta hideg sóoldatba helyezése elég sóssá varázsolja a sajtot?
Mivel kezdeti próbálkozás, így 5 liter tejből tervezem készíteni. 2-3 sajtocska kijön ennyiből?
Akáccal vagy tölggyel jó füstölni?
genziana Creative Commons License 2010.05.28 0 0 2261
Heloka!

Hát ez nem jött össze, már egyet kidobtam a tyúkok elé, mert még a penész is kiverte. Még van öt, de szerintem nem segít rajtuk semmi, mert kegyetlen büdösek. A tegnapelőttit ( ami mellett úszkált Optimus fővezér is), meg a tegnapit jó vastagon bedörzsöltük sóval. Csak úgy löki ki magából a savót, aztán be a hűtőbe, míg nem tudunk borhűtőt szerezni.
Egyébként én meg a barátnőm is jelentkeztünk Csermajorba képzésre.
Remélem összejön a létszám.
ptibike Creative Commons License 2010.05.28 0 0 2260
Székről leestem a röhögéstől. XD
Előzmény: genziana (2256)
rosie78 Creative Commons License 2010.05.27 0 0 2259

Figyi én olvastam valahol hogy forró sós vízbe mártották a sajtot "fertőtlenítés" céljából...egy pillanatra...próbáld ki...sikáld meg 20%os só oldatban, aztán jöhet a forró víz.....hátha segít rajta...:):)...szerintem egy próbát megér...

 

a kutyakajáról jut eszembe...DDtavaly rengeteg sajtot kidobáltam...aztán jött az állatorvos és jól lecseszett hogy hová meg mivel hízlalom ezt a kutyát..DD

Előzmény: genziana (2256)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!