Keresés

Részletes keresés

atomgond Creative Commons License 2008.11.18 0 0 1657

Ehhez kertész kell. Kinek lenne ideje/kedve mondjuk 100méteren ilyen nyírogatása, évente legalább hatszor?

Reálisabb cél ha őshonos bokrokat telepít a honpolgár sövény céljára, azok elvannak nyírás nélkül is, nem is kényesek, ráadásul szép szabálytalanok :-)

Előzmény: agicza (1639)
kisszszoros Creative Commons License 2008.11.18 0 0 1656
Mit jelent a vizes altalaj? Nem mindegy, hogy ásol egy gödröt, és az meddig telik meg vízzel, azaz milyen magasan van a talajvíz...

Amúgy a gyors takaráshoz tudom ajánlani a bambuszt, főleg ha a sövény szélességben nincs korlátozva... Ha a szélesség korlátozott, akkor határolni kell a föld alatt a rizómák terjedését. A bambuszok közt van olyan is amelyik bírja az időszakos vízborítást is (Phyllostachys heteroclada) de a legtöbb megél, ha a talajvíz 1m mélyen van, sőt jó is a mi klímánkon, mert nem kell locsolgatni :-)

Teljesíti az összes általad támasztott feltételt, csak épp a határolás miatt kicsit költségesebb
Előzmény: H__G (1654)
kisidi Creative Commons License 2008.11.16 0 0 1655
Ágicza! Nálatok a drótkerítésre futtatott vadszőlő mennyire vált be? Mennyit kell nyírni?

Az előző házunk előtt az utcán feszítettünk ki dróthálót, rajta borostyánt futtattunk, mert zajos, poros volt az utca, gondoltuk ez véd valamennyit. Mikor telepítettük egy ismerős mondta, hogy hülyeséget csinálunk, meg fogjuk bánni. Akkor nem hittük el, de beigazolódott : az, hogy ugyanúgy évente többször nyírni kell, mint bármely sövényt, hagyján, de a növény mélyéről jövő rengeteg száraz levél, folyamatos munkát jelentett, ha nem akartuk, hogy tiszta szemét legyen az utcafront, egy picit nagyobb szél után rengeteget szemetelt.
Ezért kérdezem, hogy a vadszőlővel nem lenne-e ugyanez a helyzet, bár mivel lombhullató, nem folyamatosan váltja a levelét, csak ősszel, úgy talán könnyebb.
Azért kérdem, mert felmerült, hogy mégsem teszünk teli deszka kerítést a szomszéd felé, félek, hogy nagyon megfogná a szelet egy teli fa kerítés, és emiatt huzatosabb lenne a kert. Igazából, csak a gyommagvak terjedését akartuk így megakadályozni valamennyire. Ha meg hézagosra csináljuk, ott vagyunk, ahol a part szakad, csak majdnem ugyanannyiért.
Nem tudom, hogy dupla rachelháló, idővel befutott vadszőlő esetleg nem lenne-e célszerű. Aztán elé úgyis ültetnék növényt, mint a másik oldalon
H__G Creative Commons License 2008.11.16 0 0 1654
Kedves Hozzáértő Növényszeretők!

Nekem mi lenne a legjobb?

- takarni, takarni, takarni,
- 4-5 magasan
- örökzölden
- minél előbb
- vizes altalajon

Nem baj, ha macerás, nem baj ha kicsit drágább...

Köszi!

G.
marics Creative Commons License 2008.11.13 0 0 1653

Szervusz Ági!

Véletlenül akadtam erre a témára és szintén véletlenül láttam a napokban egy laot a neten ahol kifejezetten sövénynek ajánlanak turkesztáni szil-t ulmus pumila ami gyorsan nő,nyírható és igénytelen.

Nézd meg azt is.

Sövényt addig lehet telepíteni amíg nem fagy.

Előzmény: Ági1975 (1652)
Ági1975 Creative Commons License 2008.10.20 0 0 1652
Kösz a gyors választ,

Én a télizöld fagyal és a puszpáng közül választanék, mert magas sövény jellegűt szeretnék.
Melyik nől gyorsabban?
A télizöld fagyal az ledobja a leveleit tavasszal, tehát egy ideig átláthatók a csupasz ágai, ha jól olvastam róla.


Előzmény: lush green foliage (1647)
lush green foliage Creative Commons License 2008.10.20 0 0 1651
tarkalevelű ezüstfa?
lush green foliage Creative Commons License 2008.10.20 0 0 1650
egyik ismerősömnek kanadai hemlokfenyőből van sövénye, annak is egy "törpe" változatából. állítólag elég jól bírja a zordabb időket és a "rendes" hemlokfenyőtől eltérően nem 25-35 méteresre nő.
Előzmény: Ági1975 (1646)
puntooo Creative Commons License 2008.10.20 0 0 1649
"Itt lehet utánaolvasni az égernek":

Köszi, de látod ezekben sem a sövényként való felhasználásról írnak! NYírási, egyéb gondozási igényről szinte nem is lehet találni anyagot!


puntooo
Előzmény: agicza (1638)
lush green foliage Creative Commons License 2008.10.20 0 0 1648
kislevelű puszpáng (buxus microphylla)?
lush green foliage Creative Commons License 2008.10.20 0 0 1647
télizöld fagyal?
Előzmény: Ági1975 (1645)
Ági1975 Creative Commons License 2008.10.20 0 0 1646
Lemaradt egy fontos kérdés:

Milyen növényt javasoltok?

üdv.
E.Peti
Ági1975 Creative Commons License 2008.10.20 0 0 1645
Sziasztok,

Beleolvasgatva a hozzászólásokba, látom vannak szakemberek is a fórumon.

Kérlek adjatok tanácsot.

Növénykerítést szeretnék, kb. 150-180cm magasat, két sorba, nem tüskés fajtából, lehetőleg örökzöldet. A kerítésen végig megy egy csepegtető cső, így a locsolás automatizált.
Egy öreg drótkerítéssel vettem a telket, mivel kis gyerekeim vannak, így maradnia kellene egy darabig még, vagy maradhat végleg a növények között?


Esetleg van köztetek aki konkrét ajánlatot is adna 60m hosszú kerítésre, két sorba.
Emailem: info@aceimport.hu
Lehet kapni - és meg is marad - 100-150 cm nagyságú sövényt is, vagy csak a csemetét érdemes megvenni?

Ja...és mikor célszerű telepíteni?


Mindenki segítő válaszát, köszönöm előre is.

E.Peti

Deep Down Creative Commons License 2008.10.19 0 0 1644

Jé, ez tök jó! Ilyet fogok majd csinálni magamnak, ha úgy alakul! :D

 

Viszont félreértődött, ez nem egy nyírt sövény lenne. Csak a takarásra ültetett (amúgy szerintem lassan amúgy is ritkulni kezdő) most olyan 5-6 méteres keleti tuják állítólag árnyékolják a szegény kis lucfenyőt, ami melléjük déli irányba lett ültetve... a kert közepébe. Luc. Igen. Ööö... szóval az egyébként szabadon növő tuják alsó ágai lennének úgymond... visszavágva. Az egyik oldalon.
Eleve rondák szerintem, de így aztán!

 

Igazából nem várok kommentet, csak jó érzés kiírni magamból... :-/ Mert mondani hiába mondom...

Előzmény: agicza (1639)
ZsuR Creative Commons License 2008.10.19 0 0 1643
Semmit sem erzett a derekam! Megtartom. . .
Előzmény: agicza (1641)
lush green foliage Creative Commons License 2008.10.19 0 0 1642
akkor lehetséges, hogy a nyíratlan verzió csak más klímákon (talajtípusokon?)megfelelő? az ismerősöm, aki ajánlotta, nem nyírja, de nála nem nyurgul fel egyáltalán, hanem jó kis tömött "bundájú" mályvasövénye van.
Előzmény: agicza (1634)
agicza Creative Commons License 2008.10.18 0 0 1641
OFF Derekad megérezte az átültetéseket? Remélem, semmi komolyabb... =8-O ON
Előzmény: ZsuR (1640)
ZsuR Creative Commons License 2008.10.18 0 0 1640
Hm. . .nekem nem a kedvenc a nyirt soveny, nem illik az eletstilusomhoz :)). Tul sok kotottseg, tul sok munka. Ha szebbet akarok latni mint a termeszetes - akkor meglatogatok kerteket, parkokat.

De en ma nagyon oregasszony vagyok, innen a tonus :((
Előzmény: Deep Down (1636)
agicza Creative Commons License 2008.10.18 0 0 1639
Onnantól no comment, hogy tuja... Vagy akkor nyírja hullámosra, szabálytalanra, de aki tuját telepít, annak úgyis csak elvágólag lesz jó... Pedig hát a sövény ilyen is lehet, Chipping Camden-ből egy kugli-kép:

Előzmény: Deep Down (1636)
agicza Creative Commons License 2008.10.18 0 0 1638
Hálás, igánytelen növény, talán csak a semleges vagy enyhén savanyú talajok miatt lehet, hogy inkább hanyagolták. Alapból nagyra nő, igaz, ez nem kizáró ok, gyertyánból is remek sövényeket lehet nevelni. Itt lehet utánaolvasni az égernek:
http://hu.wikipedia.org/wiki/M%C3%A9zg%C3%A1s_%C3%A9ger
http://www.terra.hu/fak/alnus.glutinosa.html
http://www.novenyzetiterkep.hu/eiu/j2.html
Előzmény: puntooo (1637)
puntooo Creative Commons License 2008.10.18 0 0 1637
Többen ajánlották már nekem sövénynövényként az égert. Viszont érdekes módon a keresőben alilg-alig lehet találni égerrrel foglalkozó linket. Vajon miért?


puntooo
Deep Down Creative Commons License 2008.10.18 0 0 1636
Itt nálunk valaki pont ezt akarja csinálni - tujákkal. Szerintetek!? :-/
Előzmény: ZsuR (1635)
ZsuR Creative Commons License 2008.10.17 0 0 1635
A enyem olyan magas, hogy csak letrarol ernem el a tetejet. . .ugy dontottem, nem teszem. Nem metszem oket tobbet - mert hogyan nez az ki, hogy alul visszavagom az oldalat amig elerem, aztan onnan meg. . .
Előzmény: agicza (1634)
agicza Creative Commons License 2008.10.16 0 0 1634
Ha nem nyírod folyamatosan, akkor itt rendszeresen egy keskeny vázaforma lesz belőle, sövényhez alaposan vissza kell vágni, hogy sűrűsödjön... A méret stimmel, legjobban a dupla virágúak mutatnak...
Előzmény: lush green foliage (1633)
lush green foliage Creative Commons License 2008.10.16 0 0 1633

a kerti mályvacserjéről (hibiscus syriacus) esett már szó? bár szebben néz ki úgy, ha nem nyiszálják és kissé elvadultnak látszik, mégis igen szép sövényt lehet belőle nevelni. egy ismerősömnél 2-2,5 m-es magasságra nőtt.

 

 

Norbee21 Creative Commons License 2008.10.12 0 0 1632
Keleti kupos tuja űltetése? Földlabdás akkor gödör-feketeföld-temetés-locsolás, csak a zsákot nemszabad leszedni rola csak a drotot kell elvágni és azt kiszedni, a zsák elrothat. Konténeresnél ugyanigy. Kupos akkor szoliternek ajánlot és nem sövénynek.

Fagyal visszametszése ilyenkor. Elsö hogy mekkorák. Ha kicsik 20-30 cm-eres akkor nem érdemes ha pedig 50-60cm-eres akkor már visszalehet vágni. De minek? Levanak ültetve egyenes sorban, akkor természetes formájuk van, nempedig szabályos egyenes. Én nem vágnám vissza. Tavaszal máijus végén visszavágnám a mostani méretre, és akkor jobban sürüsödik, bokrosodik, a következö vágásnál julius végén hagynák meg 25-30 cm-er pluszot, és összel a nyárközepén történt vágásmagaságig visszavágnám. Na szoval én igy csináltam, igy kaptam egy sürü átláthatatlan sövényt. Visszalehet vágni most is de minek, akkor kisebb lesz. De ha egyenst akar belöle csinálni most akkor is csak 5cm-ert vágjon le. Folyamatosan nyirnikell ugy ahogy a fentiek alapján leirtam, mert ha nem akkor nem lesz sürü. Nem fagy el ha levan vágva most.
torbit Creative Commons License 2008.10.11 0 0 1631
Sziasztok!

Segítsetek nekem abban, hogy a most ültetett fagyalt ilyenkor, vagy tavasszal kell visszavágni?
Két kertészetben is különböző dolgot mondtak...
Az egyikben nagyon határozottan mondták, hogy most semmiképpen sem, a másikban pont az ellenkezőjét...
Kinek higgyek? :-)))
nagypenge Creative Commons License 2008.10.07 0 0 1630

Sziasztok

valaki tudna segiteni?Keleti kupos tuja űltetéséről érdeklődnék, ha valaki tudna segiteni megköszönném!

RCTiv Creative Commons License 2008.09.22 0 0 1629
szevasztok :)

miután egy másik topikot lassan szétoffoltam, gondoltam benézek ide hozzátok talán itt annyira nem off a téma :)

szeretnék egy mindenféle "sövényt" van rá 9 méter napos helyem plusz a végén L alakban még bemehetünk 3-5 métert. sok vajúdás után az eredeti elképzelésemnél maradnék, miszerint mindenféle 2-4 méter magasra megnövő cserjékkel ültetném be (van kb 3 méterem szélességben) úgy hogy a cserjesor elé mehetnének kisebb évelők, virágzó növénykék stb. ami fontos szempont a gyors növekedés, mert a szomszédot szeretném takarni a 9 méteres területen, tehát minden cserjének el kell érnie a két méteres magasságot, de nyíratlan tetszene, ezért a természetes magassága ne legyen sokkal nagyobb :) első körben a lombjával díszitsen de lehetőleg virágozzon is :)

ötleteljünk egy kicsit, milyen sorrend és ültetés lenne a jó, ha az alábbi növényeket mindenképpen szeretném viszontlátni, illetve eddig ezeket találtam :)

hólyagvessző (diabolo és luteus - sárga - bordó)
tamarix
kikeleti és örökzöld bangita
tarkalevelű som
nyári orgona


aztán még láttam bordó cserszömörcét, jezsáment de biztosan van még ezer másik is :) nem ártana még valami örökzöld is télre...
ZsuR Creative Commons License 2008.09.22 0 0 1628
Nem hinnem - de kerhetsz Lonicera japonica-t is.
Wikipeedian talalsz tobb informaciot - magyarul is.
Előzmény: Gabiiiiii (1625)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!