Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2017.01.11 -5 0 60573

Tökéletesen összefoglaltad a szerény véleményemet. :-)

Előzmény: annyi baj legyen (60554)
donjuan1984 Creative Commons License 2017.01.11 0 5 60572

Remélem nem mozgott közben, ennyit nem ér az OKT :D

Előzmény: jzp2107 (60571)
jzp2107 Creative Commons License 2017.01.11 -4 2 60571

nem csalta el, mert mindkétszer a kanyarban szálltunk le a buszról :-)

Előzmény: nagypapi (60569)
jzp2107 Creative Commons License 2017.01.11 0 0 60570

ez majd át lesz írva, írták az ellenőrök

Előzmény: Pulmy (60567)
nagypapi Creative Commons License 2017.01.11 -5 0 60569

Ez a "Néhány jótanács" fejezetben szerepel, a kiírásban nem, ott annyi van, hogy "valamennyi ellenőrző ponton kell pecsételni. Amennyiben ez nem lehetséges, úgy az útvonalon fekvő legközelebbi - erre nem kijelölt - hely bélyegzője is megfelelő. A túraszakasz megszakításakor és újrakezdésekor is kell pecsételni".

Ez utóbbira hívták fel a kéktúra ellenőrök a figyelmet, szerintem nagyon helyesen.

 

Jzp megoldása szerintem teljesen jó és életszerű. Kérdés persze, hogy elcsalta-e a bolt és a Tiffany közötti távot. ;-)

Előzmény: Pulmy (60567)
Pulmy Creative Commons License 2017.01.11 -6 0 60568

Ott a pont!  !  Ráadásul a faluból a Knégyzeten talán szebb útvonalon juthatunk el a Vörös-hegy gerincéig,mintha a 6-ostól mennénk odáig.  Mi például a 6-os ny-i oldalánál szakítottuk meg a bejárást és legközelebb Mecseknádasdról A knégyzeten értük el a kéksávot. Így kimaradt  a hivatalos útvonalból cca 1 kilcsi,de kicsivel többet mentünk nem kevés szinttel. Ez csalásnak számít?   Sarkosan nézve igen,de ez a megoldás az életszerű ebben a szituban.

Előzmény: nagypapi (60566)
Pulmy Creative Commons License 2017.01.11 -6 0 60567

 tökéletesen így van ahogy mondod a logika ezt diktálja.  Viszont az ig.füzet ezt írja:

 

   "Bélyegezni azon a helyen(község,vasútállomás,turista-és erdészház stb.)kell,ahol azt a füzet  megfelelő bekeretezett rovata előírja."

 

 


Tehát ha a "zellenőr" szőrszálhasogató a fenti példákat nem fogja elfogadni,vagy nem jól gondolom?

Előzmény: jzp2107 (60565)
nagypapi Creative Commons License 2017.01.11 -5 0 60566

Dehogyis. :-)

De szerintem indokolatlan olyan helyre bélyegzőt kirakni, amit nem is érint a Kék. Tény, hogy ideális ki/beszállópont, de azért ne tegyük már kötelezővé.

Azon egyébként el lehetne gondolkodni, hogy Óbánya és Apátvarasd között nem lenne-e célszerű áthelyezni a Kéket egy olyan útvonalra, amely áthalad a falun. Egyrészt a jobb megközelíthetőség és az infrastruktúra okán, másrészt azért, mert a faluban van gyalogátkelőhely, ahol biztonságos(abb)an át lehet kelni a 6-os úton. 

Előzmény: Pulmy (60564)
jzp2107 Creative Commons License 2017.01.11 0 0 60565

de miért kell kétszer nyomni?

nem csak saját bélyegzőket lehet használni

Mecseknádasdon nincs egy bolt/kocsma/ATM ahonnan lehetne olyan cetlit vagy céges bélyegzőt szerezni amin rajta van a település neve?

 

Árpád-tetőn -ha más nincs- buszjegy?

 

 

én amikor Kóspallagon szakítottam meg a kéktúrámat (nem mentem ki a turistaházig ami ugye a hivatalos szakaszhatár), akkor simán nyomtam egyet a füzet üres helyére a tiffanyban

Mikor legközelebb onnan indultam akkor meg a sarki ABC-ben kértem cégeset, amikor a turistaházhoz értem akkor meg nyomtam ott egyet

Előzmény: Pulmy (60562)
Pulmy Creative Commons License 2017.01.11 -6 0 60564

Ez így vagyon,de valamiért majd mindenki ott szakítja meg a bejárást.

 

Tudatlannak tettszik nézni? ejnye-bejnye  ;)   :D

Előzmény: nagypapi (60563)
nagypapi Creative Commons License 2017.01.11 -5 0 60563

Mecseknádasdra be sem megy a Kéktúra, elég furcsa lenne oda bélyegzőt kihelyezni.

Előzmény: Pulmy (60562)
Pulmy Creative Commons License 2017.01.11 -6 0 60562

Egy érdekes kérdés jutott eszembe,mely főleg a DDK ra igaz,mivel ennél a mozgalomnál a kiszálló/megszakító pontok sok helyen nem alkalmazkodnak a logisztikához.Csak két

   pl.,de a sor bőven folxtatható:

 

Árpád-tető tökéletes kiszálló jó a logisztika,de ott nincs stempli,így vagy Fehér-kútnál vagyZobákpusztán kell 2x nyomni,hogy a füzetben jó legyen az igazolás.Valójában azonban egyik túrán többet,míg a másik esetben kevesebbet teljesítek adott napon.

 

 

   A másik Mecseknádasd,ahol legtöbben megszakítják a bejárást és itt a Ddp-s pecsétet hadználják kényszerüségből,de hivatalosan Apátvarasd-telepen v.Óbányán kell 2x nyomni a füzetbe,ami ugye megint csak nem a valós teljesítést tükrözi.

 

 Nem lehetne erre figyelni a köv.füzet kiadásánálhogy ilyen helyekre is kerüljön bélyegző?

Előzmény: Kéktúra ellenőrök (60555)
Pulmy Creative Commons License 2017.01.11 -5 2 60561

Még egy jó példa az említett mozgalomból.Ott a szakaszok többsége 20 kilcsi körül van belőve és a szakaszhatárokon eleve két stemplinek van kialakítva rubrika,így is segítve a félreértések elkerülését.Ezekre a segítségekre a kezdő túrázóknak nagy szükségük lehet.Idővel aztán rögzül,hogy befejezéskor és kezdéskor egyaránt kell pecsételni.

Előzmény: Pulmy (60558)
Pulmy Creative Commons License 2017.01.11 -5 1 60560

Aki azóta már büszkén viselheti a jelvényt...... Gondolom az új ellenőrök figyelemmel fogják kísérni a fonódó fórumok beírásait is.

Előzmény: donjuan1984 (60559)
donjuan1984 Creative Commons License 2017.01.11 0 8 60559

Ráadásul magának a jelvénynek is inkább eszmei értéke van, nem a valós anyagköltségért vagyis azért csinálja az ember, mert aranyból volna gyémánt berakással :) Ezzel nem igazán tud az ember sehol sem villogni, és ha mégis megtenné akkor azt kockáztatja, hogy esetleg lebukik, bár baja ettől még nem lesz belőle. Van aki viszont kvázi "büszkén" vallotta be a "kispistázásait", lásd kockamami nevű felhasználó a pecsételőhelyek fórumán :)

Előzmény: Kéktúra ellenőrök (60555)
Pulmy Creative Commons License 2017.01.11 -5 1 60558

Igen a szabályokat ilik betartani és be is kell tartatni.Sajnos a  teljesítők számával nőtt az ügyeskedők létszáma is!És mint Ti is tudjátok,nevet nem említek,olyan is akad aki nyilvánosan kérkedik,hogy esetenként bizony csalt.Sajnos a kékek vonalvezetése sok helyen lehetővé teszi,hogy egy húzósabb részt az arra hajlamosak kihagyjanak így könnyitve a teljesítésen. Már többször példáloztam a Balaton Körtúrával,ott a kiírás a pecsét mellé fényképes igazolásokat is kér.Ezek a fotós igazoló pontok többnyire csúcsokon találhatók,melyek elérése helyenként komoly teljesítményt követel.S a fotók elbírálásakor bizony szígorúak az ellenőrök.Egyik cimborámnak szóvá tették hogy a Pad-kőnél nem a Jakabfi Rudolf pihenőnél,hanem az attól 50 méterre lévő kilátónál készült a kép.Elfogadták a teljesítésr,de ilyen "apróságra" is figyelnek-nagyon helyesen.Ehhez képest Ti lágyszívűek vagytok.

 

    Talán érdemes lenne javasolni egy ilyen fotós igazolás bevezetését a konnyen kikerülhető ,de neheznek számító csúcsokon.Pl Nagy-Gete,Csobánc,Nagy Milic,Badacsony etc,a sor hosszan folytatható.

 

 Viszont ahogy több nagyra tisztelt túratársam már megjegyezte mindenki a saját kékjét járja és mindenkinek a saját lelkiismeretével kell elszámolnia.

Előzmény: Kéktúra ellenőrök (60555)
jzp2107 Creative Commons License 2017.01.11 -2 0 60557

én a FB-t olvasva azt hittem te meg csg65 vagytok azok :-)

Előzmény: HEV (60556)
HEV Creative Commons License 2017.01.11 0 6 60556

A kéktúra ellenőrök neve publikus?

 

Még egy mondat nagyon megfogott: előfordulhat, hogy az MTSZ vezetése elfogad olyan teljesítést amit Ti problémásnak láttok?  Azért ezt nagyon nem kellene, hogy esetleg hivatalból felülbírálnak benneteket olyanok akiknek semmi gyakorlatuk nincs a témában de jó 'káderek' és a havernak elintézik a jelvényt!

Előzmény: Kéktúra ellenőrök (60541)
Kéktúra ellenőrök Creative Commons License 2017.01.11 0 7 60555

Igen, itt a kulcsmondat: "Lehet túrázni a kéken pecsétgyűjtés nélkül is, lehet pecsételve is, de ahhoz, hogy a kéktúra teljesítésünket hivatalosan elismerjék, néhány szabályt be kell tartani a pecsételéssel kapcsolatban."

 

Egyszerű ez szerintem: ha elkezdek egy játékot, akkor minimum elolvasom a szabályait, főleg akkor, ha nyerés (itt: teljesítés) esetén jár érte valami értékes díj (itt: jelvény). Ha nem tartom be a szabályokat (nincs ám olyan sok!), akkor ne kuncsorogjak már ott a végén, hogy hol a díjazás?

 

Az új kéktúra füzet elején is lesz egy új, bővebb szabály ismertető (nem több lesz, hanem érthetőbb) és tervezzük ezeket minél szélesebb körben megismertetni a túrázókkal, hogy minél többen szabályosan igazolják túráikat.

Előzmény: annyi baj legyen (60554)
annyi baj legyen Creative Commons License 2017.01.11 -5 3 60554

Én is így értelmeztem.
Az ellenőrök gyakorlatilag hitelesítik az igazolófüzet alapján a kéktúra bejárását, és én sem adnám a nevemet olyan füzet elfogadásához, ahol kétségek merülnek fel.
Lehet túrázni a kéken pecsétgyűjtés nélkül is, lehet pecsételve is, de ahhoz, hogy a kéktúra teljesítésünket hivatalosan elismerjék, néhány szabályt be kell tartani a pecsételéssel kapcsolatban.
És igen, ki lehet játszani a dupla pecsételést, hogy kétszer nyom az ember, de nem sok olyan módszer van, amit nem lehetne. Ha kötelezővé tennék a gps track leadását, egy óra alatt írhatnék olyan scriptet, ami legyártja a gpx-et, tetszőleges dátummal, és megadott sebességhatárok közt ingadozva. A mozgalom kiírói a szakaszhatáros pecsételést választották ellenőrzésnek, és ez senki előtt nem lehet ismeretlen, mert ott van a megvásárolt füzet elején. Lehet más szabályok szerint is játszani, de akkor ne kérjük, hogy az okt nevű játék szabályai szabályai szerint ismerjék el tettünket.
Az egyik kéktúrázik, a másik túrázik a kéken.

Előzmény: Törölt nick (60553)
Törölt nick Creative Commons License 2017.01.11 -4 4 60553

Ennek kapcsán - meg a FB-os felzúdulás láttán - pár gondolat:

 

A Másfélmillióból tudjuk, hogy csalók mindig voltak és lesznek. Nem kell velük foglalkozni. Senki teljesítményét, élményét nem kisebbíti, hogy más mit csinál.

 

Azt is tudjuk, hogy az internet kora előtt is végig lehetett járni tisztességesen, és dokumentálni sem volt lehetetlen.

 

Ha jól értelmeztem az ellenőrök első bejegyzését, az egyáltalán nem arról szólt, hogy bárkit is csalással vádolnának. Arról sem, hogy egy-egy feledékenység-figyelmetlenség ne férne bele. Arról írtak, hogy ahol rendszeresen hiányzik a dupla pecsét, ott azt nem tudják elfogadni igazolásként. Nem azért, mert feltétlenül csalás, hanem mert nem felel meg a szabályoknak.

 

Innentől meg mindenkinek a személyes döntése, hogy megfogadja-e mindezt vagy sem. Mindenki maga dönt, mit csinál, de a jelvényszerzés csak az egyik módon lehetséges.

Előzmény: donjuan1984 (60552)
donjuan1984 Creative Commons License 2017.01.11 0 7 60552

Bizony sok helyen kikerülhető néhány problémás rész, pl ott van a Csobánc, amire ugye fel kell menni, de könnyűszerrel ki is hagyható. Pedig az egyik legszebb körpanorámás helye a túrának és a vár falán is elférne a bélyegző. 

Nem tudom mikor jön ki az új füzet, de javasolnám az elejére beleírni, hogy indulás előtt a túrázó interneten is járjon utána a bejárandó szakasznak. itt megemlíteném az OKT pecsételőhelyek fórumát, ahol az adott szakaszt bejárók- és a fórumot ismerők- általában jelzik, hogy a pecséttel minden rendben van-e, vagy hiányzik. Enenk ellenére járhat pórul az ember, mint jómagam az Írott-kőn, ahol egyszerre tüntették el a DDK és az OKT pecsétet is. Szerencslre a túrákat általában végig fotózom, illetve gps track is van, viszont azért kicsit fájó, hogy pont a legelső pecsét hiányzik :)

 

Mivel az OKT célja többek között az is, hogy az ember megismerje az adott környéket, én is a hadidoki féle módon járom az OKT-t, igaz csak kisebb kitérőket teszek - pl. kilátókhoz, kilátó pontokhoz-, de úgy vagyok vele, hogy ha már arra járok, akkor az a pár száz méter belefér. Így is kimaradt jó pár dolog, de így marad legközelebbre is :)

 

Jó munkát az ellenőröknek :)

Előzmény: timetable (60547)
Törölt nick Creative Commons License 2017.01.10 -5 1 60551

Határozottan több lett az ősz hajszálam, mire a végére jutottam. 

Előzmény: csg65 (60550)
csg65 Creative Commons License 2017.01.10 -4 1 60550

Akkor, hogy lássátok a többi, témába vágó reakciót, érdemes végigböngészni ezt:

https://www.facebook.com/groups/192891308653/permalink/10154767129583654

hadidoki Creative Commons License 2017.01.10 -5 2 60549

Kedves Kéktúra ellenőrök!

 

           Köztudottan nem vagyok ortodox útvonalkövető túrázó. Nem is volt soha célom, soha nem is tagadtam. A szemem sem rebben(t), ha egy-egy számomra érdekes látnivaló miatt, akár hosszabb szakaszon is kitérő úton haladtam az Országos Kékkör teljesítése közben. (Persze ez legtöbbször inkább többlet utat jelentett, mint csökkenést.) 

           Azonban a bevezető látszólagos ellentmondása ellenére örülök a kitűzött célotoknak. A szőrszálhasogatás nem célravezető, de a szabályok betartása és betartatása igenis fontos. Ha ezért jár az elismerés, követeljük meg az elvárhatót. A fent leírt szokásommal együtt, utam során minden bélyegzőt begyűjtöttem, minden ki/beszállásnál duplán bélyegeztem. Persze azok a praktikák, amiket az előttem szólók említettek (pld. egyszerre kettő bélyegzés, …), a gyakorlati túrázás kikerülhetetlen részei, de soha egy lépést nem tettem csalás céljából. De minek is tettem volna, hisz magamon kívül kit is csaptam volna be?

          Úgy gondolom, a követelményhez való alkumentes ragaszkodás elég ebben az esetben. Legyen nyílt titok, hogy csak a szabályosan kitöltött, logikusan elfogadható igazolófüzetet igazoljátok le. Ha egy-egy bepróbálkozást pedig még vissza is dobtok, még erőt is demonstráltok. Ezt elégnek érzem az óhatatlan emberi gyengeség ellensúlyozására, aki pedig tudatosan csalni akar, az úgyis csalni fog. (Az ilyet pedig csak sajnálni tudom.)

          Feladatotok nem lesz könnyű, mert ahogy említettétek, a növekvő népszerűséggel, a kispistázók is egyre szaporodni fognak. Remélem, megtaláljátok céljaitok eléréséhez a megfelelő utat, magatok örömére és a jövőbeli turista társadalom épülésére.

 

Eredményes, jó munkát kívánok nektek:  Feltser János - hadidoki

Előzmény: Kéktúra ellenőrök (60548)
Kéktúra ellenőrök Creative Commons License 2017.01.10 0 7 60548

Neked írom a választ, timetable, de alapjában véve több hozzászólásra vonatkozik!

 

Eddig is láttunk már olyan igazoló füzeteket, ahol hiányzott egy-két-több dupla pecsételés, de alapvetően nem akarunk szőrszálhasogatóak lenni, és ahol a dátumok nem mondtak ellent egymásnak, és a dupla pecsétek nagy része megvolt, a hiányukat pedig legalább megpróbálták képekkel, szövegesen leírt indokokkal pótolni, azokat elfogadtuk. Azonban most már olyan füzetek is a kezünkbe akadnak, ahol tendenciózusan az összes dupla pecsét hiányzik! És ezek a hibák a legújabb kiadású füzetekre jellemzőek csak, az utolsó pár év teljesítéseire! A régi, 20-30 éves füzeteket beadók mindig nagyon precízen jártak el, sokszor megcsodáljuk a különleges bélyegzőket, amiket nagy-nagy leleménnyel szerezhettek be! Nekem a legjobban egy cserháti falu "Legeltetési Bizottság" feliratú bélyegzője tetszett! Most miért nem lehet így eljárni? Vagy divat lett talán a szabályok sutba vágása?

 

A csalást kiszűrni nem tudjuk a dupla pecsételéssel sem, ez nyilvánvaló. Ha valaki egy alkalommal nyomja be mindkét stemplit, az utólag már nem derül ki. Ha a dátumozás sem ellentmondó, akkor sima az igazolási procedúra. Itt a szabályok betartásáról van szó. Le van írva, hogy kell csinálni, és többen mégis mégis másképp tesznek.

 

Amikor decemberben utoljára hallottam felőle, Bozó Bandi bácsi súlyos beteg volt. Azt hiszem, őt már nem fogjuk tudni megkérdezni ebben a témában.

Előzmény: timetable (60547)
timetable Creative Commons License 2017.01.10 0 6 60547

Szervusztok!

 

Örülök hogy megjelentetek itt, a felhívásotokkal kapcsolatosan nekem az jut eszembe legfontosabb kérdésként, hogy az egyre gyakoribb ilyen jellegű hibák esetében, milyen indoklásokkal találkoztatok a túrázók felől, ami miatt nem a kiírásnak megfelelően történt a teljesítés? Ha ezt a felhívást ~5 évvel ezelőtt teszitek közzé, valószínűleg nem teljesen értettem volna egyet, mivel akkor még gyakran volt probléma a pecsétek 0-24 órás elérhetősége, és örültünk ha előre vagy utólag beüthettük a dupla pecsétet a megszakítás helyén. Én most járom a KDP-t, ahol a pecsételőhelyek többsége céges igazolású: én úgy vagyok vele, hogy ezeken a helyeken nem feltétlenül törekszem dupla pecsétre, van hogy a tömegközlekedési jegyet mellékelem a füzethez (vagy ha úgy adódna, évszaknak megfelelő fényképet).

 

Mit tekintünk a "megszakításkor pecsételni kötelező" szabály lényegének? Ha azt, hogy az illető figyelmesen, pontosan elolvasta a nyitó oldalt, megadva a túrának a kellő keretet, akkor ehhez ragaszkodni kell. Viszont mi különbözteti meg ezt attól, hogy én egy ponton nem pecsételek, csak második alkalommal duplán, mert mondjuk első érkezéskor nincs rá lehetőségem (pl. indulóban van egy közlekedési eszköz), vagy olyan helyen szakítom meg az utat ami a túra szempontjából logikus, de nem igazolópont (pl. vértestolnai elág., de hogy mást ne mondjak, jelenleg Zalakaroson a város központja), és később duplát ütök a legközelebbi érintett ponton? Vagy ha valakinek az első nyomata csúnya lesz (bár olvasható), de üt mellé még egyet?

 

Mi szerintem leginkább a ti tapasztalatotokban bízunk, hogy kellő objektivitással fel tudjátok mérni, kinek lehet odaítélni a jelvényt. Gondolom, a füzet "mesél" az életéről, már ránézésre is. Amit nem lehet kiszűrni (és a pecsét rigorózus vizsgálata sem segít rajta): helyenkénti kerékpáros teljesítés, vagy pár kilométeres lehagyott, lerövidített szakaszok. Itt a fórumon többször volt már téma, hogy ezen valamennyire az tudna változtatni, ha kicsivel növelni lehetne az igazolópontok számát, olyan helyekre helyezve pecsétet, melyek az útvonal "legtávolabbi, legkiesőbb, legnehezebben elérhető pontjai".

Előzmény: Kéktúra ellenőrök (60541)
Csuhás Creative Commons License 2017.01.10 -5 2 60546

Nem lesz könnyű dolgotok. Jó volna megőrizni a kéktúra teljesítés értékét, ugyanakkor nem szabadna átesni a rigorózus ellenőrzéssel a ló másik oldalára. A elvárt dupla pecsételés sem mindig megoldás, hiszen magam is megszoktam, még a gyakrabban elvesző régi pecsétek idején, hogy duplán pecsételek a szakaszhatáron, így a folyatáskor már nem kell aggódnom hogy hozzáférhető-e a pecsét. ( Megjegyzem az új bélyegzők közül sajnos több csak nyitvatartási időben elérhető ) Talán a kérdéses esetekben újra be kellene vezetni a füzetben is említett "elbeszélgetés" intézményét ( vagy akár az okt fényképes kvízt is lehetne ilyenkor használni ) Végül sok sikert kívánok a munkátokhoz!

Előzmény: Kéktúra ellenőrök (60541)
annyi baj legyen Creative Commons License 2017.01.10 -5 1 60545

Én mondjuk nehezen tudnék olyan érvet kitalálni, hogy miért ne tudná valaki a "túraszakasz megszakításakor és újrakezdésekor is kell pecsételni" mondatot teljesíteni.
A füzetben a teljesítés igazolása címszó mögött azért nem túl bonyolult feltételek vannak:
0. járd le a kéktúrát.
1. pecsételj és dátumozz a túraszakasz kezdetén és végén az erre a célra kihelyezett bélyegzőkkel
2. ha nem találsz ilyen bélyegzőt, keress egy nem kijelöltet, kérj kocsmából, boltból, akárhonnan.
3. ha nincs ilyen, fényképezz.


Előzmény: pavarotti (60543)
Törölt nick Creative Commons License 2017.01.10 -5 0 60544

Köszi! Inkább csak fotók lesznek, az irogatásról leszoktam, kivéve, ha valami nagyon szembetűnő dolog történik. 

Előzmény: hadidoki (60538)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!