Keresés

Részletes keresés

megintnyuszi Creative Commons License 2012.12.17 0 0 2732

Ma reggel újraindítottam egy kovászt. 85-ös kenyérlisztből. Szerintem rajtam kívül nincs még egy marha, aki fűt a kovásznak.Mivel napközben leveszi a termosztát a lakás hőfokát, minimál melegítésre bekapcsoltam a sütőt :)) Melléraktam egy teavíz hőmérőt, 23 C.

Ja, és múltkor - ugyan nem rácsavarva- de a befőttes üveg kupakját (fém) raktam a tetejére. Most guszta kis sütőpapírt gumiztam rá. Ennél többet nem tehetek az Ügyért :)

 

Előzmény: Rászid-lob (2730)
.ETNA. Creative Commons License 2012.12.16 0 0 2731

A Haas Natural instant élesztője 11 gr-os, nem emlékszem, hogy mennyiért is szoktam venni, de valóban drága, viszont nem kell egy teljes zacsi egy kenyérhez (csak a recept szerinti 2 kiskanálnyit teszem bele), a maradékot lezárom csipesszel (vagy minek is hívjákkal) és megy a hűtőbe .... aztán a következő kenyérnél kipótolom és felhasználom.

 

Megnéztem az e-bay linken, a szállítási költség (Magyarországra 35 dollár) - szerintem - nagyon sok, de talán megkérem az Amerikában élő barátnőmet, hogy rendeljen nekem egyet és tegye majd bele a következő csomagomba:-) Ezt már alkalmaztuk egy-két más kinti csomagküldőtől rendelt termék, lakásdekoráció stb., esetében is korábban. Jobban jövünk ki, ha elküldi nekem a katalógust, kiválasztom, átutalom neki a pénzt és ő rendeli meg, aztán majd egyszer elküldi nekem:-) Lehet, hogy instant élesztővel is "lejátszuk" ezt:-) Köszi a javaslatot!

 

 

Rászid-lob Creative Commons License 2012.12.14 0 0 2730

Teljes kiörlésű lisztet használtál, vagy fehér lisztet?

 

Én csak teljes kiörlésű liszttel készítettem kovászt. Fehér liszttel nem tudom milyen lesz, de a teljes kiörlésű keverékben beindultak a baktériumok.

 

Ha szobahőmérsékleten volt, akkor sem jött fel a kovász? Olyan szép levegősnek kell lennie.

Ha hűtőben tárolom, nekem is csak kicsit jön feljebb, de nem baj, a kenyérben működik.

 

Nekem az a tapasztalatom, hogy ha a kovásszal kel a kenyértészta, nagyon kényes a hely hőmérsékletére. Sokkal jobban, mint az élesztős kelt tészta, pedig az sem "piskóta".

 

Télen nem szabad ablak mellett lennie a sütőnek a kelés alatt, mert hideg lesz az üst.

 

Össze fog ez jönni, hidd el. Élesztőt meg ne keverj hozzá, mert akkor pont azt veszted el, ami a lényeg, hogy természetes kenyeret süss.

 

Írd majd meg a próbálkozás eredményét.

Előzmény: megintnyuszi (2728)
megintnyuszi Creative Commons License 2012.12.14 0 0 2729

Ja, még egy kérdés :)

Ha a gépben csak dagasztani akarok és sütőben sütni, muszáj afedeles jénai, vagy tepsin is sikerülhet?

megintnyuszi Creative Commons License 2012.12.14 0 0 2728

Látod, pont így csináltam :) Nem jött fel egyáltalán. Nézegettem képeket, ennek szépen fel kellett volna nőnie. Az enyém meg csak punnyadt a 8. napon a befőttes üvegben.

50g kenyérliszt 50gr vízzel indítottam

3 ugyanilyen kör után kicsit több lisztet, vizet kevertem bele.

Nem zártam le, csak leakartam.

Ma meg beleöntöttem az egészet a mosogatóba :((

 

Újra kezdem, csakazértis. Gondolom, fel kell jönnie legalább a duplájára.

 

Köszi a választ!

Amúgy élesztőt nem is akarok bele rakni, csak kovászt. az 1: 2 : 3 arányú kenyeret szeretném megsütni. :) És meg is fogom.

Előzmény: Rászid-lob (2725)
Rászid-lob Creative Commons License 2012.12.13 0 0 2727

Annak a kenyérsütőnek, amit árulok, visszahajlik:

Dagasztás közben felnyílik, majd ha végez a dagasztással, néhányat fordul a keverő tengelye visszafele. Ekkor lehajlik a keverőlapát vízszintesbe. Így könnyebb kivenni a lapátot a kenyérből, vagy a kész kenyér kivételekor az üstben marad.

 

A fix keverőlapát a kész kenyérben természetesen nyomot hagy, de nem vészes a lyuk, nem kell megijedni tőle.

Előzmény: easy77 (2726)
easy77 Creative Commons License 2012.12.13 0 0 2726

Ezeken túl vagyok, csak még mindig nem találom a friss élesztős - egész éjszakát állva hagyós dolgot. :)

 

Akkor ezek szerint a keverőlapát nyoma ott marad a kenyér aljában.

Mintha valahol olvastam volna olyat, hogy az "behajlik?".

Előzmény: blaze73 (2724)
Rászid-lob Creative Commons License 2012.12.13 0 0 2725

Kovász készítése:

  • 1. lépcső:
    3 evőkanál teljes kiőrlésű búzaliszt vagy rozsliszt
    3 evőkanál víz, kb. 40 ºC-os
    A vizet a liszttel elkeverjük és letakarva, meleg helyen (kb. 20-22 ºC-on) 1-2 napot állni hagyjuk.

  • 2. lépcső:
    3 evőkanál teljes kiőrlésű búzaliszt vagy rozsliszt
    3 evőkanál víz, kb. 40 ºC-os
    Mindezt az 1. lépcsőben elkészített masszához keverjük, amely már kellemes, savanykás szagot áraszt, én cefreszagnak hívom, mert olyan, mint a pálinkának szánt anyag. Ezt egyébként a kész kenyéren nem lehet érezni, a kenyér viszont nagyon halványan savanyú lesz.

Ismét letakarjuk és 20 ºC-on 1 napot állni hagyjuk.

  • 3. lépcső:
    10 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt vagy rozsliszt
    1 dl víz, kb. 40 ºC-os
    Az előzőekkel összekeverjük és letakarva, 20 ºC-on 1 napig állni hagyjuk.

Kész a kovászod. :-)


………………………………………………………………………………………………………………………................

Sütésnél a kovászból minden esetben pontosan csak 20 dkg-ot használj el a kenyér készítéséhez úgy, hogy a recept szerinti kisméretű (40 dkg-os) Fehér alapcipó hozzávalóihoz adod hozzá.

…………………………………………………………………………………………………………………………………

Fehér alapcipó recept:

  • 40 dkg kenyérliszt BL-80
  • 1 teáskanál cukor  (Nekem a kenyérsütőhöz adott kis mérőkanál)
  • 1 teáskanál só (szintén a kenyérsütőhöz adott kis mérőkanál)
  • 3/4 teáskanál élesztő
  • 15-20 gramm vaj, vagy a RAMA margarin. Mindkettővel finom, én nem tapasztaltam a két kenyér között különbséget
  • 280 ml víz

 

A tésztához adhatsz magokat: lenmag, szezámmag, napraforgó, tökmag, stb. Én 1-1 evőkanállal teszek a tésztába, és mindig variálom.

 

Mivel hozzáadtál a fenti recepthez még 20 dekányi masszát (kovász), ezért még adni kell hozzá ¼ vagy 1/2 teáskanál sót és cukrot, hogy az egyensúly, az íz megmaradjon.

A kovászos kenyeret jóval tovább kell keleszteni, mint az élesztőset. Az általam ajánlott tésztát 2-2 ½ órát kelesztem.

 

Tehát én így készítem: gyorsprogrammal összekeverem a tésztát a gépben. Kikapcsolom a gépet. Hagyom kelni a fenti ideig.

Csak sütésre állítom a gépet, és 60 percig sütöm.

 

A dobozban maradt kovászhoz önts kb.110 gramm vizet és keverj hozzá kb. 100 gramm teljes kiörlésű búza vagy rozslisztet. Jól keverd össze, szobahőmérsékleten hagyd erjedni 1-2 órát, majd tedd be a hűtőbe.

A kovász készülhet egy literes, csavaros tetejű befőttesüvegben, vagy műanyag tartóedényben, lényeg, hogy zárható tetejű legyen, de nem szabad teljesen visszazárni, mert a fejlődő gáz szétnyomhatja az üvegedényt. Ezért jobb a műanyag.

 

 

 

Én ilyesmit használok, mert keskeny, magas, a hűtőben kevés helyet foglal el, gyakorlatilag bármi mellé bepaszírozható.

A kovász készítésénél figyelj oda, hogy keverésnél a kanállal a doboz oldaláról mindig kapard le a tésztát, mert ha az oldalán sokáig marad ugyanaz a tészta, hajlamos bepenészesedni.

Nálam ez még nem fordult elő, pedig már 6-8 hete használom a kovászt, a penészről én is úgy olvastam.

 

Az egész nem bonyolult, még ha annak is látszik.

Előzmény: megintnyuszi (2722)
blaze73 Creative Commons License 2012.12.13 0 0 2724

ajánlom az alapokat elolvasni :)

 

A kenyérsütő gépekről

Akinek elege van   az E-betűs adalékokból álló bolti kenyérből, ami még agyon is van sózva, az süssön magának kenyeret. A kenyérsütőgép segítségével 3 óra alatt elkészül 1 kg kenyér, és semmit nem kell vele csinálni! A kenyérgépben van egy sütőforma, átlaában  [...] Bővebben! Tovább »

forrás: Blog.hu

 

http://hirklub.hu/?page=cikk&rovat=111&id=5773

 

http://www.kenyersutode.hu/hasznos-tippek/

 

http://emargit.gportal.hu/

 

 

Előzmény: easy77 (2723)
easy77 Creative Commons License 2012.12.13 0 0 2723

Sziasztok!

 

Mivel jön egy alkalom az ajándékra, ezért gondoltam kérek egy kenyérsütőt.

Nézegettem, olvasgattam itt a fórumot, és jönnek a kérdések.

Tehát, hogyan működik ez a cucc? Este bele teszem a hozzávalókat és reggel készen van a kenyér? Hagyományos élesztő párti vagyok, azzal is működik?

Azt láttam, hogy az edények alján van egy, vagy két pöcök. Vajon minek?  

Hogyan keveri össze a tésztát, és utána hogy nem sül bele a keverő lapát a kenyérbe?

Szóval vannak kérdések...

 

Előre is köszi a választ.

megintnyuszi Creative Commons License 2012.12.13 0 0 2722

Sziasztok, tudnátok esetleg segíteni. e.margit receptje alapján szépen etetgetem 7. napja a kovászom. Hőmérséklet nagyjából megfelelő (20-21C), de valamiért nem "növekedett+ a kovász. Illata nem rémes, picit habos, de nem lett szép kifutós.

Kockáztassak meg vele egy kenyeret?

Köszi!

Rászid-lob Creative Commons License 2012.12.12 0 0 2721

Ha valakit érdekel karácsonyra saját, vagy ajándék gyanánt van egy eladó kenyérsütőm:

 

http://www.expressz.hu/morphy-richards-48319-premium-plus-kenyersuto-kenyersutogep-44257934/

Tmanka906 Creative Commons License 2012.12.11 0 0 2720

Az én Panás kenyerem ilyen.  Másfél éve van ilyen gépem. Imádom.

Rászid-lob Creative Commons License 2012.12.11 0 0 2719

Ma reggelre például ilyet sütött a Pana kenyérsütő:

 

Rászid-lob Creative Commons License 2012.12.10 0 0 2718

Ha 30e Ft-ot szánnál rá, akkor tegyél még hozzá 5-6 ezret, és vegyél Panasonic-ot.

Két éve van meg a Pana kenyérsütőnk, de egy kezemen megtudnám számolni, hány kenyeret rontottam el vele. Azokat is csak azért, mert figyelmetlen voltam, és hol a só, hol az élesztő maradt ki a bekészítés során.

 

Mindig meglepődéssel olvasom az élesztő problémákat. Szerencsére ezzel a géppel nincs ilyen gond. Én bármilyen élesztőt tettem még bele, a kenyér mindíg szép lett.

Egyedül az élesztők szavatossági idejét figyelem, mert ahogy öregszik, úgy lesz egyre kisebb a kenyér. Egyébként általában a Dr.Oetker instant élesztőt használom.

 

Nem utolsó szempont a gép hangja. Bátran mondhatom, hogy a Pana sütőnek szinte semmi hangja. Nézz meg néhány youtube filmet a kenyérsütőkről, és meglepődsz, hogy milyen zajt tudnak csapni. Nekem fontos a csendes üzem, mert én mindig reggelre sütöm meg a kenyeret, mielőtt elmennék dolgozni. Mire a család felkel, addigra kihűl, és szépen vágható a ropogós kenyér.

Nyitott ajtónál alszunk, szerintem megőrülnénk egy zajos gép mellett.

Előzmény: Törölt nick (2700)
CSVili Creative Commons License 2012.12.10 0 0 2717

Szia ETNA

Megnéztem a 1633-t szép magas, látszik rajta, hogy meghaladta

az üst tetejét, talán a magok miatt sűrűbb. Lehet, hogy a mi gépünk jobban szereti az instant élesztőt, mint a frisset ?

A por élesztők sokkal drágábbak, de lehet, hogy jobbak. Egy 7g kb. 70 Ft ami 1 db kenyérhez kell, még egy budafokiból 1/3 kerül kb. 15 Ft ba.Nekem mindig van a fagyasztóba budafoki, sütés elött 2-3 órával elötte kiveszem és már lehet is harmadolni. A gép úgyis 20-40 perc előmelegítéssel kezd. Ha ragaszkodsz a SAF élesztőhöz, lehet rendelni is. Te értesz is a géphez, és könnyen megtalálod. WWW.ebay.com SAF yeast nál van választék. Bocs ha tudtad.

 

.ETNA. Creative Commons License 2012.12.10 0 0 2716

Ez nagyon szép kenyérke, levegősebb, mint az enyém, bár az én kenyerem sem tömör, csak nem ennyire "buborékos":-)

 

 

      

Előzmény: CSVili (2713)
.ETNA. Creative Commons License 2012.12.10 0 0 2715

Ebben a topikban találhatsz fotókat:

 

A bekészítésről (igaz, ez langallo, de ugyanígy néz ki, amikor a kenyeret készítem be): 359-es hozzászólás (2009)

 

A kész kenyérről: 1633-as hozzászólás - általában ilyenek a kenyerek, néha (gondolom a liszt minőségének időszakos problémái miatt) előfordul, hogy dimbes-dombos(abb) a teteje, de amíg a SAF instant gyorsélesztővel sütöttem, mindig azonos méretű és formájú volt a kenyér.

 

Az általam leggyakrabban használt instant élesztők: saf francia gyorsélesztő viszi a pálmát, vagyis vinné, ha lehetne még kapni

mostanság, vagy a Haas Natural nevű gluténmentes gyors élesztőjét (zöld színű zacskó) vagy háááát leginkább azt, amit éppen kapok használom, de csak (!) márkásat veszek, mert tapasztalatom szerint az ilyen-olyan tescos stb. élesztők elég gagyik (nem tudom megmondani, hogy miért, de nálam nem jöttek be).

 

A SAF élesztőt nagyon sajnálom, a csúcsok csúcsa volt, garantálta az azonos (!) minőségű, kinézetű, állagú kenyeret, a többi élesztő valahogy nem ennyire képes az "egyenletességre", friss élesztő pedig nem mindig van itthon. Egyébként gőzöm sincs, hogy miért nem hozzuk már be a franciáktól a saf-ot, de megfogadtam, hogy ha legközelebb ismét elmegyünk Párizsba, ilyen élesztőt biztosan veszek:-))))

 

Ha bárki, bárhol lát ilyen élesztőt, gondoljon rám, vevő vagyok rá!!!:-)

Előzmény: CSVili (2713)
.ETNA. Creative Commons License 2012.12.10 0 0 2714

Igen, szerintem mindkét kérdésedre igen a válasz:-) Mindjárt rákeresek, hogy melyik korábbi hsz-embe (és melyik topikban) tettem be fotókat a kenyeremről... remélem megtalálom:-)

Előzmény: CSVili (2711)
CSVili Creative Commons License 2012.12.09 0 0 2713

CSVili Creative Commons License 2012.12.09 0 0 2712

Ha siéér van benne így néz ki a kenyerem.

CSVili Creative Commons License 2012.12.09 0 0 2711

ETNA köszi a választ, kérdésem, milyen magas a kenyered, és a szerkezete is megfelelő ?

egyenlítő Creative Commons License 2012.12.09 0 0 2710

Úgy tűnik, nem indult be időben az élesztő (alacsony), csak a sütés kezdetekor (domború). Lehet, hogy gyenge volt, esetleg a sóval találkozott, vagy hideg volt a környezet.

Előzmény: CSVili (2706)
.ETNA. Creative Commons License 2012.12.09 0 0 2709
Én a Hausmeisterem használatijában lévő recept szerint sütök, ahogy már írtam is,semmi ecet, meg sikér stb.
310 ml víz+400 g fehér + 160g teljes+ 2 kiskanál só+2evőkanál cukor+3ek olaj(vaj)+2 kk instant élesztő (vagy egy 50g-os friss élesztő kb 1/3-1/4-ed része pici cukros tejben futtatva)

Víz alul, rá az összekevert (előzőleg átszitált) liszt stb., stb. Természetesen, a géphez kapott müa kétvégű "kanalat" használom az adagoláshoz.

Majd minden géphez más receptet adnak, a szokás hatalma (vagy lustaság?), de én azt csinálom, amit a gyártó a használatiban javasol... kb. ennyi:-))
Előzmény: CSVili (2706)
CSVili Creative Commons License 2012.12.09 0 0 2708

Elnézést nem írtam, hogy friss élesztőt használtam. A 3.2 dl víz sikérrel elég, lehet, hogy anélkül valóban több kell bele. Köszi a véleményed.

blaze73 Creative Commons License 2012.12.09 0 0 2707

Szia,

Hasonló kenyereket sütök, szerintem ami hibás itt, ettől lehet a rossz eredmény :

folyadék 3.4-3.5dl nem 3.2 dl

élesztő : ALDI-s 1 tasak !   nem csak fél.    az 1 tasak élesztő 50 dkg liszthez jó, nálad 56 dkg liszt volt, és csak fél tasakkal tettél bele.

 

Kell az 1 tasak szépen eloszlatva, szétszórva !

Előzmény: CSVili (2706)
CSVili Creative Commons License 2012.12.09 0 0 2706

Nagyon sajnálom, hogy ez a fórun már egyre kevésbé működik. Gondolom már kevesen olvassák,alig vannak kérdések, hozzászólások, megoldási javaslatok. Biztosan mindenki, csak jó kenyereket süt. / csak én nem / Ma reggeli kudarcom története.

Az este bekészítettem a gépbe a TK kenyér hozzávalóit.Recept : 40 dk BL-65+ 16 dg TK. Búzaliszt,3.2 dl víz, ½ Aldis élesztő,(kb 2dk ) cukor , só ecet a szokásos. Még egy késhegynyi aszkorbinsavat is tettem bele.A sikérem elfogyott, így az kimaradt. A reggeli végeredmény siralmas lett, félig volt az üst, a héja kemény, a teteje viszont szép domború lett. Máskor az ilyen vegyes lisztes kenyerekhez mindig teszek 1 ek sikért, amitől a kisült kenyér 2-3 cm-rel meghaladja az üst felső szintjét. / Igy szeretem / ETNA is használja ezt a klasszikus receptet, de nála sem emlékszem sikérre. Bár lehet, hogy rosszul tudom. HM-1300 géppel sütöttem. Vélemények ?

.ETNA. Creative Commons License 2012.12.08 0 0 2705
kívánalmaitok is van = kívánalmaitok is vannak
Előzmény: .ETNA. (2704)
.ETNA. Creative Commons License 2012.12.08 0 0 2704
Szia! Legyen sok progi (ha speciális kívánalmaitok is van ... pl.croissan stb. akkor ezt is vedd figyelembe), ha kicsi és nagyobbacska kenyeret is szeretnél, 2 lapátos gépet ajánlok, legyen magyar nyelvű használati (nézd meg vásárláskor, mert sok későbbi bosszúságtól megkíméled magad!!), jól záródjon a teteje.... kb. ennyi.

Márkák vonatkozásában: legyen jó szervízhálózat, kérdezz rá milyen az alkatrészellátás, ne legyen kifutó modell. Jó a Panasonic, a Moulinex, a Hausmeister (és hasonszőrű társai, pl. Clatronic stb.) és vannak Aldis-Tescos stb. gépek is. Ez utóbbi gépek sem feltétlenül rosszabbak a többinél ... sőőt:-))
Ahogy minden műszaki-technikai eszközre igaz, a nagy "név", a márka sem garancia arra, hogy a gép jó és örökéletű legyen, minden ilyen vásárlás lutri :-)))
Előzmény: Törölt nick (2700)
fürj999 Creative Commons License 2012.12.07 0 0 2703

Szia 

Nekem is egylapátos tescós gépem van kb 1.5 éves. Elötte egy drágább kétlapátos volt, de mi csak kisebb kenyeret sütöttünk így a dagasztáskor álltalában egy lapát dolgozott és hamar tönkre ment az alsó csapágy. Tehát nem az üstben és a szerelő azt mondta, hogy azér mert a dagasztáskor vágódik a tészta és az ékszíj (bordás) a csapágyra hat ki. az a gép kb 3/4 évet bírt ki. Akinek nem kell nagy kenyér, de mindig friset ehet, ha kisebb egy lapátos gépet vesz.

Előzmény: egyenlítő (2702)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!