Keresés

Részletes keresés

bukfenc12 Creative Commons License 2012.03.29 0 0 5414

Kedves Ádi batya!

 

Nincs véletlenül egy ismerősöd, aki Mohácsról bejár Pestre? Szeretnék 5 db vadkörtét vásárolni és neki odadnám az árát, ha megtennéd, hogy küldesz vele.

Előzmény: Ádi_batya (5412)
bukfenc12 Creative Commons License 2012.03.29 0 0 5413

Kedves tp329!

 

Aranyat érnek a hozzászólásaid, legalább is nekem.

 

Köszönöm a rózsáról elmondottakat, figyelembe fogom venni, amikor eljutok odáig.

 

Éppen azon gondolkodtam, hogy a másfél hetes oltásaimra a hét végén leszedett fóliákat visszatekerem, mert vasárnap és hétfőn éjszakára mínuszt is ígér a meteorológia. A fólia olyan, mint egy üvegház és szerintem fagyok ellen is jól véd. Köszönöm a javaslatokat is a fólia/zacskó fent tartásának időpontjára. Én egy hét után levettem és alatta gyönyörű volt az oltás. De lehet, hogy egy kicsit elkapkodtam és maradhatott volna. Legalábbis most ebben erősítettél meg, hogy mindenképpen megeredésig, sőt esetleg megerősödésig is rajta lehet hagyni a zacskót. Lehet, hogy áttérek a zacskóra, de azt meg kell erősíteni szél ellen.

 

Nagyon tetszik az ötleted, a zacskó kifeszítési technológiád. Így leírva előnyösebb, mint a fólia.

 

Mivel tartalékban is van még egy doboz biocérám, először elhasználom és valószínűleg utána áttérek a fagélre, mivel az általam eddig olvasott kommentekben a többség a fagélt részesíti előnyben.

Előzmény: tp329 (5406)
Ádi_batya Creative Commons License 2012.03.29 0 0 5412

Kedves Csarli1!
Ha másnak nem is nekem nagyon jó hírt mondtál, ugyanis mohácsi vagyok :D
Hol van ez a hely? Mekkorák az alanyok amiket ilyenkor árulnak? (Van esetleg másmilyen alany is?)
Előre is köszi! 

Előzmény: Csarli1 (5400)
imkerei Creative Commons License 2012.03.29 0 0 5411

Fafajtól is függ. Április végéig is mehet, ha van nyugalomban levő oltóvessződ.

Előzmény: Camille88 (5410)
Camille88 Creative Commons License 2012.03.29 0 0 5410

Fásba-fásat oltani meddig lehet? Kb. április 10.-éig?

bukfenc12 Creative Commons License 2012.03.29 0 0 5409

Kedves imkerei!

 

Nagyon köszönöm kommentedet a vadrózsáról. Mivel megígértem a feleségemnek, hogyha már jobban belejövök az oltásba és a szemzésbe, gyönyörű rózsákat alkotok majd neki, sokat fog segíteni a vadrózsa csíráztatásról írt tapasztalatod. Azonkívül van is a kertünkben egy, tehát nem kell messzire menni alanyért.

Előzmény: imkerei (5401)
bukfenc12 Creative Commons License 2012.03.29 0 0 5408

Kedves Csarli1!

 

Nagyon sajnálom, hogy lemaradtam a vadkörtékről, korábban kellett volna szólnom. De most jutottam el egy ötlet által oda, hogy szeretném megvalósítani egy pár évvel ezelőtti komment javaslatát.

Sajnos Mohács túl messze van Pesttől ilyen benzin árak mellett, azonkívül kocsim sincs. :)

De azért reménykedek, hogy valaki azért akad még a fórumon, aki tud  budapesti vadkörtés helyről.

 

 

Előzmény: Csarli1 (5400)
kaalyz Creative Commons License 2012.03.29 0 0 5407

A Kiss Manyi kabaréra gondoltál, szerintem igen. Hatalmas volt.

Előzmény: tp329 (5406)
tp329 Creative Commons License 2012.03.29 0 0 5406

Képtelenség visszaolvasni, a nyultenyésztési eszmefuttatásnál elakadtam:-)

Néhány dologra reagálnék:

 

Rózsa: A rózsa termését akkor kell megszedni és a magokat elvetni belőle, amikor kezd sárgulni. Így nagyon jól kelnek a magok.

Innen-onnan gyűjtött alanynak való esetén is célszerű magoncokat keresni és azt kiásni. Az öreg bokrok gyökérhajtásai elég rizikósak eredés szempontjából, a rengeteg földmunkáról nem is beszélve. A magonc egyszerűbb és sűrű gyökérzete van!

Szemzéséről/oltásáról a Jeszenszky könyvben "minden" benne van.

 

Oltások fólia zacskós borítása: szerintem nem szabad az oltás biztos megeredéséig levenni (nem a rügyek kihajtása, hanem az összeforrás számít!), ha már egyszer rátettük.  Az a jó ha viszonylag minél később hajtanak ki a rügyek! Ha "azonnal", pár napon belül látványosan megindul, akkor az azt jelenti, hogy nem volt nyugalomba az oltóvessző! A saját nedvességét és tartalékait használva + a metszlapon az alany nedveiből felvett nedvességből próbál kihajtani. Képes egyik másik több leveles hajtást is így  produkálni, aztán meg elszáradni. Ez olyan mintha vázába tennénk! Ez még nem sikeres oltás, sőt, nagyon rizikós.

Abban az esetben, ha az összeforradás is megtörténik mire a vessző kimerül, akkor sikerülhet, egyébként nem. A fólia zacskóban kialakuló magas páratartalom minimalizálja a vessző párologtatásást, így megnyújtja a túlélési idejét, míg az összeforradás és az alanyon keresztüli nedvkeringés megtörténik.

Ha a rügyek pattanása láttán gyorsan lekapjuk a zacskót, akkor a mostani, sokfelé száraz, szeles idő kiszáríthatja a vesszőket.

 

De én sem minden esetben használom. Igazán nyugalomba lévő oltóvesszőnél nem kell, egyéb esetekben hasznos lehet. Ha pl. nincs mivel zárni a sebeket, akkor is nagyon sokat segít!

 

 

Ötlet: szigetelő szalaggal kötözök, 1-2 tekerés után megcsavarom, hogy a ragacsos fele legyen kifelé. Vágok villás ágacskákat, amelyek majd a zacskót feszítik ki, hogy ne érjen a rügyekhez. Az ágacskákat (1-2-3-4 db oltásonként, amennyi kell) hozzányomom a ragacsos szigetelő szalaghoz, így addig "ott maradnak" (3. kéz) amíg körbetekerem/rögzítem. Utána teszem rá a zacskót, az is beleragad, nem fújja el a szél. Az aljánál körbetekerem és kész! Olyan nagy zacsit használok, ami az alanyon is leér az oltási seb alá. Amikor hajtani kezdenek a rügyek a zacskó sarkait szoktam kivágni, illetve az alany felüli részen kicsi lyukat vágni, hogy a víz ki tudjon folyni belőle. Sokszor le sem veszem, hanem a résen kinő a hajtás. :-)

A zacskó miatt a madarak sem szálnak rá, az őz se igen legeli le stb. !

 

Volt kérdés: én FAGÉLT használok a sebek lezárására, szerintem teljesen jó.

mjos Creative Commons License 2012.03.29 0 0 5405

T szemzéssel csináltam, illetve visszavágtam az alanyokat. Kb 1 cm átmérője volt az alanyoknak. A február eleji fagyokik kint voltak szabad ég alatt, ezt követően vittem be őket a pincébe. Ez a kép még március elején készült.

mjos

Előzmény: Csarli1 (5404)
Csarli1 Creative Commons License 2012.03.29 0 0 5404

Tudod a csalánba nem ver a ménkő csak kóstolgassa, chip vagy t szemzéssel csináltad, és milyen erős volt az alany?

 

Előzmény: mjos (5403)
mjos Creative Commons License 2012.03.29 0 0 5403

Kedves Csarli1!

Javulást, örülök, hogy ismét írsz a fórumra.

Tavaly augusztusban szemeztem a tőled kapott GXN15-öket. 80% fölött már hajtanak, néhány eset van csak ahol elszáradtak a szemek. Két hete oltottam a megmaradt 3 alanyomba szilvát, 2 hasítékolás és 1 Chip szemzéssel. Ezek közül az egyik hasítékolás már indulni látszik. Este teszek fel képeket.

mjos

Előzmény: Csarli1 (5397)
imkerei Creative Commons License 2012.03.29 0 0 5402

Kísérletezgetni, lehet új oltásmódokkal, új technikákkal, azonban a növényfajok egymásra olthatóságán, már nem nagyon van mit kísérletezgetni.

Azért sok sikert!

Előzmény: bukfenc12 (5394)
imkerei Creative Commons License 2012.03.29 0 0 5401

A vadrózsa magok csíráztatásához annyi segítséget tudok, adni, hogy a nem teljes érésben gyűjtött csipkebogyóból származó magok könnyebben csíráznak, mint az érettek.

A csipkebogyó érése során a magokban csírázásgátló anyag halmozódik fel, melynek hatására a magok akár több éven át is "elfekszenek" a földben, mire csírázásra adják a fejüket. Ez jó a növénynek, mert a magok nem egyszerre kelnek, így kedvezőtlen időjárás esetén lesznek magok, amelyek nagyobb eséllyel indulnak a kifejlett állapot eléréséhez.

Bár a madarak tápcsatornáján áthaladt vadrózsa magok csírázásáról nincs kellő tapasztalatom (csak azt látom, hogy a madarak által elpotyogtatott ürülék nyomán, mindenféle növények kelnek mindenfelé), az éretlen termésekből szedett magok csíráztatásával elkerülheted a madárürülékben történő turkálást.

Előzmény: ferenczidaniel (5381)
Csarli1 Creative Commons License 2012.03.29 0 0 5400

Kedves Bukfenc

 

Én most ajándékoztam el 80 db vadkörte alanyt 10-12-es méretbe. Viszont tudok olyan helyet, ahol alanyokat tudsz vásárolni kb. 50 Ft/db áron, csak az a gond, hogy ez Mohácson van

  

Előzmény: bukfenc12 (5399)
bukfenc12 Creative Commons License 2012.03.29 0 0 5399

Kedves kertbarátok!

 

Szeretnék budapesten olcsón vadkörte magoncot vagy csemetét vásárolni. Másoknál is olvastam kommentben, hogy szüksége lenne rá. Tud valaki ilyen helyet?

Előre is köszönöm.

Csarli1 Creative Commons License 2012.03.29 0 0 5398

Lehet hogy nem a legszakszerűbb a válaszom, mivel én sem oltani sem szemezni nem tudok, „csak a menyecskékkel” de az elméletet azért elsajátítottam ahogy tudtam.

Előzmény: bukfenc12 (5389)
Csarli1 Creative Commons License 2012.03.29 0 0 5397

Igen, mivel a Gf-677 és a GXN-15-ös is erős növekedésű és a vegetációja csak novemberbe áll le és nagyon intenzív a regenerálódási képessége, ezért e T szemzésnél benövi a rügyet.

Ezt a megállapításra nem én jöttem rá, csak tudtam, kivel kell beszélnem.

Palesits Zsolt mondta el nekem ezt a problémát, és azt is, hogy ők csak chip szemzést használnak A GF-677-nél, a GXN-15-öst nem ismeri.

Amikor az olaszokkal szemeztettem a Maxma-14-est, csodálkoztam, miért van akkora metsz lap vágva az alanyon, na erre is meg van a magyarázat. Mivel a Maxma-14 is intenzív a regenerálódási képessége, ezért ugyan úgy mint a GXN-15-ös és a GF-677-es a háncsszövet hamarabb regenerálódik, mint a szem beforrna. Amikor a szempajzsot kivettem alatta a kéreg már lezárta a sebet. Ott ahol nagyobb volt a kimetszés szépen beforrt és megeredt a szemzés.

Előzmény: Vebber (5386)
gyula.uw Creative Commons License 2012.03.29 0 0 5396

Szépek a szemzések. gratulálok.

Azt szeretném meg kérdezni hogy ilyen kora már le lehet szedni az őszi szemzésekről a kötéseket???

 

Előzmény: Törölt nick (5371)
bukfenc12 Creative Commons License 2012.03.29 0 0 5395

Kedves egaborBP!

 

Az oltás egyáltalán nem misztikum. Két és fél hete ugyanúgy gondolkodtam még, mint Te és ugyanolyan csekély volt a tudásom is. De a két hétvégét felhasználva már közel száz oltást csináltam. Öt félét is, amelyek a legjobban megtetszettek a Jeszenszky könyvből, vagy amelyek a legegyszerűbbnek tűntek a számomra. Egyébként megvan neked? Én az egyik kedves fórumos kollégától kaptam meg interneten és szívesen elküldöm neked is. Nagyon jó és hasznos könyv, sokat lehet belőle tanulni.

Nekem is van egy öreg császárkörte fám és ő adja a legfinomabb gyümölcsöt a körtefáink közül. Így róla oltottam a többi körtére, de lehet kísérletezni almafára való oltásával is, hiszen közeli rokonok. Még van belőle a pincében hűtött vesszőm, ha szeretnéd az oltásokat gyakorolni, szívesen adok belőle. Más oltásra alkalmas gyümölcsvesszőim is vannak. Biocéra oltóviaszt vagy fagélt a mezőgazdasági vagy méhészeti boltokban kapsz. Hogy melyik a jobb, azt nem tudom még. Nekem eddig mind a kettő bevált. Kértem rájuk javaslatot, véleményt a fórumon, de eddig még nem jött válasz. Úgyhogy szerintem vedd meg bármelyiket, amelyiket találsz a boltban. A körtefádon már valószínűleg kifakadtak a rügyek, amik oltásra nemigen alkalmasak. De ha elfogadod az én vesszőimet, azokkal tudsz oltásokat gyakorolni és ha megfogan, még finom lesz a körtéd is. Kötözéshez én műanyag rafiát és szigetelőszalagot használok. Mindkettőt egyszerre. Bár a fórumon van, aki az egyikre, van, aki a másikra esküszik. Válaszd, amelyik neked tetszik De ne felejtsd el, hogy kezdő vagyok. Az elindulásban valószínűleg tudok segíteni, ha más, tapasztaltabb fórumos nem segít, de a komolyabb dolgokat már neked kell kipróbálnod és kikísérletezned. Sokszor azért remek ötleteket kaphatsz a továbblépéshez, de ne csodálkozz, ha esetleg mégsincs válasz.

Előzmény: Törölt nick (5391)
bukfenc12 Creative Commons License 2012.03.28 0 0 5394

Kedves imkerei!

 

Valószínűleg félreértjük egymást. Én azért vagyok itt a fórumon, hogy másoktól, még Tőled is tanuljak. Ez a fórum, mint már többször is említettem, kiváló és örülök, hogy itt lehetek, s nálam tapasztaltabb emberek hozzászólásait, véleményeit olvasva bővíthetem a tudásomat. Ha a feltett kérdéseimre választ kapok, azt megköszönöm. Mindenkit meghallgatok, de végül is én döntök, hogy valakinek a tanácsát megfogadom, vagy esetleg mégsem. Az viszont, hogy szeretek kísérletezni, új utakat keresni, nem jelenti azt, hogy fejjel megyek a falnak. Nem lehet mindent megkérdezni és nem is lehet mindenre választ kapni, még itt sem. Sok feltett kérdésre nem is érkezik válasz, ha egy kicsit alaposabban megnézed a hozzászólásokat. Tehát nem lehet minden tudást és tapasztalatot csak itt, a többiektől megszerezni. Szükség van saját elképzelésre, fantáziára és saját megvalósításra is, mindenféle tapasztalat nélkül. Ezért javaslom minden lelkes kezdőnek, hogy hajrá, elő a fantáziával. Mert a legtovább az jut az ismeretekben, aki ha másokat, tapasztaltabbakat meg is hallgat, de nem mások által vezérelve tudja saját elképzeléseit jól, vagy néha rosszabbul is, de megvalósítani.

Előzmény: imkerei (5364)
bukfenc12 Creative Commons License 2012.03.28 0 0 5393

Kedves borsika79!

 

Örülök, hogy megértjük egymást. Próbálja csak megvalósítani mindenki az elképzelését és élvezze, amit csinál.

Előzmény: borsika79 (5363)
bukfenc12 Creative Commons License 2012.03.28 0 0 5392

Kedves atifoci!

 

Köszönöm Vebbernek én is fehér papíros öletet, neked pedig, hogy kipróbálva megmutattad nekünk az ezzel készült képet.

Előzmény: Törölt nick (5376)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.28 0 0 5391

Köszi szépen a bíztatást!

 

körbenéztem a kiszemelt alanyt, ma semmire nem volt időm, de holnap vagy legkésőbb pénteken jövök a kérdéseimmel.

 

Köszi mindenkinek!

 

Előzmény: bukfenc12 (5359)
bukfenc12 Creative Commons License 2012.03.28 0 0 5390

Kedves Bobo772!

 

Már én is beszereztem a gyökereztetést serkentő hormont kísérletezéshez, de mivel most nagyon benne vagyok az oltásokban, egy kicsit hátrébb tettem időben. Nagyon érdekelne a hormonkezelt sövény, amit megemlítesz. Légyszíves írjál róla bővebben.

Előzmény: Bobo772 (5383)
bukfenc12 Creative Commons License 2012.03.28 0 0 5389

Kedves Csarli1!

 

Pontosan ezt a kérdést szerettem volna én is feltenni, amit Vebber is. Vagyis mi volt a probléma? Kíváncsian várom a választ.

Előzmény: Vebber (5386)
Ádi_batya Creative Commons License 2012.03.28 0 0 5388

Az oltás technikájára értettem :D
Miért van fölötte szigszalag?

Előzmény: Törölt nick (5376)
Vebber Creative Commons License 2012.03.28 0 0 5387

Erre nem tudtok mondani valami okosságot

 

"Törpe tulipánom, sok hagymát nevelt, amiket szeretnék ismét rá venni arra, hogy az idén megint kihajtsanak.

Járható út az, hogy hűtőbe teszem egy időre a hagymákat, majd ismét elültetem?"

Előzmény: Vebber (5357)
Vebber Creative Commons License 2012.03.28 0 0 5386

El is árulod mi a probléma?

Előzmény: Csarli1 (5378)
Vebber Creative Commons License 2012.03.28 0 0 5385

Gratula, az első képpel már fotópályázaton is indulhatnál.

 

Az indán van egy olyan képed, hogy "sikeres chip szemzés" 2012 03. 20. dátummal.

 

Ez tavaly őszi szemzés, vagy most csináltad valamikor tavasszal?

Előzmény: Törölt nick (5371)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!