Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2354
Nekem ahhoz kéne tejszín, hogy a kecskejoghurt sűrűbb legyen. Meg nem is tudom, a tej íze alig különbözik a tehéntejétől (kicsit édesebb), a tejszínben jobban érződne a különbség?
Előzmény: elefada (2352)
elefada Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2353
Jó az a tej, nem kell hozzá semmi adalék tejszín, az nem sűrítené, a tetején gyűlne fel. A technikádon változtass! Időigényes!
Fazékban fel a tej a tűzhelyre, s keverni, keverni, keverni, ne hagyd bebörözödni. Ha nincs hőmérőd, amikor vastagon habos a tej, attól kezdve 25-30 percet még keverd. Ettől fog sűrűsödni.( tudod, mint a lekvár) Lehűteni csak ez után kell, persze közben néha még keverni.Jó melegen, 42-45 fokon kultúrázni, és e körül inkubálni.Ha a kultúrához javasolt idö letelik, rakd hűtóbe, ott még tovább keményedik. Legalább 24 óra hidegérlelés szükséges.

Előzmény: Törölt nick (2335)
elefada Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2352
Viki! A köpülő is csak kellően előkészített tejszínnel működik. Akkor meg már ólcsobb a habverő!
Kecsketejszin íze nekem nem jön be..., gondolom a vajé se, meg mit kezdenék a lefölözött kecsketejjel? Sovány, száraz kecsketúrót, na nem....
Előzmény: Pettviki (2348)
Szilibetyár Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2351
Ja csak figyeljetek arra bármilyen jóóóó vétel is de az aminél előre kell fizetni mert bukta is lehet!!!!!!
Szilibetyár Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2350
Szioka a veterán és hasonló oldalakon korrektebb áron lehet rozsdamentes tejesedényeket beszerezni mint a kukta.Sőt mér ujj eszközöket is .
Előzmény: Törölt nick (2349)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2349
Idén eladtunk három nagy kecskét, és sok az egyéves, ráadásul kettőt nem sikerült időben, decemberben elapasztani, és nekik feleannyi tejük van. Úgyhogy most, mindent összevetve csak 20-25 litert adnak naponta, egyelőre még megy föl, nyáron talán elérjük a 30-at is. Ha háromszor fejnénk, több volna, úgy van 5 literes kecskénk is, de fog a fene szórakozni pár liter pluszért, még jobban bonyolítana... Amúgy egyrészt műanyagban nem szeretném tárolni, épp elég, hogy SPAR-os narancsos műanyag vödörbe fejünk (azon van mérce :D ), meg mint mondottam, ha nincs lezárva a hűtő, akármilyen jól takarítom is ki, egy idő után láthatatlan bacitenyészet, főleg, ha tejterméket tárolok benne. Egy 15 literes rozsdamentes kukta kellene talán.
Előzmény: Törölt nick (2340)
Pettviki Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2348
Igen, mikor fagyott kint, tényleg gyorsabban ment.
Szeparálóm már van, csak a köpülő hiányzik a boldogsághoz :-))))
Kecsketejhez is! (Mi a baj vele?)
Előzmény: elefada (2346)
elefada Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2347
Te írtad:" Farmer és Spar tejfölt próbáltam eddig. Meg activiát" ???????????
Előzmény: Törölt nick (2345)
elefada Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2346
Sajnos nem!
Egy barátomnál paranyicázunk, heti egy alkalommal 100-120 l fölözetlen tejböl, (nem tiszta Jersey, de van benne bőven)
Eddig mindig kiöntöttük a savót. Vasárnap ott maradt, s a hétfői látvány kapcsán jött az ötlet.Ilyen pocsékolás többet nem lesz, az biztos!
Sima egyszerű konyhai habverővel fel lehet verni, pillanatok alatt. A gond, nyűglődés akkor van, ha a tejszín nincs megfelelően előkészítve.(ld. előző hsz)
Technikája:gyors fokozat ikrásodásig, majd lassabban, a fázisátfordulásig.
Hogyhaegyszersokpénzemlessz, én inkább a szeparálóra hajtanék rá, nem a köpűlőre, persze nem kecsketejhez!


Előzmény: Pettviki (2334)
elefada Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2344
Nem értetted félre, savótejszinböl.
Előzmény: Törölt nick (2339)
elefada Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2343
Ezt rég megspórolhattad volna magadnak! Jóval előrébb, a szájbarágos túrónál már írtam, hogy élöflórással müködik. A többi mű, holt anyag.
Előzmény: Törölt nick (2341)
elefada Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2342
Pénteken viszek kostolót.
Ha nem ilyen kihozatallal, de a tehén gomolya, paranyica savóját ha hagyod másnapig pihenni, lefölözöd, (már savanykás,),be a fagyoba addig mig majdnem kásás,majd szobahömérsékleten hagyod 2-3 órát, habverővel, görcs nélkül 1 liter 5 perc alatt kicsapódik, ez nekem ,0,4 kg volt. Jeges vízben többször átmostam, átgyurtam, és csak faltam, csak faltam a vajas kenyeret.
Előzmény: rosie78 (2332)
Szilibetyár Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2338
Hú de komoly na szép nem csak én vok gép mániás ok ez jóóóóóó
Pettviki Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2337
Tudom én, van sokféle, sok pénzért, meg csináltatni is lehet, csak nem olyan egyszerű...
Pl. ez is jól néz ki: ,
Jó pár különböző méretű, formájú, függőleges, vagy vízszintes tengelyű, stb. vajköpülőt gyűjtöttem (képet), a megvalósítás még várat magára...
Előzmény: Törölt nick (2336)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2336
100 éve a kisüzemekben vízszintes tengelyen forgó, sokszög alakú, belül rögzített lapátokkal felszerelt tartályokban köpülték a vajat. A gravitáció ütköztette a tejszínt az edény egyenetlen falával é a lapátokkal, én is ilyet akarok valahogy készíteni.
Előzmény: Pettviki (2334)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2335
Zsírosabb tej kell, inkább a szeparátort kellene rendbe hoznom. :| Lényeges, hogy tiszta kecsketejtermék maradjon, valaki pont ezért veszi.

Amúgy 4,25 literes üvegekben csináltam, tegnap bontás után az egyik üveg fele elfogyott, pedig mindenki csak megkóstolta, most van más étel is. :) Ha mondjuk egy nap csak joghurtos kenyeret eszünk, a 6 literes lábosból simán elfogy estig. Nem is értem, régen, mikor még vettük a féllityis Danone-okat, hogy a fenébe volt elég? Tudom már: nem volt elég. :D
Előzmény: Pettviki (2333)
Pettviki Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2334
Csak nem lettél gazdagabb egy jersey-vel?
Télen csináltam én is savóvajat magyartarka tejéből, eleinte nagyon lelkesen.
De aztán rájöttem, hogy kézzel köpülni elég fárasztó, ráadásul fél perc alatt elfogyott a végeredmény. (A kézi mixert, habverőt leégettem, nem bírta a strapát.)
Állítólag dagasztógéppel is lehet, csak más keverőfejet kell rátenni.
Még nem találtam meg a tuti megoldást.
Előzmény: elefada (2321)
Pettviki Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2333
Ha mindenáron bolti sűrűségűt akarsz, tegyél hozzá juh-, vagy bivalytejet, tejport vagy állományjavítót :-)
Akkora mennyiségben altasd, ahogy felhasználjátok (pl. 720 ml-s üvegben), akkor sűrűbbnek tűnik, mert nem törik össze az alvadék, mint mikor egy lábosból kimered.
Előzmény: Törölt nick (2322)
rosie78 Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2332

azt a k..vaaa...:):)......bár nekem mire megnő a jersey üszőm..ami még meg sem született..DDD..és akkor is csak fél jersey lesz......de majd jól megkóstolom kedves druszám a tiéd...:):)

 

úgy is készülök ám felétek!!!

Előzmény: elefada (2321)
anya3 Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2331
Sziasztok!


Köszönöm a hozzászólásokat!
A kis kesernyés iz ellenére a túró elfogyott, a nagyobbik lányom és a férjem ölre mentek érte :)

A tetejéről a "tejfölt" nem szedtem le, de majd legközelebb ....

A sajt készitésekor oltót és bacikulturát is raktok a tejbe?
Olvastam, hogy van aki csak oltóval késziti, de van, ahol raknak bele bacikultúrát is.



Törölt nick Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2330
Ha túl sokáig áll a tejünk, akkor érezni rajta enyhe mellékízt - talán mert semmiben sem tudom hermetikusan elzárni a hűtőtől, a tejhűtők meg 100 litertől indulnak -, úgyhogy jobb, ha frissből csináljuk. Azelőtt mindig rá kellett írni a sajt cetlijére, hogy reggeli vagy esti tejből készült-e, összeönteni meg nem volt szívem, hogy a friss tejet is elrontsam vele... :D

Én gyakran ötkor fekszem, kilenc-tízkor kelek. :D Oszt mindenki azt hiszi, hogy milyen rengeteget alszom, milyen lusta vagyok meg miegyéb.
Előzmény: Törölt nick (2329)
Szilibetyár Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2328
Hohohohóóóóóóóóóó az kényelmetlen .Bár ha van azon a széken még valaki akkor még kényelmes jóóóóóóóóóóóó is lehet XD
Előzmény: Törölt nick (2327)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2327
Csak én széken ülve szoktam o.O :D
Előzmény: Szilibetyár (2326)
Szilibetyár Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2326
Hát nem kell mindig az ágy a szénában is szupereket lehet aludniXD
Előzmény: Törölt nick (2325)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2325
Nekem az esti fejés után néha valahogy ilyenkorra húzódik a dolog... Esett az eső, meg még aztán sem tudtam elkezdeni rögtön a sajtot, állatokat kellett etetni, mosogatni kellett, sütni... Szerintem már két hete nem aludtam ágyban. :D
Előzmény: Szilibetyár (2324)
Szilibetyár Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2324
Hát igen az idő nos én is gondban vok véle mert én viszont nem tudok sajna aludni se éjjel se nappal.De ha mégi akkor meg utána olyan fáradt vok mint a dög így csak bólógattok azt minden rendben az udvarunkon vagyok nyáron.
Előzmény: Törölt nick (2323)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2323
Történetesen a bodza éppen árt is, a ciánvegyületek lerakódnak a szervezetükben, éppúgy mérgező nekik, mint az embernek, csak a gyomorszerkezetük miatt egy kicsit jobban bírják a strapát. Ám nekem már hasmenést is kapott tőle egy kecském. Azon túl két nagyobb levél elfogyasztása már megérződik, úgyhogy inkább kiirtom én, érdekli a francot...! :)

Amúgy most 4:40-kor fölkeltem, és lassan realizálódott előttem a kép, hogy a hajnali 2kor (vagy 1kor? :D) elindított sajtomat még nem is vágtam, egyszerűen bealudtam ültő helyemben. Kíváncsi leszek... :D Volt, már, hogy valami szuperfinom kenhető cucc jött ki az ilyen bealvásomból, meg olyan is volt, hogy ölni lehetett volna a kemény sajttal...
Előzmény: Szilibetyár (2319)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2322
Hasonlóan, nekem nincs vízfürdőm, egy madárinkubátorban tizedpontossággal be tudom állítani, hogy hány fok legyen, ezért az ízt elég pontosan be tudom lőni. Hanem hiába tartom 85 fok körül fél óráig a tejet előtte, nem lesz elég sűrű. Olyasmi, mint a gagyi Coop joghurt állaga, annál egy kicsit hígabb. A Danone-t meg sem közelíti. :) Én már láttam, hogy besűrített tehéntejből mit tudnak produkálni, de a kecskéből valahogyan nem sikerült ugyanez. Ezért gondolom, hogy majd talán akkor, amikor tejszínt tudok hozzáadni a tejhez, és nem egyéb módon próbálom besűríteni.

Nem hiszem, hogy a sütő volna a baj, a 85 fok az 85 fok... De majd kell egy sajthőmérő, 85 fokot jelen pillanatban nem tudok lemérni. :D
Előzmény: Törölt nick (2316)
elefada Creative Commons License 2010.05.31 0 0 2321
Rosie, Viki!
Jersey gomolya hozadéka kb 10l/10dkg savóvaj. Sec perc alatt kész, nagyon finom, érdemes kipróbálni.
rosie78 Creative Commons License 2010.05.31 0 0 2320
kimelegítés előtt leszedted a tetejéről a "tejfölt"...??..mert az szokott keserű ízt okzni....nem törvényszerű de gyakran előfordul...
Előzmény: anya3 (2314)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!