Keresés

Részletes keresés

Falusi1 Creative Commons License 2012.02.10 0 0 11498

Fajtánként változik ugyan a fagytűrés, de a szőlő fenológiája ismeretében január utolsó harmadától a vesszőn lévő szemek fagytűrése kb. a felére csökken. A napsütés felmelegíti a vesszőt, így átmenetileg enyhül a fagy szorítása. A fagy a legnagyobb veszélyt akkor jelenti, ha hosszabb ideig, megszakítás nélkül napközben sem enyhül -5 alá a hideg és az idő is borult. Sajnos az idei télen ez már többször előfordult. Kellemesen lennék meglepve, ha pl. a festőnek használt bíborkadarkám nem fagyott volna el máris. Ez a fajta ugyanis meglehetősen fagyérzékeny.

A fagyérzékenység természetesen attól is függ, hogy pl. mennyire értek be a vasszők, mekkora volt a tőke terhelése...stb.

Az előbbi, általános jellemzőket alapvetően Prohászka mestertől, és, emlékezetem szerint, egy egyetemi dolgozatban olvastam.

 

Előzmény: Flanell (11487)
tp329 Creative Commons License 2012.02.10 0 0 11497

ÖÖÖÖÖ! Jobban belegondolva, lehet, hogy igazad van!:-)))))

Mindig elfeledkezem erről a világháló izéről! :-)

Nem biztos, hogy ebédidőben megjárom!

De, akkor  a szemzés sem műkszik!  Maradnak a magok, aztán pár év és meglátjuk!

 

Előzmény: bbfeco (11496)
bbfeco Creative Commons License 2012.02.10 0 0 11496

Kipróbálnám szívesen én is ezeket a magoncokat, de talán szemezni egyszerűbb lenne. 

"Még az is lehet, útba esik!" háát, ha az óperencián túlra kirándúlsz, akkor útba esik. Vagy tévedek?  :))

Előzmény: tp329 (11495)
tp329 Creative Commons License 2012.02.10 0 0 11495

Én elfogadom a magokat is!

 

Mondjuk, ott lesz némi rizikó, hogy új fajtát állítunk így elő, de ennyi belefér. :-)))))

Fura ez a posta ügy!

Oltás fórumon szerintem több száz borítékos oltóvessző küldés történt (én is küldtem/kaptam is, és nem volt gond).

Csúnya dolog részemről, de nem lehet, hogy valaki kiszúrt veled?

Olyan helyen kell feladni, ahol nem ismernek. Dugványnak A4-es borítékba, egy kartonlaphoz vagy két karton lap közé erősítve, hogy ne csússzon össze, oltócsapnak meg A5-ös boríték is elég, persze fólia tasak is mindkét esetben.

 

Azért ha még van bátorságod :-) tegyünk egy próbát vesszővel is! Természetesen fizetem a posta költséget!

 

Vagy merre vagy helyileg? Még az is lehet, útba esik!

Válasz jöhet ide is:

turtur@citromail.hu

 

Előre is köszönöm!

 

Előzmény: öreg-muslica (11493)
öreg-muslica Creative Commons License 2012.02.10 0 0 11494

A Kay Gray-t ajánlanám csemege szölönek. Sokan szeretik, én is. Sajátos “gyümölcs-illatú” a héja….. A nejem kedvence, minden összel tesz el télire 30-40 fürtöt…..

 

ö-m

 

Előzmény: Maszatka55 (11488)
öreg-muslica Creative Commons License 2012.02.10 0 0 11493

Sajnos csak magokat tudok küldeni. Tudom, hogy furcsa, az oka a következö :

 

Tavaly télen a barátom megkért, hogy küldjek neki szaporitó vesszöket ebböl a fajtákból,

mivel nagyon megtetszettek neki.

Négyszer küldtem neki… Amikor sima csomagként küldtem, mind a háromszor eltüntek, amikor hivatalos papirokkal és biztosítva akkor meg 11 hét múlva kapta meg, persze mind elpusztult……

Be kellett látni, hogy ez nem járható út….Ekkor kitalálta, hogy szedjek magot és közönséges levélben küldjem. Így is tettem, a magokat szüretkor megöriztem…..

Sajnos a barátom egészségében nagy változás történt rossz irányba, így az egész ügy tárgytalanná vált…….

Szóval most itt vagyok néhány száz maggal….Mikor a fórumot megtaláltam, eszmbe jutott, hogy a magok még megvannak. Ahelyett, hogy kidobnám talán néhány szölöt szeretö ember örömét találja bennük…..

Lehet, hogy vannak olyanok, akik kipróbálnának Magyarországon ismeretlen fajtákat…..

 

…….Legalábbis megkérdezem, mielött kidobnám……

 

ö-m

 

 

Ezek  saját képek…..

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: tp329 (11484)
Ali-bá Creative Commons License 2012.02.10 0 0 11492

Fagyos időben nem ajánlott oltóvesszőt szedni. (Bár olvastam valahol, hogy kesztyűben lehet.)

Csatlakozva az előző h.sz.-hoz, még azt hozzátenném, hogy mielőtt eltárolod a vesszőket csinálj rügyvizsgálatot. Ha kérdésed van gyere a Szőlőoltás fórumra. 

Előzmény: budai2 (11490)
Maszatka55 Creative Commons License 2012.02.09 0 0 11491

Mivel a szőlő csak április első napjaiban kezd el kihajtani, bőven ráérsz oltóvesszőt vágni március elején, közepén is.

Előzmény: budai2 (11490)
budai2 Creative Commons License 2012.02.09 0 0 11490

Két évvel ezelőtt kértem tanácsot ezen a fórumon szőlőültetéssel kapcsolatban, pontosabban azzal kapcsolatban,  hogy a gyökeres oltvány gyökerét kell-e visszavágni ültetés előtt.
Akkor azt a tanácsot kaptam, hogy igen.
Jelentem, a bölcseknek, hogy igazuk volt.
Azok a tövek, amelyeket visszavágva ültettem, nagyobbra nőttek, mint amiket nem. A statisztikai biztonság persze nem túl nagy, mert mindössze 14 tő alapján állítom, és más hatások is belezavarhattak az eredménybe. De összességében, minőségében nem tekinthető véletlennek.
Még egy tapasztalat a hozzám hasonló kezdőknek:
Gyorsan fejlődött a pölöskei muskotály és a sieberztől vásárolt szuvenir (datolyaszőlő). Mindkettő termett, és meglepően sokat. A szuvenir csak teljes érésben volt jóízű, és csak viszonylag rövid ideig volt tárolható. Szépnek szép, terem, de mégsem volt túl sikeres a családi körben. A két tőből az egyiket moldovára oltom át (ha sikerül a "zöldbe fás" módszert leírások alapján megcsinálni).
Termett még (két év után megmutatta magát mennyiségben) az augusztusi muskotály (szerintem a legjobb izű nálam), a moldova (sokáig eláll),  az Ester, és az Affuz Ali.
A permetezést nem vittem túlzásba (családi ház, gyerekek), a peronoszpora nyomokban megjelent az Afuz Alin, meg egy mazsolaszőlőn, a többieken csak az atkák okoztak gondot.
Legjobban azok a tövek fejlődtek, amelyeknél a kialakuló tőke tövén levő, talajhoz közeli fehér rügyeket még rügy állapotban lekapartam. Ezek megnyúltak és teremtek.
Azok a tövek, aminél nem így tettem, elbokrosodtak, és visszamaradtak a fejlődésben. Fáj a szívem, hogy most metszéssel kell rendet teremtenem (rendet vágnom) ezeken.

Lenne egy kérdésem: Lehet e mostanában, ezeken a fagyos napokon vesszőt vágni az átoltáshoz, vagy várjam meg a fagymentes időt?

Daeril Creative Commons License 2012.02.09 0 0 11489

Emberek, ki volt kint a szőlőjében a fagyok óta? Hallom Baján -26-ot is mértek, igaz az én szőlőm nem az Alföldön van de nagyon aggódom ettől függetlenül. Ha most kifagynak az ültetvények az lehet, hogy sok termelőnek az utolsó csepp lesz abban a bizonyos pohárban.

Maszatka55 Creative Commons License 2012.02.08 0 0 11488

Szia!

 

Milyen ízűek? Csemegeszőlőnek mennyire jók?

Előzmény: öreg-muslica (11483)
Flanell Creative Commons License 2012.02.08 0 0 11487

A nappali napfény és hőmérséklet mennyiben befolyásolja az éjszakai hideg elviselését?

Előzmény: Falusi1 (11459)
repi79 Creative Commons License 2012.02.08 0 0 11486

Sziasztok! hozzáértőktől kérdezném milyen hideget bír el a saszla és a cabernet franc?? Mivel nálunk -20 fok volt az éjjel!Váaszokat előre is köszönöm!

medveger Creative Commons License 2012.02.08 0 0 11485

Engem is érdekelne egy-két vessző (átoltáshoz), ha jut. :-)

Köszönöm előre is!

Előzmény: öreg-muslica (11483)
tp329 Creative Commons License 2012.02.08 0 0 11484

Pár vesszőhöz hozzá lehetne jutni? :-)

 

Előzmény: öreg-muslica (11483)
öreg-muslica Creative Commons License 2012.02.08 0 0 11483

Tisztelt Fórumozók !

 

Elöször is gratulálok a fórumhoz.

Az utóbbi napokban igyekeztem visszaolvasni a fórumot és  úgy látom már az egész fórum a betegséggel való ellenállással indult, a másik visszatérö téma a fagytürés…..

 

Ebben a kettöben talán tudok segíteni.

 

A két fajta amiröl beszélek a  Kay Gray  és a  Sabrevois.

A Kay Gray fehér a Sabrevois vörös szölö.

 

Mindkettö :

 

A legendás Elmer Swenson nemesítése,

Igen  hidegtürö ( - 45 Celsius ),

Gyakorlatilag rezisztens (  Ez lesz a 11. év a kertben, de egyszer sem kellett még          

 permetezni )

Alkalmas csemege- és borszölönek, a bornak nincs labrusca íze ( róka íze ),

Az ösök között az európai fajták mellett többnyire Vitis riparia változatok szerepelnek,

Szárazság türöek.

Nagyon bötermöek, hatalmas életerö van bennük.

 

Hátrányuk:

 

Egyik sem szereti a meszes talajokat.

Egyiknek sem különösebben mutatós a fürtje.

 

Elöre mondom, hogy senki sem fog borversenyt nyerni ezekkel…..de ideális lehet azoknak akik :

 

A meglévö fajták minösége mellett , megbízható mennyiséget is szeretnének évröl-évre

( erre használják ezeket a bor gazdaságok is )

A távolság miatt nem tudnak kiszaladni permetezni minden kis esö után.

Ugyancsak a távolság miatt az évi munkákat a minimumra akarják csökkenteni ( metszés, kevés zöldmunka, szüret )

Valamilyen ok miatt nem tudnak vagy nem akarnak vegyszereket használni.

 

 Kay Gray                                                       

 

 

        

 

 

Sabrevois

 

          

 

 

 

Egyenlöre ennyit……Ha lesz rá érdeklödés, majd folytatom….

 

Sok sikert a fórumhoz,

 

ö-m 

 

medvegyu Creative Commons License 2012.02.07 0 0 11482

Sziasztok!

 

Kordonos művelésű szőlőültetvény metszésében és lugaskialakításban keresek szakembert, közben szeretném magam is megtanulni, ha vki vállal ilyen munkát (Bp-től 8 km-re vagyok), vagy tud ajánlani szakembert kérem írjon.

 

 

Sanyi apó Creative Commons License 2012.02.07 0 0 11481

Köszönöm a segítségeteket, a dob átmérőjét 200 mm-re gondoltam, így azt hiszem módosítok!

Előzmény: Rumanyi (11480)
Rumanyi Creative Commons License 2012.02.07 0 0 11480

1979-es veszprémi gyártmányú bogyózónál:

- Rostély átmérő 240 mm

- Pálcás csiga menetemelkedése 115 mm

- Légrés a kettő között 5 mm

Előzmény: Sanyi apó (11478)
bbfeco Creative Commons License 2012.02.07 0 0 11479

Na ez  engem is érdekelne, rajzot nem találtam , viszont van egy kép "miheztartás " végett. Gondolon pont ilyet nem illik készíteni : )))

Előzmény: Sanyi apó (11478)
Sanyi apó Creative Commons License 2012.02.07 0 0 11478

Segítséget kérnék szölő zúzó-bogyózó készítéséhez, amit a tél folyamán szeretnék elkészíteni.  Kérdezném, hogy a zúzott fürtök letisztítására szolgáló hengert milyen minimális átmérőre kellene készíteni, illetve a kihordócsigát milyen emelkedésűre illene készíteni.

öreg-muslica Creative Commons License 2012.02.07 0 0 11477

Az ókori Görögországban minden jelentös szölö termö vidéken szobrot állítottak   a szamaraknak…..A történet onnan ered, hogy a legenda szerint egyszer a szamarak beszabadultak a szölös kertekbe és lerágtak mindent amit értek…..a következö évben azok a tökék kétszer annyit teremtek, így született meg a metszés gyakorlata……..

 

A hálás görögök a következö évben szobrokat állítottak nekik……Arra viszont fogadni mernék, hogy elözö évben agyba-föbe verték a szamarakat…..( Csak az élettapasztalat mondatja velem……..)

 

ö-m

 

medveger Creative Commons License 2012.02.06 0 0 11476

És bocsánat a hirtelen sok posztért!

medveger Creative Commons License 2012.02.06 0 0 11475

EGyébként a természetben a szőlő magról szaporodik, a sima vessző elültetése sem természetes dolog. :-)

(Ugyanannyira nem az, mint a metszés. Mindkettőnek a célja, hogy Neked jó minőségű gyümölcsöd legyen.)

Előzmény: Maszatka55 (11470)
medveger Creative Commons License 2012.02.06 0 0 11474

eltávolítunk mindent= eltávolítunk minden károsat (gyomok, káros rovarok stb.)

Előzmény: medveger (11473)
medveger Creative Commons License 2012.02.06 0 0 11473

Egyszer egy nagyon-bio ismerősöm mesélt nekem a metszésről. Nem állítom, hogy mindenben egyetértek vele, de a hasonlat jó:

"Ha a szőlőnövénynek mindent megadunk, s hagyjuk, hogy úgy növelkedjen, ahogy jólesik neki, és trágyázzuk és eltávolítunk mindent, akkor gazdagnak érzi magát. Pont úgy fog viselkedni, mint az az újgazdag, aki úgy érzi, mindene megvan, és a világ körülötte forog. Ezért aztán nem vállal gyermeket. Gyönyörű lombja lesz, de semmi termés. A szőlőnek is egy kicsit szenvednie kell, hogy gondoljon a jövőre, és utódokat akarjon létrehozni. Ezért kell a metszés." :-)))

Előzmény: medveger (11472)
medveger Creative Commons License 2012.02.06 0 0 11472

A természetben a (vad)szőlő nem is terem pár szemnél többet fürtönként, az is savanyú. :-)

Előzmény: Maszatka55 (11470)
gergerg Creative Commons License 2012.02.06 0 0 11471

Akkor ne tedd. :-)

Előzmény: Maszatka55 (11470)
Maszatka55 Creative Commons License 2012.02.06 0 0 11470

A terrmészetben se vágja vissza senki. A metszés nem természetes dolog.

Előzmény: alfi13 (11469)
alfi13 Creative Commons License 2012.02.06 0 0 11469

Fogadj szót RAMBÓ nak. Ha nem vágod vissza gyenge lessz a növekedés és ha véletlenül lesz is egy fürt szőlőd akor viszon pár évet biztos hogy csak vegetálni fog.

Előzmény: Maszatka55 (11468)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!