Keresés

Részletes keresés

elefada Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2360
Különböző arányban vannak keverve a bacik, a kontinentálisnál az érést segítik elő, a 22 pedig aromaképző, intenzívebben savképző.
Na nekem más a tapasztalatom, maximálisan segítökészek.
Gauda,? Edámi,? Paranyica? Bár kihívás megcsinálni, nem ez a kecsketej világa, én úgy gondolom.
Előzmény: Törölt nick (2359)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2359
Nekem is van, de még nem bontottam föl, csak a sima joghurtot. A Chr. Hansen-féle (mosonmagyaróvári) van nekem is, a csomagban vettem egy Chy-Max Plus folyékony oltót, CHN-22 vajkultúrát, YC-X11 sima és ABY-1 probiotikus joghurtkultúrát is.

Megvallom, 14 óránál még nem néztem rá, csak úgy 16-20 óránál, akkor már jó szokott lenni, csak sűrűbb lehetne. De már abszolút fogyasztható.

Azt nézem, hogy a CHN-11 nevű kultúrát írják úgy, hogy elsősorban kontinentális sajtokhoz használatos, míg a CHN-22-höz írja, hogy "érlelési lyukas sajtféleségek" és vaj készítésére alkalmas. Mi a lényegi különbség? Mindkettőnél említi az Edamit és Goudát... Erre amúgy rákérdeztem a rendeléskor is, de sokmindent nem tudott mondani az MTKI-s emberke - nyilván csak az ügyfélszolgálatot kezelte... :|
Előzmény: elefada (2358)
elefada Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2358
Az enyém ABY1 12-14 órás, és 2* annyi kultúra kell, mint a CHN
Előzmény: Törölt nick (2356)
elefada Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2357
Mi a neve?
Előzmény: Törölt nick (2356)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2356
Már sok leszek így ennyiszer egymás után, de hát nem egyszerre jutnak eszembe a dolgok. :)

Szóval az jutott eszembe, hogy vajon miért lehet az, hogy a javasolt idő letelte után (6 óra) a tej még olyan, mintha nem aludt volna semmit sem? És ezen az egy napi hűtés sem segít aztán. Ez is a sűrűséggel függ össze? Ha azonban még otthagyom másnapig az inkubátorban, végül kialakul a joghurtíz és sűrűbb is lesz. Pedig mindent előírás szerinti menyniségben és módon adok hozzá. 45 fokon szoktam beleszórni a kultúrát, tíz percig keverni még, aztán kitöltöm kifőzött, meleg befőttes üvegekbe, amiket beteszek a 43 fokos inkubátorba.
Előzmény: elefada (2353)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2355
Ahm, szóval keverni is kell, ezt senki nem mondta. :D Azon kívül a többi stimmel... De akkor miért írta szakkönyv, hogy lehet a tejet tejszínnel dúsítani a joghurthoz? o.O
Előzmény: elefada (2353)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2354
Nekem ahhoz kéne tejszín, hogy a kecskejoghurt sűrűbb legyen. Meg nem is tudom, a tej íze alig különbözik a tehéntejétől (kicsit édesebb), a tejszínben jobban érződne a különbség?
Előzmény: elefada (2352)
elefada Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2353
Jó az a tej, nem kell hozzá semmi adalék tejszín, az nem sűrítené, a tetején gyűlne fel. A technikádon változtass! Időigényes!
Fazékban fel a tej a tűzhelyre, s keverni, keverni, keverni, ne hagyd bebörözödni. Ha nincs hőmérőd, amikor vastagon habos a tej, attól kezdve 25-30 percet még keverd. Ettől fog sűrűsödni.( tudod, mint a lekvár) Lehűteni csak ez után kell, persze közben néha még keverni.Jó melegen, 42-45 fokon kultúrázni, és e körül inkubálni.Ha a kultúrához javasolt idö letelik, rakd hűtóbe, ott még tovább keményedik. Legalább 24 óra hidegérlelés szükséges.

Előzmény: Törölt nick (2335)
elefada Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2352
Viki! A köpülő is csak kellően előkészített tejszínnel működik. Akkor meg már ólcsobb a habverő!
Kecsketejszin íze nekem nem jön be..., gondolom a vajé se, meg mit kezdenék a lefölözött kecsketejjel? Sovány, száraz kecsketúrót, na nem....
Előzmény: Pettviki (2348)
Szilibetyár Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2351
Ja csak figyeljetek arra bármilyen jóóóó vétel is de az aminél előre kell fizetni mert bukta is lehet!!!!!!
Szilibetyár Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2350
Szioka a veterán és hasonló oldalakon korrektebb áron lehet rozsdamentes tejesedényeket beszerezni mint a kukta.Sőt mér ujj eszközöket is .
Előzmény: Törölt nick (2349)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2349
Idén eladtunk három nagy kecskét, és sok az egyéves, ráadásul kettőt nem sikerült időben, decemberben elapasztani, és nekik feleannyi tejük van. Úgyhogy most, mindent összevetve csak 20-25 litert adnak naponta, egyelőre még megy föl, nyáron talán elérjük a 30-at is. Ha háromszor fejnénk, több volna, úgy van 5 literes kecskénk is, de fog a fene szórakozni pár liter pluszért, még jobban bonyolítana... Amúgy egyrészt műanyagban nem szeretném tárolni, épp elég, hogy SPAR-os narancsos műanyag vödörbe fejünk (azon van mérce :D ), meg mint mondottam, ha nincs lezárva a hűtő, akármilyen jól takarítom is ki, egy idő után láthatatlan bacitenyészet, főleg, ha tejterméket tárolok benne. Egy 15 literes rozsdamentes kukta kellene talán.
Előzmény: Törölt nick (2340)
Pettviki Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2348
Igen, mikor fagyott kint, tényleg gyorsabban ment.
Szeparálóm már van, csak a köpülő hiányzik a boldogsághoz :-))))
Kecsketejhez is! (Mi a baj vele?)
Előzmény: elefada (2346)
elefada Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2347
Te írtad:" Farmer és Spar tejfölt próbáltam eddig. Meg activiát" ???????????
Előzmény: Törölt nick (2345)
elefada Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2346
Sajnos nem!
Egy barátomnál paranyicázunk, heti egy alkalommal 100-120 l fölözetlen tejböl, (nem tiszta Jersey, de van benne bőven)
Eddig mindig kiöntöttük a savót. Vasárnap ott maradt, s a hétfői látvány kapcsán jött az ötlet.Ilyen pocsékolás többet nem lesz, az biztos!
Sima egyszerű konyhai habverővel fel lehet verni, pillanatok alatt. A gond, nyűglődés akkor van, ha a tejszín nincs megfelelően előkészítve.(ld. előző hsz)
Technikája:gyors fokozat ikrásodásig, majd lassabban, a fázisátfordulásig.
Hogyhaegyszersokpénzemlessz, én inkább a szeparálóra hajtanék rá, nem a köpűlőre, persze nem kecsketejhez!


Előzmény: Pettviki (2334)
elefada Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2344
Nem értetted félre, savótejszinböl.
Előzmény: Törölt nick (2339)
elefada Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2343
Ezt rég megspórolhattad volna magadnak! Jóval előrébb, a szájbarágos túrónál már írtam, hogy élöflórással müködik. A többi mű, holt anyag.
Előzmény: Törölt nick (2341)
elefada Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2342
Pénteken viszek kostolót.
Ha nem ilyen kihozatallal, de a tehén gomolya, paranyica savóját ha hagyod másnapig pihenni, lefölözöd, (már savanykás,),be a fagyoba addig mig majdnem kásás,majd szobahömérsékleten hagyod 2-3 órát, habverővel, görcs nélkül 1 liter 5 perc alatt kicsapódik, ez nekem ,0,4 kg volt. Jeges vízben többször átmostam, átgyurtam, és csak faltam, csak faltam a vajas kenyeret.
Előzmény: rosie78 (2332)
Szilibetyár Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2338
Hú de komoly na szép nem csak én vok gép mániás ok ez jóóóóóó
Pettviki Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2337
Tudom én, van sokféle, sok pénzért, meg csináltatni is lehet, csak nem olyan egyszerű...
Pl. ez is jól néz ki: ,
Jó pár különböző méretű, formájú, függőleges, vagy vízszintes tengelyű, stb. vajköpülőt gyűjtöttem (képet), a megvalósítás még várat magára...
Előzmény: Törölt nick (2336)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2336
100 éve a kisüzemekben vízszintes tengelyen forgó, sokszög alakú, belül rögzített lapátokkal felszerelt tartályokban köpülték a vajat. A gravitáció ütköztette a tejszínt az edény egyenetlen falával é a lapátokkal, én is ilyet akarok valahogy készíteni.
Előzmény: Pettviki (2334)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2335
Zsírosabb tej kell, inkább a szeparátort kellene rendbe hoznom. :| Lényeges, hogy tiszta kecsketejtermék maradjon, valaki pont ezért veszi.

Amúgy 4,25 literes üvegekben csináltam, tegnap bontás után az egyik üveg fele elfogyott, pedig mindenki csak megkóstolta, most van más étel is. :) Ha mondjuk egy nap csak joghurtos kenyeret eszünk, a 6 literes lábosból simán elfogy estig. Nem is értem, régen, mikor még vettük a féllityis Danone-okat, hogy a fenébe volt elég? Tudom már: nem volt elég. :D
Előzmény: Pettviki (2333)
Pettviki Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2334
Csak nem lettél gazdagabb egy jersey-vel?
Télen csináltam én is savóvajat magyartarka tejéből, eleinte nagyon lelkesen.
De aztán rájöttem, hogy kézzel köpülni elég fárasztó, ráadásul fél perc alatt elfogyott a végeredmény. (A kézi mixert, habverőt leégettem, nem bírta a strapát.)
Állítólag dagasztógéppel is lehet, csak más keverőfejet kell rátenni.
Még nem találtam meg a tuti megoldást.
Előzmény: elefada (2321)
Pettviki Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2333
Ha mindenáron bolti sűrűségűt akarsz, tegyél hozzá juh-, vagy bivalytejet, tejport vagy állományjavítót :-)
Akkora mennyiségben altasd, ahogy felhasználjátok (pl. 720 ml-s üvegben), akkor sűrűbbnek tűnik, mert nem törik össze az alvadék, mint mikor egy lábosból kimered.
Előzmény: Törölt nick (2322)
rosie78 Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2332

azt a k..vaaa...:):)......bár nekem mire megnő a jersey üszőm..ami még meg sem született..DDD..és akkor is csak fél jersey lesz......de majd jól megkóstolom kedves druszám a tiéd...:):)

 

úgy is készülök ám felétek!!!

Előzmény: elefada (2321)
anya3 Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2331
Sziasztok!


Köszönöm a hozzászólásokat!
A kis kesernyés iz ellenére a túró elfogyott, a nagyobbik lányom és a férjem ölre mentek érte :)

A tetejéről a "tejfölt" nem szedtem le, de majd legközelebb ....

A sajt készitésekor oltót és bacikulturát is raktok a tejbe?
Olvastam, hogy van aki csak oltóval késziti, de van, ahol raknak bele bacikultúrát is.



Törölt nick Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2330
Ha túl sokáig áll a tejünk, akkor érezni rajta enyhe mellékízt - talán mert semmiben sem tudom hermetikusan elzárni a hűtőtől, a tejhűtők meg 100 litertől indulnak -, úgyhogy jobb, ha frissből csináljuk. Azelőtt mindig rá kellett írni a sajt cetlijére, hogy reggeli vagy esti tejből készült-e, összeönteni meg nem volt szívem, hogy a friss tejet is elrontsam vele... :D

Én gyakran ötkor fekszem, kilenc-tízkor kelek. :D Oszt mindenki azt hiszi, hogy milyen rengeteget alszom, milyen lusta vagyok meg miegyéb.
Előzmény: Törölt nick (2329)
Szilibetyár Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2328
Hohohohóóóóóóóóóó az kényelmetlen .Bár ha van azon a széken még valaki akkor még kényelmes jóóóóóóóóóóóó is lehet XD
Előzmény: Törölt nick (2327)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2327
Csak én széken ülve szoktam o.O :D
Előzmény: Szilibetyár (2326)
Szilibetyár Creative Commons License 2010.06.01 0 0 2326
Hát nem kell mindig az ágy a szénában is szupereket lehet aludniXD
Előzmény: Törölt nick (2325)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!