Keresés

Részletes keresés

ZV100 Creative Commons License 2020.08.26 0 0 13673

Meglepett a belseje, nem számítottam sárga színre:)

Előzmény: 55judit (13672)
55judit Creative Commons License 2020.08.26 0 0 13672

Ez egy nagyon finom fajta, nálam is benne van a top 10-ben.

Előzmény: ZV100 (13670)
666Forester Creative Commons License 2020.08.26 0 0 13671

Páromék előtt nőtt ki az árokból ! NEM MI ÜLTETTÜK ! ...sőt ha megnézitek a törzsét ez nem ültetve van... ez egyszerűen kinőtt ! a legközelebbi fügefa 15 méterre van az utca túloldalán...

 

Mi lehet a magyarázat? mert a kézenfekvőre nem is merek gondolni...

 

    

ZV100 Creative Commons License 2020.08.26 0 0 13670

Beérett az első saját fügém:)

Brown turkey

Édes jam szerű volt, nekem bejön:)

beetee Creative Commons License 2020.08.25 0 0 13669

mindenképpen nyugalmi időszakban kellene átültetni.

levélvesztés után ősszel, innentől, ha nincs fagyos föld, bármikor télen, és fakadás előttig tavasszal.

most ne.

Előzmény: piro para (13668)
piro para Creative Commons License 2020.08.25 0 0 13668

Mikor érdemes az idén kiültetett  fügét újra átültetni?

 

Ugyanis a nyár folyamán kiderült,  hogy nem volt jó a helyválasztás,

mert egy beton gödör mellé ültettem, ami valószínűleg idővel nem fog jót tenni a talajban haladó gyökérzetnek,

sőt már most is látni, hogy hiába locsolom napi szinten, estefelé már konkadozó leveleket produkál.

Most ott tartok, hogy nem tudom mitévő legyek, mert tele van másodtermésekkel, amit lehet elveszít, ha megbolygatom a tőrendszert, de ha tavaszig várok, akkor lehet többet ártok?

nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2020.08.25 0 0 13667

Köszi hogy válaszoltál.

Előzmény: 55judit (13665)
55judit Creative Commons License 2020.08.23 0 0 13666

Valaki régebben kereste a RdB fügét. A dmkertnél most van.

55judit Creative Commons License 2020.08.23 0 0 13665

A bujtás sikeres lehet. De mint magas bokorról van szó, nem fektetett, csakis légbujtás jöhetne szóba. Viszont nem most, hanem tavasszal, mert már lassul a nedvkeringés és nem tud őszig az erős ágaknak megfelelő gyökérzet kialakulni. Szerintem. De ettől még megpróbálhatod, sokat nem veszítesz, ilyen irányú tapasztalatom egyáltalán nincsen.  Amiről te írtál hogy levágnád az ágakat, azokból már bujtás nem készíthető, legfeljebb dugvány. Viszont ilyen vastag és legalább 2-3 éves ágakat nem szoktak. 1 éves, vagy pár hónapos, fás, vagy fél fás vesszőt szoktunk dugványozni. Ilyenkor is lehet, de legideálisabb időpont erre a tél vége vagy a tavasz, mert ekkor éled a nedvkeringés és biztosabban gyökeresedik a vessző. Tehát vesszőt dugványozunk, ágat nem.

Előzmény: nyuggerfarhát68 (13662)
55judit Creative Commons License 2020.08.23 0 0 13664

Biztos emlékszel, 2 éve én is végeztem RdB bokromon metszéssel egy kísérletet. Nagyon igyekezett visszanöveszteni az ágveszteséget, e miatt 1 hónappal később érlelte a termést. Ennél a fajtánál nincs gond, mert őszre így is beérnek a vesszők, és az 1 havi késés miatt sem marad éretlen füge. Olyan bokrot nem metszenék ami beavatkozás nélkül is annyira kései fajta, hogy ősszel rajta marad a sok éretlen füge.

 

Én most ott tartok hogy kiválasztottam a top 10 fajtámat ami marad a kertben, egy részét a rossz elhelyezkedése miatt újra kell kicsiben ültetni, de maradnak nagyok is. A bokor alakítását úgy tervezem már kis korban, hogy nyár elején visszacsípem a vesszőt ami jobban tör felfelé. Ami rossz irányba nő, azt pedig próbálom mennél kisebb korában kitörni.

Eljátszadozik az ember. Kíváncsi leszek hogy sikerül a műved. Kérlek számolj majd be. Az erős rámetszésnél arra számíthatsz, hogy minden vessző amit újonnan hoz, felfelé, egymással szinte párhuzamosan fog nőni.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (13663)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.08.23 0 0 13663

Azt hiszem jövőre nem hagyok csak minimális nyári termést, kóstolónak. Nem volt olyan minőségű, talán a mennyiség miatt, talán az időjárás tett neki keresztbe, talán mindkettő.

 

Szóval az őszi termésre fogok gyúrni, tavasszal erőteljesen rámetszek, legalább nyári szép formája legyen a fának és bokornak, ne gatyásodjon. És akkor már nem kell 4 méter magasról szedni a termést, az sem mellékes.

nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2020.08.23 0 0 13662

Helló!

 

Szerintetek lehet az ágakból bujtást csinálni? 

Ez a kép idén április 27-én készült.

A bokrok jól zárt helyen vannak, de kinőtték alig/lehetetlen körbe járni.

Úgy gondolom ha lehullanak a levelek az oldalsó ágakat és tán a tetejét is le kellene vágni úgy kb 2.5-3 m-nél.

Kérdésem az hogy a leeső ágakból lehet e bujtatni.?

Van ahol úgy kb 2.5 -3 cm az átmérő.

A leeső ágakat elajándékoznám már kértek belőle vesszőket.

Kérdésem hogy a levelek lehullásával vagy tavasszal kéne levagdosni?

Köszönöm. 

A mostanában leesett sok eső nem tett jót mert csökkent a cukor tartalom és repedezett is.

Most gyűjtök a nénikémnek akitől hoztam. Egészben fagyottat kért mert jót tesz az emésztésének és neki lefagyott.

55judit Creative Commons License 2020.08.22 0 1 13661

Félbevágva, feleket fahéjjal megszórva, félig megaszalva 4 kis doboz már a fagyasztóban van.

A nagy esőzés miatt nálam is tönkrement 1 fajtának az utolja, viszont még be sem fejeződött az első termés érése, máris érik más bokrokon a másodtermés: Apró lila, Michurinska10, zöld töppedő és a szivar. Már kipróbáltam a meggyes lekvár változatot is, azt hiszem mind közül ez a legjobb. Másodtermésből nagyon gyártani kell, mert máris többre van igény mint amennyit készíteni tudok. :)

Előzmény: diospyros (13660)
diospyros Creative Commons License 2020.08.22 0 0 13660

meg kell osszam mai, ebéd előtti :) tapasztalatomat.

kivettem (pont nem nagyon érik semmilyen gyümölcs) a mélyhűtőből desszertnek 

egy doboz (15-20 szem körül?)

elsőtermésű jégfügét (stílszerű: fagyasztott jégfüge, vagy jeges jégfüge :)

NAGYON finom volt. rátaláltam a tökéletes receptre? vagy csak éhes voltam, 

és ebéd előtt jólesett bűnözni? ;)

kb. 15 perc defrost a mikróban, így a teteje már kicsit meleg és szottyos volt, de a közepe kellemesen jégkásás. "fügejégkrém".

olyan páldányok kerültek július közepén a dobozba, amik már kicsit aszalódtak, nagyon érettek voltak!

ezeket kicsit villával megnyomkodtam, h kihasználjam az edényt.

a nem teljes kiengedés azt eredményezte, h nem volt annyira szottyos, a hideg jégkása pedig finom hűsítő cseemege a mai 32 fokban.

ennek ellenére majd kipróbálom Judit receptjét is (féig aszalás+fagyasztás), mert biztos nagyon jó!

ha viszon nincs idő, és menteni kell a nagyon érett (=azonnal romlani kezd, ha lekerül a fáról) fügét, akkor ez jó lehet. de csak a jó cukros példányok. kicsit undi, de ronda és finom. amúgy mivel még helynként deres, meg amúgy is egy blokkba paszírozott, szerintem nem undorító, sőt abszolút kultúrált volt. ha magunknak csináljuk, mindegyikbe beleharaphatunk, jó-e, így nem kerül esetleg cefrés a dobozba. (vagy ha kultűráltabban: kivágunk egy kis kóstolórészt...) de az elsőtermés eleje abszolút nem cefrésedett, inkább aszalódott, sajnos az utolsó hullámot elvitte a nagy eső, cefrésedett vagy lerohadt az összes! :(

ZV100 Creative Commons License 2020.08.21 0 0 13659

Hamarosan... Brown turkey

nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2020.08.20 0 0 13658

Helló!

 

Szerintem sokféle elnevezésű füge van.

Van hogy valaki csak elnevezi és így megy tovább kézen/közön.

Nálunk családi/rokonsági füge van, amit noszlopi Trombitásnak neveztem el mert a családból/rokonságból ebből  telepítettünk.

Eredetileg egy templom kertjéből származik x  évszázada.

Előzmény: Krizsanyik (13656)
nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2020.08.20 0 0 13657

Egy ágon több érési fázisban lévő füge van.

A duzzadt feletti bütykökről már régebben megértek.

Úgy 2-3 naponta érdemes szedni. Lényegében ha bejön júniustól fagyokig van érett füge.

Erre felé hetek óta sok eső van és felveszi a vizet és nem annyira édes. Van amelyik meg is reped.

Pár fügére zacsit húztam, de az eső átszivárgott és nem tudtak megaszalódni.

Ezért dzsem féle lesz belőle. 

Felvágva így néz ki.

Krizsanyik Creative Commons License 2020.08.20 0 0 13656

White Royal elnevzésű fügéről, tud valaki  bővebb  információval szolgálni. Köszönöm előre is.

55judit Creative Commons License 2020.08.17 0 1 13655

Ha már most elkezdett hízni a másodtermés, nagyon sok be fog érni. 2 hét múlva biztos lesz már érett is.

Előzmény: anduska6 (13654)
anduska6 Creative Commons License 2020.08.17 0 0 13654

Köszönöm a leírást! Az enyémen is volt 20-30 nagy első termés. A másodtermésből most nagyon sok kis zöld füge van, de csak 2-3 darabnál látom, hogy mintha kezdene hízni és érni. Én is reménykedem a hosszú meleg őszben:)

Előzmény: 55judit (13653)
55judit Creative Commons License 2020.08.17 0 0 13653

Ha nem fásodik be a vessző, 0 fok alatt már károsodik. De ha teljesen beérik, -10 fok alatt károsodik csak. -15 foknál fagy tövig a füge.

El kell fogadnunk, hogy egyes fajták a mi éghajlatunkon nem érlelnek be minden másodtermést. De ezeknek a kései fajtáknak is megvan az előnyük. Tavasszal is később indul a nedvkeringésük, ezért az esetleges márciusi fagyokban nem károsodnak az első termések kezdeményei. Nekem is van egy kései fajtám. A többin kevés első termés volt, azok le értek mostanra. Sőt, a legkorábbin már a másodtermés érik. Ezen a kései fajtámon megmaradt a tavaszi fagyok ellenére az összes első termés, nagyon sok van, és most érik a zöme. Másodtermése többsége csak akkor érik be ha hosszú kellemes ősz van. Tavaly az volt, és bízzunk az ideiben is! :)

Előzmény: anduska6 (13652)
anduska6 Creative Commons License 2020.08.17 0 0 13652

Rendben, köszönöm szépen! A fásodás a fagynak való ellenálláshoz kell, vagy mi a jelentősége? 

Előzmény: 55judit (13651)
55judit Creative Commons License 2020.08.17 0 1 13651

Jobb nem bántani, mert vesszőnövekedéssel válaszolhat a bokor. Az pedig nem jó, mert akkor fásodhat be őszre a vessző, ha már nem növekszik. 

Előzmény: anduska6 (13649)
nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2020.08.17 0 1 13650

Helló!

 

Mi hagyjuk hogy a bokor döntse el hogy beérleli-e a fügét.

Nálunk egy ágon különböző érési fokozatokban vannak.

Előzmény: anduska6 (13649)
anduska6 Creative Commons License 2020.08.17 0 0 13649

Szoktátok ritkítani a másod termést? Nálunk az ágvégeken sok olyan kis füge van, ami ősszel már nem valószínű, hogy beérik, de ahhoz túl nagy, hogy átvészelje a telet... Ha ezeket leszedném, a többi jobban/hamarabb érne?

55judit Creative Commons License 2020.08.15 0 0 13648

Azt kevesen látogatják. Úgy gondolom datolyaszilva témával kapcsolatban érdemesebb a "Nálunk is termő új gyümölcsök" témába látogatni. Ott sokan járnak a régi szakemberek közül is.

Előzmény: nyuggerfarhát68 (13647)
nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2020.08.15 0 0 13647

Helló!

 

Látom sok termésed lesz és remélem nem dobja le magát.

Tudom hogy van kaki fórum, de ott senki nem válaszolt.

Köszi.

Előzmény: 55judit (13645)
55judit Creative Commons License 2020.08.14 0 0 13646

Ha kicsinek találod a terméseidet ne aggódj miattuk, mert még nőnek sokat. Én a gyümölcshullást várom mert ha így marad, a fám szanaszét szakad.

Előzmény: nyuggerfarhát68 (13644)
55judit Creative Commons License 2020.08.14 0 0 13645

Nekem a legkisebb termésű van, Rosseyanka. Most ilyen:

A Nikia's Gift jövőre fordul termőre.

Viszont van a datolyaszilvának is fóruma. Tudtad? :)

Előzmény: nyuggerfarhát68 (13644)
nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2020.08.14 0 0 13644

Helló!

 

Érdeklődnék a kaki fáitok termése mekkora.

 

Köszönöm.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!