Keresés

Részletes keresés

Flanell Creative Commons License 2017.07.10 0 0 25515

Cliviát akartam, természetesen...

Csak végigolvastam a témát, és a 24 órázás után már nem vagyok elég fitt szellemileg.

Előzmény: Flanell (25514)
Flanell Creative Commons License 2017.07.10 0 0 25514

Az amarillisznél szerintem valami baktérium van, nem gomba.

Túl nagyok a cserepek, nem tud a föld kellően kiszáradni két öntözés között, ez hajlamosítja a növényeket a betegségre.

Én kitenném őket a szabadba, és ilyen 35 fokos időben is csak több naponta kapjanak vizet, de akkor bőségesen. (A napégést el kell kerülni persze, pár nap szoktatással.)

Baktérium elleni szert nem tudsz venni, úgyhogy marad a kuka vagy a próbálkozás a szárazabb tartással. (Meg persze, a beteg részek levágása.)

 

A földibolhák elég érzékenyek a rovarölőkre, szerintem őket még az Actara is leviszi (ami egy elég gagyi szer lett).

 

Előzmény: taormina001 (25474)
Flanell Creative Commons License 2017.07.10 0 0 25513

Ha egészségesek, akkor ezeket nem szokta érdekelni némi eső meg pára.

Teldort szoktak ugyan ajánlani, az 3 napos, de én ennek még nem láttam hasznát. Ha gondolod, próbáld ki.

Ha érés táján sok moníliás szokott lenni, akkor inkább valami rövidebb lejáratú rovarölő többet ér szerintem.

 

A körtének még bőven van ideje érésig, arra mehet bármi 2 hetes szer, bár elvileg a Topasnak is kellett érni valamit.

 

Előzmény: zsorsz (25495)
Flanell Creative Commons License 2017.07.10 0 0 25512

A kemény telek és rovarok közötti összefüggéshez kapcsolódva.

 

A telelő rovarfajoknak megvan egy bizonyos fagytűrő képessége. De ez csak egy dolog.

 

A rovarok szaporodáskor nem a minőségre, hanem a mennyiségre mennek. A rengeteg utód között rengeteg a kisebb-nagyobb génhiba. (Ezért is tud pl. a krumplibogár pár év alatt hozzászokni a permetszerekhez.)

Az utódok egy elég nagy része vagy génváltozat, vagy csak egyszerű egyedfejlődési probléma (pl. nem halálos dózisú rovarölőszer) miatt viszonylag gyengébb egészségnek örvend, ezért a fagytűrő képességük is csökken. Egy bizonyos hideget elviselnek, de túl nagy hideget nem.

Ha egy többgenerációs kártevő (pl. almamoly) a kedvezőnek tűnő időjárás miatt bevállal egy plusz generációt, az már esetleg nem tud kellően kifejlődni, gyengébb állapotban éri a tél, így az állomány egy részének nagyon nem mindegy, hogy mekkora telet kell átvészelni.

 

A másik dolog, hogy a rovarok többsége elbújva éli át a telet, nem a szabadban.

Tehát ha egy földbe bújva telelő rovar, ami mondjuk -8-ig bírja a fagyot, elég mélyre húzódik, akkor megmarad, ha nem megy elég mélyre, akkor megfagy. Ilyen esetben egyáltalán nem mindegy, hogy milyen kemény volt a tél, mennyire fagyott át a talaj, mert az áttelelési % függ tőle.

Vagy ha azt nézzük, még egy nagyobb fa kéregrepedése is jópár fokot temperál a kinti hőmérséklethez képest.

A rovarok búvóhelyeit nagyjából minden évben egyformának lehet venni, de a tél hidege választja meg, hogy mennyi rovar telelőhelyén csökken halálossá a hőmérséklet.

 

Nyilván van persze sok olyan, ami még közvetlenül kapva is simán elviseli a -25-öt, vagyis nem számít nekik a mi telünk, de egy bizonyos csökkenést azért szokott okozni a hideg.

És az előzményekre is tekintettel kell lenni, mert ha egy gyenge (létszámú) év után egy lájtos télen áttelel mondjuk 95 %, akkor esetleg még ez is sokkal kisebb induló létszámot jelent a következő évben, mint ha egy erős év utáni kemény télen elpusztul a 70 %.

Flanell Creative Commons License 2017.07.10 0 0 25511

Igen, jól írják, a hiánybetegség biztos. Vas vagy kalcium, mert a magnézium miatti sárgulás az idősebb leveleken látszódna jobban. A Mg elég jól mozog a növényen belül, és az öregebb levelekből a fiatalabbakba tud vándorolni, de a Fe és a Ca nem valami mocorgós, és ha egyszer beépült valahová, akkor onnan már nem mozdul, a gyökerek meg nem tudnak felvenni eleget.

Ez nem biztos, hogy a talajban lévő hiányt jelenti, csak annyit, hogy a gyökerek nem tudnak felvenni vasat és kalciumot. A tippem az, hogy a föld kissé lúgos, vagy legalábbis közömbös, az őszibarack meg enyhén savanyú földet igényelne. (Nálam pl. a kútvíz lúgos, és ahol öntöztem, ott a föld is lúgos lett. Alföldi, magas vízállású területeken gyakori ez.) A szárazság lúgos talajon fokozza a hiányokat.

Ebből kifolyólag, nem biztos, hogy a beöntözés hatásos lesz, biztosabb a levéltrágyázás.

 

Most feltehetőleg azért nincs barack a fáidon, mert a gyümölcsmolyok letakarították.

Ha tavasszal lett permetezve, akkor az kb. felesleges volt, mert a molyok még a repedésekben aludtak.

Hány cm-es méretnél láttad, hogy tele volt a fa gyümölccsel?

Előzmény: HLJ (25497)
Flanell Creative Commons License 2017.07.10 0 0 25510

Valami szívogató kártevőnek az ürülékét eszik. A szívogatók a kiszívott nedvben lévő cukrot nem nagyon tudják megemészteni, ezzel szemben a méhek és darazsak odavannak érte.

Körtefa esetén legvalószínűbb a körtebolha, más fa esetén a levéltetű.

Ha már ennyire sok van belőlük, hogy egész zümmögő rajok mennek a mézharmatra, akkor érdemes permetezni.

Előzmény: gesszti (25509)
gesszti Creative Commons License 2017.07.10 0 0 25509

A fene ezt a sok "bogarat"... Tiszta stratégiai "játék" ez a kertészet.

 

 

Van egy körtefám, ami feltűnően hangosan zümmög... Tele van valami darázs és méh szerű izékkel, és járják az ágakat, leveleket. A többi körtefám - igaz más fajták - nem ilyen hangosak. Ezzel kell foglalkozni? Mit gyűjtenek ezen a fán ennyire?

Előzmény: szicsu1007 (25508)
szicsu1007 Creative Commons License 2017.07.10 0 0 25508

Én még nem láttam olyat (boldog ember - írta régebben valaki:-) ).

Így néz ki ma (2017.07.10) egy kabócatelep ribizlin (máshol is:-)) ). A bekarikázott egyedek zargatásra odébb sétálnak. Sőt ha tovább bosszantod őket, ezek már tudnak ugrani.

Ami a növényeket illeti, nálam (Kerepes): ribizli, lonc, borostyán, szőlő, vadszőlő, rózsa, alma, málna, dália, flox, kerti pletyka, szilva - mármint ezeken tanyázik a kabóca. Szombaton kaptak Decis permetszert, de csak ott pusztult el, ahol a permetcsövet ráirányítottam a vattacsomóra. Sűrű levélzet védelme alatt túlélik a kontakt szert.

 

 

Aztán majd elérik a ~10 mm hosszúságot, és a japán keserűfű szárán (is) táncolnak (2016-os felvétel).

 

Előzmény: kavicsos64 (25501)
kavicsos64 Creative Commons License 2017.07.10 0 0 25507

Vöröses ragacs lesz belőle ,a kabócánál több a vatta és az állatok is nagyobbak ,de felénk még nem láttam !

Előzmény: alfi13 (25502)
kavicsos64 Creative Commons License 2017.07.10 0 0 25506

Nem tudom ,meg kell nézni !! Nálam nem számít téli almáim vannak azt mire enni kell le jár minden vegyszer róla ! De nyári almánál már figyelni kell rá !

Előzmény: gesszti (25504)
kavicsos64 Creative Commons License 2017.07.10 0 0 25505

Én azt próbáltam de nem hatott ,lehet oda ragad a talajszemcséihez és átalakul az ott lévő anyagtól ! A lombtrágya jól hatott ,az új levelek már zölden jelentek meg !

Előzmény: gesszti (25503)
gesszti Creative Commons License 2017.07.10 0 0 25504

Jól látom, hogy az actara almatermésűeknél 28 napos?

Előzmény: kavicsos64 (25493)
gesszti Creative Commons License 2017.07.10 0 0 25503

Magnéziumot többször is kapott keresűsóban. Kb. 3 hete kapott kálciumos lombtrágyát. Vasat nem..

Paradicsommal körbe van ültetve a fa. Napi szinten van locsolva. Mégis kevés lenne neki? ...na, adok neki még, had igyon.

 

Vasat mivel tudom pótolni? vasgálicos öntözés?

Előzmény: kavicsos64 (25492)
alfi13 Creative Commons License 2017.07.09 0 0 25502

Biztos hogy vértetű mert amit leírtál abból nem derül ki. Ha megdörzsölöd kézzel ezt a vattaszerű csomót mi lesz vele? Ha bepirosodik akkor az valóban vértetű de ha nem akkor lepkekabóca lesz.

Előzmény: kavicsos64 (25501)
kavicsos64 Creative Commons License 2017.07.09 0 0 25501

Én még nem láttam olyat ,de én úgy gondolom az olyan lepkeféle és a szőlőt támadja inkább! Ezt én vértetűnek ismerem ezzel a vattával kis levéltetű szerű állatok laknak a szöszmösz alatt és szívogatják a hajtások tövét ,ezek később megvastagodnak és gnómmá válnak ! A Reddelicseszt igen szeretik ,de olajos tavaszi lemosó igen meggyéríti !

Előzmény: pacsepa (25499)
kavicsos64 Creative Commons License 2017.07.09 0 0 25500

Vas, kalcium ,magnézium hiány lesz ! Ilyen sárga tónust bármelyik okozhat ,nálam ez még erősebb is ,jó hatású ha a Wuszállal beöntözöd ,de jusson el a gyökerekig akkor néhány hét múlva már látható lesz az új leveleken a hatás !

Előzmény: HLJ (25497)
pacsepa Creative Commons License 2017.07.09 0 0 25499

Azokat inkább amerikai kabócának mondanám.

Előzmény: kavicsos64 (25493)
Jani71 Creative Commons License 2017.07.09 0 0 25498

Szerintem vashiány. Fújj rá Zöldítőt (majd az enyhe időjárásban persze)!

Jövőre pedig ugyanez esetleg Wuxallal + valamilyen magnéziumpótlóval még a hajtásnövekedéskor.

Előzmény: HLJ (25497)
HLJ Creative Commons License 2017.07.09 0 0 25497

Mutatom a kéket, az egyik képen jól érzékelhető a kontraszt:

 

 

 Mert való igaz, hogy vannak friss hajtások, de azoknak szerintem haragos zöldeknek kellene lenni mint a többinek....Bár én ezt úgy mondom, hogy sajnos nem értek hozzá....

Előzmény: kavicsos64 (25487)
zsorsz Creative Commons License 2017.07.09 0 0 25496

Ja,az Alexander körtét rozsda kapta el,ua a permet mint az előzönél. Ide is ha tudtok vmit légyszi!

zsorsz Creative Commons License 2017.07.09 0 0 25495

SOS! Bergeron barack és Lepotica szilvám félérésben,több meleg párás eső is volt a napokban. Utoljára Topas-Dithane combót kapott úgy 1.1/2 hete. Valami rövid lejáratút tudtok ajánlani?

kavicsos64 Creative Commons License 2017.07.09 0 0 25494

Ezt a Cliviát azért még nézd meg a guglin, hogy kell szakszerűen tartani ! Én nem ismerem ! Attól még hogy zárt helyen van lehet gőz vagy olyan körülmény amit nem szeret !

Előzmény: taormina001 (25490)
kavicsos64 Creative Commons License 2017.07.09 0 0 25493

Vértetvek elég nehéz megszabadulni tőlük de olcsó 300forintos vegyszerekkel rovarölővel ha kettő félét összekeversz leperegnek , Pl Actara +Karate ! Ezeket jobbnak találtam mint a speciális ezek ellen ható készítményeket ! 1 hét múlva még egy 10literben 1 zacsi Dimilinnel amit jól rá kell fújni mindenhová a törzsre is ,jól leáztatva a további tojás kikelést is meg lehet akadályozni ez csak kitinszintézis gátló !

Előzmény: gesszti (25491)
kavicsos64 Creative Commons License 2017.07.09 0 0 25492

Elsőnek víz kéne rá és lombtrágya ez ugyanis vas,kalcium ,magnézium hiány vagy mindhárom ! De rögtön nem látszik a változás csak az új hajtásokon lesz zöld a levél ezek lassan működő szerek ! Vagy wuszállal előírt mennyiségben 10litervízben beöntözöd a tövét de először vizet a tövére ,másként a lombtrágya a vízhiány miatt további bajt csinál !

Előzmény: gesszti (25489)
gesszti Creative Commons License 2017.07.09 0 0 25491

 

...legalább selymet szőnének... de nem... Ezek vattát.

Előzmény: gesszti (25489)
taormina001 Creative Commons License 2017.07.09 0 0 25490

Köszönöm. Clivia, zárt helyen él, víz sose éri.

Kukac nincs

Előzmény: kavicsos64 (25486)
gesszti Creative Commons License 2017.07.09 0 0 25489

Jó reggelt!

Egyik golden almafám levelei így járnak. Kb. a lomb felétől lefelé, kívül, és belül is sok ilyen levél van. Mi történt velük, és mit tehetek a fáért?

 

 

Ugyanezen a fán megjelentek kis vatta szerű vackok, többségében a levél szárának tövénél az ágakon. Így hirtelen körbejárva 15-20 vattapamacsot találtam rajta. Mi lehet? Valami rovar bölcsője?

HLJ Creative Commons License 2017.07.08 0 0 25488

Azt hallottam, hogy idén sok minden érte a fákat....kíváncsi leszek mit mondotok a kép láttán majd.... Mert furcsa, hogy nincsen rajta szem...meg utána a rózsán se lett virág.....

Előzmény: kavicsos64 (25487)
kavicsos64 Creative Commons License 2017.07.08 0 0 25487

A képekre gondoltam ! Amíg nem látjuk nem is tud senki mondani róla véleményt ! Elég sok betegségnek van hasonló tünete !

Előzmény: HLJ (25485)
kavicsos64 Creative Commons License 2017.07.08 0 0 25486

Amarilisz a felső kép ,vagy valami hagymás növény ,ha szét húzod a levelet nincs benne kis kukac ? Ha nincs kukac, akkor gomba, és valószínűleg peronoszpóra jellegű betegség az támadja a hagymás növényeket ! Ne öntözd felülről csak alulról ,hogy a levélzetet ne érje víz ,legjobb volna levágni a beteg levélrészeket ! A hagymások nem szeretik a sok vizet ! Az alsó képen pattanóbogarak vannak nagy számban ! Felszívódó rovarölő és talajfertőtlenítő kéne alá ! A talajfertőtlenítő nem szívódik a növényekbe azok ehetőek maradnak ,csak a talaj szemcséihez ragadnak !

Előzmény: taormina001 (25474)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!