Keresés

Részletes keresés

geastrum Creative Commons License 2004.09.21 0 0 499
hétvégén szedtünk homokit. Nekem határozottan kellemetlen a szaga:-((
geastrum Creative Commons License 2004.09.16 0 0 498

na jó, egy kicsit csaltam. Sz'al azokat a gombákat NEM a föld alatt kell keresgélni. A homoki akácosokban, bodzásokban (egyáltalán homok talajon) nagyon sok érdekes és ritka pöfetegféle is található.

üdv g.

Előzmény: bagusz (497)
bagusz Creative Commons License 2004.09.15 0 0 497
no-no,

azért van ott más is:-)

na mi? mert az akac alatt mas nincs csak homoki
Előzmény: geastrum (495)
brassoi Creative Commons License 2004.09.14 0 0 496
vevö lennék aestivumra +43-664-531.05.66.
Előzmény: geastrum (495)
geastrum Creative Commons License 2004.09.14 0 0 495

no-no,

azért van ott más is:-))

üdv Geastrum

Előzmény: bagusz (494)
bagusz Creative Commons License 2004.09.12 0 0 494
Homokos akácosokban kell keresni, ugye?

igen, ezek bizony eleg randa erdok, sok elonyuk nincs is, csak a homoki szg
Előzmény: gombavadász (493)
gombavadász Creative Commons License 2004.09.12 0 0 493
A homokit meg kell próbálnom. Még soha sem gyűjtöttem. Homokos akácosokban kell keresni, ugye?
Előzmény: bagusz (492)
bagusz Creative Commons License 2004.09.11 0 0 492
es meg nem is beszeltunk az etikarol... mas gombaszok eselyenek nullara csokkenteserol stb. de hagyjuk vannak jo hireim: lehet szedni homoki szarvasgombat! en tegnap szedtem eleg szepeket volt kozottuk 35 dkg-os is. :)
ellenben mastol azt hallottam hogy ahol o szedi gyengen muzsikal, keves van.

en kifejezetten szeretem az izet, marcipanos fagyival ettuk es jo volt.
Előzmény: gombavadász (491)
gombavadász Creative Commons License 2004.09.07 0 0 491
Erősen elgondolkodtam. Hiszen vaddisznós környéken van szgomba. Olykor nagyon is szépen van. De tényleg soha sem tömegesen.
Előzmény: bagusz (490)
bagusz Creative Commons License 2004.09.06 0 0 490
pedig igy van, a károk több félék:
1. jobban kiszarad a talaj, abban az evben kevesebbet vagy egyáltalán ne terem az a folt már, ahol alapos munkát végeztek. ez időjárástól is függ.
2. mindenképp károsodik a micelieum és ez a következő évekre veti vissza a termést. extrém esetben teljesen tönkretehető a folt. láttam már ilyet.
3. éretelen gomba is kikerül, ez a gyüjtött gomba minöségét rontja,
4. az "alapos gyüjtés" következtében nagyon kevés gombának van esélye szétrohadni, a gomba szaporodása is gátolva van.

és a vaddisznok tevékenysége ugyanilyen hatásokkkal jár, habár ök sohasem olyan alaposak mit néhány ember. ismerek olyan élőhelyet ami elég jo volt de egyik évben felfedezték a vaddisznok és azota csak néhány darab terem benne évente. olyan helyen ahol sok a vaddiszno nemigen ismerek igazán jo élőhelyet. és mégegyszer kihangsulyoznám a minoséget. a franciaknal ugy gyujtik az uncinatumot, hogy a kutyával a helyen csak addig maradnak mig igazan szép gombákat talál a kutya, amint kicsit értelent kezd szedni tovább mennek.

hany igazán jo erdőt ismersz?
Előzmény: gombavadász (488)
Attilah Creative Commons License 2004.09.06 0 0 489

pandamaca, küldjél már egy telefonszámot, amin egyeztethetünk.

 

Előzmény: pandamaca (481)
gombavadász Creative Commons License 2004.09.05 0 0 488

Hát csak az, hogy ott szép is, meg sok is... ;-)

 

Na kérdezek egy komolyat:

Mennyire bizonyított,hogy a "gereblyéző" vad gyűjtők tevékenysége tényleg tönkre teszi a termőhelyet?

Logikusnak tűnik, de van egy komoly kétely is: a vaddisznók sem épp gyöngéd jószágok, borzasztóan föl tudják szántani a földet. Mégsem tűnik úgy, hogy ki tudták volna írtani a gombát a hegyekből.

Előzmény: bagusz (487)
bagusz Creative Commons License 2004.09.05 0 0 487
" A dunántúlról például csuda hírek érkeznek. :-))) "milyen csuda hirek????
amugy most alakul-alakult egy szekszardi egyesulet, Veszprémben peig regőte müködik egy Szemere László kör/egyesület vagy mi.
Előzmény: gombavadász (486)
gombavadász Creative Commons License 2004.09.05 0 0 486

Egyébként érdekes lenne számba venni hány szarvasgombász egyesület van az országban!

Én a pesti Első Magyar Szarvasgombász Egyesületen kívül még az egriekről hallottam, akiknek viszont "ősi" gyökereik vannak. (Hollós a mult század elején még csak az Eger melletti Felsőtárkányban ismerte biztosan a nyári szg. magyarországi előfordulását.) Azóta viszont tudjuk, hogy az országban szinte mindenütt felbukkannak kisebb-nagyobb termőfoltjai. A dunántúlról például csuda hírek érkeznek. :-))) Nem lehet, hogy ott nincsenek egyesületek.

Írjatok, ha ismertek ilyeneket!

gombavadász Creative Commons License 2004.09.03 0 0 485

No igen. Szóval így kell dezinformációkat kreálni... :-)

Tényleg nem mondta, hogy ő az elnök. Csak hogy csinált egy egyesületet, és most azon dolgozik, hogy az egyesület bérbe vegye a jászsági erdőket. (De engem azért néha meghívna egy kis vendég-gombászatra. ;-) )

Azt is megtudtam, hogy már a jászsági egyesület üzemelteti a jászszentandrási Triflász múzeumot. Te mint bennfentes megosztod velünk, hogy mikor van nyitva?

Előzmény: bagusz (484)
bagusz Creative Commons License 2004.09.02 0 0 484
szia,
mar van itt valaki :), viszont en ugy tudtam mas az elnok. majd kideritem, S. Laci gyakran tulfogalamazza magat
Előzmény: gombavadász (483)
gombavadász Creative Commons License 2004.09.01 0 0 483

Az imént megismerkedtem a Jászsági Triflász Egyesület (remélem jól írtam a nevüket) elnökével, Stuchlik Lászlóval. Fiatal még az egyesület, de nagy terveik vannak. Nagy szeretettel kívánok nekik sok sikert!

Remélem a fórumunkra is eljutnak! :-)

Attilah Creative Commons License 2004.08.30 0 0 482

Üdv!

 

Az ország keleti végében lakom, de mindenképp jó lenne találkoznunk.

 

cainfeal@freemail.hu , ez az e-mail címem, ezen egyeztethetünk.

 

Attila

 

Előzmény: pandamaca (481)
pandamaca Creative Commons License 2004.08.24 0 0 481
Na, szóval, azt ajánlom, hogyha komolyan gondolod (annak tűnik), egyszerűbb, ha találkozunk személyesen, mert akkor egyszerre több dolgot meg tudunk beszélni. Mivel Gödöllőn lakom, Bp-re bármikor beugorhatok, ha messzebb laksz, egyeztetünk! Írd meg légyszi az emilcímed!
Előzmény: gombavadász (479)
pandamaca Creative Commons License 2004.08.24 0 0 480
Itt vagyok, itt vagyok, jövő héten egy kicsit többet érek majd rá, most épp nem nyaralok, hanem pályázatot írok...
A talajvizsgálatot a megyei talajvédelmi szolgálat csinálja, utána kell nézni, én a mintáimat a velenceiekkel csináltatom, ( Fejér Megyei Növény- és Talajvédelmi Szolgálat, Velence), de bárhol lehet. A teljes vizsgálat ára (ami neked nem biztos, hogy kell: 3650/minta) További kérdésekre is válaszolok majd, ha lesz egy szusszanásnyi időm.
Előzmény: gombavadász (472)
gombavadász Creative Commons License 2004.08.22 0 0 479

Azt hiszem Gödöllőn az agráron állítanak elő oltott csemetéket. De csak azt mondom, hogy meg kell várni Pandamacát. Ő ért hozzá.

Már csak nem nyaralhat olyan sokáig... :-)

Rácsörögjek telón?

Előzmény: Attilah (478)
Attilah Creative Commons License 2004.08.22 0 0 478

Hát akkor marad a meszezés... :-)

Mit tanácsoltok, milyen fát vegyek és hol?

Ősszel le akarom zavarni az egészet, ha egy mód van rá.

Vagy legalább egyetlen sort.

 

Előzmény: gombavadász (477)
gombavadász Creative Commons License 2004.08.21 0 0 477

Ravaszok ezek a szarvasgombák! Mindent megkisérelnek, hogy összezavarják a gyanutlan kezdőt!

Amit Te találhattál a cikben, az a fehér szarvasgomba, (Choiromyces Meandriformis ), amire mi gondoltunk, az meg a nyári szg, (Tuber aestivum).

Előzmény: Attilah (476)
Attilah Creative Commons License 2004.08.21 0 0 476

Jééé, most meg azt olvasom, hogy Magyarországon a szarvasgomba mindenütt savanyú talajon fordul elő.

 

"Néhány éve azonban rábukkantak a Bükkben és a Pilisben, sõt, nemrég az Õrségben is, mindenütt savanyú talajon."

 

Attilah Creative Commons License 2004.08.20 0 0 475

Sziasztok.

 

Namost.

 

A zárt terület, ahová a szarvasgombákat megálmodtam, ott 60-70 almafának van hely. Egyelőre.

A fákat gyökerestől szoktuk kihúzatni, egy traktor könnyedén megcsinálja, így más gyökérgombákkal nem kell foglalkozni.

A barckfán kívül minden fa jól szokta magát érezni nálunk.

A talaj valszeg savanyú, de a meszezést könnyedén meg tudjuk oldani mészporral.

 

gombavadász Creative Commons License 2004.08.18 0 0 474

Várj csak, nem értettem teljesen!

Kutyával voltál arra, gombázni? Vagy csak arra nyaraltál és közben hallottad? Az időjárás mindenesetre ideálisnak tűnik. Szerencséjük van...  :-)

 

A más fákhoz kapcsolódó gombák káros hatásáról én is hallottam. Azt mondták legjobb oda telepíteni, szg ültetvényt, ahhol korábban legelő volt.

 

Ki tud most aktuális árakat?

Előzmény: naish001 (473)
naish001 Creative Commons License 2004.08.17 0 0 473
Üdv Mindenkinek, lent voltam a Horvátoknál, és a Peljesac félszigeten korábban találtak nyári gombát. A terület nagyon hasonlít arra, amit a spanyol fényképeken látni. EsQ van tavasszal rendesen, viszont 0 fok ritkán. Szeptemberben lemegyek még1x, hozok fel mintát. Attilahnak : úgy tudom, hogy irtásnál várni kell 2-3évet a más gombák miatt, de lehet, hogy van olyan módszer, hogy a fákat gyökerestül ki lehet szedni, és akkor nem marad semmi a talajban.
Előzmény: Attilah (471)
gombavadász Creative Commons License 2004.08.17 0 0 472

Most jött el az idő, hogy benézzen a topicba Pandamaca. De Ő úgy látszik nyaral.

Addig nézz utána, hogy hol tudsz egy talajvizsgálatot csináltatni. Annak birtokában lehet dönteni a szükséges meszezésről. 

Előzmény: Attilah (471)
Attilah Creative Commons License 2004.08.17 0 0 471

Üdv!

 

gombavadász, köszi a cikket, nagyon tanulságos lehet annak, akit elragad a hév.

Az én esetemben azonban a helyzet a következő:

Van egy elöregedett almáskertünk, ahol a fák átlagéletkora már 30 év fölött van és nagy részük borzalmasan rossz állapotban van már. / rothadás, korhadás, stb. / Szóval a fák nagy része megérdemelné már, hogy kihuzassuk őket, viszont akkor ott maradna parlagon a terület. A szarvasgomba termesztés egy teljesen új dolog lehetne, és akár már most ősszel belevágnánk.

A hosszú megtérülés teljesen elfogadható, türelmes emberek vagyunk. Nem számítunk extra nagy profitra, egyébként az amáskert is már hosszú ideje veszteséges, mert a permetezésre, metszésre fordított összeg rendszerint nem térül meg. Félreértés ne essék: ha pénz jönne be a szarvasgombából, az jó. Ha sok pénz jönne be a szarvasgombából, az nagyon jó! :-) De ha csak családi fogyásztásra lesz elég, akkor sem történik tragédia. A kerttel mindnesetre rövidesen csinálni kell valamit, de a felénk hagyományos alma, szilva, dió, meg ilyen fák ültetéséhez nincs sok kedvem. Akkor már inkább jöjjön a bizonytalan szarvasgomba.

 

Minden jót,

 

Attila

Előzmény: gombavadász (470)
gombavadász Creative Commons License 2004.08.13 0 0 470

Kezdők okulására remek cikket közölt a http://www.szarvasgomba.hu/ , amit a 11. sz. hírlevelükben is olvashattunk. Engedélyt kértem és kaptam, hogy a cikket ide is bemásoljam. Köszönet Neofix Baszmacsnak! :-)

 

Gazdagodjunk! Szarvasgombából?
2004. augusztus 7.

Aranylázban ég most, aki erre hajlamos. Szinte naponta felhív valaki, aki szarvasgombakeresésbe vagy -termesztésbe akar kezdeni. Lassan kialakul egy kép: mire gondol az, aki szarvasgombából akar meggazdagodni, és mivel találkozik, ha rászánja magát és belekezd.

(A szerző nem szarvasgombaszakértő, csupán gyakran találkozik a szarvasgomba körül különböző szerepekben forgolódókkal.)

A szarvasgomba aranyat ér!

Ezzel a hiedelemmel kezdődik minden. Hogy a szarvasgomba aranyárban van, az erdő tehát tele van arannyal, csak le kell érte hajolni. Nézzük, mi igaz belőle!

2003-ban egész Európában kevés volt a csapadék, így kevés volt a szarvasgomba is. Az árak új csúcsokra jutottak. Egy kg piroshúsú szarvasgomba (Tuber magnatum), ha mondjuk egy német étteremben kért belőle az ember, 4600 Euró is volt, ami kb. 1,1 millió Ft. Egy kg arany ára akkortájt 2,5 millió volt, tehát kétszerese a szarvasgombáénak. A nagyságrend tehát stimmel. A gombászok persze nem ennyit kaptak érte, 1500-2000 Euró volt a legmagasabb emlegetett felvásárlási ár. (A dolog árnyoldala az volt, hogy hiába volt magas az ár, nem volt senkinek gombája, amit eladjon.) Magyarországon sajnos ez a fajta szarvasgomba alig-alig terem, és az a kevés is csak egy-két hónapig.

Mi az, ami nálunk terem? Most például a nyári és a fehér szarvasgomba, mindkettőből vehetünk egy kilót kb. 20 ezer forintért. Ez persze már két nagyságrenddel kevesebb, mint az arany ára, de azért így sem hangzik rosszul.

Keressünk pénzt kirándulással!

"Elég nekem az a pár tízezer is egy kiló gombáért!" - mondja az optimista, és elidul az erdőbe.

Útközben vesz magának egy kiképzett kutyát (~500.000.- Ft), vagy saját maga betanít egyet. Utóbbihoz idő kell, szakértelem, gomba, valamint egy együttműködő kutya. Ha a kutyának nincs kedve hozzá, akkor lépjen vissza a "Start" mezőbe! Közben rájön, hogy a kutya, még ha meg is találja a gombát, nem közli fennhangon a gomba nevét, tehát a fajták azonosítását neki kell megtanulnia. Pár szakkönyv vagy egy tanfolyam azért segít a dolgon, és végre ott van, ahova indult: az erdőben. Az első időkben egy napi sétával talál 10-20 dkg gombát, annak is megette a felét a kukac.

De hát mások ebben az erdőben szedtek egy kilót is! - sopánkodja.

Az a kérdés tehát, hogy hol terem a szarvasgomba? Magyarországon szinte bárhol. Ezt úgy kell érteni, hogy ha valaki fél napra bemegy az erdőbe egy kutyával, akkor általában hoz is ki valamit. Ez a valami lehet két kiló szép szarvasgomba, de lehet tíz deka használhatatlan keverék, rágott gombából, étkezésre nem alkalmas Tuber rufumból, vagy egyéb törmelékből.

Tehát, ha egy gombász azt mondja, hogy a Mátrában jól terem szarvasgomba, akkor bizonyára igazat szól, csak ez az információ teljesen használhatatlan. Azt kéne megmondania, hogy melyik völgyben, melyik kidőlt fánál forduljunk merre, ahol megtaláljuk azt a húsz négyzetmétert, ahol érdemes keresgélni. Ezt a szívességet azonban kevesen teszik meg optimista bartáunknak, ezért hosszú hónapok, évek alatt neki kell megkeresnie a lelőhelyeket. Ha megtalált egyet, akkor oda visszajárhat, amíg ugyanazt a helyet fel nem fedezi egy másik gombász, vagy egy vaddisznó.

A profi gombász

Ha már több ilyen lelőhelyet ismer, akkor van arra lehetősége, hogy viszonylag rendszeresen eladásra elegendő mennyiséget szedjen, és ezzel elindulhat a profizmus felé. A lelőhelyek persze nem lesznek közel egymáshoz, úgyhogy a romantikus erdőjárást felváltják a hosszú autóutak. A profik kemény magja szinte menetrend alapján cikázik fel s alá az országban, és gyakran töltik a kocsiban az éjszakát.

Érdemes megemlíteni az időjárás szerepét. Az igazi szezon az ősz és a tél, tehát a gombász legyen eső-, hó- és fagyálló. Nyáron pedig legyen koránkelő, mert a déli melegben a kutya szaglása már nem az igazi. Az eredményes nyári gombászás tehát gyakran hajnali háromkor kezdődik - az ország túlsó végén lévő erdőben.

Ha végre megvan a gomba, akkor már csak el kell adni, mégpedig gyorsan. Pár kiló frissen szedett gyönyörűség egy hét múlva másodosztályú áruvá válik, két hét múlva pedig mehet a szemétbe. És persze, ahogy lenni szokott: ha jó a termés, akkor akkor nehéz eldani, ha rossz, akkor nincs mit eladni.

Én kis kertész legény vagyok...

Ha ilyen macerás a keresés, akkor én majd termeszteni fogom! Van pár gesztenyefám a kertben, meg egy darab kárpótlási erdőm, beoltom szarvasgombával, és enyém a világ!

A világon számos szarvasgombaültetvény van, Európán kívül híres Oregon és Tasmánia, Európában pedig a francia és spanyol ültetvények. Ezek a sikertörténetek, a kudarcokról kevesebbet olvasni. Viszont a sikeres ültetvények sem törték le az árakat (bár erősen próbálkoztak) és nem szorították vissza a keresést, tehát az sem lehet egy könnyű pálya.

Mitől más egy ültetvény, mint egy erdő, ahol találni szarvasgombát? A fák gyökerein rengeteg gomba él. Egyesek élősködnek, mások - mint a szarvasgomba - kölcsönösen előnyös árucserét folytatnak a fával. Egy fával általában több ezer gombafajta él kapcsolatban, ezek közül csak egy a szarvasgomba. Az ültetvényt az különbözteti meg a természetes termőhelytől, hogy az ültetvény fáin gyakorlatilag csak szarvasgomba él.

Egy már megtelepedett gombakultúrát kiszorítani igen nehéz, ezért új telepítéssel szokták kezdeni. A földet megtisztítják a benne élő gombáktól, a magoncot beoltják szarvasgombával és elültetik. A talaj jellemzőit vegyszerekkel alakítgatják, a klímát is befolyásolják ahogy tudják (pl. öntözéssel). A cél: olyan környezetet előállítani, ami a szarvasgombának kedvez, de a többi gombának ne. Ezt az a körülmény is nehezíti, hogy a szarvasgomba termőhelyeinek szorgos kutatása ellenére sem sikerült még a jó termés összes fontos tényezőjét meghatározni. Szóval, kissé szerencsejáték is: ahol megvalósul a gombának kedvező környezet, az a sikeres ültetvény, a többi nézhet más profil után.

Ez a gyakorlatban tehát egy erdőtelepítést jelent, sok talajmunkával, öntözőrendszerrel, azután körülbelül tíz év múlva kiderül, hogy jó munkát végeztünk-e. Ha igen, és termőre fordul az ültetvény, akkor érdemes erősen őrizni, mert mások is rákaphatnak (vannak olyan helyek, ahol zseblámpával járnak gombászni). Ettől kezdve tíz éven át szüret (jellemzően ennyi ideig terem egy ültetvény), majd kezdhetjük az egészet elölről. Szóval, komoly befektetés kell hozzá, ami csak hosszú távon térül meg - ha megtérül egyáltalán. Nem véletlen, hogy az ilyesmit sokan szívesebben finanszíroznának pályázati pénzekből, semmint a saját zsebükből.

Összefoglalva

- tévhitnek tartom azt, hogy a szarvasgomba a többi hasonló (hasonló befektetést, hozzáértést, piaci ismeretet) tevékenységnél nagyobb megtérülést biztosít.

- tévhitnek tartom azt, hogy a szarvasgombászásnak alacsony a belépési korlátja, hiszen csak egy kutya kell hozzá, meg a két lábunk.

Ez nem jelenti azt, hogy mindenkit lebeszélnék róla, hiszen

- a szarvasgombával lehet pénzt keresni, amint ezt sok ember példája tanúsítja.

- számos jól felkészült, elszánt ember vág bele a gombászásba, akik az itt felsorolt nehézségekkel szembenéznek és leküzdik őket: különben nem ehetnénk szarvasgombát.

Ez a pár sor inkább azoknak szól

- akik akár aranyláztól, akár reménytelenségtől hajtva esetleg az utolsó pénzüket akarják rátenni a szarvasgombára (ahogy régebben a nutriára, a gilisztára stb.)

- valamint azoknak, akik kacérkodtak a gondolattal, de mégsem vágtak bele. Talán most már nem érzik úgy, hogy életük legnagyobb lehetőségét szalasztották el.

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!