Keresés

Részletes keresés

hrl Creative Commons License 2011.03.11 0 0 13672

Most olvastam: http://www.mult-kor.hu/20110309_hitler_megnyerhette_volna_a_masodik_vilaghaborut?

 

Szerintem egy kicsit szenzációhajhász megfogalmazások. Manstein stratégiai tehetsége, tevékenysége közismert, a "Verlorene Siege" II.VH. alapmű, nem mai megállapítás, hogy ő volt a háború legjobb hadvezére.

 

Véleményetek?

showtimes Creative Commons License 2011.03.01 0 0 13671

neved alapján azt gondoltam volna ismered az erdélyi hadszintér eseményeit, de ezek szerint abszolut nem. nos, mint említették a tordai csata támadó szakaszában a 2. hadsereg rendesen helybenhagyta a románokat, aztán a védekező szakaszban is a szovjetekkel kiegészülve, jelentős túlerő ellenére minimális német segítséggel hosszú ideig nyitva tartották a kolozsvári nyakat... a később meginduló alföldi hadművelet keretében is tönkrevertük a román csapatokat, felszabadítottuk Aradot és térségét. Az előörsök már Temesmár vérségében jártak, mikor beérkeztek az orosz páncélosok a Maros völgyéből és védelmi vonalat foglaltak a honvédek.

 

annyira közismert csatákról van szó, hogy bármelyik komolyabb magyar honvédséggel foglalkozó általános szakkönyvben megtalálod, de a tordai csatáról külön könyv is jelent meg, szóval az 1X1-et ne én linkelgessem ...

Előzmény: Törölt nick (13666)
Pak 88 Creative Commons License 2011.03.01 0 0 13670

Más téma: szeretném felhívni a tisztelt topiclátogatók figyelmét egy szerintem nagyon magas színvonalú értekezésre. Bene Krisztián, A francia fegyveres kollaboráció a második világháborúban.Doktori értekezés, Pécs, 2010, tv. Ormos Mária.

Szerző francia és német levéltári forások, korabeli primer források segítségével dolgozta fel ezt a Magyarországon kevéssé ismert témát. Hiánypótló alkotás, én végigolvastam és itt is gratulálok a Szerzőnek.

Pak 88 Creative Commons License 2011.03.01 0 0 13669

Na, ehhez azt akartam írni, hogy Gosztonyi Péter tartott egyszer nekünk egy előadást, amiben megemlített egy állítólag Jánytól származó mondást, miszerint "Ezt a hadsereget csak aktatáskában fogom hazahozni". Hogy valóban tett-e ilyen kijelentést Jány, azt nem tudom.

Előzmény: Pak 88 (13668)
Pak 88 Creative Commons License 2011.03.01 0 0 13668

"Valószínűtlenné vált, hogy valaha viszontlátja őket az ország,"

 


Előzmény: sierra (13663)
rev251 Creative Commons License 2011.03.01 0 0 13667

Torda, 1944 ősz

 

A szovjetek állították meg a támadó magyarokat (plusz németeket, egyébként) végül. A cél kb. az volt, hogy ne kerítsék be a Székelyföldről visszavonuló magyar és német csapatokat.

 

Tudtommal kb. 15-15 ezer hősi halott a két oldalon.

Előzmény: Törölt nick (13666)
showtimes Creative Commons License 2011.03.01 0 0 13665

egyébként bizonyos szinten a magyar hadvezetés levonta a következtetéseket, mert a 44-es nyári, őszi harcokban az 1. hadsereg majd erdélyben az ad hoc 2. hadsereg megállta a helyét a szovjetekkel szemben, a románokat pedig verte

Előzmény: showtimes (13664)
showtimes Creative Commons License 2011.03.01 0 0 13664

az objektív feltételek ismertek - ennek ellenére gyakorlatilag a legkevesebbet hozták ki (magyar szempontból) a lehetőségekből.

 

a főtiszti kar abszolut gondatlanul, felelőtlenül járt el - többet kurváztak, "vacsorákat adtak" ahelyett, hogy megszervezték volna a csapatok MEGFELELŐ TÉLI KIKÉPZÉSÉT, váltóállások építését, stb ... igen is "mozgatni" kellett volna az állományt, nem pedig hagyni lelkileg leamortizálódni... utána pedig az elsők közt pucoltak meg. a német vagy szovjet seregben ez elképzelhetetlen volt (megtorlás miatt).

Előzmény: sierra (13663)
sierra Creative Commons License 2011.03.01 0 0 13663

Érdekelne a kedves topiktársak véleménye a 2. magyar hadsereg parancsnokának Jány Gusztávnak esetleges rehabilitációjáról, ill poszthumusz vezérezredessé való kinevezéséről.

 

-- Két gondolat ezzel kapcsolatban.

 

Jány azért kapta a parancsnokságot a 2. hadsereg fölött, mert 41. szeptembere óta halálosan sértett volt, hogy miért nem őt kérték fel vezérkari főnöknek és miért őt kikerülve Szombathelyit, akinél idősebb és rangosabb volt. Nem tudta, hogy Szombathelyi olyan erőmegőrzési javaslatokat fejtett ki Horthy Istvánnak, amilyenhez hasonló programmal ő maga nem rendelkezett, viszont pontosan egybevágtak a Bárdossy-kormány elképzeléseivel. Sértettségében tüntetőleg nyugállományba akart vonulni, csak Horthy indirekt kérlelésére tekintett el ettől.

 

A 2. hadsereg nem győzni vonult ki a keleti frontra. A katonai vezetést idehaza egyetlen pillanatig sem érdekelte, mire jutnak odakint, mert a magyar katonapolitika célja ekkor az, hogy egy Románia vezetése esetlegesen alatt újraéledő kisantanttal szemben mindenképp biztosítani lehessen a magyar területek épségét, illetve kedvező esetben az ezeréves határokig toljuk ki a fennhatóságot. Vagyis a keleti fronton az égvilágon semmi keresnivalónk (legalábbis a józanul gondolkodók fejében ez járt; a krtikátlan németimádók meg benyelték azt, hogy célunk a bolsevizmus legyőzése).

Nagyon örültünk, hogy a románok leamortizálták a hadseregüket a 41-es hadjárat során és hogy mi mindezt a gyorshadtest technikai anyagának elvesztésével, illetve 5 megszálló feladatot ellátó dandárral megúsztuk. De a német követeléseket csak ezzel a további 9 dandárral lehetett leszerelni, ami a 2. hadsereg nevet kapta. Ennyire lehetett lealkudni Keitel 24 dandárnyi követelését (amely több volt, mint a teljes létező magyar haderő cakli pakli).

A 2. hadsereg azonnal az OKW fennhatósága alá került, ezzel gyakorlatilag a magyar érdekek számára leírttá vált. Valószínűtlenné vált, hogy valaha viszontlátja őket az ország, vagy ha mégis, akkor azért, mert odakint teljesen hasznavehetetlenné váltak már (amint az a gyorshadtesttel történt).

 

Ezek után világos, a hadsereg reális feladata csak az alibizés lehetett. Különösen annak tekintetében, hogy a szovjet csapatok felszereltségéről a magyar hadsereg már közvetlen benyomásokat szerzett és ezek azt mutatták, hogy még német szintű felszereltséggel is nehezen leküzdhetőek.

Előzmény: Huszas (13442)
showtimes Creative Commons License 2011.02.28 0 0 13662

a dokinak éles szeme volt a hadsereg állapotáról :

 

"Hallottam, hogy Létz v[ezér]k[ari] sz[áza]d[o]s elesett a visszavonulás alatt. Vitéz katona volt, de rossz vezérkari tiszt, akinek a kezébe nem lett volna szabad letenni 11 000 ember életét."

 

"Az aktív tisztek nagyobbik része pedig példát adott mindannyiunknak, hogyan kell feltűnés nélkül s minél rövidebb idő alatt meglépni a frontról. Ebben a háborúban a Don menti csatákat nem a hivatásos csapattisztek, hanem a tartalékosok vezették, s ezek között is a sok hadapród, zászlós, hadnagy volt a hős, és lett a hősi halott. Mivel pedig tapasztalásom szerint ezek közt tanító volt a többség, elmondhatni: azt tapasztaltam, hogy a csatákat tanítók vezették a csapatnál, s ők lettek az áldozatok is."

 

na, ez is a főpk. felelőssége

Törölt nick Creative Commons License 2011.02.28 0 0 13661

Mindenóra?

Előzmény: Némedi László __ (13659)
Némedi László __ Creative Commons License 2011.02.28 0 0 13660

not yet :)

Előzmény: Törölt nick (13658)
Némedi László __ Creative Commons License 2011.02.28 0 0 13659

??

Előzmény: Törölt nick (13655)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.28 0 0 13658

Nem ez hanem nálatok!

Előzmény: Némedi László __ (13657)
Némedi László __ Creative Commons License 2011.02.28 0 0 13657

lejjebb betettem a szovjet jelentésekben szereplő hőmérséklet adatot ezek hadsereg szintű adatok, szerintem nem lesz sokkal jobb az adott területre...

Előzmény: Törölt nick (13650)
Huszas Creative Commons License 2011.02.28 0 0 13656

Üdv!

20-23 foknál hidegebb (és egyes napokon melegebb) mérésekre is emlékszem, mind Magyar, mind Orosz részről.

 

Előzmény: showtimes (13651)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.28 0 0 13655

Eredmény?

Előzmény: Némedi László __ (13653)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.28 0 0 13654

A könyv adatai származnak ahonnan származnak.

Többit lásd lentebb.

Előzmény: Huszas (13652)
Némedi László __ Creative Commons License 2011.02.28 0 0 13653

a hely, ahol első nap megtörtént az áttörés...

 

(gondolom lebutítja a képet az Index motor, pedig látszik az erdő és a mocsár :)

Huszas Creative Commons License 2011.02.28 0 0 13652

A könyvet most olvastam el január végén.

A mért adatok, magyar és orosz között, nem volt számottevő különbség.

(Max 4-5 fok)

A könyvből nem tudok idézni, mert nincs itt nálam, otthon hagytam Magyarországon.)

Előzmény: Törölt nick (13650)
showtimes Creative Commons License 2011.02.28 0 0 13651

persze, hogy hideg volt, a 20-23 fok is pont elég - de nem szibéria

Előzmény: Huszas (13649)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.28 0 0 13650

Sok helyen le van írva "pontosan".

Ami engem illet, az orosz meteorológia adatait tekintem irányadónak.

Az adatsorok 1936-tól folyamatosak.

Egyszer már sikerült hozzáférnem, de hülye fejjel nem mentettem el.

Aztán azóta nem tudok belépni.

El General ha ide vetődik, talán kisegít minket.

Valami elképesztően zavaros az orosz MET rendszere számomra.

Előzmény: Huszas (13649)
Huszas Creative Commons License 2011.02.28 0 0 13649

A Magyar Királyi Honvéd Légierő a második világháborúban c. könyvben le van írva pontosan, hogy milyen hideg is volt az áttörés napjait megelőzően, ill utána.

Orosz és magyar mérések.

Hideg volt na...

Előzmény: showtimes (13602)
showtimes Creative Commons License 2011.02.28 0 0 13648

valószínűleg azért, mert ki kellett volna vágni ...

Előzmény: edesviz (13644)
showtimes Creative Commons License 2011.02.28 0 0 13647

csak az a hibája, hogy egy sziklák közé szorult hegyi terepet (ómassa) nem lehet összehasonlítani a nagy nyílt, enyhén hullámos tereppel... a hegyek között lehetnek gyors változások (elég egy szél hozzá)...

 

a doki által írt -41 és a valóságban jóval enyhébb közt a következő lehet szerintem:

 

valószínűleg a kórház ajtajánál,  vagy az ablakban lehetett egy hőmérő, aztán megkérdezte mondjuk reggel az éjszakás őrt (a doki nyilván tiszt volt, ha nem volt szolgálatban aludt a kellemes meleg lakásban) na mennyi volt éjjel? aztán az mondott neki valamit... ráadásul a nyílt helyen lévő hőmérőt szabadon érte a szél, s mint tudjuk az jó pár fokkal le tudja vinni (ezért vannak a HIVATALOS METEO MÉRÉSNEK szabályai, pl. 2 méter magasban, rolettás dobozban, hogy kizárják a nap és a szél hatását).

Előzmény: korieander (13645)
korieander Creative Commons License 2011.02.28 0 0 13646

jajj...a partizántámadásos rész szörnyű. (febr. 8)

ha más nem ez elkerülhető lett volna

Előzmény: showtimes (13643)
korieander Creative Commons License 2011.02.28 0 0 13645

bizonyító erejűnek én sem tartom, de egy mozdulattal elvetendőnek sem (a front mögött volt jóval 12-én)

 

"azt tudni kell, hogy általában napkeltekor van a legkidegebb, és télen későn van a napkelte, ergo amint kivilágosodott azonnal megindult a támadás ( fél óra alatt nem melegszik az idő 20 fokot)..."

 

a természet sok mindenre képes...

1 hazai példa az erejére

2009 Ómassa töbör

Éjfélkor -33C reggel 7kor -15 körül (10 perc alatt emelkedett 20 fokot)

 

Előzmény: showtimes (13639)
edesviz Creative Commons License 2011.02.28 0 0 13644

Szia,

elvileg minden lehet, csak akkor azt nem értem, hogy a fenének panaszkodtak, hogy nem volt fa fedezék építéshez.

Édesviz

Előzmény: Törölt nick (13642)
showtimes Creative Commons License 2011.02.28 0 0 13643

január 24. visszavonul az eü részleg, előtte búcsúzás a helyiektől, csak erős idegzetőeknek :)

 

"Mindannyiunk szeme könnyes volt a búcsúzásnál. Szegény Olga, Ljena, Marija, Anna, Nadja, Katyusa, Zseni, Maruszja, s ti valamennyien, kik segítettetek felejteni, megsimítottátok katonáink homlokát, Isten veletek. Visz a katonasors tovább, a bizonytalan jövő felé. Sokat köszönhetünk nektek, s meghatott a búcsúzásnál könnyes szemetek. Jön értetek a háború, a bizonytalanság. Nemcsak minket sirattatok, hanem a Ti békés életeteket is, … noha Ti azt még nem tudjátok. Hosszú idő múlva fog a nóta vidáman, gondtalanul felcsendülni ajkatokon! Legyen e pár sor emléketek.

S tőled is búcsúzom kis pajtásom, Vjera. Te kivétel voltál a többiek közt, fehér és tiszta. Mint húgomat tekintettelek mindig. Tabu voltál, pedig sokszor láttam szemedben felvillanni lágy, asszonyos fényt, mikor azt hitted, nem veszem észre. Szerettél, tudom. Fájt, hogy ezt nem vettem, nem akartam észrevenni. De hidd el, jobb ez így! Neked csak sérült, de nem összetört szíved maradt ott; s nekem szép emlék. Rólad a legszebb."

 

erre mondja majd el general z.i., hogy ez fasiszta hazugság, a helyiek és a magyarok nem barátkoztak, fosztogatók voltak, meg hős partizánok  stb, stb...

Törölt nick Creative Commons License 2011.02.28 0 0 13642

Ne fázzatok már. 68-év múltával már akármi is lehet ott, meg az ellenkezője is.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!