Keresés

Részletes keresés

borsika79 Creative Commons License 2012.04.01 0 0 11679
Szia. Elképzelhető. Lehet megpróbálom.
Előzmény: jacsoj (11676)
alfi13 Creative Commons License 2012.03.31 0 0 11678

Nagyon sok finom csemegeszőlő van az egyik közülük a Hamburgi muskotály.

Előzmény: Camille88 (11675)
medveger Creative Commons License 2012.03.31 0 0 11677

Ezekkel a "leg"-ekkel vigyázni kell, főleg, ha ízlésekről van szó. :-)

A Hamburgi ettől függetlenül egy igen ízletes (nekem legalábbis ízlett), muskotályos aromájú kékszőlő, ami ráadásul (ezt viszont csak hallomásból) borszőlőnek sem utolsó...

Előzmény: Camille88 (11675)
jacsoj Creative Commons License 2012.03.31 0 0 11676

A sok munka, elfoglaltság miatt most kapcsoltam be.

Lehet, hogy meg kellene próbálni egy pár darabot meggyökereztetni.

Előzmény: borsika79 (11655)
Camille88 Creative Commons License 2012.03.31 0 0 11675

A Hamburgi muskotály a legfinomabb csemegeszőlő?

imkerei Creative Commons License 2012.03.31 0 0 11674

Akkor hajtjuk "u" alakba, ha purbujtást csinálunk, ekkor azonban a vessző, még a tőkéhez van nőve és csak a gyökeresedés után választjuk le.

Ilyekor sem használható, mind a két vége telepítésre, csak a csúcsi rész!

Előzmény: köműves (11673)
köműves Creative Commons License 2012.03.30 0 0 11673

 Valaki mondta ,hogy u alakba meghajtja a veszőt és úgy dob rá földet mind a két végekilóg!De úgy csináltam ahogy írtad köszi!

Előzmény: imkerei (11672)
imkerei Creative Commons License 2012.03.30 0 0 11672

"Kérdés ,hogy ültessem őket függőlegesen vagy meghajtva,hogy mint a két végekilógjon?"

 

Ezt a mondatot nem igazán értem.

 

Természetesen függőlegesen, hogy a vessző csúcsi része legyen fölfelé!

Nemcsak ideiglenesen mehet cserépbe, abban is nyugodtan meggyökereztetheted.

Előzmény: köműves (11669)
tp329 Creative Commons License 2012.03.30 0 0 11671

öreg muslinca!!!!

Küldtem mailt!

és kösz!

 

Bocs az off-ért!

bolero84 Creative Commons License 2012.03.30 0 0 11670
köszönöm neked és imkerinek is. Most,csak inkább tövenként meglocsolom. 100 tövet megtudok+oldani.
Tudtok szeged,kiskunhalas környékén ezerjót,kövidinkát,kadarkát,rizlingeket,chardonnait? 100 tő kellene gyökeres.
Előzmény: tp329 (11659)
köműves Creative Commons License 2012.03.30 0 0 11669

Üdv urak Bocs ,hogy nem olvasok vissza!Kaptam szőlő veszőket!Kérdés ,hogy ültessem őket függőlegesen vagy meghajtva,hogy mint a két végekilógjon?Ja és ideiglenesen mehet cserépbe?

imkerei Creative Commons License 2012.03.30 0 0 11668

Nekem viszont sok szőlőm van.

Én is vettem annak idején egy több éve elhanyagolt szőlőterületet, és a te módszeredet használtam. 2 évig egy fürt szőlőm sem volt.

Ezért most már inkább az általam leírt módszert választanám.

 

üdv.

Előzmény: tp329 (11666)
Phnx Creative Commons License 2012.03.30 0 0 11667

Sziasztok!

 

Pécsett vagy környékén tudna nekem valaki adni Hárslevelű vesszőket, amit tudnék majd elültetni? Bocs, ha hülyeséget kérdezek... szóval, vesszőből szeretnék majd (gyökereztetés után ?) pár tövet elültetni.

 

Köszönöm.

 

tp329 Creative Commons License 2012.03.30 0 0 11666

Teljesen egyetértek a te javaslatoddal is a rendbehozásra.

Ha csak 1-2 tőről lenne szó, magam is így elpepecselnék a fokozatos visszafiatalításon.

Mivel csak kevés szőlőm van, el is szoktam szórakozni velük.

Itt a jelentős mennyiség miatt (legalább is én úgy értelmeztem) választanám a drasztikus visszavágást. A támrendszert is javítaniuk kell, szőlővel terhelten elég nehéz (főleg öreg, felkopaszodott, merev karokkal). Ha visszavágja az összeset egyszerre, akkor lesz pár hete? a támrendszert rendbe tenni.

Na meg így egy év alatt kész az új ültetvény, amúgy meg akár 2-3 év is rámehet (esetleg) és látványra sem lesz egységes, csak esetleg évek múlva. (persze ez nem biztos, hogy szempont, de van akinek számít)

Ezt csak azért írom, mert nem a te javaslatod ellen szóltam, inkább csak szerettem volna egy más utat is mutatni, választani úgy is nekik kell.

üdv.

Előzmény: imkerei (11665)
imkerei Creative Commons License 2012.03.30 0 0 11665

Szerintem az általam leírt módszerrel nem kell lemondanod egyetlen tőkéről sem!

De mivel többen vagyunk, több vélemény is van. Szerintem hallgass a szívedre és úgy csináld, ahogy az öreged szerint is helyes lenne!

Sok sikert!

Előzmény: kiwancsi (11664)
kiwancsi Creative Commons License 2012.03.29 0 0 11664

Húúúúú! :-)))

Szuper!

 

Köszönöm mindkettőtöknek ezt a rengeteg jó tanácsot!

 

 

Igyekezni fogunk, azt hiszem ez jó móka lesz, és remélem eredményes.

Ha nem bánjátok menet közben majd kérdezünk még.:-)

 

Cserében leander ügyben tudok rendelkezéstekre állni, ha szükséges lenne...:-)

tp329 Creative Commons License 2012.03.29 0 0 11663

Szerintem jól csináltad.

Előfordulhat, hogy pár tőke nem hajt ki, de a többség biztosan. Ezt elősegítheted, ha a megmaradó szárdarabokról az öreg, foszló háncsot óvatosan leszeded (csak ahogy engedi magát), akár több menetben is majd az idei év folyamán. Ez segíti az alvó rügyek kifakadásást. Amikor arasznyiak lesznek a hajtások kezd el kötözni őket, mert a szél sokat kitörhet (most elég kövéren fognak fejlődni, ha egészséges a tő). Tövenként 8-10 vesszőt is nevelhetsz és esetleg még némi termésed is lehet. Ahol nagyon csoportosan fakad, ott nyugodtan válogasd meg őket, a szépeket hagyd meg. A földhöz közeli vagy a föld alól előtörő hajtásokból nevelném ki az új kordon karokat, akár még a most meghagyott törzs ismételt levágásával is (természetresen ezt majd jövőre). A föld alól előtörő hajtásnál mindig figyeld meg, hogy a nemes vagy az alany hajt e ki? Ezeket a feljebb lévő hajtásokkal összehasonlítva el tudod dönteni. Ha ugyan olyan, akkor nemes, ha másmilyen, akkor az alany hajt. (feltételezve, hogy oltványok voltak anno telepítve). Ha a nemes nem hajt, de az alany igen, azt később átolthatod!

Ha saját gyökéren lévő az állomány akkor akár maguk alá is döntheted a tőkéket jövőre és így látszatra egy új telpítést kapsz, de "azonnal" teljes termőkapacitással.

Sok sikert! Nagyapád csak örülne, hogy nem a dózer mellett döntöttél!

 

Előzmény: kiwancsi (11661)
imkerei Creative Commons License 2012.03.29 0 0 11662

Sajnos elhanyagolt és rosszul metszett szőlőtőkék esetében gyakran előfordul, hogy a tőke felkopaszodik és a termőalap magasra kerül.

A lehetőség szerinti legalacsonyabban fekvő éves vesszőig vágjátok vissza. Ilyen erőteljes visszametszés esetén a tőke rejtett rügyei is valószínűleg ki fognak hajtani és fattyúvesszőket hoznak, amelyeket a következő évben már termőalapnak lehet használni. A lényeg, hogy a föld alól elretörő új hajtásokat távolítsátok majd el és csak a föld feletti részből származó új hajtások maradjanak. A rejtett rügyek általában terméketlenek, azonban a fattyúvesszők jövőre már adhatnak termést.

Azonban a rosszul termő, vagy kevésbé értékes fajták is átolthatóak kellő ügyességgel a kívánt fajtákra.

A most eliskolázott (ledugott) vesszők is alkalmasak lehetnek a pótlásra, azonban jobb eredményt adhatnak a porbujtások (a vesszőket most nem vágod le a tőkéről csak lehúzod és a földbe ásod, ezek őszre meggyökeresednek és leválaszthatóak az anyatőkéről) feltéve, hogy immunis homoktalajon van a telek. Ellenkező esetben a filoxéra kipusztíthatja az így nyert tőkéket!

Előzmény: kiwancsi (11661)
kiwancsi Creative Commons License 2012.03.29 0 0 11661

Köszönöm szépen.

Értem amit mondasz, megnézem jobban őket. Sajnos alig lehet megtalálni az egy tőkéhez tartozó egyévest, mert a tőke közelében nem igen van. Hosszú kacskaringósan vezetett öreg szárak visznek a tetején levő fiatalabbakhoz. Hanem amit most levágok azt ha most ledugom van esély a gyökeresedésre?

 

Nagyapám szégyenkezne miattam ha hallaná hogy miket kérdezek...Ez volt a szakmája...csak engem ettől bizonyos sok évvel ezelőtti intézkedések elszeparáltak...

 

Lehet hogy jó hogy csak egyharmaddal végeztünk, a többit máshogy tisztítjuk meg, s talán többféleképpen. Érdekes kísérlet lesz. Szeretném ha az öreg tövek nem pusztulnának el. Értéknek tartom, s nem sajnálom a bajlódást vele.

 

Van aki azt mondja a családban hogy le kell dózerolni a kertet és újraépíteni. Szerintem ami meg tud maradni az maradjon, ami meg tud fiatalodni, abba nem kár munkát fektetni.

Ami szenved, azt persze ki kell dobni...

Egy ilyen kert kincsesbánya. Sok más is van benne.

Előzmény: imkerei (11652)
imkerei Creative Commons License 2012.03.29 0 0 11660

Néhány szőlőtőke esetében, ha másképpen nem tudsz öntözni, megfelelő lehet a fiatal növény mellé ültetéskor fejjel leffelé beásott pet palack(kupak nélkül, az alja levágva), amelyet száraz időben megtöltesz vízzel.

Ebből a gyökérzónába fog jutni a víz, és a növényeid meghálálják.

Előzmény: bolero84 (11658)
tp329 Creative Commons License 2012.03.29 0 0 11659

Úgy gondolom, ha a további években is locsolnád, akkor jó a csepegtető. Ha csak most, az ültetés évében, akkor nem.

Ahogy írták, a harmatgyökerek megerősődése miatt később visszaüthet.

Ha ültetéskor nagyon alaposan belocsolod és jó az ültetési anyagod és nem valami extra száraz év lesz, akkor meg kell maradnia.

Jobb lett volna ősszel ültetni, akkor már a gyökérképződés előbbre lenne.

Ha van rá kapacitás akkor a július-augusztus folyamán 1-2 alkalommal történő tövenkénti alapos öntözés sokat segíthet.

 Kibontani a tövet 1 ásónyomnyi gödör, 2-3 vödör víz, betemetni.

Vagy 60-80mm-es lyukat fúrni a tő mellé egész a gyökér zónáig és ebbe önteni a vizet. De ha teszel akár ültetéskor egy vékony műanyag csövet a tövek mellé és ezekbe a csövekbe vezeted a csepegtető vizét, akkor azt meghálálná.

Lényeg, a gyökérzónához kell juttatni a vizet!

Több ötlettel nem fárasztalak! :-)

 

Előzmény: bolero84 (11658)
bolero84 Creative Commons License 2012.03.29 0 0 11658
értem. Az megoldás lenne,ha csak nagy melegben nyitnám neki a vizet? Vagy milyen más módszer lehetne még a kiszáradás ellen? Ültetéshez beáztatnám,ha nem lenne eső. Aztán meg nézegetném például egy lyukfúróval,h milyen a talajvízszint és ennek függvényében adnám a vizet. Ritkábban,de akkor bővebben öntözném. Gabonát vetni a sorokba,hogy árnyékoljon neki az első évben?
Köszönöm a segítséget!
Előzmény: imkerei (11657)
imkerei Creative Commons License 2012.03.29 0 0 11657

Természetesen érdemes! Minden növény meghálálja a az öntözést, azonban bizonyos kérdéseket is felvet!

A csepegtető öntözés hatására a szőlőnövény gyökérzetének felső része (harmatgyökerek) fog jelentősen erősödni, ami főleg az alföldön a gyökérzet egy részének károsodását is jelentheti erős fagy esetén. Márpedig mint tudjuk az alföldön elő szoktak fordulni jelentős fagyok!

Ezért a szőlészek általában a talpgyökérzet fejlődését preferálják, a harmatgyökereket, pedig inkább eltávolítják, főleg fiatalabb ültetvények esetén.

A másik gond, hogy augusztust követően már a vesszők beérése miatt sem szerencsés az öntözés.

Szerintem.

Előzmény: bolero84 (11654)
Darikoma Creative Commons License 2012.03.28 0 0 11656

Köszönöm a tanácsokat.

Az udvarom déli fekvésü, mindhárom fajtát ültettem.

Egyik részen lugast szeretnék, ezért nem volt mindegy.

Nem volt tapasztalatom az összehasonlításhoz.

Így rendben van a dolog.

Előzmény: budai2 (11653)
borsika79 Creative Commons License 2012.03.28 0 0 11655
Üdv jacsoj. Köszönöm szépen megjött a szöllővessző.
bolero84 Creative Commons License 2012.03.28 0 0 11654
Sziasztok! Gyökeres szőllőt telepítenék a kicsi földünkre. Érdemes csepegtetőzni? Cukkini lesz fél hold és a végén van egy partos,homok. Negyed hold. A tök csepegtetőzve lesz. Nem nagy plusz lenne azt is be csepegtetőzni a szőlőnek. Az első évben legalább. Tavaji csicsókás disznós projekt nem valosult meg. Most veszek gyökeres kadarkát,chardonnait. 50,50 tövet,vagy csak az egyikből 100 at. Tudtok kiskunmajsa ,szeged körül eladót? Rizlingek,kékfrankos,zweigelt,kövidínka is érdekelne. Többet akarok majd,de csongrádon 170 forint
budai2 Creative Commons License 2012.03.28 0 0 11653

Általánosságban a pölöskei muskotály tényleg alkalmasabb, mert gyorsabb növekedésű, mint a palatina. Nálam kétszer több indát, levelet és négyszer több termést hozott, mint a palatina.
De. Szemközti szomszédunk a palatina levágott vesszőit kért el, és nem a pölöskei muskotályét, azért, mert az ő telke egy észak felé lejtő dombon van, a miénk meg egy dél felé lejtő dombon.
Az ő szőlője kevesebb napot és meleget kap mint a miénk, ezért vitte a palatinát, mert az egy hónappal előbb érik, és van esély arra, hogy nála is beérjen. Legfeljebb egy kicsit később. Ez is lehet szempont.

Előzmény: Darikoma (11644)
imkerei Creative Commons License 2012.03.28 0 0 11652

Valószínűleg ki fog hajtani csak az nem mindegy, hogy hogyan! A derékban elvágott szőlőtőke, lehet, hogy csak alulról fog kihajtani, ami azért gond, mert, ha oltvány volt, akkor az alany hajt ki, ami nem fog értékes termést hozni, esetleg egyáltalán nem terem majd.

Ha saját gyökerén élő szőlő (homoki), akkor is előfordulhat, hogy a kihajtott szőlőből "rugós" változat fog kialakulni.

Ezért azt javasolom, hogy mindenképp, hagyjatok éves vesszőt is a tőkéken, mert az biztos termést fog hozni még ebben az évben és újra lehet belőle nevelni a tőkéket.

Előzmény: kiwancsi (11651)
kiwancsi Creative Commons License 2012.03.28 0 0 11651

Sziasztok!

 

Egy elhanyagolt kerthez jutottunk, amiben sok értékes szőlőtőke van.

Ezek "kordonra" -inkább lugasnak mondanám ha volna teteje- nevelve.

A kb két méter magas szedett vedett állványok bedőltek az utóbbi években. Elkezdtük feltárni a kertet. A szőlőhöz csak úgy tudtunk hozzáférni hogy a töveket kb fél méter magasan visszavágtuk.

Ki fognak ezek a tövek hajtani?

Van tanácsotok?(ui. csak az 1/3-val végeztünk)

 

Köszönöm szépen előre is .

Kiwancsi

Darikoma Creative Commons License 2012.03.26 0 0 11650

Nagyon szépen köszönöm a gyors válaszokat.

Már ültetem is!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!