Keresés

Részletes keresés

Sho217 Creative Commons License 2012.11.11 0 0 5590

Sziasztok!

 

Köszönöm a válaszokat, megpróbálom.

Előzmény: Siógabi (5589)
Siógabi Creative Commons License 2012.11.11 0 0 5589

Szerintem pont azért fordult ide mert "szakember építette" jó drágán...

Ha itt nincs aki tudna érdemben válaszolni Neked akkor talán még itt fuss egy kört!

 

 

http://www.kemencebence.hu/distribution/viewtopic.php?f=2&t=20&start=11320

 

Üdv: Gábor

Előzmény: Sho217 (5584)
kamin1 Creative Commons License 2012.11.11 0 0 5588

Szia!!

 

Ne itt próbáld problémádat megoldani,próbálj szakemberhez fordúlni ,a kemence és a cserépkályha építés nem oly egyszerű mint azt sokan gondolnák többéves tapasztalat kell hozzá hogy jó minóségű kemencét és cserépkályhát építsen valaki,ezt tapasztalatbol mondom ebből élek már igen régóta,kemncéket és cserépkályhát építek.csak azt tudom mindnjkinek tanácsolni nagyom megfontolni az építéseket mert nem egyolcsó dolog egyik sem.

 

Üdv:kamin

 

Előzmény: Sho217 (5584)
skarabeus01 Creative Commons License 2012.11.10 0 0 5587

"--aminek két oldalra megy a szimmetrikus füstjárata, így az nem egyesenes megy ki, hanem bejárja a kemencét, így jobban hasznosítja a forró füstöt.'

No, ez már szörnyecske, sütni lehet hogy jó benne--de fúteni? Ha fúteni is akarsz, kidobni az egészet és egy paraszt-búbost.../ évezredes hagyománya van!!

Az enyém is szögletes, egy zárt 35m2 teraszban van--de kivülről fűtöm.

Előzmény: Sho217 (5586)
Sho217 Creative Commons License 2012.11.10 0 0 5586

Szia,

 

  kép most nincs nálam kéznél, de ez azt jelenti, hogy kívülről búbos kemencének néz ki, de belül nem egy nagy, kemence formájú tűztér van, hanem egy szögletes, aminek két oldalra megy a szimmetrikus füstjárata, így az nem egyesenes megy ki, hanem bejárja a kemencét, így jobban hasznosítja a forró füstöt. Sammot tűztér, sammot járatok, kívül meg körbe tégla.

Előzmény: sancibácsi (5585)
sancibácsi Creative Commons License 2012.11.10 0 0 5585

Ikerjáratos búboskemence?

Hogy ez vajon mit jelenthet?

Jó lenne fotót küldeni, ha tusz.

Előzmény: Sho217 (5584)
Sho217 Creative Commons License 2012.11.09 0 0 5584

Sziasztok!

 

  A segítségeteket szeretném kérni. Tavaly épület nálunk egy ikerjárator búboskemence, és ennek a használatával kapcsolatban lenne pár kérdésem. Az ikerjárat miatt valahol a sima búboskemence és a cserépkálykák közt lehet ez a megoldás (és így nem is nagyon találom meg a kérdéseimre a választ a fúrumokon). Tavaly télen - rásegítésként - sokat használtuk, de valahogy csak ritkán volt olyan meglegtőle, mint amit elvárnék.  

  A kemencében viszonylag nagy a tűztér, 15-20 kg fát be tudok rakni állítva, úgy hogy elől még az ajtóig egy kisarasznyi hely van. Aki építette nálunk azt javasolta, hogy a teljes adadot rakjuk be egyszerre (mondjuk ő 12-15 kg-ot javasolt első körökben), az elől begyújtott fák leégnek, és a láng hátramegy. Begyújtáskor a dupla ajtó egyik szárnya 4-5 újnyira nyittva, van és terszmészetesen az ajtókon levő légbeeresztők is.

  A problémám az, hogy a fák hatalmas lánggal égnek (30-50 cm) és teljesen a légjáratok felé hajnalak, a nagyobb lángok még bele is hajlanak! Égés közben dübörgő hang is van. Ez normális? Mert többet olvastam a témában és azt írták, hogy a nagy és sárga lángok nem jók, túl nagy a kéményhuzat. (A kémény nálunk négyzetes, béleletlen, és még "sapka" sincs a tetején.) Attól félek, hogy a hő nagyrésze kimegy a kéményen. Sőt begyújtáskor szépen előlről hátra kellene mennie a tűznek, de van hogy szinte vizszintesen ég és nagyon gyorsan belobbantja a bentlevő fa nagyrészét, így gyorsabban ég le a berakott fa. Gondoltam arra, hogy inkább csak 3-5 kg-al gyújtok be, és ha parázslik vagy leég, akor rárakok, de valahol azt olvastam, hogy ez csak a vaskályháknál ajánlott.

  Mit javasoltok, hogyan kellene begyújtanom, hogy ne legyen nagy a hőveszteség?

 

(A cserépkályhás fórumon javasolták, hogy itt kérdezzek rá a fentikre, elnézést, a két helyen kérdezésért.)

 

Előre is köszönöm a segítségetek!

Peter

alfi13 Creative Commons License 2012.11.09 0 0 5583

Valóban léteznek ezek a régi hagyományos technikák akinek van elég nagy rutinja annak biztos jó. De ott van a hőmérő és nem kell rutin meg honét szerzek pl libatolat. Mindenki alakitsa ki a saját technikáját. persze azért nagy égés ha vendégeket hívsz a sütésre és valami elég vagy nem akar megsülni, nékem mindketőben volt részem mig nem vot hőmérő a kemencémben.

Siógabi Creative Commons License 2012.11.09 0 0 5582

Ok! Illetve egy marék sót vetnek be, és ha pattog akkor elég forró, stb...

Csak azért kérdeztem, mert az elején egyszer egy kenyeret bevettetem mert a szénvonót kihúzva szép szikrákat hányt... A népi monda szerint az már elég meleg, nos a kenyér 20 perc alatt szénné égett, pedig nem is samottos a kemence hanem tufa...

Előzmény: dakaros (5581)
dakaros Creative Commons License 2012.11.08 0 0 5581

Sziasztok! Van egy másik módszer is amit a régi öregek használtak.A meg tisztított kemence aljára egy kis lisztet szórtak. A liszt gyorsan megbarnult vagy elégett ,akkor még forró a  kemence.Egy idő után megint próbálkoztak. A liszt nem égett el akkor már jó volt a kemence./Bocs hogy bele vau/

Előzmény: Siógabi (5580)
Siógabi Creative Commons License 2012.11.08 0 0 5580

Szia Kedves Kamin1!

 

Nem akarok cinikus lenni, mert a régi öregek sem használtak hőmérőt, és már hallottam több verziót is a kemence "kellő" melegének megállapítására.

Azért megkérdezném, hogy az a hőfok ami a libatoll összerántását okozza az minek a megsütésére alkalmas? Húsok, kenyér, sütemény, rétes, piskóta?

 

Üdv: Gábor

Előzmény: kamin1 (5579)
kamin1 Creative Commons License 2012.11.08 0 0 5579

Sziasztok !!

 

Egy két jó tanács,ha akarjátok hisztek nekem ha nem az sem baj.Néha bele olvasok az itt írotakba .kemencéhez nem kell hőmérő a legegyszerűbb dolog avilágon ha kemence belső tiszta nem kormos akkor tökéletesen fel van melegedve,ha a parázs vonót végig húzod az alján és szikrák röppenek fel akkor akemence fel van fűtve.fogszegy liba tollat végighúzod a

kemence alján ha lasan szép látványosan pöndörödik atoll akemence tökéletes meleg,ha viszont gyorsan össze rántja ameleg akkor túl van fűtve.illy egyszerűűűűűűű.

Egyelőre ennyi.

 

Üdv mindenkinek. www.buboskemence.5mp.eu

rámenős Creative Commons License 2012.11.05 0 0 5578

Mindenkinek köszönöm.

üdv Károly

alfi13 Creative Commons License 2012.11.04 0 0 5577

Én a boltiven levő tégla közepébe fúrtam. Mivel a boltív régi nagyméretű téglából készült igy annak a közepe a kemenv belsejétől 7,5 cm re van és védőcsőbe van. Mikor elkezdek főteni beteszem és csak a sütés végén szedem ki már két éve így működik semi baja a hőmérőnek. Persze ha a láng közvetlenül érné biztos nem bírná.

Előzmény: rámenős (5573)
Siógabi Creative Commons License 2012.11.04 0 0 5576

Még annyi, hogy a lángőrtől vettem, és adtak hozzá perselyt is (a cső ami beépítésre került), különböző méretben lehet kapni, az enyém 50 cm-es a szonda. Azért raktam ilyen magasra, hogy az edényeknek ne legyen útba.

 

http://www.langor.hu/webshop/cikk_doc.php?xtipus=11207

Siógabi Creative Commons License 2012.11.04 0 0 5575

Szia!

 

Nekem a tévő nyílás mellett, közel a dongához. De tudnod kell, hogy bárhova teszed csak irányadó értéket kapsz. Viszont nekem az elején nagy segítség volt. Én egy csövet építettem be, amikor tüzelek a kemencébe kiveszem, és ha má a parazsat is kihúztam csak akkor dugom vissza mert különben szétégne.

Előzmény: rámenős (5573)
rámenős Creative Commons License 2012.11.04 0 0 5574

A cm kimaradt.

Előzmény: rámenős (5573)
rámenős Creative Commons License 2012.11.04 0 0 5573

Helló fiúk.

Egykis segítséget kérnék azoktól akik beépítettek hőmérőt. Hova telepítettétek? Ha belelóg a tűztérbe, nagyon felmelegszik.  Fúrjam kb 1 a téglába?

Siógabi Creative Commons License 2012.11.03 0 0 5572

Egy kis kedvcsináló! :) Kacsa, párolt káposztával, és kovászos kenyér! :)

japipapa Creative Commons License 2012.11.01 0 0 5571

:-)

 

Előzmény: sancibácsi (5567)
sancibácsi Creative Commons License 2012.11.01 0 0 5570

Igen, végülis, a mészpótló is képlékenyít. A mész ugyanis nem csak kötőanyag a habarcsban, hanem képlékenyít is, tehát a bedolgozást is segíti.

De  azt már csak zárójelben jegyezném meg, hogy rengeteg múlik a homokon is.

Előzmény: alfi13 (5568)
alfi13 Creative Commons License 2012.10.31 0 0 5569

Az üvegcserép használatára az edig halottak közül Sabján úr magyarázatát találom a legelfogadhatóbb magyarázatnak.

Előzmény: motrosok (5566)
alfi13 Creative Commons License 2012.10.31 0 0 5568

Mivel ez nem tanult szakmám elhiszem neked. Biztos hogy cement homok és mészhelyetesítő adalékal készült habarcsal nehéz dolgozni mikor ehez a munkához kerestem szakembert kb az ötödik mondta azt hogy ő megcsinálja . Azóta ezzel dolgoztatok.

De azért  nagyon zavar a sok düledező kémény.

Előzmény: sancibácsi (5567)
sancibácsi Creative Commons License 2012.10.31 0 0 5567

Én is úgy gondolom, hogy ezt a 'meszet tilos belerakni' dolgot ne erőltesd :-)

Mindenki tévedhet. Neked ez az első :-) El van nézve.

A habarcs, kicsit lebutítva, lehet:

-mészhabarcs (mész+homok)

-javított mészhabarcs (mész+homok, egy kicsi cementtel)

-meszes cement habarcs (cement+homok, egy kis mésszel)

-cement habarcs (cement+homok).

 

A cementhabarcs nagyon szilárd, de rideg! nem rugalmas egyáltalán; és nem is képlékeny. Vagyis nemezen bedolgozható.

Ezért Én kéményépítéshez (tetőn kívüli részhez mindenképpen) a MESZES CEMENT HABARCSOT ajánlanám. Szabad bele tenni.

 A (víz)szigeteletlen, kültéri támfal esete mészhabarccsal, vagyis csak mésszel, az egy másik történet. Ne abból indulj ki.

Előzmény: alfi13 (5545)
motrosok Creative Commons License 2012.10.29 0 0 5566

Bocsánat hogy beleszólok!

Sabján úr is írt egyik könyvében arról  hogy az üveget a régi öregek a "féreg" elleni védekezés miatt rakták bele--

--csak azért hogy az egerek,patkányok amik sűrűn előfordultak a vidéki portákon,ne bontsák meg a

 kemence alját,mert akkor a javítás nem egyszerű dolog.

Na most hogy ez találkozott a hővezetés,hőszigetelés dologgal az külön jó!

Azt nem nagyon hiszem hogy a 20-as 30-as években nagy mennyiségű üveg hulladék lett volna egy paraszti portán.

 

Ezen a fórumon olvasottakból nagyon sokat lehet tanulni,sok féle vélemény ütközik,mindenki választhat neki tetszőt!

A mesterek ide nem fognak írni,de aki büszke a saját munkájára az itt bemutathatja

Ja! A mester is csak egy ember Ő is csak tanulta valahol.Van olyan akire nem bíznám,inkább magam csinálom!

japipapa Creative Commons License 2012.10.28 0 0 5565

Szerintem a támfalad kidőlésének oka nem a mész, hanem a nem megfelelő dölése a támfalnak és a szakembered nem tett a falazó habarcsba cementet, vagy keveset, vagy döglött volt a mész! A 40 éves kéményed éppen a mész hiánya miatt málik! Valamikor a várfalakat kővel és oltott mész terítéssel készítették, úgy, hogy a felterített követ és égetett meszet bő vízzel locsolták, tehát tulajdonképpen oltották! Ha volt vulkáni hamu hozzá keverté! Mi is a cement? Tudjuk, tanultunk technológiát. Szóval a habarcsba mész kell erősíteni cementet kell tenni, úgy hívják, hogy javított mész habarcs.

 

 

Előzmény: alfi13 (5559)
alfi13 Creative Commons License 2012.10.28 0 0 5564

Teljes mértékben egyetértek veled. Lehet építeni egy kemencét teljesen ugy mint ahogy régen építették pk egy falumuzeumba, De ha az ember sütni is akar vele és megteheti hogy áldoz rá pént lehet korszerübb anyagokat használni.

 Én most építettem egy udvari melegdőt és mivel nem voltam benne biztos hogy az elgondolásom jól fog működni a lehető legolcsóbb anyagokból építettem. Pl a saját kertembe kibányászott agyagból olcsó bontott nagyméretű téglából. De szerencsére kitűnően működik. Ha szétég és ujra kell rakni akkor már lehet hogy az időnek jobban ellenálló anyagokból építem ujra.

Előzmény: Törölt nick (5563)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.28 0 0 5563

Szerintem célszerű, de legalábbis az egyik lehetőség az adott kor technikai színvonalán megépíteni egy kemencét (is). Régen azért használtak bizonyos anyagokat, mert az volt az elérhető legjobb, most meg lehet, hogy van helyette jobb. Persze nem kell mindent kidobni, csak azért mert régi, nyilván egy csomó tapasztalat halmozódott föl abban a korban, amikor a kemence tömegesen volt jelen az emberek életében. Ma ez nem így van, de hőszigetelés, hőtárolás, időjárás-állóság szempontjából nyugdtan választhatunk jobb anyagokat, mert léteznek (már persze, ha tudjuk, hogy az adott helyen mely tulajdonságok fontosak - gondolok itt pl. a samott használatára a kemence aljánál, ami pl. bizonyos szempontból valószínűleg nem jó).

Hedo Creative Commons License 2012.10.28 0 0 5562

Ez így van!

Előzmény: Alapi42 (5561)
Alapi42 Creative Commons License 2012.10.28 0 0 5561

  ' Miért akarod szigetelni a kemencét?  '

 

 

 Jó kérdés , de eccerű a válasz !

 Azért hogy a hő benne maradjon !

  Ellentétben a kályhával ! Ott a cél pontosan az,  hogy gyorsan távozzon onnan.

 Néha gyorsítják is a hőtávozását úgy,  hogy vizet belévezetnek,  majd  amikor felmelegedik,  akkor kivezetik. De ekkor már nem kályha hanem kazán.

 Aztán vannak öszvérek is.

 pl. amikor a kemencével fűteni is akarunk.

 Nos ilyenkor a dilema legyen szigetelés vagy sem ?

 Ez már rázósabb kérdés !!

.

Előzmény: Hedo (5552)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!