Keresés

Részletes keresés

GENOM_66 Creative Commons License 2012.04.10 0 0 11716

Csak egy kis kiegészítés a pontosság kedvéért: a Basudin 600 EW különféle molyok, tetvek, legyek stb. elleni permetező szer. Valóban létezett ugyanakkor a Basudin 5 G, ami talajfertőtlenítő granulátum volt (kivonták). Persze szőlőben igazából mindkettő felesleges, de a Basudin 600 EW-nek gyümölcsösben még lehet létjogosultsága.

Előzmény: RAMBO (11715)
RAMBO Creative Commons License 2012.04.10 0 0 11715

- Mikal C64  - szerintem visszavonták az engedélyét, amúgy perenoszpóra ellen használták

- Necator 80 WG  - lisztharmat elleni kéntartalmú szer

- Basudin 600 EW - ez talajfertőtlenítő, kiskertekben használják, szerintem szőlőben ne használd

- Decis - rovarölő, ne használd

- Score - ezt barackosban szokták tafrinia ellen használni, felszívódó

- Miltox Speciál Extra WP - nehézfémtartalmú perenoszpóra, botritisz elleni szer

- Bi58 (ez tudom, hogy engedélyhez kötött, a Nagyapám anno még kaphatott, mert volt vizsgája, vagy mi). - ezt kurvára ne használd, rovarölő

 

- Thiovit Jet (ezt mondjuk ismerem, ezt szoktuk használni rendszeresen)

 

Nem tudom, hogy a papa mióta nem használja a cuccait, de a tisztán nehézfém és kéntartalmú szereken kívül szerintem semmit ne használj, mert a komplex vegyületek idővel lebomlanak. Javaslom add le szereket egy növényvédelmi szakboltban megsemmisítésre (veszélyes hulladék).

 

Amúgy meg itt érdemes olvasgatni szőlővel kapcsolatban: http://szolo.blog.hu/2009/04/15/permetezesi_menetrend

Előzmény: Phnx (11692)
Phnx Creative Commons License 2012.04.10 0 0 11714

OFF

 

Szőlővel még én sem próbáltam, de más növénnyel már igen. Pl. a "Ficus Benjamina" és "Ficus Natasha" szobanyövényeimet már többször szaporítottam így. Vékony, fiatal, de már fás ágakat vízbe dugva szépen kigyökerezett eddig mindegyik, utána elültetve szépen fejlődnek. 

 

ON

 

Most én is beraktam vízbe pár tő "nemtommilyen" szőlőt, egyelőre 1-2 elkezdett kihajtani, majd meglátjuk, hogy gyökerezni mennyire akarnak. 

Előzmény: Ádi_batya (11712)
Tamasa Creative Commons License 2012.04.09 0 0 11713

Sógorom említette szőlőnél a vízbeni gyökereztetést, hatákonyságról nem tudok beszámolni ez ügyben.

Keresek piros csemege szőlő oltóanyagot: Moldova érdekelne elsősorban, de bármilyen vörös csemege szőlő szaporító anyagnak örülnék. Van 10 tőke fehér csemegeszőlőm szeretnék pár tőke vöröset is

Előzmény: Ádi_batya (11712)
Ádi_batya Creative Commons License 2012.04.09 0 0 11712

Ez saját tapasztalat?
Én már próbáltam (igaz nem szőlővel)
de gyökér eresztés helyett teljesen kihajtottak és utána mindig elrohadtak :/
De ha valóban működik szőlőnél, akkor párat kipróbálok úgy is! 

Előzmény: Tamasa (11711)
Tamasa Creative Commons License 2012.04.09 0 0 11711

Nem árt, de talán akkor értél volna el legjobb eredményt a gyökereztetéssel ha mondjuk egy 5 literes üveg vízbe állítottad volna a vesszőket

Előzmény: Ádi_batya (11710)
Ádi_batya Creative Commons License 2012.04.09 0 0 11710

Köszönöm szépen!
Igen jól gondolod :)
Ezek csak kísérleti nyulak itt benn. Az udvaron ledugtam kb. 10 hasonlót persze jóval mélyebre mint itt lehetőségem volt :)
Néhányat kalapácsdugványnak vágtam, bennük talán még jobban bízok.
Szerinted vágjak le a levelekből?
(a legtöbbről lecsíptem) 

Előzmény: Tamasa (11709)
Tamasa Creative Commons License 2012.04.08 0 0 11709

Kicsit bekéstél a dugványozzásal ha már kipattantak a rügyek szerintem, és mélyebbre kellett volna ültetni a vesszőket kb anyinak kellene kilátszani 2 szem amennyi neked a föld alatt van. Tavaly tavasszal tettem le vesszőket kb 30 db-ot szabadföldbe 3 félét 50% eredményel megmaradtak tél előtt kissé felkupacoltam a földjüket, megúszták a -20 fokot a hó alatt. Ne add fel ha most nem sikerülne, ha kérsz küldök az enyéimből esetleg gondolom oltás alanynak szeretnél nevelni pár vesszőt

Előzmény: Tamasa (11708)
Tamasa Creative Commons License 2012.04.08 0 0 11708

Radiátorrol szerintem vedd le ha még mindig tart a fűtésszezon, a meleg felszálló levegő a vesztüket okozza.

Előzmény: Ádi_batya (11707)
Ádi_batya Creative Commons License 2012.04.08 0 0 11707

Íme
 
Kettőn hagytam meg a felül lévő levélkezdeményelet.
A hirtelen melegtől és párától egy nap alatt kinőttek.
Jól csinálom? Levél és zacsek maradjon?

Előzmény: Ádi_batya (11705)
Ádi_batya Creative Commons License 2012.04.07 0 0 11706

* radiátor-közelbe

Előzmény: Ádi_batya (11705)
Ádi_batya Creative Commons License 2012.04.07 0 0 11705

Sziasztok!
Ma dugványoztam vadszőlő vesszőket.
Tudom, hogy nem a legjobbkor, (már jönnek a levelei)
de hát vad... Szerintetek jó eséllyel ered?
Néhányat behoztam cserépben a lakásba, radátorközelbe, hátha... 

GENOM_66 Creative Commons License 2012.04.06 0 0 11704

Küldtem mailt!

Előzmény: Phnx (11701)
Phnx Creative Commons License 2012.04.05 0 0 11703

Huh... nem semmi.

 

Előzmény: Ádi_batya (11702)
Ádi_batya Creative Commons License 2012.04.05 0 0 11702

Belinkelem ide is, itt nagyobb a forgalom!

Nagyüzemi omega 

Phnx Creative Commons License 2012.04.05 0 0 11701

Áhá, szóval Te is Tüke vagy? :)

 

Nekem mondjuk Kővágószőlősön van a Tanyám, de Pécsett lakunk.

 

Tudsz segíteni, hogy honnan, kitől tudnék jövőre beszerezni a környéken pár tő Hárslevelűt és Cirfandlit?

 

Hársból olyan 30-35 tő kéne, Cirfandli talán 10-15, egyelőre.

 

Előzmény: GENOM_66 (11700)
GENOM_66 Creative Commons License 2012.04.05 0 0 11700

Ennyi idős szerek nagy valószínűséggel jók még!

Hogy milyen készítmények ajánlottak a szőlőre? Erre nehéz választ adni. Függ a területtől, művelésmódtól, stb. Van aki a fertőzésmentes száraz időben is a felszívódó legújabb "csodaszerekkel" fújja. Én szinte csak kontakt szert használok (nagyjából réz + kén) és az igen extrém és tanulságos 2010-es évben egyszeri virágzáskokori Cabrio-top kezeléssel kiegészítve érdemi betegség nélkül megúsztam a pécsi szőlőimben.

Előzmény: Phnx (11696)
Daeril Creative Commons License 2012.04.04 0 0 11699

Értelme szerinem sincs sok, csak példának hoztam, hogy a művelet kivitelezhető és a tőkék meg is maradnak. Már ha hihetünk a videónak és nem marketing kamuzás a pincétől.

Előzmény: Cirfandlia (11698)
Cirfandlia Creative Commons License 2012.04.04 0 0 11698

 

Hát ez komolytan.... 150 éves tőkéket így, ekkora földlabdával átülteni.

Előzmény: Daeril (11688)
Phnx Creative Commons License 2012.04.04 0 0 11697

Ismét köszönöm, figyelni fogom a BASF oldalt, nagyon jó!

 

Előzmény: GENOM_66 (11695)
Phnx Creative Commons License 2012.04.04 0 0 11696

Ja és hogy mikoriak a szerek: többnyire 2007-2009 közöttiek, ekkor vásárolt utoljára szereket a Nagyapám. 2010-től már én vettem, ami egyes egyedül kimerült a Thiovit Jet-ben, gyakorlatilag alig használtam mást.

 

De voltak is apróbb gondok, ami miatt ugyan kíméletesen, de szeretném kicsit kifejleszteni jobban a védekező permetezést.

 

Egyébként ha elfogynak az említett régebbi szereink, most mit érdemes vásárolni helyettük?

 

Mit ajánlotok szőlőre?

 

Én a Syngenta permetezési programját nézegettem, csak abban elég sok a drága szer, meg olyan is van benne, ami engedélyhez kötött, vagy mi.

 

 

Előzmény: GENOM_66 (11693)
GENOM_66 Creative Commons License 2012.04.04 0 0 11695

http://www.agro.basf.hu/agroportal/hu/hu/m_information_material/m_grapeprotective_forcast/Grape_Protective_Forecasts.html

 

Többek között itt találsz - szerintem korrekt előrejelzéseket (persze némi szűrő azért kell!). Vannak más ilyen oldalak is de én főleg őket szoktam böngészni, ill. itt a fórumon is ha figyelemmel kiséred olvashatsz majt többnyire aktualitásokat.

Kérdésedre: ha előző évben nem volt komolyabb lisztharmat fertőzés, akkor 2-3 leveles állapotban én még nem szoktam permetezni (de ez részben vérmérséklet kérdése is). Függ ez a közeljövő csapadékosságától és a hőmérséklettől is. Lehet  már valóban 2-3 leveles állapotban megfújni, de szerintem elég a 4-5 leveles állapotban, vagy kicsit később is, de akkor a kén mellé réz vagy inkább rézpótló (mankoceb stb) a peronosz ellen. A lényeg (az én olvasatomban), hogy a virágzat megnyúlásától az intenzív bogyóméret növekedésig rendszeresen permetezve legyen e két fő károsító ellen a szőlő, időjárástól függően 10-14 naponként.

 

Előzmény: Phnx (11694)
Phnx Creative Commons License 2012.04.04 0 0 11694

Nagyon köszönöm a kimerítő választ.

 

Még ha lehet egy buta kérdésem :)

 

Eddig még csak lemosó permetezést csináltam a szőlőmnél (Bordói lé), én úgy terveztem, hogy legközelebb 2-3 leveles állapotban szórom meg Thiovittal.

 

Jó az elképzelésem?

 

A többi szert mikor kezdjem el használni? Vagy mehet együtt a Thiovittal, szóval amikor azt szórom, miből rakhatok/rakjak még a töltetbe? Gondolom akkor a Necator felesleges, illetve nem kell a Thiovit mellé, ha hasonlóak.

 

Kösz és bocs, ha hülyeségeket kérdezek, nagy gondban vagyok: eddig 10 éven keresztül Nagyapám segített a permetezéskor, ami abból állt, hogy ő keverte ki a szereket, nem kellett foglalkoznom vele, én már csak magát a permetezést végeztem. Ő viszont most már nagyon beteg, nem tud segíteni és magamra maradtam, nem tudom, mit, mikor, mivel keverve lehet használni :(

 

Előzmény: GENOM_66 (11693)
GENOM_66 Creative Commons License 2012.04.04 0 0 11693

Necator és Thiovit lényegében ugyanaz (elemi kén), lisztharma ellen tökéletes ált. 0,3-0,5 % dózisban, és amennyiben nem lesz extrém erős lisztharmat járvány úgy ez a szer önmagában megoldhatja a lisztharmat kérdést.

Miltox: réz + rézpótló keveréke, peronoszpóra ellen tökéletes, amennyiben nem lesz extrém peronosz járvány, ezzel is meg lehet oldani a kérdést. 0,3-0,4 % kb a koncentráció, de mindegyik szerre alaposan rá szokták ezeket írni.

Mikal: szintén peronosz ellen van, Efozit-Al és réz keveréke, az előbbi felszívódó komponens, ha peronoszpórás évre van kilátás, akkor érdemes használni. Viszont más felszívódó peronosz elleni szerrel ellentétben ezt többször egymás után, folyamatosan kell használni a kívánt hatás érdekében, úgy szokták mondani hogy etetni kell vele a növényt. Amúgy állítólag hatásos.

Score: ez gyümölcsösbe való, alma varasodás, őszibarack tafrina stb ellen.

A többi szer rovarölő, szőlőbe többnyire felesleges, sőt inkább ártunk vele. Persze lehetnek molyosabb vidékek, ahol a szőlőmolyok ellen érdemes már védekezni, de csak akkor ha érdemi lárvakártételt tapasztalunk. Gyümölcsösbe különféle gyümolcsmolyok és tetvek ellen szükség lehet rájuk, de ha elfogynak, ilyeneket inkább már ne vegyél, mert vannak ezeknél jóval korszerűbb, kíméletesebb rovarölők is.

 

Azt, hogy jók e még a szerek, ahhoz kellene tudni hogy mikori gyártásuak, de kén és réztartalmú szerek tipikusan nem a bomlékony kategória, a score és a mikal felszívódó komponenséről nincs tapasztalatom, a többi is valószínüleg jó még.

Előzmény: Phnx (11692)
Phnx Creative Commons License 2012.04.04 0 0 11692

Sziasztok!

 

Egy nagy nagy segtitséget szeretnék kérni tőletek.

 

Lassan be kell majd szereznem az idei permetező szereket, de mielőtt ezt megtettem volna, benéztem a Nagyapám permetszer tároló ládikájába, és a következő szereket találtam.

 

Azt szeretném megtudni, adjatok kérlek tanácsot, hogy melyik szert használhatom, jók e még, mikor érdemes majd használnom, melyiket-melyikkel lehet (ha lehet) együtt, keverve használni, stb.

 

Szőlőre és gyümölcsfákra egyaránt szeretném használni.

 

Szóval, ilyen szereket találtam:

 

- Mikal C64

- Necator 80 WG

- Basudin 600 EW

- Decis

- Score

- Miltox Speciál Extra WP

- Bi58 (ez tudom, hogy engedélyhez kötött, a Nagyapám anno még kaphatott, mert volt vizsgája, vagy mi).

- Thiovit Jet (ezt mondjuk ismerem, ezt szoktuk használni rendszeresen)

 

Szóval, elsősorban szőlőre érdekelne, hogy melyik szert mikor, milyen dózisban használhatom?

 

Köszönöm előre is a tanácsotokat, javaslatotokat!

 

Üdv,

Csaba

 

ABorcsa Creative Commons License 2012.04.04 0 0 11691

medveger, tp329, Daeril
Nagyon köszönöm a gyors és hasznos válaszokat, videót.
Sajnos mi nem rendelkezünk ilyen csoda-ásómasinával, maradna a kézi erő a kiásásra ...
A tőke nagy valószínűséggel nem oltvány, s sajnos elég messzire kellene átvinni (8 vagy 10 méterre átlósan), tehát ez nem megoldható. :(
Így marad a kiásás, aládöntés - vagyis a próbálkozás november táján.
Remélem az iskolás vesszők megfogják (most szépen duzzadnak a rügyek), s ha az öreg tőke nem is éli túl, a fiatalok megerősödve kárpótolnak majd.
Alkalomadtán lefotózom és teszek fel képet róluk, mert 2 ilyen aggastyán tőke van. Talán akkor a fajtát is be lehet majd azonosítani pl. leveléről, terméséről?!

medveger Creative Commons License 2012.04.03 0 0 11690

Tegyük azért hozzá, hogy akinek megélhetése, munkahelye a szőlő, azok közül is sokan választják a bio-megoldásokat (van hogy gazdasági, van, hogy marketing-, s van, hogy elvi megfontolásból).

És ahogy mondtad: ha hetente-kéthetente tudok csak ott lenni a növényem mellett, nem sok esélyem van kizárólag kontakt szerekkel...

Előzmény: jacsoj (11689)
jacsoj Creative Commons License 2012.04.03 0 0 11689

Igen, a bio termesztésben ajánlják. Naponta nézegeted a növénykédet, és, ha valami miatt nem tetszik, akkor beavatkozol. Ha ügyes vagy, akkor elmondhatod, hogy van bio termésed, ha nem vagy ügyes, akkor megveszed a profi védelemben részesített gyümölcsöt.

Az elavultságot a permetszer keverése, kijuttatása, védelmi mechanizmusára gondoltam.

Vannak nagy permetszer gyártó, árusító cégek, nem akarom itt leírni a nevüket, de mindegyikük ajánl korszerű vegyszereket, csak győzd megfizetni. Ha mindennap nem tudsz kimenni a szőlődbe, akkor biztosra kell menni, nem beszélve azokról ,akiknek megélhetése, munkahelye a szőlő.

Előzmény: dezso (11682)
Daeril Creative Commons License 2012.04.03 0 0 11688

Tehetősség és lehetőség kérdése - gazdag ausztál kollégák a következőképpen jártak el:
állítólag termett... 

Előzmény: tp329 (11687)
tp329 Creative Commons License 2012.04.03 0 0 11687

99%, hogy nem sikerül, vagy ha meg is marad csökött lesz, nehezen indul fejlődésnek. Nekem 4-5 éves tőkék átültetésével is nagyon rossz tapasztalataim voltak. Megmaradtak, de igazából sose heverték ki. Új telepítésből szebb növényeim lettek volna.

Ezek mondjuk oltványok voltak. És biztos függ a fajtától is.

Na, de ott az az 1%, ha zöld újjú kertész vagy, bármi lehet. :-)

Egyáltalán oltványról vagy saját gyökerűről van szó?

 

Saját gyökerűt maga alá döntéssel is meg lehet ifjítani, vagy ha útban van (de csak a felszínen) akkor jól visszavágva (ahogy tettétek is) a fejlődő több méteres vesszőkkel lehet a velük elérhető távolságban új növényt nevelni. Persze az öreg tőke egyidejű aládöntésével. Jó kis földmunka!

 

Ha mégis az átültetést próbáljátok, akkor a talpgyökerekig ki kell ásni és a lehető legtöbb gyökérrel kivenni és gondosan elültetni.

Az első pár évben fiatal szőlőként kezelni. Nem túlterhelni! Azután majd kiderül.

 

Sok sikert!

 

 

Előzmény: ABorcsa (11685)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!