Keresés

Részletes keresés

Pettviki Creative Commons License 2010.06.15 0 0 2618
California Masti Test
A mastitis (tőgygyulladás) kimutatására alkalmas gyors teszt.
Előzmény: Törölt nick (2612)
rosie78 Creative Commons License 2010.06.15 0 0 2617
de akkor mi szerint étkeztek...vagy miket esztek??...ezek szerint húst nem??
Előzmény: Törölt nick (2613)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.15 0 0 2616
Azt mondd meg kérlek, mit kell ahhoz csinálni, hogy a kecsketejből rózsaszín, sőt, egyszer zöld sajt legyen a fehér helyett? :D Egy-egyszer megtörtént, hát nem volt gusztusom már formába tenni, inkább kutyaeledel lett belőle. Miféle baktérium okozhat ilyen színt?
Előzmény: elefada (2603)
rosie78 Creative Commons License 2010.06.15 0 0 2615
Mit is??
Előzmény: faqkac (2611)
faqkac Creative Commons License 2010.06.15 0 0 2614
Anyáddal sem könnyű az élet!
Előzmény: Törölt nick (2613)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.15 0 0 2613
Tudom, hogy nem kell melegebb (csak most melegebb van itt bent :D sőt, mikor kint hűvös van, itt bent akkor is meleg a sparhelt miatt), és rendesen fölmelegítettem a habzás kezdetéig, de mégsem működött. Lehet, hogy nem volt elég steril a rozsdamentes lábos, amibe tettem. Most meg édesanyám nem akarja engedni, hogy újra próbálkozzam, mert hogy úgyis elrontom... Meg hogy úgysem tudjuk vagy fogjuk fölhasználni a túrót. (Megjegyzem, édesanyám nem főz semmit, merthogy a "főtt étel egészségtelen". Én sütök-főzök, pedig nem igazán tudok. És még kőrözöttet sem készíthetnék letolás nélkül, mert összevegyítem a szénhidrátot és a fehérjét, amikor rákenem a kenyérre... o.O` )
Előzmény: elefada (2574)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.15 0 0 2612
Ömm, ez a CMT minek a rövidítése amúgy?
faqkac Creative Commons License 2010.06.15 0 0 2611
Igeeeen!!! Míg élek nem felejtem el!!!
Előzmény: rosie78 (2608)
Pettviki Creative Commons License 2010.06.15 0 0 2610
"meg se mozdult a savfok"

Ebben a dög melegben (22-24 fok van bent), az esti tej másnap délutánra megalszik. Kellemesen savanykás, lágy aludttej lesz belőle. (Nem úszik fel a tetejére, nem boborékos.)

"nekem soha nem volt ilyen nyúlós"

Amelyik kecskénél egy kicsit is "nyúlós" lesz a tej a CMT-vel reagálva, azt külön fejem. (Most kettő ilyen van, mindkettő már benne van a korban. Le kéne vágni őket, de sajnálom. Különben látszatra teljesen egészséges a tejük, csak nyersen nem alkalmas feldolgozásra.)

Nem véletlen, hogy saját tejjel dolgozom, a vásárolttal már többször pórul jártam én is.
Nagyon körültekintően kell kiválasztani, kitől veszünk, és lehetőleg megkérni, hogy ugyan már ne fejje bele az öreg fejősöket, és rendszeresen ellenőrizze a sejtszámot.
Plusz: fejőgép állapota, tisztaság, leszűri-e tejet, ha igen mivel, stb...
Előzmény: elefada (2600)
Pettviki Creative Commons License 2010.06.15 0 0 2609
Elefada!

"Ha natúr tejbe teszed a kultúrát, a colit nem győzi le, ebböl nem lesz sajt."

Kérlek szépen! Ilyet nem lehet csak úgy kijelenteni!

Minden nap bő 50 liter nyers kecsketejből csinálok így sajtot. Hol teszek bele kultúrát, hol nem, attól függ, milyen sajtot akarok készíteni.
Nem szokott colis lenni. Vagy mindegyik az, csak nem veszem észre?!

Előzmény: elefada (2600)
rosie78 Creative Commons License 2010.06.15 0 0 2608
Ha egy kis időt ki tudsz még bekkelni lehet tudok segíteni neked tej ügyben.......te írsz csepelről ugye??
Előzmény: faqkac (2607)
faqkac Creative Commons License 2010.06.15 0 0 2607
1pici tévedést látok a dologban!
Piacon veszem a tejet és nálunk 2féle tehéntej kapható! 1pasztőrözött és 1"frissen"fejt. Mindkettőt lefölözik, (szerintem meg is mossák) mert ha hűtőbe teszed, az üvegben nem, hogy nem keletkezik dugó, de még csak 1mm föl sem!!! :-(( Szóval a színe nem a zsírosságtól olyan amilyen!

A soroksári tehenészet megszűnt, (a környéken nem találtam másikat) ezért vagyok rászorulva a piacra! A kecsketej (amit ugyan jobban szeretek) meg 500ft/liter abból nem szeretnék sajtot csinálni! Mifelénk túlságosan felértékelődött a "szegény ember tehene"!!
Előzmény: elefada (2603)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.15 0 0 2604
Aha. És ezt fotóról. Az eszem megáll :-)
Előzmény: elefada (2603)
elefada Creative Commons License 2010.06.15 0 0 2603
A színén látszik, hogy fölözetlen zsíros tehéntejből készült. A A kecske hófehér.
Előzmény: Törölt nick (2587)
elefada Creative Commons License 2010.06.15 0 0 2602
Azért rosszkor, mert a tejek rosszak.
Előzmény: faqkac (2599)
elefada Creative Commons License 2010.06.15 0 0 2601
sajtkészítést.
Előzmény: faqkac (2598)
elefada Creative Commons License 2010.06.15 0 0 2600
Tavaly a kecskés fórumon emlékszel erre a témára kicsiktől, nagyoktól kaptam érte hideget, meleget, de segíteni senki nem segített se itt se ott. 20 liter tej ment a csatornába. Azóta faggattam goglit, gyűjtöttem infót( ezért is megkaptam a magamét), kaptam kölcsön pH merőt, majd vettem, egy hónapja elkezdtem kísérletezni, s tudom a választ és a megoldást is.
A koli egy baktérium, mivel nem élünk steril világba, millio baktérium körúlvesz minket, de nem betegít meg, csak akkor, ha az immunrendszer valami miatt meggyengült
Tejelő állatoknál akár takarmányváltás, akár stressz kihozhatja, de leginkább az időjárás változás. Most tömeges, túl nagy volt a változás. Ma nyugodtam meg igazán. Tuti helyről hozzuk a tehéntejet egy héten egyszer, s mivel a múlt héten colis volt a sajt,CHN22-vel leteszteltem Cmt,vel, HÁT...nekem soha nem volt ilyen nyúlós. Megindítottuk termoval, s 4,5 óra után sóban volt a koli nélküli sajt. 4 nap múlva az íze tökéletes lesz, (sokszor csináltuk már ezt a technikát) s ez nyers tej. A tehéntej erjedési készsége sokkal erősebb, a colis sajt is kierjed, simán lemegy 5,2- re semmi bajod nem lesz tőle, ha csak nem vagy immunbeteg.
A kecsketej egész más eset. Nagyon lassan indul, s ha kolis megáll félúton , később levet ereszt,
Csináltam már többször erjedési próbát, eredmény:sima jó termizálva=alvadás:kb24 óra, spontán kb 72 óra.
A kolis, mikor nem volt ilyen meleg, 120 ó után sem aludt meg.Ebben a dög melegben másképp történik.
A tegnapit akár meg is mutathatom. Ugyanabból az esti és reggeli tejből, nyersen tettem egy mintát, egybe meg CHN-T, majd termizáltam 63 fokon 30 percig, s készítettem belőle egy lilahagymás gomolyát. 12 kor indítottam, s 22- re sóba került, 5,2 pH- VAL, Tehát biztos jó lesz. Közben a nyers sima tej 20 óra után "megaludt" savanyodás nélkül 5,3 pH a kultúrás sima viszont lesavanyodott 4,4-re (normál tejnél spontán alvadás 4,6-4,7)s nem aludt meg.
Este a friss tejböl, bár tudtam hogy nem lesz jó, 2 litert beáldoztam kultúra nélkül, ahogy Viki tanácsolta, mert szerinte nem kell a kultúra. Mint vártam, meg se mozdult a savfok, reggel se, se az alvadékon, se a tejen, amit mintának hagytam. Dani kutyám örült neki, papa meg morgott, hogy nincs friss túró, a fagyóból kell kiolvasztani a reggelijéhez. Rövidre zárva, a coli van volt lesz, meg kell tanulnunk eggyütt élni vele, és nem elpocsékolni a finom tejet. Megoldás: vagy erös savanyító,(de a kecskéből túl kemény lesz, azért teszek erre is egy lágyító kisérletet) vagy termizálás 64 fok 30 perc, vagy 68 fok, azonnal hűtés, de a kultúrának több idő kell, mert csökken a savfok.
Ha natúr tejbe teszed a kultúrát, a colit nem győzi le, ebböl nem lesz sajt.
Ilyen hosszú hszt még soha nem írtam, de remélem érthető.
Előzmény: krezidiesel (2584)
faqkac Creative Commons License 2010.06.15 0 0 2599
Bocsánat nem későn kezdek, hanem rosszkor!
Előzmény: faqkac (2598)
faqkac Creative Commons License 2010.06.15 0 0 2598
Akkor légy szíves írd le, egy 1*ű pesti parasztgyereknek, hogy mit értesz sajtolás alatt?
Amit én későn kezdek és még ráadásul sláger is?!?
Előzmény: elefada (2591)
krezidiesel Creative Commons License 2010.06.15 0 0 2597
Tündérek!
Előzmény: rosie78 (2590)
Pettviki Creative Commons License 2010.06.14 0 0 2596
Brucella, tbc vizsgálat kötelező a kistermelői engedélyhez.
Voltak olyan évek, amikor a brucella nem volt kötelező, de amikor az az ominózus eset volt a Zalában a kecsketejjel, megijedtek, és most megint kötelező, nagyon komolyan is veszik...
Majd elefada összefoglalja neked, ha van kedve.
Nálam ez egyáltalán nem téma. Nagyon régen nem volt már colis sajtom.
(Akkor szintén hasonló okokból kifolyólag, mint nálad.)
Előzmény: krezidiesel (2584)
Pettviki Creative Commons License 2010.06.14 0 0 2595
Miért kötsz bele?
Szerintem teljesen érthető: ha melegebb a tej, rövidebb az alvadási idő, ezért hamarabb megalszik a kevés oltó ellenére is, mint ahogy a krémsajthoz kívánatos lenne. Közben szintén a melegtől, gyorsabban savanyodott is, nem szép lassan, mintha 20 fokon lett volna.
Nézd, én biztos nem fogalmazok olyan szakszerűen mint te, mert már régebben tanultam ezeket, és mostanában olvasni se igen van időm, csak annak nézek utána, ha valamire konkrétan szükségem van.
(Amit leírok, azt tapasztalatból írom.)
Előzmény: elefada (2575)
rosie78 Creative Commons License 2010.06.14 0 0 2594
Mármint úgy érted hogy nyáron??? hogy rossz időben??
Előzmény: elefada (2581)
rosie78 Creative Commons License 2010.06.14 0 0 2593

????

 

 

ááá nem lesz itt semmi ahogy próbálok visszagondolni egyre jobban az rémlik hogy csak 1fecsivel tettem bele az oltóból.....egész héten nagyon frankón működnek a sajtjaim...

 

 

Vannak ám dolgaim...DD múltkor szentségeltem hogy szar a joghurtkúltúrám mert nem sűrűsödik be a cucc......aztán szépen rájödtem hogy a CHN22-ből nem igen fog sikeredni a joghurt....pedig még színkódok is vannak ugye a kúltúrás zacsin..DDD

Előzmény: elefada (2592)
elefada Creative Commons License 2010.06.14 0 0 2592
kOLIGYUSZI
Előzmény: rosie78 (2583)
elefada Creative Commons License 2010.06.14 0 0 2591
Amiröl te beszélsz, azt préselésnek hívjuk. Igy van, a gomolyát nem kell préselni.
Előzmény: faqkac (2582)
rosie78 Creative Commons License 2010.06.14 0 0 2590
szóval ők:::DD
Előzmény: rosie78 (2589)
rosie78 Creative Commons License 2010.06.14 0 0 2589
"Kútvizet ittunk, nyers tejet ittunk"...Ők az én lányaim...éppen a reggeli italukat gyűjtik be..DD
Előzmény: krezidiesel (2584)
rosie78 Creative Commons License 2010.06.14 0 0 2588

az óvári oltót használom...1.7ml/10liter tej....bár én kecskénél bele teszem a 2ml...(tehénnél is ha éppen úgy sikerül..DD)

 

 

ha ezt az oltót túllövöd akkor bitang keserű lesz a sajt...5militől 100%

Törölt nick Creative Commons License 2010.06.14 0 0 2587
Kiakadtam. Azt én is látom már,hogy kolis. De azt honnan tudod,hogy tehén???
:-)
Előzmény: elefada (2581)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!