Keresés

Részletes keresés

gsmotoros Creative Commons License 2022.02.09 0 0 128465

Köszi, megnézem majd, hogy mozog benne a kábel és akkor meglátjuk majd :-)

Előzmény: kiggyo (128460)
gsmotoros Creative Commons License 2022.02.09 0 0 128464

Hmm, végülis igen, de akkor a topik tanulsága alapján inkább máshol vezetem. Van egy külön gégecső-védőcsőben menő, egy még külső 110-es védőcsőben levő fűtés mellett vezetném. Akkor ott nincs annyira erősáram, illetve külön védőcsőben megy a termosztát drót.

Előzmény: Atis57 (128459)
_ZE Creative Commons License 2022.02.09 0 0 128463

"kár is agyalni tovább, marad a wifi átlövés." - Vagy kültéri feszítősodronyos optika... Kérdés, hogy milyen költségkeret és milyen sávszélesség/latency/rendelkezésre állási igények vannak... Én számolgattam, és nagyon az optika jött ki költséghatékonyabbnak...

Előzmény: kiggyo (128460)
_ZE Creative Commons License 2022.02.09 0 1 128462

Gányolni lehet, de ahol bármilyen szinten van időszakos erősáramú felülvizsgálat, és azt rendesen csinálják, ott ez szép nagy piros betűkkel kerül bele a jegyzőkönyvbe, mint kvázi "azonnal" megszüntetendő hiba.

Előzmény: kiggyo (128460)
_ZE Creative Commons License 2022.02.09 0 0 128461

"Az optikai vezeték felmerült nekem is. Ámde egy helyrajzi számról beszélve necces, hogy a Telekom hajlandó-e kettő optikát bekötni egy telekre."

Miért kéne hozzá a Telekom? 4*9/125 optikai kábel, (~200Ft/m), hosszban annyi, hogy mindkét végén legyen 1-2m pluszban, behúzás után pigtail vagy doboz+aljzat+patchkábel a végekre, illetve egy-egy optikai/réz médiakonverter. Ezzel foglalkozó cég tud neked eszközt ajánlani és árat mondani kábeltől kezdve mindenre. Igen, ezt nem fogod tudni fullban összerakni saját magad, ez igaz, és drágább is lesz, mintha rézzel csinálnád - viszont időtállóbb lesz, az is biztos.

Előzmény: gsmotoros (128449)
kiggyo Creative Commons License 2022.02.09 -1 0 128460

a zavartól ne aggódj, millió helyen basszák bele egy kábelcsatornába (szabálytalanul) az UTP-t a millió erősáramú kábel mellé, és céges hálók mennek vígan így.

Otthonra nem aggódnék.

 

De mielőtt beleéled magad, próbálj rá hogy egyátalán mozdul-e az a jelenlegi köteg benne. Ha nem akkor kár is agyalni tovább, marad a wifi átlövés. 

A wireless-bolt tele van okosságokkal erre.

Előzmény: gsmotoros (128449)
Atis57 Creative Commons License 2022.02.09 0 0 128459

Szia!

 Persze , teljesen érthető.

 

Akkor begyakorlod  a vezetékek ki.be húzását ?

Előzmény: gsmotoros (128458)
gsmotoros Creative Commons License 2022.02.09 0 0 128458

Köszönöm, értem. Valamennyire megfontolandó, de alapvetően a vezetékes megoldás felé húz a szívem.

Előzmény: Atis57 (128456)
gsmotoros Creative Commons License 2022.02.09 0 0 128457

Köszönöm az ötletet, mondjuk ez nem olcsó, meg ugyanúgy a szabadban valami esőmentes helyet kéne neki keresni. Ennyiből egy kicsit szenvedek és akkor már vezsek optikai végpontokat és építek valami atomstabilat. De persze értem, hgoy ez úgymond készen jön és a behúzós szenvedés nullázódik

Előzmény: még1MbR (128455)
Atis57 Creative Commons License 2022.02.09 0 0 128456

Szia!

 kb igen . a vevő oldal azért bent legyen --a vezeték engedi.

 

 

A profi megoldása  a következő hozzászólásban     még1Mb  kollégáé.

 

 

Előzmény: gsmotoros (128454)
még1MbR Creative Commons License 2022.02.09 0 0 128455

Léteznek irányított antennák is, amik egymás felé néznek és átlőhető velük ez a távolság simán.

Pl ilyesmi:

https://www.bestmarkt.hu/ubiquiti-powerbeam-ac-27dbi-5ghz-80211ac-450-mbps-gige-poe-kulteri-antenna-pbe-5ac-500-p308223

Előzmény: gsmotoros (128449)
gsmotoros Creative Commons License 2022.02.09 0 0 128454

Áhhá, értem. Ez tök érdekes ötlet. Talán a csengőkábelekkel meg tudnám oldani, de ez az éjszakai+sima áram védőcső ez a pinceajtó előtt a szabadban végződik (azért van rajta a pipa, hogy a víz ne essen be...), oda nehéz lenne egy routert okosítani vagy nem élne sokáig inklább úgy mondanám...

 

Megnézem a helyzetet a szülőknél, hogy ez mennyire lehet járható út. Végülis a lényeg, hogy fémes vezető legyen a csőben nem? Tehát pl a pincéból pincépbe tartó csengőnek való rézkábel is jó lehet akár?

Előzmény: Atis57 (128453)
Atis57 Creative Commons License 2022.02.09 0 0 128453

Szia!

 Nem az átmenő  villamos vezetékek csövébe .

 A hullámvezetést az átmenő  villamos vezetékek biztositják.

Előzmény: gsmotoros (128452)
gsmotoros Creative Commons License 2022.02.09 0 0 128452

Szia!

 

Ez valóban elég kökemény kendácsolásnak hangzik :D 

 

Ilyen akármilyen Symalen vagy hagyományos MÜ2 csőre gondolnál?

 

Az a baj, hogy ezt esztétikusan csak a padláson tudnám elhelyezni, ott meg ablak semmi, megint csak volna akadály a két épület között.

Előzmény: Atis57 (128450)
Atis57 Creative Commons License 2022.02.09 0 0 128451

 

Azért az 30 és 100m lenne.

Előzmény: Atis57 (128450)
Atis57 Creative Commons License 2022.02.09 0 1 128450

Szia!

 Egy igazi mekkmesteres kisérlet belefér?

 

A WIFI antennára feltekerve 1 szál vezeték, a vége bedugva a vill.csőbe --kb 1-2m 

 A túloldali vevő antennánál ugyan igy . 

 

némi szerencsével 0----100m  áthidalható  külön vezetékezés nélkül.

 

Ha nem jött be ? Akkor meló a behuzással.

Előzmény: gsmotoros (128449)
gsmotoros Creative Commons License 2022.02.09 0 0 128449

Kedves Fórumozók!

 

Kedves _ZE, Mutual Friend, Mekk Elek Ezermester, Dehogyne, ötfelezős, Atis57, Jahno, yamahari, Mr. Pepe00, C20NE, Overnengineering, kiggyo!

 

Nem volt célom a téma "felrobbantása", kissé naív, erősen folyamatos tanulófélben levő építkezőként szerettem volna kérdezni. Nem biztos, hogy kellő részletességgel sikerült a kérdésemet feltenni, ahogyan azt említettétek is. "Szétspammelném" a témát ha egyenként válaszolnék a válaszokra, így kérlek engedjétek meg, hogy végigolvasva az összes hozzászólást az azokban felvetett kérdésekre válaszoljak így a munkanap végén, amikor is el tudtam olvasni a részletes és segítőkész válaszaitokat.

 

A helyzetet ahogy írtátok nem teljesen megfelelően írtam körül sajnos. Ennek tisztázásaképpen:

 

-Alapvetően jelenleg a védőcsőben kettős szigetelésű vezetétkek vannak. Az éjszakai áramnak és a nappali áramnak a vezetékei.

 

-Nem méretlen vezetékekről van szó. Egy helyrajzi szám, két épület a felállás. A főépületben van a villanyóra, ott van leverve egy fő földszonda, ugyanakkor ezen gazdasági/melléképítménynél is van pluszban földszonda.

 

-Ha jól gonodolom a leírásotok alapján ha az UTP kábel végei fali dugaljakban végződnének, akkor ez esetlegesen veszélyes helyzetet is idézhetne elő. Nem sodrott, hanem fali kábel révén ez akár probléma is lehet, a kábel maga kiállásokban kéne, hogy végződjön, onnan patch kábellel lennének bekötések egy routerbe stb. Akkor lenne okés a helyzet, ha a kábelek közvetlenül UTP-s eszközökben végződnének, amik fel volnának készítve esetleges feszültségcsúcsokra, amik a vezetékben indukálódhatnak elméletileg, hiszen egy védőcsőben volna az erősárammal és ezáltal akár előfürdulhatnak extrém helyzetek.

 

-A zavartól nem félnék igazándiból (ha volna, akkor az ember átvált optikára és zsebbenyúl), egyedül az érintésvédelemtől (legyen biztonságos a rendszer).

 

Az optikai vezeték felmerült nekem is. Ámde egy helyrajzi számról beszélve necces, hogy a Telekom hajlandó-e kettő optikát bekötni egy telekre. De ha hajlandó akkor is ez ágyúval verébre lövés talán. A cél, hogy megbízható internet legyen a "kisházban" is. Jelenleg a Sagemcom 5670 optikai végpont kimenetein UTP lehetőség van csak (elsőre sima CAT6 fali kábelt gondoltam befűzni, amúgy ez tényleg kb 300V szigetelési osztályú). A meglévő optikai végpont (300 MBit/s a csomag amúgy, de ezt lehozná amúgy Cat5E kábel is) mellé extra eszközök kellenének, ha az összeköttetést optikával oldanánk meg.

 

A vezetéknélküli megoldás idáig kudarc, a főépületen alumínum redőnyök vannak, eléggé betesznek a nap egy részében a vételnek, amit amúgy a főépület emeleti ablakába rakott extra erősítővel sem sikerült élhető minőségűre bejátszani.

 

A powerline megoldásra azért nem bíznám a stabilitást.

 

A lényeg, hogy Mekk Elek Ezermester "lépcsős" behúzást javasolna. Ezzel még próbálkozhatok a "pipa" eltávolítása után.

 

Illetve ha ez necces, akkor kicsit a fali átvezetéseknél gányolva van külön védőcsőben (a fűtéssel eggyütt) egy csengőkábel, azzal behúzhatnék egy csnegőkábelt és egy optikát vagy UTP-t. 

 

Alapvetően a fő probléma az, hogy még egy "behúzókábelt" (egy régi CAT5 UTP kábel egy darab érpárjára gondoltam) sem tudok elhelyezni a problémás védőcsövezés miatt, tehát, hogy a haszonkábel optika vagy UTP addig amúgy még el sem jutottam gyakorlatilag sajnos.

 

 

kiggyo Creative Commons License 2022.02.09 0 0 128448

Pontosan ezért tettem 

:-)

Jelet a végére

Előzmény: Mekk Elek ezermester (128438)
Jahno Creative Commons License 2022.02.09 0 1 128447

Optikához odaírhatod, hogy max. a húzása nehezebb, mert feldugózva érdemes beszerezni, de jó ideje olcsóbb, mint az UTP.

Előzmény: _ZE (128446)
_ZE Creative Commons License 2022.02.09 0 0 128446

Az egyik végén földelve a másik végén meg az árnyékolás és a helyi föld között szép kis potenciálkülönbség lehet, ha a két épület földpotenciálja nem garantáltan azonos.

Egyébiránt igen régóta alap, hogy ott, ahol erősáram mellett kell futnia a hálózatnak, vagy épületek közötti kapcsolatról van szó, ott optikai kábel a javasolt - ami ráadásul keresztmetszetben is jóval karcsúbb, mint rézből; 2*0.75Cu lapos vezetékhez hasonló keresztmetszetben is van megfelelő optikai madzag, aminek a nagy része a műanyag védőburkolat meg a két masszív kevlár szál.
persze ha rágcsálóvédett kivitel kell, akkor az picit vastagabb és merevebb lesz - cserébe viszont "örök élet+1 nap", ha nem vágja el valaki/valami. Ja, rágcsálóvédett, időjárásálló UTP-kábelt is lehet keresgélni, de az kifejezetten hosszú menetelés lesz - és nem is lesz olcsó.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (128438)
Jahno Creative Commons License 2022.02.09 0 0 128445

Általában az szokott lenni, hogy a vezeték egy panelban végződik, ami bent van a szekrényben.

Előzmény: Overengineering (128444)
Overengineering Creative Commons License 2022.02.09 0 0 128444

Én a berendezés szempontjából írtam amit írtam. Nyilván egy lengő vezeték végén nincs trafó.

Előzmény: Jahno (128443)
Jahno Creative Commons License 2022.02.09 0 0 128443

Egy sima vezeték két végénél nincs semmiféle trafó.

Előzmény: Overengineering (128441)
ötfelezős Creative Commons License 2022.02.09 0 1 128442

Az installáciős vezetékek 450/700 V-osak lehetnek, 300/500-as nem.

Előzmény: Dehogyne (128426)
Overengineering Creative Commons License 2022.02.09 0 0 128441

Teljesen lényegtelen hová van kötve, már ha az esetleges feszültség különbségtől félsz. A differenciális vonalak trafóval le vannak választva, ahogy Elek is beszúrt egy képet, így 2kV-ig megoldott az izoláció mindkét oldalon.

A köpenyföld általi összekötésre pedig a patch kábel a megoldás, mert az bizony lehet föld potenciálon.

Előzmény: Jahno (128440)
Jahno Creative Commons License 2022.02.09 0 0 128440

Használhatsz közben bármilyen patchet, ha a szekrény két vége úgyis EPHba van kötve.

Előzmény: Overengineering (128439)
Overengineering Creative Commons License 2022.02.09 0 0 128439

2kV izolációval rendelkeznek az ethernet trafók, amelyek minden réz alapú ethernetes eszköz bemenetén vannak. Nagy probléma lenne, ha nem lehetne 2 épület között rezet kihúzni....

Amennyiben pedig árnyékolt kábelt használnak (STP) akkor szokás egy rövid patch kábelt bekötni, ami pont ezt a földelést szakítja meg, így elkerülve azt a problémát, hogy 2 különböző földpotenciál között áramok induljanak meg (tipikusan hálózati védőföldön vannak az RJ45-ös csatlakozók a PCB-n, amivel az STP köpenyföld galvanikus kapcsolatba kerül), és esetleg leégetné az STP köpenyét.

Előzmény: _ZE (128434)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2022.02.09 0 0 128438

"Mindkét végét erősen földelve :-)"

 

Ha pl egy árnyékolt kábel árnyékolásának mindkét végét erősen földeled, azzal súlyos hibát követsz el.

Előzmény: kiggyo (128436)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2022.02.09 0 0 128437

"nem garantálhatóan azonos földpotenciálon lévő épületek közé nem húzunk rezet."

 

Sok millió réz hálózati kábel megy át egyik épületből a másikba, bármiféle gond nélkül.

Fizikailag ez a következőképen néz ki:

egyik épület - ethernet leválasztó trafó - réd kábel - ethernet leválasztó trafó - másik épület

http://www.wuerth-solergy.es/web/media/25_innovationskampagne/coax_connectors_1/2_Accurate_Spice_res23.jpg

A kettős elválasztás miatt még 4000+V feszültségkülönbség sem okozna semmi problémát, márpedig két szomszédos épület között a földpontenciál eltérés legtöbbször nem több 1-2 voltnál.

 

https://www.google.hu/search?q=ethernet+transformer+isolation+voltage

Előzmény: _ZE (128434)
kiggyo Creative Commons License 2022.02.09 0 0 128436

"hogy jól kell telepíteni és nem ész nélkül."

 

Mindkét végét erősen földelve :-)

Előzmény: Jahno (128429)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!