Keresés

Részletes keresés

pavarotti Creative Commons License 2017.01.28 -2 1 60880

OFF

De jellemző a közhangulatra hogy nagyjából az augusztusi számtól (II. Bécsi Döntés, Észak-Erdélyről)

 

 

Ne felejtsük el hogy 1940-et írunk, ne ítéljük meg a közhangulatot a sajtótermékek alapján. ((Ettől még akár lehetett is ez a közhangulat, sőt a "turistaság" túlnyomó része valószínűleg tényleg felhőtlenül örült, de ennek a kijelentésnek alátámasztására a sajtó cikkei - sajtószabadság hiányában - nemigen alkalmasak))

 

 

"Az 1938. július 16-án kiadott 4950/M. E. sz. rendelet most már a törvényre, s nem a kivételes hatalomra hivatkozva előírta, hogy az időszaki lapok és hasonló kiadványok megjelentetéséhez miniszterelnöki engedély szükséges. A szintén július 16-án hatályba lépett 4960/M. E. sz. rendelet az első „zsidótörvényre” hivatkozva előírta, hogy a lapok csak 20%-os arányban alkalmazhatnak zsidó munkatársakat. Az 1938. november 2-án kibocsátott 7900/1938. M. E. sz. rendelet szerint, amennyiben a már megjelenő lapok december 31-ig nem kapják meg újra a megjelenési engedélyt, kiadásukat be kell szüntetni. Az irtóhadjárat méreteire jellemző, hogy a kb. 1300 lap közül 410-től (kb. 31,5%) vonták meg a megjelenési jogot."

 

Ha 70-80 év múlva archívumokban a mai Turista Magazint illetve a napilapokat olvasod, megállapíthatod hogy a közhangulat szerint (?!) az országban minden csodálatos mértékben fejlődött, a kéktúra talán addigi legvirágzóbb éveit élte, egyedül a migránsok jelentettek problémát néhány határhoz közeli  turistaúton, de szerencsére ezt is jól kezelték.

Előzmény: Törölt nick (60878)
AttHunter Creative Commons License 2017.01.28 0 2 60879

Remek olvasmányok az ilyen "régi újságok". Ezeket vásárolod(tad), vagy valahol digitálisan hozzáférhető? Szívesen olvasgatnám egyik-másik példányt.

Előzmény: Törölt nick (60878)
Törölt nick Creative Commons License 2017.01.27 -1 2 60878

Turisták Lapja pillanatképek III.

 

1. az örök probléma, a tilos területek manapság sajnos újra, egyre inkább  előtérbe kerül.

Érdemes megnézni a felsorolást, gyakorlatilag a legfelkapottabb helyek is le voltak zárva a turisták elől akkoriban, ugyanakkor a romániai helyzetet ecsetelő rész szintén tanulságos.

 

2. egy négyoldalas írás, egy több napos kajakos Ipoly-túra bevezető, része, az éppen akkor visszacsatolt Felvidéki területekről indították a túrát, végig az Ipolymenti kis falukon keresztül bemutatva az akkori életet. Érdekes lehet annak aki már volt az Ipolyon ilyen túrán. (Jzp2107, ha jól emlékszem)

 

3. Amiről a múltkor beszéltem. Egyszerűen nem volt más út akkoriban, és tényleg így éreztek az emberek. 

És nem, ez nem kötelező dicshimnusz volt, a Turisták Lapjának meg pláne nem volt ez feladata. De jellemző a közhangulatra hogy nagyjából az augusztusi számtól (II. Bécsi Döntés, Észak-Erdélyről) szinte semmi másról nem írnak mint a visszakapott Erdélyi területekről, azok turistaságáról, állat- és növényvilágáról, az ottani turistaság új feladatairól.

 

4. a forrás: Turisták Lapja 1940

Hangsúlyozom, ezek csak ízelítő, kiragadott írások, nagyon sok jó cikk, novella, tanulmány van még a Turisták Lapja korabeli számaiban.

Tátra, Alpok, túrabeszámolók, Himalája, Kárpátaljai síelések, melynek központja Volóc volt, sok-sok Pilis, Dobogókő, és az akkoriban legfelkapottabb magyar hegyvidék Csonka-Magyarországon, a Bükk.

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2017.01.27 -1 1 60877

Turisták Lapja pillanatképek II.

 

 

1. Téry menedékház a Tátrában 1940

 

2. Az 1930-ban átadott Bánkúti menedékház már szinte az átadás után kicsinek bizonyult, évekig gyűjtöttek a bővítésére. Gróf Pallavicini Alfonz erdőbirtokos hozzájárulásának és a gyűjtéseknek köszönhetően 1940-re már szinte teljesen kész volt a bővítés, kezdett a mai formájára hasonlítani a ház.

Tudni kell róla hogy az ország talán legnépszerűbb turistaháza volt akkoriban, nagyon felkapott nyaralási és téli üdülési célpont, hónapokkal előre kellett foglalni, konyhája messze földön híres volt.

 

3. Vitányvár 1933-ban, lényegesen több falrészlettel

 

4. Vitányvár az egykori mélyútról, régebben ebben, ma mellette megy a kéktúra. Becslésem szerint kb a Rockenbauer-emlékfa környékén készülhetett a fotó, az akkor még jóval fátlanabb várhegyről.

 

 

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2017.01.27 -1 2 60876

Turisták Lapja pillanatképek

 

No, azért a humor nem veszett ki a két világháború sodrában sem a magyar turistából, akkora dumát találtam az 1940-es Turisták Lapjában hogy még második olvasásra is szakadtam!

Általában kissé szofisztikusan, de mindenképpen nagyon választékosan és kulturáltan beszéltek akkoriban, ez a filmekben és az újságokban is tetten érhető, a Turisták Lapjában is.

Ezzel együtt és ezt nem sutba dobva született ez a kis paródia, így is lehet humorizálni.

Így írtunk mi anno 1940:

(piros vonaltól lefelé, klikkelésre még nagyobban)

 

Forrás: Turisták Lapja 1940 

 

rozaa Creative Commons License 2017.01.27 0 2 60875

Az RP-DDK őrségi szakaszán idén nyár óta találhatsz táblákat. Ezek jók.

Előzmény: Torgyi1 (60841)
HEV Creative Commons License 2017.01.27 0 1 60874
Güsziológus Creative Commons License 2017.01.27 -2 0 60873

Turistautak Magyarországon

 

Lassan fél éve, hogy közzétettem a Tartalomjegyzék 1.2 verzióját, de azóta is folyamatos az útvonalak azonosítása, és nyilvántartásba vétele.

 

Csak emlékeztetőül.

Akkor volt 1.536 útvonal, a bruttó hosszuk 14.980.346 m.

 

Ma átléptem egy újabb határt.

 

A pillanatnyi állapot:

1.604 útvonal, 15.066.392 méter.

 

A szám folyamatosan emelkedik.

Ha befejezem a Börzsöny tájegység átnézését, és a hiányosságok pótlását, akkor reményeim szerint közel 50 lesz a "növekmény".

Igen sok a 10-20 méteres kiágazó útvonal, ezek beazonosítása, és "berendezése" aprólékos munka, de úgy vagyok vele, hogy ha rendszeresen bütykölök, akkor előbb-utóbb eredmény is lesz.

csg65 Creative Commons License 2017.01.27 0 0 60872

Hát nekem. Ott van a címem a játék oldal tetején.

Előzmény: donjuan1984 (60869)
Güsziológus Creative Commons License 2017.01.27 -2 0 60871

Köszi a jelzést.

Arról tudtam, hogy az útvonal hosszabb lett, be is jártuk a Tápé - HÍD közötti szakaszt, a trekket fel is szerkesztettük a TUHU térképére, de arról nem tudtam, hogy Röszke felé változott az útvonal.

 

Amint lehet, megyek Szegedre és felmérem az útvonalat.

Még egyszer köszi a jelzést.

Előzmény: Tamas_0325 (60868)
Mr. Long Creative Commons License 2017.01.27 0 3 60870

Nekem is van gps es eleg fiatal vagyok ahhoz, hogy termeszetes legyen ezeknek a hasznalata. Azonban ha valaki azon mergelodik, hogy 100-200 meterrel hosszabb vagy rovidebb egy szakasz, azt csak sajnalni tudom. 20km-nel ez egy szazalek, hosszabb tavon meg elhanyagolhato.

Előzmény: Csuhás (60867)
donjuan1984 Creative Commons License 2017.01.27 -1 1 60869

Köszönöm! :)

Meglepett, hogy ilyen jó eredményt rétem el, mert nem nagyon szoktam gyakorolni amúgy, és tényleg volt 1-2 trükkös feladvány :)

Mi is most a teendőm, kinek kell írni? :)

Előzmény: csg65 (60864)
Tamas_0325 Creative Commons License 2017.01.27 0 1 60868

Üdv Mindenkinek!

Ha már http://turistaterkepek.hu/, és a hangsúly a "sárga gilisztákon" van, nekem Csongrád megyeiként annyi lenne a hozzászólásom, hogy megnéztem a 2016-os felújításokat a térképen.

Két felújítást látok a térképen, de sajnos a megjelenített -idén felújított- sárga nyomvonal (Tápé és Röszke között) köszönőviszonyban sincs a valósággal. Valóságban a sárga lejött a Tisza gátjáról és Szentmihálynál a holt Tisza mellett megy.

Úgy gondolom, ha valamit közzé teszünk akkor, jó lenne ha az a valóságot mutatná.

Szerintem volt infó Csongrád megyéből az nyomvonal változtatásról, mielőtt a projekt elindult!

Üdv: T.Tamás

 

Előzmény: a jóságos Egon bácsi (60866)
Csuhás Creative Commons License 2017.01.27 -1 0 60867

A torzított hatvanezres térképek idején nem számított, ma az öt, tíz méteres pontosságú gps-ek korában már nagyon ciki volna. Az unokával kiránduló nagymamának mindegy, de a kütyükedvelő turista mérgelődik ha nem ott van a felfestés mint ahol a térkép mutatja.

Előzmény: Mr Long (60865)
a jóságos Egon bácsi Creative Commons License 2017.01.27 0 1 60866

Kedves Güszi,

 

nem nézlek le, sosem vitattam, hogy képben vagy a témában. Sokszor fogalmazol meg elgondolkodtató kritikákat és hasznos felhasználói visszajelzéseket, de olykor megesik, (lássuk be;) ) hogy elveted a sulykot.

A legutóbbi hsz-ben most nem tudtam hirtelen elmenni emellett, de engedjük el ezt a kérdést, idén is lesz jelzésfestés, biztos fejlődik tovább majd az app is a gyakorlatban (és lesz majd több alkalmazás is).

Meg több vonal lesz rajta. A hangsúly amúgy is a  "sárga gilisztákon" van.

 

üdv:

Egon

Előzmény: Güsziológus (60862)
Mr Long Creative Commons License 2017.01.26 -7 0 60865

Ha arrebb ujitanak/festenek fel egy utat mondjuk 100 m-rel, az valoban olyan sokat szamit? tok ugyan olyan fak kozt fog menni...

csg65 Creative Commons License 2017.01.26 -1 0 60864

A mai versenyen 11 induló volt (ebből 2 versenyen kívül).
Mai nyertesünk ismét djkecmec... lett volna a szokásos 5000 ponttal, ha két hónapja nem ő vitte volna el a pálmát.
Így viszont új győztest avathatunk:


- tehát két bronzérem után ma donjuan1984 nyert remek 4745 ponttal,

- 2. lett soos93 4694-el,

- 3. lett korbela 4490-el.
 

Gratulálok a győzteseknek!
 
És szokás szerint lehet is játszani tét nélkül: http://heyjoe.hu/okt/oldal/nemverseny.php

garass Creative Commons License 2017.01.26 -2 5 60863

Már ne haragudj, igaz, a pályázat szót nem használtad, de épp Te írtad le ide a térkép címét, amiből egyértelműen kiderül, hogy az nem más, mint a 2016 évi felújítási pályázat teljesítésének a dokumentálása a nyilvánosság felé. Tehát a kettő egymástól elválaszthatatlan.

Ja, hogy a térkép adatai nem a Te kívánságaid, elvárásaid szerint hozzáférhetők? A nagy többségnek szerintem ez tökéletesen megfelel. Szerintem elenyésző kisebbség az, aki külön statisztikákat és mélyelemzéseket kíván ezekből kihozni, hogy az elismerés, netán a közömbös tudomásul vétel helyett kritizálhasson, áskálódhasson. Mert írásodnak sajnos ez a hangneme. Csak ez utóbbi soraidból kiemelve:  "csodájáról"; Hurrá!; csak arra tudom használni, hogy nézegessem.; többet vártam ennyi pénzért.

A legutolsó szavakra azért rákérdeznék, mennyi pénzért? Tudod egyáltalán, mennyibe került ez a festési munka? Vagy netán Te fizettél be valamennyit, amiért nem kaptad meg az ellenértéket? Az évek óta húzódó savanyú a szőlő taktikát végre feladhatnád és élvezd annak a lehetőségét, hogy végre a túrautak egyre több részén kulturált jelzésekkel találkozhatsz. Tenni is kéne ezért, nem csak kritizálni!

 

 

Előzmény: Güsziológus (60858)
Güsziológus Creative Commons License 2017.01.26 -3 1 60862

Ennyire lekezelően azért nem kéne fogalmaznod!

Ennyire tudatlannak nézel, hogy egy alkalmazást nem tudok használni?

 

Hasznos tanácsaidat jobb lett volna, ha megtartod!

Előzmény: a jóságos Egon bácsi (60861)
a jóságos Egon bácsi Creative Commons License 2017.01.26 -3 1 60861

"Ezeknek az információknak az elérhetősége fontos, de azt pl., hogy kigyűjthessem felújító szervezetenként, vagy megtudjam, hogy a felújítás együtt járt-e útvonal módosulással, és sorolhatnám, szóval csak arra tudom használni a térképet, hogy nézegessem."

 

Kapcsold be a réteglistában az OSM Turistautakat, alaptérképként add hozzá a TuHu-t.

Egyből látod mindhárom különbségeit, amiből kiderül, hol volt változás, hol nem.

 

A tagegyesületek szerint is tudod listázni a szakaszokat.

 

Igen, alapvetően úgy fest, az a cél, hogy nézegesd a térképet;)

 

Én is úgy látom, hogy kicsit túlkonteózod ezt a problémát.

 

tékitíziájszáddzseszt

Előzmény: Güsziológus (60858)
Törölt nick Creative Commons License 2017.01.26 -2 0 60860

... és ha valaki el is szeretné olvasni akkor itt van nagyban! :-)

 Bükk, Lusta-völgy. 

 De ez csak a Bükkben van! És sajnos ha nem viszik el a táblákat akkor azok időtállóbbak lesznek mint ezek a kis írások.

 

Tudom hogy lejárt lemez, lassan már fél éve egyet sem fotóztam, mert felesleges. 

 

Előzmény: garass (60859)
garass Creative Commons License 2017.01.26 -1 1 60859

Nem kívánok részletekbe menni tábla ügyben, egyenlőre lejárt lemez.

De felteszem azt a képet, amin a Bükk táblái alatti kiegészítés olvasható.

Ilyen lapokat kell minden oszlophoz odagondolni és a szerint cselekedni.

Előzmény: Törölt nick (60856)
Güsziológus Creative Commons License 2017.01.26 -3 1 60858

"...nem illik az egész pályázatot összemosással vádolni. "

 

Már megbocsáss, de én nem írtam a pályázatról.

 

Én az alábbi térképpel kapcsolatban fogalmaztam meg észrevételeket.

http://turistaterkepek.hu/portalwa/apps/webappviewer/index.html?id=1763a68c19b14a279850c3686415e589

 

A térkép használhatósága és pontossága az, ami arra késztetett, hogy írjak az MTSZ geoinformatikai "csodájáról", miszerint egy önálló rétegként feltették a felújított útvonalakat, majd egy táblázat néhány adatát elérhetővé tették olymódon, hogy nyomhatok egy klikket a sárga vonalon, és leolvashatom a felújított útvonal hosszát, az útvonal jelzését, a felújítót és a felújító szervezetet. Hurrá!

Ezeknek az információknak az elérhetősége fontos, de azt pl., hogy kigyűjthessem felújító szervezetenként, vagy megtudjam, hogy a felújítás együtt járt-e útvonal módosulással, és sorolhatnám, szóval csak arra tudom használni a térképet, hogy nézegessem.

 

Bebizonyosodott, hogy a felújított útvonal hossza nem az MTSZ adatbázisából számítódik, ami ezek szerint tény, de én ennél többre gondoltam.

Azzal egyetértek, hogy ez egy lépés volt előre, de ennél én többet vártam ennyi pénzért. Ennyi történt.

Előzmény: garass (60857)
garass Creative Commons License 2017.01.26 -1 2 60857

A kiemelt mondatrészt persze lehetne más szavakkal is jellemezni, de a lényeg az, hogy nem érthető.

Köszönöm, hogy pontosan kiírtad a térkép címét. Ezzel mindenben alátámasztottad az általam leírt tényeket. De ha ezt korábban elolvasod, akkor magad is rájöhettél volna néhány válaszra a feltett kritikáid helyett. 

Valóban a pályázat jelzésfelújításról szólt. De azt remélem nem kell megmagyaráznom az MTSZ egy korábbi bennfentesének, aki vélhetően jelzésfestéssel is foglalkozott, hogy mit jelent a jelzésfelújítás. A baj az, hogy egy útvonalban gondolkozol. A munkák viszont hosszútávú célként a turistaút hálózatra lettek vonatkoztatva. Tehát a felújítás esetenként a nyomvonal ésszerűsítését is jelenthette. Mert a járhatóság, az ésszerűség és a rendszerszemlélet is része kell legyen egy ilyen nagyléptékű felújításnak. Persze biztosan vannak példák ezek megcáfolására is. De nem ez a döntő többség. Tehát a teljeskörű általánosítás vagy egyszerű túlzás, vagy rosszindulatú kritika.

A konkrét példádat nem ismerem, ezért nem is tudom mi van a számok mögött. De van saját példám, amit ha akarsz pellengérezhetsz. A festési munka során egy útvonal mintegy 45%-át a járhatatlansága miatt megszüntettek, azaz leszürkéztek. De, hogy a megmaradó és felújított útvonal értelmes túracélpontba  jusson, mintegy 10%-nyi új, eddig nem jelzett útvonallal kiegészítették. A pályázat mégis a teljes úthosszra került kifizetésre. Mert a leszürkézett részre is utazni kellett, a két végén külön jelezni a megszüntetés tényét, anyagot, időt fordítani rá. Vagyis ezt a háromrészű útszakaszt egységesen értelmezve, felújításnak vetették alá. Ez nálad lehet összemosás, nálam turistabarát felújítás.

A másik típusú példád, amire csak céloztál, hogy a fő és mellékút együtt van, lehet valóban hiba is. Mert a pályázatban az utakat külön tételként kérték megadni, így ha azok eleve eltérő módon voltak jelezve, akkor az két tételt jelent. De lehet, hogy valamilyen ok miatt az addigi jelzés egy részét a felújítás során megváltoztatták. Így utólag két jelzést kapott. Nem ismerem az esetet, csak találgatok. Kérdezem, miért nem  a pályázót kerested meg észrevételeddel?  Vélhetően ez is egyedi és nem tömegesen előforduló eset lehet, amire megint nem illik az egész pályázatot összemosással vádolni.  

Előzmény: Güsziológus (60847)
Törölt nick Creative Commons License 2017.01.26 -1 0 60856

Nem igazán jellemző a kétoldalas tábla, legalább is én még nem láttam sehol. Pár példa, hogy általában hogyan s miként vannak kitéve:

 

 Dobogó-tető, Cserhát.

(Itt akartam egyszer írni egy hozsannát hogy no, végre néhány tábla teljesen jót mutat... aztán miközben elemeztem rájöttem hogy ezek sem jók.)

 Bükk

 

Előzmény: Csuhás (60855)
Csuhás Creative Commons License 2017.01.26 -1 0 60855

Ez nekem is eszembe jutott, de akkor az a fura hogy csak egyes táblák vannak kétoldalasra szerelve?

Illetve a kéken fotóztam olyan oszlopot ahol 12 tábla volt kint vegyesen az oszlop mindkét oldalán ( 9/3 arányban ) de ott nem volt duplázás. 

Előzmény: Okulare (60854)
Okulare Creative Commons License 2017.01.26 -2 1 60854

Azt gyanítom, hogy ez egy kétoldalas tábla, csak a netes felületen ilyen szerencsétlen módon jelölték (avagy nem jelölték) az egy tábla két oldalát.

Előzmény: Csuhás (60851)
timetable Creative Commons License 2017.01.26 0 0 60853

"Indulj el egy úton én is egy másikon, hol egymást találjuk..." :-)))

Előzmény: Csuhás (60851)
garass Creative Commons License 2017.01.26 -1 2 60852

Látom több részletben válaszolsz, ezért én is külön válaszolok az egyes témákra. Így talán nem keverednek a dolgok.

Ha végig olvasod a leírtakat, én nem tettem mást, mint röviden leírtam azokat az információkat, amelyek az egyes felvetésekhez illettek szerintem.

Tehát nem hárítottam át semmi felelősséget senkire, sehonnan. Csak a tényeket közöltem azzal a céllal, hogy ne vonj le hibás következtetéseket és kritikákat.

Nem tudom érdemes e bele menni a pontos útvonalhosszba. Ugyanis mi a kiinduló adat? Az, hogy a Te adataid nem egyeznek máséval, még nem perdöntő. Kié a jó adat?

A pályázóknak nem kellett végpont koordinátákat megadni, mert vagy nem is tudnák, vagy mert ismét előállna az ahány mérés, annyi eltérő adat. És akkor tényleg lehetne fejezeteket írogatni a jó, jobb, legjobb mérési adatokról. 

Én nem kérek listákat az eltérésekről, mert nem az én tisztem ezeket mérlegelni. De fogadd el a leírt tényeket, mert azok nem vitathatók.

Előzmény: Güsziológus (60845)
Csuhás Creative Commons License 2017.01.26 -1 0 60851

Vannak csudálatos táblák, a minden út Rómába vezet szólás mintájára:

Érti valaki két ellentétes irányba mutató azonos tartalmú tábla logikáját?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!