Keresés

Részletes keresés

elefada Creative Commons License 2010.06.17 0 0 2690
Anno a kecskés fórumon az egyik topiktárs nagyon közérthetően megfogalmazta, hogy ha az immunrendszert valami támadás éri, védekezésként ellenanyagot termel. Ezt mutatja ki a CMT. Átváltok kínaiba. Igen, szubklinikai mastitis, minden látható, érezhető tünet nélkül a tej szerkezete megváltozik. Hogy még mi azt nem tudom, de azt bizton állíthatom, hogy a savfok a lugos irányba mozdul, a tej ha magára marad rohadni kezd.
Én ilyenkor 10 l vízbe 1 dl almaecetet teszek .
Előzmény: Törölt nick (2686)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.17 0 0 2689
Nálunk nagyon pampognak a szomszédok már akkor is, ha légy bekeveredik a házukba, szóval kénytelen vagyok a legjobbat használni: Redtop légyfogó

Szó se róla, drága, ráadásul mi 3-at vettünk, de a légymennyiség drasztikusan csökkent. Idén az eső miatt csak másfél hete kellett kitennem - fontos a jó időzítés is. Régen naponta kettő-ötezer legyet fogtunk meg légycsapóval és kézzel, most ha keresnénk, sem találnánk pár tucatnál többet.

Azon kívül vásároljatok Decis-t a gazdaboltban, ez egy deltametrin hatóanyagú kontakt rovarölő permetezőszer. Az Actara is jó, de az felszívódó is, ezért rohadt drága ehhez képest. Ahol a legyek gyakran tanyáznak - pl. gerendák, lámpák körül -, ott időnként le lehet fújni.
Előzmény: Törölt nick (2670)
Szilibetyár Creative Commons License 2010.06.17 0 0 2687
Vagy azt mondták dikmán milyen jó fodrászat itt a hajlakkal se spórolnak na holnap hozom az asszonyt is .XDXDXD
Előzmény: rosie78 (2682)
elefada Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2685
Hurrá! Akkor legalább a túrót, megeszi a család.:-)
Előzmény: krezidiesel (2648)
elefada Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2684
"Én értettem pontosan, amit írtál,"
Dehogy értetted!, ha az jött le, ami.
Előzmény: Pettviki (2660)
elefada Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2683
CMT .
Előzmény: Törölt nick (2653)
rosie78 Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2682
a legyek csak" permetezős gyilkosként" emlegettek..DDD
Előzmény: Törölt nick (2681)
rosie78 Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2679

én tavaly azt csináltam hogy az actara nevű rovarölő permetezővel körbefújtam a házat...ahogy rászállt alégy már potyogott is le a ház faláról...he hee...

 

nálunk is izélt az ember a szúnyogháló miatt...aztán bekeményítettem akkor pucolgassa ő a légyszart a lámpákról meg mindenhonnan...tavasszal nem volt apelláta csináltattam az asztalossal egy szúnyoghálós ajtót...ezért már csak nem válik tőlem..DDD

Előzmény: Törölt nick (2677)
Szilibetyár Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2678
Elméletileg lehet kapni nagy kiszerelésbe permetezőset és a kecsiknek se árt meg az embernek se .Vagy lehet elektromosat venni és van olyan égő is ami vonzza a szúnyogot legyet és elpusztul.
Előzmény: Törölt nick (2677)
Szilibetyár Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2675
Én például sima légy ragacsot tetem fel egypárat a menyóra ahol se állat se én nem igen mászkálok és nekem bevált.
Előzmény: Törölt nick (2670)
faqkac Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2674
Nem értem! Csütörtökön megrendeltem, hétfőn itt volt! Rájuk telefonáltál már?
Előzmény: genziana (2665)
rosie78 Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2672

hát jól elbeszéltünk chris..el..egymás mellett...én tehénben gondolkozom....a kecske mellékállás....teheneknél nekem nem jön be.....nem tehetek róla...lehet jó dolog ha jól van kezelve..de sokhelyen jártam tavaly és azt láttam hogy sajnos nem az az általános hogy megfelelően kezelik...a tehenek körme sajnos elég durván fel volt ázva sok helyen az istállók levegője pedig egyszerűen folytogatóan bűzös volt a szőr összetapadva és borzos.....Ááááá nekem nem jön be...ha jól van megcsinálva mondom biztosan jó csak nekem egyzserűen nem pálya..

 

kecskéknél nem tudok nyilatkozni mert még nem láttam...én minden nap kihajítom a szalmájukat a karámba pedig egy héten egyszer csinálunk egy nagytakarítást...nekem csak 6anyám van +6növendék..szóval elvagyok velük...

Előzmény: Törölt nick (2670)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2669
Igen, azt én is láttam már, hogy egyesek anyagot tesznek a kancsó fölé. Nekem akkor szétspriccel a tej. : Ki kéne találnom valamit, amit némileg bele tudok süllyeszteni az edénybe, és úgy nem spriccelne ki.

Nekem sem istállószagú a tejem. :) Tető van fölöttük, sehol sincs szabad karám, száraz trágyán vannak, ennyi kecskénél (kicsikkel 20-an, 30-an is szoktak lenni) már túl időigényes volna naponta többször takarítgatni, és értelme sincs. (Nem tudom, hogy vadászod össze a földbe taposott bogyókat. :D) A trágyának is a lehető legjobb elhelyezés a mélyalom, ott érik a legjobban (bizony a Kistermelők Lapjában egy cikkben említették is), a vizelet sem folyik el fölöslegbe - márpedig számunkra a trágya értéke majdnem fölér a tejével, anélkül nem tudnánk zöldséget termelni. Azon kívül a mezőn abszolút nincs lehetőség takarítani, ott még több koszt szednek magukra, főleg, ha még az eső is esik és sarasak lesznek. A mélyalomnak pedig az elsődleges feladata, hogy meleget adjon az erjedésből származó hővel. Akkor látszik meg a leginkább, mikor télen befúj a szél egy kis havat a -10 °C-ban a karám szélére, de a trágyán mégis elolvad. Tudni kell, hogy a kecske -5 °C-nál hidegebben már szenved, még ha nem is látszik...

A friss tejből készült sajt nekem sem colis akkor sem, ha nem teszünk bele joghurtot. Bizonyára azért, mert az első húzást én mindig külön fejem, csak édesanyám makacskodik, hogy ő nem... Így legalább az általam fejt kecskéknél tiszta marad, a belehulló egy-két szőrszálat leszámítva.
Előzmény: rosie78 (2666)
rosie78 Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2668
a hogy és a fejetek szavak közé olvas egy NEM szócskát is..DD
Előzmény: rosie78 (2667)
rosie78 Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2667

elhiszed hogy fejetek le a gyerekkel 10kecskét naponta??...1kecskéje van a leges leg könyebben fejhető..nagyon nagyon erősen kétlem hogy ártanék neki...

 

Hidd el sok orvos nem tudja mit beszél(tisztelet a kivételnek)...halvány lila fingjuk nincs a valós életről...ezt meg tapasztalatból tudom mert köztük éltem sok sok évig....DDDDD..

amúgy  afejőgéppel is van macera ...kütyüzés mosogatás stb...majdnem ott vagy időben mintha kézzel fejnél..DD

 

Előzmény: Törölt nick (2664)
rosie78 Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2666

figyelj!

 

1.5lieters kancsó...nem is nehéz azért akkora átmérőben már csak nem megy a tej,...ráhúzol egy nejlon harisnyát...és már meg is oldottad a szőr és egyéb kérdést...ha akarod fogod, ha akarod leteszed a földre..DD

 

mélyalom.....szerintem egy halál gusztustalan egy valami...az én nézetem az hogy a gyerekemet se hagyom a saját piszkában ferengeni ..akkor az állataimmal miért tegyem...és igen kiganajozok alóluk minden nap kétszer....és ez így van 3nál is meg így lesz akkor is ha 10lesz..ki tudok akadni mikor nézegetm pl a hirdetéseket és szerencsétlen tehén testfelületének a 325%ra vastagon rá van ragadva a szar.a másik meg az hogy nem kötött tartásban vannak...úgyhogy igenis van istálló higiénia!!...

 

ja és nem is istállószagú a tejem...ezt nem kérkedésből vagy nagyképűsködésből mondom de tényleg nem az...

Előzmény: Törölt nick (2663)
genziana Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2665
Heloka!

Még nem jött meg sem az oltó, sem a kultúra.
Pedig arra vártam, hogy a mait már a folyékony oltóval készítem, na mindegy talán majd holnap...
Egyébként az előbb olvastam, hogy a CHN11 erősebb, mint a 22.
Namost nekem a hölgyike azt mondta, vagyis én így értettem, hogy a 22 az erősebb kultúra. Miért van olyan érzésem, hogy már megint bepaliztak?.......
Már úgy bánom, hogy megrendeltem, mint a kutya.
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2664
Ja, még annyit... Nekem bizony orvos azt mondta, gyereket semmiképp ne tanítsunk fejni. :D Ha belegondolok, még az én kezem is tropára megy őszig minden évben, és egyre rosszabb a helyzet - ráérünk majd kitenni a gyereket ennek, ha felnőtt. Bár legjobb volna addigra egy fejőgép, mert nekem meg valahogy iskolába is kell még mennem ebben az életben.
Előzmény: rosie78 (2662)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2663
"ha nem figyelünk oda maximálisan a fejés istálló higiéniájárastb..." - Hát mélyalomnál aztán oda lehet figyelni az istálló higiéniájára, amikor eleve fél méter trágya van alattuk. :D A fejést pedig nem tudom úgy, hogy ne legyen benne szőr. Célozni alig tudok néhány állatnál, mert ahogy összeszorítom a kezem, a tej sugarának iránya is változik, mint mondtam. (Főleg egy-két kecskénél, akiknek nem szimmetrikus a bimbójuk.) Meg van olyan kecském is, aminek eleve szélesebb sugárban jön a tej, mint az üveg szája. :D (Ezek jók, csak úgy kiesik belőlük a 2l tej 2 perc alatt.)
Előzmény: rosie78 (2662)
rosie78 Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2662

nem nehéz ám a krézi féle üvegbefejés, könnyen bele lehet célozni pedig nem is pasi vagyok..DD...a gyereket már direkt így tanítottam fejni:):):)

 

na akkor kóli: a kóli a bélcsatornában él....ott ha a saját helyén van akkor szükséges baci...gondot csak akkor okozhat ha kikerül onnan és bekerül a tápcsatorna felső nyílásába..(száj..DD)..a kóli baciknak egy csomó féle alfajuk van viszont nem mindegyik okoz megbetegedést ezek az un koliform baktériumok.....

 

tehát a kecskének/tehénnek a kaksájába van benne, de mivel ugye nem a budira jár elkerülhetetlenül találkozhatunk vele a szőrén az alomban stb...kézi fejésnél hacsak nem járunk el nagyon nagyon körültekintően esélyes a dolog rá hogy befertőzzük a tejet...

gépi zártrendszereű fejésnél is előfordul ha nem figyelünk oda maximálisan a fejés  istálló higiéniájárastb...

 

a rosszkólis sajt Puffadt büdös és dióhélyszerűen lyukas...na az ilyen sajtnak az élvezeti értéke sem jó...nem érik hanem rohad...

 

Én a saját tejemet nem termizálom mert ahogy kijön a tehénből, kecskéből már dolgozom is fel azon nyomban...nem is szokott bajom lenni...gondjaim a hozott tejekkel voltak .bár amikor tőgymelegen dolgoztam fel azzal sem volt gond, csak állás után jöttek elő a problémák..na azt kapásból termizálom +kultúra és semmi bajom nincs....

a nyers tejjel jobban szeretek dolgozni mert szilárdabb jobban kidolgozható alvadékot kapok, de termizált tejből sem szarok a sajtjaim(szerintem..DD)

 

Ahogy elefada mondja kóli mindíg van volt lesz...egyébként olvastam egy cikket hogy az ujonnan vásárolt ruhaneműk jelentős hányada is kóli baktériummal fertőzött...

kólis sajtnál el kell gondolkozni hogy hol lehet gixer meg kell próbálni kiküszöbölni..a vásárolt tejet meg célszerű termizálni...szerintem..

ha lyukas a sajt hát lyukas...akkor van gáz ha rossz ízű büdös élesztőszagú és puffadt...

Szilibetyár Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2661
Hát nekem simán egy U alakú fa kaloda van fejőállásnak aminél kikötöm a fejét biztos ami biztos de többnyire nem.A jobb oldalával nekitámaszkodik a falnak megkapja a szénát a szemes takarmányt azt fejek két kézzel . nos így szoktam én.
Előzmény: Törölt nick (2659)
Pettviki Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2660
Persze, hogy elhiszem!
Én végig egészséges tejről beszéltem, egy szóval sem tanácsoltam neked, hogy a colis tejet hagyd magára, és várd meg, hogy mit csinál.

Nem akarok colis tejjel bűvészkedni, termizálni. Az már nem az igazi!
Inkább meg kell előzni, hogy szennyeződjön a tej, aztán meg hogy legyen lehetősége sajtkészítés előtt, vagy közben elszaporodni a káros baciknak.

Azt sem hiszem, hogy ne lehetne egészséges tejet fejni, akármilyen idő van.
A csírák nagyobb része tudomásom szerint fejés közben, illetve a tejkezelés folyamán kerül a tejbe, állás közben meg szépen elszaporodik.

Én értettem pontosan, amit írtál, de többen biztosan nem!
Az volt levehető, hogy tuti sajt csak termizált tejből, kultúrával készíthető mostanában. (szarok a tejek, rosszkor kezdesz sajtolni, stb.)
Előzmény: elefada (2633)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2659
Áh, már én is végigjátszottam száz verziót. Most az jött be, hogy fél kézzel fejem a legtöbb tejet adó kecskéinket (egy család, Meki és a két lánya, plusz még egy lökött), a jobb oldalán vagyok, a jobb hátsó lábát pedig hozzákötözöm az én lábamhoz egy műanyag nyakörvvel. (Ha nem rugalmas dologhoz kötözöm hozzá, akkor eljátsszák a hattyú halálát, lefekszenek és besokkolnak :S Hát ilyennel mit lehet tenni?) De olyan erősek néha, hogy így is csak éppen azt tudom visszatartani, hogy a fejőedénybe (2 literes mérőedény) belerúgjon. Ha vödör lenne, amit nem tudok azonnal elvenni, nem tudnám megmenteni.

Tavaly ősszel már mindet lehetett kikötés nélkül is fejni, többségüket két kézzel (bár én mindig fél kézzel fejtem, mert valahogy nem tudok egyszerre kétfelé figyelni :D édesanyám ketővel feji a normálisabbakat most is, gyorsabban is halad vagy másfélszer), csak a nyakörvüket kapcsoltam a kerítéshez, hogy el ne menjenek, mert a növényzet bánná. Hanem idén úgy vettem észre, amióta egyszer kaptak cukrászdából ilyen levágott, ropogós, sós sütiszélet, azóta ha nem azt kapják, megbolondulnak. Még az abraknál is jobban szeretik! De hát nem tudok minden nap azt adni nekik, sőt... Áh, kajafüggők.

A belehulló szőrök miatt jó lenne pasztörizálni, vagy termizálni (a kecskés könyv már ezt is pasztörizálásnak mondja...) a tejet. Egyelőre még be kellene szereznem hőmérőt...
Előzmény: Szilibetyár (2658)
Szilibetyár Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2658
Szia ez tetszik XDXD Én pl oldalról fejek mert hátul potyogtat és vizelhet pukizik XD Valamint nálam is manapság Lili rugdos mert a láz miatt van a tőgyén némi sebesedés de amúgy egyik se rugdos és a 20l majteres fehér vödröt csak a tőgy féléig teszem alá és oldalra fejek .Ha a bal oldalról fejsz akkor a bal lábának a comb részénél fejeddel nyomd lefelé a lábát.Ha a jobb lábával rugdos akkor ha jól teszed be a vödröt és a horpaszához teszed a fejed hiába rugdos mert se a vödröt se téged nem talál el.Vagy kérj segítséget és valaki tatcsa fel az egyik lábát és három lábon nem rugdos.Vagy kösd le a lábát fejés közben.
Előzmény: Törölt nick (2656)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2656
Vödör nem opció, mert belelépnek, ha alattuk, ha mögöttük van... : Valami olyan speckó vödör kellene, aminek az egyik oldalán a combtőig fölérő oldalfala van, de a másikon alacsonyabb, hogy beférjen a kezem a fejéshez. Ám ilyet még nem láttam. Máshol nem rúgnak a kecskék?
Előzmény: Szilibetyár (2655)
Szilibetyár Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2655
Tegyél alájuk vödröt és nincs gond a mellé fejésnek.A szőr viszont természetes a kézi fejésnél.Sőt ha jól figyelgetsz a százforintos boltokban és a műanyagárusoknál megfelelő fehér vödröt találsz ami még mérce is van.Éljenek akik kézzel fejnek hisz az a természetes .
Előzmény: Törölt nick (2652)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2652
Hát ha csalsz, akkor viszont már nem mondhatod rá, hogy kecsketúró, legföljebb hogy kecskés túró. :) Ha el nem adod, és nektek jó, akkor mindegy.

Azt meg nem tudom elképzelni, hogyan tudsz flakonba fejni. Én a 15 centi szájú mérőedénybe tudok csak beletalálni, de néha még ott is mellé fejem. :) Egyszerűen ahogy szorítom meg a tőgybimbót, a tej sugarának iránya változik, kiváltképp a kisebb bimbójúaknál. De meg aztán sötétben fejéskor elképzelhetetlen is volna valami szűk cucc. Igaz, szőr is mindig van egy-két szál a tejben, pláne most, hogy vedlenek, nem tudom kivédeni.
Előzmény: krezidiesel (2644)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2651
Én nem tudom, hogy történt. A rózsaszínnél persze gyanítottam, hogy tőggyulladás lehet az oka, de a zöldnél? És ez két egymást követő sajt volt. :) Rendesen olyan színe lett, mintha algás lenne. Viccesek voltak a fehér, rózsaszín és sárga sajtrögök egymás mellé szórva. :D
Előzmény: elefada (2642)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2650
CHN-22-esem van nekem is, CHN-11-est nem vettünk. Legjobb volna mindig pasztőrözni előtte a tejet, hogy biztosra menjek.
Előzmény: elefada (2631)
krezidiesel Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2649

Meg az asszonynak jobban tetszik a vegyes tejből a túró.

Nekem meg tök mindegy mit vegyészkedik, túrót nemigen eszem...

Előzmény: krezidiesel (2648)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!