Keresés

Részletes keresés

sjohn Creative Commons License 2011.04.14 0 0 13129

Bocs, de hol van az a nálunk?

Előzmény: Timonil (13127)
Cuki 04 Creative Commons License 2011.04.14 0 0 13128

Oké. Mégegyszer köszi. Jó éjt.

Timonil Creative Commons License 2011.04.14 0 0 13127

Nem kell kiszárítani, bár én a galambok alól a porosat szedem fel. Adhatod neki. A zeolit szintén kapható a gazdaboltban, de csak a 100 % os tisztaságút szabad megvenni mert van kloriddal kevert, ami azonnal megöli a citrust.

A zeolit egy forrkő, vagyis szivacskő, ami nálunk kapható 0-5 mm es szemcsenagyságú, jobb lenne a nagyobb de nincs.

A legjobb lenne ugye a habkő, de az nálunk nincs. A sima kavics is megteszi a kb 4-5 mm es. egy 20 literes cserépbe adható 1 liter kavics. (Már ne ültesd át, majd legközelebb)

Előzmény: Cuki 04 (13126)
Cuki 04 Creative Commons License 2011.04.14 0 0 13126

Köszi az infót. Megfogadom.

Hol lehet venni 100 %-ot tiszta zeolitot? Talán a tüzépen?

Akkor nem fontos kiszárítani a galambtrágyát?

Jó sok kérdésem van igaz?

Előzmény: Timonil (13125)
Timonil Creative Commons License 2011.04.14 0 0 13125

Igen! A galambszar erős, a kerti haszonnövényeknek. A citrusoknak nem!!!!! Nem lehet túladagolni, én minden tavasszal megterítem a talajfelszínt 2-3 cm vastagon. Az öntözővíz bemossa.

Földkeverékbe is teszem számukra, a galamb szar savas, jó a földnek is. Még amit javaslok, és nem azért mert rossz indulatú fickó vagyok, hanem mert segíteni akarok: a perlit helyett kavicsot keverj a földbe, elengedhetetlen a citrusok számára a köves talaj. (gránit őrlemény, gyöngykavics, vagy bazalt örlemény)

Írtam már sokat a zeolitról, amit lehet venni 100 % os tisztaságút. A cserepeket ha nem ássuk le a földbe nyáron hamar felmelegszenek. A zeolít hűti, télen pedig hőt ad le.

 

15:15:15 a gazdabolt online webáruházban kapható.

Általános műtrágya.

Előzmény: Cuki 04 (13124)
Cuki 04 Creative Commons License 2011.04.14 0 0 13124

Elfelejtettem megkérdezni, hogy mi a neve annak a szokásos NPK 15:15:15 ös műtrágyának? Hogy keressem a gazdaboltban?

Előzmény: Timonil (13122)
Cuki 04 Creative Commons License 2011.04.14 0 0 13123

Már szereztem galambtrágyát, de nem mertem még használni. Akitől kaptam azt mondta, hogy nagyon vigyázni kell vele, mert könnyen kiégetheti a növényt, egy kádban tartom a garázsban. Állítólag ki kell szárítani, majd csak aztán lehet használni. Te hogy szoktad csinálni? Mikortól lehet használni (Ha megindul a növekedés?), és mennyit kell tenni egy 30 cm átmérőjű cserép tetejére?

Előzmény: Timonil (13122)
Timonil Creative Commons License 2011.04.14 0 0 13122

Ne ültesd át minden évben! Hagyd majd eldobja amit akar. Elég ha a felszínt megszorod szerves trágyával ha van. Csírke, vagy galamb guanó nagyon nagyon jó. Ebben ellesz most még 2 évig biztos. Tápoldatozást akkor kezd el ha kihajtott. Nagyon jó, és elég a VITAFLÓRA. Én még a április-júliusi időszakban a szokásos NPK 15:15:15 ös műtrágyát használom már hosszú évek óta, havi egy alkalommal.

Előzmény: Cuki 04 (13121)
Cuki 04 Creative Commons License 2011.04.14 0 0 13121

Köszi a bíztatást. Ezt a hibát mégegyszer nem követem el, az biztos.

Szerinted a kis bimbókat is rajtahagyjam? Majd ő eldönti, hogy megtartja-e vagy ledobja?

Egyébként nem fontos minden tavasszal átültetni a 60-70 cm magas citrusokat?

Nem elég ha a föld felső rétegét cserélem le tápdús talajra és a vegetációs időszakban citrus táppal öntözgetem?

 

Előzmény: Timonil (13119)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.14 0 0 13120

Szia Quicktor57,

 

A kérdésedre pár infó:

 

A bimbózás és virágzás optimális hőmérséklete 13-16 C. 

A talaj lehűlése 10C fokra vagy a levegő felmelegedése 30C fokra szinten karosan hat a virágzásra.

kötödésre a 16-17C fok, az eresre a 21-22C fok meleg a legkedvezőbb.

Itt átlaghómérsékletről van szó.


Remélem segítettem!

 

Üdv.

 

 

Előzmény: Quicktor57 (13103)
Timonil Creative Commons License 2011.04.14 0 0 13119

Legyél bizakodó cuki! Amennyi gyökér elhalt, mivel lebontottad a földjét, annyi fent is elhal a koronából. Tavasz van, most hideg, de amúgy melegszik az idő! A gyökérzet parafás álmából újra élni kezd, nehezebben hal meg, mint télen.

Ne bolygasd, tedd ki a napra, és ki fog hajtani. Tanulságos eset volt ez! Legközelebb nem fogod biztos eltávolítani a gyökérzetre kötött földet:-)

Ne szomorkodj, annó én is jártam így, nálam több fát senki nem ölt meg:-)

Előzmény: Cuki 04 (13118)
Cuki 04 Creative Commons License 2011.04.14 0 0 13118

Nem bolygatom, ahogy Timotil is írta, világos meleg helyre teszem, öntözgetem, aztán majd eldönti, hogy akar-e élni.

Előzmény: NS68 (13113)
petya71 Creative Commons License 2011.04.14 0 0 13117

Nagyon köszönöm. :)

Előzmény: Timonil (13115)
Timonil Creative Commons License 2011.04.14 0 0 13116

Négy Bergamott faj van:

Femminello, Castagnaro, Calabrese, Fantastico

Előzmény: petya71 (13114)
Timonil Creative Commons License 2011.04.14 0 0 13115

Petya!

A Pomum Adami még csak tüske képződményeket sem növeszt, kopasz, csupasz. A te növényeden vaskos tüskék vannak, ez az első jele az aurantium vérnek. Mély haragos zöld fogazott vaskos levelek.

Egy levél töréssel már 100 % ban megmondanám, de szinte bizonyos. Ezek a jellemzők kizárnak sok mindent, a grapefruitokat is, mert tüskés.

 

Próbálok összeállítani neked egy anyagot weboldal címekből.

Előzmény: petya71 (13114)
petya71 Creative Commons License 2011.04.14 0 0 13114

Mostanáig keresgéltem képeket,leírásokat a bergamott narancsról a neten,de az enyém gyümölcse(és nem csak)valahogy nem olyan.Megint elbizonytalanodtam. :(  Tudnál valami olyan tulajdonságot mondani,ami csak a bergamottra jellemző,mert a Citrus Lumia Pomum Adami leírást amit találtam az nagyon ráillik.Nem a szakértelmedet vonom kétségbe,ne érts félre,csak így a képek összehasonlítása után már nem tudom mit higgyek.

Előzmény: Timonil (13110)
NS68 Creative Commons License 2011.04.14 0 0 13113

A Meyer citromra visszatérve szerintem ne bolygasd a gyökerét, tedd ki a szabadba ott helyrejön. Nekem a limakvát fám szinte minden ága leszáradt a télen, kb 2 hete van kint és az oltás fölött elkezdett hajtani

Előzmény: Cuki 04 (13112)
Cuki 04 Creative Commons License 2011.04.14 0 0 13112

Köszi a választ.

 

 

Előzmény: Timonil (13111)
Timonil Creative Commons License 2011.04.14 0 0 13111

A három citrusod nem egyforma fajta!

Most hogy levettem a képeket, látom. Az első fehér virágú. Így majdnem biztos a leírt fajta: Fiorentina hogy helyesen írjam, mert megszólnak érte:-)

 

A második lehet hogy Limonimedica fajta, sok jellemző jelet mutat, igazából a terméshozatal után boncolgatható.

 

A harmadik: egyenlőre passz:-)

 

De ha ilyenek vannak nyugodtan írhattok privátba, mert nem akarom terhelni a fórumot ezekkel, van aki nem szívessen olvassa:-)

Előzmény: Cuki 04 (13109)
Timonil Creative Commons License 2011.04.14 0 0 13110

Én sem vagyok minndenttudó:-) sőt! Ahogy Józsi barátom mondta: csak kapirgáljuk itt a dolgokat. De a sok találkozás, igazi szakértőkkel tud hasznos is lenni.

Nos amit Péter küldött képeket, láttam már itt a fórumon, és szinte biztos, hogy Bergamott narancs lesz.

 

Cuki növényeit nehéz biztos helyre tenni. Az az egy biztos hogy C. Limon fajta mind 3.

Külömböznek egymástól, talán az első kettő nem.

A lila virág jellemző a savas telt citrusokra.

Ezért kizárhatóak a Feminello fajták, a levelük sem ilyen.

A tippem a termő növényre: Florencia, de a tippem csak 89 % -os.

Valószínú, hogy a második kép, és az első egy ugyanazon fajta.

A harmadik kicsi növény hajtási mechanizmusában látok eltérést, ág hajtása van, nem pedig levél hajtása. Korai lenne még tippelni a fajta nevére.

Előzmény: Cuki 04 (13109)
Cuki 04 Creative Commons License 2011.04.14 0 0 13109

Ja, azt elfelejtettem odaírni, hogy a 2. citrusnak olyan kemény, tömött, húsos rózsaszínes a virágja. Talán látszik a fotón is.

Cuki 04 Creative Commons License 2011.04.14 0 0 13108

Timonil!

Megkérhetlek, segíts beazonosítani 3 citrusomat? Mikor vettem nem volt megjelölve a fajtája, de szeretném tudni. Látom neked rengeteg fajta gyönyörű citrusod van, amihez úgylátom nagy szakértelemmel is rendelkezel. Én is imádom őket, de látod milyen banális hibát követtem el a Meyerrel. Nagyon sajnálom. Majd jobban odafigyelek, szeretném ha nálam is jól éreznék magukat a citrusok. Ezek szerintem egész szépen átteleltek, nem tudom mi történt a Meyerrel, pedig az volt a kedvencem.

 

1.

 

2.

 

3.Ezt egyébként Kumkvat-nak adták el, de szerintem biztos, hogy nem az.

Előzmény: Timonil (13078)
petya71 Creative Commons License 2011.04.14 0 0 13107

Mail ment...kettő is,mert az élsőben nem csatoltam a képeket! :)

Előzmény: Timonil (13106)
Timonil Creative Commons License 2011.04.14 0 0 13106

Megpróbálhatjuk azonosítani. Nagy felbontásban fényképezz, és talán tudom a választ:-) Címem nyilvános, és a Hesperidium Fabulosa blogon is ott van.

Előzmény: petya71 (13105)
petya71 Creative Commons License 2011.04.14 0 0 13105

Te vagy a megmentőm! :) Az első képen lévő citrusfajtára nagyon hasonlít az amit nemrég szereztem be.Ha esetleg leküldök Neked néhány fotót a virágról,levélről,gyümölcsről be tudod lőni,hogy az e?Bár szinte 100%! :)

Előzmény: Timonil (13102)
Timonil Creative Commons License 2011.04.14 0 0 13104

Igen Quicktor úgy van ahogy leírtad. Pl. A Nova mandarinnak is kellett idegen porzó, bármi más citrusféle. A Tangelo Nova-t viszont már úgy alakították, hogy nem kell neki, igaz kevesebbet terem, de ha van mellette más faj, az csak az előnyére válik. Ezért ültetik a tangelo Nova, és Minneola fajtákat felváltva!

A szakemberek szerint, ha a citrus kivirágzik, az megfelelő alkalom a kötésre is, hisz hidegben ki sem virágzik. Ha a virágzás után fordul hidegebbre az idő, ledobja a megkötött termést.

Az én valenciám is kötöget, de tisztítja saját magát, még a kötés után is. Elég nagy a fa, majd 2 méteres, de növekvésben lévő. Csak annyit hagy meg, amennyit képes felnevelni. Egyedül a Lipo képes megszakítani magát telhetetlensége miatt:-)

 

Albengába, még hó is lepi a citrusokat, nem teleltetik őket, és így néznek ki:

Előzmény: Quicktor57 (13103)
Quicktor57 Creative Commons License 2011.04.14 0 0 13103

Sziasztok!

 

Már tegnap jelezni akartam, hogy újra olvasható a neten a Kaliforniai Egyetem citrusos kiadványa, 

http://lib.ucr.edu/agnic/webber/

 

Mivel ennek aktualitása is lett, most egy kis adalék a citrusfélék "önporzásához". Forrás: http://lib.ucr.edu/agnic/webber/Vol1/Chapter4.html

"While most citrus fruits are strongly parthenocarpic and require neither pollination nor seed formation for fruitfulness, this is not the case with certain mandarins—particularly the standard Clementine and the Orlando and Minneola tangelos.  The presence of seed is requisite to fruitfulness for those mandarins and can be assured only by cross-pollination, since they are partially self-incompatible.  While limb girdling has been reported helpful for the Clementine in Morocco, it would appear safest to interplant with suitable pollinators."

 

A lényeg szabad fordításban: A legtöbb citrusféle gyümölcséhez nem szükséges megporzás, de vannak bizonyos mandarin fajták (például a Clementine, valamint az Orlando és Minneola tangelo), amelyek csak idegen megporzás esetén teremnek megfelelően.

 

Az már csak magánvélemény, hogy amíg csak néhány kisebb virágzó citrusom van, és nem tartom megfelelőnek a kinti időjárást, továbbra is "ecsetelgetek".

 

Ha valaki megtalálja akár ebben, akár más anyagban, hogy a gyümölcsök kötéséhez minimum hány fokra van szükség, azt köszönettel veszem.

Timonil Creative Commons License 2011.04.14 0 0 13102

Még egy érdekes dolog: A Pomum Adami nevű Lumia citrom. Elég látványos, nagy. Szerintem egy más citrusfélének sincsenek ekkora lepedő levelei.

A gyümölcsei szárazak, savanykásak, és tele vannak maggal. A francia citrus gyülytőktől kaptam az infót, hogy épp úgy vethető mint a maxima.

Még egy érdekesség: 1 nap alatt képes elrohadni a gyümölcse. Nagy erő van benne, akár 1 métert is nő egy egy ciklusban.

 

A másik amit ritkán tartanak a citrus aurantium amara a sima sevilla keserű narancs.

Iszonyatos tüskés, és ez az egy fajta nem nagyon szereti a párás környezetet. Amúgy a "jég hátán is megél".

 

Idén megmutatja már magát teréssel is. Magastörzsre nevelt növény ez is, ezeket használják alanynak.

Előzmény: Törölt nick (13100)
Timonil Creative Commons License 2011.04.14 0 0 13101

Józsi! Neked mindíg szépek a növényeid, látszik a gondoskodás.

Épp most hozattam Szicíliából egy Tangelo-t, nagyon szépen virágzik. Nagyon jó ízüek. Elég erős "kis" fácska, és van benne erő, mert iszonyatos hajtásai vannak.

A spanyol narancs is meg van áldva erővel, vagy 1 mázsa virágot hozott

 

Még van rajta érő narancs is, de ez elég késői fajta.

A Macrophilla is szépen kezd hajtani:

 

Temérdek bimbó is megjelent rajta. Iszonyatosan jó alany fajta, és gyorsan gyökeresedik.

A másik, pedig a dupla virágzattal rendelkező kis Mellaroza. Virágai mint a kicsi tavirózsák úgy borítják el a kis növényt. Még jó hogy ez nem nő nagyra:-)

Előzmény: Törölt nick (13100)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.14 0 0 13100

Kedves Luigi!Indulat szól írásod/-aid/ból.Nem szándékom ezt generálni.Timonil valóban fia-

tal barátom.De ennek nincs köze hozzászólásomhoz.Én itt/szinte/mindenkit barátomnak tekintek.De veled ellentétben én nem úgy érzem,hogy "ismerem"a citrustartást és annak teleltetését,legfeljebb azt,hogy folyamatosan tanulom:saját tapasztalatból/keservekből/,

könyvekből és Tölletek.Mivel különböző korosztályokat képviselünk itt a Fórumon sokan,nem

kellene azt sértésnek venni,hogy a fiatalok megnyilvánulása nem azonos a mienkkel/koro-

sabbakkal/,főként ha erdménnyel alá is tudják támasztani/lásd Blog/és ezt meg is mutatják

ami itt modfelett jó módja /lenne/a vélemény cserének,de valjuk meg kevesen tesznek ki

"látható"dolgokat.

Előzmény: Luigi50 (13096)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!