Keresés

Részletes keresés

LvT Creative Commons License 2003.01.20 0 0 541
Kedves Cuerpo!

Panovics: Ismert név többek közt szerb-horvát (Panović), ukrán és lengyel (Panowicz) területen. A szláv pan 'úr' szóból képzett jobbágynév.

Petioky: Igen érdekes, ritka cseh családnév, eredeti alakja: Pětioký, és jelentése 'ötszemű'. A név keletkezésének körülményeit -- sajnos -- nem ismerem. (A prágai Pětiokýk listája)

Kapeller: Német név, jelentése ugyanaz, mint a Kapellmeister köznévnek: 'karvezető, karnagy'. Alapszava a n. Kapelle 'kápolna; (kisebb) zenekar, énekkar'.

Előzmény: Cuerpo (540)
Cuerpo Creative Commons License 2003.01.20 0 0 540
Sziasztok!

Újabb nevek, amihez segítségeteket kérem:

Pánovics, Petioky, Kapeller.

Előre is köszönöm!

József1925 Creative Commons License 2003.01.20 0 0 539
Kedves kutatótársaim!
Segítőkészségetek fantasztikus. Köszönet minden hozzászólásért.
József1925 Creative Commons License 2003.01.20 0 0 538
Azt,hogy miért Koi és nem Kolyi, az anyakönyvekből lehet kideríteni.
Példa: A komorói anyakönyvben nyomon követhető, hogyan lett Sarmaságiból Salmasági,Szarmasági,Szalmasági, és végül Szalma.Sorolhatnám a példákat, melyekkel anyakönyvek böngészése során találkoztam.
Eredményes kutatást kívánok:
Szatványi József

LvT Creative Commons License 2003.01.19 0 0 537
Kedves Onogur!

> A korábban már tárgyalt Szvák és Szivák nevek mellé találtam egy Szuvák alakot is

A Szuváknak nincs szláv etimológiája, így nagy valószínűséggel vélhető, hogy a Szvák magyarosodott formája. (A Szivák név nem olyan régen van jelen Mo.-n, hogy hangrendileg illeszkedjen, akkor is inkább /a/ vagy /o/ lenne várható az /i/-ből.)

Előzmény: Onogur (536)
Onogur Creative Commons License 2003.01.18 0 0 536
Kedves LvT!

A korábban már tárgyalt Szvák és Szivák nevek mellé találtam egy Szuvák alakot is, erről kérdezem véleményedet.

Üdv: Onogur

Onogur Creative Commons License 2003.01.18 0 0 535
Kedves legislator!

Akkor még egy kis érdekességet mondok. Felütöttem a telefonkönyvet és Kisvárdán ill. szoros környékén 18, tágabb környékén még kb. 12 (Ebből Bezdéden 7) Koi nevet találtam. A megyében még elszórva kb. 5-öt (ebből Nyíregyházán 2-t). De mind Koi alakban, Kólyi alak nem tünt fel.
Természetesen ennyien rendelkeznek publikus vonalas telefonszámmal, a valóságban akár a duplája is lehet.

Üdv: Onogur

Előzmény: Törölt nick (530)
rumci Creative Commons License 2003.01.18 0 0 534
A FNESz. bevallottan nem törekedett teljességre, így ezt ne is várjuk el tőle. A kérdésben viszont nagyon megbízható forrás Lelkes György Magyar helységnév-azonosító szótára, annak is elsősorban a második kiadása. Szatványról viszont ezen munka sem tud, így igen jó eséllyel mondható, hogy ilyen településnév valóban nem létezett.
Onogur Creative Commons License 2003.01.18 0 0 533
Tehát a v.2 verzió helyesen:

Kedves József1925!

Kimondottan a Szatványi névhez nem tudok hozzászólni, ezzel a névalakkal nem találkoztam ezidáig.

Az FNESz-ben nincs Szatvány cikkely. Habár például Bélfenyér-Belfir (Románia-Bihar) sincs, pedig valós helység.

Feltehetően rokon a Szatmárral, mivel itt már találkoztam Szatvári ill. Szakmári változatával is.

A v-m módosulás szerintem teljesen elfogadott pl. Demecser-Devecser, míg Szakmár létező település (Bács-Kiskun Kalocsa) és első írámódja 1299-ből Zathmar volt ill. 1270-ből Sacmar személynevet is találtak.

Talán mindegyik eredete a török sat- ('elad, kereskedik') szótőre vezethető vissza; s tárgyi nevünk eredete ennek lehet még a törökben elnyert, valamely ragozott vagy képzett formája. Ide illeszkedik még Szatymaz helységünk is (Csongrád Szeged) a török Satmaz ('nem eladó') jelentésű személynévből eredően.

Mégegy érdekes észrevétel: a köztörök z-je a bolgár-török (ma csuvasos) r-jének felel meg.

Üdv: Onogur

Előzmény: Onogur (531)
Onogur Creative Commons License 2003.01.18 0 0 532
Hmm. hmm. pardon.

... valós helység ...

Onogur

Előzmény: Onogur (531)
Onogur Creative Commons License 2003.01.18 0 0 531
Kedves József1925!

Kimondottan a Szatványi névhez nem tudok hozzászólni, ezzel a névalakkal nem találkoztam ezidáig.

Az FNESz-ben nincs Szatvány cikkely. Habár például Bélfenyér-Belfir (Románia-Bihar) sincs, pedig valós helyiség.

Feltehetően rokon a Szatmárral, mivel itt már találkoztam Szatvári ill. Szakmári változatával is.

A v-m módosulás szerintem teljesen elfogadott pl. Demecser-Devecser, míg Szakmár létező település (Bács-Kiskun Kalocsa)és első írámódja 1299-ből Zathmar volt ill. 1270-ből Sacmar személynevet is találtak.

Talán mindegyik eredete a török sat- ('elad, kereskedik') szótőre vezethető vissza; s tárgyi nevünk eredete ennek lehet még a törökben elnyert, valamely ragozott vagy képzett formája. Ide illeszkedik még helységünk is (Csongrád Szeged) a török Satmaz ('nem eladó') jelentésű személynévből eredően.

Mégegy érdekes észrevétel: a köztörök -je a bolgár-török (ma csuvasos) -jének felel meg.

Üdv: Onogur

Előzmény: József1925 (529)
Törölt nick Creative Commons License 2003.01.16 0 0 530
Kedves Onogur, úgyis mint szabolcsi ember!

Nagyon örülök információidnak, mert ezek új fényt vetettek a nevünket takaró homályra. Ismét csak megköszönni tudom a segítséget. Előbb
- utóbb családfakutatásba kezdek!!! Örülök, hogy távolabbi - közelebbi rokonaimat ismered. Nagyapám tiszabezdédi volt, édesapám is ott született. Egyébként, amennyire tudom, a felmenők inkább Kisvárdához kapcsolódnak.
Erre mondják, hogy kicsi a világ.

Előzmény: Onogur (528)
József1925 Creative Commons License 2003.01.16 0 0 529
Családfám összeállitásához kérem azok hozzászólását, akiknek a Szatványi névvel kapcsolatban van valamilyen információjuk.
A következőkről csak hallomásból tudok: Budapesten élt a háború előtt Szatványi Márton.A Szatmárnémeti-i kereskedelmiben 1943-ban érettségizett egy Szatványi. Valahol Szlovákiában és romániában vannak unokatestvéreim.
Üdvözlöm minden kutatótársamat:
Szatványi József
Előzmény: József1925 (507)
Onogur Creative Commons License 2003.01.15 0 0 528
Kedves legislator!

A FNESz = Kiss Lajos: Földrajzi nevek etimológiai szótára I-II. Akadémiai (1978)-1997.

Ebben a Kóly< címszó alatt [1326/1358: Cool: Györffy 1: 635] sűrített formában idézi. Ha jól bontottam fel - Györffy György: Az Árpád-kori Magyarország történeti földrajza. I.- Budapest, 1963- című mű 635. oldalán említheti, hogy első írásos megjelenése 1326. ill. 1358. évre datálható okiratokban szerepelt.

Puszta személynévből keletkezett magyar névadással; vesd össze az 1267-re datálható Kol személynévvel (Szentpétery Imre: Az Árpád-házi királyokokleveleinek kritikai jegyzéke. Bp. I. 1923... 470. oldala) ill. az 1298-ra datálható Kul személynévvel (A zichi és vásonkeői gróf Zichy-család idősb ágának okmánytára. Bp. 1871-1931. 89. oldala).

Az alapjául szolgáló személynév talán a latin Nicolaus 'Miklós' személynévvel tartozik össze. (De, hogy ez mennyire ül azt nem tudom.)

A dölt nevek az eredeti írásképre utalnak, a korabeli kiejtését csak elég jól következtettni lehet.

(Egyébként itt É-Szabolcsban én több Koi nevű személyt is ismerek személyesen, tényleg van belőlük néhány)

Üdv: Onogur

Előzmény: Törölt nick (510)
Pivovar Creative Commons License 2003.01.15 0 0 527
Szemerényi - A ~Szemere~ nevű helységek gyakorlatilag mind felvidékiek - el tudnám képzelni, hogy a magyar helységnév szlovák változatából képződött...
Előzmény: Kis Ádám (526)
Kis Ádám Creative Commons License 2003.01.15 0 0 526
A Dvořak név a dvor szóval függ össze, és emberre vonatkozik (származás, foglalkozás). Így udavrit (udvaronc?, házmester?) jelenthet.

Az Eisenbacher egyszerű, helynévből származó név, Vaspatakit vagy Ércpatakit jelent.

A Szemerényi név is érdeke. Kiss Lajosnál nincs Szemerény, és a neten sem találtam.
A leginkéább hasonló a Szemere, amelyet a szem szóból vezet le.

Kis Ádám

Előzmény: irnik (506)
Kis Ádám Creative Commons License 2003.01.15 0 0 525
A Berhely név Kazinczy Ferenc Az én életem c. művében fordul elő, elérhetőség:
http://magyar-irodalom.elte.hu/gepesk/corpus/xviii/kazfe003.htm

Kis Ádám

Előzmény: József1925 (507)
Tell Abigél Creative Commons License 2003.01.15 0 0 524
Valoban elmulasztottam vegigolvasni a topikot. Most potoltam.
Előzmény: Pivovar (523)
Pivovar Creative Commons License 2003.01.15 0 0 523
Jelen topic már foglalkozott a Fuferenda névvel a 15..26. számú hozzászólások között némelyikben - igaz, nem meggyőző végeredménnyel. Nézted már őket? Lapozz le odáig...
Előzmény: Tell Abigél (509)
Törölt nick Creative Commons License 2003.01.15 0 0 522
Biztos, hogy rokonom ő is.
Előzmény: rumci (521)
rumci Creative Commons License 2003.01.15 0 0 521
Nem. Soha nem hallottam a Koi nevet, régen ismertem viszont egy Kólyi nevű embert. Ez jutott eszembe; gondoltam, megjátszom.
Előzmény: Törölt nick (508)
suto Creative Commons License 2003.01.15 0 0 520
A telefonkönyvben van egy Lerenda.
Előzmény: Tell Abigél (516)
suto Creative Commons License 2003.01.15 0 0 519
Jav.: magyarországi.
Előzmény: suto (518)
suto Creative Commons License 2003.01.15 0 0 518
Az Amerikába bevándoroltak adatbázisában találtam Furenda nevű, Magyarországi eredetű embert. (A sounds like sorba írtam be a Fuferenda nevet.)
Előzmény: Tell Abigél (516)
suto Creative Commons License 2003.01.15 0 0 517
Ebben a pillanatban akartam kb. ugyanezt beírni, de megelőztél :-)
Előzmény: Tell Abigél (516)
Tell Abigél Creative Commons License 2003.01.15 0 0 516
A Google kidobott vagy 15 talalatot, de mindegyikuk Fuferenda nevű magyar egyenek ilyen-olyan eredmenyei tanulmányi versenyeken, itt-ott. Amott. Mi kovetkezik ebbol?
1. A Fuferendak koztunk vannak
2. Kulfoldiul nincs ilyen szo
A helyzet fokozodik.
Előzmény: suto (515)
suto Creative Commons License 2003.01.15 0 0 515
Kedves Tell Abigél!

Tényleg érdekes név. Nekem egy francia színész, Luc Merenda neve ugrik be, mint hasonló név, aki a Chateauvalloni polgárok c. tv-sorozatban szerepelt.

Előzmény: Tell Abigél (509)
Törölt nick Creative Commons License 2003.01.15 0 0 514
Még egy adat: Kóly igen közel esik Szabolcs megyéhez, illetőleg esett, míg román barátaink közigazgatásilag meg nem szüntették. Engem ennek a Coolnak, vagy Kolnak is érdekelne az eredete!!!
Előzmény: Onogur (504)
Törölt nick Creative Commons License 2003.01.15 0 0 513
Én nem vagyok szakértő, de szerintem spanyolos, vagy portugálos hangzásra. A ferenda latin szó, mint a legenda. De lege ferenda: a (később) meghozandó törvény szerint kifejezéssel egyenértékű. Majd a szakértők megmondják!!!
Előzmény: Tell Abigél (509)
Törölt nick Creative Commons License 2003.01.15 0 0 512
Egyébként koji a kiejtése, és van aki ekként is írja.
Előzmény: Törölt nick (511)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!