Keresés

Részletes keresés

calamondin Creative Commons License 2011.04.17 0 0 13173

Ricsi ,köszi a segitséget.De ezt én is tudom,mert ezt már előzetesen telefonon megbeszéltük.A Magyar-Latin nevekkel kapcsolatban Te neked is, nekem is a /kisujjunkban van/.Csak azért irtam magyarul,mert a névtáblán is magyarul szerepel,ha valaki kinagyitja a képet.Nem akartam azt,hogy valaki abba kössön bele,a képen látható névtáblán más név szerepel.

Előzmény: Timonil (13168)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.17 0 0 13172

Hali!Azonos a nézetünk,engem mindig megragadnak a kultikus dolgok,de az,hogy évezre-

deken át egy növényekkel demonstrált ünnep fenmarad:az lenyüűgöz.Mi legfeljebb a Pápa

kezén az aranygyürűket csokolhatjuk.Igaz a történetünk elején Jézus kiűzte a kufárokat a templomból,de valahogy ezután nem ez lett a jellemző!A C.medica"Etrog"ezt is eszembe juttatja mikor nézem a cserépben az asztalomon.

Előzmény: Kátya2 (13171)
Kátya2 Creative Commons License 2011.04.17 0 0 13171

Megnéztem a pps-t érdekes volt, ami meglepett, az a bánásmód, törödés és  tisztelet , persze ez a citrom meg is érdemli, mert gyönyörű!:-)))

Előzmény: Törölt nick (13159)
de-guky Creative Commons License 2011.04.17 0 0 13170

Virágzik a télálló citrom (+Mahónia, Gyöngyvirág cserje)

de-guky Creative Commons License 2011.04.17 0 0 13169

  Hajtanak a banánik. jól telelt a tálálló pálma.

Timonil Creative Commons License 2011.04.17 0 0 13168

Szinte 100 % hogy a Sára kis dugványai is a Rappay kertészetből valók, mert a megnevezésük, is ugyan az.

Vörös citrom - C. Volkamerina

Barázdált citrom - C. Canaliculata

Gyémánt - C. Medica Diamante

Stb, Stb.

 

Mit filóztam a Rappy MÉD citromnak nevezett növényén.. Az pedig a Machrophilla.

Előzmény: calamondin (13167)
calamondin Creative Commons License 2011.04.16 0 0 13167

A C.volkameriana.-val kapcsolatban igazad van,de én még tavaly októberben rendeltem ezeket a fajtákat a Sárától,csak most küldte el.Nem akarta,hogy esetleg megfagyjanak.A Máriusz növényei meg kb.1.-hónapja érkeztek.Magyarul a Sárától korábban rendelt/volkameriana.-t/már nem akartam lemondani.A limequat.-ot kivéve a többi citrusról meg majd kiderül,hogy mi ,ha terem/ha jól emlékszem van egy másik olyan kertész is aki nem tudja pontosan behatárolni a növényei nevét./

Előzmény: Törölt nick (13166)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.16 0 0 13166

Szia Attila!Először:innen máskor ne vegyél/tiszta kloratikus levelek/

                 Másodszor:elég érdekesen írtad meg a növényeket,csak találgatok,hogy is képzelted és kinagyítottam a cimkéket,hogy tudjam miről is van szó.

Igy szerintem:

Legteteje:Te írod-Barázdált citrom.Én mondom megtudod ha lesz termés.

Alatta:bal oldali-Te irod :Gyémánt cédrát.Én szerintem nem,annak nem ilyen a levele.

          jobb oldali-Te irod:Vörös citrom(?az mi)/C.volkameriana/-ezt már értem.Ha eredetileg

          Citrus limon"rosso"volt a vásárlási szándékod az biztos nem az.Ha volkameriana volt

          azt nem értem mert a Máriusz ennél szebbet hozott.Lehet,hogy volkamerianna de a

          levelei már látványosan betegek.

Keretes növény:4-vagy 5 levelet látok,igen kopasz a levelek formája/lándzsa/alapján lehet,

Alsó bal növény:ez szerintem Rangpur lima.Stimmel a logás is a levélnél.

           kontrolálhatod a Ricsi Blogg-jában vagy a http://www.citromfa.hu fejlettebb és ará-

           nyosabb növényeinél.

 

Előzmény: calamondin (13162)
Timonil Creative Commons License 2011.04.16 0 0 13165

Attila!

Nem az ágai lógnak lefelé, hanem a levelei. Olyan szomorkás a megjelenése. De ezt csak akkor látod, ha ki fog hajtani. A rangpurja biztos az amit ír.

Előzmény: calamondin (13162)
bognár1987 Creative Commons License 2011.04.16 0 0 13164

Szia Calamondin.

Látom ti is vásárolgattok a Sára úr növnyei közül.Én a mostani küldésétől nem voltam elragadtatva.1 indiai és 1 japán kenderpálmát rendeltem tőle,és frissen átültetett pálmákat küldött,de az nem is let volna baj cak amikor ki a kartam ültetni akkor derült ki ,hogy az átültetése nem földlabdával történt ,hanem szabadgyökérrel.Ha az ember veszi azt a növényt,akkor legalább jó begyökeresedett példányokat küldene és nem friss szabadgyökerű ültetésűt.Én a helyedben tuti panaszt tennék a kopasz citrus miatt. Nem akarok beleszólni a dolgotokba,csak az ember nem azért bizik bennük,hogy átb@sszák a fejét.Régóta olvasgatom a fórumot, nem szoktam hozzászólni.De gratulálok mindenkinek a szép citrusokhoz

Előzmény: calamondin (13162)
Timonil Creative Commons License 2011.04.16 0 0 13163

A gyémánt cédrát kissé gyanús nekem, nem így néz ki a levele. A rangpur jó, a limequat jó. Jó klorózisosak, egy kertésznek ilyent kiadni a kezéből, azért nem semmi. A többit meglátod.

Nekem a Sára küldött Római lima gyanánt Limequatot. Úgy hogy az én szemembe ő nagyot esett. Mikor felhívtam telefonon, belém akarta beszélni, hogy a Limequat az a római lima.

Előzmény: calamondin (13162)
calamondin Creative Commons License 2011.04.16 0 0 13162

Szia Józsi!Más téma:egy kis beazonositást kérnék.Tegnap jöttek meg a citrusok Somogyvámosról.Barázdált citrom,gyémánt cédrát,vörös citrom/C.volkameriana ?/limequat,Rangpur lime?Egyetlen kérdésem van,/mivel több szem többet lát/ugy tudtam,hogy a rangpur lime ágai ugy néznek ki mint egy szomoru füzfa ,lefele hajlanak.Ez meg nem?

Előzmény: Törölt nick (13160)
Timonil Creative Commons License 2011.04.16 0 0 13161

A jambhiri más néven rouge lemon egy elég kényes nyavaja, önmagában szép nagyon. A rangpur lime is önmagában szép, a szomorkás megjelenésével, és a hatalmas leveleivel, egészen fiatalon rengeteget terem 25 éves koráig, és aztán a terméshozam egyre kevesebb lesz. Meglepően finom a gyümölcse, kissé lime ízű, de édeskés. A volkamerina egy igénytelennek mondható növény, gyorsan nő, és nagy hajtásokat hoz, terem is bőven egy egy gyümölcsbe 10 magocska is van, nagyon jól kel, nem hittem a szememnek egy magból 7 növény bújt elő.

 

Ez már korábbi kép, de lassan lehet iskolázni a volkamereket, most még sűrűbbek.

Előzmény: tech-pro (13158)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.16 0 0 13160

Az előbbi témához.Szoros minőség.Ugyan az Isten,gondolom nem tulajdonit ilyen jelentőséget ennek.De mégis,irigylem ezt a hozzá állást.Itthon már berakna valaki egy-két

rohadt almát is.

 

http://youtu.be/coGFq5eWK24

Előzmény: Törölt nick (13159)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.16 0 0 13159

Egyik kedvenc növényem a Citrus medica"Etrog" a zsidó vallás kultikus növénye.Mikor ránézek és az alábbi Calabria-i ,képeket nézem hozzánk nem túl messzi kinti termesztését

megborzongok mint keresztény,hogy vallásonként micsoda eltérések vannak a kultikus kegytárgyakhoz és milyen erőfeszítések azok biztosításához:

 

http://youtu.be/YYrDqCgznJA

tech-pro Creative Commons License 2011.04.16 0 0 13158

Hát nekem nem voltak mentoraim, nem is tudtam mást szerezni, csak bolti kommersz citrusok magjait, és a népligeti trifoliatát, utóbbi ingyen volt. Tudom én is, hogy az aurantium, rangpur, volkameriana, yuzu, jambhiri, citrumelo stb. a tuti, csak nem árulják egyiket sem a Tescoban, és a Népligetben sem terem.

Előzmény: Timonil (13157)
Timonil Creative Commons License 2011.04.16 0 0 13157

Soha nem is próbáltam, és nem is volt trifó alanyba oltott növényem, mivel azt a kezdetektől elhittem a (mentoraimnak) hogy xar:-)

Így nem is kísérleteztem vele.

Egy valamire viszont jó!!!

Sövénynek.

Előzmény: tech-pro (13156)
tech-pro Creative Commons License 2011.04.16 0 0 13156

A trifoliata viseli el a legkevésbé a meleg teletetést.

Előzmény: Timonil (13154)
Karlina Creative Commons License 2011.04.16 0 0 13155

Azon korábbi pesti vagy Pest közeli érdeklődők számára akik a forumon kerestek pomelót, lipót és egyéb citrust olcsóbb árkategóriában most van az Új Budai Kertészeti kiállítás és vásár. A Rappai kertészet is árul főleg dugványról szaporított citrust és az Oázis meg egyéb kertészeknél található főleg hagyományos citrom, kumkvat néhány cédrát és pomelo már 2000-3000Ft-tól.

 

Timonil Creative Commons License 2011.04.15 0 0 13154

Melyik szereti a meleg teleltetést? Elviselik teljes fényviszonyoknál, de másik tavasszal megbosszulja, mert lasabban növekszik.

A poncirusnak is a hidegházi teleltetés kell. Nálam a teleltetés fogalma csak is 4-9 fok között képzelhető el. 10 fok felett nem bírják sokáig, csak magas költségek terhe mellett.

Előzmény: tech-pro (13153)
tech-pro Creative Commons License 2011.04.15 0 0 13153

Én a téli műsorról beszéltem. A Ponci nem szereti a meleg telelést.

Előzmény: Timonil (13152)
Timonil Creative Commons License 2011.04.15 0 0 13152

Igazat megvallva, egy citrus faj sem való lakásba. Sem a barackfa, sem a cseresznye, sem pedig egyiksem:-) Viszont a dézsás tartásnál teleltetni kell.

Egyetlen gyümölcsöt termő fa sem lesz hosszú életű állandó lakáskörülmények között legyen az bármire is oltva.

Viszont, ha nyárra ki van téve, és nem a tavalyihoz hasonló xar időjárásban lesz részünk, akkor merít annyi energiát, amivel elviseli a téli mostohább körülményeket.

Akinek tavaly nem volt fólia sátra az beszopta nagyon a citrusokkal sajnos. Idén száraz meleg nyarat jósolnak az időjósok:-)

Előzmény: tech-pro (13151)
tech-pro Creative Commons License 2011.04.15 0 0 13151

Pont az, hogy nem a Poncirus való lakásba, mert kell neki a hideg pihenő (vö. 25 fokos termosztát). Én is veteményeznék, ha tudnék szerezni magot/gyümölcsöt. Poncirust én is felejtem, mert elég tré minőségű és kis méretű gyümölcsöt ad. Azaz nagynehezen szereztem kétféle magot, tegnap kiástam, nem lesz egy növény sem.

Előzmény: Timonil (13150)
Timonil Creative Commons License 2011.04.15 0 0 13150

Quiktor teljesen jó, ezt írtam lényegében én is. A Poncirusok lakásba valók. Tény az aurantium nem rajong a vízért:-)

A volkamerina épp olyan erőteljes mint az aurantium, nagyon jó alanynak való növény. Még talán a Macrophilla ami kicsit visszafogottabb mint a volkamer, de meglehetősen ő is erős. Azért írtam, hogy olyan tartásnál, mint nálam ami van, én ezekre esküszöm.

De teljesen elfogadható a másik rész is:-)

Előzmény: Quicktor57 (13149)
Quicktor57 Creative Commons License 2011.04.15 0 0 13149

Szia!

 

Csatlakoznék "tech-pro"-hoz, csak egy kicsit jobban kifejteneném, hogy miért nem használok aurantium, és volkameriana magoncokat alanyként.

1. A beszerzésük meglehetősen nehéz. (Én két éve kaptam "jozsó48"-tól 5 szem volkameriana magot, abból 2 növény maradt meg. Tavaly óta kutatgatok ebben az irányban, de néhány sikertelen próbálkozás után még várnom kell, hogy lesz-e eredmény.)

2. Sajnos nem mindenkinek vannak olyan jó teleltetési feltételeli, mint neked. (Egy téli kert, üvegház, akár minden fűtés nélkül jól jönne, de nincs rá helyem. Talán egy kis polikarbonát házat sikerül a ház falához illesztenem egyszer, ha akad rá vállalkozó.) A lényeg, hogy sokunknak akár októbertől áprilisig is kerülgetnünk kell a lakásban a citrusokat, és hallgatni a családtagok morgását, akik szeretnék 25 fokra feltekerni a termosztátot. (Nálam a vadcitromra oltott okitsu mandarin eddig már két telet túlélt a nappaliban 15 - 18 fokos hőmérsékleten.)

3. 2009. év végén én kaptam egy jó nagy "aurantiumos" pofont. Nálunk bejött egy meglehetősen csapadékos október, és nem tudtam fedél alá menekíteni a citrusimat. Ezt követően nemsokára jött egy erős lehűlés is, így hirtelen kellet bemenekítenem a növényeimet. 5 db ilyen, drágán vásárolt oltvány szenderült jobb létre. (Természetesen ebből is sokat tanultam, de inkább kerülöm ezeket a nagy oltványokat.)

 

A lényeg, hogy többen szeretnénk ezeket az alanyokat használni, csak a tesztelésükig nem jutunk el, és amíg nincs jobb, addig marad a "bolti" citrus, valamint a vadcitrom. (Én egyébként lakásban inkább a volkamerianara szavaznék, de bizonyos esetekre mindenképp fogok tartogatni poncirust is.)

Előzmény: Timonil (13141)
Timonil Creative Commons License 2011.04.15 0 0 13148

Én infóként kaptam, de lehet hogy igazad van ebben, Chinotto-t nem vetettem még. De kipróbálom. A lassú növekedésű növényekből úgy sem lesz semmi.

Viszont canaliculata, és a foetifera kipróbálva :-D

Előzmény: amadar (13147)
amadar Creative Commons License 2011.04.15 0 0 13147

Szia! Vitatkoznék, a chinotto magvetésből (tapasztalat) az anyanövényre nagyon hasonlító, aprólevelű magonc kel(t) ki ugyanolyan lassú növekedési habitussal mint az amiről a termés származott. Így tehát SZERINTEM ebben az esetben az "ős" már nem tisztán az aurantium. A.

Előzmény: Timonil (13144)
Timonil Creative Commons License 2011.04.15 0 0 13146

Amúgy még annyit, hogy ha valakit érdekel egy szép C. aurantium ssp. amara fácska az megtalálja a blogomon. Egy kedves jóbarátomnál akit innen ismertek, és igazi jófej citrus szakember hírében áll. Az elérhetőségeken megvásárolható, jelenleg egy darab van belőle, és egy szépen kifejlett termő C. aurantium canaliculata. Vasárnaptól átvehetőek akit érdekelnek!

 

 

Garantáltan ez a két növény

Előzmény: Timonil (13144)
Timonil Creative Commons License 2011.04.15 0 0 13145

Ha beértek a gyümölcsök, szívesen ajánlok fel amara-t. Időben szólni fogok:-) Idén már elvetettem az alanynak valókat amennyi kellett

Előzmény: tech-pro (13143)
Timonil Creative Commons License 2011.04.15 0 0 13144

Hát már rámfogták, hogy nagyképű vagyok, így óvatosan nyilatkozom:-)

Én megtermelem, ezért van aurantium sevilla fám.

De leírom nektek is: A Chinotto, canaliculata, foetifera, bergamia magjából standard C. aurantium ssp. amar kel ki.

 

Egy érdekesség: 2 éve veteményezek minden évben, úgy ahogy azt kell:-) Az aurantium gyengébb növekedésű mint a volkamerina.

A volkamerina 2 héten belül kikelt, és a februárba vetett magok már három emeletesek.

 

Az aurantium ssp. amara magvetésről a 3-4 évben már terem, erős buja növekedésű, és trifoliata méretű tüskéi vannak. Levele mint a Pomelo. 300-400 évig is elél. Minusz 10 fokig bírja a kiképzést, egyedűl a párás levegőt nem tolerálja. Dekoratív, szép növény. Olyan a

 

 

gyümölcse mint a tonic:-) narancsos tonic :-D

Előzmény: tech-pro (13143)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!