Keresés

Részletes keresés

bukfenc12 Creative Commons License 2012.05.30 0 0 11892

Kedves kertbarátok!

 

Meg szeretném kérdezni, hogy ki tudna fehér és kék nagyszemű "kecskecsöcsű" szőlő oltóvesszőt küldeni? Eddig még nem próbálkoztam szőlő oltásával, csak gyümölcsfával, de most igény merült fel a családban rá. Van néhány jelentéktelen szőlőtőkénk, arra szeretnék majd ráoltani nagyszemű csemegeszőlőket. Meg szeretném kérdezni, hogy júniusban mit ajánlanátok, milyen módszerrel és hogyan oltsam a tőkéket vagy vesszőket csemegeszőlő nemesekkel, ha sikerül hozzájuk jutni?

Természetesen igyekszem majd a küldeményt valamilyen gyümölcsfáról származó oltóvesszővel viszonozni.

Battaglia Creative Commons License 2012.05.29 0 0 11891

Sziasztok!

Május másodikán ültettem pár szőlőoltványt. (medina, bianca, kékfrankos)

Hány centis  lenne az ideális  hajtáshossz őszig?

Mivel későn ültettem, milyen gyakran öntözzem?

Megsínyli e a sok öntözést?

Két szemre metszettem vissza, de akkor még láthatatlan rügyek, azóta megjelentek rajta az oltás tövénél. Elbírja ezeket a plusz rügyeket?

Falusi1 Creative Commons License 2012.05.29 0 0 11890

Ma megnéztem a ki nem hajtott oltványokat. A szemek feketék vagy barnák, de a vesszők még élnek , mert zöldek. Sajnos úgy tűnik, hogy újabb oltvány már nem fog kihajtani. Marad a pótlás, legkorábban most már csak ősszel.

Előzmény: dezso (11889)
dezso Creative Commons License 2012.05.29 0 0 11889

Én tavasszal (márc 20-a körül) tettem el három tőkét.  Abból kettő csak most kezdett el kilevelesedni.  Közben voltak locsolva, aztán meg jöttek esők.

 

Egyébként a környező gyomállományt (leginkább a libatopokat) már megtámadta a lisztharmat.

Előzmény: Falusi1 (11876)
Falusi1 Creative Commons License 2012.05.28 0 0 11888

A kihajtott néhány oltványnál én is tapasztaltam ilyet. Csakhogy, amint azt már korábban is írtam, mindegyik be volt takarva. Mindent ugyanúgy csináltam mint évek óta, amikor az eredés szinte teljes volt. Ha a fagy az oka, akkor közel 20 cm-es földtakaró sem volt elég, hogy megvédje vagy marad az eredeti tippem, a szárzság. Annak ellenére, hogy ültetésnél közel 20L vizet használtam oltványonként.

Előzmény: medveger (11877)
Flanell Creative Commons License 2012.05.28 0 0 11887

Tavaszi ültetéssel biztosabb, ám ha most ülteted, akkor meglesz az az előnye, hogy jövőre már rendesen begyökeresedve indul. Viszont ezt tényleg csak rendszeres öntözés esetén.

Ha letörnek a gyökerek, akkor meg vágd vissza a hajtást 1 levél után.

 

Érdemesebb lett volna egyből a helyére dugványozni.

Előzmény: köműves (11884)
imkerei Creative Commons License 2012.05.28 0 0 11886

A szőlő általában előbb hajt ki, mint, hogy a gyökérképződés beinduljon(kivétel melegtalp), ezért én a helyedben őszig a vödörben hagynám (ugye lyukas az alja?) és csak lombhulláskor ültetném ki a végleges helyére.

Amelyik lakásban volt azt szerintem kezd el kiszoktatni árnyékos helyen a külső környezethez.

Fel lehet most is használni telepítéshez de csak akkor, ha száraz időszakokban tudod locsolni. Amennyiben úgy döntesz, hogy kiülteted, arra vigyázz, hogy ilyenkor még nagyon törékenyek a gyökerek!

Előzmény: köműves (11884)
borsika79 Creative Commons License 2012.05.27 0 0 11885
Úgy ahogy mondod. Édesapámnak sok szöllője volt. Mikor kihagyott 1-2 évet,saját kárán tanult. Ezután nem felejtette el. Idén telepítettem én is pár tőkét,én sem fogok megfeledkezni rolla.
Előzmény: eisbaren (11883)
köműves Creative Commons License 2012.05.27 0 0 11884

Üdv urak!

Ezeket egyszerre ültettem csak a baloldali a lakásba van!

Kérdezném mikor kell majd kiültetnem?

Vagy van e bármiféle teendőm vele?

eisbaren Creative Commons License 2012.05.26 0 0 11883

Valóban sokan leszoktak róla (köztük én is) de hidd el egy két kemény tél és sokan visszaszoknak.

Előzmény: janijani (11881)
eisbaren Creative Commons License 2012.05.26 0 0 11882

Üdv

 

Én úgy tudom a frissen ültetett gyökeres szőlőt szokták felkupacolni, csirkézni hogy megóvják a kiszáradástól. A rügyeket nedvesen tartsa és óvjon a tavaszi (májusi) fagytól. Ezt nyílván csak első évben kell.

A téli fagyoktól való védelemre szolgál a takarás vagyis fedés mit ősszel kell elvégezni. Ezt már minden évben célszerű elvégezni kivéve olyan helyen ahol nincs télen tartósan hideg vagy jó fagytűrőek a szőlők mint pl a direkttermők

 

Előzmény: Battaglia (11880)
janijani Creative Commons License 2012.05.26 0 0 11881

Régen amíg még korcsolyázni lehetett a szabad vizeken Karácsonytól február végéig az öreg tőkéket is takarták télire és magasművelésnél fagycsapot hagytak alul. Most hogy alig van tél leszoktunk róla.

Előzmény: Battaglia (11880)
Battaglia Creative Commons License 2012.05.26 0 0 11880

A felcsirkézést csak pár éves koráig kell végezni az oltványon, vagy mindig földet kell majd rá húzni?

janijani Creative Commons License 2012.05.26 0 0 11879

Ha a fiatal szőlő nincs felcsirkézve és jön a fagy vészmegoldásként rá lehet húzni a havat is, az is véd valamennyit. Nekem pl a fügém elfagyott ezen a télen, de ami része a hó alatt volt túlélte.

Előzmény: medveger (11878)
medveger Creative Commons License 2012.05.25 0 0 11878

Ja igen: nem csirkéztem föl télire teljesen, csak az oltás helyéig húztam föl a földet - ezért gyanakszom fagykárra.

Előzmény: medveger (11877)
medveger Creative Commons License 2012.05.25 0 0 11877

Tavaly kb. 180 oltványt (cserszegi és olaszrizling felesben) telepítettem április elején, 13 darab nem hajtott ki akkor, a többi viszont azóta is köszöni szépen, jól érzi magát. A cserszegiken félméteres (néhol még hosszabb) erős vesszők vannak, az olasz kicsit szerényebben adja elő, de az is magára talált.

Amit viszont megfigyeltem, hogy sok helyen nem a meghagyott egy-két szem, hanem a korábbi tőke (tőkécske) hajtott ki, szerencsére még az oltás helye fölött. Arra gyanakszom, hogy a főrügyek elfagyhattak, s csak a mellékrügyekből tud életre kelni a növény...

Előzmény: Falusi1 (11876)
Falusi1 Creative Commons License 2012.05.24 0 0 11876

1-2 hete elpanaszoltam, hogy a tavalyi telepítésű oltványok közül kb. 30-40 %-os az eredés. Azóta újabb két tő kelt életre. A változást annak tulajdonítom, hogy időközben intenzív öntözésbe kezdtem.

Ha esetleg tavaly telepített valaki szőlőt, kérem írja meg a tapasztalatait.

 A kérdés azért foglalkoztat ennyire, mert az elmult közel 20 évben szinte minden évben telepítettem néhány oltványt és az eredés mindig biztos volt. A sikertelenséget én a, lényegében, tavaly nyár óta tartó csapadékszegény időjárásnak tulajdonítom.

imkerei Creative Commons License 2012.05.24 0 0 11875

Levelekről és a termésről készített képek sokkal beszédesebbek lennének, bár az ampelográfusok úgy tűnik nem ezen a fórumon mozognak.

Előzmény: Phnx (11873)
imkerei Creative Commons License 2012.05.24 0 0 11874

Ugyanolyan alanyra oltják, mint a többi szőlőt. Valószínűleg valamelyik Teleki klónra.

Előzmény: danielvonjeee (11872)
Phnx Creative Commons License 2012.05.24 0 0 11873

Melyik szőlőfajta, fajták szoktak ilyesmi nagy fürtökez hozni?

 

 

Elég sok ilyen szőlőm van, ami ilyen szerteágazó fürtöt hoz. A vesszőkre jellemző, hogy ilyen vöröses-bíboros-barnás színben bompázik. Nagyon jellegzetes, messziről kitűnik a "sima" fürtöket hozó fajtáktól, de nem tudom, mi a neve.

 

Kb-ra van tippetek?

 

Köszönöm!

danielvonjeee Creative Commons License 2012.05.24 0 0 11872

 Srácok,a Down Seedless-t milyen alanyra oltják?

 Az alany is kihajtott sot termést is akarna hozni!

 

Sikerult minden oltványnak megindulnia,csak a Bresztovica nem hajlandó,14  vegyes csemegeoltványbol 11 megilledt,szerencsére idén betartottam minden tanácsot,trágyáztam gyokeret visszametszettem,remélem a lizstharmat is elkerul!

gyfa50 Creative Commons License 2012.05.24 0 0 11871

Minden elismerésem! Öröm hallani, hogy a mai világban  az unoka átveszi a nagyapától a stafétabotot a szőlészet terén. Jó tanulást és soksikert!

Előzmény: Phnx (11870)
Phnx Creative Commons License 2012.05.23 0 0 11870

"Hát; érdekes felfogással állsz a növényvédelemhez  :)"

 

Most tanulom. 2 évvel ezelőtt azt sem tudtam, hogy mi az a permetezés (Nagyapám csinálta 25 évig). Hirtelen beleestem a mélyvízbe és az elmúlt 2 évben valahogy erre keveset összpontosítottam. Most kell kialakítanom a rendes permetezési rendet.

 

Előzmény: Cirfandlia (11869)
Cirfandlia Creative Commons License 2012.05.22 0 0 11869

Hát; érdekes felfogással állsz a növényvédelemhez  :). 

 

Kaptunk egy kis esőt; közel 60 mm-ert, egész délelőtt nagyon intenzíven nyomta.

Előzmény: Phnx (11867)
kiwancsi Creative Commons License 2012.05.22 0 0 11868

Merrefelé?

Előzmény: medvegyu (11859)
Phnx Creative Commons License 2012.05.22 0 0 11867

Lehet ebben is valami: nézegettem és töbnnyire a vezetődrótok környékén van a legtöbb sérült levél, ez valahogy feltűnt, ugyanakkor olyan levélen is találtam jeleket, amik környékén semmi sem volt (olyan is szerepel a képek között).

 

Hogy miért mentem ilyen korán peronoszra is? Bevallom: 2 éve nem használtunk semmit peronosz ellen (igaz, nem is volt semmi problémám miatta), idén viszont úgy döntöttem, hogy már jó előre rákészülök, hátha idén már nem úszom meg. Ne kérdezzétek, hogy miért, valahogy így alakult, hogy a védekezésünk kimerült a lisztharmat elleni szerhasználatban. Illetve azért ez nem teljesen igaz, volt valami régi szerünk peronoszra, de közel sem volt "tervszerű" a permetezés.

 

Előzmény: csabi_felvidek (11864)
medveger Creative Commons License 2012.05.22 0 0 11866

Ha meg valaki esetleg a zalai borvidéken szeretne működni, a BASF-os oldalhoz nagyon hasonló adatokat talál a http://zalamet.hu oldalon. Ezt a Zala Szőlő- és Borkultúrájáért Egyesület tartja fenn, és (nekem legalábbis úgy tűnik) azonos szoftvert használnak a BASF-el.

Előzmény: Cirfandlia (11865)
Cirfandlia Creative Commons License 2012.05.21 0 0 11865

Ne mindig a permetezésben keresd a megoldást, ill. annak hiányára fogj akármilyen tünetet... Valóban perzselhetett 2-3 hete a hó eleji forróságban a kén, de azt sem értem miért mentél peronoszra már majd egy hónapja egy ilyen extrém száraz tavaszelőn. Idén nem a gombák éve van (eddig) a növényvédők is "letargiában" konstatálják, hogy NINCS áttelelt peronosz képlet és csak nagyon kevés lisztharmat élte túl a hideget, száraz tavaszt.

 

Nagyon ajánlom a http://szoloelorejelzes.basf.hu oldalt, ahogy egy regisztráció után nagyon sok használható infó van, automata mérő, előrejelző állomások adataival, fertőzési %-ok bemutatásával. Különösen hasznos a borvidékekre gyártott "Szöveges előrejelzések" 10-12 naponta készülő leírás, ahol csak a végén levő szerjavaslatot kell megfelezni; hisz ebből élnek :).  

Előzmény: Phnx (11863)
csabi_felvidek Creative Commons License 2012.05.21 0 0 11864

Hogy perzselésről vagy mechanikai sérülésről van szó, könnyen magállapíthatod. Ha ezek a "jelek" csak a drótok környékén találhatók akkor ugye mech.sérülésről van szó, ha mindenhol, akkor lehet perzselés is, illetve hasonlóan reagál a szőlő a különböző stresszhelyzetekre mint pl. a nagy hőmérsékletingadozásra, ami ugye szintén volt... Amúgy ezek a kisebb sérülések nem okoznak különösebb galibát, amíg nem a fürtök sérülnek.

Előzmény: Phnx (11863)
Phnx Creative Commons License 2012.05.21 0 0 11863

Nagyon köszönöm! Még mindig jobb, ha "csak" perzselésről van szó, mintha valami komoly fertőzés lenne. Mivel a héten délelőttös vagyok a munkahelyemen, így csak estefelé tudom csinálni, de már elég sokáig világos van, így ha 18.00 körül elkezdem, az még talán jó lehet (kb. 2 óra alatt megvan). Elvileg megint hűvös időjárást mondanak, alig 23C csúcshőmérséklettel.

 

Akkor ahol tudok, hagyok hónaljhajtásokat, mert amúgy az erős szél is megtette "áldásos" hatását, sok hajtásom vége letörött, azoknál is kell pótolnom.

 

A vízzel nem lehetett baj, mert a szerszámos házunk tetejéről gyűjtöm közvetlenül hordókba a vizet, tehát az mindig levegő hőmérsékletű. Nincs is csapvíz a kertben. Ciszternánk ugyan van nagy (abba a préshéz tetejéről megy a víz), abban sokkal hidegebb a víz, de onnan sohasem veszek fel permetezéshez.

 

Köszönöm, meglátjuk, hogy mennyire heveri ki a szőlőm, remélem megúszom komolyabb termésveszteség nélkül.

 

Előzmény: medveger (11861)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!