Keresés

Részletes keresés

elefada Creative Commons License 2010.06.28 0 0 2820
Kicsöpögés után.
Előzmény: krezidiesel (2819)
krezidiesel Creative Commons License 2010.06.28 0 0 2819
És mikor tegyem bele?
Előzmény: elefada (2817)
elefada Creative Commons License 2010.06.28 0 0 2818
Probáld ki a gomolyából egy pár napos érés után egy darabot ledarálni, sóval összegyúrni, zárható dobozban tovább érlelni, míg csípös nem lesz.
Előzmény: krezidiesel (2816)
elefada Creative Commons License 2010.06.28 0 0 2817
20% sófürdő. Ha 1,5-2 kg körűl, kb 6-8 óra.
Előzmény: krezidiesel (2815)
krezidiesel Creative Commons License 2010.06.28 0 0 2816

Kölök koromban öregapámnak volt receptje "érett túróra".

Ez hasonló volt a körözötthöz, csak mintha pálpusztaival keresztezte volna, kicsit folyós kicsit erős "illatú" volt.

Nem tud valaki ilyen receptet, mert emlékeim szerint nagyon finom volt!?

krezidiesel Creative Commons License 2010.06.28 0 0 2815
Gomolyát miként kell sózni?
Előzmény: elefada (2810)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.27 0 0 2814
Hogy ez nekem nem jutott eszembe! Már megyek is kilyuggatni az összes éthordónkat ;]
Előzmény: Törölt nick (2813)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.27 0 0 2811
A kicsepegés után szokta anyám sózni, kb. fél nap után, ahogy kijön a lépés. Tehát összesen csak addig érik, aztán lelassul? :D

Amúgy nem tud valaki ilyen jó alakú kerek, egyenes falú műanyag tálakat valahol Pest körül, amiket ki lehetne luggatni? Mert sajnos nekem többnyire csak enyhén szűkülő aljúak vannak, abban nem lehet forgatni. Mindenesetre préseléssel is jó alakjuk lesz - hogy kell-e préselni, nekem mindegy, ha lehet. :) Az az érdekes, hogy most eszem egy Provence-fűszerkeverékes, fiatal sajtot - hiába összegyúrt ez is, eszméletlenül jó az íze és az állaga is. Jó vágni, szétomlik a számban, harmonikus az íze, pont elég sós...

Az biztos, hogy kísérletezést igényelne még az elején az áztatás, hogy elég sós legyen a sajt. Gondolom, a méretétől is függ, meddig kell áztatni, mert a múltkori apró sajtom, amit csináltam, sóbánya lett fél nap után is. :D De jó volt a metszfelülete, csak sajnos kemény lett, mert valószínűleg túlmelegítettem...

rosie78: Bármit is mondasz, én sosem fogok egy hónapig egy sólevet használni. :D A nagyüzemekben is egyszer használják föl, lehet, nem véletlenül... Hogyan állítod be másodjára a só tömegszázalékát? Hiszen a sajt felszívott egy csomót. Ha nem stabil m%-ú az oldat, akkor pedig nem azonos ideig kell(ene) áztatni az azonosan sikerült sajtot sem... Azon kívül tengeri sóval számolj, mert asztalit nem használunk egyáltalán, az drágább is. Annyi szent, hogy annál olcsóbb tuti nem lehet, mint hogy pont csak annyi sót használunk el, amennyi beízesíti a sajtot. Lehet filléres dolog a másik megoldás is, anyám akkor is spórolómániás. (Elég sokféle mániás.) Egyébként lehet, a hozzászólásaimból kicsit negatívabb képet lehet róla levenni, mint amilyen valójában, szóval bocsánatot kérek, nem állt szándékomban. Hogy leszabályoz, az egy dolog, teljesen természetes, nem keresek pénzt, szavam így nincs; gyereknek számítok a 22 évemmel, ami a döntéshozatalokba való beleszólásomat illeti. :) (Ha elmegyek egyetemre, még ennyi szavam sem lesz, hiszen nemhogy pénzt nem fogok keresni, de segíteni is alig lesz időm.) Tehát meg lehet győzni egyes dolgokban, de ha a magam álláspontját az övével szemben védem, azt nem tűrheti.
Előzmény: elefada (2810)
elefada Creative Commons License 2010.06.26 0 0 2810
Visszamelegíteni, préselni csak a félkemény, kemény sajtokat kell, de ott hosszú az érlelési idö. Gomolyát felesleges préselni, a forgatások adják meg a formát, a sajt saját súlya a préssúly. Forma lehet akár egy szűrő, vagy gyümölcsmosó tál.
Ha ruhába csepeg, ott is kell forgatni.
Alvadék sózása azért nem szerencsés,mert a só gátolja a kisavanyodást, a cukor nem bomlik el teljesen, a sajt nem savanyodik ,csak késöbb az érés alatt , s így a sajt levezni fog, majd penészedik.
elefada Creative Commons License 2010.06.26 0 0 2809
Előzmény: elefada (2808)
elefada Creative Commons License 2010.06.26 0 0 2808
[image4

Ezen nincs mit kimelegíteni. Édes savóból lehet az ordát kinyerni. Savanyúból nem. Gyanítom, Krezinek is , ha nem a hőfok akkor az volt a kudarc oka, hogy nem rögtön sajtolás után ordázott. Akár simán, adalék nélkül is kijön.
Előzmény: Törölt nick (2802)
firmitudo Creative Commons License 2010.06.26 0 0 2807
Nabamzeg simika!
Nem használtad ki az internet adta lehetőségeket, mármint előre kellett volna kérdezned....ugyan nem tud-é valaki hőmérőt, vagy ilyesmit...sajnálom :(.
Előzmény: Törölt nick (2787)
firmitudo Creative Commons License 2010.06.26 0 0 2806
Igen, megjegyzi, de nem csak a minimumot, hanem a napi maximumot is. Nem állok jól kütyük terén, csak gondolom, hogy nem véletlenül írták rá, hogy beltéri.Amit feltételezek, hogy nyári időszakban biztos nem hibásodik meg fedett kültéri helyen, de az őszi harmatos reggelek lehet, hogy kárt tennének benne.A hátulján van egy kis rácsos rész, ahol befogadja a levegőből az infokat.Ha ott belefolyik az októberi rét leve, szerintem kuka.Ha így is szeretnéd, csak szólj és segítek.
Előzmény: Törölt nick (2786)
rosie78 Creative Commons License 2010.06.26 0 0 2803

Crystalheart!

 

én esküszöm nem akarok szemtelenkedni...de nem vagy te egy kicsit túlságosan leszabályozva??

 

Hetek óta gondolkozom azon hogy a sóoldatban való sózás miért drága??

 

Én 45forintért veszek egy kiló sót...10liter 20% os sóoldat megvan 90forintból...amit én simán használok egy hónapig is...

 

csupán azért szoktam Havonta újat csinálni mert a parenyicázáshoz veszek ki belőle amit utána már nem öntök vissza...nem büdösödik nem pimpósodik meg semmi baja sincs...

 

Ha megsózzátok a töretet  szinte alig tud érni sajt......most nem ér meg anyukádnak havonta 90forint ot az hogy jó és minőségi sajtjaitok legyenek??..mégha ajándékba is......

 

Én sem ugrálok nagylábon, egyáltalán , de sokkal nagyobb luxusnak gondolom eljándékozni a munkátokat mint egy sóléra beruházást...

 

ne haragudj meg kérlek rám, nem bántó célzattal írtam, dehát ez van...:):)

Törölt nick Creative Commons License 2010.06.26 0 0 2800
Egy literrel az a probléma, hogy nagyon kis sajt lesz belőle, egészen más sóban áztatási időt igényel. Legalább egy fél kilósat kellene készíteni. De a vicc, hogy hiába van napi 25 liter tej, nem rendelkezhetek a felével, vagy negyedével sem, mert hogy "még előbb ennek meg ennek a rokonnak elkészítjük a sajtjait", és persze mindig van kinek küldözgetni a tizenötkiló sajtokat ingyér. (Olyankor elgondolkodom, hogy milyen jó, hogy minden nap hajnali kettőig-háromig fent vagyok emiatt, és három hónapja nem mentem el sehová...) Ő nem kockáztat, neki jó az úgy, ahogyan van, minek kísérletezzek, nemde? Ha mindenki így állt volna hozzá, ma aztán se mozzarella, se számítógép nem volna.
Előzmény: Törölt nick (2798)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.26 0 0 2797
Hát nem tudom, a tíz perc mennyire gyors, nekem aztán nem képződik semmilyen hártya, és általában az a gondom, hogy túl kemény lesz a végeredmény. :D (Ha préselek, ha nem. Az a kis súly, amit a tetejére rakok, éppen csak egyenes tetőt formál neki...) Az alvadék pedig szépen lemegy az edény aljára kiöntés előtt. (Leöntöm róla a savót, úgy egyszerűbb.)

Tavaly a két éves oltóval, amikor már elvileg csökken a hatása, tiszta jó, vágható, olvadó sajtokat produkáltam az 1,7 ml/ 10l mellett. Lehet, hogy most ennél kevesebbet kellene tenni és meghagyni a 40 percet?

Azt néztem, hogy összegyúrás előtt mindig olyan jól vágható szinte mindegyik sajtom. Aztán édesanyám nekiesik, összegyúrja sóval, és már valami túrószerű izét nyom bele a formába. Minden sajt törős lesz mostanában, főleg, hogy 20 foknál melegebb van... Nem hagyja, hogy áztatásos sózással próbálkozzam.
Előzmény: Törölt nick (2796)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.26 0 0 2795
Kinek van háromnegyed órája utómelegíteni? :D Én kipróbáltam, de nem láttam lényegi különbséget ez és a tízperces között. Azon kívül én nem is melegítem 35 fölé, mert akkor még a joghurtos sajttal is fejbe lehetne valakit vágni, olyan kemény lesz.

Amúgy most 40 percet hagyom én is az oltástól állni, de már 30-35 percnél is jól vágható. Rövidítsek talán?
Előzmény: Törölt nick (2791)
genziana Creative Commons License 2010.06.26 0 0 2792
Egyáltalán nem vagy nagyképű majom, szerintem. Hálásan köszönöm a segítségedet!
50 perc alatt nyomtam fel 38 fokra, szépen lassan. Jól lecsöpögtettem, és belekötöttem gézbe, most éppen hogy csak csöpörészik, aztán majd meglátjuk mi lesz belőle..
Előzmény: Törölt nick (2791)
genziana Creative Commons License 2010.06.26 0 0 2790
Igazából, most már abba se vagyok biztos, hogy amit eddig csináltam az gomolya...
Mikor teljesen kidolgoztad az alvadékot akkor kezded el melegíteni?
És mennyi az a hőfok amire felnyomod?
Mert ha 35 fokon oltok, ahhoz a + 10 fok az sok, szerintem..
Egyszer próbáltam úgy, hogy mikor kidolgoztam az alvadékot, akkor visszamelegítettem arra a hőfokra amivel oltottam, esetembe 35 fok, de nem vettem észere, hogy más lenne.
Tudom, hogy most halál butaságokat írtam.
Most alvad épp az adagom, most megint próbálok egy másik módszert, és most megpróbálom a csöpögtetést is megint, legfejjebb megeszik a kutyák...
Előzmény: Törölt nick (2789)
genziana Creative Commons License 2010.06.26 0 0 2788
Heloka!

Jogos! Jár a pont!
Rosszul fogalmaztam, szóval, 0,1 millit csalok el. Mondjuk, ha 1,3 kellene akkor csak 1,2 -t rakok bele. Amúgy azért préselek, mert eddig akár mikor csináltam a csöpögtetős módszerrel a gomolyát, mindig mintha "tacsakos" lenne. Így, hogy préselek, jobban ízlik a családomnak is. Szóval egypár módszert kipróbáltam már, mert volt aki azt mondta, hogy nem jól dolgozom ki az alvadékot, de akárhogy csinálom mindig olyan érdekes marad a csöpögtetős módszerrel.
Amúgy írtad, a kalcium- kloridot, de egyenlőre hagyom, mert nincs bátorságom még megbontani a kultúrát...
De egyszer biztosan kipróbálom azt ahogy írtad klorid nélkül, és akkor szólok....
Előzmény: elefada (2782)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.26 0 0 2786
Ez a hőmérő megjegyzi a napi minimum hőmérsékletet? És szabadtérben fedett helyen lehet, működik? Mert egy ilyen "emlékező" hőmérőt régóta szeretnék a kert miatt. :) )
Előzmény: firmitudo (2778)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.26 0 0 2785
Én azért préselek egy kis súllyal, hogy a sajt jól belealakuljon a formába és egyenes legyen a teteje és alja is. :) A sznob vásárlóknak sokkal jobban tetszik úgy. Na meg van formánk, amit nem tudunk megforgatni, mert kúpos, na ott mindenképp kell, különben a teteje vizesebb marad.
Előzmény: elefada (2782)
krizsi_l Creative Commons License 2010.06.25 0 0 2784
Ismeretlen területre tévedtem. Amit eddig csináltam másként viselkedett. Ez nem tudom milyen lesz. majd beszámolok.
Előzmény: elefada (2781)
elefada Creative Commons License 2010.06.25 0 0 2783
Bepillantás a sajtkészítés rejtelmeibe, előadásokkal, bemutatóval,
Körösladányban jul3-4.-én.
A programokról itt olvashatsz:/kisshazisajt.hu/index.php?page=events
elefada Creative Commons License 2010.06.25 0 0 2782
"egy milliliternyit még elcsalok, "????????????1,4-1=0,4?
Miért préselsz?
Előzmény: genziana (2777)
elefada Creative Commons License 2010.06.25 0 0 2781
Biztató az indulás, biztos fincsi lesz.
Előzmény: krizsi_l (2780)
krizsi_l Creative Commons License 2010.06.25 0 0 2780
Tegnap állt házhoz tehéntej. Eddig nem volt időm feldolgozni. Nem hűtőben volt hanem a pincémben, ami 17-18 fokos. Jó kis tejföl lett a tetején. A tej már nem édes, még nem savanyú.
Oltottam, 40 perc alatt szépen alvadt. Az első felvágás után szép, világos színű a savó, könnyen adja le. Tisztább mint friss tej + kultúra esetén. Az alvadék szépen, májasan törik.

Szerintetek milyen lesz belőle a sajt?
firmitudo Creative Commons License 2010.06.25 0 0 2779
Ha a pálpusztaira emlékeztet, akkor csak jó lehet,imádom...persze fokhagymával eszem...ha lúd, .egyen kövér :).
Előzmény: Pettviki (2748)
firmitudo Creative Commons License 2010.06.25 0 0 2778
Csak ha érdekelne valakit, digitális hőmérő-páratartalommérőt vettem ma Vácon a Fókusz '92 Kft-nél. 2.290,- ft, meg kell rendelni, kb egy hét alatt szállítják. 1 db mini ceruzaelemmel működik(ezt jól megaszontam, de nem tudom mi a neve).Csak beltérre, kitámasztható asztalra, akasztható, mágneses, szóval ferrummban gazdag fémekre is tehető.Napi min-max. értéket mér hőmérsékletnél. Nem tudom foglalkoznak-e postázással, ha nem akkor szívesen közreműködök, mivel váci vagyok.
genziana Creative Commons License 2010.06.25 0 0 2777
Heloka!

Hát most komolyan mondom nem tudom mit mondjak, mert szinte minden nap más hőfokon sikerül. Csak egy hete van maghőmérőm, előtte sima lázmérőztem. De aztán mikor csak úgy próbaképpen megmértem mind a kettővel, a lázmérőn 1,1 fokkal több volt.
Szóval olyan 30 és 35 fok között oltok. Azt már megfigyuztam, ha ennél magasabb, tök jó kemény a sajt.
És az van hogy 10 liter tejbe kellene1,7 ml. Nekem egyszerre általában 7,7 és 8 liter körüli tejem van. Tehát egy liternyi oltó mennyiséget beszorzok pl. 7,7- tel. Azóta azonban legalább egy milliliternyit még elcsalok, hogy tutira ne legyen gumis, tegnap valószínű valami nem volt tuti, mert mikor kivettem a formából, 12 óra prés után a közepe egy kicsit megrepedt.
Kíváncsi leszek a mai milyen lesz...........
Előzmény: elefada (2764)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!