Keresés

Részletes keresés

kristof-25 Creative Commons License 2022.02.17 0 0 128671

Szia!

 

Holnap próbálok konkrétabb adatokat kérni a forgalmazótól

Itt mire koncentráljak ? : Nagyon lényeges a fűtőszőnyeg felépitése

És itt:  ---bekötése.

Előzmény: Atis57 (128670)
Atis57 Creative Commons License 2022.02.17 0 0 128670

Szia!

 

Természetesen Fi relé---igen!

 

Nagyon lényeges a fűtőszőnyeg felépitése ---bekötése.

Mert a kapacitiv csatolás miatt "rázhat " minden földellt fémtárgy, vizsugár.

Ezt lekapcsolással tudod megakadályozni ,ha nem jól sikerült.    Leginkább amorf fűtőszálas panelnél fordul elő,fűtőkábeles megoldásnál ritkán.

 

Van aki a 0,5-1mA  jól érzi !

Előzmény: kristof-25 (128669)
kristof-25 Creative Commons License 2022.02.17 0 0 128669

Tisztelt villanyszerelő szakemberek! Múlt év októberétől olvasom vissza a Villanyszerelés Fórum-t. A sallangokat - agymenéseket figyelmen kívül hagyva rengeteg hasznos infót ismertem meg. Most főleg a védelem kérdései érdekelnek mert a fürdőszobát bővítem. Kb. 1,4 m2-en elektromos fűtőszőnyeg temperálná a padlót amely a szigeteléstől indulva: úsztatott aljzat beton rétegben lesz elhelyezve a padlólap burkolat alatt. Tanácsotokat szeretném kérni, milyen védelmet igényel ez a szerelés? A fűtőszőnyeg forgalmazó szerint nem kell semmi. (! ?) Előolvasásom alapján legalább egy Fi relé nagyon sokat "rontana"?  

 

ötfelezős Creative Commons License 2022.02.17 0 1 128668

40-es szennyvízcsőre pusztán lelkesedésből

Nos, a szennyvízcsőre nem a lelkesedés miatt kell. Itt azonban felmerül az a kérdés, hogy teljeskörű tájékozottsággal teszel sommás kijelentéseket? Vagy nem értesz hozzá, de már van véleményed? Bár a válasz már megadtad előre:

az EPH szerintem egy agymenés

Hát, ha te is okosabb vagy, mint a fejlett európai országok összes villamos biztonsággal foglalkozó szakembere, kiknek véleménye egyöntetű, mert megjelent a szabványokban, akkor nekünk nagyon jó. :D

 

Előzmény: BJaca (128647)
szakmókus Creative Commons License 2022.02.17 0 1 128667

"Gyakorlatban meg az van előttem, hogy ha egy hajcsat beleesik egy fémdobozos kettősszigetelésű készülékbe, és a fémházat összezárja a fázissal, akkor késza gyilkológép."

 

Ezt a helyzetet szándékosan is nehéz kivitelezni pláne tartósan fenntartani. 

Előzmény: BJaca (128638)
szakmókus Creative Commons License 2022.02.17 0 0 128666

 "Eddig azt vettem ki, hogy nagyobb az esélye, hogy áramütés ér, ha védőföld van a készüléken, mint ha kettős szigetelésű, mert a védővezető potenciálja megemelkedhet egy máshol keletkezett fázis-védővezető zárlattól."

 

Ez az esély csak akkor valós ha az érintett készülék földelése nem megfelelő,illetve a máshol keletkezett fázis-védővezető zárlat (feltehetőleg az érintett készülék áramkörén van) bekövetkezett, az egyéb védelem hatástalan.

Ép hálózat esetén semmi esélyed az áramütésre.

 

A kettős szigetelésű berendezés azért nem jelent veszélyt mert a kivitelezése miatt potenciál független vagy a tápláló hálózattól. Ezért nem földelheted le önhatalmúlag annak fém részeit. Azt potenciál függetlenül kell tartani.

De azt állítani hogy ép hálózat esetén is VESZÉLYES potenciált hoz be a védővezető szerintem nem állja meg a helyét.

Sőt mint állítottad van hogy mégis be van kötve....

Előzmény: BJaca (128638)
arenarock Creative Commons License 2022.02.17 0 5 128665

Nem játssza... 

Előzmény: BJaca (128664)
BJaca Creative Commons License 2022.02.17 -1 2 128664

Ugye csak jatszod a hülyét. Van föld, nulla, meg fázis, meg zárlat.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (128663)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2022.02.17 -4 0 128663

"minden rendben van, csak bazi nagy a zárlat."

 

Ha a lakás elektromos hálózatában csak fázis van, nincs se nulla, se föld, akkor milyen zárlatról beszélünk?

 

"A fi relét az egyszerűsítés miatt vegyük ki "

 

Mivel a lakások túlnyomó részében nincs FI relé, ezért az elhagyása nem egyszerűsítés, hanem "életszerű körülmény".

Előzmény: BJaca (128662)
BJaca Creative Commons License 2022.02.17 -1 0 128662

Nem, minden rendben van, csak bazi nagy a zárlat. Mert új házban sem szabad földelni a kettős szigetelést. A fi relét az egyszerűsítés miatt vegyük ki 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (128661)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2022.02.17 -3 0 128661

"Vegyük a legrosszabb esetet, mikor egy saválló (festetlen) fémajtó odacsípi a másfeles drótot, szétnyomva a szigetelést,"

 

A legrosszabb eset, amikor 

- az utcáról bejövő PEN vezető megszakad

- a ház földelő szondáját rég megzabálta a rozsda.

Mert ilyenkor peches esetben elég, ha csak egy lámpát felkapcsolsz és a következő pillanatban a ház összes földelt burkolatú készüléke életveszélyes feszültségszintre kerül. Pedig egyik készülék sem hibásodott meg.

Na ilyenkor lehet megkérdezni magadtól rángatózás közben, hogy én hülye miért földeltem le ezt a szart, amikor rá van írva, hogy kettős szigetelésű :)

Előzmény: BJaca (128654)
Mr. Pepe00 Creative Commons License 2022.02.17 0 0 128660

Ez rossz példa, mert 33%. Ugyanis attól hogy nincs autó eleshet, vagy rosszul lehet a zebrán.

 

Akkor már azt mondanám hogy a feszültség felfutási görbéje keresztezve a megszakító leoldási idejével és kicsit eltolva a vezetékhosszal.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (128657)
Mr. Pepe00 Creative Commons License 2022.02.17 0 1 128659

Az 2,5 es lesz és berakhatod, a hegesztő kb 10A ról elmegy + egyéb fogyasztás, tehát 2,5 es.

Előzmény: laciipacii (128655)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2022.02.17 0 1 128658

"rakhatok-e a falba sodort rez vezeteket vagy csak 1.5 mcu rez kabelt ami "tomor" egy szalu."

 

A vezeték ér keresztmetszete nem lehet vékonyabb 1,5 mm2-esnél (vastagabb lehet, ha az amper megkívánja).

Viszont lehet akár sodrott is, nem muszáj, hogy tömör legyen.

Sőt, ha ez egy sufni, akkor mehet minden falon kívül is, pl vezetékcsatornában.

Előzmény: laciipacii (128655)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2022.02.17 0 1 128657

"Mekkora feszültség keletkezhet egy földelt készülék fém burkolatán, ha a mellette lévő konektorban (egy körön vannak) lévő készülék testzárlatos lesz? Tételezzük fel, hogy a védővezetők megfelelőek."

 

Mekkora a valószínűsége annak, hogy baleset ér, miközben éppen átkelsz a zebrán? Tételezzük fel, hogy egyetlen autó sincs a könyéken.

Előzmény: BJaca (128651)
Mr. Pepe00 Creative Commons License 2022.02.17 0 0 128656

Erre nem tudok számszakilag válaszolni.

 

 

Előzmény: BJaca (128654)
laciipacii Creative Commons License 2022.02.17 0 0 128655

van egy regi mellekepuletem ami jelenleg sufni kent funkcional. tavasszal tervezem a felujitast mert a teto sem 100-as. a falakba tuti alu vezetekek futnak. a kerdsem, hogy rakhatok-e a falba sodort rez vezeteket vagy csak 1.5 mcu rez kabelt ami "tomor" egy szalu.

 

ill ahogy emlekszem es a sodort rezkabel hosszabitokent funkcionalt azt hiszem errol ment a betonkevero mikor epitkeztunk, atmeroje 2, ez jobb mint egy 1.5mcu vagy felejtsem el a sodor rezkabelt a falba?

 

a sufniba a legnagyobb fogyasztom egy inverteres hegesztomasina 120A

BJaca Creative Commons License 2022.02.17 0 0 128654

Vegyük a legrosszabb esetet, mikor egy saválló (festetlen) fémajtó odacsípi a másfeles drótot, szétnyomva a szigetelést, a FI relé pedig már 10 éve megdöglött, és csak egy kismegszakító véd. Átlagos családiház, az óránál 20A-s megszakító, bővítéshez már cserélni kellene az oszlopról bejövő légkábelt. A villanyhálózat nem rég lett felújítva, már réz drót van a falban.

Előzmény: Mr. Pepe00 (128652)
Mr. Pepe00 Creative Commons License 2022.02.17 0 0 128653

 Ha én egy fém házú kettős sz. fúrógéppel éppen egy földelt berendezés vastag öntvényét  fúrom akkor veszélyben vagyok?

 

Ha az öntvényes gép éppen működik, akkor viszonylagosan.

Ha ki van kapcsolva, akkor csekély mértékben.

ha leválasztod a hálózatról (fázis-nulla) akkor minimálisan

ha lekötöd földről is, akkor semennyire. csak ha törik a fúró

Előzmény: szakmókus (128641)
Mr. Pepe00 Creative Commons License 2022.02.17 0 0 128652

Nene! Sose fogod megtudni. Ugyanis 3 dologtól függ.

a testzárlat átütésének gyorsasága

a védelem megszólalási küszöbe

a védelem megszólalási gyorsasága

optimális esetben minél kisebb feszültségnél, de a fázisfeszültséget nem kellene megközelítenie.

Előzmény: BJaca (128651)
BJaca Creative Commons License 2022.02.17 -1 0 128651

Mekkora feszültség keletkezhet egy földelt készülék fém burkolatán, ha a mellette lévő konektorban (egy körön vannak) lévő készülék testzárlatos lesz? Tételezzük fel, hogy a védővezetők megfelelőek.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (128648)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2022.02.17 -1 0 128650

"Ha én egy fém házú kettős sz. fúrógéppel éppen egy földelt berendezés vastag öntvényét  fúrom akkor veszélyben vagyok?"

 

Ilyenkor a kettős szigetelés pl "százmillió az egyhez" baleseti valószínűsége helyett a földelt burkolatú berebbezések pl "tízmillió az egyhez" baleseti valószínűsége az érvényes a fúrógépre. De aki a "tízmillió az egyhez" valószínűséget VESZÉLYnek nevezi....

Előzmény: szakmókus (128641)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2022.02.17 -1 0 128649

"Nekem megvan az összes ilyet "kacat" kell valakinek ?"

 

Ha az összes szöveg kereshető formátumban van, akkor engem is érdekelne, köszönöm.

Ha van közöttük olyan dokumentum, amelyben a szöveg kép formátumban van (tehát lehetetlen benne egyes szavakra rákeresni), akkor köszi, nem érdekel a dolog.

Előzmény: Mutual Friend (128625)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2022.02.17 -1 0 128648

"Ha én egy fém házú kettős sz. fúrógéppel éppen egy földelt berendezés vastag öntvényét  fúrom akkor veszélyben vagyok?"

 

A "tízmillió az egyhez" baleseti valószínűség nálad "veszélyben vagyok" kategória?

Tehát pl zebrán még akkor sem mersz átkelni, amikor zöld a lámpa a gyalogosoknak? Ilyenkor hívsz egy taxit?

Előzmény: szakmókus (128641)
BJaca Creative Commons License 2022.02.17 -1 0 128647

Sok mindennel meg tudtam barátkozni, az EPH szerintem egy agymenés, tele ellentmondással, de a villanyszerelők és a rézdrótkereskedők jól járnak vele.
"A potenciálkiegyenlítő vezetéken nem, vagy legalábbis nem szükségszerűen, lép fel a nagy áramerősség."

" A kábel minimum 4 mm² keresztmetszetű MKH réz vezeték"

Amit aztán rákötnek egy 5 rétegű csőre, vagy egy 40-es szennyvízcsőre pusztán lelkesedésből.

Persze van, ahol van létjogosultsága, de az szerintem nem a családi házas övezet, inkább az elektronikai ipar, ahol egy alkatrészt úgy kell tudnod letenni az asztalra, hogy közted és az asztal közt nincs potenciálkülönbség.

Előzmény: ötfelezős (128644)
szakmókus Creative Commons License 2022.02.17 0 0 128646

A többi kérdésre ha válaszolnál igennel vagy nemmel. 

Előzmény: ötfelezős (128645)
ötfelezős Creative Commons License 2022.02.17 0 0 128645

Ezért a véleményem az hogy ez nem lehet a magyarázat.

 

Pont erről beszélünk, hogy de. :D

Ha én egy fém házú kettős sz. fúrógéppel éppen egy földelt berendezés vastag öntvényét  fúrom akkor veszélyben vagyok?

Azt hiszem, kár ezt folytatni,  a kérdésből kiderül, hogy nagyon messze jársz.

Előzmény: szakmókus (128641)
ötfelezős Creative Commons License 2022.02.17 0 0 128644

Szerintem egy szabályt akkor tartasz be igazán, ha megérted a miértjét.

Nagy igazság!

A nem szabad és kész, az olyan, hogy ha saját belátásod szerint meg lehet csinálni, akkor megcsinálod, mert nem tudod, hol a buktató.

Pontosan, főleg bonyolultabb esetekben, tudni kell a miértet, hogy jól dönthess.

Az EPH meg számomra olyan, mint ha egy rosszul rögzített biztonsági öv miatt még egy biztonsági övet be kellene építeni az autóba.
Egyéni szociális problémád, hogy a mondáshoz forduljak. :) Miként a szabványmagyarázó megjegyzi, nincs tökéletes védelem, csak elfogadható kockázat az elfogadható költséggel szemben.

Előzmény: BJaca (128642)
cucu Creative Commons License 2022.02.17 -1 0 128643

Sok másnak is össze kell jönnie ehhez egy időben, de igen, van esélyed az áramütésre.

 

A fúrás idejére meg kéne szüntetni a földelést.

Előzmény: szakmókus (128641)
BJaca Creative Commons License 2022.02.17 0 1 128642

Szerintem egy szabályt akkor tartasz be igazán, ha megérted a miértjét. A nem szabad és kész, az olyan, hogy ha saját belátásod szerint meg lehet csinálni, akkor megcsinálod, mert nem tudod, hol a buktató. 

Az EPH meg számomra olyan, mint ha egy rosszul rögzített biztonsági öv miatt még egy biztonsági övet be kellene építeni az autóba.

Előzmény: ötfelezős (128639)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!