Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2013.09.01 0 0 29312

Látom, a nyulak táplálása kardinális kérdés ezen a fórumon (:D),én mégis felvetnék egy másik témát, hátha az is érdekel valakit, tudunk róla "beszélgetni".

 

Engem mostanában a pannon fehér nyúl foglalkoztat, 2 hete vettem egy növendék bakot.

 

Az oké, hogy a Kaposvári Egyetemen tenyésztették ki, stb... de miből, milyen fajtákból? (újzélandi evidens...)

Hogy is van ez a 3 genotípus (anyai, papai vonal és a 'pannon fehér')? Ezek, hogyan és miből is vannak, lettek?

TimáriKristóf Creative Commons License 2013.09.01 0 0 29311

Mivel eteted?Ehhez állatorvos kell, ha taknyos is, étvágytalan is. Lehet valami nagyon ritka betegség. De lehet, hog csak sima felfúvódás valami másik kórral egyszerre.

Előzmény: atrego (29309)
Erdélyi Nyúlász Creative Commons License 2013.09.01 0 0 29310

Sziasztok!

 

A fórumot olvasva látom, hogy téma a nyúlak hízlalása, felnevelése...

Személy szerint ugyanazon az elven vagyok mint japipapi vagy a többiek, akik nem tápoznak...azzal a különbséggel, hogy mi a saját gazdaságunkban magunknak termeljük meg a takarmányt. A lovak és juhok mellett a nyúlak fogyasztása úgymond elenyésző, ezért is fogtam neki a tenyésztésüknek. Nem annyira fontos mikorra nőnek meg, de azért a 4 hónapos nyúlak általában elérik a 3kg-t. Széna mindig van előttük emellett nekik adom a konyhai hulladékot almát(amikor van) és zabot vagy árpát-mikor melyiket, váltogatom. Azt tapasztalom hogy ezt a kétséle gabonát szeretik a legjobban és nőnek is tőle(már amennyire táp nélkül lehet).

 

Szóval nem mindegy, hogy magunknak termelünk-e húst vagy leadásra és hogy a takarmányt vesszük-e vagy termeljük. ez a két tényező sokmindent befolyásol a nyúltenyésztésnél...

 

Üdv: Erdélyi Nyúlász

atrego Creative Commons License 2013.09.01 0 0 29309

sziasztok!Úgy  látom ez  nem  egyszerű   felfúvódás.Megint  3   nyulam   beteg.Amit  észrevettem,hogy   azzal  kezdődik,enyhén   taknyosak  lesznek,nem  esznek ,aztán  felfúvódnak.Mi ez?Van  ellenszer?Kezelés!

japipapi Creative Commons License 2013.09.01 0 0 29308

Köszönöm.

Előzmény: Törölt nick (29305)
juhosttt Creative Commons License 2013.09.01 0 0 29307

Már sikerült beszerezni egy fúró gépet :D

Én se idéztem, hanem magamtól mondtam. Van hogy én is idézek, akkor megjelölöm a forrást. De ez már etika kérdése, nem nyúltéma. Ami a labort illeti, nem én vagyok a kiindulási pont. Lehet máshol jobbak az anyagiak... Bár jelen esetben hiába van egy is pénzem ha boldogság az nincs...

Előzmény: japipapi (29299)
pannon nyúlas Creative Commons License 2013.09.01 0 0 29306

Szia Imi.A  citr-mixet    már nem használod?

Előzmény: Nagy-Imre (29303)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.01 0 0 29305

Japipapi ezen hozzászlásában minden benne van (nem is okoskodott rá senki semmit). 

Lehet Japipapi hsz.-ival egyetérteni, nem egyet érteni, de, amit itt leírt, az rendben van. Meghallgathatják a "tudományos" alapon nyulazók, a dinnyehéjon és füvön felnevelők...a mondanivalója mindenkihez szól, mindenki levonhatja belőle a tanulságokat. Érdemes is.

Előzmény: japipapi (29298)
TimáriKristóf Creative Commons License 2013.09.01 0 0 29304

Én is ugyngy szoktam etetni majdnem, csak tengerit adok nekik most a tritikálé helyett.Minden gyümölcsöt, zöldséget,zöldet megesznek. Most kb 2,5 hete vettem nyuszikat, a két kis pannon már kétszer akkora lett, mint volt, olyan 8 hetesek.Amikor előszőr fialtattam a nyulat, akkor a kicsiknek csak tápot adtam meg szénát. Azok is megnőttek 2,5-2,8 kilósra februárra, mert novemberbenfialt le a nyúl, de akkr még sokkalolcsóbb volt a táp.Ja, azok argentín nyulak voltak, nem a legjobb húsfajta, de azért jó volt.Megnőtt 4-5 kilósra kifejlett korára.

Előzmény: Nagy-Imre (29303)
Nagy-Imre Creative Commons License 2013.09.01 0 0 29303

Ezt adom a nyulaimnak:az előbb leírt Nádudvari táp(60%),árpa(20%),tritikálé(20%),gyepszéna,lucernaszéna,tenyésznyulaknak kiegészítésképpen sárgarépa,takarmány répa,zöldtakarmányok,alma,takarmányhoz keverve,alomra zeolit,növendékek kapnak a vizükbe Gastroferm Mvit port.Én ezen a takarmányozási módszeren nem változtatok már mert ez vált be a legjobban.Ezen a takarmányozáson a nyulaim(pannon fehér,német óriás keverék) elérik 12 hetes korra a 3-3,5kg-ot amivel most nagyon meg vagyok elégedve.  

Előzmény: Nagy-Imre (29302)
Nagy-Imre Creative Commons License 2013.09.01 0 0 29302

N.Janinak: Nádudvari intenzív nyúl hízlaló táp:

Beltartalmi adatok:

  • Szárazanyag%90,55
  • Nyersfehérje%16,37
  • Nyerszsír%2,55
  • Nyersrost%18,19
  • Nyershamu%7,65
  • DE nyúl
    MJ/kg11,56
  • Lizin%0,91
  • Metionin%

    0,33

  • Metionin+Cisztin%0,62
  • Treonin%0,60
  • Triptofán%0,20
  • Ca%1,10
  • P%0,66
  • Na%0,18
  • A vitaminNE/kg9 999,00
  • D3 vitaminNE/kg999,90
  • E vitaminmg/kg49,99
  • Salinomycin-Namg/kg0,00
  • Diclazurilmg/kg0,00
  • Tartalmaz még: K3,B1,B6,B12,Niacin,Biotin,Folsav,Pantoténsav vitaminokat
    Betaint,Zn,Cu,Fe,Mn,J,Se,Co Mikroelemeket, Antioxidánst, Toxinkötőt
Nagy-Imre Creative Commons License 2013.09.01 0 0 29301

Ez a keverési arány egyáltalán nem jó  nyúlnak!

Előzmény: kicsikocs (29262)
ha3fis Creative Commons License 2013.09.01 0 0 29300

Sajnos ennál a gyártónál még nem találkoztom olyan takarmánykeverékkel, aminek minden összetevőjének aránya egyszerre jó lenne, viszont több fajtát is előállít, így jobban kielégíti a különböző korcsoportok igényét. 125Ft/kg-ért azért nem rossz, szemben a Purinással, ami beltartalomra nagyjából oké, de 44%-kal drágább...

Előzmény: juhosttt (29297)
japipapi Creative Commons License 2013.09.01 0 0 29299

Gergő!

Emlékszem, nem rég Te sem bővelkedtél az anyagiakból, még mondtad is egy másik topicban, hogy valamire való fúrógéped sincs (vidékipupák segített). Akkor mit akarunk a "mezőgazdasági" laborral? Mint, ha azt sugalnád. Nincs is rá szükség! Én ha valamit állítottam, a forrást mellékeltem, vagy ha ollóztam, idézőjelbe tettem, szerintem így én nem okoskodtam. 

Előzmény: juhosttt (29272)
japipapi Creative Commons License 2013.09.01 0 0 29298

Sziasztok!

Mindenkinek, aki nekem válaszolt.

 

Nos, én azért nem úgy kezdtem, mert akkor még nem tudtam olvasni, alig voltam 6 éves, és kaptam egy fekete nyulat. Zuglóban, 17 lakásos, 3 emeletes bérházban laktunk, mellettünk egy terménydaráló üzemelt. Onnan kaptam egy nyulat, mert mindig ott boklászóltam kölökként. Így kezdődött. Később, akkor, - mint minden városi srác -, nem a nyulakkal foglalkoztam, nem is volt hol tartani állatot. Leszerelés után megcsapott a saját lakás szele, rengeteget dolgoztam, fusiztam, kertvárosban keveredtem, és hogy ki tudjam fizetni az építési kölcsönt - havonta -, belevágtam a nyulászkodásra, „Janibácsik” szakértemük alapján. Az csináltam, amit mondtak, láttam, - csak fehér nyulat tartottam, mert magasabb volt a felvásárlási ára. Bejött a dolog. Telt-múlt az idő, lett bőven saját tapasztalatom,- és akkor kezdtem szakkönyveket olvasni, ill. sok témát csak átlapoztam. Nem akartam soha tudományoskodni, hogy mitől fehér és mitől nagyfülü. Nyomattam a tápot. Ma már csak konyhára nevelek, táp nélkül és tapasztalataim alapján. A kőrnyéken én lettem a "Janibácsi", a 10 éves "Ferkóból", ma már a Ferkóknak én vagyok a könyv, mert látják, tapasztalják, amit mondok, és csinálok, jónak látszik. Látod, például a zab nálam a nyulaknak az csemege, ill. a bakoknak adom rendszeresen, nem az alapvető kajájuk, nem is az, mert az a lónak alapvető kajája. Nekem alapvető kajájuk a széna (lucerna, réti), a többi mag, és más kiegészítő. Nekem nem kell megnőniük gyorsan, legyenek erősek és ízletesek. Nem érdekel a hús-csont-bőr arány, meg a „metabolizálható tartalom”, meg hasonló szakokoskodás, (juhosttt egyik vesszőparipája, pedig Ő tudomásom szerint törpe (csak úgy becsülöm, mint a plus macit) a kedvence és hobbizik, némázik, a hús marha mellett). Én nem hobbizok, megélhetési nyúltartó és szárnyas tartó vagyok. Szóval, senkit sem szeretnék megbántani, de a topikindító is Ferkó féle lehetett, összesen két (!) hsz-e van, 10 év alatt!, biztos nem nyúltartó, a topic bődületesen él, lassan eléri a 30 ezer hozzászólást! A nyúl mindig a „szegény ember disznaja”, egy kaszával tudott teremteni hús az asztalra az éhes kölköknek. Szóval, ahogy tapasztalom, kialakult 4 kategória:

1./ nyúltartó, aki piaci haszonra termel,

2./ hobbi nyúltartó,

3./ konyhára termelő "szegény ember disznaja", és

4./ Nyúltenyésztő, de itt nem igen akad.

Én a 3.-ba sorolom magam, nem tudom betárolni a magtakarmányt, havonta veszem, meghatározza a pénztárcám jelentősen, hiába tudom, mit kellene.

juhosttt Creative Commons License 2013.09.01 0 0 29297

Szerény véleményem szerint nagyon alacsony ez a rost tartalom, aránylag magas fehérje tartalommal.

Előzmény: ha3fis (29296)
ha3fis Creative Commons License 2013.09.01 0 0 29296

N.Jani: Hoztam Neked 2 újabb papírt a gyűjteményedbe:

 

 

printer71 Creative Commons License 2013.08.31 0 0 29295

A kukorica pedig :

 

    http://zala.expressz.hu/allat-noveny/novenyek-kellekek/hirdetes/kukorica/

 

 az apród-on nem találtam kukoricát , az expressz-en pedig árpa hirdetés nincs de a lényeg így is látható

Előzmény: printer71 (29294)
printer71 Creative Commons License 2013.08.31 0 0 29294

De hogy ne csak a levegőbe beszéljek !

 

    http://aprod.hu/zala/?q=%C3%81rpa

Előzmény: printer71 (29293)
printer71 Creative Commons License 2013.08.31 0 0 29293

5000-ért vettem a közelből fél hangár tele van , ha erre jársz keress meg  biztosan kapsz belőle :)  ( Zala ) . De távolabbi településekről ( de még a megyében ) 4500-ért is vannak hirdetések az újságban . 

Előzmény: juhosttt (29292)
juhosttt Creative Commons License 2013.08.31 0 0 29292

Elnézést szétvagyok szórva... Az árpa olcsóbb XD Hát azt is vennék. De am mennyi az annyi -  mázsája?

Előzmény: printer71 (29291)
printer71 Creative Commons License 2013.08.31 0 0 29291

Olvasd el mégegyszer :))

Előzmény: juhosttt (29289)
juhosttt Creative Commons License 2013.08.31 0 0 29290

Na és ki hogy áll a pároztatásokkal/fijaltatásokkal? Most már remek az idő, lehet lassan az első almokat kínlódás nélkül nevelni! Én már 4 anyát pároztatok folyamatosan, de eddig 1 se fogott be első körben. A 2. kör majd 1 hét múlva derül ki, de most rápároztattam. Idő hiányában 1-2-3 órát a bakkal töltenek az anyák, nem várom meg a sikeres ugrást... Bár utána megnézem, hogy volt-e siker vagy sem...

juhosttt Creative Commons License 2013.08.31 0 0 29289

Felétek olcsóbb a zab mint a tengeri? Na oda megyek én vásárolni!!! :-]

Előzmény: printer71 (29287)
TimáriKristóf Creative Commons License 2013.08.31 0 0 29288

A nyulak mindíg azt eszik ki, ami nekik a legjobban ízlik.Én most adok nekik tengerit, árpát, tápot. A tápot egyből bezabálják, de atöbbit csak akkor, amikor már nincs táp vagy még akkor se. De nem baj, oda adom a tyúkoknak, azok megeszik. De ha mondjuk mindennap más-mást adok nekik nem összekeverve, akkor megesznek mindent.

Előzmény: Deryan (29285)
printer71 Creative Commons License 2013.08.31 0 0 29287

Ezért kapnak az enyimek is inkább árpát , a lehántás miatt . Arról nem is beszélve , hogy mindíg olcsóbb mint a kukorica .

Előzmény: Deryan (29285)
TimáriKristóf Creative Commons License 2013.08.31 0 0 29286

Azt nem tudom. Csak itt az Alföldenek ezen a részén, ahol homokos a talaj.

Venni nm nagyon lehet csak vadásztársaságtól, de biztos jó drága lehet. Az íze biztos a házi és a vadnyúl között van.

Előzmény: juhosttt (29281)
Deryan Creative Commons License 2013.08.31 0 0 29285

Zabot felénk ritkán vagy egyáltalán nem lehet kapni a terményes szaküzletben. Amikor a kisállat szaküzletből hoztam legtöbbször a zabszemeket szabályszerűen lehántolták s csak a magot ették meg.

A búzát nem szeretik a nyulaink. Volt, amikor nem kaptam nekik árpát s helyette vettem egy kis búzát. Szétpocsékolták, lepisilték.

 

Az árpát viszont mindig szívesen eszik a sok zöld, zöldség és gyümölcs mellé.

Előzmény: printer71 (29278)
printer71 Creative Commons License 2013.08.31 0 0 29284

Ez példáúl 2005-ös , de ilyesmire emlékszem minden nyulas olvasmányból . Nekem régi fajta nyulaim vannak nem ismerik a legújabb divatot :))

 

Normal 0 21 false false false HU X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

A zab (Avena sativa) a nyulak legkedveltebb abraktakarmánya. A zab ízletes és jó dieteikus hatással bír. Nyersfehérjetartalma 10-12 % körüli. Fontosabb aminósavtartalma a nyersfehérje százalékában a következőképpen alakul: metionin 1,6 %, metionin + cisztin 3,70 %, lizin 3,7 %, treonin 3,6 %, triptofán 1,3 %, arginin 6,55%. A nyersfehérje többi részét az élettanilag kevésbé fontos aminósavak, valamint az amidanyagok adják. A zabszem pelyvái a mag súlyának 20-40 %-át is kitehetik, így nyersrosttartalma eléri a 11-12 %-ot is. 4-5 % nyerzsírt tartalmaz, amelyben sok értékes telítetlen zsírsav található. Ezeknek köszönhető a kellemes íze és a kiváló étrendi hatás. Jelentős a nyálkatartalma, amely védi a nyulak emésztőrendszerét a mechanikai sérülésektől és késlelteti a toxikus anyagok felszívódását. Lecitintartalma növeli a súlygyarapodást és serkenti az ivari aktivitást. E-vitamin- tartalma a többi gabonafélétől lényegesen magasabb, míg karotint nem tartalmaz.

Alacsonyabb energiatartalmánál fogva kiváló takarmánya a tenyésznyulaknak. Ezenkívül, ha emésztőszervi megbetegedés lép fel, javasolt a zab egyedüli etetését bevezetni. Kalcium és foszfor-tartalma a nyulak szükségleténél kisebb, így ezekből kiegészítésre szorul. Egyes tenyésztők szerint kizárólag zabbal etetett nyulaknál nem lépnek fel sem emésztőszervi-, sem hiánybetegségek. Nyúltápokba korlátozás nélkül bekeverhető.

A zab vetésterülete napjainkban 40-50ezer hektárra esett vissza. Ennek a kiváló nyúltakar-mánynak a beszerzése így nehézségekbe ütközik.

Az árpa (Hordeum sativum) a zab után a legjobb abraktakarmány. Takarmányozásra elsősorban az őszi árpát használják fel. Nyersfehérje tartalma 11-12 %. Aminósavösszetétele a kukoricáénál kedvezőbb. A nyersfehérje százalékában 3,56% lizin, 1,78 % metionin, 4,11% metionin + cisztin, 3,44% treonin, 1,22 % triptofán és 4,36 % arginin található benne. Nyersrosttartalma közepes, 4-5 % körül alakul. Nyerszsírtartalma kicsi (1,5-2,5 %), viszont zsírsavösszetétele kedvező.

Összességében elmondható, hogy a nyulak az árpa táplálóanyagait jobban értékesítik, mint a kukoricáét.

Szemesen is etethető a nyulakkal. Emésztőszervi betegségek fellépésekor a zabhoz hasonlóan diétás takarmányként használható fel. Korábban bevált szokás volt pörkölt árpa etetése a hasmenéses nyulaknál. Keverékekben 1-3 mm-es szemcsenagyságúra darálva etetendő, mert így jobban értékesül.

Árpát hazánkban 300-400 ezer hektáron termesztenek, így a zab helyettesítésére felhasználható a nyúltápokban. Általában a napi takarmányadagban 20-40 %-ban szerepel, tápokba leggyakrabban 10-30 %-ban keverik be.

Búzából (Triticum aestivum) az utóbbi években egyre többet használnak fel takarmányozási célra. Korábban csak az étkezésre alkalmatlan búza került a nyulak elé, ma viszont már nagy terméshozamú, de alacsony sikértartalmú takarmánybúzákat is termesztenek.

Nyersfehérje-tartalma 14-15 %, vagyis a többi gabonamagtól magasabb. A fehérje biológiai értéke alacsony lizin-, metionin- és treonin-tartalmánál fogva kicsi. Aminósavtartalma a nyersfehérje százalékában 2,7 % lizin, 1,55 % metionin, 3,79 % metionin + cisztin, 2,86% treonin, 1,13 % triptofán és 5,10 % arginin.

A búza nyersrosttartalma kicsi (2-3 %). Rostjában kevés lignin található. Nyerszsírtartalma 2 % körüli. A búza csíraolajában sok az E-vitamin, héjában pedig a B-csoportbeli vitaminok. Kalciumban szegény így ebből kiegészítésre szorul.

A nyulakkal szemesen és takarmánykeverékekben (tápokban) is etetjük. Utóbbiba 10-30% arányban keverhető be, de etetése mellet gondoskodni kell a megfelelő rostellátásról. A nyúltápokba azért is keverik, mert csirízesedik az előkészítés során, így szilárd, nem morzsálódó granulátum készíthető.

Kukoricát (Zea mays) hazánkban mintegy 1,0-1,2 millió hektáron termesztenek. Az abraktakarmány bázisnak kb. 60-70 százalékát a kukorica adja. Energiában a leggazdagabb gabonaféle, amit elsősorban a benne felhalmozódott keményítő, oldható szénhidrát és  3-4 %-os nyerszsírtalma ad. Csíraolajában nagy mennyiségű ízanyag halmozódik fel és biológialag értékes zsírsavat is tartalmaz. Emiatt a nyulak szívesen fogyasztják.

Nyersfehérje tartalma 10-15 %-kal kisebb a többi gabonafélétől. Fehérjéi biológiailag kevésbé értékesek, ami alacsony lizin- és triptofán-tartalmából ered. A kukorica aminosav-tartalma a nyersfehérje százalékában a következő: 2,95 % lizin, 2,11 % metionin, 4,37 % metionin+ cisztin, 3,55 % treonin, 0,78 % triptofán, 4,85 % arginin.

Az utóbbi időkben olyan kukoricahibridek előállítása történt, amelyek lizintartalma az átlagosnál magasabb. Ezeket opaque-hibrideknek nevezik. Lizintartalmuk eléri a szárazanyag-tartalom 0,3-0,4 %-át, a 0,2 %-os átlagértékkel szemben.

 A kukorica strukturális hatékonyság nélküli nyersrostot tartalmaz 2-3 %-ban. A szemek sárgásvörös színét a benne található karotinoid anyagok (kriptoxantin, zeaxantin) adják. A csíraolajában 25-40 mg/kg E-vitamin található. B-vitaminból kevesebbet tartalmaz a többi abraktakarmányhoz képest. Ásványi anyagokban szegény, így kiegészítésre szorul belőle.

A kukorica takarmányértékét nagymértékben ronthatja a különböző gombákkal való fertőződés (aspergillus, Fusarium és Penicillium fajok). A gombák által termelt toxinok súlyos emésztőszervi megbetegedéseket vagy akár elhullást is okozhatnak. Enyhébb esetekben a növendéknyulaknál az étvágy csökkenését, a takarmányhasznosítás romlását és a súlygyarapodás mérséklődését figyelhetjük meg. Tenyészállatoknál szaporodási zavarok jelentkezhetnek.

A kukorica hízlaló takarmány, így tenyésznyulak takarmányozásában ha lehet csak kis mennyiségben, 10-20 %-ban használjuk fel. Nagyobb arányban etetve az anyanyulak gyengén ivarzanak, rosszul vemhesülnek. Hízónyulaknak a napi adagjában, illetve tápjukban 10-35 %-ban használható fel.

A kukoricát szemes vagy darált formában egyaránt lehet nyulakkal etetni. A darát mindig frissen etessük fel, mert néhány nap alatt megkeseredik és megavasodik

Előzmény: N.Jani (29280)
N.Jani Creative Commons License 2013.08.31 0 0 29283

A tökéletes háztáji nyúltakarmány-receptúra:

 

 

http://haztaji.atw.hu/

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!