Keresés

Részletes keresés

arpisz Creative Commons License 2005.02.09 0 0 135

Sziasztok !

Tanácsot ill. infót szeretnék kérni tőletek  ;

Idén szeretnénk építkezni , hosszas mérlegelés után ytong falazat mellett döntöttem . Az építész most tervezi a házunkat , és rákérdezett arra , hogy milyen födémmegoldásban gondolkodom ? Hát szó mi szó ezen nem gondolkodtam még gondoltam gerenda béléstest azt kész . Csakhogy ez nem ilyen egyszerű mint utóbb kiderült . Azt  mondta ez eléggé elavult födémépítési mód  ,legnagyobb hibája hogy , repedésre igen hajlamos mivel minden tágul mozog , föleg ha majd a gyerekek kengurusdit játszanak az emeleten . Mondott több verziót "modernebb " födémmegoldásra :

-monolit vasbeton

(azt mondta ez a legjobb, mivel egyben van az egész így együtt mozog)

-porotherm födémrendszer

(ez szintén jó mert az egészre beron kerül , így az szintén együtt mozog)

-prokonceptfödém

(ezt én vetettem el az anyag tűzveszélyessége miatt)

-és végül de nem utolsóként az ytong födém rendszer

erről csak annyit tudok hogy megrendelésre gyártják és szintén jó megoldás lehet.

Kérdéseim a következők :

Melyik szerintetek a legjobb megoldás , fizikai szempontból

és melyik anyagilag .

Van valakinek tapasztalata ytong födémpallóról ? Horror ára van ?

Köszike

 

Gabor77 Creative Commons License 2005.02.09 0 0 134

Nekem szerencsére nem reped sehol sem.... ( Eddig)

Sógoroméknál nem éppen valami jó kőműves dolgozott, az övéké reped, mint az állat....

Szerintem az alap nagyon fontos. Én az alapba bedolgoztam 30m3 sódert, ledöngöltük + vasalt beton+ rendesen kiásott talpgerenda.

A tervezőm is rendesen kiszámolta a dolgokat, és a kőművesem meg nagyon jól rakta az ytongot.

Egyenlőre nagyon elégedett vagyok az ytonggal.

A sugárzásról : Én is hallottam, olvastam róla. Nem tudom, mit higgyek el. De szerintem se sugároz jobban , mint egy normál tégla.

Maximum sugározni fogunk az örömtől.... :)))))))))

 

Előzmény: nydrian (123)
nydrian Creative Commons License 2005.02.08 0 0 133
Ja, bocs! Azt hitte, már áll a házad egy ideje!
Előzmény: viktor a takarító (128)
MZ/Y Creative Commons License 2005.02.08 0 0 132
Kösz a választ!
Közben beszéltem a képviselővel, kiderült, volt némi félreértés. Úgy tudta, én akarom a vékonyágyazatút. Ezért adta azt meg, de a véleménye:
Profi, precíz kivitelezőnél jó a vékonyágyazatú, de ha ebben nem biztos valaki, használja inkább a hőszigetelő habarcsot.
Úgyhogy végülis nem is írtad rosszul. :o) A hőszigetelővel sokkal kevésbé "veszélyes" dolgoztatni.
Előzmény: jarokelo (131)
jarokelo Creative Commons License 2005.02.08 0 0 131
Most veszem észre elírtam ,elnézést. A vékonyragasztó csak a nútféderes elemnél alkalmazható. A P2-nél is, ha nútféderes. Ez a kapkodás.
Előzmény: jarokelo (130)
jarokelo Creative Commons License 2005.02.08 0 0 130
Hát persze, nem ökölszabály, benne van a gyári leírásban. Hogy miért számolták azt én sem tudom, esetleg érdemes a cégnek visszajelezni, hogy figyeljenek a kéápviselőkre.
Előzmény: MZ/Y (129)
MZ/Y Creative Commons License 2005.02.08 0 0 129
Hoppá-hoppá!
P2 elemnél vékonyragasztó, vagy csemperagasztó alkalmazása.
P2-nél nem jó a vékonyágyazatú? Ez egyértelmű ökölszabály? Akkor értem, miért reped minden ház. De azt nem, hogy az Ytong helyi képviselője miért számolt P2-höz vékonyágyazatút (anyagkigyűjtésnél)? Jobb, ha felhívom, hogy valami nem stimmel?
Előzmény: jarokelo (126)
viktor a takarító Creative Commons License 2005.02.08 0 0 128
A tapasztalattal előbb várjuk meg, míg lesz rajta tető, meg vakolat, meg kémény...:-)) (vagy inkább :-(()
Előzmény: nydrian (123)
Emi2 Creative Commons License 2005.02.08 0 0 127
Köszönöm!!!
jarokelo Creative Commons License 2005.02.07 0 0 126

Nem akarom elmisztifikálni a dolgot, de felsorolnék néhány okot, amitől ilyen repedések lehetnek (nem a teljesség igényével, ami most ezembe jut). Ha végigolvasod, remélem meggyőzlek arról, hogy az adott helyzet részletes ismerete nélkül nem lehet biztosat mondani, a javítás is sokféle lehet.

 

- Egyenlőtlen alapmozgás.

- Nem kellően merevített födém - fafödémek esetében.

- Helyi túlterhelés.

- Monolit vasbeton födémnél nem lekötött sarkok.

- Elöregyártott gerendás födémnél merev födémtárcsa kialakításának hiánya.

- Kúszás és ytongnál 0.3 % szugorodás figyelmen kívül hagyása.

- Rossz ragasztó, ill. falazóhabarcs, csemperagasztó alkalmazása.

- P2 elemnél vékonyragasztó, vagy csemperagasztó alkalmazása.

- Nem nútféderes elemnél függőleges habarcs kihagyása.

- A habarcs nem teljes felületen lett terítve.

- Hagyományos falazóhabarcsnál túl vékony réteg alkalmazása.

- Kiegyenlítő gyalulás után nem kellő portalanítás.

- Esetlegesen szükséges fúgavasallás elhagyása.

- Parapett alatt kiegészítő vasalás kihagyása.

- Vegyes szilárdságú elemek használata falazaton belül.

- Rendszertől idegen glettelés és/vagy vakolóhabarcs alkalmazása.

- Falazóhabarcs "megégetése".

- Utólag bevitt nedvesség, nem legendő száradási idő.

- Válaszfalak hibás bekötése, lágyvas huzal kihagyása.

- Födémlehajlások figyelmen kívül hagyása.

- Nem szabályos falazás, hibás kötések, átfutó függőleges fúgák. 

 

Most ennyi, ez mind lehet egyenként és kapcsolódva is ok.

Előzmény: lava34 (125)
lava34 Creative Commons License 2005.02.07 0 0 125

Sziasztok!

 

A repedéssel kapcsolatban lenne észrevételem. Mi másfél éve költöztünk be az ytongból készült házunkba. A ház szélső helyiségeiben a vízszintes és függőleges törések amik a tégla formáit adják ki nálunk is felbukkantak.

Ami engem jobban aggaszt az az, hogy kívűl is látható egy-egy vízszintes csík.

Azt szeretném megkérdezni, hogy ezeket a kinti repedéseket milyen úton-módon tudnám eltűntetni. Veszett módon zavar!

Kérem aki tud segítsen.

 

Köszönöm.

 

 

Előzmény: jarokelo (124)
jarokelo Creative Commons License 2005.02.07 0 0 124

SUGÁRZÁS.

Minden anyag, az építőanyagok is sugároznak. A kérdés az, hogy az adott anyag sugárzása nagyobb-e a környezet átlagos sugárzásánál és ha igen mennyivel. AZ YTONG NEM SUGÁROZ JOBBAN, MINT A KÖRNYEZETÜNKBEN LÉVŐ BÁRMELY MEGSZOKOTT ANYAG.

Az ytong sugárzásával kapcsolatban azért terjedt el, hogy sugárzik, mert volt egy hasonló, de anyagában teljesen más termék, a MÁTRA gázbeton. Ez az a szürke gázbeton termék, aminek a gyártását már régen beszüntették és lényegében semmi köze az ytonghoz. Ennek adaléka erőművi pernye volt, amiben feldúsulva találhatók sugárzó izotópok. Nos  ez a gázbeton valóban jobban sugárzott, mint az átlagos környezeti sugárzás. Hivatalosan tudtommal nem jelent meg, de abban az intézetben, ahol ezt vizsgálták volt módom olvasni, hogy ez a környezeti érték többszöröse. Az, hogy ez az egészségre ártalmas-e nem tudom, szerintem senki nem tudja. Nekem ez esetben az a hozzáállásom, hogy senki nem kísérleti alany, ha ilyen eltérés van, akkor nem használom. Itt jegyezném meg, hogy hasonló problémák vannak a salakbeton házakkal, sajnos tudtommal még mindig használják, főleg Ózd környékén.

 

AZ YTONG REPEDÉSE.

Röviden lehet válaszolni. Ha túlterhelik, ha szakszerűtlenül tervezik, építik, akkor megreped a BETON a TÉGLA a FA a KŐ és még lehetne sorolni. Természetesen az ytong is megreped ha túlterhelik, vagy szakszerűtlenül alkalmazzák. Az általam tapasztalt repedésekről eddig mindig kiderült, hogyha rendesen megtervezték volna és a kivitelezés szakszerű lett volna, akkor nem repedt volna meg. Sajnos az ytong tervezése gyakran a tervezők részéről is hiányos. Az ytong egyetlen hátránya, hogy igényli a részletes terveket számításokat és a helyes kivitelezést. Ez főleg a magánépítkezések során elmarad, az engedélyezéskor nem kérik számon.

Tudom nehéz nem az építtetőnek eligazodni abban, hogy mi a helyes tervezés és a kivitelezés, de ehhez a XELLA honlapján elég jó segédletek vannak.

 

 

Előzmény: nydrian (123)
nydrian Creative Commons License 2005.02.07 0 0 123

:))))

 

Ebben a topicban soxor szóba került az Ytongnál a falrepedés veszélye. Neked mi a tapasztalatod róla? Azért kérdem, h ennyire álltalános az, h repednek a falak, vagy csak azok írnak ide, akiknél megrepedt, akinél meg nem az hallgat. Így az a hibás kép alakulhat ki, h az Ytong repedékeny.

Előzmény: viktor a takarító (122)
viktor a takarító Creative Commons License 2005.02.07 0 0 122

Pedig nem ártana neki, hátha segít neki ez a "sugárzás" egy kicsit kivilágosodni...:-))

 

Ha káros lenne, én nem ytongból építkeztem volna, és ez nem ön igazolás, hanem némi bizalom saját alaposságomban...

Előzmény: Emi2 (121)
Emi2 Creative Commons License 2005.02.07 0 0 121
Szia!
Egy kérdésem lenne.
Egyik építési ismerősöm azt mondta, hogy ytongba Ő sose lakna mert "sugárzik".
Mi az igazság ez ügyben?
Előzmény: jarokelo (120)
jarokelo Creative Commons License 2005.02.05 0 0 120

Nehéz itt mit mondani. Aki ebbe a topicba téved és olvassa, az döntse el, azokra hallgat, akik évente több tízezer m2  ház tervezésében, építésében vesznek részt és itt elmondani a véleményüket, vagy hivatalból megnézni egy hibás házat  számukra semmilyen anyagi hasznot nem jelent, vagy arra, akinek a háza minimum 10 féle építési hibát mutat és az alap 5 cm-t süllyed.

Ne mondanék véleményt a szakmai tartalomról, mert arról szó sincs. Azt azért elmondaná, hogy az Ytong háznak egy hátránya van. Nem tolerálja a szakszerű tervezés hiányát és a kontárságot. Én továbbra is nyugodtan tervezek Ytongból.

teletabiii Creative Commons License 2005.02.05 0 0 119

Szia Lizuci !

 

Mi is ytongos házben lakunk, nálunk is jöttek a repedés, nálunk is volt ytongos szakértő.

A szakértőről nincs túl jó véleményem, szerintem számára az a lényeg, bebizonyítsa, nem anyaghiba okozta a repedéseket. Nálunk is felsorolt vagy 10 tényezőt, kezdve az alapozástól, lábazattól, a szabálytalan falazáson keresztül a födémig, semmi sem volt rendben, csak az ytong minősége. Tehát tőle nem fogod megtudni, mitől repeg a falad.

A saját jól megfontolt véleményem ezzel kapcsolatban a kövtkező:

Szerintem sincs anyaghibáról szó, csak az ytongtégla velejárója a gyakoribb falrepedés. Ha a tégla körül az alakjának megfelelően szabályosan reped a fal, ott valami gond volt a vakolással vagy a falazóhabarcsal, hallottan már ilyenről, de nálam nem jelentkezett. 

A visszintes ill. ferde repedésekat annyag tulajdonítom, hogy az ytongtéglának igen kicsi a hajlítószilárdsága, kisebb, mint a PTH tégláké, ehhez jön, hogy a ragasztóhabarcs olyan erősen köt, hogy ha a későbbiekben el akarod törni (próbáltuk), nem a habarcsnál fog, hanem maga a tégla reped. Ebből adódik, hogy az Ytongból készült fal, szemeben a hagyományos habarccsal készült pth fallal, gyakorlatilag semmilyen hajlítóerőt nem képes felvenni, hanem megreped. Ugyanis az épület az elkészültét követő 1-2 évig (sőt magas talajvízmozgás esetén a későbbiekben is) mozog, ülepszik. Megdöbbentő, de aránylag pontos méréseim vannak arról, hogy az én földszintes házam átlagosan 5 cm.-t süllyedt a lábazat elkészültétől mostanáig. Ha az ülepedés megáll, a repedések sem nőnek tovább, a következő festéskor eltüntethetőek.

Mit lehet tenni a repedések megelőzésére:

- megfelelő, széles alapozás

- erős, vasalt talpgerenda elkészítése

- legjobb megoldás, ha a monolit vasbeton födémhez hasonlóan egy vasalt alyzatlemezt készítünk, csak ekkor a szenyvízelvezetésről, megfelelő csőáttörésekről kell gondoskodnunk jóelőre. Ez a talplemez azután egyben mozog, a ráépülő falak nem repednek. 

Előzmény: Lizuci (112)
tirit Creative Commons License 2005.02.05 0 0 118
Sziasztok !

Valaki kérdezte: lehet-e furatos elemet kéményként használni ? A gyár nem említi csak a szellőző és a rejtett pillérkén való alkalmazást, de én találtam egy céget:
(Mullit Kft. 2113 Erdőkertes, Fő út 163. T 28/475-905) akik árulnak egy kéményrendszert, aminek a köpenye Ytong, a béléscsöve ipari kerámia. Ezeket kimondottan kéményköpenynek gyártják akár 50*50-es külső mérettel. Postán küldenek komplett anyagot a rendszerről. Egy alternatívával több.

(Én is most kezdenék, de remeg a térdem....)
Előzmény: jarokelo (117)
jarokelo Creative Commons License 2005.02.04 0 0 117

Nem, nem azt jelenti, de itt nem részletezném, mert kialakítása tervezési mérlegelés kérdése és nem akarom, hogy 100+100 "szakértő 1000 féleképpen értelmezze félre.

Ami az ytongos szaktanácsadást illeti, nem akarok a nevükben nyilatkozni, de ha valaki gondban van, biztosan segítenek. Persze ez szerintem nem azt jelenti, hogy a tervező helyett megtervezik, kiszámolják, stb. Ne csodálkozz, ha esetleg azt mondják - szerintem teljesen jogosan -, hogy fordulj hozzáértő tervezőhöz, vagy a tervező esetleg olvassa el a tervezési segédletet, vagy a kivtelező a technológiai utasítást. Szóval, ha tudnak segítenek, de az ő energiájuk is véges.

Véleményem szerint felkészült tervező és kivitelező az ytong segédletek  és az elvárható szakmai ismeretek alapján tud jó ytong házat tervezni és építeni.

Ytongos ház hibája esetén pedig kérésre kimennek a helyszínre, nyílván az ő érdekük, hogy tisztázzák, hogy van -e anyaghiba. A véleményüket pedig érdemes megfogadni, értenek hozzá.

Előzmény: MZ/Y (116)
MZ/Y Creative Commons License 2005.02.04 0 0 116
Szia Járókelő!
Itt kérdeznélek, mert mást is érdekelhet:
Írtad, hogy a nyílászáróknál érdemes (lehet) vassal erősíteni a falat. Ezt úgy értetted, hogy az ablaknyílás két oldalán függőlegesen vasat rakni a falba? (Nem akarom a válaszod alapján én megcsinálni, csak érdekelne. :o))

Ytong honlapján olvasom:
Személyre szabott szaktanácsadás
Ha Önnek szüksége van ránk, mi ott leszünk. A tervezés előtt vagy a felhasználás során a szaktanácsadás természetesen ingyenes.

Ez nem helyszíni tanácsadás (az külön pont, meg nyilván fizetős), de akkor ez mit jelenthet?
Előzmény: jarokelo (115)
jarokelo Creative Commons License 2005.02.04 0 0 115
Falazási hiba még lehet más is. Nem akarok találgatni, de biztos, hogy az okot meg lehet találni, akár technológiai, akár szerkezeti. Nem tudom mikor vettek mintát és hol az épület, de az ytongos kollégák általában szoktak segíteni a hiba megtalálásában. Megkérdeztem őket, de nem tudják melyik házról lehet szó és megerősítettek abban, hogy véleményt szoktak mondani a házról, nem csak az anyagról. Könnyen lehet tisztázni, ha megadod hol a ház, ha nem akarod itt, írj magánban.
Előzmény: Lizuci (114)
Lizuci Creative Commons License 2005.02.04 0 0 114

Köszönöm a gyors választ. Szerintem nem lehet falazási technikából adódó hiba, mert ytongos vékonyágyazatú habarccsal lett falazva, és ytong terítő szánkóval lett eldolgozva.

Maradék téglát vittek el a szakértők és az egyik helyiségben a repedés mentén szedtek ki egy kis darabot a falból

 

Előzmény: jarokelo (113)
jarokelo Creative Commons License 2005.02.03 0 0 113

Ha elolvasod az itteni előzményeket látod, hogy nem vagy egyedül. Ilyen jellegű hibák általában több okból adódnak egyszerre, de nem mindegy a fontossági sorrendjük. Pontos választ csak a helyszín ismeretében lehet adni, de nagyon valószínű a leírtakból, hogy a rangsorban az első helyen a nem megfelelő falazási technológia áll. Ennek is több tényezője van, a leggyakoribb a nem megfelelő ragasztóhabarcs, pl. csemperagasztó használata. Ha meg tudod mondani, annak idején mvel falaztak, az sokat mond.

Érdekelne, hogy az ytongosok hogyan vettek mintát a falból - én nem zárnám ki az anyaghibát sem.

Előzmény: Lizuci (112)
Lizuci Creative Commons License 2005.02.03 0 0 112

Sziasztok!

Kb. 3 éve építettük fel a házikónkat ytong 30-asból, ahogy beköltöztünk (2 éve) a falakon kisebb-nagyobb repedéseket fedeztünk fel, általában függőlegesen és vízszintesen, ritkán átlóban, van olyan szoba, ahol a tégla körvonalában repedt meg a fal. Minden helyiségünkben található repedés. Az ytongos szakértők is kint voltak, vettek mintát a falból, azt mondták, hogy nem anyaghiba. Szerintetek mitől lehetnek a repedések? Ti is találkoztatok már ilyennel?

csekoa Creative Commons License 2005.01.24 0 0 111

Szia quanta!

Tudok ajánlani egyet, Bartus Imrének hívják (Gödöllőn lakik), akinek már elég sok Y-os munkáját láttuk. Telefonja: 06 20 424 38 00. Hivatkozzál Anikóra és Szilárdra!

Előzmény: guanta (110)
guanta Creative Commons License 2005.01.12 0 0 110
Sziasztok!

Nem tud valaki ajánlani egy jó kőművest vagy csapatot Gödöllő környékén, aki szépen rakja az Ytongot (és ért is hozzá)?
Köszönettel venném...

Köszi
MZ/Y Creative Commons License 2005.01.12 0 0 109
Én leszoktattam. :o)
De legalábbis akkor nem nézi, ha együtt megyünk.
Előzmény: szivellaBella (108)
szivellaBella Creative Commons License 2005.01.07 0 0 108
Ezzel az én asszonyom is pontosan így van. Női betegség. De az idegeimre megy.
Előzmény: MZ/Y (105)
szivellaBella Creative Commons License 2005.01.07 0 0 107

Tudja-e valaki, hogy YTONG téglából lehet-e kandallót építeni? Azon belül is olyat, mint amilyen kastélyokban szokott lenni, amibe nem kell kandallóbetétet venni, hanem amit elég ha kiraknak samottal. Építkezésből kimaradt egy csomó téglám és a nappaliba jó lenne egy olyan.

 

Előre is köszönöm a választ.

viktor a takarító Creative Commons License 2005.01.07 0 0 106
egy évvel ezelőtt még olyan megoldásban törtük a fejünket, hogy megtarthassam a lakásomat, pedig akkor olyan érdeklődés volt a környéken, hogy kb. 2 millióval többet kaphattam volna érte (bő 10% plusz infláció), és azóta bent laknánk a házunkban, ami szeptember végére kész lett volna, ha időben megvan a pénz. Ez van, rossz döntés volt....utólag, akkor jónak tűnt....ez van.(pont)
Előzmény: zoomka (104)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!