Keresés

Részletes keresés

Táborozó Creative Commons License 2016.03.01 0 0 2736

Engem nem az zavar hogy "jaj de nem pergetünk fészekből, meg fiast soha". Hanem az hogy ha akkor semmi értelme a rakodó rendszernek. Nekem az elvárásom egy kaptárrendszer váltástól, a munka gyorsabbá és könnyebbé tétele. Továbbá egy méh kímélőbb technológia. Most ezért jött képbe a hunor.

 

Táborozó Creative Commons License 2016.03.01 0 0 2735

A hunor 1 fiók nem kevés télre, itt Cirkusznak sem ez volt az felvetése, a tavaszi fejlődés megtorpanásának elkerülése  miatt 12 keretes fészket alakalmaz, ez 9 egész NB-nek felel meg. Ez így rendben is volna, de termeléskor kicsit sokallom a 12 keretnyi hunor fészket. Részemről ezek  csak elméleti felvetések, de mi a helyzet a termelési produktummal. Természetesen, a fészekből való pergetés nélkül? 

Jam Clerk Creative Commons License 2016.02.29 0 0 2734
Még valami eszembe jutott. Írtad, hogy a megszorulásos rajzást nehéz lesz elkerülnöm. Amit küldtem, a cikk szerint ezt az akác előtti, mézes szélső keretek elvételével, a helyükre fiaskeret kihelyezésével, és szűzlépek beadásával megoldható, meg persze maga az állomány fias lépek szempontjából történő egységesítése, illetve a pár keret fias kiemelése és böngészett rajjá alakítása is használható módszer. Vagyis, mindenütt megvannak a fogások, csak tudni kell velük élni. Remélem, nekem is menni fog, mert az első év nem hogy elvette volna a kedvem, de inkább meghozta, hogy erre induljak. De ezt már leszűrhetted a válaszaimból-kérdéseimből. "Bogaras" lettem :)
Előzmény: Cirkusz01 (2730)
Jam Clerk Creative Commons License 2016.02.29 0 0 2733

"Vagyis amikor a fiók vagy nem volt elég magas ahhoz, hogy csak azon teleljenek, vagy pedig túl alacsony volt ugyanehhez"

Ez a mondat eléggé hülyeségnek tűnik visszaolvasva :) Az értelme annyi akart lenni, hogy 1 darab, 22.5 cm (vagy ahhoz közeli) magas keretekből álló fiókon telelnek a méhek, akkor ez a mézkészlet szempontjából kevés, ha viszont két ilyen fiókon, az meg fűtendő légtér szempontjából túl sok, ráadásul a tavaszi fejlődésre is káros, mert pont rosszkor kellett fiókot váltaniuk, és ekkor jött az általad említett megtorpanás is. A megoldás: vagy ennél kisebb méretű, de 2 fiókos fészek (1/2NB), vagy 1 fészek, de magasabb, NB vagy ahhoz közeli keretekkel. Ha jól tudom, neked 12-es Hunorjaid vannak, de ha 10 keretesek lennének, akkor gondolom, te is kevésnek találnád az 1 fiókot télre.

Jam Clerk Creative Commons License 2016.02.29 0 0 2732

Természetesen az előző hozzászólást én írtam, csak nem vettem észre, hogy valaki elfelejtett kilépni ezen a gépen az index fórumáról, csak meg lendületből írni kezdtem... 

:)

Előzmény: Cirkusz01 (2730)
Aprószulák Creative Commons License 2016.02.29 0 0 2731

Nem győzködésként írom, inkább védekezésként :)

 

Számolgattam és olvastam is, hogy melyik kerettípus és hány kerettel adja ki ugyanazt a felületet fészeknek.

A 10 keretes NB 26.800 cm2, a 9 keretes 24.120 cm2.

A 2 fiókos 1/2NB fészek 10 kerettel 24.000 cm2.

Az Egységes keretméret 10 kerettel, ahogy írtam, ugyanennyi.

A Dadant-Blatt keretméret 43,5 x 30 cm, az is eléggé hasonlít ehhez.

A Hunor 1 fiókja 10 kereten 14.700 cm2, 12 kereten 17.640 cm2. Két fióknál ugyanez 29,400 cm2 illetve 35.280 cm2.

Vagyis, ha a tiszta matekot nézzük, az Egységes fészekben semmivel sincs kevesebb helye az anyának petézni, mint a 2 X 10 keretes 1/2NB fészken, vagy a 9 keretes NB fészeknél. Vagy bármelyik "uralkodó" keretméretes fészeknél. Olvastam én is erről a megtorpanásról, Vicze könyvében (az 51. oldalon), azonban itt azt írja, ez akkor következett be, amikor az alacsonykeretesnél magasabb méretű (22.5 cm magas), 2 fiókon telelő családnál a telelés a felső fiókban történt, és tavasszal fiókot kellett volna váltaniuk. Vagyis amikor a fiók vagy nem volt elég magas ahhoz, hogy csak azon teleljenek, vagy pedig túl alacsony volt ugyanehhez (röviden: rossz volt a keretméret). Szerinte ezt küszöbölte ki a 18 cm magas 1/2NB méretű keret alkalmazása. Vagy, ha úgy vesszük, az ennél jóval magasabb méret is megoldás lehet, csak az már nem az ő szája íze szerinti alacsonykeretes. Lehet, hogy rosszul értelmezem, amit írtál, de ha így van, ahogy írod, akkor ezek szerint a "normál", hétköznapi NB fekvőkaptárakban is van ilyen megtorpanás? Mert ha nincs, akkor a magasabb keretméretnek számító Egységesnél sem hinném, hogy lesz. A Hunornál elképzelhető, főleg, ha 10 kereten vannak (a 12 keret már jobbnak tűnik, de akkor viszont a méztér lesz jóval nehezebb).

A másik ellenvetésem az európai "trend" említése, azaz a DB kaptártípus elterjedtsége: ha annyira rossz lenne, ennyi macerával, akkor nem használnák, nem? Ott sem hülyék élnek (na jó, Amerikában igen :) )

Keresek egy pár oldalas cikket, és elküldöm.

Előzmény: Cirkusz01 (2730)
Cirkusz01 Creative Commons License 2016.02.29 0 0 2730

Szia! Értem amit mondasz.A méheket nem lehet skatulyázni,majd tapasztalod. ami még a hátránya a NB,nek,vagy amit te használsz , az egységes keret ,hisz köztük csak 4 cm.-er a különbség a tavaszi fejlődésben tapasztalható meg torpanás.mivel az anyának nincs hova petéznie.Csak a kikelő méhek helyére tud,amit keresgetnie kell. Ez  az időszak olyan 1 hét körül van.Némelyik méhész észre sem veszi.Ekkor kell a mézteret felrakni nekik.Amennyiben lekésed,a család megrajzik,nem mennek fel a méztérbe a méhész csak ezt érzékeli. Ezt ki lehet küszöbölni a 12 keretes fészekkel,ugyan,de ekkor sokkal nehezebb méztéri fiókkal kell számolni.

Az egyenlő lépes rakodóknál ez nincs,jó technológiát választva.Sajnos ezeket is agyon bonyolítják.nem volna szabad. A Hunoroknál is a Dr Vicze Ernő által javasolt fészek alá helyezést használom.Mivel ez nem feles,nem alacsony kicsit módosítva.Ott ugyanis a fészek kétfelé vágja egy harmadik petézni valóval megtömött fiók.A család ekkor már elég erős ahhoz,hogy minden baj nélkül be lakja,az anya rendezi a fészket,a következő héten a 3. fiók tele van petézve.

Én  a megtorpanást a kelő fiasos keretek alsó fiókba helyezésével érem el.ekkor a fészek már dugig van méhekkel,a kezelő hézagból is kilógnak.Az alattuk lévő fiókba ,jó félig lelógnak.

Az első lépcsőben 2-3 keretről van csak szó,utána ahogy haladunk az időben egyre több keret kerül alulra.Végül is nálam 2 fiók a fészek holt időben.

Ezt a nagy fészek alacsony méztérnél nem lehet. a meg szorulásos rajzás is előbb bekövetkezhet így.

Nem akartalak ezzel nagyon meg győzni,csak lásd,ha belekerülsz mi is vár rád. Tudod a pudingot is meg kell enni. Én is használtam ezt a rendszert .Durván úgy van ahogy leírtad. Amit meg én tettem hozzá ,majd tapasztalni fogod. Párév és látni fogod mikor  mit kell  csinálni,hogy a megszorulásos rajzást elkerüld.

 Üdv

Előzmény: Jam Clerk (2728)
Jam Clerk Creative Commons License 2016.02.29 0 0 2729

"Meg mondom őszintén nem tudom van e ilyen írás valahol.Rémlik ,de ez  túl kevés információ számodra."

Konkrét leírás ehhez szerintem sincs magyarul, mármint az "Egységes fészek + 1/2NB méztér" kevert rendszerhez. Örösinél és Falubánál volt pár szó az Egységesről, de ők még nem keverték, tisztán ismerték, azaz 2 fiók, egyenlőlépes rendszerben (vagy, Falubánál még fekvőben is), Vicze szintén csak egyenlőlépesként ismeri. Amihez lehet hasonlítani (1-2 centi oldalirányú eltéréssel), az a Dadant-Blatt rendszer, ami Európában eléggé elterjedt, és Amerikában is ismert (ezt viszont Vicze már említi, és szerinte jó rendszer, csak neki nem tetszik a kétféle keretméret miatt -  azonban abban már megegyeztünk, hogy egyénfüggő, kinek mi jön be).

Ha tehát erről a DB-ről találnék leírást, azt valószínűleg tudnám használni... viszont mivel errefelé ez szinte ismeretlen, így megint ott vagyok, hogy (legalább közelítő) magyar nyelvű, részletes irodalmat még nem tudtam szerezni :)

Előzmény: Cirkusz01 (2726)
Jam Clerk Creative Commons License 2016.02.29 0 0 2728

Mivel én az első önálló évemet rögtön az átállással kezdtem, és csak 10 kaptárnál kellett ezt meglépnem, egyelőre ez nem lett nagy többletköltség. A kaptárankénti 10 keretléc eleve nem hatalmas összeg (1.000-1.300 Ft mondjuk egy fiókra), a fészekfiókok legyártatása pedig lényegében baráti alapon (néhány üveg mézért) sikerült egy ráérő asztaloson keresztül, de ha megrendeltem volna, akkor is darabját kb. 2.000-2.500 Ft-ért hozták volna házhoz, készen. Keretlécekkel együtt ez legfeljebb 30-40 ezer Ft, aminek az elején még bőven kibírható összegnek kell lennie.

A technológiák összehasonlítását én nem tudtam úgy megoldani, mint ahogy írtad, mivel nem volt se akkora állományom, se időm, se semmi :) Csak a könyvek leírásai alapján, meg pár egyszerű meggondolás alapján tudom mondani azt, amit gondolok. Tudom, hogy ha belegondolsz, az alábbiakat ugyanúgy tudod te is, de azért megpróbálom összefoglalni ismét, hogy miért indultam ebbe az irányba, illetve, hogy mit tapasztaltam eddig.

Ez a kevert rendszer a fészekfióktól fölfelé nem különbözik a tiszta 1/2NB rakodótól, mivel hogy a méztér ilyen fiókokból áll. Azaz, mézeltetésnél ugyanúgy anyarács kerül a fészekre, ahogy a másiknál, és onnan kezdve azt a részt nem kell másképpen kezelni, csak mint bármelyik másik 1/2NB-fiókos kaptárat. Viszont ami lejjebb van, vagyis a fészek, az meg lépfelületileg pont két darab 1/2NB keret lépfelületű kerettel van telerakva, csak a méheknek nem 20 darab kicsi keretet kell belakniuk (nekem meg kezelni), hanem csak 10 darab nagyobbat. Állítólag a nagyobb lépet az anyák jobban szeretik (Vicze viszont azt írja, a két kis keretet ugyanúgy egyként tudja kezelni egy erős család). Amit a két kiskeretes rendszernél hátrányként ír, hogy a keretsorok között zugolhatnak a méhek, ami kezeléskor gondot okozhat, teleléskor viszont szerinte előny. Nekem meg annyi az előnyöm ezzel szemben, hogy ha tavasszal megbontom a kaptárat, és kiemelnék 1-1 keretet, nem kell fölszakítanom a keretsorok közötti zugolást, ezzel talán kevesebb zökkenést és zavarást okozok nekik.

Ami egyelőre még csak elmélet és leírás (mert még nem volt olyan az idő), hogy az őszi betelelés után, ha tavasszal 7-8 keretre szűkítek vissza, oldalt meg kapnak egy vakkeretet, akkor szerintem egy fokkal jobban tudom lekövetni a család bővülési igényét (esetenként 1-1 keret beadásával), mint ha a 20 keretből szűkítésként ki kéne szednem 4-6 kicsi keretet (már ha az én 7-8 keretemnek megfelelő méretre, 7-8 keretpárra, 14-16 keretre szeretnék szűkíteni, és nem vágom vissza őket rögtön 1 fiókra, 10 keretre, mert azért az nekem már túl erős odafigyelést igényelne). A két kis fiók szűkítése és bővítése nekem vagy drasztikusabbnak, vagy bonyolultabbak tűnik, mint az egy nagyobb fiók esetében. Ha 1 fiókra vannak visszavágva, aztán túlzsúfolódnak, majd hirtelen kapnak egy üres fiókot, akkor szerintem még nem fognak minden keretet takarni, ha pedig két fiókon hagyom őket, de mindkettőből kiveszek oldalról 1-2 keretsort, és később megint keretsoronként bővítek, akkor egyrészt nem fiókosan kezelek, másrészt több melóval érem el ugyanazt, mint ha nagyobb kereteken telelnek, és abból szűkítek egy mozdulattal.

Bővítésnél viszont, ha én egy 7-8 kereten zsúfolt családhoz beadok 1 üres keretet, azt talán inkább elfogadják, de ismétlem, ez még csak elmélet a részemről.

Idény alatt meg ha egy (amúgy) tisztán 1/2NB-kaptárban élő család fészke nem terjed ki 2 fiókra, az nem tűnik erős családnak, és nem számít mérvadónak. Tehát a 2 fióknyit tekinthetjük "rendes méretű" fészeknek. Ezt azonban az én 10 keretem pontosan lefedi, de az esetenkénti átnézésük (nekem) talán kevesebb időbe telik. Persze az is igaz, a gyakorlott méhész, ha kellően jól tudja kezelni az 1/2NB-s állományt, annak nem is kell mindkét fészekfiókot átnéznie.

Amit még fölhoztatok esetleges hátrányként, hogy a méhek nem mennek föl a fészek nagyobb lépjeiről a méztérbe, átlógatni meg az eltérő méret miatt nem tudok. Ezzel kapcsolatban a tavalyi évem alapján azt tudom mondani, hogy ilyen gondot nem tapasztaltam, mivel amint kellően zsúfolt lett egy család a fészekben, és kapott fölfelé bővítést méztérnek, simán mentek fölfelé, és pakolták a mézet, ahogy kell, átlógatás nélkül is. Arra mennek, amerre van helyük, és oda pakolnak, ahol van üres lép. Ha belegondolok, szerintem amit írtatok, az inkább a petézésnél lehet gond, mert az anya nem húzódna át egy kisebb lépre, és az átlógatással kéne átcsalogatni, viszont nálam ez éppen hogy kerülendő: a fészekre mindenképpen tettem anyarácsot, a méztérbe az anya eszébe se jusson fölmenni, elég, ha oda csak raktároznak.

Röviden (illetve hosszabban) ennyi egyelőre :)

Előzmény: Cirkusz01 (2726)
Táborozó Creative Commons License 2016.02.28 0 1 2727

A valóságban szerintem nem sokan méhészkednek "becsületesen", már  ami a 2 hetenkénti átvizsgálást illeti. Sőt emlékszem egy cikkre a Méhészet újságban, ott egy méhész pont azt ismerteti részletesen hogy hogyan kerüli ki szinte egészévben a fészekbenyúlkálást...

Régebben, de lehet hogy most is ez érvényes, a március 15-től, talán október 10-15 ig kellene 2 hetente vizsgálni. 

Március ritkán alkalmas erre mostanában, szeptember 10-20 után már, ha tehetem nem végzek hiperbeavatkozást. Pusztán önvédelmi okok miatt, szeptember elejétől minimális hordás van, nagy a kutatási hajlam. Többnyire még óvatosan is 4-5 családot lehet berendezni, ha másik sorra megy az ember talán még 1-2 családnál lehet nagyobb kalamajka nélkül dolgozni. 

Szezonban más a helyzet mert szinte mindíg van valami más aktuális feladat is, így nem kell csak az eü ellenőrés miatt külön kaptártbontani. 

Egyébként igazi nagy állományoknál, aligha hiszem hogy ha akarnák is betudnák tartani ezt a szabályt. Egy alapos átnézés időigényes, sok méhész kellene hozzá :)

A másik az hogy az időjárás is közbeszól, én főállásban méhészkedem így minden alaklamas időt kitudok használni. De sokan munka mellet méhészkednek, sőt van akki csak hétvégén jut el a méheihez. Magam is sokáig így voltam. Sokmindent betervezett az ember, aztán örült ha a legfontosabb dolgokkal nagyjából végzett. 

Egyébként vannak veszélyesebb pontok amikor nagyobb az esélye hogy beakap az ember egy jó kis nyúlóst. Ezek álltalában a kutatásos rablásos időszakok. Áldás, az ilyenkor szabadban pergető kókler. 

Van itt még néhány dolog hogy mi hogyan szokott lenni, de inkább befogom... 

Előzmény: Cirkusz01 (2726)
Cirkusz01 Creative Commons License 2016.02.28 0 0 2726

Szia! Jól emlékszel a dolgokra. Természetesen jól működik a nagy fészek kis méztéri fiók összeállítás is.Ott már két méret van a méhészetben. Vagyis már bonyolultabb.

Igazából jó pár évem az út keresésével történt. 4 féle keret méret volt akkor a méhesemben.Minden féle összeállításban. Évekig így ment.Mire meg untam a sok féle keret gyártást,válogatást stb. Jegyeztem melyik kaptárnál mennyit vagyok, mennyi idő a kipergetése stb. Lassan össze állt a kép. A Hunor jött ki győztesen. Akkor még 10 keretesek voltak a Hunorok.Az állomány átszabása,és modern kaptárba rakása 4 évbe tellett.  Nem bántam meg a váltást. Viszont egy csomó plusz munkát végeztem mire idáig jutottam.

akkor még nem volt net ennyi újság,szóval nyugodtan olvass tájékozódj.Az át állások nem egyszerűek.

A technológiákat próbáld összehasonlítani.Ne a fészek "turkálásokat".Mi mennyi idő, ár, súly stb.

Amennyiben becsülettel méhészkedsz két hetente tüzetes vizsgálatot tartasz. ezt nem kehet  kivédeni. lassú ,és sok oda figyelést igényel.Nálam ez majdnem heti szinten van.Nem akarattal,ez a technológiámból adódik.Nem volt szándékosan erre kihegyezve,de erre is jó. Akkor amikor erre tértem rá a szakirodalom erről nem írt.Gyorsan megtudom mondani ,hogy baj van e vagy nincs.Csak pár sejtet kell bontanom.

Vagyis a te általad választott egységes -feles rendszer is jól működik.A hibáit, a másságait kell összehasonlítanod ,az egyenlő keretes kaptárakéval. Meg mondom őszintén nem tudom van e ilyen írás valahol.Rémlik ,de ez  túl kevés információ számodra.

 Üdv

 

Előzmény: Jam Clerk (2725)
Jam Clerk Creative Commons License 2016.02.28 0 0 2725

Egyelőre kevés tapasztalatom van, de pont valami hasonló vélemény indokolta nálam ezt a két különféle keretet alkalmazó rendszerre történő átállást (illetve, ilyen irányba történő elindulást).

Ahogy Táborozó is írta, "újjabban fontolgatom a váltást, nem azért mert nem tudok termelni a fekvőben. Viszont  a méheltávolítás, mézelvétel lenne egyszerűbb gyorsabb", meg ahogy te is, "ha egy család nem tölti meg a 10 keretet,alul felül kora tavasszal,akkor a kis keretekkel való játszás már elég nehézkes idő rabló. A Hunorban még zömmel keretes kezelés van,de már lehet sok olyan dolgot művelni vele mint egy alacsony keretes kaptárral".

Ha jól emlékszem, mindketten azt írtátok, nem jó a kétféle keretméret egy kaptáron belül, mert macerás, nehézkes, nem lehet átfüggeszteni, stb. Én eddig úgy látom, hogy ez az "Egységes fészek + 1/2NB méztér" részben ötvözi a többi, ismertebb típust, és az előnyei eléggé kompenzálják a macerát, amit a két méret esetleg okoz.

A fészekben keretes kezelés van, de a keretek kellően nagyok (télre pl.), ugyanakkor nem túl nagyok, mivel tavasztól már pont akkorának használják, hogy ami "felesleg", azt nem tudják máshova hordani, csak a méztéri fiókokba. Magyarán, idény alatt nem kell sokat bajlódni a fészekkel, amikor meg bele kell nyúlni, akkor sincs sok keret, amit át kell nézni egy-egy alkalommal. A méztéri fiókok viszont, amibe a felesleget gyűjtik, még teli keretekkel is viszonylag könnyűek, szöktető használatával (vagy méhleűzővel, bár azt nem próbáltam) pedig egyszerű a méhmentesítés.

Röviden: nekem ez továbbra is jónak tűnik, persze ez egyénfüggő, hogy kinek mi jön be.

Előzmény: Cirkusz01 (2723)
Táborozó Creative Commons License 2016.02.28 0 0 2724

"Bár lehet a szaktudással is baj lehet, ami a nagy számok törvényét figyelembe véve lehetséges."

 

Amilyen kérdésekkel is találkozunk itt, azokból ítélve is erre a következtetésre lehet jutni. 

 

Jelenleg nem használok hunort de régebben volt néhány ilyen kaptáram. Nekem jó tapasztalataim voltak vele, pusztán nem illett az állományba. Jobb ha egységes a keret és kaptár. De újjabban fontolgatom a váltást, nem azért mert nem tudok termelni a fekvőben. Viszont  a méheltávolítás, mézelvétel lenne egyszerűbb gyorsabb.  

Előzmény: Cirkusz01 (2723)
Cirkusz01 Creative Commons License 2016.02.27 0 0 2723

Mindegyik kaptártípusnak a lényege, az erős termelő család. Az alacsony kereteseknél ,ez követelmény. Különben nem működik a fiókos kezelés. Vagyis ,ha egy család nem tölti meg a 10 keretet,alul felül kora tavasszal,akkor a kis keretekkel való játszás már elég nehézkes idő rabló. A Hunorban még zömmel keretes kezelés van,de már lehet sok olyan dolgot művelni vele mint egy alacsony keretes kaptárral. 

Az ok elég sok rétű. Sok méhész, túl sok rossz tulajdonságú anya, kevesebb méhlegelő. Bár lehet ,hogy ennél bonyolultabb .Bár lehet a szaktudással is baj lehet, ami a nagy számok törvényét figyelembe véve lehetséges.

A méhész gyűlések,beszélgetéseiből ezt szűrtem le. Lehet ,hogy tévedek.

 Üdv

Ben657 Creative Commons License 2016.02.27 0 0 2722

Jó a hunor a méhek számitanak nem a kaptár , a lényeg ,hogy legyen mit emelgetni.

csibi826 Creative Commons License 2016.02.27 0 0 2721

Ki mit szeret, mi válik be. Nekem jobb a hunor, ennyi.

Előzmény: Törölt nick (2718)
recefyce Creative Commons License 2016.02.27 0 0 2720

Üdv. mindenkinek !

Ha vki. menne Bp.-re a GL-fatelephez anyagért, akkor kérem jelezze.

Nyilván felesbe fizetnénk az útiköltséget és legalább nem egyedül kellene pakolni a nagy lapokat :)

Nekem csak pár tábla rétegelt lemez kellene.

Ácson lakom, tehát ezen a vonalon lenne érdekes...

Nem dohányzom és szobatiszta vagyok.

 

Ide légyszi: asozsolt@gmail.hu

 

( Ui.: Ha tudtok jobb rétegelt lemez beszerző helyet, akkor légyszi írjátok meg. Köszi ! )

Táborozó Creative Commons License 2016.02.27 0 0 2719

Most a hunor éli reneszánszát, az tény hogy nehezebbek a mézzel telepakolt fiókjai. Már csak akkor, ha valaki ezeket emelgetni is akarja. Nem feltétlen szokták. Nézzétek meg Mézes Jenő filmjeit a You Tube-on. A megrajzani, sem teljesen következetes, mivel a fél NB-nél az anya  egy fiókra korlátozásánál még nagyobb a rajzási kockázat. Ha két félfiókon hagyod őket, még  több mézet nyel be a fészek, mint hunor esetén, szóval ennyi erővel onnan is pergetni kellene. 

"valamint nehezebb lesz tiszta akácot pörgetned, hacsak nem pörgetsz a fészekböl is".

Na főleg akkor nem lesz tiszta akác! Miféle fogalomzavar ez?

Előzmény: Törölt nick (2718)
Törölt nick Creative Commons License 2016.02.27 0 0 2718

Félkeretröl hunorra? Nehezebb lesz a fiókoat emelni+ könnyebben fognak megrajozni, valamint nehezebb lesz tiszta akácot pörgetned, hacsak nem pörgetsz a fészekböl is. Utóbbi esetben nincs több kérdésem...

Előzmény: csibi826 (2717)
csibi826 Creative Commons License 2016.02.27 0 0 2717

Üdv,

 

Hunorra való átállás miatt eladóak az alábbi NB félkeretek:
25db csak keret nincs bedrótozva
31db bedrótozva némelyik beműlépezve
130Ft/db

 

A keretek újak, sosem voltak használva, csere hunor keretekre érdekel!
Balassagyarmaton vannak.
20 367 9320

Előzmény: csibi826 (2173)
Táborozó Creative Commons License 2016.02.24 0 0 2716

Ez csak részben függ tőllünk olyan mint az influenza, igyekszik az ember mindent meg tenni az elkerülése érdekében és ennek ellenére is elkaphatja. 

De végül is, ha most jelenleg renben vannak és az adott körűlménynek megfelelő lesz a tavaszi fejlődés akkor egyenlőre nincs baj. 

Előzmény: Ben657 (2715)
Ben657 Creative Commons License 2016.02.23 0 0 2715

Gyúrt lepényt raktam be , remélem nem lesz semmi gondom a nosema egyik fajtájával sem.

Táborozó Creative Commons License 2016.02.23 0 0 2714

Nem csak erről van szó, a cukorlepény feldolgozása  is plusz munka a méheknek, ami tovább koptatja őket. Ha belegondolsz, a sejtekbe zárva kész mézük van. Természetesen ez normál körümények között nem jelent gondot. De  esetleges  nosema ceranae fertőzés esetén bármi felesleges zaklatás, és immunitás csökkenés súlyosbíthatja a károkat. Főleg a keményre főzött cukorlepény, gyógyszert puha gyúrt lepényben adjuk be. Pontosan a fészek közepe fölé érdemes, a felhasogatott zacskóban behellyezni.

 

Nem a tanfolyam elvégzése a lényeg, hanem az hogy tényleges tudásra tegyen szert,  minimum az alapokra a kezdő. Mert nem a papír méhészkedik. Magam is már gyakorló vándorméhész voltam, amikor a szakképesítést is megszereztem 15 évvel ezelőtt. 

 

Ma elkészítettem a szokásos Timolos emulgált keveréket, ezt fogom adagolni a lepénybe. Pusztán megelőzésként, egyenlőre egy az egyben áttelelt az állományom.

Ennek a beadása talán úgy egy hét múlva realizálódhat, időjárástól függően. Őszön eléggé leszoktam a fészkeket szűkíteni, de ha néhánynál még további szűkítésre lesz szükség, azt is megtörténik. Ha nem az első, hát majd a további kaptárbontások alkalmával. Majd az időjárás eldönti.   

 

Előzmény: Ben657 (2713)
Ben657 Creative Commons License 2016.02.23 0 0 2713

Van mentorom meg nagyapám is méhész volt ,tanfolyamott nem végeztem de nem tartom magam olyan  tipikus kezdőnek inkáb haladónak.

tudom ,hogy a lepényel kárt is okozhatunk mert kiterjedtt korai fiasítás esetén ha viszajöne a tél márciusba akkor a fiasnak annyi Vagy akár az egész családnak, és nem 10 családal kezdtem hanem 1 el.A felkarcolást pedig egy ismerősöm csinálta,mondtam is neki ,hogy nagyon korai volt.

Táborozó Creative Commons License 2016.02.23 0 0 2712

Ilyenkor még nem is kell ellenőrízni, vizsgálni a méheket! Főleg nem lépeket felkarcolni! Sem a fiasítást nem kell ellenőrízni! Tudom hogy vannak bőven, kíváncsiskodók akik már belenézegetnek a kaptárba de nem lényeges ez még. Eleve nincs itt még olyan fontos ami kaptárnyitásra kényszerítené a méhészt. Ha ilyentájt meg is tettem max a gyógyszeres lepény gyors becsúsztatása erejéig. Igaz tegnap szépen sütött a nap, de a szél is tombolt rendesen ami ha ráértem volna is, a kaptárbontás ellen szólt. Nagy lett volna a hűtögetés, és a szigeteléseket is ezerfelé vitte volna  a szél. 

Továbbá, ilyenkor még bőven kell lennie élelemnek is! 

"Nagy" nektárhordás érzete  nem lesz 1 kiló lepény beadásától. Ha 5 nap alatt hordják el, az napi 20 deka az az  túró!

Megjegyzem, jó hordásról úgy napi 3-4 kg-tól, nagy hordásról napi 10 kg környékén, szokás beszélni. (utóbbi főleg akác esetén).

De napraforgó hordás végén, még napi 2kg-os hordás esetén is már szaglászás, kutatás alakulhat ki kezelések alkalmával. 

Szóval ha nem valamilyen gyógyszer bejuttatása,  vagy élelempótlás a cél, tömören kifejezve, felesleges. Egyes esetekben káros is lehet a lepényezés!

BEN657? Hol tanultál te méhészkedést? 

Előzmény: Ben657 (2711)
Ben657 Creative Commons License 2016.02.23 0 0 2711

Azért mert féltem atól ,hogy nincs nekik elég élelelm meg valamenyire biztosan serkenti az anyát hiszen ők azt hiszik ,hogy nagy a nektárhordás ,virágport is hordtak.Nálunk nem volt alkalmas az idő a méz karcolgatásra meg a fias elenőrzésére.

Törölt nick Creative Commons License 2016.02.22 0 0 2710

Hadd kérdezzem meg, a lepénnyel mi volt a célod? Raktál a lepénybe valamit? Ha van elég mézük, akkor önmagában a lepényezés teljességgel fölösleges dolog, söt. A szirupozás dettó. A fiasítás nem a lepénytöl fog beindulni. Ha van virágporuk, lesz fiasítás, ha nincs virágporuk, nem lesz fiasítás.

Előzmény: Ben657 (2708)
Cirkusz01 Creative Commons License 2016.02.22 0 0 2709

Szia! Cserélj rácsot. az enyémek 90 Ft,ba kerültek. Az egri méhészboltból küldték.de minden méhészboltban kapsz.  Majd március közepe után,amikor a kijáró kinövi a rácsot. De az is lehet,hogy április lesz belőle.Fontos a jó rács. A szélfogókat én már levettem,mert nehézkesen fértek alá a virágporral hazatérők.A takarításban segíts nekik, kis pálcával a kaptár fenekéről kitudod húzni a tél hulladékot.A pálca vége kampós legyen.Régebben én is így takarítottam.ma mára az aljaim tálcásak.Csendben gyorsan ki tudom takarítani,rájuk látok,hol vannak,él e még a család stb.  Akkor reggelente levettem a rácsot,este meg vissza kapták.Ma már nem kell.

 Üdv

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Ben657 (2708)
Ben657 Creative Commons License 2016.02.22 0 0 2708

Én máma raktam be neki lepényt bár volt nekik méz bőven.3 család még fürtbe volt azoktól alig repültek ki.Egérácsot szerintetek mikor lehet leveni mert elégé akadályoza őket?

Táborozó Creative Commons License 2016.02.22 0 0 2707

Nagyjából hasonlóan cselekszem a mézes keretekkel, ugyan is fontos a magasabb külső hőmérséklet, és a családok megfelelő kiterjedése, nagysága. Mivel fészekbővítés is egyben, ezt meg csak óvatosan fokozatosan szabad tenni. 

Viszont van hogy hamarabb bővítek mézessel, de akkor még csak fészekszélre célszerű hogy ne szakítsuk meg a fészek egységét, hőgazdálkodását. Március végén, április elején többnyire csak így, később már bele a fészek közepébe. Természetesen a repce virágzásáig. Tapasztalatom szerint nagyon jó serkentő hatása van, a fokozatos fészekbővítéssel együtt alkalmazva. De hasznos, a többlet telelő élelem elfogyasztatása is. Repce beinduásáig van erre esély, utánna már csak a gond van, az ilyen mézes keretekkel.(NB15) Bent tarthatod a kaptárban, de már ha van friss nektár nem fognak hozzányúlni, akár évekik is hurcolhatod. Többnyire csak felesleges ballaszt, idővel besűrűsödik még kipergetni is lehetetlen. Az ilyen régi mézeshez, nagyon sanyarú idők kellenek hogy hozzányúljanak. Akác előtt, ha még mindíg volna ilyenből néhány, azt kiszoktam szedni, ne cipeljük és ne foglalja a helyet feleslegesen. Igaz ekkora már csak néhány van ezekből,(főleg ha jól dolgoztunk) tavaly egy kaptárra való akadt állományi szinten, kölyökcsaládokhoz akartam később felhasználni, de meglepetésemre már egy szép raj lakott rajtuk. A becsukott kijárók ellenére találtak mellette rést, a méhek az öreg kaptáron. Egyébként direktbe soha nem alkalmaznék eféle rajszerzést. 

 

Előzmény: Cirkusz01 (2706)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!