Keresés

Részletes keresés

vegyigyümi10 Creative Commons License 2018.02.17 0 0 4058

Ha lesz ilyen robot,azt már nem kell irányítani... :)

Előzmény: evodia2010 (4054)
Imperator23 Creative Commons License 2018.02.17 0 1 4057

 

Mindig fagymentes időben kell metszeni, ez az általános szabály. 

Előzmény: almostsaint01 (4055)
crashpo Creative Commons License 2018.02.17 0 0 4056

-sziasztok! A szilvát lehet-e már kezdeni metszeni vagy várjak-e még vele? Azért is kérdezem mert lehet hogy legközelebb csak április környékén lessz idöm legközelebb és lehet hogy akkor már kicsuszok az idöből. Vagy inkább vájak még vele? 

almostsaint01 Creative Commons License 2018.02.17 0 0 4055

Sziasztok!

 

Segítséget szeretnék kérni. Van alma, mandula, sárga és őszibarack fám. Melyiket mikor kellene metszenem? Azt olvastam, hogy az almát februárig meg kellene metszeni? Ez tényleg így van?

 

Köszönöm.

evodia2010 Creative Commons License 2018.02.15 -1 0 4054

Az valóban zseniális lenne, ha egy metsző robotot virtuálisan irányítani lehetne távolról.

Azt tudjátok-e, hogy műtéteket végeznek úgy, hogy a sebész joystickkel irányítja a műtő robotkart?

Persze nem szerény hazánkban, mert itt inkább stadionra megy a lóvé meg zsebekbe, hanem mondjuk Németországban van ilyenből  vagy 20-30 db.

Precíziós műtétekhez meg gyerekek műtétéhez (!) használják. 

Magyarországon prosztataműtét után cerka nem ír, pelus felhúz, Németországban meg élhetsz utána rendes hétköznapi (és nemi) életet.

Ha lesz metsző távrobot, Alibá degeszre keresheti magát :)

 

 

Előzmény: Ali-bá (4052)
Imperator23 Creative Commons License 2018.02.15 0 0 4053

Nincs ez szerintem olyan távol.

Drónos favágás is létezik, igaz nagyon kezdeti állapotban:

https://www.youtube.com/watch?v=6Viwwetf0gU

 

A technika megvan az automatizáláshoz , csak  a kivitelezés nem elérhető még.

 

A repülőgépekben is kb 1970 óta működik a robotpilóta. 

Előzmény: Ali-bá (4052)
Ali-bá Creative Commons License 2018.02.15 0 0 4052

Én meg azt szeretném megérni, hogy a 'Metszőolló' legyen távirányítható. (Egy kicsit nehéz elképzelni a munkát vele, de a repülésre is várt pár ezer évet az ember - ki tudja mi lesz néhány ezer év mulva?)

Előzmény: Mozo66 (4051)
Mozo66 Creative Commons License 2018.02.15 0 0 4051

... : ) .... Na azért azt megnézném ahogy evvel a távirányított metszéssel egy egész kertnyi elhanyagolt idős fát megmetszetek Zöldgekkóval .

Előzmény: Ali-bá (4050)
Ali-bá Creative Commons License 2018.02.15 0 0 4050

Nevetmifogsz! Írod, hogy  "A metszés egyelőre interneten keresztül nem megy... (ezt vágd, azt vágd)".  Csak érdekességként: nagyon kedves ismerősöm Washingtonban ültetett az udvarára egy meggy és egy cseresznyefát. Teljesen tanácstalan volt, ezért hozzám fordult. Megoldottuk. Egy székre tette a laptopját, ráirányította a kisfára, aztán odaállt a fa mellé a metszőollóval, én meg skype-on diktáltam: ne ott! b.meg, arrébb vidd a metszőollót, még egy rüggyel arrébb, ott vágd el! ... Hamar meglettünk, igaz kis fa volt.

Előzmény: evodia2010 (4046)
budai2 Creative Commons License 2018.02.15 0 0 4049

Az én tudásom kevés ahhoz, hogy kertészmérnökök magyarázatát elavultnak minősítsem, vagy dicsérjem. 

Előzmény: evodia2010 (4047)
budai2 Creative Commons License 2018.02.15 0 0 4048

Ezt nézdd meg:

 

http://www.langgazdabolt.hu/index.php/site-map/249-a-metszesrol

 

Valahol el kell kezdeni....

 

 

 

 

Előzmény: zoldgekko (4044)
evodia2010 Creative Commons License 2018.02.15 0 0 4047

Bálint gazda szegény már talán azt se tudja mit adnak el a nevével, mint "márkával".

De talán nem is baj, ha más csinálja, mert nem feltétlenül korszerű a régi idők tudása.

Asszonydícséret mosóport sem használjuk már ...

Előzmény: budai2 (4045)
evodia2010 Creative Commons License 2018.02.15 0 0 4046

Hívni kell egy "metszőembert", de olyat, aki ért is hozzá (!!!), úgy, hogy közben magyarázzon is.

Nem tudom, kapni-e ilyen embert ilyen (kis) feladatra. A metszés egyelőre interneten keresztül nem megy... (ezt vágd, azt vágd)

Előzmény: zoldgekko (4044)
budai2 Creative Commons License 2018.02.15 0 0 4045

http://metszes.balintgazda.hu

 

Ha most kezdeném, itt kezdeném. Hogy legyen bátorságom metszőollót vásárolni és (szó szerint is) belvágni a gyakorlatba. Hogy legyen szókincsem a szakmai részletekhez, hogy értelmesen tudjak kérdezni itt a fórumon, ha valami nem elég világos. 

 

Másik alternativa? egy kedves szomszéd faggatása.

 

Harmadik a youtube.

 

Egyébként ez a fórum kincsesbánya. Érdemes beleolvasgatni akkor is, ha nincs konkrét kérdésed.

Jó 9tleteket találhatsz azokra a kérdésekre is amik még meg sem fogalmazódtak benned.

Előzmény: zoldgekko (4044)
zoldgekko Creative Commons License 2018.02.14 0 0 4044

Kedves Fórumozók!

Nemrég költöztünk kertes házba, a házhoz jár egy nagy telek, és néhány gyümölcsfa. Eléggé tanácstalan vagyok a metszésüket illetően. Van öreg cseresznyefa, alma, szelídgesztenye, szilva, ringló... és még néhány olyan, amit a tél miatt a levelek/termés hiányában nem tudtam beazonosítani. Érdeklődni szeretnék, hol kezdjem el a metszés tudományának elsajátítását, illetve kérdezném, hogy ha küldök képeket, esetleg tudnátok-e segíteni nagy tanácstalanságomban?

Előre is köszi!

Timi

Hepci Creative Commons License 2018.02.01 0 0 4043

Hát, hogy is mondjam... ebben én adjak tanácsot? Én biztos nem vennék olyan ollót vagy fűrészt, aminek a pengéje majdnem annyiba kerül, mint maga az olló/fűrész. A penge ugyanis a legjobb szerszámban is eltörhet túlerőltetés vagy egy szerencsétlen mozdulat következtében. Érdemes tanulmányozni a márkák pótalkatrészeinek árképzését vásárlás előtt, itt ugyanis nem kapsz utángyártottat, mint mondjuk Opel-szélvédőben.

Aztán az a kérdés is adódik, hogy a (drága) másolat (is) ritkán jobb, mint az eredeti. A Felco-másolatok se szoktak jobbak lenni, mint a Felco... 

Előzmény: jaro1979 (4042)
jaro1979 Creative Commons License 2018.02.01 0 0 4042

Értem,de én már láttam eltörött pengét  az említett típusnál helytelen használat miatt beleszorult egy vastag tőkébe az olló és keresztbe feszítéssel eltört a penge/Felco231/.Ilyenkor inkább érdemes teljesen újj ollót venni?Mert ugyanis a penge a karral eggyütt 30 000 ft-körül mozog és egy teljesen újj olló pedig 36 000 ft.

Előzmény: Hepci (4041)
Hepci Creative Commons License 2018.01.31 0 1 4041

Ha csavarokkal fognak fel egy komoly vágási kapacitású (4-5 cm) kihúzható pengét egy alumínium csőben, némi lötyögésnek (illesztési pontatlanság) lennie kell - nagyon nehéz megoldani, hogy vágáskor a penge vége ne gyakoroljon egy ponton ismétlődő nyomást az alumíniumra... azon a ponton intenzív terhelés esetén idővel az alumínium elfáradhat. Ráadásul a pengét felfogó ilyen csavarok ritkán illesztettek (egyedi gyártásúak és esztergáltak), többnyire végig csavarmenet van rajtuk, tehát segítik a fokozódó lötyögést.

Ez természetesen nem hobbikerti felhasználás esetén okozhat gondot. Ha sokat használod és cserélhetőt szeretnél, érdemes olyat választani, amin nem a fentebb vázolt megoldást látod.

A másik lehetőség a nyélbe nagy nyomással besajtolt acéldarab, amire nagy teherbírású (egyedi) csavarokkal fogják fel a pengék végét. Ez nyilván igényesebb, de nehezebb és drágább.

 

Előzmény: jaro1979 (4040)
jaro1979 Creative Commons License 2018.01.31 0 0 4040

Köszönöm a választ sok érdekes,hasznos infót tudtam meg!Még egy apró észrevétel az ágvágóhoz nézegettem a többi gyártó megoldásait és pl. a Löwe,Bahco ágvágóinak  is cserélhetőek a pengéi,tehát lenne erre is megoldás. 

Előzmény: Hepci (4038)
jaro1979 Creative Commons License 2018.01.31 0 0 4039

Köszi a tanácsot!

 

Előzmény: pintjano (4037)
Hepci Creative Commons License 2018.01.31 0 1 4038

Nem tudok nyilatkozni gyártók szándékairól/motivációiról, különösen, ha nem ismerem őket személyesen...

Minden ollónak és minden jó márkának is vannak - sokszor tipikus - konstrukciós gyengeségei, amik leginkább abból fakadnak, hogy a metszőolló nem lehet egyszerre irtózatosan erős és pillekönnyű, ráadásul aránylag megfizethető (szerintem egyáltalán nem tekinthető drágának, ha a világ legjobb metszőollói, 10-20 évre tervezett élettartammal, 15000 forintba kerülnek). Van, akinek az egyik, van, akinek a másik szempont fontos.

A Felco valószínűleg azért nem vastagítja a pengét, mert akkor nem lenne ilyen jó érzés vágni vele.

Az ARS azért cseréli le a kontrás rendszert, mert több piacon úgy érezték a kereskedők, hogy gátolja az forgalom növelését. Nyilván a forgalmazó hozzáállásának függvénye is - itthon én nem éreztem gondot.

ARS forgónyél: két (túl) rövid csavar fogja fel a pengét. Ha erőltetik, a csavarok kilazulhatnak. Ha kilazulnak, a penge vége eltörheti a forgótengely felső acélmagját burkoló műanyagot. Ezt gyári áron kicserél(het)em, nem drága, de akkor se öröm a vevőnek.

Ágvágó: minden megoldható, csak még többe kerül, ráadásul növeli a tömeget. Egy alumínium nyélbe nem olyan egyszerű berögzíteni egy penge végét, mint azt egyes gyártók képzelték.

Azt kell még megérteni (bár nehéz), hogy gyakran a legjobb márkák se végeznek elégséges tesztelést egy termék kibocsátása előtt, hanem valaki úgy gondolja a műszaki stábban, hogy úgy jó lesz. Mivel az illető még soha életében nem metszett fákat, időnként ez nem jön be.

Előzmény: jaro1979 (4035)
pintjano Creative Commons License 2018.01.31 0 1 4037

Nem tőlem kérdezed... A forgónyél csak látszólag előnyös, csak akkor ha "kezed oda van ragasztva" a nyélhez. Önkénytelenül is nem mindig ugyanugy fogom én sem az ollót, de ha csuszkál, akkor kikezdi a kezet. A kézbeálló olykor nagyn nem kézbeálló... Ráadásul ha elfárad a jobb kéz igencsak kellemetlen bal kézzel folytatni.  üdv PJ

Előzmény: jaro1979 (4036)
jaro1979 Creative Commons License 2018.01.31 0 0 4036

Ha szabadna megtudni mit takar az a konstrukciós gyengeség?Mert szerintem elég macerás betartani azt a megszabott vágási átmérőt.Csak azért érdekel mert egy ismerősöm épp egy ilyen ollót nézett ki magának.

Előzmény: Hepci (4034)
jaro1979 Creative Commons License 2018.01.31 0 0 4035

Üdv.,igen lehet hogy ez lehet az oka,de nekem már min. 2x lecsorbulta a penge vége  /Felco 8/ és szerintem a cégnek is jönnek ez irányban visszajelzések a vevőktől,forgalmazóktól.Akkor miért nem vastagítják meg a pengéket ha már az acél összetételét nem is?

Az Ars ollók esetében pedig szerinted azért változtattak a VS szérián mert nehézkes volt a precíz beállítás?

Az ágvágóhoz picit visszatérve át lehetne modifikálni a típust cserélhető pengés módszerre vagy ez annyira bonyolult dolog?

Tudom ezt mind tőlük kéne megkérdezni de te mint forgalmazó mit gondolsz erről?

Előzmény: Hepci (4032)
Hepci Creative Commons License 2018.01.30 0 0 4034

Még kontrás van pár darab, 15500 Ft.

[Sajnos az ARS forgónyeles ollóknak van egy olyan konstrukciós gyengesége, amitől csak akkor nem kell tartani, ha pontosan betartják az ajánlott max. vágási átmérőket (ennél: 20 mm).]

Előzmény: Kapa bácsi (4033)
Kapa bácsi Creative Commons License 2018.01.30 0 0 4033

Szép estét!Mennyibe kerül a közepes nagyságú forgónyeles olló az ARS-ből,és milyen a középtengelye,még a kontrás? Köszönöm!

Előzmény: Hepci (4032)
Hepci Creative Commons License 2018.01.30 0 1 4032

Nem tudom, hogy mi lehet az ok. A legjobb cégek se tudnak mindig ugyanolyan tulajdonságú acélt vásárolni, a legjobb cégek se tudnak egyformán edzeni, a legjobb cégek se feltétlen veszik meg a legdrágább alapanyagot. Azt is el tudom képzelni, hogy úgy gondolják, kisebb gond, ha a vevő sokat fenegeti, mintha eltörik és ezen lehet vitázni a vevőkkel (a Felco ollók pengéi extrém vékonyak és többnyire igen keskenyek is).

Ágvágó pengéjének cserélhetetlensége: a Felco olasz cégek (Castellari, Kuker, Lisam, Vesco) szisztémáját koppintotta le. Ezek közül nem a legjobbat sikerült lemásolni...

ARS VS-széria: megvettem a gyárban levő összes alkatrészt, ezekből még kb. 200 db 8-as és 9-es kontraanyás ollót tudok összerakni. Utána csak az új (VS-X) lesz. Szerintem ezekkel mindenki boldog lesz, engem kivéve.

 

Előzmény: jaro1979 (4030)
jaro1979 Creative Commons License 2018.01.30 0 0 4031

Még egy kérdés akkor ez azt jelenti hogy a VS-8Z típusú ollókat már nem is fogják gyártani csak ezeket az újj típusokat?Vagy továbbra is lehet majd beszerezni a régi és az újj típusokat is?Köszi a választ!

Előzmény: Hepci (4029)
jaro1979 Creative Commons License 2018.01.30 0 0 4030

Üdv. és szerinted mi lehet az oka a panaszoknak a  Felco pengék iránt?Mint már említettem én is észrevettem hogy nagyon gyorsan kopnak és gyakrabban kell élezni a pengéket.Pedig a pótpenge ára sem túl olcsó 3000 ft körül mozog az ára egy Felco 8 as ollóhoz.Üzleti politika lehet a háttérben hogy minél több pótalkatrész foggyon?

A vastagabb tőkerészek kivágásához a Felco 231 es típusú ágvágó ollót használjuk azt pedig csak dícsérni tudom nagyon strapabíróak és a többéves száraz részeket is el lehet vágni vele amiket pedig már nem tudunk az ollóba befogni /túl vastagak/ azokat pedig fűrésszel vágjuk ki.De nézegetten ehhez a típushoz a pótalkatrészeket hát meglepően drágák.Pl.az ellenpenge ami cserélhető kb.12000 ft környékén mozog a pengét pedig ki sem lehet cserélni/szerinten ez hiba ennél a típusnál/  csak az egész karral eggyütt.Mondjuk az olló ára is elég magas kb.36000 ft környékén mozog.

Előzmény: Hepci (4029)
Hepci Creative Commons License 2018.01.30 0 0 4029

Az ARS pengéi úgy nagyon kemények, hogy ugyanakkor nem törékenyek - ezt európai márka nem nagyon tudja. A Felco pengékre egy ideje rendszeresen panaszokat hallok...

Azt kifelejtettem, hogy ha zavar a kontraanyás biztosítás, kapható már az új VS-8 verzió (VS-8XZ), amiben szögletes nyakú tengelycsavar van és az anyát biztosító lemez rögzíti. Én nem örülök neki, mert a kontrás precízebb, de a szerelési érzékkel meg nem áldott vevők biztos örülni fognak.

Előzmény: jaro1979 (4028)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!