Keresés

Részletes keresés

James 42 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 11920

Ja, hát más indokot én se tudok mondani.  :-)

Előzmény: ike58 (11919)
ike58 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 11919

Azt gondolom nem elég figyelmesen olvastad el az eddigieket. Röviden: Telekom eladta nekem 900 Ft-ért. De ezt vissza is adja nekem ha kérem. Kérem. Én eladtam a vevőmnek 5.000 Ft-ért, és hiába kéri nem adom neki vissza az 5.000 Ft-t. Csak ezt meg is szeretném indokolni valami elfogadható és jogos indokkal  azonkívül hogy azért nem  adom vissza mert egy púpos geci vagyok.

Előzmény: James 42 (11918)
James 42 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 11918

Szerintem igen, de a Telekom ígérte, hogy visszatéríti, és mivel ez amúgy is az ő saruk, így az új tulajnak hozzájuk kellene fordulnia.

Előzmény: ike58 (11917)
ike58 Creative Commons License 2015.09.11 0 0 11917

Ezt maga a T-Home irja: A mobilalkalmazás leállásának következtében a ’txtr Beagle e-könyvolvasó vezérlése is megszűnik, és az eszközre a továbbiakban új e-könyvek áttöltésére nem lesz lehetőség. A Magyar Telekom Nyrt. a Beagle e-könyv olvasóval rendelkező ügyfeleknek az olvasó vételárát igény esetén visszatéríti

Nyilván ők is azért adják vissza az árát mert használhatatlan szar lett abból amit egyeseknek (nem nekem) horror áron eladtak. De nem is ez volt kérdésem hogy most konvergáló programmal vagy valamilyen egyéb körülményes módon lehet-e használni vagy nem, hanem az hogy ebben az esetben van -e valami alapja a vételár visszakövetelésének.

Előzmény: James 42 (11916)
James 42 Creative Commons License 2015.09.11 0 0 11916

Azért azt nehezen hinném, hogy egy akármilyen e-book olvasóra kizárólag egyetlen weboldalról lehessen könyvet letölteni, pláne, ha még egy okostelefon is kell az átvitelhez. Szerintem akkor ugyanígy bármilyen elektronikus könyvet át lehet rá tölteni a Bluetooth kapcsolaton keresztül, ha annak megfelelő a formátuma. Ha esetleg nem, akkor meg lehet, hogy van valami konvertáló program az átalakításhoz.

Előzmény: ike58 (11915)
ike58 Creative Commons License 2015.09.11 0 0 11915

Pont egy éve vettem a T-Hometól  egy okostelefont és akkor volt egy olyan akciójuk hogy a telefon mellé 900 Ft-ért meg lehetett venni az egyébként 14.000 Ft-os áron árult Beagle E-book olvasót. Ez egy elég gyenge kis készülék nincs rajta usb  vagy más csatlakozó csak Bluetooth és okostelefon segítségével lehet rá könyvet tölteni a txtr weboldalán keresztül. El is adtam még tavaly karácsony előtt apró hirdetés útján 5.000 Ft-ért. Akkoriban 6-7.000 Ft körül kínálták ezeket a Vaterán. Most kaptam egy levelet a T-Hometól:

 

 

Ezúton tájékoztatjuk, hogy partnerünk oldalán történt okok miatt a Telekom txtr e-könyv áruház október 31-én bezár, ezzel egyidejűleg a ’txtr applikáció, valamint a ’txtr weboldala is elérhetetlenné válik.

A mobilalkalmazás leállásának következtében a ’txtr Beagle e-könyvolvasó vezérlése is megszűnik, és az eszközre a továbbiakban új e-könyvek áttöltésére nem lesz lehetőség. A Magyar Telekom Nyrt. a Beagle e-könyv olvasóval rendelkező ügyfeleknek az olvasó vételárát igény esetén visszatéríti. 

Magyarul azon a 3 vagy 4 könyvön kívül ami épp rajta van mást már nem lehet olvasni vele. Gyakorlatilag használhatatlan. Az odáig rendben van hogy a T-Home nekem ha kérem meg ha a számlát megtalálom visszaadja a 900 Ft-t. A kérdésem az, hogy aki megvette tőlem követelheti-e rajtam az 5.000 Ft visszafizetését? Mondjuk ilyen ügyben pertől nem tartok, csak ha egyáltalán felhív a vevő és kéri a pénzt mit mondjak neki miért nem adom vissza? Mert nyilván nem akarom visszaadni. Nem érzem úgy hogy tisztességtelenül járnék el, rajtam kívül álló okok miatt lett használhatatlan a készülék. Tanács?

zmagix Creative Commons License 2015.09.10 0 0 11914

Nem tudom mi lesz, de nekem az az érzésem egy szakmailag kezdő csapat nyitotta meg az üzletét. Most találtam meg a reklámot az interneten is. Mottó: szemüveg készítés 24 óra alatt....

 

Nekem már akkor elment a bizalmam amikor olyan papírt akartak aláíratni, hogy nem hajlandó többször visszamenni (3-4. eset után) több vizsgálatra. Illetve utána az egyezkedés időpontja mindig kitolódik az üzlet részéről.

 

A kipróbálásról meg annyit, hogy ez egy spec lencse és üveg ami fényre változik. Nos elég sokáig ott kellett volna maradni, hogy minden körülmény között ki lehetett volna próbánia és azt mondani ez és ez a gond. A fél napi használat után és csak bent a házban jött elő a gond.

Előzmény: arrius7 (11913)
arrius7 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 11913

Az optikák a szemüveg átadásakor rendszerint leülnek a pácienssel és hagyják neki nyugodtan felpróbálni az elkészült terméket. Ha valami probléma van, azt itt azonnal mondani kell - jó lett volna, ha az eltérést észlelve az előlegen felüli összeg már átadásra sem kerül. Előleget egyébként mindig szoktak kérni.

Ha tényleg most tanulja, akkor pakliban van hogy hibázhat - meg amúgy is előfordulhat. Az szintén kissé aggasztó, hogy a panasz írásbeli rögzítése (amennyiben még nem történt meg) így kicsúszik a 3, 10, stb. napos bűvös határidőkből - de remélhetőleg nem erre játszanak és konstruktívan fogják keresni a hiba okát.

Előzmény: zmagix (11912)
zmagix Creative Commons License 2015.09.10 0 0 11912

Lenne még egy apró kérdésem az optikussal kapcsolatban:

Ugye az nem etikus üzleti magatartást - és ezzel is lehetne érvelni a pénz visszakérésekor-, hogy a szemüveg átvétele és néhány napos használata után a reklomációkor azzal érveltek, hogy most az orvosuk elment szabadságra 2 hétre nyaralni.

Főleg nem akkor amikor a nagyértékű lencse ára miatt előleget kértek. Igazam van?


Kicsit nekem ez az optika egy kezdő és amatőr csapatnak tűnik. Főleg most ahogy kiderül a vezető azt mondta amikor megkérdezték miért rajzolja tele a régi szemüveget az optikus kérdésre azt a választ adta: "Mert most tanulja.."

 

PS: Ma hallottak egy olyan esetet, akinek szintén rossz szemüveget készítettek.

 

Szerintem itt a hibás telejesítésen felül még lehetne pár érvvel előjönni a pénz visszaadása előtt. Az optika hétfőre adott időpontot az egyeztetésre.

Előzmény: arrius7 (11911)
arrius7 Creative Commons License 2015.09.05 0 0 11911

Szóval közelre van vele éles kép, csak távolra homályos. És ha külön-külön nézed a két szemeddel (a másikat addig behunyva/eltakarva), ugyanez a helyzet...

Csak azért kérdeztem rá jobban, mert nekem is vannak optikai problémáim, úgyhogy láttam már pár ilyen mérési adatot (még topográfiát is).

Előzmény: zmagix (11910)
zmagix Creative Commons License 2015.09.05 0 0 11910

Többiek állítása szerint nem jó dioptriát mért a szemüvegbe. Távol látóról van szó és kb. 3m után használhatatlan. Így akkor milyen távol látó szemüvegről beszélhetünk?

Előzmény: arrius7 (11909)
arrius7 Creative Commons License 2015.09.05 0 0 11909

Egyébként mindkét szem esetén hibás volt a mérés, vagy csak az egyiknél? Kicsit volt az eltérés, vagy köszönőviszonyban nem volt az adat a ténylegessel?

Előzmény: zmagix (11908)
zmagix Creative Commons License 2015.09.04 0 0 11908

Köszönöm a jótanácsokat. Jövő héten fel lesz keresve Optika1 és kissé szembesítve a hibáival. Optika4 szerint is rosszul kalibráltál a szemüveget.

Előzmény: arrius7 (11906)
püfffneki Creative Commons License 2015.09.04 0 0 11907

Úgy látom , hiába figyelek, nem kaptál választ senkitől pedig engem is nagyon érdekelne a téma.

 

Ez a hűségidő rettenetes nagy csapda.

Előzmény: sanyiboy (11851)
arrius7 Creative Commons License 2015.09.03 0 0 11906

Az optometria egy speciális terület (persze az élet melyik dolga nem az), aminek a sajátságait az átlagember rendszerint nem ismeri, így téves előfeltevésekkel élhet. Egyik ilyen feltevés az, hogy ha valaki belenéz a refraktométerbe (fénytörésmérő, a szem fénytörését vizsgáló gép), akkor mindig és mindenhol ugyanazt az eredményt kapja. Valóságban azonban még egy adott helyen pár perc eltéréssel (lényegében azonnal az előzőt követően) végzett vizsgálat is adhat eltérő eredményt. Ennek fő oka, hogy a szemben lévő izmok képesek megváltoztatni a szemlencse alakját, sőt, változtatják is folyamatosan, ahogy pl. közelebbre, ill. távolabbra nézünk - így kaphatunk különböző távolságokra is éles képet. A szemlencse alakváltozásából fakadó eltérés akár 2-3 szférikus dioptria is lehet. Ezzel a vizsgálatot végző optometristának vagy szemésznek is tisztában kell lennie, és fel kellene hívnia a páciens figyelmét, hogy a gépbe nézve kerüljön bármiféle erőlködést (ami a közelre nézési fénytörési variációt eredményezheti), hogy a gép a szem alapállapotát, a távolba (>8m) nézéshez tartozó fénytörést tudja mérni. Előfordulhat tehát, hogy amennyiben a különböző optikákban mért adatok szférikus (sph) tényezője között van néhány dioptriányi különbség, úgy ennek ez az eredete. Ha erről van szó, és az első helyen nem hívták fel a figyelmedet a szem ellazítására (bár nem tudom ezt lehet-e bizonyítani), akkor visszajárhat a pénz.

Vannak ezenkívül olyan szembetegségek is (pl. keratokónusz), ahol a szaruhártya (a szem elülső felszíne) változtatja meg az alakját akár néhány hét leforgása alatt is, ez jellemzően a cilinder (cyl, hengeres) tényező eltérésében jelenik meg. Ráadásul kónusz esetén a romlás után évekre is stabilizálódhat az állapot, tehát további optikákban vizsgálva a helyzetet a későbbiekkel már azonos adatokat kapsz.

Összegezve, én azt javasolnám, hogy ha az első (az utólag hibásnak tűnő) adatot produkáló helyen további vizsgálatokat akarnak végezni, működj velük együtt (mert pl. az is lehet, hogy a gépük nem működik megfelelően), de ne tegyél semmilyen vállalást, azaz ne írj alá semmit. Ha egyértelművé válik hogy ők hibáztak, akkor próbálj velük megegyezni. Bár az újabb szemüveg elkészítését már nem bíznám rájuk, inkább a kifizetett összeg minél nagyobb arányú megtérítése lenne ésszerű ilyen esetben.

Előzmény: zmagix (11905)
zmagix Creative Commons License 2015.09.03 0 0 11905

Lenne egy apró kérdésem:


Hibás teljesítésnek minősülhet-e egy optikai esetében az, amikor másik két optika/szemorvos azt a vizsgálati eredményt adja, hogy az első helyen végzett szemvizsgálat és ennek következtében a megrendelt lencse a téves első vizsgálat miatt használhatatlan?!

 

Tehát:

Optika1: szemvizsgálat, rendelés (távol látó szemüveg fényre változó lencsével, majdnem 100eFt)

páciens pár nap után jelzi, hogy szédül, stb.  Optika1 válasza meg kell szoknia. 10 nap után egyre rosszabb a helyzet. Ezek után a klienst többször behívják, ezt-azt próbálgatnak vele.

 

Optika2: csak szemvizsgálat

 

Optika3: csak szemvizsgálat

 

Optika2 és Optika3 eredménye azonos, azaz Optika 1 rossz vizsgálatot végzett és emiatt rossz lecsét készítettek.

 

Optika 1 nem akarja tudomásul venni, hanem kísérletezni akarak tovább. Az alany ezt megunta, hogy oda járjon állandóan. Ráadásul orvos heti 1x van. A pénzt szeretné vissza, de az Optika 1 nem akarja és alá akar íratni vele egy papírt, hogy nem hajlandó többet vizsgálatra jönni.

 

Persze ezt nem írta alá. Nincs joguk ilyent kérni és az sem megfelelő, hogy X ideje csak kísérleteznek a klienssel és a szemüveg nem jó. Pláne az, hogy a beutazgatás többletköltség, na ezt is megunták.

 

Szóval milyen jogi dolgokkal lehetne megfogni Optika1-et? A cél az lenne adják vissza a pénzt.

 

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2015.08.30 0 0 11904

a ráépítés az jogi fogalom. minden olyan ráépítés, ami az eredeti állapothoz képest megváltoztatja az alapterületet az épületnek- vagy mielőtt megkérded, ami új épületet hoz létre még ha az melléképület is. nem tudom, h hol nézted h ez nem ráépítés. javaslom, hogy ügyvéddel beszéljétek ezt át és inditsátok azt, ami szükséges. 

 

nem tudok többet hozzá fűzni a lényeget már leírtam.

Előzmény: menömano. (11903)
menömano. Creative Commons License 2015.08.30 0 0 11903

Igen, csak ez - bővítés, önálló  külön házzal- van feltüntetve az építési engedélyen  ami középületekkel kapcsolódik...nemrég néztük meg, akkor ez  nem  ráépítés, ilyenkor hogy változik? Amúgy a bejelentett lakcím az nem az épült házra van ,az hivatalosan nem is létezik, mert kész sincs ugye lakhatási nélkül és amúgy is vannak hiányosságok amik a lakhatásit akadályozzák, a lakcím a nagyszülők házára van kiállítva állandóra.

Előzmény: Törölt nick (11902)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.30 0 1 11902

egyébiránt csak megjegyzem, h a ráépítés eredeti szerzésjogcím, ergo már akkortól tulajdonos amikortól épített és nem a tulajdoni lapon történő bejegyzéstől.

Előzmény: arrius7 (11900)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.30 0 1 11901

nyilván amig jóban voltak aláírták neki - nem is tudod mennyien laknak beépitetlen területen....régen nem is kellett ehhez tulilapot bemutatni csak szállásadói nyilatkozat elég volt 

Előzmény: arrius7 (11900)
arrius7 Creative Commons License 2015.08.30 0 0 11900

És milyen jogcímen jelentette be magát arra a lakcímre? Tulajdonos? Ez esetben igazolni kell tulajdoni lappal ezen mivoltát. Ha pedig az épületre nincs használatbavételi engedély, úgy oda (mint lakcímre) nem is jelentkezhet be senki. Ezeket meg lehetne kérdezni a Járási Hivatal lakcímnyilvántartó részlegén. (De valamelyik hivatalos tulaj kell bemennie és papírral igazolnia, hogy köze van az adott helyszínhez, akkor kaphat tájékoztatást arról, hogy ki és milyen jogcímen van még oda bejelentkezve.)

Előzmény: menömano. (11898)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.30 0 0 11899

a ráépítés azzal bizonyitott, hogy az épitési engedélyen ő neve is rajt van. totálisan mindegy, hogy konkrétan ki rakta a téglát. az h persze milyen arányban szerzett tulajdonjogot az egy más kérdés. de időközben házasságot is kötöttek tehát házastársi vagyonközösség is beállt egy időre. most pedig, mint birtokos birtokvédelem illeti. ergo akármit is csináltok itt per nélkül nem lesz más. ebben, h mit lehet tenni, meghaladja ezen fórum kereteit, elég volumenű ahhoz a probléma, ha jól értem, hogy talán irl is ügyvédhez kéne fordulni sürgősen. esetleg lehet még az épület életveszélyességével operálni és azzal elérni, hogy kötelezzék a kiköltözésre. ez esetleg hamarabb megtörténhet, mint mire a vagyonjogi per végére ér.  és persze mi van, ha közben költ az ingatlanra, rendbeteszi azoknak a feltételeknek, hogy a használatbavételi engedélyt is kiadják stb. stb.  

 

 

Előzmény: menömano. (11898)
menömano. Creative Commons License 2015.08.30 0 0 11898

De úgy tudom, hogy  tulajdonjogot csak akkor lehet szerezni, ha a ráépítés bizonyított ami lakhatási vagy fennmaradási engedélyhez kötött, viszont azt nem fogják kiadni, mert építési napló egyáltalán nem készült ami ugye szükséges hozzá  sőt építési vezető sem volt a család 2 tagja építette a házat plusz biztonsági okok is közrejátszhatnak mint pl. félig kész vashálós  terasz, lépcső/korlát hiánya, stb...

Illetve úgy tudom, hogy a lakhatásit az építtetők kérhetik csak azt nem ,hogy egyedül kérheti e csak az egyik építtető az elindítását. Annyi biztos, hogy jelenleg a férfi egy lakhatási engedély nélküli házban lakik és semmi tulajdonjog nélkül lezárja (nem hogy a nő elől ,annak minden házasság előtt szerzett tulajdonával hanem annak családja vagyis a jelenlegi  tulajok elől is)  , bekamerázza és fenyegetőzik. Ezt szeretnénk rendbe tenni és tisztázni  valahogy.

Előzmény: Törölt nick (11897)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.29 0 0 11897

ha a ffi az építési engedélyen szerepel az épp elég- mert igy ráépítéssel szerzett tulajdont, azt h milyen arányban- az más kérdés.  az h a földhivatal még nem jegyezte be az egy dolog. birtokon belül van úgyhogy megilleti a birtokvédelem. ergo a teendő - ha nem tudnak megegyezni- pert kell inditani a vagyoni kérdések rendezésére. amig ott lakik használati dijat lehet felszámítani, de kirakni - ha önként nem megy el- majd egy jogerős bírósági ítélet alapján lehet - ha egyáltalán ilyen fog születni. ennek a történetnek - ha a bíróságra lesz bízva - nagyon messze van a vége. ( ránézésre ) önként és dalolva persze mindent lehet.  

Előzmény: menömano. (11896)
menömano. Creative Commons License 2015.08.29 0 0 11896

Egy olyan kérdésem lenne felétek,ha van egy pár,és mind két személy nevén van egy építési engedély,de a nő szüleinél kezdődőt meg az építkezés amiben a szülök egy bele egyező nyilatkozatot írtak alá semmi mást,az építkezés be fejeződőt de a lakhatási engedély nincs meg csinálva a házra,a férfi nevén semmi nincs,csak az építkezési engedélyen szerepel a neve a nővel együtt,A férfi állandó lakcíme oda szol,de a nő szüleinek a rokonai építetek a házat,amiben a nő pénze van benne,amit a szülök nagy szülök dobtak össze és a nő rokonai építetek fel,társas ház két lett fel tüntetve az építési engedélyen....a pár életársí kapcsolatban kezdte meg az építkezést,közben meg házasodtak,de a házasság meg romlót,így a nő elköltözött új életet kezdet,a férfi a házban maradt,és olyanokkal fenyegetőzik hogy csak hatósági személlyel léphet be a házba csak a nő,vagy az ö jelenlétében,magyarán a férfi tulajdonosnak tekinti magát az ingatlanban,azzal magyarázza hogy két millió forintot fektetett a ház építésbe,amit nem tud semmivel bizonyítani,csak egy banki ki vonattal hogy neki a számlájára két millió forint lett utalva...semmiről nincs neki számlája...az építési engedélyen kívül sehol nem szerepel a neve,mellesleg a nőnek sem,mivel a föld hivatalnál nem lett be jegyezve senki mind tulajdonos,még is a nőt fenyegeti hogy nem léphet be az ingatlanba csak hatósági személlyel vagy az ö jelenlétében vagy egy tulajdonos jelen létében,be kamerázta a házat belül,fel vételt készít ha a nő be lép a házba,milyen jogokat sért ezzel??és hogyan lehet ki rakni a férfit a házból??? egyáltalán milyen jogokkal rendelkezik a férfi?A válás még nem történt meg,még el sem lett indítva......még mindig házasok,de a nő nem ott lakik,csak ami dolgok vannak neki ott azokból visz az új párjához,egyáltalán azt nem értem,hogy ha senkinek nincs semmi a nevén,akkor a férfi milyen jogokat gyakorol a nőre???Egyenlőre a nagy szülőknek van be jegyezve a házuk...a másik házon csak egy építkezési engedély szerepel,még is a férfi tulajdonosnak érzi magát a házban???!!!!Mire fel??És mire fel gyakorol a nő felé,olyan dolgokat amiről,nincs papírja hogy ö tulajdonos ????Hogyan lehet ki rakni onnan a férfit???

Törölt nick Creative Commons License 2015.08.29 0 0 11895

Csak ha épp erre jár :)

Előzmény: menömano. (11894)
menömano. Creative Commons License 2015.08.29 0 0 11894

Sziasztok itt ügyvéd is válaszol ?

Törölt nick Creative Commons License 2015.08.29 0 0 11893

visszakövetelhető, az más kérdés, h szinte kizártnak tartom, h eredményre vezet. 

tovább ajándékozhatod- és nyilván már nemcsak telek, ha ráépítettél. 

Előzmény: bamako61 (11891)
ike58 Creative Commons License 2015.08.27 0 0 11892

A Google a barátod. Csak egy a sok találat közül:

 

http://www.gyakorikerdesek.hu/uzlet-es-penzugyek__egyeb-kerdesek__1261412-ajandekot-vissza-lehet-kovetelni-torvenyesen

 

Az ajándék visszakövetelése

A jog általában nem enged kibúvót a jogszerűen vállalt kötelezettségek alól, arra pedig főleg nem ad lehetőséget, hogy a már teljesített szolgáltatást valaki visszakövetelje amiatt, mert például utóbb meggondolta magát. Nincs ez másképp az ajándékozásnál sem, ám bizonyos feltételek mellett helye van az ajándék visszakövetelésének.
A visszakövetelés esetei

Mindenekelőtt hangsúlyozzuk, hogy a szokásos mértékű ajándék visszakövetelésének nincs helye. Az, hogy mi tekinthető szokásos mértéknek, mindig az adott körülményektől (az ajándékozási alkalom, a felek közötti viszony, a közvélekedés stb.) függ.

A szokásos mértéket meghaladó ajándék visszakövetelésére három okból kerülhet sor.
Visszakövetelés a létfenntartás érdekében

A Ptk. szerint a még meglevő ajándékot az ajándékozó visszakövetelheti annyiban, amennyiben arra létfenntartása érdekében szüksége van, és az ajándék visszaadása a megajándékozott létfenntartását nem veszélyezteti.
Súlyos jogsértés -

Ha a megajándékozott vagy vele együtt élő hozzátartozója az ajándékozó vagy közeli hozzátartozója rovására súlyos jogsértést követ el, az ajándékozó viszszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett értéket.

Visszakövetelésnek nincs helye, amennyiben az ajándék vagy a helyébe lépett érték a jogsértés elkövetése időpontjában már nincs meg, továbbá ha az ajándékozó a sérelmet megbocsátotta; megbocsátásnak számít, ha az ajándékozó az ajándékot megfelelő ok nélkül hosszabb ideig nem követeli vissza.
Meghiúsult feltevés

Az ajándékozó visszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett értéket akkor is, ha az a feltevés, amelyre figyelemmel az ajándékot adta, utóbb véglegesen meghiúsult, és e nélkül az ajándékozásra nem került volna sor.

A bírói gyakorlat szerint az ajándékozás alapjául szolgáló feltevés végleges meghiúsulása miatt csak akkor követelhető vissza az ajándék, illetőleg csak akkor követelhető az ajándék helyében lépett érték, ha az ajándékozás összes körülményére kiterjedő vizsgálódás alapján az állapítható meg, hogy valamilyen lényeges körülményre vonatkozó feltevés indította az ajándékozót az ajándékozásra, s e feltevés nélkül az ajándékozásra kétséget kizáróan nem került volna sor. E tekintetben a bizonyítás az ajándékozót terheli.

Nem követelhető vissza ugyanakkor az ajándék olyan feltevés végleges meghiúsulására alapítottan, amely az ajándékozónak a megajándékozott személytől és magatartásától teljességgel független körülmények jövőbeni kedvező alakulásával kapcsolatos általános elképzelését tükrözi, és amelyekre ezért a megajándékozottnak nem is lehet befolyása.

Az ajándékozónak lehet olyan feltevése a megajándékozottal szemben, hogy az ajándék tárgyát (az ingatlant) az utóbbi az ajándékozó életében nem idegeníti el, ezen az alapon azonban az ajándékot csak akkor követelheti vissza, ha ezt az elvárását az ajándékozáskor a megajándékozottal egyértelműen közölte. Az ajándékozó erkölcsi elvárása önmagában nem ad alapot az ajándék téves feltevés címén történő visszakövetelésére.
Nászajándék

A tartós házasság reményében adott ajándék nem követelhető vissza, ha az ajándékozás alapjául szolgáló feltevés meghiúsulását az ajándékozó felróható magatartása okozta. Az ajándék visszakövetelése szempontjából a tartós együttélés feltételezésének és e feltevés végleges meghiúsulásának van döntő jelentősége.
Ajándék a házastársnak

Az ajándék visszakövetelésére volt házastársak esetén csak akkor nem kerülhet sor, ha a házasság megromlását kizárólag az ajándékozó házastárs felróható magatartása idézte elő.
Házastársi különvagyon

A szülőktől származó ajándék mint különvagyon megtérítésére a házastárs akkor is igényt tarthat, ha az ajándék visszakövetelésének feltételei nem állnak fenn.
Pénzben adott ajándék

A valamilyen dolog vásárlására pénz ajándékozása esetén az ajándékozó az ajándékozott pénzen vásárolt dolgot követelheti vissza.
Elévülés

Az ajándékozás alapjául szolgáló feltevés végleges meghiúsulása miatt az általános elévülési időn belül követelhető vissza az ajándék, illetőleg követelhető az ajándék helyébe lépett érték. Ez a jog az általános elévülési időn belül is elenyészik azonban akkor, ha azt az ajándékozó megfelelő ok nélkül hosszabb ideig nem gyakorolja.

Fontos tudnivaló, hogy nem követelhető vissza az ajándék, illetőleg nem követelhető az ajándék helyébe lépett érték, ha az ajándékozás alapjául szolgáló feltevés meghiúsulását az ajándékozó felróható magatartása okozta.

Előzmény: bamako61 (11891)
bamako61 Creative Commons License 2015.08.27 0 0 11891

Tc

 

Segítséget szeretnék kérni ajándékozás ügyben.

35 éve kaptam édesapámtól egy telket, amit most visszakövetel, (bár nincs rá oka)

Meddig kérhető vissza az ajándék?

Építettünk rá egy kis házat az illetékmentesség miatt, ez kitétel volt az ajándékozásnál. Mi lesz a házzal?

Esetleg tovább ajándékozható e a fiamnak az ajándékba kapott telek ha nincs rajta haszonélvezete senkinek mert 1/1-es tulajdonos vagyok, bár még él az eredeti ajándékozó akitől én kaptam 35 éve?

Köszönetttel

bamako

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!