Keresés

Részletes keresés

fh2007 Creative Commons License 2007.02.22 0 0 1063

Kedves Pjortkolja!

 

Válaszod köszönöm. Sajnos az lesz hogy szellőzővé alakítom, csak így nem tudom a remélt kandallót rákötni. A zsalukőről annyit még, hogy a két fülét megvasaltam és kibetonoztam ez ( természetesen az én véleményem szerint) stabilabb és legalább úgyanolyan jó mint a SChidel vagy Leier kémény köpenye. ( bár lehet hogy ez rajz nélkül nem annyira érthető). Gépész tervezővel konzultáltam akkor mikor ezt csináltuk, csak hát eltelt 4 év.

Sajnos a kéményseprő úgy értelmezi a jogszabályt, hogy neki minden kéményről kell nyilatkoznia, akár kérem akár nem. Az építésügyi hatósággal nincs gond ők elfogadják a felelős műszaki vezető és a kivitelező nyilatkozatát.

Bélelni sem engedik persze a keresztmetszet is leszűkülne.

 

További minden jót.

 

Ui. javaslom mindenkinek, hogy típus kéményt építsen, bár akkor nem értem minek a kéményseprő az eng. és a haszn. vétel során?

pjotrkolja Creative Commons License 2007.02.22 0 0 1062
T fh2007!

A zsalukő nem éppen a legalkalmasabb erre a feladatra. Az igazság az, hogy ha körülfalaztad volna km téglából akkor sen jársz jobban, mert annak sincs ÉM engedélye (ha jól tudom) arra, hogy kéménytestet falazzanak belőle (nagy gyártói vélemény).
Gépésszel méreteztesd, határozzák meg, hogy mennyire melegedhet fel a külső fal.
Az sem baj ha engedélyezteted, (mármint építésügyileg a terven nem szereplő kéményt). Bár valszeg a beton zsaluelem miatt akkor sem lesz jó.
A kéményseprőnek arról kell szakvéleményt kiállítani amiről te kérsz. Nem hatóság. Ha a használatbavételihez kell a szakvéleménye, max feltünteti a helyszínrajzon, vagy megjegyzésben hogy van itt egy "szabálytalan" kürtő is, esetleg nem megfelelőségről nyilatkozik a tartalék kémény tekintetében. Az már az engedélyező hatóság feladata, hogy neked kiadja e a használatbavételit, vagy elküld a sunyiba.
A legegyszerűbb, ha szépen vékonyan elvakolod, a bekötést és a tisztítókat, nyilatkozol, hogy használaton kívüli vagy ráfogod hogy szellőző. :)
Ha minden kötél szakad, attól függően mennyi helyed van a "zsaluköpenyben", passzints bele acél-alu szerelt kéményt, abba nem hiszem, hogy bele tud kötni, bár ki tudja.

kolja



Előzmény: fh2007 (1061)
fh2007 Creative Commons License 2007.02.22 0 0 1061

Sziasztok!

 

Érdeklődéssel olvastam az eddigi hozzászólásokat,  mivel nekem is van némi kéményproblémám. Talán valaki tud segíteni. Építettünk egy tartalék kéményt az építkezés során (az eredeti terven nem szerepelt) egyedi kialakításban. A kémény beton "zsalukő" köpenyből és 1,5 mm vtg. korrózióvédelemmel ellátott acélcsőből készült a kettő között perlit kiöntéssel.

A kéményseprő nem veszi át (bár a tervezési előírásoknak megfelel) mert az anyagok külön-külön van émi engedélye, de így kémény-rendszert alkot és így nincs minősítve. Sajnos olyan helyen van, hogy másik kéményt nem tudok helyette építeni ezt pedig nem engedik még ideiglenesen sem. Javasolta, hogy minősítessem az émivel (ez kb. 800 000 Ft, ha igaz). Azt mondta a másik kéményemet sem veszi át amíg ezt le nem zárom, vagy el nem bontom.

Van valami ötletetek?

radan Creative Commons License 2007.02.20 0 0 1059

Sziasztok!

 

A kéményszakértőkhöz lenne egy kérdésem:)

kéménybélelés után vagyok, a bélelés eredményét felmérő azt mondta, hogy a szakvélemény kb 1,5 hét míg meglesz, de addig is van egy ismerőse, aki beszereli a bojlert. Egy másik gázszerelő azt mondta, hogy a hivatalos szakvélemény megérkezéséig nem ajánlott beszerelni a bojlert, mert veszélyes is lehet. Kinek higgyek? Nincs kedvem 1,5 hétig hideg vízben fürödni, de azt se szeretném, ha egyik nap nem ébrednék fel füstszivárgás miatt....

Véleményeteket köszönöm.

üdv

Dani

cicmarek_ Creative Commons License 2007.02.15 0 0 1058
Hálás köszönet!
Előzmény: pjotrkolja (1053)
pannon-puma Creative Commons License 2007.02.14 0 0 1057
:)
Előzmény: pjotrkolja (1056)
pjotrkolja Creative Commons License 2007.02.14 0 0 1056
T Zöldövezeti!

A vödör mérete a borravaló mértékével ellentétes arányban változik ... :)
Ez egy ŐSI szabály. :)

kolja
Előzmény: Törölt nick (1055)
pjotrkolja Creative Commons License 2007.02.14 0 0 1054
Bocs

www.pmkemenysepro.hu

itt.

Kolja
Előzmény: pjotrkolja (1053)
pjotrkolja Creative Commons License 2007.02.14 0 0 1053
T cicmarek!

Szivesen!
A helyileg illetékes kéményseprő ipari közszolgáltatód elvileg a Pest Megyei Kéményseprő és Tüzeléstechnikai Kft.
De ez elég necces ...

Építési v gáztervhez nyilatkozatot Szadára
itt adnak:
Budapest, I. Iskola u. 10.
Tel: 374-0061, 374-0063
Fax: 374-0065

Szakvéleményezés (átvétel), sormunka (kéménysepréssel kapcs.):
VÁC, 2600 Zrínyi utca 9.
Tel/Fax: 06-27-311-434
ide kell fordulnod.

Bővebb felvilágosítás itt

Előzmény: cicmarek_ (1050)
pjotrkolja Creative Commons License 2007.02.14 0 0 1052
T pannon-puma!

Ha nem szorul be a cső sehol akkor (elvileg) lakótérben csak kétr helyen, de nem kicsit.
Ha a szaki nem kókler, akkor behelyez egy bcs (becsatlakozó) és egy BTK (tisztítóidom koromzsákkal) idomot. Ezek pont vagy hosszanti heggesztett acél idomok úgy 50 cm hosszúak, de hogy a csőhöz férjen (szegecselés, magas hőnek ellennálló szilo ... stb) legalább - véleményem szerint - egy 20-30 cm holtjáték kell vagyis, 2 db kb 80cm hosszú kürtő keresztmetszet széles bontással számolj. Koromzsák a padlótól min 40 cm , ha jól emlékszem cserépkályhára kell, becsatlakozás kb 180-on padlótól, a két bontás összesen 140-160 cm. szo-szo ...
Bontsad ki egyben, akkor a köztes kis darabot és a két idomot minden irányból össze tudod lőni szegecsekkel és csak a "haszoncsővel" kell összehozni a falban.
Sok szerencsét ... :)

kolja
Előzmény: pannon-puma (1051)
pannon-puma Creative Commons License 2007.02.14 0 0 1051
Sziasztok!
Ha béleltetnem kell a kéményt az mekkora bontással jár? Úgy értem, hogy a házon belül, nem a padláson.
cicmarek_ Creative Commons License 2007.02.14 0 0 1050

Szia Kolja!

Köszönöm szépen!

1) Szada

A szabályozásokat mindjárt megpróbálom kinyomtatni, aztán otthon átolvasni. Ha további kérdés merül fel, akkor sikítok!

Üdv és köszi mégegyszer.

C.

Előzmény: pjotrkolja (1045)
Tubiorsi Creative Commons License 2007.02.13 0 0 1049

Üdv Osrika:

 

Keresd fel a helyi kéményseprőket, kérj egy szakvéleményt. Ők levizsgálják, van-e a gyüjtő kéményen kívül egyedi kémény amibe belehetne kötni a cirkót (persze kellő meghosszabbítással)ha nem, akkor is szakvéleményben rögzítik és javasolják a parapetes megoldást. Más lehetőség nincs. Úgy tudom, hogy parapetes készülék elhelyezésénél nem kell a lakók beleegyezése, aláírása. Az előzetes szakvéleménnyel már eltudják kezdeni a gáztervet valamint a parapetes kialakítás megvalósításához az Önkormányzattól kell engedélyt kérni és 10 pontban előírt feltételeiknek eleget tenni.

Sok sikert

Előzmény: osrika (1044)
osrika Creative Commons License 2007.02.13 0 0 1048

Kedves Kolja!

 

Sajnos a kürtőm nem egyedi, ebből van a kvász. :) kénytelen leszek végigmenni azon a hosszú-hosszú procedúrán.

A lakók pedig azért nem engedték a födémáttörést, mert abból a jófajta  emberből vannak gyúrva, akik egyszerűen csak azért genyók, mert megtehetik. No comment.

 

Köszönöm a segítséget,

 

orsi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: pjotrkolja (1046)
pjotrkolja Creative Commons License 2007.02.13 0 0 1047
T osrika!

Ja ...
Kéményseprő részről, tervbírálat (ha gázszolgáltató kéri), beüzemelés előtt nyomáspróba a szettre, szakvélemény (ha gázszolgáltató, beüzemelő, kazángyártó vagy akár mind kéri).

kolja
Előzmény: pjotrkolja (1046)
pjotrkolja Creative Commons License 2007.02.13 0 0 1046
T osrika!

Ha a kémény illetve szellőző kürtőd egyedi (csak te használod) akkor abban kényelmesen elvezetheted a C-típusú kazánod égéstermék elvezető szettjét. Ha véletlenül a men fér bele a külső cső, akkor szétválasztott rendszer, légellátási oldal falon át, égéstermék a kürtőben felfelé, 80/80 szettel.
Ha nem egyedi (gyűjtő) akkor nagy a kvasz ... :)
Mellesleg, milyen indokkal nem engedték a födémáttörést?
Amúgy, ha tárasház vagytok kell a beleegyezésük. De indokolják meg. A csak mert ... az meg nem válasz.
Amúgy, első egy gázterv, minden szükséges szakvélemény beszerzése, aláírás és engedély a kedves lakótársaktól. Beadni gázszolgáltatóhoz ... elfogad, szaki ... :)
Meleg van oszt jónapot!

kolja

Előzmény: osrika (1044)
pjotrkolja Creative Commons License 2007.02.13 0 0 1045
T cicmarek!

1. Hol laksz?
2. Ki lehet bélelni csak az elhúzásnál bontani kell és idomokat gyártatni amik passzolnak az elhúzásba (szűkítés kizárt), vagy flexibilis acélt is használhatsz csak nézd meg mire szól az engedélye. Az elhúzásoknál (továbbá) erősen javallott egy tisztítóidom elhelyezése.
3. Az égéstermék elvezető berendezések kivitelezését, tervezését, elhelyezését stb., szabványokban írják le (használatuk nem kötelező, ha van vele egyenértékű vagy jobb megoldás, eljárás amit valahol már bevizsgáltak, vagyis szinte kötelező :) ) pl.: MSZ 1443 (általános dolgok), MSZ EN 13384 (hogy mekkora kémény is kell), MSZ EN 12391 (acélbéleléshez), amit a fentiek nem szabályoznak ott esetleg a MSZ 04-82/1-2 ... stb..

kolja
Előzmény: cicmarek_ (1043)
osrika Creative Commons License 2007.02.13 0 0 1044

Sziasztok!

Kéne 1 kis segítség. Régi téglaházban vásároltam lakást, ahol átfolyós FÉG vízmelegítő és parapetes konvektorok voltak. Kombicirkót szeretnék helyettük, de nem tudom, mi a módja a szükséges engedély beszerzésének. A készüléket egyébként a meglévő strangba vagy egy szintén meglévő szellőzőbe szeretném bekötni (mert annak ellenére, hogy én vagyok a lapostető alatti legfelső lakó, a kedves lakótársak nem egyeznek bele a fali kivezetésbe vagy a tetőáttörésbe).

 

Ha van gyakorlati tapasztalatotok arra nézvést, hogy a fűtés-korszerűsítésben mennyire akadályozhatnak engem a lakók, azt is szívesen olvasnám, hátha megvilágosodok.

 

Köszi előre is,

orsi

cicmarek_ Creative Commons License 2007.02.13 0 0 1043

Köszönöm szépen!

További három kérdésem lenne:

1) Ki a helyileg illetékes kéményseprő, hogy tudok a nyomára bukkanni? Önkormányzatnál gondolom meg tudják mondani, csak őket nem nagyon szeretném felhívni.

2) Mi van akkor, ha a kéményben van egy eltolás. Akkor is ki lehet utólag bélelni?

3) A kéményekről szóló szabályozást valahol el lehet olvasni? Mert nagyon félek attól, hogy az egyik kéményseprő állítása alapján megcsináljuk, és a másik mégsem fogja átvenni..... Hallottam már ilyen esetről jócskán!

Kösz

C

 

Előzmény: pjotrkolja (1042)
pjotrkolja Creative Commons License 2007.02.12 0 0 1042
T cicmarek !

Erősen javasolt.
Vannak olyan kéményseprő ipari közszolgáltatók akik nem vesznek át kmt-ből falazott kéményt, lakahatásihoz, használatbavételihez nem adnak megfelelőségről szóló szakvéleményt. Magyarországon az ÉM állásfoglalás szerint nincs olyan km tégla ami kapott volna megfelelőségi igazolást arra, hogy kéménykürtő anyagát képeze. Kéményt pedig csak ÉM engedélyes anyagból lehet építeni.
Erről inkább a helyileg illetékes kéményseprő ipari közszolgáltatót kérdezd.
Szerény véleményem szerint, ha áramlástechnikailag kiszolgálja a kandallót/cserépkályhát, füsttőmörre készítették és a tűztávolságok megvannak, valamint bizton állítható, hogy nem fog neked leszurkosodni (hőtechnikailag megfelelő) akkor bélelés nélkül is elmegy. A külső hőszigetelés ekkor is ajánlott, nem fűtött és külső szakaszokon.
No ettől még lehet, hogy a megfelelő ÉM engedély hiányában nem kapsz megfelelőségrő szóló szakvéleményt. Úgyhogy ... :)

Erősen javasolt az acél bélelés.

kolja
Előzmény: cicmarek_ (1041)
cicmarek_ Creative Commons License 2007.02.12 0 0 1041

Sziasztok!

Segítségeteket szeretném kérni: kandallóhoz/cserépkályhához készülő kéményt kell béleltetni vagy csak javasolt?

Köszi előre is.

C

tűz_tér Creative Commons License 2007.02.11 0 0 1040
A pillangó szelep (legalábbis a hagyományos, aminek középen van a tengelye) épp gátolja a tisztíthatóságot.
Nincs konkrét előírás, mivel arra van, hogy elvileg nem lehet :-).

árak:

szerelt kémény átm. 200/300 mm, acél-alu: kb. 25.000.- Ft./ fm
szerelés szerelvényekkel együtt: kb. 10.000.- Ft./fm

papírmunka nagyon tól-ig, és szerelésben is lehet nagy eltérés. pl. kiderül, hogy be kell tenni még egy padláskibuvót, mert másképp nem közelíthető meg a kémény.

küldtem mailedre egy kéményépítőt.
Előzmény: ati36 (1034)
Tubiorsi Creative Commons License 2007.02.10 0 0 1039

Az épített kandallókra ültetett közvetlen bekötéses kéményekhez sajnos nem nagyon értek, de küldök egy elérhetőséget, aki nagyvalószínűséggel tud neked segíteni.

Üdv Tubi

Előzmény: ati36 (1038)
ati36 Creative Commons License 2007.02.10 0 0 1038

 

  Üdv Tubiorsi

 

  Köszi a választ, tudunk itt olyan kivitelezőt, akinek a munkáját látatlanban is elfogadják, de első beszélgetésünk alkalmával úgy tűnt, sajnos nincs teljesen tisztában azzal, hogyan is kellene megcsinálni....ezért vagyunk bizonytalanok.

Mi a véleményed a korábbi kérdéseimről?

 

Kösz

Előzmény: Tubiorsi (1036)
Tubiorsi Creative Commons License 2007.02.10 0 0 1037

T pjotrkolja

 

Igazad van, de én csak a tényeket írtam le. És ha a kűlső szerelt kéményt az építési engedély hiányában nem veszik át akkor sokmindent nem tehet az ember.

Előzmény: pjotrkolja (1029)
Tubiorsi Creative Commons License 2007.02.10 0 0 1036

Üdv ati36.

 

Szerintem hívd ki a helyi kéményseprőket és ők elmondják, hogy milyen megoldással veszik át, mivel ez a legfontosabb. Valószínűleg kivitelezőt is tudnak ajánlani akinek a munkáját át is veszik. Ár az kb 150 ezer körül lehet.

Előzmény: ati36 (1034)
Tubiorsi Creative Commons License 2007.02.10 0 0 1035

Üdv kalifa76:

 

Sajnos falazott kéménybe gázkészülék már nem köthető készülék cserénél sem.

Minden féleképpen ki kell bélelni. Az új készülék csak a kéményseprői szakvélemény birtokában kapja meg a garanciát aminek feltétele a bélelés + hő és áramlástechnikai méretezés + nyomvonalterv + légellátási számítás, valamint a számításban előírt minősített(pl: AERECO EHT 026) külsőfali légbevetetők beépítése az égési levegő utánpótlása céljából.

 

Előzmény: kalifa76 (1033)
ati36 Creative Commons License 2007.02.10 0 0 1034

 

 

  Köszi a választ de még mindig nem teljesen világos a dolog.Beszéltünk több kéményépitővel az egyik azt mondja,hogy egy kunkort kell beletenni a kupolában máskülönben a kéményseprő nem veszi át,a másik szerint egyenes kémény pillangó?szeleppel a nyerő.Nincs erre valami konkrét előirás,mert ha van, akkor legalább van mire hivatkozni?Az egyiknek átveszik,a másiknak nem?A másik kérdésem,hogy mi az olcsó és mi a drága, mert nincs viszonyitási alapom?

 Köszi,hogy próbáltok segiteni

    

Előzmény: tűz_tér (1032)
kalifa76 Creative Commons License 2007.02.10 0 0 1033
Vásároltam Pesten bérházban egy lakást, de a melegvízet egy régi FÉG átfolyós vízmelegítő szolgáltatja. Több okból le szeretném cseréltetni, egy hasonó típusura. Mivel a kéményhez nem szeretnék hozzányúlni, ezért az a kérdésem beszerelik e a régi vízmelegítő helyére az újat? (A kémény nincsen bélelve, a lakás a földszinten van)
Köszi
tűz_tér Creative Commons License 2007.02.10 0 0 1032
Elvileg a kéménynek rendelekeznie kell koromzsákkal és koromzsák ajtóval, azaz nem lehetne "ráültetni" a kandallóra.
Létezik egy Kéményseprő Ipartestületi állásfoglalás, miszerint ha a kandalló felől a kémény tisztítható, és felülről is hozzáférhető, akkor engedélyezhető a függőkémény. Elhúzás nem lehet benne, a bekötésben sem, azaz a tűztérbetét füstcsonkjáról nyíl egyenesen kell felfelé mennie. Egyeztetni kell a helyi kéményseprőkkel, van ahol ennek ellenére sem engedik.

A kéményt ráültetni a tűztérbetétre nem szabad (nem a kéményseprő, hanem a tűztér miatt), annak magában önhordónak kell lennie. A tűztérbetéttel csak összekötni szabad.

Itt épp az a lényeg, hogy a szennyeződés a kandallóba hullik vissza (normálisan kivitelezett kémény esetében gyakorlatilag nincsen). Érdemes a tűztér felső részében lévő lángterelőt gyakrabban kiemelni, megtisztítani.

Kéménynél az előírás, hogy ÉMI bizonylattal kell rendelkeznie. Akiknek van ilyen, azok tudják, hogyan kell összerakni egy szerelt kéményt. Konkrét előírások nincsenek. Belső cső korr. acél, rajta 4-5 cm megfelelő szigetelés (min. 600 C minősítési hőm.), külső köpeny lehet alu is, vagy alu spiko.

Hivatalos eljárás:

Kéményről nyomvonal terv, hő- és áramlástechnikai méretezés, statikai szakvélemény bead, kéményseprő jóváhagy.
Kémény megépül, kéményépítő kivitelezői nyilatkozatot ad. Kandalló megépül, kéményseprő átveszi.

Egy értelemes kéményépítő ezt lerendezi saját maga, neked nem kell sehová rohangálni. Természetesen nem az értelmesebbje a legolcsóbb, de szerelt kéménynél eddig még mindig kiderült, hogy végül az olcsób megoldás lett a drágább.
Előzmény: ati36 (1031)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!