Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

kukucs33 szept. 5. Creative Commons License 76684

Nem rossz-nem rossz :-)))

Előzmény: Pillanatragasz (76683)
Pillanatragasz szept. 5. Creative Commons License 76683

Nagyon nyekkenős létrát  felálítod a kertben körbe támasztod karnyi vastagságú száraz husángokkal  s begyújtasz alája este . minél hosszabb  a létra annál szebb tábortüzet lehet belőle csinálni... amíg valaki leesne  róla.

Előzmény: kukucs33 (76682)
kukucs33 szept. 5. Creative Commons License 76682

Igen, azt tudom, hogy a nyeklése direkt fícsör a festőlétráknak, de ennek szerintem már akkora az amplitudója, hogy attól egy szobafestő is tengeribeteg lenne. :-)

Saját beszerzésből van egy 8-as, meg egy 5-ös fa régről, (plusz van még egy 3x11-es alu is), azok jó állapotúak, azokat használom ha kell, még járni is tudok velük valamennyire. Ezek le is fednek minden hagyományos létra igényt itt a ház körül.

Ez meg egy 7-es, a házzal együtt "vettük" - egy rakás lom közt volt a sufniban. Eltüzelni túl jó, simán kinyitva felmenni rá csak egyszer próbáltam, de már a második fokról lejöttem. Azóta félre van téve, hogy majd egyszer összerakom a padlásfeljáróhoz. Tehát ebből kellene valahogy összehozni azt a bizonyos kényelmes-biztonságos, fix feljárót.

Eddig annyi az elképzelés, hogy megcsinálom a feljáró ajtaját csigával felhúzhatósra, hogy teljes legyen a komfort. A létra szárait összefogatom és méretre vágom, aztán vagy rögzítem fixen a feljárónál, vagy kialakítok egy helyet ahova fixen fel tudom állítani mikor kell.

Tulajdonképpen most írás közben jutott eszembe, hogy lehet, nem is elméleti alapon kellene a kérdést eldöntsem, hanem meg kellene nézzem, hogyan fér el jobban :-)))

Már megérte szóba hozni a témát :-)

Előzmény: koopal (76673)
adingos szept. 5. Creative Commons License 76681

Még a végén kiderül, hogy elmegy 230V 1,1KW  1~f motorral is a gép.

Előzmény: rferi (76630)
adingos szept. 5. Creative Commons License 76680

Tökéletesen igazad van !!!

Előzmény: drRamaty (76621)
adingos szept. 5. Creative Commons License 76679

Köszi a jó tanácsot. Ma néztem egy ismerősnél a gépét. 500as szalagfűrész 1~f 230V motor 2,2KW  1350 fordulat. 

Nos, ha neki ezzel megy, akkor nekem is mennie kell egy ilyen motorral.

Előzmény: RepülőgépÉpítő (76618)
arvaiz69 szept. 5. Creative Commons License 76678

Sziasztok!

A sok elfoglaltságom miatt a nyáron  elvoltam veszve, még a fórumot is csak időnként tudtam olvasgatni.   Most, hogy lassan vége a nyárnak ismét több szabadidőm lett.  Többet tudok a gép előtt ücsörögni, és persze ami a lényeg, hogy a műhelyben is többet tudok majd serénykedni!  Ja, az évek óta halogatott tüzelőtároló elkészült! A szerkezete ugyan vasból készült, de így is megdolgoztam vele.  Már csak a tűzifa hiányzik belőle. 

Üdv.: Zoli

adingos szept. 5. Creative Commons License 76677

Köszönöm szépen a hasznos infót, alkalmasint élek az alkalommal.

Előzmény: RepülőgépÉpítő (76614)
halaloszto szept. 5. Creative Commons License 76676

Akkor sem. Ez egy minimum háromdimenziós állapottér. Adott a gáz állása és a terhelés, ebből kijön az aktuális fordulatszám. De a terhelés változik a fordulatszámmal. Ha van szabályzó, akkor a gáz is változik a fordulatszámmal. Ha fűrészelsz, a terhelés csak úgy magától is változik ugye.

Vajk

Előzmény: koopal (76674)
pajaci szept. 5. Creative Commons License 76675

Gitt helyett akryllal kilehet húzni az ablaküveget?

koopal szept. 5. Creative Commons License 76674

A fűnyírómotor nagyjából fix fordulaton jár, annak a nyomatéka azért sokat nemigen ingadozik.

De valóban legalább ugyanolyan fontos adat gépépítésnél a Nm, mint a LE.

Előzmény: halaloszto (76668)
koopal szept. 5. Creative Commons License 76673

A festőlétra direkt nyeklik, azért tudnak vele futkosni a piktorok, asszem a vasalata is más, mint a normál létráé.

Szerintem jól jöhet az még, ha van hol tárolni, a padlásfeljáróhoz meg készíthetsz egy pont oda szabott méretűt, esetleg kényelmesebb-biztonságosabb, szélesebb szárakkal-fokokkal.

Előzmény: kukucs33 (76655)
buats1950 szept. 5. Creative Commons License 76672

Köszönöm a tanácsodat.

Üdv.

Jakab

Előzmény: Paco155 (76671)
Paco155 szept. 5. Creative Commons License 76671

Ha kikeményedett akkor nyugodtan mehet rá a lazúr.

Előzmény: buats1950 (76670)
buats1950 szept. 5. Creative Commons License 76670

Engemet is elért az ablakok kisebb javítási és a festési kényszere.

Csiszolás után olajkencével kenem le az ablakkeretet, kérdésem az, hogy utána lazúrral befesthetem vagy más festéket használjak?

Várom a segítségeteket.

Szép estét kívánok.

Üdv.

Jakab

Tie szept. 5. Creative Commons License 76669

Csak én nem tudok unimaxra regsztrálni, meg átállítani a már létező regisztrációm adatait?

server 500 error, megafaszom.

halaloszto szept. 5. Creative Commons License 76668

a hivatalos adatlapon pont azért vannak görbék, mert ilyen egyszerűen nem lehet megadni a motor nyomatékát. egy ilyen számpárral csak autós újságokban lehet motort jellemezni, műszaki dokumentációban nem.

Előzmény: GPS (76667)
GPS szept. 5. Creative Commons License 76667

Háát, ha a vellanymotor tablicájára  (a sok fontos - pl. a felvett teljesítmény) adat mellé odaírnák azt is, hogy pl.

8,2 Nm - 2.750 n/min

... az talán sokat segítene a gyanútlan barkácsolónak - aki nem mindig fér hozzá a motor hivatalos adatlapjához.

.

Előzmény: halaloszto (76660)
laci19791202 szept. 5. Creative Commons License 76666

Megadom az enyém:laacika@citromail.hu

Erre küldj egy levelet.

Előzmény: neduddgi(én) (76665)
neduddgi(én) szept. 5. Creative Commons License 76665

Nyilvános a mail-em, a nickemre kattintva megtalálod az adatlapomon!

Előzmény: laci19791202 (76664)
laci19791202 szept. 5. Creative Commons License 76664

Adj mail cimet,küldök pár képet róla!

Előzmény: neduddgi(én) (76662)
laci19791202 szept. 5. Creative Commons License 76663

Estére kifaggatom és megirom,a moci egy Alfa Centauri azt tuti,de majd irom a dolgokat. 

Előzmény: neduddgi(én) (76662)
neduddgi(én) szept. 5. Creative Commons License 76662

Nicsak, nicsak...

Akkor van három kérdésem:

1. Milyen moci?

2. Milyen kerékátmérő? (Esetleg autókerekes?)

3. Milyen szalaghossz?

Előzmény: laci19791202 (76661)
laci19791202 szept. 5. Creative Commons License 76661

Pontosan!Egyépként haver is most épitett egy fekvő szalagfűrészt,rönkszeletelőt és ő is benzines mocit tett rá.

Előzmény: halaloszto (76660)
halaloszto szept. 5. Creative Commons License 76660

ha nem tévedek, villanymotornál felvett teljesítményről beszélünk, míg a belsőégésűnél leadottról

hoppá, ez nem egy elhanyagolható tény!

Előzmény: 409 (76654)
RepülőgépÉpítő szept. 5. Creative Commons License 76659

A youtuben rengeteg olyan videó van ahol fekvő szalagfűrésszel vágnak fel rönköket és egy kis benzines motor hajtja a gépet. Azt nem tudom, hogy mekkora teljesítményűek, mert a benzines motorokhoz nem sokat értek azon kívül, hogy olajat meg gyertyát hol kell cserélni. Az viszont észrevettem, hogy valószínüleg rotációs kapa motorját használják erőszeretettel, mert a rotációs kapákon van felül tipikusan a négyszögletes műanyag üzemanyagtank a motor fölött. 

Előzmény: neduddgi(én) (76632)
laci19791202 szept. 5. Creative Commons License 76658

Szerintem ilyet se láttatok még.1300w-os dekopir!!

RepülőgépÉpítő szept. 5. Creative Commons License 76657

Bocsi de te most félreértetted ezt. Nem kioktani akartalak, hiszen tudom hogy értesz az elektronikához, én csak a saját tapasztalatomat írtam le. Ha én fogalmaztam esetleg félreérthetően akkor elnézést kérek. 

Előzmény: rferi (76629)
409 szept. 5. Creative Commons License 76656

Én a képen lévő fajtáról írtam.  (mágnesgyújtású, 1fúvókás karburátoros)

Ha napi használatban van, akkor indul, de most a néha-néha szükség lenne rá estet mondtad.  :-P  (mint a fűnyírók---nem használod 2hónapig és vért izzadsz mire beindul)

Előzmény: Paco155 (76653)
kukucs33 szept. 5. Creative Commons License 76655

Más:

Van egy ócska fa festőlétrám. Nyeklik mindenfelé, de annyira még egyben van, hogy a két szárát összefogatva, támasztó létraként egy padlásfeljáróhoz használható legyen. Viszont ahova szánnám, oda kicsit hosszú, így le kellene vágni belőle kb. egy foknyit.

Szerintetek felülről, vagy alulról rövidítsem?

Ha felülről vágok, akkor a felső, zsanéros összefogatás elvész örökre (nem is a nyithatóság elvesztése miatt, de az is össze tartja valamennyire). Cserébe a legfelső fok így valamivel szélesebb lesz, amitől valamelyest kényelmesebb a fel-, le-közlekedés. Ha alulról, akkor a fentiek az ellenkezőjükbe fordulnak. Melyik lehet a jobb megoldás? Esetleg egyéb szempontok?

Nem kardinális a kérdés, csak mostanában megint előjött bennem, hogy kezdeni kéne vele valamit.

Előzmény: kukucs33 (76652)
409 szept. 5. Creative Commons License 76654

"Asszem a fűnyírómotorral alulbecsültem a dolgot, valami nagyobb kell."

Nem feltétlenül. Utána kell számolni, hogy mekkora csökkentő áttétellel lehet használni. Az áttételezéssel már lehet elegendő nyomaték a fűrészgép tengelyén.

4-5lovas motor 5-szörös áttétellel, (3500/700) már jó lehet.

(ha nem tévedek, villanymotornál felvett teljesítményről beszélünk, míg a belsőégésűnél leadottról)

Előzmény: halaloszto (76635)
Paco155 szept. 5. Creative Commons License 76653

Izé akkor a sógornak valami Norbi ápdét szerkezete lehet, mert ruszki katonai de a fordulattal is jáccik. Ő persze rendesen karbantartja így a nemindul/megáll -t én nem láttam soha, de hogy rohadt nehéz az tuti.

Előzmény: 409 (76651)
kukucs33 szept. 5. Creative Commons License 76652

"4. hangos és büdös  ( a hang földbe ásással jól csökkenthető)"

Ha ezt a fajta hangszigetelést alkalmazom, akkor a munka végeztével asszem csak dobnék rá pár lapát földet, mert kivenni már úgysem bírnám :-)))

Előzmény: 409 (76651)
409 szept. 5. Creative Commons License 76651

Hááát, ilyen orosz csodákhoz volt szerencsém a seregben......Van velük néhány probléma.

1. amikor szükség van rájuk, sosem indulnak  :-(

2. mire elindítod, ráment a fél nap

3. ha elindul, mindig azon izgulsz, mikor áll le (és a dög megáll)

4. hangos és büdös  ( a hang földbe ásással jól csökkenthető)

5, rohadt nehéz

Ezek mindig 3000-ret (illetve ~szinkron fordulatot) pörögnek, csak terheletlenül beljebb zárja a fojtószelepet, azaz kevesebbet fogyaszt.

--------

Az új, 2.5kW-os csak 3fázisra ennyi. 

Ezek valóban leveszik a fordulatot is üresjárásban, de ezt az opciót gyorsan ki szokták kapcsolni, mert nem minden fogyasztóra hajlandó újra elindulni.

Előzmény: Paco155 (76648)
neduddgi(én) szept. 5. Creative Commons License 76650

Nem értek hozzá, csak abból saccoltam meg ennek a szovjetszkaja produktának a fogyasztását, hogy a másik belinkelt készülék 7,2 munkaóra alatt issza szárazra a 15 lityis tartályát. Az elvtársak meg nem sokat törődtek az üzemanyag felhasználás mérséklésével... (Viszont elnyűhetetlen masinákat gyártottak.)

Értem én, hogy terheletlenül nem csócsál ennyit, de arról van szó, hogy használjuk, nem csak üresben járatjuk.

Szerintem jócskán túlbeszéltük ezt a témát. :o)

Akármit is okoskodunk, szerintem az egyfázisú hálózat lehető legnagyobb terhelhetőségűre alakítása hozhatja meg a várt eredményt, komolyabb gépesítés esetén meg a 3x16A bekötése a használható megoldás.

Előzmény: Paco155 (76648)
neduddgi(én) szept. 5. Creative Commons License 76649

"Mondjuk hobbistának ez is ritkán térül meg :-)"

Ez is igaz... Ennek ellenére a "Végleges megoldások" címkéjű memória-rekeszemben ez az opció várja a svájcifrankos hitelünk leketyegését. :o)))

Nincs nálam a matekom, de amikor kalkuláltam, akkor az jött ki, hogy a 150-be nálam beleférne. Ha jól emlékszem, az óráig jött ki valami ilyesmi. De erről korábban már épp eleget vartyogtam. :o)

Előzmény: Garfield007 (76642)
Paco155 szept. 5. Creative Commons License 76648

3-4 óra, attól függően mennyire használod. Konkrétan ezek automatikus szabályozásúak, tehát amíg nem terheled meg addig alapjáraton pöförészik, és amikor húzod ki belőle a 4 kilowattot akkor kb 3000-en pörög. De mihelyst leáll a vastagoló, a generátor is visszatér alapjáratra. 

Előzmény: neduddgi(én) (76647)
neduddgi(én) szept. 5. Creative Commons License 76647

Ha már vennék, akkor inkább az orosz haditechnika mellett döntenék. :o)

Valószínűleg elnyűhetetlen darab, mint a T34-es, és a leadott 4kW már combos mocit is megpörget.

Cserébe viszont azt az öt literes(-nek látszó) benzintartályt nyilván kiszopja egy óra alatt. :o)))

Előzmény: Paco155 (76644)
Paco155 szept. 5. Creative Commons License 76646

Persze, nem is mondtam, hogy ez a legcsendesebb megoldás.  Ha jól számolom akkor a 2,5-4 kW meghajtására olyan 4-8 lovas motorok alkalmasak tehát mindenképp egy jó kis benzines fűnyíró vagy kerti traktor zajával lehet számolni. 

Előzmény: kukucs33 (76645)
kukucs33 szept. 5. Creative Commons License 76645

Azért a zajterhelésnél vegyük figyelembe, hogy az elektromos gépeim alapvetően bent vannak egy zárt térben, aminek ha becsukom az ajtaját (ablak nincs egyáltalán) akkor ha síri csend nem is lesz kívül, de legalább tettem egy értékelhető mértékű gesztust a környezetem felé. A pöfögővel ez nem opció.

De azt abszolút elismerem, hogy adott esetben teljesen reális megoldás lehet egy aggregátor.

Előzmény: Paco155 (76644)
Paco155 szept. 5. Creative Commons License 76644

Ez azért jutott eszembe, mert a héten hosszas agyalás volt motorprobléma miatt.  Hol háromfázist kellett volna egyfázisra kötni, hol az egy fázis nem elég a teljesítményigényhez, vagy a nagy távolság miatt nagy a feszültségesés, stb  - a közös pont, hogy nincs 3f a kert végében.   Annak aki havonta egyszer kétszer kapcsolja be a pöfögőt, és egy vastagoló megy róla annak nem az aggregátor lesz a legzajosabb a munka során. De megkockáztatom, hogy az 500-as szalagnak is elnyomja vágás közben.  (Ezek azért nem üvöltenek úgy mint az utánfutós 100 kW-os. :)  )  A sógornőméknek van otthon egy ilyen darab, kint laknak tanyán, neki esztergához kell időnként. (A házat szélkerékkel és akkukkal látja el egy egyfázisú aggregátor kisegítőként szerepel mosáshoz egyebekhez).

Szóval ott ahol a 3f bevezetés, vagy a motor(ok) cseréje 1f-re nem csekély összegeket vinne el amúgy is, és nem ipari módon használják, én a bruttó 98000 forintot (ennyibe kerül az új, garanciás 2,5kw-os) reális alternatívának látom.

Előzmény: kukucs33 (76643)
kukucs33 szept. 5. Creative Commons License 76643

A sorrend nem fontossági:

1. Eddig eszembe se jutott.

2. Pénz. A hosszabbító (50m-es dob) olcsóbb volt. Szerencsére a cimborám akivel anno átvezetékeztük a házat a beköltözéskor, szólt, hogy érdemes volna az ELMÜ-vel nagyobbra cseréltetni a biztosítékokat (?), ha már úgyis volt villanytűzhely, meg villanykályha, a lehetőség adott. Így most elég jól állunk a 220-szal is. (részleteket ne kérdezzetek, már akkor sem értettem, ő felírta egy papírra amit én odaadtam az ELMÜ-s ügyfélszolgálaton, a villanyszerelőik meg megcsinálták.) Az 20 rugóból bőven kijött.

3. Hely. A hosszabbító bárhol elfér, egy ilyen kütyüt meg csak kerülgetnénk az idő 90%-ában.

4. Szomszéd. A tuskóbbik nem is érdekelne (sőt!!!), de a normálisat nem hergelném a pöfögéssel, meg a kipufogó gázzal.

Előzmény: Paco155 (76637)
Garfield007 szept. 5. Creative Commons License 76642

Csak földkábel, csak 15 méter van benne az alapárban, csak mérőhely csere egy csomó helyen és még lehetne sorolni. Szóval, ha megáll 150-ből akkor mindenki szerencsés. Mondjuk hobbistának ez is ritkán térül meg :-)

ui.: azért az eredeti orosz druzsba mellett ez a Paco-féle reaktor jól mutatna a gyűjteményben :-))))

Előzmény: neduddgi(én) (76641)
neduddgi(én) szept. 5. Creative Commons License 76641

Akkor pontosítok: hozzánk ennyiből bejönne a plusz két fázis.

De szerintem alkalmi vagy ideiglenes megoldásnak sem lenne jó aggregátorral áramot termelni, és azzal motort hajtani. Ez inkább csak szükség megoldás, végletes helyzetekre, és sztem hobbista szinten egy soha meg nem térülő beruházás lenne.

Ha jól saccolom, legalább négyszeresébe kerülne így 1 kWh elektromos energia, mintha hálózati áramot használnánk, illetve közel kétszeresébe kerülne egy munkaóra, mintha direktben benzinmotor tekerné a gépet.

(Nem akarok benzinmotoros fűrészt építni, csak most éppen felvetődött ez a fűnyírómotoros téma. És mivel a kezdeti megoldás-kereséseim idején ezen az alternatíván is elagyalgattam, úgy gondoltam, jobb, ha azon melegében helyretesszük, mielőtt valaki lelkesen szétkapja a fűnyíróját, hogy a fűrészgépét tekerje meg vele.)

Előzmény: Paco155 (76640)
Paco155 szept. 5. Creative Commons License 76640

Ha 150-ért bentvan akkor igen.  De itt többen ennek a kétszeresét emlegették.

Előzmény: neduddgi(én) (76639)
neduddgi(én) szept. 5. Creative Commons License 76639

Hülye ötlet.

:o)

150e-ért már röhögve bent van a plussz két fázis, feleennyiből meg a kert bármely végében ott van a 3x4-es vezeték, direktben az órától. Akkor minek vegyen bárki 125-ért egy rozsdahalmazt, amihez ráadásul fixre be kell kötni a benzinkutat?

Paco155 szept. 5. Creative Commons License 76638
Paco155 szept. 5. Creative Commons License 76637

Hülye kérdés.

Ez azoknak szól akik kint a kert végében akarnak nagyobb teljesítményű cuccot havonta egyszer-kétszer használni, és csak egy fázisuk van, az is messze, sokba kerül a három fázis bekötése, stb...

Miért nem vesztek egy régi orosz háromfázisú aggregátort?

Egy péda:  http://www.jofogas.hu/heves/Aggregator_elado_15392558.htm

De biztos vagyok benne, hogy olcsóbban is lehet találni.

neduddgi(én) szept. 5. Creative Commons License 76636

Én is így gondoltam...

Régebben éppen e célból utánanéztem 5-7 lovas használt, négyütemű kisgép motoroknak is. Amelyik nem igényel azonnali nagygenerált, az legalább annyiba kerül , mint egy zsírúj 2,2 kW-os egyfázisú elektromos, számlával, áfával, garanciával.

Mondjuk nálam más is bejátszik, nem csak a három fázis hiánya, de ha lenne most erre 50rugóm, akkor mégis inkább elektromosban gondolkodnék.

OFF: De most ez a veszély nem fenyeget. Kopogtat a fűtési szezon, és végstádiumban van a gázkazánunk. Még ebben a hónapban vennem kell valahonnan egy használtat.

ON: Ebből már az idén télen sem lesz szalagfűrész felújítás. :-(

Előzmény: halaloszto (76635)
halaloszto szept. 5. Creative Commons License 76635

Az ilyen rendes gatter stílusúakon tuti van vagy 10-15LE. A villanymotor kicsi időre túlterhelhető, a benzines meg lefullad. Szóval a 2kW villany az félpercre tud 4kW lenni, a 2.6kW benzines nem. Asszem a fűnyírómotorral alulbecsültem a dolgot, valami nagyobb kell.

Vajk

Előzmény: neduddgi(én) (76632)
Rahed Lee szept. 5. Creative Commons License 76634

Az én szalagosom 350-es, szintén 750-es motorral. Ez is megy, mint a golyó, nem érzékelhető rajta fordulatszám csökkenés vágás közben. Igaz, nem rönköket vágok vele :-)

Előzmény: rferi (76630)
neduddgi(én) szept. 5. Creative Commons License 76633
Előzmény: tp329 (76570)
neduddgi(én) szept. 5. Creative Commons License 76632

"ha nem akarod sokat használni, lehet egy benzines fűnyíró vagy hasonló motort kellene szerezni."

Ezt komolyan gondolod? Monnyuk egy 3,5 lovas négyütemű fűnyírómotor képes lenne felpörgetni, és egyenletesen tekerni egy 500-ast? Mármint persze nem kétcollos fenyődeszka darabolásakor, hanem mondjuk 20-as keményfarönk hosszvágásakor? Értem én, hogy 3,5LE = 2,6kW, de akkor miért szokták legalább tízszer ekkora teljesítményű traktorról tekerni a hasonló szalagfűrészeket?

Mert ha ez így valóban üzemképes lenne, akkor egy-két problémámat legalább átmenetileg megoldhatnám. Van egy 3,5 LE-s fűnyíró motorom, ami jelenleg csak lom.

Végigolvastam a Ti szalagfűrész-projektjeiteket, végignéztem jópár videót házi vagy kisipari készítésű gépekről, de mindenhol csak elektromotoros megoldásokat olvastam/láttam.

Talán egy-két nagyobbacska szeletelőnél láttam robbanómotort, de nem úgy néztek ki, mint egy fűnyírómotor.

Előzmény: halaloszto (76596)
Paco155 szept. 5. Creative Commons License 76631

Nem fog elromlani.  Csak épp nem mér pontosan.

Előzmény: RepülőgépÉpítő (76613)
rferi szept. 5. Creative Commons License 76630

Apám 400-asa 750 wattossal ment mint a gyorsvonat

Előzmény: adingos (76594)
rferi szept. 5. Creative Commons License 76629

Jaj de szeretem, mikor ilyen kurvanagy okosságokat osztotok meg velem, mintha egy kezdő óvodás lennék!

De tényleg!

Komolyan azt hiszed, hogy erre fel kellett hívnod a figyelmemet?! Párszor elmeséltem már, hogy villamosmérnök vagyok, eléggé tisztában vagyok azzal, mi hogyan működik, s hol lehet spórolni rajta.

Ráadásul annak a mondatnak az értelmezése is fontos lenne, amit szintén én írtam, hogy "KIKAPCSOLT állapotban is leszopja az elemet!"

Nem vagyok mérges, csak már kibukott belőlem ....

Előzmény: RepülőgépÉpítő (76579)
Pillanatragasz szept. 5. Creative Commons License 76628

tudod a vén banyák, boszorkányok mért nem szeretenek bugyit hordani ? azért mert nélküle jobb a tapadás a sprünyélen :-)))))))))

Előzmény: gdzsozy (76615)
Pillanatragasz szept. 5. Creative Commons License 76627

Van erre egy jó mondás:,, Fogy a munka vesz a becsület,,   A lényeg hogy megkaptad a pénzedet  tovább semmi se számít ...persze idegesíti az embert az ilyen kuncsaft...mikor belefutok ilyen típusú emberbe mindig rákérek az árra , körmölje csak kockásra a pofáját legfeljebb nem hív többet :-)

409 szept. 4. Creative Commons License 76626

"Hidd el, ha ráteszel egy 1-1,5 kw-os motort, elboldogulsz vele,"

Ez esetben a mostani motort is átköthetné 1fázisúra, ennyit az is tudna.

Előzmény: drRamaty (76621)
laci19791202 szept. 4. Creative Commons License 76625

Pontosan,rádásul a kicsi élke (ami vág) mőgőtte nincs megtámasztva,nincs anyag mögötte,ezálltal a vékonyka rideg anyag sokkal könyebben kipattan.

Előzmény: halaloszto (76624)
halaloszto szept. 4. Creative Commons License 76624

a pici lapkának kicsi a felülete amin fel van forrasztva. könnyen lepattan az egész. nameg köszörülni sincs rajta mit.

Vajk

Előzmény: laci19791202 (76623)
laci19791202 szept. 4. Creative Commons License 76623

Igaz,na meg gondolom a vidiába is van gyengébb minőség.

Előzmény: halaloszto (76616)
drRamaty szept. 4. Creative Commons License 76622

"Nyugi, ha úgy alakul, meghagyom a végrendeletemben - csak nektek! :-)))"

Ne aggódj, csak ennyit írt. De ha rajta múlik, túl él itt mindenkit :-))))

drRamaty szept. 4. Creative Commons License 76621

"minnél nagyobb.

amit ki tudsz fizetni.

amit elbír a hálózatod. "

Ezt írta Vajk, és tökéletesen igaza van. Írtad, hogy még most ismerkedsz a szalagfűrésszel. Hidd el, ha ráteszel egy 1-1,5 kw-os motort, elboldogulsz vele, megtanulod a kezelését, aztán majd lecseréled erősebbre, ha a munkák megkívánják.

Amúgy meg lassan már az van, mint a viccben, biztos ismered:

"Hát akkor sajnos nem tudunk segíteni. Meg kell várja a doktor urat, mi csak a parkettások vagyunk." :-)

Előzmény: adingos (76607)
RepülőgépÉpítő szept. 4. Creative Commons License 76620

Nagyon jó és szép ez a gép, kár, hogy nem festetted le szépen :)

Előzmény: drRamaty (76603)
RepülőgépÉpítő szept. 4. Creative Commons License 76619

Az emulzió vizet tartalmaz. Attól nem csodálom, hogy megállt a tolómérője, rozsdásodhat belül is. A WD-40 pont a nedvességet kűzdi le, az olaj is hamar elpárolog és viszi magával a megkötött nedvességet, párát, pár óra múlva már nem lehet érezni sem a wd illatát sem. 

Előzmény: halaloszto (76617)
RepülőgépÉpítő szept. 4. Creative Commons License 76618

Nekem 2 szalagfűrészem van. Az egyik egy 200-as gyári pár száz wattos motorral. A másik egy saját készítésű 550-es favázas gép, ezen egy 3 fázisú 4KW-os motort raktam. A 200-as gépen ha egy 5cm vastag keményfát akarok vágni hosszába csináltatott vadi új szalaggal, akkor is nagyon lassan és óvatosan kell tolnom az anyagot mert lefullad a motorja a gépnek. Szóval igencsak alulméretezték a gép motorját a gyárban. A saját készítésű gépen a 30 cm vastag keményfát simán vágja a gép úgy, hogy észre sem veszem, hogy lassulna is egy kicsit. Egy 500-as géppel ami neked is van már nagyon szépen lehetne deszkákat vágni rönkből, de ehhez erős motor kell. Ha egy kicsit életlen már a szalag akkor még jobban lefogja a motort. A te géped egy 1.5KW-os motorral már elmegy de azzal nem nagyon fogsz tudni vastag anyagot vágni gyorsan mert le fog esni a motor fordulata. Ráadásul ilyenkor piszkosul melegszik is a motor mert erölködik, túl van terhelve, hamar megadhatja magát a motor. Egy 500-as gépre azt javaslom, hogy legalább 2.2 de inkább 3KW-os motort tegyél, hogy ki tudd használni a gép lehetőségeit. 

Előzmény: adingos (76604)
halaloszto szept. 4. Creative Commons License 76617

én meg teflon sprével. viszont mióta az esztergályos mondta hogy az övé megállt az emulziótól, óvatosabb vagyok.

Vajk

Előzmény: RepülőgépÉpítő (76613)
halaloszto szept. 4. Creative Commons License 76616

nézd meg pl a lapka méretét. esélyes hogy egy lapkájából kijön az 1500-as 10 lapkája.

Vajk

Előzmény: laci19791202 (76602)
gdzsozy szept. 4. Creative Commons License 76615

sziasztok Urak! sajnos (vagy szerencsére) mostanában nem nagyon van lehetőségem feljönni ide. sok a meló is, és kevés az időm is...

majd hozok képeket.

sok lemaradásom van...de nem hagy nyugodni a gondolat hogy GPS leirta a történeteit én meg nem olvastam...ha ez így van akkor linkeljétek be nekem...

:))))

egy friss élményem van amit megosztanék.

tegnap egy vén bany..akarom mondani idős hölgynél fejeztem be egy munkát csak annyit róla hogy gusztustanul öntelt, önelégült, és másokat és mindent kritizáló törelmetlen de amugy semmihez sem értő volt.

amig nála dolgoztam összeveszett villanyszerelővel, gázossal, festővel.és a szomszédaival is.

ahogy közeledett az átadás ideje, úgy egyre több kifogást talált a munkában, bennem és amugy mindenben, alegálta a gépeim, engem is...egy ideig tűrtem, aztán visszaszóltam neki de végül tovább folytatta, úgyhogy összepakoltam a cuccom, és elindultam kifelé, persze rögtön megállított hogy miért, kedvesen el is mondtam neki hogy ezt a hangvételt fiataltól sem de időstől sem tűröm, és csak az a szerencséje hogy már öreg mert különben úgy megcsapnám hogy lenyelné a fogsorát.

erre megváltozott és bocsánatot kért az idegeire és mindenki másra hívatkozva...

ott maradtam. mondja nekem hogy mennyire fáj a dereka, a háta...lába.

majd kb 5perc múlva az elkészült ablaktól (én másik szobában voltam egy másik ablaknál) hallok furcsa hangokat...benézek mit látok?

a beteg néni 2.5m magasan a létra tetején áll és közelről nézegeti a felső ablakot hogy minden jó-e.

gondoltam lefotózom, erre hátrafordul a létrán és visítva kérdi mit csinálok, mondom neki: bizonyítékot gyűjtök arra az esetre ha valami trükkel próbálkozna. (nem fotóztam le, de ő ezt nem tudta)

onnantól csendben volt egész addig amig el nem jöttem, csak a kapuban kérdezte hogy mi lesz a fotóval, mondom neki: ha valami rosszat hallok felteszem az internetre hogy mindenki lásson élőben egy boszorkát, landolni a létrán.

RepülőgépÉpítő szept. 4. Creative Commons License 76614

Nem ajánlom, hogy barkácsboltba vegyél fűrész szalagot. Nem tudod, hogy milyen minőségű anyagból milyen technológiával készítik.

Pár napja volt itt téma a szalagűrész. Többen vásároltunk már csináltatott szalagot az A-lap kft-nél, nagyon profi minőséget csinálnak, az egész országba szállítanak. Telefonon is felveszik a rendelést. 

Előzmény: adingos (76593)
RepülőgépÉpítő szept. 4. Creative Commons License 76613

Akkor erről a digitális tolómérőm nem tud, majd elmesélem neki, hogy mit üzentél, és hátha akkor nekem is elromlik, mert eddig akárhogy fújkáltam wd-vel nem volt hajlandó elromlani :)))))

Előzmény: halaloszto (76585)
adingos szept. 4. Creative Commons License 76612

A jó pap is holtig tanul.

Halála után pedig, " tanulmányait be fejezte" .

Előzmény: RepülőgépÉpítő (76610)
RepülőgépÉpítő szept. 4. Creative Commons License 76611

WD40-el olajozhatod. Az leköti a párát is ha netán párás vagy nedves

Előzmény: Pillanatragasz (76583)
RepülőgépÉpítő szept. 4. Creative Commons License 76610

Én is csak lestem amikor láttam mit csinál, ilyen trükköt még nem láttam esztergán pedig tanultam is esztergálni, meg néha szoktam is, de ez nekem is új volt.

Előzmény: Rahed Lee (76581)
adingos szept. 4. Creative Commons License 76609

Holnap délután rá érek, és teszek fel értelmes képeket a matuzsálemi favázas fűrészről.

adingos szept. 4. Creative Commons License 76608

25-ös 2660 ft ba jön ki kompletten a 4 méter. De akkor is igazad van!!!!

Én 4 re gondoltam, és az ki jön 10 pénzből. 

Előzmény: hobbitasztalos (76606)
adingos szept. 4. Creative Commons License 76607

" Akkor ahogy Vajk írta. "

Tudod az a furcsa, hogy erről Vajk semmit sem írt. Pláne nem nekem.

Vagy netán le maradtam valamiről???

Előzmény: drRamaty (76605)
hobbitasztalos szept. 4. Creative Commons License 76606

25-ös törhetetlen csak hegesztve.2000 darabja.legalább 3db.

Előzmény: adingos (76593)
drRamaty szept. 4. Creative Commons License 76605

Akkor ahogy Vajk írta. 

Előzmény: adingos (76604)
adingos szept. 4. Creative Commons License 76604

Csak azért kérdezem, mert sajnos nincs rá motorom csak az eredeti 380V - as. De az momentán nekem most nem jó.

Lapot meg csináltatok újat az tuti.

Előzmény: drRamaty (76603)
drRamaty szept. 4. Creative Commons License 76603

Tedd rá ha az van kéznél. A forgásából nem lehet megállapítani, hogy nem 5 KW-os motor forgatja. Majd, ha vágsz vele, kitapasztalod mit tud.

Lapot meg csináltass rá újat, és mondjad, hogy általános vegyes asztalos munkákhoz hajtogassák, az jó hosszra, keresztre.

Nekem ezt a monstert (800-as), egy 1,7 kW-os, igaz 3 fázisú motor hajtja. Mert akkor az volt éppen, azóta van egy 4 kW-os, de még lusta voltam kicserélni. Rönköt nem vágok vele szakmányban, de éles lappal, lassan, elboldogul a 20-30 centis anyaggal is.

Nem lehet itt már manapság tudni, hogy a minden féle új motorokon hány watt az a watt, ez egy 1963-as motor, ez biztos tudja azt, ami rá van írva.

laci19791202 szept. 4. Creative Commons License 76602

Köszönöm válaszod.Mi különbség lehet egy ilyen és egy 1500ft-os lap között?

Előzmény: halaloszto (76580)
Kamelot szept. 4. Creative Commons License 76601

27485-ös hsz-ben találsz fotót a gyalugépen levőről. Alul felül lapított talpas felfogatású. Ilyen gépről lett leszedve. Ha fotós időben leszek itthon akkor csinálok a fűrészen levőről is képet.

Előzmény: halaloszto (76599)
Kamelot szept. 4. Creative Commons License 76600

Nem célom hogy vitatkozzak veled. Ilyen körfűrészem van, ilyenről leszedett van a gyalugépemen. Ha ez neked nem elég akkor sajnálom. Nem találgatásokat szoktam írni.

Előzmény: halaloszto (76599)
halaloszto szept. 4. Creative Commons License 76599

http://epitkezes-kert.vatera.hu/barkacs_szerszam_ipari_gep/ipari_gep_barkacsgep/fureszgep_vagogep/asztali_korfuresz_220v_2_2_kw_1958622266.html

Ez?

Amit én ilyen építkezési fűrészt ismerek, ott pajzsos. Van egy hintázó basz a döntéshez, azon egy liftező lemez, és arra van a pajzsnál fogva felrakva a motor, tengelyen direktben a lap.

Vajk

Előzmény: Kamelot (76598)
Kamelot szept. 4. Creative Commons License 76598

Az a motor talpas és nem pajzsos.

adingos szept. 4. Creative Commons License 76597

Isten elleni vétek lenne kókányolni rajta. Így az eredeti, de 3f motorral van, nekem meg csak 1f van idehaza.

halaloszto szept. 4. Creative Commons License 76596

elbírná hidd el. csak nem túl vastag anyagot nem túl gyorsan nem túl durva lappal vághatnál. 

még megvan a vaterán a lentebb linkelt körfűrész 2.2kW motorral, lentebb tette a manusz 33ezerre. még három óra. persze 33+posta, az a motor pajzsos nem talpas, és akár kehe is lehet. a fűrészasztalért meg lehet kapni valamicskét vissza. 

és a 2.2kW sem sok. az feletti 1f motort meg tényleg szinte lehetetlen szerezni normális áron. ha nem akarod sokat használni, lehet egy benzines fűnyíró vagy hasonló motort kellene szerezni.

Vajk

adingos szept. 4. Creative Commons License 76595

Bocs, én fogalmaztam hiányosan. Persze, hogy szalagfűrészről van szó.

Előzmény: Paco155 (76591)
adingos szept. 4. Creative Commons License 76594

Ez egy kicsit tág volt, mert nem hinném, hogy az 1fázisú 1,1KW - os elbírná a gépet.

Előzmény: halaloszto (76588)
adingos szept. 4. Creative Commons License 76593

Mekkora lapot a gépre??

A kerék 500-as, és 40mm a szélessége a guminak, és 4m a lap hossz.

Ma kérdeztem a barkács boltost lap ügyben.

Válasz: " Használt lap végtelenítés 600 ft   új 500ft

élezés 200ft / méter                                       150ft

hajtogatás 100ft / méter                                  50ft

egyengetés és tisztítás 200 ft / db            

Új Cseh lap ( törés álló )

árak: 30 x 0,7  520 ft /méter

25 x 0,6  390 ft /méter  

Szóval, mégis akkor milyet??

Paco155 szept. 4. Creative Commons License 76592

Ahogy Vajk is írta. Ne olajozd. :)

Előzmény: Pillanatragasz (76589)
Paco155 szept. 4. Creative Commons License 76591

Lehet hogy nem szalag, hanem 500-as körfűrész. Az az igazi ;)

Előzmény: halaloszto (76588)
Pillanatragasz szept. 4. Creative Commons License 76590

voltam pár helyzetben mikor magam feje után menvén biza kivágtam a fát magam alatt ..nem mindig elolvasom a használati útmutatót előtte hogy elkezdenék használni dolgokat..

Előzmény: halaloszto (76585)
Pillanatragasz szept. 4. Creative Commons License 76589

Nem akad sehol csak olyan szárazon megy mint az olaj nélkűli csapágy ...szerintem is bekopik   holnap a műhelyben megmérem a kulcsaim mennyire vannak kinyúlva ...aztán kaszám éle mennyíre vékony ...

Előzmény: Paco155 (76584)
halaloszto szept. 4. Creative Commons License 76588

szallagfűrészre.

minnél nagyobb.

amit ki tudsz fizetni.

amit elbír a hálózatod. 

szóval vagy megveszed a legnagyobbat, vagy húzol egy határt pénzben és azt. aztán ha telik az idő gyűlik a tapasztalat meg a pénz akkor max egyszercsak lecseréled.

Vajk

Előzmény: adingos (76586)
Pillanatragasz szept. 4. Creative Commons License 76587

a hasonlat kicsit döcög. de ha 2500ért van digitális most, ma meg is veszem. ennyinél kezdődik a mechanikus is.

Űdv nem tudom ahol te laksz ott van e Itt Erdélyben  Csíkszeredában  ma reggel jelent meg.. :-)

Előzmény: kutyala (76532)
adingos szept. 4. Creative Commons License 76586

Szép estét Kívánok mindenkinek !

Uraim, tippet vagy pontos adatot szeretnék kérni.

500-as fűrészre 1 fázisú villanymotor mekkora, hány kilowatt legyen???

halaloszto szept. 4. Creative Commons License 76585

nehogy megolajozd! ezeknek olyan a mérési elve, hogy nagyon nemjó neki ha közémegy valami folyadék.

ami víz és olaj álló a mituból, az még párszor drágább.

Paco155 szept. 4. Creative Commons License 76584

Végig szorul, vagy csak egy ponton akad?  Én vettem egyet 2 éve az egy ponton akadt, visszavittem, szó nélkül cserélték olyanra ami könnyen csúszik. Ha végig akkor próbáld meg megjáratni többszöri ide-odával, és ha továbbra is szorul akkor próbáld meg kicseréltetni.

Pillanatragasz szept. 4. Creative Commons License 76583

épp most mértem meg a natur ladler csiki sörösűvegnek az átmérője64.75 mm :-)))))))) mintha egy kicsít szárazon futna  a tolómérő csúszkája  de nem merek neki beolajozni...

Előzmény: Pillanatragasz (76582)
Pillanatragasz szept. 4. Creative Commons License 76582

Elmentem a lidl be s megvettem a (sublert) tolómérőt ..nagy gondban voltam hisz a villanyszámlát kellett volna kifizessem de azt jövő héten is ki tudom fizetni tolómérő meg már akkor nem lesz.. :-)

Van egy mechanikus tolómérőm azzal a deszka vastagságot szoktam mérni gyaluláskor,  mégis ha sublerral mérem kisebb a hibalehetőség mintha mértressel mérném, tizedeket persze nem nézem deszkából nem is kell...

még 10 euró se volt  szerintem is megéri ..kérdés mennyít fogom használni  ? talán egyszer kétszer hetente  aztán havonta egyszer  ki tudja . viszont a létrával is ugyanez a helyzet de a kettő két kűlön célt szolgál.. most kérdezhetné néhány kolléga hogy minek vettem hisz tavaly csináltam fából párat képeket is raktam volt fel ide  de hát ez aluminium három részben ki lehet húzni s 6.15 méterre kihúzható . s nem mellesleg csupán 13.5 kg.

Rahed Lee szept. 4. Creative Commons License 76581

Ez teccik!!

Elmesélem a szakibácsinak :-)

Előzmény: RepülőgépÉpítő (76576)
halaloszto szept. 4. Creative Commons License 76580

a festo régi. amikor különvették a szerszám balhét, elnevezték festoolnak.

Előzmény: laci19791202 (76572)
RepülőgépÉpítő szept. 4. Creative Commons License 76579

Az enyémben is LR44-es van, de bőven egy évig tudom használni. Télre sem veszem ki belőle az elemet. Viszont ha már mértem vele és nem kell már használnom, akkor nem azt várom meg, hogy autómatikusan kapcsoljon ki, hanem megnyomom a be/kikapcsoló gombját, így kb fél-egy perc fölösleges elem fogyasztást kiválltok.  

Előzmény: rferi (76535)
RepülőgépÉpítő szept. 4. Creative Commons License 76578

Fasza :)

Előzmény: Tie (76531)
RepülőgépÉpítő szept. 4. Creative Commons License 76577

Nekem van hagyományos tolómérőm amit még ipari tanuló koromban vettem 150Ft-ért. (akkor az nagy pénz volt, mert egy havi ösztöndíjam volt) Ma is megvan és néha használom is. de ha lehet akkor én is a digitálist használom inkább, mert ezerszer könnyebb leolvasni és különbséget is lehet vele mérni ha új helyen nullázom le a mérőt.

Előzmény: GPS (76515)
RepülőgépÉpítő szept. 4. Creative Commons License 76576

A haver amikor az ékszíjtárcsákat csinálta a szalagfűrészemhez akkor az esztergapadon csinálta meg az ékpályát úgy hogy a késtartóba befogott egy megfelelő méretűre beköszörült kést és a szánnal elkezdte beleverni kis lépésekben. 5 percébe sem tellett egy ékpálya kivésése ezzel a módszerrel. 

Előzmény: Rahed Lee (76510)
RepülőgépÉpítő szept. 4. Creative Commons License 76575

A beszerzési költséget viszonylag egyszerüen be tudom kalkulálni, mert nagyrészt neten vásárolom meg a hozzávalókat, az apróságokat meg a szomszéd faluban mind meg tudom venni a barkácsboltban. 

A saját munkadíjamat és az áramot, amortizációs költséget nem számolom, minek is, hiszen nem eladásra készítem, hanem magamnak a gépeket. 

Előzmény: GPS (76503)
RepülőgépÉpítő szept. 4. Creative Commons License 76574

Az én gépem is 1800W-os és 12-es marószárat fogad. Szépen tudok vele kontraprofilt marni. A plattoló maróval is dogoztam vele, azt is bírta, igaz ott már érződni lehetett, hogy egy kicsit lassul a fordulatszám mert beterhelte. Ha több fokozatban martam akkor már ott sem volt ilyen probléma.

Előzmény: Tie (76501)
laci19791202 szept. 4. Creative Commons License 76573

Kétszer katt a képre és nagyképbe hozza!

laci19791202 szept. 4. Creative Commons License 76572

Mutatnék egy körfűrész lapot,nem igazán tudom mi a különbség a képen látható Festo és a Festool között.Akkor most melyik az igazi?

MN 3100 szept. 4. Creative Commons License 76571

Szervusztok!

Tolómérő ügyben én is nehezen térek át

a digitálisra.

Már huszon évvel ezelőtt módomban volt

vetetni az akkori cégemmel egy kínai (talán

Mitutoyo klón) noname digitális sublert. Az

volt az etalon, pedig nem is volt túl magas

pontossági osztályú, pedig az ára akkor igen

magas volt. Sikerült privatizálni. Itthon sem

mertem használni, annyira féltettem.

Maradt az analóg a napi használatban.

Persze fokozatosan javult azoknak a

minősége is nálam. Az elsők valódi vas anyagú

mérők voltak és annak rendje-módja szerint

mattultak, korrodáltak. Utána jöttek a

matt-krómozottak, amelyek a mai napig

használatosak. Még le tudom olvasni a tizedeket

is szemüveggel. Ezek pofái mellett karcolok, a

mélység mérő mellett jelölök.

Az utóbbi időkben azonban megjelentek nálunk

(Pápán) a lengyelpiacon a román kissebségiek

és jelentős készletből kínálták a digitális tolómérőt.

Rövid alku után - ha jól emlékszem - 1500 Ft-ért

eladták darabját. Először egyet vettem és otthon

megvizsgáltam. Az árát bőven megérte.

Automatikus lekapcsolás, újra indulás a nóniusz

elmozdításakor, megjegyzett utolsó méret,

analóg skála, stb. Legközelebb megint vettem

egyet. Ha lúd, legyen kövér.

Azért még mindig kevesebbet használom, az

analóghoz képest, pedig sokkal kényelmesebb.

Valahogy a DIGITÁLIS még mindig nagy becsben

van előttem.

Péter

tp329 szept. 4. Creative Commons License 76570

neduddgi!

Mérjél légyszí! :-)))), 3 helyen legalább feszültséget!

Fogyasztásmérőhöz (villanyóra) a lehető legközelebb, a kerítésre kötözött kábel elején és végén!

Nekem valami nem stimmel a leírásodban!

Bocs az OFF-ért!

GPS szept. 4. Creative Commons License 76569

Hát ez is félsiker, legalább.

A barátomé be se indul-ki se kapcsol. Egyébként jól működik - de ezek az "extrák" nincsenek beépítve neki.

.

Előzmény: laci19791202 (76568)
laci19791202 szept. 4. Creative Commons License 76568

Kikapcsolt állapotban való tologatásra nem kapcsol be!!de viszont pár perc bekapcsolva hagyás után kikapcsol!!

rferi szept. 4. Creative Commons License 76567

A világ összes olyan készülékében ez van, aminél egy nyomógombbal kapcsolod be, és nem egy olyan kapcsolóval, ami megszakítja az áramkört.

Előzmény: kukucs33 (76564)
laci19791202 szept. 4. Creative Commons License 76566

Egy két mondat a digit tolómérőhöz.

Én kizárólag csakis azért vettem nemrég mert már rüheltem kigúvadt szemmel nézni nemtudom hány mp-ig hogy most akkor mennyi az az annyi.

LR44-es elemecske van benne,valószinű nem is fogja addig birni mintha 2032-es lenne,vagy kitudja.

Na ezt a kikapcsolt állapotba való megtolást ez megyek és kipróbállom.

Garfield007 szept. 4. Creative Commons License 76565

Adatkimenet már van rajtuk. Innentől csak akarat kérdése :-)))

Előzmény: GPS (76556)
kukucs33 szept. 4. Creative Commons License 76564

Ezt nem tudtam. Nem gondoltam volna, hogy itt is van készenléti állapot. Távirányítós cuccoknál OK, de egy sublerben...

Megint tanultam valamit.

Előzmény: rferi (76554)
drRamaty szept. 4. Creative Commons License 76563

"Az, hogy "órás"  és nem mutatja az időt !"

De, mutatja! Sőt, ahol az egy mutató áll, abszolút a pontos időt mutatja, abban a pillanatban :-)

Ilyen módon pontosabb, mint bármilyen mutatós óra, mert azok egyetlen pillanatban sem az abszolút pontos időt mutatják, ez meg egy nap egyszer igen :-)

Előzmény: joevagyok68 (76561)
neduddgi(én) szept. 4. Creative Commons License 76562

Tudom, hogy a mostani bájcsevelynek nem ez a lényege, csak a gombelem témáról eszembe jutott.

Én az egyik fényképezőgépemmel bajlódtam. Nem használtam túl sűrűn, de az elem aránylag hamar lemerült. Aztán azt tanácsolta valaki, hogy LR44 helyett használjak SR44-et. Igaz, ez 1,55V-os, de az adott apparátban fesszabályzó van, tehát az az öt század volt nem okozott problémát. Viszont sokkal tovább bírja.

Nem tudom, a GP mit tud, én még sosem használtam.

Előzmény: rferi (76553)
joevagyok68 szept. 4. Creative Commons License 76561

Az, hogy "órás"  és nem mutatja az időt !

:-)

Az enyém is ilyen,  a beosztás is......és az SE mutatja !

Előzmény: rferi (76559)
Paco155 szept. 4. Creative Commons License 76560

Húszezerrel kezdődik. Az még nem elérhetetlen.  Jó, tudom, hogy nem 2990.    :P 

https://mitutoyoshop.hu/Mitutoyo_500-181-30

Előzmény: Garfield007 (76549)
rferi szept. 4. Creative Commons License 76559

Már megint valami szarból általánosítasz

Namost ennél mi gondod lenne?

Előzmény: GPS (76558)
GPS szept. 4. Creative Commons License 76558

"Ezt még az órással is elég nehéz, mert a parallaxishiba miatt jóformán rá kell feküdjek a padra ilyenkor."

Órással egyszer dolgoztam életemben - szintén az esztergánál. Meg kell mondjam, hogy soha többé.

Mert bár állítólag nem én nyertem a "Falu hülyéje" versenyt - de én nem tudtam magamévá tenni a 2x50 százados észjárását.

Mértem valamit furatban és az órán az állt, hogy pl. 18. Na most ez 18, vagy 68?

Biztos meg lehet szokni (pl. a mikrométerrel nincs gondom, pedig az is felezős) - na de az órás-subler álmomban se jöjjön vissza.

.

Előzmény: rferi (76557)
rferi szept. 4. Creative Commons License 76557

Azért mikor az esztergába befogott munkadarab egy nehezen elérhető méretét mérem, nagy könnyítés ám, hogy nem kell a méretről levennem a mérőt, hanem a számokat akár fejjel lefelé is le tudom olvasni.

Ezt még az órással is elég nehéz, mert a parallaxishiba miatt jóformán rá kell feküdjek a padra ilyenkor.

Ha meg leveszem a méretről a mércét, akkor meg szinte biztosan beviszek egy jókora mérési hibát, mert elmozdul a csuszka.

GPS szept. 4. Creative Commons License 76556

"Azért az fura. Mert ezek a pontos időt nem mutatják"

Mi az hogy a pontos időt? - a melóval eltöltött munkaórát, azt :-))

De ezt ne mondd sokszor, mert lehet, hogy a 2015-ös tolómérőkbe már micro-usb-t lehet dugni a beépített MP3 lejátszójához.

Tudod, valahogy vonzani kell a fiatalokat is a műszaki tevékenységre :-))))

.

Előzmény: kukucs33 (76552)
joevagyok68 szept. 4. Creative Commons License 76555

Egy másik topikban most ajánlották a nyitási akciót Debrecenben

https://www.aldi.hu/hu/ajanlatok/nyitasi-ajanlatok-20140904/reszletes-oldal/ps/p/workzoneekzi-koerfursz-500-w/

van elektromos reszelő is...

rferi szept. 4. Creative Commons License 76554

Nincs benne semmi fura (nekem ,villamosmérnöknek).

A cuccon nincs áramMEGSZAKÍTÓ kikapcsológomb. Az elektronika mindig kap áramot, mert ha be akarod kapcsolni, akkor azt a nyomógombot megnyomva egy olyan elektronikai feladatot kell végrehajtson, hogy "Jéé, jeleztek, hogy ébredjek fel az álmomból!", és felébred.

Szóval ezek mindig fogyasztanak, csak a márkásabbjában drágább és jobb elektronika van, ami szundiban egy nagyságrenddel kevesebbet fogyaszt.

Meg néha bekapcsolt állapotban is megvan ez a nagyságrend.

Előzmény: kukucs33 (76552)
rferi szept. 4. Creative Commons License 76553

Csak GP elemeket veszek, mivel itt a szakboltjuk a közelben.

Előzmény: neduddgi(én) (76546)
kukucs33 szept. 4. Creative Commons License 76552

Azért az fura. Mert ezek a pontos időt nem mutatják. Halálom, hogy ha az ilyen elemes kütyük óraként is funkcionálnak, ha kell-ha nem.

Előzmény: rferi (76543)
Garfield007 szept. 4. Creative Commons License 76551

Egyébként igen :-)

De még mindig nem magyaráztad meg, hogy az alap eszközök között miért van akkora különbség árban, mert tuti nem az elektronikai alkatrészek az okok :-)

Előzmény: GPS (76550)
GPS szept. 4. Creative Commons License 76550

"...technikailag és szépészetileg is az analógot választanám, na"

Egyezünk ki csak a szépészeti részben, na :-))))

.

Garfield007 szept. 4. Creative Commons License 76549

És akkor most nézzük meg honnan indulnak a digitális mérőik. 

Erre próbáltam célozni, hogy nem véletlen a különbség.

A digitális technika szerelmese és rabja vagyok, de ebben az esetben is technikailag és szépészetileg is az analógot választanám, na :-)

Előzmény: Paco155 (76547)
Garfield007 szept. 4. Creative Commons License 76548

Nem elérhetetlen, volt a kezemben a 10e és a 300e forintos darabjuk is, tudom én aztat, csak erre kevesen áldoznak háztájiban.

Előzmény: Paco155 (76545)
Paco155 szept. 4. Creative Commons License 76547

Ócsó:

https://mitutoyoshop.hu/Mitutoyo_530-101

Drágább

https://mitutoyoshop.hu/Mitutoyo_505-685

Előzmény: Paco155 (76545)
neduddgi(én) szept. 4. Creative Commons License 76546

Azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az LR44 csak egy méretet és egy névleges feszültséget definiál.

Tartósság szempontjából ég és föld a különbség a 40,- forintos vaneuródmarkecos noname, és egy 400,- forintos Varta közt. (Ha nem is tízszeres...)

Paco155 szept. 4. Creative Commons License 76545

Ne gondold, hogy ez a szint elérhetetlen. :)

Nekem a mecha mérőim mint Mitutoyo-k. Nem is nagyon adnám alább.

Előzmény: Garfield007 (76540)
GPS szept. 4. Creative Commons License 76544

Érdekes amit mondsz: ezért kell odafigyelni vásárláskor - mert külsőre tök-egyformák - de lám, a ficsőrök nem ugyanazok.

Én tök- brahira vettem anno az enyémet (fogalmam sem volt miket kellene tudjon) -  és úgy gondoltam, hogy ezek mind alapszolgáltatások (önkikapcsolás, utolsó érték megtartása, automata bekapcsolás elmozdításkor, stb.)

Később hallottam a panaszokat, hogy biza nem alap - és jól meg kell vizsgálnil vásárláskor.

.

Előzmény: kukucs33 (76542)
rferi szept. 4. Creative Commons License 76543

Kikapcsoltan is leszopja pár hónap alatt az elemet.

Hiába, az ócóság átka, csak 3000 volt.

A céges márkás egy elemmel évekig elmegy

Előzmény: GPS (76538)
kukucs33 szept. 4. Creative Commons License 76542

Az enyém 5 (vagy esetleg 3?) perc mozdítatlanság után kikapcsol magától. Bekapcsolni viszont csak gombbal lehet.

Ezzel szemben szerintem nem is jegyzi meg az utolsó mért értéket, ha kitolva kapcsolom ki. Emlékeim szerint, mintha eleinte futottam volna bele olyanba, hogy előbb nyitottam és utána kapcsoltam be (mikor eszembe jutott, hogy ennél olyat is kell) és akkor "nem jól" mért, tehát a bekapcsoláskori állapotot tekintette 0-nak.

Előzmény: GPS (76538)
GPS szept. 4. Creative Commons License 76541

Nana, a Mitu ott van azért a digitális piacon is - rendesen.

Ez a világ egyik legjobb mérőműszer-cége, mese nincs...

Ráadásul nem is ma kezdték, mert én már a 70-es években (diákként) voltam egy olyan bukaresti véndorkiállításukon, hogy egy kézilabda-pályányi területet úgy töltöttek meg műszerekkel - hogy 2 egyforma nem volt közöttük.

Pedig akkor a japán ipar nem volt még azokon a csúcsokon, mint ahova később került - de ezek már akkor is a top-ligában játszottak.

.

Előzmény: Garfield007 (76540)
Garfield007 szept. 4. Creative Commons License 76540

Oké, csak neked, aki század milliméterre fúr falba is, nem kell magyaráznom, hogy mérőeszközben ők azért elég erősek és a náluk megtalálható ár trendek azért érthetőek, hogy mi is a bajom a kétféle műszerrel.

Még ha ez olyan vita is, hogy éppen melyik csúcs sportautó a legjobb, holott Thaliával járok :-)

Előzmény: GPS (76539)
GPS szept. 4. Creative Commons License 76539

"Szétnézve mondjuk a Mitutoyo háza táján, nekem az árak és típusok másról beszélnek."

A Mitutoyo-nál 2.500 Ft-ért (cirka 10 dollárért) még pofont sem lehet kapni.

Állítólag ott még az is 50 dollárnál kezdődik - ha érte megy a kuncsaft :-)))

.

Előzmény: Garfield007 (76537)
GPS szept. 4. Creative Commons License 76538

"Az enyém LR44-essel megy, és elég hamar lemerül :("

Az enyém is LR44-es - de 1 évig bírja - minimum!

Vásárláskor arra vigyázni kell, hogy önkikapcsolós legyen!.

Ezt onnan lehet megismerni, hogy ha kikapcsolt állapotban megtolják "a tolóját" - akkor bekapcsol magától, nem kell gombot nyomni.

A barátomé kinézetre tökre úgy néz ki, mint az enyém - de se nem önkikapcsolós - de még bekapcsolni is a gombról kell. Az eszi is az elemet - ha úgy felejtik.

Egyébként az is rém okos megoldás - hogy ha ön-kikapcsolt, után az ON gomb megnyomásával az utolsó érték jelenik meg a kijelzőn.

Nem kell parázni ha hosszabb szünetet tart az ember, hogy elveszti az utolsó mért értéket.

.

Garfield007 szept. 4. Creative Commons License 76537

Hát, az alapok ugyanazok ebben nincs is vita. Sőt abban sem, hogy otthoni felhasználásra mindegy szinte.

DE

Szétnézve mondjuk a Mitutoyo háza táján, nekem az árak és típusok másról beszélnek. Nekik meg igazán hiszek :-)

Előzmény: GPS (76536)
GPS szept. 4. Creative Commons License 76536

"Nem csoda, hogy drágák. A rendes tolómérők finommechanikai eszközök"

Hát ezen az összehasonlításon hosszasan el lehet cseverészni. Ugyanis a két eszköz teste szinte 1:1 -ben ugyanaz - ugyanazzal az eljárással készül, ugyanúgy köszörülik, stb.

Sőt, megkockáztatom, hogy ugyanabból az anyagból is - mert valahogy még intenzív használat mellet sem kopik a digitális sem - tehát itt sem látom a különbséget.

Na most ott az osztás, ugye - amit a mechanikusnál sem kézzel-vésőgéppel-pantográffal, stb.  visznek fel - hanem nagyon ravasz kémiai úton maratják.

(gyártóként változó technológiákkal - a szarabbaknál éppeghogy idővel lekopó jelölés van, a jobbaknál mély vésés-szerű bemélyedés.

A legszarabbaknál meg valami elektro-erozzióval felvitt égetés van csak, mint afféle nyomtatás)

Ezzel szemben a diginél a számlap alatt egy igen preciz meander van - amit a kocsin futó elektronikus ellendarab szintén igen precízen, inkrementális módon ki tud olvasni.

Annyira precizen, hogy a nullára állítás után - még durva ide-oda húzogatás után is megbízhatóan visszaáll a nullára - tehát 1 bitet sem veszít menet közben.

Apropó nullázás: aki esztergált már az tudja, hogy mekkora királyság az, hogy pl. rámér egy tengelyre - ott lenulláz - és onnantól már csak azt látja, hogy a munkadarabja mennyivel tér el a kívánt értéktől

(pl. azt látja, hogy még 1,22 van a végső méretig - nem kell semmit fejben számolgatni).

Így látom én, legalábbis.

.

Előzmény: Garfield007 (76530)
rferi szept. 4. Creative Commons License 76535

2032-es elemmel megy a tolómérőd??

Hm,...

Az enyém LR44-essel megy, és elég hamar lemerül :(

Előzmény: kukucs33 (76533)
halaloszto szept. 4. Creative Commons License 76534

Megpróbálom utoljára. 

fázis ------ kötés ------- fogyasztó ------- nulla.

itt ha a szerelő aki idegen, nem ő építette megbontja a kötést, tudja hogy a baloldali drót ráz, a jobboldalit lehet fogdosni. 

fázis ------ kötés1 -------- fogyasztó --------- nulla

------ kötés2 -------- 

itt viszont ha megbontja kötés1-et, akkor a jobboldala továbbra is fázison van. ha rutinból dolgozik, odaragadhat.

Vajk

Előzmény: GPS (76528)
kukucs33 szept. 4. Creative Commons License 76533

Kb. 2 éves lehet talán, persze, hogy megy. Igaz, télire (amikor nemigen kerül kézbe) kiveszem belőle az elemet. Van neki kis helye a tokban :-) Egyébként 2032-es standard gombelem kell bele, abból meg mindig van otthon, mert ez van a bringák km-órájában, a konyhai, meg a fürdőszobai mérlegben, az asszony vércukormérőjében, meg a tök tudja még miben. Szóval semmi extra.

Pontos is, legalábbis anno összevetettem a régi mechanikussal, és stimmelt. Szemre, meg persze, meg lehet mondani a fél mm-t is a skáláról is. Az is inkább csak megerősítésnek kellhet, mert szerintem itt bárki szemre megmondja egy fúrószárról, vagy villáskulcsról, hogy mekkora lehet.

Ráadásul, mivel a digitális bárhol nullázható, fabrikáltam belőle egy fogásmélységmérőt is a maróasztalomhoz és az asztali körfűrészemhez. Erre a régi nem volna alkalmas, csak ha sokkal jobb volna a szemem és a fejbenszámolásom :-))

Előzmény: GPS (76529)
kutyala szept. 4. Creative Commons License 76532

a hasonlat kicsit döcög. de ha 2500ért van digitális most, ma meg is veszem. ennyinél kezdődik a mechanikus is.

azért érzékeny nálam ez a téma, mert éppen lomtalanítok, utánfutószámra hordom a megfelelő helyre a fölös/elromlott cuccokat (házfelújítás, az előző 100 évben is gyűlt a cucc), és a kupacokban van elektronikai hulladék is jócskán. a szívem szakad meg, hogy egy fejlámpát 1 évig használtam, és annyira ****, hogy menthetetlen, nincs mit forrasztani rajta, már a szalag végén ipari hulladéknak minősült. olcsó volt, ez kétségtelen. ugyanígy jártam egy siemens tekerős szobatermosztáttal, csak azt megforrasztottam. olyan átvezetés volt a nyákon, hogy amikor a forrasztó hegye hozzáért, eltűnt (szó szerint eldisszipált). Kapott a pofájába olyan durung vezetéket, hogy csak na. de ez a javíthatóság sajna ritka, a szeméthegyeket meg nem szívesen növelem.

Előzmény: GPS (76523)
Tie szept. 4. Creative Commons License 76531

Na, meg is rendeltem a kisebbiket. Meg egy pár szorítót... 112ezer.

Előzmény: RepülőgépÉpítő (76500)
Garfield007 szept. 4. Creative Commons License 76530

Nem csoda, hogy drágák. A rendes tolómérők finommechanikai eszközök. 

Anno a szervizbe két dolgot zárt minden szerelő: a tolómérőjét és a refraktometerét.

Mint eszköz én is jobban tisztelem az analógokat, de a mindennapi használatban a digitális sokkal kényelmesebb, szerintem. 

Előzmény: GPS (76523)
GPS szept. 4. Creative Commons License 76529

"van rajta skálázás is (bár talán csak kerek mm-re, tized már nincs), tehát ha kidől az elem teljesen váratlanul, még akkor is lehet használni !!! :-)))"

Azért egy 6-os fúrót simán megkülönböztet a mechanikus skálájával is a 6,5-től, igaz? :-))))

Azt mondod "pár éve vetted". És megy még? Szerintem igen.

.

Előzmény: kukucs33 (76527)
GPS szept. 4. Creative Commons License 76528

Kutya legyek, ha értem a gondot.

Itt simán egy 100 méteres betápról van szó. A meglévő 3 eres vezeték mellé köt egy másikat - és színt-színre köti össze a végein az ereket - és az egészet lezsugorítja mondjuk 20 centi hosszon.

Ugyanazt a kábelvéget fogja látni mindkét végén mint eddig és ugyanúgy is köti vissza a helyére.

Semmi sem változik - csak nagyobb lett a keresztmetszet, ennyi.

Rajzoljam le?

.

Előzmény: halaloszto (76524)
kukucs33 szept. 4. Creative Commons License 76527

Valami lild/aldi féle csodát vettem pár éve, mert a régi "mechanikus" annyira beoxidálódott, hogy sokszor már alig bírtam leolvasni kevés fénynél. 3e pénz körül szokták mérni, bolttól függően van némi eltérés.

És most kapaszkodj meg: van rajta skálázás is (bár talán csak kerek mm-re, tized már nincs), tehát ha kidől az elem teljesen váratlanul, még akkor is lehet használni !!! :-)))

Előzmény: kutyala (76517)
GPS szept. 4. Creative Commons License 76526

Csatlakozom rferi sporttárshoz. Valóban nem kell vésőgép 1 darab ékpályához - bármekkora is legyen az.

Az előfúrós trükk nagyon jó - csak pontosan kell kijelölni a furat központját a tárcsa-központhoz képest - de egy szakinak ez nem gond.

Utána már csak alig kell reszelgetni egy kicsit a képződött félkör sarkait.

(persze, a megfelelő méretű-profilú és minőségű reszelő alapfeltétel ilyenkor)

Előzmény: Rahed Lee (76520)
rferi szept. 4. Creative Commons License 76525

Mindhárom vezetéknek (fázis-nulla föld) egyforma vastagnak kell lennie, szal 3x4mm2kell, de a mellékötött 1,5 is működik az eddig vázolt kínos veszélyekkel karöltve.Viszont ha mellékötsz, akkor ne másfelest, hanem kettőfelest tegyél, legalább egyformák, ez se baj, és akkor az eredő keresztmetszet öt négyzetmili. Sztem még az se sok, sőt!

A vezetékekre meg a kötéseknél lehet rakni átlátszó zsugorcsövet, amivel öszefogod a kettő teljes kábelt, és akkor annak alá lehet zsugorítás előtt rakni egy papírfecnit, hogyaszongya:

"POZOR! VNYIMÁNYIJE!

Párhuzamos kábelezés!!

VIGYÁZAT VESZÉLY!"

Előzmény: neduddgi(én) (76516)
halaloszto szept. 4. Creative Commons License 76524

A szokásos hogy minden drót egyik vége az órához megy, a másik meg a fogyasztóhoz. Ha egy kötést megbontasz, az egyik fele az óra fele esik és ráz, a másik fele a fogyasztó fele megy, és mivel most bontottad le a betápról, nem ráz. 

Ha karika alak van a hálózatodban, akkor a fenti feltételezés megbukik. A bontás után is fázis van mindkét oldalon.

Vajk

Előzmény: GPS (76519)
GPS szept. 4. Creative Commons License 76523

"a sima vas-tolómérőben az a szimpatikus, hogy mindig megy, elromlani nemigen tud. másrészt olcsó."

Ilyen alapon a szenes-vasaló is jobb az elektromosnál - mert az megy áramszünet esetén is.

Ugyan már. 6.-ik éve van meg a digi-sublerem.

Kapott ez már mindent a nyakába (esztergapadon emulziót, kinthagyva hajón esőt, koszt-piszkot, stb.) - és a mai napig század-pontos.

Ráadásul ez is noname - egy füredi fűszerüzletben vettem anno, kemény 2500-ért.

Ma is annyi.

Ami az "olcsóságot" illeti, lehet ledöbbensz, de egy új vas-subler duplájába kerül egy digitálsnak.

Amelyik meg nem, azt nem mérési célokra gyártották.

.

Előzmény: kutyala (76517)
rferi szept. 4. Creative Commons License 76522

Reszelő, vasfűrész.

Nem kell ezt túlspilázni.

kutyala szept. 4. Creative Commons License 76521

ha ezt így egy gépésznek elküldöm, érteni fogja? (én nem értem, de nincs vizuális látásom, ez nem mérvadó :) )

Rahed Lee szept. 4. Creative Commons License 76520

Konkrétan az ékszíjtárcsa furatába történő ékpálya bevéséssel voltak gondjaim. Az esztergályosom úgy oldotta meg, hogy belefúrt a tárcsába és utána esztergálta ki a tengelyfuratot úgy, hogy éppen félbevette a befúrt "ékpályát", így keletkezett egy ékpálya horony, de nem szögletes volt, hanem íves. Az éket ehhez kellett hozzáreszelni. Kisebb dolgoknál ez rendben is volt, de ekkora nyomatékátvitelhez már nem merem megkockáztatni. Úgy tudom, hogy ehhez vésőgép kell.

Előzmény: kutyala (76514)
GPS szept. 4. Creative Commons License 76519

"feltételezheti az elkövető, hogy az egyik kábel elmenő. Mert hát ki az a hülye, aki két párhuzamos éren visz el egy fázist A-ból B-be..."

Ezt kifejtenéd bővebben? Vagyis hogy mi az, hogy "az egyik kábel az elmenő"?

Ha megduplázod a vezetéket (abszolút lehetséges) akkor is a barnát-a barnával, kéket-kékkel - és sárgazöldet a sárgazölddel kötöd össze a végéinél - és onnantól úgy kezeled az egészet, mint ha 1 darab kábeled lenne.

Milyen veszélyt is rejteget ez magában?

.

Előzmény: neduddgi(én) (76516)
neduddgi(én) szept. 4. Creative Commons License 76518

Nekem is békebeli, precíz mechanikus sublerem van.

Évtizedeken át teljesen megfelelt, de mostmár olvasószemüvegben is alig látom rajta a finomosztást...

Asszem épp ideje lenne beruháznom egy digire.

:o))

kutyala szept. 4. Creative Commons License 76517

a konkrét ár érdekelne.

a sima vas-tolómérőben az a szimpatikus, hogy mindig megy, elromlani nemigen tud. másrészt olcsó. harmadrészt nekem kb. olyan feladatokra kellett volna eddig, hogy "mekkora lyuk van a fűrészlap közepén", "ez most 8-as vagy 10-es menetesszár" (szemre is menne, de mégis), vagy "5,5-es vagy hatos fúrószár van a kezemben". kb. erre a pontosságra van szükségem, de erre megbízhatóan. amíg megy a digitális, addig minden oké, de az embernek minél több ilyen elektromos/elektronikus kütyüje van, annál több gondot vesz a nyakába. ez pont az az eszköz, aminél erre nincs igényem.

neduddgi(én) szept. 4. Creative Commons License 76516

OFF

Csak egy fázis! De az kétszer. :o)

Az alapszitu: 100m+ hosszú, 3x2,5 kábelen vezettem delejt, és akkorát esik a fesz, hogy a gépeimet nem, vagy nem elég hatékonyan tudom használni. rferi javasolta, hogy cseréljem 3x4-re, erre kérdeztem, hogy mi lenne, ha kihúznék mellette egy 3x1,5-öst. Már csak kőccségkímélés végett... Tudná egy ugyanazt a 2,5+1,5, mint a 4m2.

"Terminátor" olvtárs aggálya nagyon is jogos és megfontolandó: ha valamikor bármiért is nem én bontom szét az érkezési oldalt, vagy ha már aggkori szenilitásban fogok szenvedni, amikor hozzá kell piszkálnom, akkor joggal (de tévesen) feltételezheti az elkövető, hogy az egyik kábel elmenő. Mert hát ki az a hülye, aki két párhuzamos éren visz el egy fázist A-ból B-be...

Illetve (ez csak most jutott eszembe), ha a fázis-vezeték 4 m2-es, akkor feltétlenül 4-esnek kell lennie a 0-nak és a földnek is? Úgy rémlik, hogy az utcáról az óráig bejövő légvezetéken nem egyforma a fázis és a nulla.

Ehhez kapcsolódó kérdésem: a jelenlegi kábelt szabadon vezettem (a kerítéshez van rögzítve...). Nem emlékszem, milyen típusú (betűkód) vezetéket kellett ehhez vennem.

Eccóval hol tudok utánanézni, hogy milyen típuskódú vezetéket kell keresnem, levegőben való vezetéshez? A neten nem találtam erre egyértelmű választ, csak erősáramúakra vonatkozó táblázatot találtam. (Ha most feltuningolom a cuccot, akkor átszerelem legalább 2,5m-es oszlopokra.)

Megint más: valamikor volt egy táblázatom, ami az egyes kábelféleségekhez tartozó fizikai adatokat tartalmazta. (Ellenállás, feszültség esés, melegedés, nyúlás, valami effélék, már nem tudom pontosan...) Most ilyet sem találok a neten, a szóbanforgó táblázat meg valami szakkönyvemben van, ami fenetudja melyik "ideiglenes" könyvtároló dobozom, ládám, szekrényem mélyén van... 

ON

Ha valaki tud ezekben tanácsot adni, akkor azt inkább az offtopikban tegye meg! Kösz! :o)

Előzmény: Paco155 (76480)
GPS szept. 4. Creative Commons License 76515

Jó a digitális - nagyon jó.

Ne dőlj be az "Aranykezű Gabibácsikank", hogy: 

"Fiam, a vas-subler az igazi. A apámnak is az volt és mégis ezredre drehálta vele a csapágyméreteket".

Öreg-szaki körökben divat leprázni a digitálist (ez valami űber-nagy szakiságot jelenthet az ő fejükben) - de amikor visszakérdez az ember, hogy mégis mi baja a digivel, erre az jön hogy "Hááátttt..... és mi van ha kifingik benne az elem?"

Például venni kell egy tartalékot 40 Ft-ért és évente ki kell cserélni.

Fasza dolog a digi-subler - pontos, kényelmes. Ráadásul még bagó-olcsó is.

.

Előzmény: kutyala (76513)
kutyala szept. 4. Creative Commons License 76514

bocs, egy kicsit lemaradtam, de ha megmondod, hogy konkrétan mihez kellene ilyen cég (szaki), egy-két kollégát meg tudok kérdezni. Egerszeg környékiek is vannak közöttük.

Előzmény: Rahed Lee (76512)
kutyala szept. 4. Creative Commons License 76513

fönn van a honlapon a tolómérő? ritkán járok lidliben, ha olcsó, elgondolkodnék rajta. bár egy sima mechanikus is kiváló lenne, az nem szokott lenni?

Előzmény: Pillanatragasz (76507)
Rahed Lee szept. 4. Creative Commons License 76512

Köszönöm, de messze vagyok (Zala). Esztergályosom van, akinek van marógépe is, csak valamiért nem akarja beüzemelni. Az ügyfeleim között van jópár fémipari cég, csak ezek túl profik, túl nagyok, nehéz bekönyörögni az én kis vackaimat.

De ha semmire sem jutok, akkor megkereslek.

Előzmény: Busmann02 (76511)
Busmann02 szept. 4. Creative Commons License 76511

ha kecskemét közeli vagy,vagy valamilyen úton idetudnád juttatni az anyagot,esztergálásban,marásban,szikraforgácsolásban tudnék segíteni.

Előzmény: Rahed Lee (76510)
Rahed Lee szept. 4. Creative Commons License 76510

Ja, meg gazdagabb lettem egy tapasztalattal :-(

Erre a tapasztalatra az előtt lett volna szükségem, mielőtt megszereztem.

Most alakíthatom át a felfogatást és a szíjtárcsát is. Nagyon sok futkosásba került, amíg ki tudtam vésetni az ékpályát. Vésőgép nem terem minden sarkon, ráadásul ez a vonal azóta bedugult. Most kezdhetem előről.

Előzmény: rferi (76509)
rferi szept. 4. Creative Commons License 76509

Jól sejtettem én azt, ahogy ránéztem a képeden arra a mocira....

Sajnálom, de legalább tisztában vagy a múlt okaival és a jövő feladatával.

Előzmény: Rahed Lee (76482)
rferi szept. 4. Creative Commons License 76508

Dehát a tolómérővel amúgysem tudnál magasba mászni! festeni sem lehet vele, minek vennéd meg a létra helyett????

:DDDD

Előzmény: Pillanatragasz (76507)
Pillanatragasz szept. 4. Creative Commons License 76507

megvettem egy  létrát,  erre nem e megjelenik megint a lidl ben a digitális tolómérő? s persze megint nincs keret rá :-(((((((((

Előzmény: kutyala (76505)
halaloszto szept. 4. Creative Commons License 76506

én is!!

Előzmény: kutyala (76505)
kutyala szept. 4. Creative Commons License 76505

Megvettem a lildlis vésőkészletet, odaadtam egy élező vállalkozónak, jövő héten beszámolok, mit mondott :)

jmedvegy szept. 3. Creative Commons License 76504

Üdv!

Egy kicsit off, de mindig az eszembe jut. Kapcsolódik ide is, meg oda is.

Az antik világba az egyszeri mérnök ember megtervezte a garázsát, jól megépítette, aztán mikor beállt, rájött, csak úgy műxik a dolog, ha elől leveri a vakolatot, hátul meg kivágja az ajtót a lökhárítóknak (Lada 1200), hogy be tudja csukni. Bár akkor még nem volt sem mobil sem FB, alighanem sztár lett volna pillanatok alatt. Így csak a környék járt a csodájára. :)

Előzmény: RepülőgépÉpítő (76499)
GPS szept. 3. Creative Commons License 76503

"Én jó pár gépet építettem már,  az elején nekem se jött ki a betervezett költségből egyik gép sem."

Ráadásul nem szoktunk olyanokat hozzászámolni, hogy a hozzávalók utáni rohangálás útiköltsége mégis mennyibe került. Mert néha rohadt sokba az is.

Sőt, az otthon már meglévő anyagok-alkatrészek sem voltak ám ingyért - még ha nem is most kell kifizetni.

Áramot, gépek amortizációját... no meg főleg a saját meló-óráinkat - azt meg végképp nem szoktuk hozzászámolni :-))))

.

Előzmény: RepülőgépÉpítő (76498)
Kamelot szept. 3. Creative Commons License 76502

Ezeknek a maróknak a megvezetés lötyögése a legnagyobb problémájuk. Ha ezt az emeléssel vagy máshogy ki tudod küszöbölni akkor jó. Különben kontraprofil marás esélytelen. A drágábbnak nincs ilyen baja.

Előzmény: Tie (76501)
Tie szept. 3. Creative Commons License 76501

Aszondod ezzel ellennék sokáig, és felesleges túlzás volna a brutálabbik háromszor ennyiért?

Szerinted ez a kisebbik elég már pl kontraprofil-maráshoz szekrényajtókhoz meg ilyesmikhez?

Előzmény: RepülőgépÉpítő (76500)
RepülőgépÉpítő szept. 3. Creative Commons License 76500

Ez már egy komolyabb gép, hasonló teljesítményűt vettem tavaly és építettem be a maróasztalba. Nagyon megéri. 

Előzmény: Tie (76494)
RepülőgépÉpítő szept. 3. Creative Commons License 76499

Talán el kéne azon is gondolkodnod, hogy ha nem fér be az autó a garázsba akkor :

1. építesz egy nagyobb garázst

2. kalapáccsal behorpasztod az autót, hogy elférjen a gép mellett

3. veszel egy kisebb autót

4. az autót kötelekkel felhúzod a mennyezetre és akkor nincs útban 

:))))))))))))))))))))

Amikor én építettem a garázsom egy 2T warnyúm volt, szépen befért a garázsba. Aztán vettem a BX-et és az nem fér be, az ajtót sem lehet becsukni. Azóta a szabad ég alatt alszik a kocsi, a garázsból meg lomtár lett :)

Előzmény: Rahed Lee (76493)
RepülőgépÉpítő szept. 3. Creative Commons License 76498

Én jó pár gépet építettem már,  az elején nekem se jött ki a betervezett költségből egyik gép sem. Azóta kicsit változtattam a tervezésen. Excel táblában szoktam megtervezni a költségeket tételesen lebontva mire lesz szükség és a netről összeszedem hozzá az árakat is. Amikor megveszek valami alkatrészt hozzá, akkor az excel táblába azt is beírom mint tényleges kiadás. Így folyamatosan látom, hol tartok a projecttel. Ezzel a módszerrel max 10% eltérés szokott lenni a tervezett és a tényleges költségek között. 

Előzmény: Rahed Lee (76488)
RepülőgépÉpítő szept. 3. Creative Commons License 76497

Új csapággyal nekem is volt ilyen tapasztalatom a szalagfűrésznél ahol mindenhova új minőségi csapágyat raktam be és a motorba is. Kis járatás után sokkal könnyebben indult a gép is és kézzel is könnyebb volt tekerni.

Előzmény: Rahed Lee (76441)
laci19791202 szept. 3. Creative Commons License 76496

Kicsi mocit nézz az autónak is maradjon hely,úgy látom műhelyépités szaga van a dolognak,vagy nem?

Előzmény: Rahed Lee (76493)
Tie szept. 3. Creative Commons License 76495

Beakciózták a nagyobbik batárt is, igaz nettó 65 helyett 59.

Előzmény: Tie (76494)
Tie szept. 3. Creative Commons License 76494

http://www.uni-max.hu/felsomaro-612-max/d/

Erről mit gondoltok? 12-es marót is tud.

Van egy kis gagyi felsőmaróm, oszt előbb-utóbb úgyis fog kelleni egy komolyabb.

Rahed Lee szept. 3. Creative Commons License 76493

Nem kell szétflexelnem, mert belefér a leendő motor. Az a bajom, hogy nincs külön műhelyem, a garázsban vagyok kénytelen elférni. Ezért minden gépem gurítható, cipelhető. Ez is úgy teveződött, hogy leemelem innen, átemelem oda, gyalulok, visszapakolom. Hát ez az opció erősen veszni látszik, mert már most 60 kg körül tartunk, ha rákerül az új motor, az asztal, a vezető, a burkolatok stb, szerintem vastagon megfutjuk a 80-at. Ezt meg emelgesse a Fekete Laci. Szóval innentől nem számít a súly, ezzel is elszámoltam magam, gördíthető állványa lesz. De a motor nem lóghat ki, mert akkor az autóm nem fér be a garázsba.

Előzmény: koopal (76490)
koopal szept. 3. Creative Commons License 76492

Akinek esetleg szorító-hiánya van, az uni-maxnál most pár kisebbet meg egy böszme nagyot elég rendesen akcióznak.

Veszek is vagy 6 db 300-ast, abból néha kifogyok.

GPS szept. 3. Creative Commons License 76491

"Én már ezért nem is tervezek előre,..."

Én viszont precízen tervezek.

És amikor kész a hajszálpontos költség-tervem - akkor az egészet megszorzom 2,2 -vel.

De még így sem sikerült soha ennyiből sem kihozzak semmit :-)))

(Egyébként én a szükséges munkaidővel is így járok mindig: amikor már összeállt a terv a fejemben (pláne a képernyőn) - onnantól az nekem már olyan, mint ha az elkészítés már csak részletkérdés lenne.

Aztán egy frászt - jól elmérem magam időben is - nem csak pénzben)

.

Előzmény: Rahed Lee (76488)
koopal szept. 3. Creative Commons License 76490

Ja, most gondoltam csak bele, hogy te állíthatóra készíted az asztalt, az enyém pedig szűk 1 mm-re fixen be van lőve, így teljes szélességben is tudok vele dolgozni, de nagyobb fogáshoz kell a nagyobb motor, szóval a jobb kihasználhatóság érdekében nem érdemes 2,2 alá menni.

Bár 250-es anyagot több mm-es fogással már áttolni sem lehet könnyű, gondolom ilyesmi nincs is tervbe véve.

Előzmény: koopal (76489)
koopal szept. 3. Creative Commons License 76489

Ha már egyszer sikerült pontosra összeállítani a vázat, minek flexelnéd szét?

Áthelyezheted a motort kívülre is, én is kénytelen voltam, mikor cserélnem kellett, még jobb is így, mert lengő talpat készítettem neki, az induláskor keletkező hirtelen terhelést kis berugózással elosztja az ékszíj, amit üzemen kívül egy mozdulattal leakasztok, így nem gond a deformálódás sem.

A régi motor egy 1,1 kW-os csúszógyűrűs, nagy nyomatékú volt, 140-es kondival, ezek szerint elég nagy a szórás ezen a téren.

Most 1,5 kW-os, valami nyírségi gyártású motor van rajta, fordulatszámot is emeltem, és simán bírja a 260-as kétkéses tengellyel.

Rahed Lee szept. 3. Creative Commons License 76488

Én már ezért nem is tervezek előre, csinálom, ahogy a zsebpénzem engedi. Csak így a vége felé már, látni vélvén a fényt az alagút végén, óvatosan elkezdtem számolgatni, hogy mennyit kell még invesztálni a projektbe, hogy végre elkészüljön. Úgy voltam, mint a gyerek, hogy hányat kell még aludni karácsonyig.

Előzmény: Paco155 (76486)
adingos szept. 3. Creative Commons License 76487

Akit érdekelhet !

Tegnap voltam Ócsán egy horganyozós cégnél. Kérdésemre elmondták az árat. Nettó súly + 5% X 150ft.

Ez egy 150x230 as méretű utánfutónál szűzen tengely,kerék,rugó, oldalfal nélkül kb 25.000ft 

Paco155 szept. 3. Creative Commons License 76486

Hát ez szomorú.  Vigasztaljon, hogy olyan költségvetést én még nem láttam saját gép építése esetén ami legalább a felével ne lépte volna túl a tervezettet. :P

adingos szept. 3. Creative Commons License 76485

HMMM. Majd fogod, ha minden össze áll, és menni fog a gyalu.

Akkor meg azt mondod, hogy de jóóóó !!

Kamelot szept. 3. Creative Commons License 76484

Egy icipicit drágább.

Előzmény: halaloszto (76392)
Rahed Lee szept. 3. Creative Commons License 76483

Hát el nem dobom az biztos, de megfelelő ajánlatért vihető.

Egy kicsit belefáradtam, de így nem maradhat. Vagy elkészül, kompromisszumok nélkül, vagy megy a háztól ebben az állapotában.

Előzmény: adingos (76481)
Rahed Lee szept. 3. Creative Commons License 76482

No urak, felszállt a füst és vele elszállt a remény is.

Elmentem a tegnap említett villanymotorász céghez. Elvittem magammal a motort is és elmondtam, hogy nagyobb indítónyomaték kellene, milyen megoldást tudnának ajánlani. Megkérdezte az úr, hogy mit szeretnék hajtani vele. Mondtam, hogy egy 250-es gyalugépet. Rendes volt, mert nem akart megalázni, ezért nem röhögött fel hangosan, pedig láttam rajta, hogy belülről nagyon feszegeti az érzés. Csak annyit kérdezett csendesen: "250-es gyalugépet, ezzel??"Aztán amikor látta rajtam, hogy nem vagyok teljesen reménytelen eset, akkor elkezdtünk beszélgetni.

Gyorsan lefektettük az alapokat:

1. Ez a motor az adattáblán feltüntetett 1600W felvett teljesítmény ellenére, a vasmag méretéből ítélve, kb. 600W tengelyteljesítményre képes, esetleg 750W, de az már nagyon valószínűtlen.

2. Rakhatok én erre akármilyen kondenzátort, egy nyomógombos indítókondival kiegészítve, esetleg egy kicsit jobban tolna alulról, de örüljek, hogy üresen elforgatta a késtengelyt. Gyalulni biztosan nem tudnék vele.

3. Egy 300-as gyaugéphez ők minimum 2.2 KW-os motort szoktak adni, az én 250-esemhez min. 1.5 KW kell és mindez tengelyen. Egy ekkora vasmaggal ez lehetetlen.

Javasolt megoldások:

1. veszek használtan egy 2.2 KW körüli 3 fázisú motort, lehet rossz is. Egy ilyen motorból ők tudnak áttekercseléssel kb. 1.5-1.6 KW-os egyfázisút csinálni. Ha át van tekercselve, az az igazi, mert akkor nagyobb nyomatékot tudnak csinálni, mintha csak átkötik. Ha nem leégett motort veszek, akkor azt is simán át tudják kötni, de az nem lesz olyan erős. Hosszasan magyarázta az egy- és háromfázisú forgórészek közötti különbséget, az eltérő ötvözeteket, mutogatott mindenféle alkatrészeket. Néha már elvesztettem a fonalat, de konklúzió az lett, hogy összeadta, hogy veszek egy valamilyen motort, ők áttekerik, raknak rá üzemi és indító kondit is, nyomógombot, kábelt, dobozt. Ez kijött 28.000 Ft körüli összegre, ami még nem tartalmazta a donor motor beszerzési árát.

2. Körülnézett a polcon és talált egy nekem való, 1 fázisú, 1.8 KW-os szép, új, olasz motort. Ez nettó 33 ezer lenne, tudna kínait is rendelni 31 ropiért. A kínait is bátran ajánlja, mert ezt egy magyar cég gyártatja, saját minőségellenőrzés mellett, nem a bolhapiacos kategória.

Leméregettük a motort és a méretek alapján úgy áll a dolog, hogy beleférne a gépvázba, nem kellene szétflexelnem. De ez a plusz kiadás kicsit megrogyasztaná a projekt tervezett költségvetését.

Hát nem verem a seggemet a földhöz féktelen jókedvemben.

adingos szept. 3. Creative Commons License 76481

Szép napot Mindenkinek. Egyenlőre elfoglalt vagyok a melómmal, de agyalok a gyalun. gyűjtünk egy kis erőt, és meglátjuk mivé alakul. rendes képeket a régi fás szalagról, a hétvégén teszek fel majd.

Látom rahed ly, csak nem dobod el a gyalut.  :-))) Na majd veszek akkor másikat, valami kókány használt szart ! Csak legyen rá lééééé !!!  Most kell ki köhögnöm 88ezret a vizsgámra.

De nem adom fel!

Igen, én is abban töröm a kobakom, h ezt a 3kw 3f motort le szedem, és kerítek rá valami 230V 1f mocit. 

Paco155 szept. 3. Creative Commons License 76480

Öööö.... aki 3 fázist fogdos az gondolom tisztában van vele, hogy a nevéből adódóan mindhárom derót fázis. :)  

Abban maximálisan egyetértek, hogy erősen ügyelni kell arra, hogy ne keveredjenek a vezetékek, mert még messze van karácsony, nincs szükség csillagszóróra. :)

Előzmény: halaloszto (76479)
halaloszto szept. 3. Creative Commons License 76479

1. rohadtul figyelj rá, hogy kit kivel csavarsz össze :-)

2. címkézd fel rendesen. nem szabálytalan, de veszélyes. leírom miért.

hurkot csinálsz, háztartási méretben nem szokás. az áram mindig "jön" valahonnan és megy valahová. ha egy kötést valaki szétbont, feltételezi hogy az egyiken jött a menkű, az továbbra is ráz, a másikon viszont ment, ergo a szétkötés után az üres, fogdosható. na ez egy nem ilyen kötés lesz.

Vajk

Előzmény: neduddgi(én) (76477)
Paco155 szept. 3. Creative Commons License 76478

A párhuzamosan kötött ellenállások eredője kisebb mint bármelyiké egyénileg.   Szóval csak javulni fog. 

Előzmény: neduddgi(én) (76477)
neduddgi(én) szept. 3. Creative Commons License 76477

Ha a meglévő 3x2,5-ös mellé kihúznék egy 3x1,5-öst, és persze indulásnál/érkezésnél összesodornám a kábeleket, akkor mennyit vesz le az ellenállás?

Egyáltalán lehet ilyet csinálni?

Előzmény: rferi (76383)
halaloszto szept. 3. Creative Commons License 76476

ez a méretezés szerintem a 3f motor 1f-ről üzemeltetésére vonatkozik. a kurrens eset viszont egy direkt 1f segédfázisos motor. aminek a gyártója ráírta az adattáblájára hogy 16uF üzemi kondi kell a segédfázis tekercsére. 

Vajk

Előzmény: laci19791202 (76466)
rferi szept. 3. Creative Commons License 76475

Ezek az értékek ott jók, ahol a három fázisú mocit kondizva járatod egy fázisról.

Ide sok lesz!

409 szept. 3. Creative Commons License 76474

"Szerintem állandó üzeminek nem kell 50-60 mikró,"

Hajlandó vagyok a kompromisszumra, legyen 30mikró!  :-)

(van itt nekem egy orosz egyengetőm, olyan barkács masina, 1kW-os motorral, és vagy 12 kondi van rajta, úgy 80mikróval összesen. Két évtizede használom, gond nélkül. Gondolom nem eredi ez a felállás, de hozzá már így került)

Előzmény: rferi (76455)
joevagyok68 szept. 3. Creative Commons License 76473

Köszönöm !

Akkor "koptatom" egy picit !  :-)

Előzmény: GPS (76472)
GPS szept. 3. Creative Commons License 76472

Valamennyit szabad neki szikrázni - pláne amikor zsír-új. Használni kell, hogy kopjanak be a kefék a helyükre - és minden okés lesz.

Persze, nem arra gondolok, hogy az rendben lenne, hogy körkörös lángcsóvát húzhat a kollektoron - de még arra sem, hogy hangos kisülés-hangot adjon, 200 fokos ózonszag kíséretében.

De egy kis szikrázás az természetes - semmi gond vele.

Direkt megnéztem most az enyémet - az elején ez is szikravetizet - de már elhagyta - max a gyors, fékezős-leállásnál dob egy kis szikrát.

De ismétlem - az elején az enyém is szikrázott - elég jól láthatóan viszont.

Előzmény: joevagyok68 (76470)
rferi szept. 3. Creative Commons License 76471

Az újak nem olajosak, hanem öngyógyuló műanyagfóliásak.

Az öngyógyulást úgy kell elképzelni, hogy mikor átüt a fólián, az megolvad, és elpárologtatja magát, a fegyverzettel együtt, így a zárlatot is megszünteti.

Csak kapacitásvesztése lesz.

Ha ez sokszor előfordul, elfogy belőle a kapacitás.

Sokszor látni mostanában ezeket az olasz motorkondikat úgy tönkremenve, hogy az oldala kipúposodott.

Na azoknál már ez az öngyógyulás a végső utáni fázisba jutott, összeolvadt benne minden műanyagfólia, ami csak létezett, és kifújta az oldalát is.

Előzmény: GPS (76456)
joevagyok68 szept. 3. Creative Commons License 76470

A nagy "kondenzátoroskodásba" elsikkadt a kérdésem...

De tényleg érdekelne a dolog..Vasárnap én is vettem 1 parkside-ot.

És mintha a kelleténél jobban "szikrázna"...majdnem úgy , mint  a 15 éves B&D fúróm eredeti szénkefével...

Bár nem tudom mekkora is a "kelleténél" tulajdonképpen ..  :-)

Ezek a lidlis parkside csavarozók mennyire "szikráznak" /"szikrázhatnak" 1 általán ?

(mármint a motor elinduláskor )

Kell-lehet-szabad-e neki ?

laci19791202 szept. 3. Creative Commons License 76469

Természetesen mérni lenne jó,de igy sem lehet baj ha az érték alatt maradunk.Egyépként mai világba nemsok olyan bolt van ahol ilyenre lehetőség van.

Előzmény: pajaci (76468)
pajaci szept. 3. Creative Commons License 76468

Amúgy meg jobb helyeken bemegy az ember a villanyos boltba, és megbeszéli az eladóval hogy kifizet több típust, de ami nem kell majd visszaviszi.

pajaci szept. 3. Creative Commons License 76467

Na az ilyen ökölszabályos szakiktól mentsen meg az isten. Én inkább kimérem.

laci19791202 szept. 3. Creative Commons License 76466

Hülyeség megvetetni több db inditó kondit Rahed Lee-vel.

Motorok kondizásánál két ökölszabály létezik, a kondenzátor értékének kiszámításához: folyamatos üzemi kondenzátor esetén 5μF 100W-hoz, illetve indítókondenzátor esetén 20μF 100W-hoz.

Ha ez érték alatt maradunk,vagy csak megközelitsük akkor nem lehet gond.

Jelen esetben 320 mikrós kondi kellene,ha nem is 160/200 de egy 120/160-as konditól annak a motornak az ég egy adta világon semmi baja nem lesz!!

Tehát ráhajint az ember egy ilyet http://heilmann.hu/spd/3244/Kondenzator-EL-330-V-125---160-mF-indito 1600 ft ér egy nyomógombal és jónapot.

d_feco szept. 3. Creative Commons License 76465

A kondenzátoros témával kapcsolatban... Itt minálunk felé járva elvihető pár kilóra való 10uF/500V békebeli fóliakondi (asszem 24 dirib - de tíz felett van, azaz egy biztos). Ha a lentebb tárgyalt motor ügyében használható, akkor az ár megegyezés tárgya lehet, ami egy-két üveg sör, vagy valami engem is érdeklő izé, miskulancia vagy hogyishívják... Feltéve ha Kalocsa környékén jár az érdeklődő.

Rahed Lee szept. 3. Creative Commons License 76464

Ez sajnos így van. Régen megoldották pl. a vákuumcsöveknél, hogy a legkisebb tűréssel válogatott csövek kaptak "katonai" minősítést, a nagyobb szórással válogatott lett az "ipari", ezek mentek a gyárakba és a maradék, a lakossági felhasználásra szánva ment a szervizekbe, meg a rádió-és hangszerbolt hálózatba. Azok sem voltak rosszak, csak nem voltak párba, quad-ba válogatva. Még a mai napig fellelhetők ilyen raktáron maradt katonai szériák. Nekem csöves hifi rendszerem van, nem régen tudtam venni bele egy teljesen új katonai csőszettet. 12 db EL84-es végfok-cső. Akitől vettem, rendelkezik spec. csővizsgáló mérőműszerrel, eladás előtt végigmérte az én tucat csövemet, nekem 2x6 db egyforma kellett volna. 14 csövet mért meg, abból 12 tök egyforma értékeket produkált, kb. 40 év eltelével is. Pedig nem volt ilyen korszerű technika.

Előzmény: halaloszto (76463)
halaloszto szept. 3. Creative Commons License 76463

dehogy, az már szinte csak a hab a tortán

Régen mi volt a fontos:

- egyáltalán legyártható legyen

- épeszű áron beszerezhető anyagokból legyen

- legyen magas a kihozatal, mert esélytelen minden példányt tesztelni

Most?

- minnél kevesebb anyag kelljen hozzá

- ugyanígy legyen minnél kisebb

- ha százból kettő már a szalagon elromlik az se baj, a robotok kiválogatják szívesen

- legyen nagyon olcsóóó

És ez nem is a világ változása miatt van. Kicsit a fogyasztói társadalomnak nevezett dolog is persze, de főleg az hogy az elektronika mint olyan a spéci csúcstechnikából hétköznapi fogyasztási cikké változott, mint a fonottkalács. Amíg 100 autó volt az országban, biztos lehetsz benne hogy a lehető legjobb, legválogatottabb (fa) anyagból készült a kereke. Amint évi egy millió felnit kell csinálj, keresni fogod mi az a lehető legalja anyag, amiből még megcsinálható.

Vajk

Előzmény: pajaci (76462)
pajaci szept. 3. Creative Commons License 76462

Tervezett avultatás.

Előzmény: halaloszto (76461)
halaloszto szept. 3. Creative Commons License 76461

azok a 30 évvel ezelőtti kondik azonos kapac és fesz mellett 5ször akkorák mint a mostaniak. másra optimalizálnak manapság

Vajk

Előzmény: GPS (76459)
pajaci szept. 3. Creative Commons License 76460

Újabban a kondiknál megadják hogy pld. 85C fokon 2000óra amíg megőrzi az eredeti kapacitását. (valahány % csökkenés mellett)

Számítógépekben és sok más elektronikus készülékben is úgymond kiszáradnak a kondik (ahogy Vajk is mondja) és ettől leáll a készülék működése. Általában csak a kondenzátorok cseréjével javíthatóak ezek. Ilyen javításkor illdomos kicserélni az összes olyan kondit, ami várhatóan ilyen sorsra fog jutni.

GPS szept. 3. Creative Commons License 76459

Kiszárad?

Én meg azt hittem, hogy ez csak az 50-es évek technogiájának a nyalánksága volt - és hogy azóta fejlődtek már annyit, hogy kiszáradás-mentes olajkondikat gyártsanak.

Elektrolitban azért érződik a fejlődés - 30 éves TV-k mennek éjjel nappal itt-ott - és valahogy mégis bírják bennük az elkók.

.

Előzmény: halaloszto (76457)
Rahed Lee szept. 3. Creative Commons License 76458

Szorulása biztosan nincs, mert kézzel könnyen forgatható a 20 kilója ellenére is. És langyos volt csak a járatás után.

Előzmény: GPS (76453)
halaloszto szept. 3. Creative Commons License 76457

kiszárad.

Vajk

GPS szept. 3. Creative Commons License 76456

Hova a francba tud elfogyni egy olajkondi kapacitása?

Vagy ezek már valami elktrolitikus ÁC szélhámosságok?

Előzmény: rferi (76454)
rferi szept. 3. Creative Commons License 76455

Szerintem állandó üzeminek nem kell 50-60 mikró, le fogja égetni vele azt a tekercset, amire a kondi megy.

Állandóra ez a 16 körüli érték ekkora motornál a szokásos, de indításhoz egy 100 mikró mellényomógombozva télleg jó lehet

Előzmény: 409 (76436)
rferi szept. 3. Creative Commons License 76454

Ahogy látom 16 mikró  kondi kell rá.

Ha kell, tudok adni két darab 8 mikrós állandó üzeműt, még régi békebeli magyart, használatlant, az nem szokott úgy tönkremenni mint a mostani olaszok, hogy csökkenő kapacitással éli az életét, amíg annyira el nem fogy a kapac belőle, hogy már télleg nem indul el a motor üresen sem.

Előzmény: Rahed Lee (76421)
GPS szept. 3. Creative Commons License 76453

Ha értékelhető  "szorulása van" a csapágynak - az már 2-3 perc járás után is jelentkezik - ha másképp nem, hát langyosodik kissé.

Kézzel mindenképp érzékelhető.

.

Előzmény: Rahed Lee (76451)
pajaci szept. 3. Creative Commons License 76452

Sajnos sok cégnél ez úgy megy, hogy rádobunk rutinból egy kondit ami kéznél van, oszt ha megy vele akkor jó napot. Nem hiszem hogy sok helyen méregetnék az áramokat.

Előzmény: Rahed Lee (76445)
Rahed Lee szept. 3. Creative Commons License 76451

Hűű de balfasz vagyok, bocs skacok de elírtam a mérési eredményeket!

Az indításkor a feszültség csak 209-210 V-ra esett vissza a 234-ről, nem 110-re!!. Elnézést a fals infóért.

Mivel a motoron nincs még fent a burkolat, ezért a ventillátor nem tudja hűteni, emiatt nem akartam sokáig járatni. Így azért elég meleg volt a motor. A csapágyak melegedését is vizsgálgattam, de 2-2 perc üzemidő nem elegendő a hiteles adatokhoz. A finombeállítással elég sokat szórakoztam, kellett hézagolni a csapágyházat, de ezt gondolom majd némi üzemidő után esedékes felülvizsgálni.

GPS szept. 3. Creative Commons License 76450

A több mint 120 V-os feszültségesés a motor kapcsaiig nekem is brutál-soknak tűnik.

.

Előzmény: halaloszto (76448)
GPS szept. 3. Creative Commons License 76449

Rahedli kolléga helyében én is hagytam volna járni vagy 10 percet - ha már sikerült felpörgetni.

És megvizsgáltam volna a motor+csapágyházak hőmérsékletét.

Az esetleges csapágy-melegedés sokat elmond az indítónyomaték-igényről, ez tény.

.

Előzmény: drRamaty (76447)
halaloszto szept. 3. Creative Commons License 76448

" Ezt túl lehet méretezni, okozhat valami kárt?

a pénztárcádnak. ezek a kondik nem olcsók. és van üzemi, meg indító. utóbbi olcsóbb de nem bírja a huzamos melót. lehet többet parallel kötni, szóval elsőre vehetsz kisebbet és ha kevés veszel még hozzá. és mivel az indító olcsó, én azt vennék meg egy nyomógombot. hosszútávon meg esetleg valami indítórelét.

az az indítási helyzet, amikor a kapocsfesz 110V, az áram meg 20A korül (ha percen belül verte a 10A automatát) ugye azt jenti hogy hűtés nélkül ment bele 2200W. (kb) nem csoda ha izzadt. a másik vicces következtetés, hogy a másik 2200W a hosszabbítódat meg a hálózatodat fűtötte!!

kis szamolás azt mondja a hálózatod 5.5ohm a motorig. az azért elég sok. vagy nagyon nagy a távolság az oszloptól, vagy nagyon béna szakaszok is vannak, vagy valahol lassan szenesedik egy kötés.

Vajk

drRamaty szept. 3. Creative Commons License 76447

"Úgy vélem, hogy a totál szűz csapágyaknak elég volt ennyi járatás, hogy beálljanak egy kicsit, "

Valószínű ez is bejátszott. Elfelejtettem mondani, pedig nekem is volt már ilyen esetem. Mind a két felújított gyalugépem új csapágyakat kapott, és akkor figyeltem meg ezt. Nálam mondjuk nem az volt a gond, hogy a 3 fázisú bika motorok nem bírják forgatni, hanem az hogy melegedett. Járatással és a csapágyházak finom állításával ez megszűnt.

Javaslom Neked is, ha majd végre pörög, akkor figyeld a csapágyház melegedését. A csapágyház leszorításának finom korrigálásával(esetleg hézagolással is) be lehet állítani. Mert hiába szuper pontos a sík, a hegesztés és a csapágy is önbeálló, finoman még hangolni kell.

GPS szept. 3. Creative Commons License 76446

Én is azt mondom, vegyél vagy 2 félét legalább (mondjuk 50+100 -at, ahogy a kolléga is javasolta) , sőt még bejátszhatsz a már létező 16-osoddal is.

(pl. sorba kötöd az 50est a 16-al és kapsz egy köztes értéket, amit párhuzamba köthetsz a 100-assal - szóval ilyesmik)

Szerintem a legkisebb értéket hagyd bent véglegesre - amivel a motor még biztonságosan beindul.

Túl-kondizni nincs értelme és még káros is lehet.

.

Rahed Lee szept. 3. Creative Commons License 76445

Azt hiszem maradok az eredeti elképzelésnél, elviszem a motoros céghez, elmondom, hogy mi az igény, aztán ők rakjanak rá akkora kondit amekkorát kell. Még a végén elfüstölöm a motort a nagy kísérletezgetésben, vagy agyoncsapatom magam. Annyira nem értek hozzá. Mindazonáltal nem kizárt, hogy a javuló helyzet ellenére mégis veszek rá egy rendes, hűtőbordás, zárt motort. Megingott a bizodalmam ebben a motorban.

Előzmény: pajaci (76442)
joevagyok68 szept. 3. Creative Commons License 76444

Neked ez a codálatos csavarozó mennyire "szikrázik" ...mármint a motor ? :-) 

Induláskor-működés közben ?

Egy újnak szabad-lehet-kell-é 1általán ?

Mert az enyém igen .

Előzmény: Busmann02 (76443)
Busmann02 szept. 3. Creative Commons License 76443

Íne a kis Parkside gép töltöje.

Jólemlékeztem h 4 félét jelez... zölden világít ha  bevan dugva és nincs benne aksi,valamint szintén zöldet ha az akksi tele van.

Pirosan világít amikor tölt, pirosan és zölden villog ha az akksi halott,illetve piros és zöld együtt világít ha 0 Cº alatt illetve 45Cº felett érzékeli az aksit... 

:)

pajaci szept. 3. Creative Commons License 76442

Ha túl nagy, akkor megnő üresjáratban is az áramfelvétel, melegedni fog a motor. Mérni kellene különféle kondiknál az áramot, és közben nézni a nyomatékot. Vennék egy 50, és egy 100mikrósat is, azokkal lehetne 50, 100, 150 lépcsőkben tesztelni. ha még egy 25-öst is veszel, akkor meg még pontosabban be lehet lőni.

Rahed Lee szept. 3. Creative Commons License 76441

Ne cikizzetek, mondtam tegnap is, hogy cserélek rajta kondit. De éjszaka hol vettem volna :-)

Este agyaltam, ma reggel ténykedtem:

Első lépésként mértem feszt. Direkt a gyengébb, a garázs hálózatán teszteltem. Alapon a hálózat: 234V. Minden rásegítés nélkül rádugtam a motort, a műszert közvetlenül a motor betáp kábeleire csatlakoztattam. Indításkor 110V-ra esett vissza és egy kis idő múlva megint leverte a 10A-es automatát. Utána gondoltam egyet és megint elővettem az öreg Black&Deckert, hogy mint segédfázis vegyen részt a munkálatokban. Felpörgettem a Blekivel, majd a még vígan pörgő gépet rádugtam a hálózatra. Innen már szépen felállt a rendszer, felpörgött üzemi fordulatra. Járattam 1-2 percig, majd megpróbáltam újraindítani rásegítés nélkül. Meglepetésemre elindult és ismét felpörgött, minden külső behatás nélkül. Úgy vélem, hogy a totál szűz csapágyaknak elég volt ennyi járatás, hogy beálljanak egy kicsit, mert kézzel forgatva is érezhetően könnyebben forgott a késtengely. Tehát nem sok plusz indítónyomaték kellene a biztonságos indításhoz, szerintem ennyit bőven hoz az új kondi. Hazafelé menet veszek egyet. Mekkora legyen, 160 mikrós? Ezt túl lehet méretezni, okozhat valami kárt?

Előzmény: pajaci (76437)
GPS szept. 3. Creative Commons License 76440

Kompresszoron, 1,5 kW-os motornál - 180 mikrót láttam.
Igaz, még 6 bar-on is indult - lefúvószelep vagy egyéb indítási-trükkök nélkül is.

.

laci19791202 szept. 3. Creative Commons License 76439

Erről beszéltem,de mehet oda nyugodtan a 160/200 mikrós is.

409 szept. 3. Creative Commons License 76438

Ja, tudom, nekem se fogja..... :-/

Előzmény: pajaci (76437)
pajaci szept. 2. Creative Commons License 76437

Nekem nem akarja elhinni hogy a kondi a ludas. Pár száz wattos motorokon van ekkora.

409 szept. 2. Creative Commons License 76436

Azzal az adattábla szerinti 16mikrós kondival sosem fog ebben a felállásban elindulni!!

Kellene oda úgy 50-60mikrós, plusz egy ~120-140mikrós indító, akár egy nyomógombbal. (szerintem)

Előzmény: Rahed Lee (76435)
Rahed Lee szept. 2. Creative Commons License 76435

Kipróbálom ezt a kondicserét

Előzmény: laci19791202 (76433)
laci19791202 szept. 2. Creative Commons License 76434

Pl el tudnám képzelni egy korongcsiszolóhoz!

laci19791202 szept. 2. Creative Commons License 76433

Nem lehet az a 1.6kw-os motor olyan gyáva,csak azt nem terhelt inditásra tervezték,ágapritónál max 1kg os súlyt tudok elképzelni amit el kell hogy inditson,szóval arra a motorra ha tennél egy minimum 160 mikrós kondit akkor sok sok dolgot el tudna az inditani!

Rahed Lee szept. 2. Creative Commons License 76432

Ja, csak én nem járok lomizni Burgerlandba, akik meg járnak és hazahozzák a bolhapiacra, azok már nem ingyen kínálják :-)

Előzmény: pajaci (76431)
pajaci szept. 2. Creative Commons License 76431

De amit az osztrákok kidobnak, az meg ingyen van.

Előzmény: Rahed Lee (76430)
Rahed Lee szept. 2. Creative Commons License 76430

Ez tetszik, de mifelénk (nyugat-dunántúl) ritka az ukrán.

Előzmény: hobbitasztalos (76429)
hobbitasztalos szept. 2. Creative Commons License 76429

Előzmény: hobbitasztalos (76428)
hobbitasztalos szept. 2. Creative Commons License 76428

Ha más nem, egy másfél kilós ukrán kockamotor biztos befér a vázba. 25e a KGST-piacon,és talán alkudni is lehet.Szombaton néztem ,mikor csiszolóvásznat vettem a készülő gépemre.50 méteres tekercset 6 ezerért.

Előzmény: Rahed Lee (76416)
Rahed Lee szept. 2. Creative Commons License 76427

Ha a porvédelemre gondolsz, azzal nyitott kaput döngetsz :-)

Van ennek a motornak egy gyári burkolata is, az kell a hűtés miatt, hogy a ventillátor keltette légáramlat oda menjen, ahová kell. Ennek a légbeszívó nyílásait terveztem azzal a ritka szövésű légszűrő szivaccsal befedni. Továbbá az egész gépváz burkolva lesz, levegőt csak alulról szívna, kifelé meg az ékszíjnál fújna, a burkolaton kialakított perforált lemezen át. Ráadásul nálam minden gép porelszívóra kötve működik csak, nagy por nincs a légtérben.

Előzmény: Paco155 (76426)
Paco155 szept. 2. Creative Commons License 76426

Hihi, ha az az IP 00 az amire én gondolok akkor nem ártana ha körbetekernéd valami pollenszűrő szövettel vagy hasonlóval ami a levegőt még átengedi, de a többit nem.  Különben rövid életű lesz....

halaloszto szept. 2. Creative Commons License 76425

nem mai gyerek!

Rahed Lee szept. 2. Creative Commons License 76424

Ahogy írtam, megfogadom, csak elviszem a szakikhoz, vizsgálják ki ők, hátha van egyéb kehéje is.

Előzmény: pajaci (76422)
RepülőgépÉpítő szept. 2. Creative Commons License 76423

Először én is azzal kezdeném, hogy a hálózatot megmérném terhelt állapotban. Jobb tudni, hogy mégse ott van a baj. Ez meg még pénzbe sem kerül :) 

A második lépés az lenne, hogy a kondikat ellenőriztetném illetve a motorhoz megfelelőt vennék. Ez se nagy költség még. 

Ha ezek után sem javul meg akkor jöhet a motor csere. 

Nekem is van egy ipari elszívóm, de tervezem, hogy építek még egyet centrifugál forgács leválasztóval. Egy 2 sebességes mosógép motorom van erre a célra. 

Előzmény: Rahed Lee (76416)
pajaci szept. 2. Creative Commons License 76422

Leírom még egyszer. KONDENZÁTOR

Rahed Lee szept. 2. Creative Commons License 76421

Ez lenne az adattábla:

Előzmény: hobbitasztalos (76415)
RepülőgépÉpítő szept. 2. Creative Commons License 76420

Én is rendeltem már tőlük többször, nagyon profi szalagokat csinálnak, de minimum 10mm-es szalagot tudnak csak élezni. Idén az áraik egy kicsit megugrottak, de ez még így is elfogadható.

Előzmény: Rahed Lee (76411)
Rahed Lee szept. 2. Creative Commons License 76419

Egy tárcsa volt rajta, amin kések voltak. Ágat nem aprítottam vele, szétszedtem izibe, amint hozzám került.

Előzmény: kukucs33 (76417)
Rahed Lee szept. 2. Creative Commons License 76418

Persze, ez is bent lehet a pakliban, de ekkorát csak nem hazudhatnak, hogy az adattábla ellenére egy ilyen böszme motor gyengébb, mint egy akkumulátoros fúrógép. Nem kínai, egy német gyártmányú motorról van szó.

Előzmény: hobbitasztalos (76415)
kukucs33 szept. 2. Creative Commons License 76417

Az ágaprító amiben eredetileg volt, az késes, vagy maróhengeres volt? Mert nekem egy maróhengeres van, annak hangja alig valami, nem tudom mennyit pöröghet, meg le is lehet áttételezve rendesen, de egy ~4 cm-es átmérőjű ággal a gépet fel lehet emelni és húzza rá magát szép komótosan, olyan ereje van.

Valamire jó lesz még az a motor, úgy érzem ;-)

Előzmény: Rahed Lee (76414)
Rahed Lee szept. 2. Creative Commons License 76416

Van már forgácselszívóm :-)

De szerintem konkrétan ezzel a motorral lehet valami. Ha az akksis fúrógép és a mezei 600W-os drótos is megtekerte a gyalut, akkor nem hiszem el, hogy egy ilyen nehéz, majd 15 kilós, 1600W-os motor ne tudná felpörgetni.  Azt hiszem elviszem a villanymotorászokhoz, hogy nézzék meg. Lehet, hogy valóban csak a kondi a bibi, de ők majd raknak rá olyant ami kell rá, ha tényleg az a baja. Ha meg nincs más baja, mint hogy eredendően szar, akkor legalább nem kísérletezgetek, vásárolgatok alkatrészeket habókra.

Nem a sóherkedés okán, de még is csak az lenne a legjobb, ha ez a motor maradhatna, mert e köré terveztem, építettem az egész vázat. Egy más méretű, felfogatású motorhoz mindent át kellene alakítanom. Flexelhetem szét az egészet :-(

Itt látható, hogy mennyi helyem maradt csak. A motor fölött el kellene férnie a forgácselszívó burkolatnak is. Egy testesebb motorház borítana mindent. Persze, ha tényleg nem menthető a jelenlegi, akkor bevállalom, de könnyebb lenne az életem, ha kiderülne, hogy valami javítható hiba okozná ezt a gyengeséget.

Előzmény: RepülőgépÉpítő (76412)
hobbitasztalos szept. 2. Creative Commons License 76415

Szerintem a motor teljesítménye költői túlzás :-) Néztem már én is meglepődve hasonló fűnyírómotorra :hogy hol van ebben az a sok ló meg lóerő.Köszörűre esetleg felhasználható ,fűrészt élezni szerintem... 

Előzmény: Rahed Lee (76414)
Rahed Lee szept. 2. Creative Commons License 76414

Játszik 1700W-os indukciós és 1800-as kefés motor is a csapatban. Rendesen működnek.

Előzmény: halaloszto (76408)
pajaci szept. 2. Creative Commons License 76413

Nem tudom milyen fordulatúra tudják, illetve lehet áttekerni, ehhez nem értek de megkérdezem.

Előzmény: halaloszto (76409)
RepülőgépÉpítő szept. 2. Creative Commons License 76412

Először is gratulálok :)
"3. Ez az ajándékba kapott motor max. ventilátornak való. Kivágom a francba." Ne vágd ki, ventilátornak pont jó lesz például egy forgácselszívó géphez. :)

Előzmény: Rahed Lee (76393)
Rahed Lee szept. 2. Creative Commons License 76411

Én rendeltem már tőlük:

http://www.a-lapkft.hu/

Nagyon korrekt csapat, és a méretre gyártott fűrésszalagok is tökéletesek. Postán is elküldik akárhová.

Előzmény: b_istvan (76405)
hobbitasztalos szept. 2. Creative Commons License 76410

Inkább ezt ,/ha úgyis veszel egy tuti motort a szalagfűrészre.Megcsinálod a motortartót cserélhetősre ,és ha vastagolsz rálököd erre./http://olx.hu/hirdetes/vastagsagi-gyalugep-ID2wnC1.html#eddf2e2af6

Előzmény: adingos (76326)
halaloszto szept. 2. Creative Commons License 76409

még mindig érdekel! mondjuk nekem az igazi a 2800-as fordulatú lenne.

Vajk

Előzmény: pajaci (76403)
halaloszto szept. 2. Creative Commons License 76408

és aszinkron motorja van vagy kefés?? a keféseknek leesik tőle a fordulatszáma arányosan (tehát mondjuk 10-12%-ot) és kész. az aszinkron viszont nem tud normálisan működni a névlegestől eltérő fordulatszámon. (vannak kivételek, pl a ventillátor, szivattyú ahol a nyomatékigény együtt csökken a fordulatszámmal, de a faipari gépek nem ilyenek)

Vajk

Előzmény: Rahed Lee (76406)
pajaci szept. 2. Creative Commons License 76407

Hogy ajánljunk valakit, amikor azt se közölted hogy az ország melyik részén élsz.

Előzmény: b_istvan (76405)
Rahed Lee szept. 2. Creative Commons License 76406

Ezt értem, de akkor a többi gépem miért megy minden gond nélkül ugyanerről a hálózatról? Van amelyik még ennél is nagyobb teljesítmény felvételű és nem erőlködik, nem füstöl.

Előzmény: halaloszto (76402)
b_istvan szept. 2. Creative Commons License 76405

Köszönet "pajaci"

Valójában egy bejáratott forrásra gondoltam.

Bár ez is bejöhet.

Istvan

Előzmény: pajaci (76391)
pajaci szept. 2. Creative Commons License 76404

Már többször mondták hogy cseréld ki a kondit.

pajaci szept. 2. Creative Commons License 76403

Van két darab háromfázisú 2.2kw-os 1440 fordulatú rossz evig motorom. Annó átakartam tekertetni ezeket 220-ra, de közben sikerült bekötnöm a három fázist. Anno azt mondták hogy ezekből tökéletes egyfázisút tudnak csinálni. Majd rákérdezek a cégnél hogy is van ez pontosan.

Előzmény: halaloszto (76399)
halaloszto szept. 2. Creative Commons License 76402

nem. hogy a hálózat nem az igazi. egy 1.5mm2 20 méteres hosszabbítón egész sok fesz eshet. az ilyen motorok alap tönkremenetele hogy nem kap elég feszt. ettől azonos nyomatékhoz több slip kell mint normálisan, amitől a forgórész sokkal jobban melegszik mint tervezték, és fűti az állórészt. plusz az áram is megnő. teljes bizonyosságnak csak tennék egy voltmérőt a konnektorba közvetlen a motor dugesza mellé, és nézném mennyi a volt mikozben a motor küzd.

Vajk

Előzmény: Rahed Lee (76401)
Rahed Lee szept. 2. Creative Commons License 76401

Ez úgy értendő, hogy valami gebasz van a motoron belül?

Előzmény: halaloszto (76400)
halaloszto szept. 2. Creative Commons License 76400

"Egyre gyorsabban, de nem tudott kipörögni. Hagytam, hogy erőt gyűjtsön, de ahelyett, hogy összekapta volna magát, szépen sumákban nekilátott füstölni. "

Ez erősen arra utal hogy nem kapott 230Voltot.

halaloszto szept. 2. Creative Commons License 76399

igen!

Előzmény: pajaci (76398)
pajaci szept. 2. Creative Commons License 76398

Komolyan érdekel?

Rahed Lee szept. 2. Creative Commons License 76397

Jó, de előbb bizonyítékot kellett szereznem. Csak úgy habókra nem baszogatom ki a motorokat az ablakon, mert többen állítják, hogy vegyek bátran egy újat, az biztosan jó lesz.

Most már tudom, hogy jó lesz :-)

...az új

Előzmény: GPS (76395)
Rahed Lee szept. 2. Creative Commons License 76396

Én is azt tapasztaltam, hogy a dedikáltan 1 fázisú 2KW feletti motorokat annyiért kínálják, mint az újakat. Ma is láttam egyet, bár újnak hirdette a gazda a 3KW-os, konyaszéken fotózott motort, 50 ezret kért érte. Bruttó ennyiért kapok szaküzletben számlára, garanciával vadi újat is. És ha ismerős helyen veszem, akkor még az áfát is megúszhatom :-)

Háromfázisú motorokból sokkal nagyobb a kínálat, de ezek legtöbbjét hiába lehet egyfázisra is bekötni, akkor az a teljesítmény már közel nem az a teljesítmény. Majdnem harmadával számolhatunk csak.

GPS szept. 2. Creative Commons License 76395

Úgy a bejegyzésed felénél azt mormogtam itt magamban, hogy:

"Ez az ember mikor kúrja már ki a pitsába azt az ótvar, semmirekellő hulladék motorját?"

Az írásod végén viszont elégedetten tapasztaltam, hogy: "Most!" :-)))

Még ha ingyért-ajándék volt - akkor is.

.

halaloszto szept. 2. Creative Commons License 76394

ha nem kell sokat használd őket, van egy fasza kis csalás. elsőre nem biztos hogy el tudom jól magyarázni, ha nem érthető kérdezz. legyen mondjuk 1fázis 16A a hálózat. terhelve csak 200 voltod van. tehát kellene még legalább 20. kell szerezz egy 230/20V 16A trafót, tehát bő 300wattosat. ez sem olcsó, de nem beszerezhetetlen, pl 24Voltos trafók gyakoriak. a primere megy a betapra. a szekunderet meg sorba kell kotni a betáppal, és ez így a kimenet, amire kötöd a gépeket. nem mindegy milyen irányba kötöd sorba, attól fog függeni hogy a 24V hozzáadódik vagy levonódik, de könnyen ellenőrizhető és meg lehet fordítani ha nem jó. 24V trafó helyett két 12V 200wattos is jó, pl halogénhez valók. (ami rendes trafó, nem elektronikus hanem rendes, pl toroid) akkor mindkettő primere a hálózatra, szekundereik sorba egymással és a hálózattal. kicsit bonyolultabb kitotózni az irányokat.

Vajk

Előzmény: neduddgi(én) (76378)
Rahed Lee szept. 2. Creative Commons License 76393

Heuréka!!! Pörög a gyalum!! Igaz még nem a saját motorjával.

Hazaértem és egyből nekiláttam tesztelni. Levettem az egyik szíjat, a maradékon lazítottam és behúztam egy hosszabbítót a lakás combosabb hálózatáról. Ezt az automatát már nem tudta lecsapni. Rádugtam és szép komótosan nekilátott forgatni. Egyre gyorsabban, de nem tudott kipörögni. Hagytam, hogy erőt gyűjtsön, de ahelyett, hogy összekapta volna magát, szépen sumákban nekilátott füstölni. Nem akartam leégetni, ezért nem kínoztam tovább.

Gondoltam egy merészet. Fogtam az akkus fúrógépemet, a tokmányra ráraktam az ékszíjat, nekifeszítettem és így próbáltam megforgatni ezt dög tengelyt. Láss csodát, az öreg Metabo simán elkezdte forgatni!!! Ezután még bátrabb lettem. Előszedtem a nyugalmazott 25 éves Black & Decker hagyományos fúrómat, ami csak 600W-os és lassan kileheli a lelkét, ellenben tud 3000-es fordulatot is. Nem is használom, mert már szikrázik a kommutátor (új szénkefével is) jön a szaga, melegszik, nyög, zihál, majd beszarik csórikám. Belefogtam egy 6-os imbusz bit-et és ezt dugtam a nagy ékszíjtárcsa rögzítő csavarjába. Gondoltam kipróbálom a gyorsító áttételt is. Basszus, úgy megtekerte a nagy tárcsán keresztül ez a félholt fúrógép, hogy csak lestem! Szerintem megpörögte közel a 6 ezret a késtengely. De aztán elkezdett nagyon szenvedni az öreg Bleki, így abbamaradt a tortúra.

A kísérletek eredményeképpen bizonyítást nyert, hogy:

1. A gépváz, késtengely, csapágyak rendben vannak.

2. A késtengely megforgatásához egy rendes 1500-2000 W-os indukciós motor bőven elegendő lesz, legfeljebb nem 3-4 mm-es fogásvétellel gyalulok majd. Van időm.

3. Ez az ajándékba kapott motor max. ventillátornak való. Kivágom a francba.

halaloszto szept. 2. Creative Commons License 76392

2.2-3kW 1f motorokat eszméletlen szerencsével lehet csak használtan szerezni, és úgy sem olcsó. de ha tudsz 2.2kW 1f motort eladót 30ezer alatt, azonnal szólj.

Vajk

Előzmény: RepülőgépÉpítő (76388)
pajaci szept. 2. Creative Commons License 76391

Gugli > szalagfűrészlap > az első találat > http://sziget-szer.hu/faipari-szalagfuresz/

Előzmény: b_istvan (76390)
b_istvan szept. 2. Creative Commons License 76390

Szevasztok,

Segitségeteket kérem alkatrészbeszerzéssel kapcsolatban.

Keresek REXON szalagfürészhez 185 cm-es 6mm széles szalagot.

Hol lehetséges nálunk effélét vásárolni?

Esetleg méterben.

Üdv

Istvan

RepülőgépÉpítő szept. 2. Creative Commons License 76389

Ne új motorban gondolkozz. Használt motort jóval olcsóbban lehet venni. Én már több motort vettem így, kicserélem a csapágyait és esetleg lefestem. Legutóbb a szalagfűrészemhez vettem 4KW-os motort 10.000-ért. 

A váz festéshez ajánlom, hogy ne magad kezd el festegetni, hanem vidd el szintereztetni. Sokkal keményebb, tartósabb lesz a festés így. Nem drágán csinálják a szinterezést, nagyon megéri.

Előzmény: Rahed Lee (76354)
RepülőgépÉpítő szept. 2. Creative Commons License 76388

Na és? Van egy fázisú motorban is 3KW-os. Erre a gépre meg kellene ez a teljesítmény hogy nagy fogásokkal is tudjon dolgozni széles anyagon. 

Előzmény: laci19791202 (76372)
Rahed Lee szept. 2. Creative Commons License 76387

Nem titok, csak nem mertem még összeszámolni :-(

De az eddigi gépépítésben szerzett tapasztalataim alapján amire a végére érek egy-egy ilyen projektnek, addigra már tudtam volna venni egy kifogástalan állapotú kész gépet. És nincs a rengeteg munka, a sopánkodás, a kudarcélmény stb. De a végeredmény mindig kárpótolt ezidáig, bízom benne, hogy most sem lesz másként, csak perpillanat csatát vesztettem. Az a bajom, hogy betegesen maximalista vagyok és ez drága dolog.

Előzmény: laci19791202 (76386)
laci19791202 szept. 2. Creative Commons License 76386

Ha nem titok mennyibe van eddig a gép?

Előzmény: Rahed Lee (76384)
laci19791202 szept. 2. Creative Commons License 76385

:)

Nem feltétlen szükséges ilyen teljesitmény egy komolyabb gyaluhoz,persze mindig jó ha van tartalék.Az sem mindegy mit gyalulsz majd rajta,mert bizony nem mindegy hogy egy fenyő deszkáról van szó vagy egy szélesebb keményfát akarsz meg gyalulni több mm-es fogással.

Előzmény: Rahed Lee (76384)
Rahed Lee szept. 2. Creative Commons License 76384

Szerintem is elsötétíteném vele a környéket kb. 10 háztömbnyi sugarú körben :-)

Nem tudom, hogy mekkora megszakító kellene neki. Meg kábelezés.

Előzmény: laci19791202 (76381)
rferi szept. 2. Creative Commons License 76383

Húzzál ki egy 4 mm2-es kábelt oda fixen az órától,  és nem lesznek ilyen gondjaid.

Előzmény: neduddgi(én) (76378)
Busmann02 szept. 2. Creative Commons License 76382

Az új kis Parkside fúrónak is rá van ragasztva a töltőjére a matrica... azon is 4 állapotot mutat led jelzések alapján...de most fejből nemtudom és nincs a közelemben... :D én kiváncsiságból feltettem töltőre az akkuját h mennyire töltötték tele.10perc után már világított a zöld...szval szinte tele volt...ezután kezdtem a csavarokkal meg fúrószárral tesztelni... :)

Valahogy úgy rémlik hogy ha a piros és a zöld együtt villog akkor halott az akksi...ha zöld akkor televan...piros amikor tölt...a 3. Egyáltalán nem rémlik...

laci19791202 szept. 2. Creative Commons License 76381

Na ez szép moci,ehhez aztán kell hállózat,nem is igazán tudom ezt elképzelni induláskor megterhelve egy hagyományos 1 fázissal rendelkező portán!!

Egy 1.5kw-os is szépen meg tudja húzni a hállózatot!

Előzmény: Rahed Lee (76379)
GPS szept. 2. Creative Commons License 76380

"a 12Voltos kisakksis csavarozó esetleg ugyanattól a beszállítótól jön az Lidlnek ÉS az Aldinak is."

Ember: Lidl-on belül sem stimmel az egyik akku a másik géphez - pont erről lamentáltunk.

Hogy 2 tök-egyforma paraméterű és formájú akksit nem lehet az egyik (saját) gépükből a másik (szintén saját) gépükbe betenni - ilyen-olyan pöckök miatt.

Erre fel te abban reménykedsz, hogy majd a konkurrens áruházlánc termékébe majd csereszabatos lesz az akku?

.

Előzmény: Tie (76374)
Rahed Lee szept. 2. Creative Commons License 76379

Itt is van egy, ráadásul ez még olcsóbb is:

http://bolthely.hu/villanymotor/id/00073_3_KW_3000_perc_1_Fazisu_B3_Talpas_Villanymotor

A jelenlegi egy ágaprítóban teljesített szolgálatot, de jellegében ugyanaz lehet, mint egy fűnyírő motor. Csak ez azért nagyobb és nehezebb.

Előzmény: laci19791202 (76376)
neduddgi(én) szept. 2. Creative Commons License 76378

A tanyánk hátsó fertályán jónéhány elektromos gépem nem, vagy nem kielégítően működik. 100 méteres kábel viszi oda a delejt a műhelyemtől, onnan meg még húsz méter a villanyóra. A 100 méter végétől meg még hosszabbítókkal kell továbbvinnem az áramot az aktuális tetthelyre.

Még sosem mértem be, de rémkevés lehet a fesz. A gáz az, hogy ezen a részen van a gazdasági udvar, és ott mindíg kell valamit bütykölni.

Mivel külön hejrajzi számon van, gondoltam, kérek rá új fogyasztási helyet (vagy hogyan is hívják), de baromi sokba kerülne.

OFF

Pl. röfidöfi alkalmával az összes nagyfogyasztót le kell kapcsolni, hogy a sokkoló padlóra küldje a kétmázsás mangalicát...

Előzmény: halaloszto (76362)
Rahed Lee szept. 2. Creative Commons License 76377

Nem kell feljegyezni, jól értelmezhető piktogrammokkal van ékesítve:-)

Egyébként rosszul emlékeztem, a villogó piros jelzi az elpusztult akksit, ahogy a képen is látható. De sohasem szokott pirosan világítani, kivéve, ha a döglött akksit teszem bele. De azt meg nem szoktam töltögetni.

Előzmény: GPS (76371)
laci19791202 szept. 2. Creative Commons License 76376

Én még nem láttam akkora 1 fázisú mocit,a lényeg hogy a te motorod egy fűnyiró motor lehet aminek gyenge az inditó nyomatéka,ha van kedved rá lehetne akasztani egy 160 mikrós inditó kondit,azzal talán elindulna de inkább a motor csarét preferálnám én is.

pl: http://elektronika.vatera.hu/muszerek_alkatreszek/villanymotor/1100_w_230_v_villanymotor_1968353039.html

Előzmény: Rahed Lee (76375)
Rahed Lee szept. 2. Creative Commons License 76375

Egyébként láttam 3KW-os egyfázisú motort 75 ropiért. De szerintem annak akkor indítóáram kell, hogy megnyomnám a gombot és Paksig leverné a megszakítókat :-)

Előzmény: laci19791202 (76372)
Tie szept. 2. Creative Commons License 76374

Akkor fuss neki még egyszer a kommentemnek.

Az ALDI-s (Workzone) cuccal hasonlítanám össze, azt feltételezve, hogy a 12Voltos kisakksis csavarozó esetleg ugyanattól a beszállítótól jön az Lidlnek ÉS az Aldinak is.

Előzmény: GPS (76306)
laci19791202 szept. 2. Creative Commons License 76373

Hidd el hogy egy 1 fázisú 1.5kw-os motor el fogja tekerni a gyaludat.Nézelődj a neten hátha találsz jó áron(tizen párezer).

laci19791202 szept. 2. Creative Commons License 76372

3kw??Rahed Lee-nek csak 1 fázisa van!!!

Előzmény: RepülőgépÉpítő (76351)
GPS szept. 2. Creative Commons License 76371

"a folyamatos piros, akkor az akksi elhunyt, ha villogó piros, akkor túl van melegedve, ha folyamatos zöld, akkor töltődik (ilyenkor melegszik is), ha villogós zöld, akkor feltöltődött (ilyenkor már hideg)"

És ez rá van írva a töltőre (vagy ki kell ragasztani plakátként a töltőhely felé) - avagy simán csak  észben kell tartani? :-))))

.

Előzmény: Rahed Lee (76370)
Rahed Lee szept. 2. Creative Commons License 76370

A Metabo-m nem mai gyerek már, de a töltőjén (NiCd) 2 LED van. Ha folyamatos piros, akkor az akksi elhunyt, ha villogó piros, akkor túl van melegedve, ha folyamatos zöld, akkor töltődik (ilyenkor melegszik is), ha villogós zöld, akkor feltöltődött (ilyenkor már hideg)

Előzmény: Pillanatragasz (76366)
GPS szept. 2. Creative Commons License 76369

"egy Bosh 14,4 volt os akut töltök  egy ledje van a töltőnek az zölden világít  mindig ha aku van benne"

Na látod, ezért nem kell ilyen primitív, kezdetleges gépet vásárolni.

.

Előzmény: Pillanatragasz (76366)
GPS szept. 2. Creative Commons License 76368

A bizti tényleg semmit sem mond a fogyasztó kapcsain mérhető feszültségről.

Nekem 28 méter, 2,5-es kábelem jön le az áramvevő-helytől a lakókocsimig.

Hát bizony - amikor minden beindul itt (a barátnőm egyszerre süt-frtitőzöl és netán még mikrózik is) - bizony 200 Volt alatt jár a kapocsfeszem a fogyasztóknál.

.

Előzmény: Rahed Lee (76358)
Rahed Lee szept. 2. Creative Commons License 76367

Akkor az enyém ezek szerint csak leáll. Mert hideg és fel van töltve:-)

Előzmény: halaloszto (76363)
Pillanatragasz szept. 2. Creative Commons License 76366

egy Bosh 14,4 volt os akut töltök  egy ledje van a töltőnek az zölden világít  mindig ha aku van benne . telefonomat mindig beálítom 3 órára ne felejtsem benne hisz ez se kapcsol ki pedig 100 eurós gép...mindjárt kell kivegyem ...

Előzmény: GPS (76360)
GPS szept. 2. Creative Commons License 76365

Nyugi, ha úgy alakul, meghagyom a végrendeletemben - csak nektek! :-)))

.

Előzmény: drRamaty (76364)
drRamaty szept. 2. Creative Commons License 76364

"Ilyen alapon nekem még azt is meg kellett volna gondoljam, hogy vegyek akkus-fúrót 10 rugóért.

Vagyis hogy ki tudom-e használni még a 3 év gariját :-))"

Most hergelsz minket az elkezdett sztorikat illetően? :-)))))))))))))))))

Előzmény: GPS (76355)
halaloszto szept. 2. Creative Commons License 76363

lítium akksit nem lehet csepptölteni. ha elérte a feszkorlátot, akkor tele van. ha többet tolsz bele, elkezd bomlani a bele. 

Vajk

Előzmény: Rahed Lee (76359)
halaloszto szept. 2. Creative Commons License 76362

a hálózat gyengesége nem a biztitől függ. inkább keménynek meg lágynak szokás hívni. 

szélsőséges példa: 100méter kínai hosszabbítón át lehet a rövidzár sem veri le a 16A kismegszakítót! annyira nagy az ellenállása. ha ráteszed a nagy motort, nem veri le a biztit, viszont nem kap 230 voltot csak 200-at.  gyengébb, de nem veri le. ezért kellene mérni. ha kicsi a fesz, az jelentősen csökkenti az induló nyomatékot.

Vajk

Előzmény: Rahed Lee (76358)
Bubi504 szept. 2. Creative Commons License 76361

Az a parkside-os figyelmeztetés nem az áram miatt van hanem azért mert ha egy vágótárcsa a kezedben van és véletlenül bekapcsolod a gépet az gáz.

Előzmény: GPS (76360)
GPS szept. 2. Creative Commons License 76360

Szerintem nyugodtan otthagyhatod éjszakára is akár.

Ha ez a tanács nem jönne be - és esetleg többet nem írnál ide a topikba - akkor majd tudni fogjuk, hogy reggel, pizsamában, kimentél megtapogatni az akkut, hogy forró-e?

Mindenképp: hiányozni fogsz :-)))

Na jó - hülyeséget félre - nézd meg, hogy melegszik-e kizöldülés után? Szerintem egy frászt melegszik.

A gépkönyv-fordításról: itt mindenki tudja, hogy "szabadidőmben" szakfordító és szerkesztő vagyok.

Na most nem azért, hogy a szakma becsületét védjem - de néha én is kapok olyan "eredetiket" - amiktől helyben a spontán erekció környékez... és nem abban az értelemben, aminek a barátnőm is örülne.

Például volt olyan 9 V-os elemről működő, kézi (!) multiméter gépkönyvem - ahol az "Elemcsere" szekcióban úgy indított, hogy "Elemcsere előtt, mindig húzzuk ki a készülék tápkábelét a hálózati dugaljból !"

Baszdki, honnan húzunk ki, és mit?

Képzeld el azt a szerencsétlent, aki ezt napokig keresi.

De a Kompernass (Értsd: Parkside) mini (tán 12 V-os, hálózati adapteres) dremeljének a video-bemutatásán, a vén hülye demonstrátor azt írta elő - na most erősnek lenni:

"A szerszám (fúró-maró-stb.) csere előtt, mindig feszültségmentesítsük az (amúgy törpefeszről működő) készüléket."

És a videón ezt mindig meg is csinálta - biztos ami biztos alapon.

.

Előzmény: neduddgi(én) (76357)
Rahed Lee szept. 2. Creative Commons License 76359

A tisztességes töltők leállnak, ha feltöltődtek az akksik, max csepptöltésre állnak át. Ez mind lítium, mind NiCd töltőkre, akksikra igaz.

Nekem a fényképezőgépemhez (Canon 5D) "ipari" gyorstöltő van. Baromi gyorsan feltolja az akksikat, (lítiumos kocka akksik) közben izzadnak rendesen, de ha végzett velük, akkor leáll, lehűl, hagyhatom rajta ameddig akarom, csak a led jelzi, hogy végzett. De ugyanilyen intelligens az Olympus cerkaakksi töltőm és a Metabo fúrógépem töltője is. Amelyik túltölt az tényleg szar. Kinyírja az akkumulátorokat.

Előzmény: neduddgi(én) (76357)
Rahed Lee szept. 2. Creative Commons License 76358

Nem, a gyenge hálózat a 10 A-es megszakítóval, az a garázsban van, itt nem használok hosszabbítót. Néhány lépésre van a lakás hátsó bejárata, onnan tervezek hosszabbítóval delejt vételezni, ott 16-20 A-es megszakítókkal kezelt új hálózat van.

A garázsi hálózatról mennek a többi gépeim is, a nagy asztali körfűrészemen 1,5 KW-os indukciós motor van, ez simán indul megy a zsákos elszívóval (750 W) együtt, a vastagolóm 1750 W-os, ez néha már lekoppintja indításkor a 10A-es megszakítót. De megy innen a 160 A-es hegesztőgépem is, 120 A-es hegesztőármot simán kibír.

Szóval nem krónikus feszültséghiány lehet az ok, hanem a gyenge nyomatékú motor. Gondolom, még ágaprító életében ez nem volt probléma, mert az aprító tárcsa nem volt egy húsos darab, ha felpörgött, akkor már le lehetett dugni a torkán az ágakat. Ha pörög, akkor már megjön talán az erő is.

Előzmény: halaloszto (76352)
neduddgi(én) szept. 2. Creative Commons License 76357

Jóvannajóvanna!

Értem én! Akkor meg mi a frászért ilyesztgetik a szegény dolgozót?!

Sikerült túltöltéssel elb.sznom a drága, pár alkalommal használt (OFF) AA "cerza"-akksijaimat, amit karácsonyra kaptam a Canon T90-esemhez. A saját, gyári töltőjükön voltak, ami szintén leddel jelezte, ha tele voltak az akksik. Csak éppen továbbra is lelkesen nyomta beléjük a delejt.

Azóta fenntartásaim vannak a gyártók lelkiismeretességével kapcsolatban...

De már többen is írtátok, hogy erre az esetre ez nem érvényes, úgyhogy ennek nagyon örülök! Hajlamos vagyok én is efféle "éjszakára ott felejtem" dologra... :o)

Előzmény: GPS (76347)
halaloszto szept. 2. Creative Commons License 76356

csinálj karos szíjfeszítőt. nemkicsit oldszkúl, de működik. lazára állítod az ékszíjat, és egy karral egy harmadik tárcsával feszíted miután a motor felpörgött. próbából ha van alkalmas tengelyvég egy pisztolyfúróval is felpörgetheted.

Vajk

GPS szept. 2. Creative Commons License 76355

"Annyi pénzemben van már ez a projekt, hogy össze sem merem számolni."

Ne sajnáld.

Nem tudom hány éves vagy - de tervezd meg mennyi van még hátra - és a gép költségeit oszd el a még élni- és dolgozni-kívánt évekre.

Na ugye, hogy nem is került olyan sokba :-))))

Ilyen alapon nekem még azt is meg kellett volna gondoljam, hogy vegyek akkus-fúrót 10 rugóért.

Vagyis hogy ki tudom-e használni még a 3 év gariját :-))))

.

Rahed Lee szept. 2. Creative Commons License 76354

Én is raknék rá szívesen 3KW-ost, de csak egy fázisom van. Nézegettem a motor árakat, egy egyfázisú 2,2 KW-os is közel 50 ezer Ft :-)

Annyi pénzemben van már ez a projekt, hogy össze sem merem számolni. De most már én sem hagynám abban, mert nagyon masszív, jó gépnek ígérkezik és nem sok minden kell már hozzá csak egy új motor, meg néhány 10 ezres. Majd valahogy kinyögöm :-)

Aztán, ha végre már rendesen pörög, akkor jön az asztal, a forgácselvezetés, a burkolatok, a vezető, a gurulós állvány, a festés....

Előzmény: RepülőgépÉpítő (76351)
neduddgi(én) szept. 2. Creative Commons License 76353

A szalagfűrészemet hajtja így a moci. Egy fogantyúnál fogva megemelem a tengely mentén billenő motortartót, és ha felpörgött, akkor lassan ráeresztem. Máshogy nem indulna el. Terhelés közben még sosem csúszott meg az ékszíj, igaz, az egy jó nehéz motor.

Persze egy ekkora gyalu nagyobbat fog, lehet, hogy fix feszítés nélkül megcsúszna a szíj.

Előzmény: drRamaty (76342)
halaloszto szept. 2. Creative Commons License 76352

hoppahoppa. gyenge hálózat, hosszú hosszabbító? méginkább mérni kellene, mégpedig hogy mennyi is a 230V amikor indulna ez a cucc.

Vajk

Előzmény: Rahed Lee (76348)
RepülőgépÉpítő szept. 2. Creative Commons License 76351

Nekem volt egy saját készítésű 1200-as asztal hosszú és 300 tengellyel megépített gépem. Sok feladatra alkalmas volt, de jobb lett volna ha 1500-as asztalra terveztem volna, mert a hosszú léceknél ez előnyt jelent.

Nagyon szépen megcsináltad a gépet, csak gratulálni tudok. Ne add fel, érdemes befejezni ezt a gépet. A mostani motorja szerintem nem szerencsés választás volt, mert ez egy nyitott motor, ezek erősen melegednek azért hagyják őket nyitottra. Így viszont a forgács és a por nagyon könnyen bejut a motorba, lecsökkentve ezzel a hűtését, ráadásul tűzveszélyes is így. Egy rendes erős zárt motort kellene rátenni. Erre a tengelyre én egy 3KW-os motort szereznék akár használtan is. 

Előzmény: Rahed Lee (76344)
drRamaty szept. 2. Creative Commons License 76350

Már most szólok: a 2x60 centis asztal nagyon rövid, majd ha használnád, akkor jönnél rá, milyen jó is lenne még vagy 20-20 centi. Minél hosszabb asztalt próbálj meg rátenni.

Ha már ennyit dolgoztál rajta, megérne egy "újratervezést" az asztal része.

Előzmény: Rahed Lee (76344)
RepülőgépÉpítő szept. 2. Creative Commons License 76349

Nekem a felső képen lévő kombinált gyalugép van, csak einhell márkában. Az összes ilyen kinézetű gép mind az einhell klónja. A gép egy igazi barkácsgép, vannak gyengeségei, pld a rövid asztal, de ezeket lehet tuningolni. úgyhogy ez nem nagy probléma. Az én eredeti einhell gépemnek volt egy tervezési hiányossága, kihagytak belőle egy görgős csapágyat, helyette csúszócsapágy volt az egyik ékszíjtárcsájának a tengelyén. Az ékszíj meg jó feszes kell hogy legyen, így rövid járatás után annyira felforrósodott a tengely, hogy megszorult, az ékszíja meg elolvadt. ezt a részt átalakítottam egy tűgörgős csapágyasra, azóta nincs probléma a gép működésével. szépen lehet vele egyengetni is meg vastagolni is, elég erős is a gép. Viszont baromi hangos, de ezt egy fülvédővel meg lehet oldani. Lehetséges, hogy ez a csapágy probléma az egyes klónoknál nem probléma mert megoldották, ezt nem tudom. Nekem azért esett az einhel márkára a választásom mert elég sok einhel gépem van (pld forgácselszívó, nagy gérvágó stb) és ennek van hazai szervize is, mig a klónokak általában nincs.

Van vele más probléma is ami súlyosabb. Ezeket a gépeket nem lehet forgácselszívó gép nélkül használni (1-2 klón kivételével) mert egy pillanat alatt megtelik forgáccsal az elszívó burkolata. De ez nagyon sok nagy gépre is igaz. szóval készülj fel, hogy egy forgácselszívót is be kell szerezned.

Az alsó képen lévő gyalugép egy sima vastagoló, nincs egyengető asztala, így egy külön egyengető gépre is szükséged lenne.

Árban ezek a gépek mégis sokkal drágábbak mint a kombinált einhell vagy klónjai. 

Rahed Lee szept. 2. Creative Commons License 76348

Sajnos ez az ideiglenes szíjlazítás nem megy, mert a konzol úgy van kialakítva, hogy a motor akkor van rendes pozícióban, ha meg vannak húzva a csavarok. Ha lazák, akkor hátrabukik egy kicsit, a szíjtárcsák nincsenek egy síkban. Egy próbát még megér, egy szíjat leveszek, ami fent van azt meglazítom, a motort nem a garázs gyenge hálózatára kötöm, hanem kihúzok a lakásból egy hosszabbítóval, ott nem veri le az automatát, így szerintem fel tudja pörgetni. Ez persze nem megoldás, csak legalább lássam, hogy milyen amikor rendesen pörög a tengely. Ha már ennyi munkám van benne :-(

GPS szept. 2. Creative Commons License 76347

Kolléga!

Én hagytam már töltőn a Parkside akksit egész éjszakára is (!). Nem is egyszer.

Reggel a zöld LED égett és az akku jéghideg volt.

Hát akkor?

.

Előzmény: neduddgi(én) (76341)
pajaci szept. 2. Creative Commons License 76346

Mint ahogy az új boeing gépeken is volt rá példa.

Előzmény: halaloszto (76345)
halaloszto szept. 2. Creative Commons License 76345

hülyék írják a manualt. ennyi. a LiIon akksi ha túltöltik kigyullad. kizárt hogy engednék túltölteni. annyira kritikus a túltöltés kérdés, hogy ha egy akkut 4.1V-ra szabad tölteni, akkor azt a 4.1V-ot 4.10V-nak írják, mert a tűrés 0.02V. Kisebbre persze veheted, de akkor nem lesz névleges kapacra töltve.

Vajk

Előzmény: neduddgi(én) (76341)
Rahed Lee szept. 2. Creative Commons License 76344

Az asztal 10-es aluból lenne, azt hiszem 1200 mm hosszúra terveztem. Majd este megnézem pontosan az AutoCad állományban, az irodai gépemen nincs AutoCad.

Rahed Lee szept. 2. Creative Commons License 76343

Rendes, zárt, elszívóra köthető forgácselvezető burkolat lesz a motor fölött. Nálam ez alapkövetelmény, mivel nincs külön műhelyem, a garázsban vannak a gépeim, ahol autóval, bringákkal és egyebekkel kell osztozni.

Előzmény: Kamelot (76340)
drRamaty szept. 2. Creative Commons License 76342

"Szerintem ez a motor erre nem alkalmas :-( "

Ez a lényeg. De azért egy próbát megérne: a motort úgy szereld be, hogy a saját súlyával feszítse az ékszíjat. Amikor indítod, kicsit megemeled a motort, hogy laza legyen az ékszíj, ha pörög, akkor ráengeded.

Milyen, mekkora hosszú asztalt terveztél rá?

Előzmény: Rahed Lee (76332)
neduddgi(én) szept. 2. Creative Commons License 76341

"Ami viszont meglepett, hogy a leírás azt mondja, hogy nem szabad 1 óránál tovább tölteni, mert fennáll a túltöltés veszélye. Mi???!? Nincs benne túltöltés védelem, vagy ez csak a szokásos biztos-ami-biztos rakjuk bele a leírásba megoldás?" 

Nekem is ettől szállt el az agyam. Ráadásul a garanciális feltételeknél kiemelik, hogy túltöltésből eredő károkra nem érvényes a gari.

Beépítettek egy szenzort, ami érzékeli, hogy fullos az akksi, de nem egy megszakítónak ad jelet, hanem csak egy zöld lednek?!

Ez lenne a "kötelezően beépítendő gyengepont"?!

Valahogy meg kellene mérni, hogy stikában nem kapcsol-e le mégis. Hátha csak ilyesztgetni akarják a kedves vevőt.

Előzmény: _KGR_ (76284)
Kamelot szept. 2. Creative Commons License 76340

A forgács elvezetést hogy gondolod? A motor nagyon a forgács szóródás irányába van. Ha veszel egy combosabb motort az még nagyobb helyet foglal.

Előzmény: Rahed Lee (76311)
neduddgi(én) szept. 2. Creative Commons License 76339

Az az igazság, hogy a dobozon lévő képet nézve meg sem fordult a fejemben, hogy ezt az izét előfúrás nélkül is lehetne használni! :o))

Azért szerettem volna megvásárlás előtt kézbe venni, hogy rájöjjek: hogy a csudába lehet kicsire állítani a mélységet. Nem állt össze az agyamban, hogyan rögzíthető a gyűrű, ha a sima szárrész alá akarom állítani... Ha jól értem, precízen sehogy. :o))

Na jó, ezek szerint alapos átalakítás után azért használható lett volna a cucc. Mindegy, majd legközelebb.

Előzmény: halaloszto (76269)
Rahed Lee szept. 2. Creative Commons License 76338

Igen, a kuplung is lehet megoldás, de szerintem ezzel a motorral nem mókolok tovább. Majd lesz belőle egy asztali szalagcsiszoló, vagy valami efféle.

Sajnos igen, a gyorsító áttétel tovább rontja a helyzetet.

Az, hogy egy motornak mekkora az indítónyomatéka, az kiderül valahonnan az adattábláról?

Előzmény: Paco155 (76334)
GPS szept. 2. Creative Commons License 76337

"az indulási nyomatékhiány egy gépészeti alappprobléma, és annak az egyik megoldása a kuplung.  :)"

Hehe, rég az esztergák is mechanikus-kuplungosak voltak - szerették is a szaki-bácsik, pláne menetvágáskor.

Aztán amikor átrakták őket a villanykuplungos esztergákra - sokan felmondással fenyegetőztek, ha nem tesznek ellene valamit :-))))

.

Előzmény: Paco155 (76336)
Paco155 szept. 2. Creative Commons License 76336

Mielőtt valaki földbe döngölne, ;)  rosszul fogalmaztam.  Nem kifejezetten gyalunál szoktak ilyet építeni, hanem ez az indulási nyomatékhiány egy gépészeti alappprobléma, és annak az egyik megoldása a kuplung.  :)

Előzmény: Paco155 (76334)
GPS szept. 2. Creative Commons License 76335

Ha így fel tudja pörgetni, akkor veszek bele egy rendes, bordás, combos, gyárilag egyfázisú motort.

Szerintem ez a gép megérdemelne egy komoly motort. Látszik rajta, hogy nagy műgonddal készült, komoly szerkezet.

A motorod viszont attól még lehet kutyaütő - ez nem a te sarad.

Igen, léteznek a piacon komoly egyfázisú motorok is.

Konkrétan mifelénk, a 70-es, 80-as években egy szövetkezet (német megrendelésre) gyártott bérmunkában egy aszinkron-egyfázisút (röhej, az is pont 1600 W-os volt) - de azzal a környéken az égvilágon mindent (faiparit is) hajtottak a barkács-hajlamúak.

Képzeld, olyat rúgott induláskor, hogy képes volt átfordítani 5 bar-on is a Rába kompresszort... ami nem kis dolog azért egy aszinkrontól.

Érdekes formája volt, nem hengeres, hanem alul-felül síkra-lapított, oldalt bordázottan.

Pont különféle DIY-gépek meghajtására szánták a németek is - és gondolom a lapítás a helytakarékosság miatt volt szükséges.

.

Paco155 szept. 2. Creative Commons License 76334

Félreértés ne legyen, nem arra céloztam, hogy nem gyorsító áttétel kell, hanem arra hogy pl 2,5x áttételnél pont kétésfélszer akkora indító nyomatékra van szükséged a motoron mintha egy az egyben lenne. És nem érdemes lazábbra venned a szíjat mert az a slip ami átsegíti az induláson az meg fogja fogni a késtengelyt munka közben és a szíj fog csúszni nem pedig dolgozni fog.

Ilyen esetekben amikor az indulási nyomatéka kicsi a motornak, de az üzemi már elég kuplungot szoktak beépíteni a késtengelyre. A motor üresen felpörög üzemi fordulatra, majd a dörzskuplungot ráengedve a késtengely is.  Üzem közben meg egy erős rugó zárva tartja  a kuplungot. 

Rahed Lee szept. 2. Creative Commons License 76333

Nem kaptam meg az e-mailed.

Előzmény: adingos (76323)
Rahed Lee szept. 2. Creative Commons License 76332

Nagyon köszönöm a sok hozzászólást. Bocs, hogy nem mindenkinek személy szerint válaszolok, megpróbálok egyben megválaszolni mindent.

1. Nem hinném, hogy rosszul olvastam, egy gyári ragasztott adatcímke van rajta, azon fehéren-feketén 1600W. Majd este lefotózom. Tudom, hogy ez csak a felvett teljesítmény, hogy ebből mennyi a leadott, azt motorja válogatja. Ennek ellenére lehet, hogy valóban csak az indítónyomatéka kevés. Ez egy AL-KO ágaprító gép motorja volt. Amikor hozzám került, akkor elvittem egy profi villanymotorász céghez, akik csapágyakat cseréltek és átfordították a forgórészt, mert fordított volt a forgásiránya, mint ami nekem kellett. Ők letesztelték, azt mondták rendben van. Szíjak nélkül ugrik a nagy tárcsával is. Olyanyira, hogy le is kellett pillanatszorítóval fogatni, mert leugrott az asztalról. Csendes, semmi rázkódás, remegés. Tengelyfék nincs benne.

2. Természetesen gyorsító áttételnek kell lenni egy gyalugépen, ha csak nem szénkefés nagyfordulatú motor van benne, mint a Makita vastagolómban. Ott áttétel nélkül pörög 7500-at, ha jól emlékszem. De az szénkefés, ez meg indukciós. A szíjtárcsákat itt kénytelen voltam ekkorára méretezni, mert a tervezett késtengely fordulat 6500 r/min. Ehhez ekkora kell egy 2800-as fordulatú motor esetén. Persze, lehetne könnyebb is, szimpla is, meg végszükség esetén lemehetnék 5000-es fordulatig, de tartok tőle, hogy ez a motor akkor sem nagyon bírná felpörgetni ezt a böszme tengelyt. A nagy tárcsával szíjak nélkül vígan pörög. A tengely is simán forog, kézzel mozgatva, minőségi, vadiúj FAG csapágyakkal, FAG csapágyzsírral, hivatalos szakkereskedésben vásároltam, nem hamisítvány. Sajnos nem tudok menet közben lazítani-feszíteni a szíjon, nem olyan a konstrukció. Két csavar, hosszlyuk stb. Azt még megpróbálom, hogy eleve lazára állítom, így a slip talán átsegíti a kezdeti nehézségeken. Ha így fel tudja pörgetni, akkor veszek bele egy rendes, bordás, combos, gyárilag egyfázisú motort. Szerintem ez a motor erre nem alkalmas :-(

kukucs33 szept. 2. Creative Commons License 76331

Ha volna helyem (és pénzem) akkor vennék egy "csak" vastagolót, és mellé egy jó egyengetőt. Mivel nem vagyok bőviben egyiknek sem (és helyre még csak spórolni sem tudok), így a felsőhöz hasonló kombinált gépem van. Az is használható, még akár tuningolni is lehet rajta (erről épp nemrégiben írtam is), de el kell fogadni a vele járó kompromisszumokat.

Mivel ezek célszerszámok, a cél és a lehetőségek függvényében akármelyik konstrukció lehet a jó megoldás.

GPS szept. 2. Creative Commons License 76330

Tényleg jó lenne pár közeli arról a motorról.

Hejj, azok a régi, röpsúlyos-segédtekerces aszinkronok. Volt velük dolgom, használtam is - na ott aztán volt indító-nyomaték a nulláról.

Igaz, induláskor lehúzta a fényt a lakásban - de ha ott nem csúszott, akkor inkább szakadt az a szíj - olyan durván indult.

Nem mondom, gusztustalan egy megoldás volt - szikrázott odabent, mint állat, az indulási hangja is förtelmes volt - na de indító-nyomaték? Hát az aztán volt, rendesen.

.

Előzmény: rferi (76325)
Paco155 szept. 2. Creative Commons License 76329

Az természetes, hogy gyorsító áttétel van rajta? (Ahogy a két tárcsát nézegetem nem is kicsi)  Szóval szerintem jelen konfigurációban többszörös indítónyomatéknak kellene lennie mint ami rendelkezésre áll.

halaloszto szept. 2. Creative Commons License 76328

fűnyírómotor lesz az!

nem lehet hogy rajta maradt a fék? szokott lenni rajta egy mágneses b@szás, hogy hamar megálljon. fordulatszámra old, néha még a fűnyíró sem tud miatta felpörögni, pedig ott nem sok mindent kell legyőzni.

Vajk

Előzmény: rferi (76325)
halaloszto szept. 2. Creative Commons License 76327

a lágyindító pont hogy csökkenti az indítónyomatékot.

Előzmény: fahobby (76318)
adingos szept. 2. Creative Commons License 76326

Kinek mi ezekről a véleménye? Érdemes megvenni, vagy ezek csak kicsi asztali gépek?

Ez csak vastagoló.Ez már egyengető is.

rferi szept. 2. Creative Commons License 76325

Nézem ezt a képet:

És azon morfondírozom, hogy mintha az a motor, a hosszát tekintve kábé csak a feléig érne a géptest kockájának.

Ha ez igaz, akkor sztem annak nincs 1,6kw teljesítménye, az ahhoz túl kicsi.

Nem lehet, hogy a táblán félreolvastál valamit?

rferi szept. 2. Creative Commons License 76324

Amúgy ez egy gyönyörűszép igényes gép, minden elismerésem!

adingos szept. 2. Creative Commons License 76323

Írtam neked e-mailt privátban.

rferi szept. 2. Creative Commons License 76322

Az én gépemen 750 wattos motor van, nem a teljesítményed kevés, hanem ez a motor egy kicsi indítónyomatékú tipus lehet.

Nem is tetszik, hogy nem zárt, látom a tekercselést.

Az ilyen motorokban nem bízom, és nem véletlenül.

Túl szokták őket feszíteni, és hogy jobban hűljenek, ezért nyitottak. De a túlfeszítés miatt is kicsi lesz az indítónyomaték.

Keress egy ekkora motort egyfázisban, de valami régi, IMI vagy EVIG tipust.

Az bírni fogja!

adingos szept. 2. Creative Commons License 76321

Természetesem, még csak most barátkozom a géppel. Első dolgom az el állítgatás nélküli tisztogatás, olajozgatás, rendbe tétel lesz. Annyit már lemértünk, hogy 400as a lap hossza, és van 35mm széles, és 50mm széles lap is hozzá.

A villanymotor csere pedig úgy alakul, hogy a 380V motor le, és kap majd egy 230V 3kw mocit. Remélhetőleg ez elbírja majd. Tiszta, éles képeket pedig később teszek majd fel. Na igen, nem szeretnék rögtön ujjak nélkül lenni, ezért egyenlőre el is ástam a lapokat, és csak lesegetem, ismerkedem a géppel. Most egy soron következő gyalu beszerzése van soron. Vastagoló, és egyengető kéne. DE MILYET? MELYIKET????

Előzmény: RepülőgépÉpítő (76291)
rferi szept. 2. Creative Commons License 76320

Na, ez egy hasznos infó volt!

Köszönjük.

Előzmény: Faipariszerszám -Tamás Ár (76266)
kjanik szept. 2. Creative Commons License 76319

Az indító nyomatéknak le kell győzni a mechanika fékező nyomatékát és fel kell gyorsítani a fogó tömegeket.

Mit lehet ezekkel tenni?

1. súrlódások a csapágyakban?

2. súrlódási és hajtogatási ellenállás az ékszíjnál - szíjfeszesség

3. forgó tömegek tehetetlenségi nyomatékának csökkentése?

4. ha már pörög, a kiegyensúlyozatlanságok is zabálják a teljesítményt -más bajok mellett.

Nagyon izmos a késtengely, de azzal itt nincs mit tenni, azonban a nagyobbik szíjtárcsa (és talán a kicsi is) szimmetrikus nagy furatokkal, esetleg utánesztergálással könnyíthető (minél nagyobb átmérőről eltávolítani a tömegeket, ami még nem megy a szilárdság és a névleges tárcsaátmérők rovására).

Meg kell nézni, hogy az indítással minden rendben van-e villamosan, esetleg lehet-e fokozni az indítónyomatékot, ahogy azt előttem írták.

Azért az 1,6 kw ha nem is sok, de meg kéne hogy pörgesse.

/A minap hasonló tüneteket produkáló fűnyírót javítottam meg  IMI motoron csapágycserével./

fahobby szept. 2. Creative Commons License 76318

Nem egy nagy összeg én megpróbálnám  lágyindító elektronikával.

Az én gyalumon 2,2 Kw-os egyfázisú motor van.(természetesen lágyindítóval)

Szerintem ennek is el kellene vinni.

halaloszto szept. 2. Creative Commons License 76317

tudsz tolni képet az adattábláról?

annak a motornak el kell vinnie azt a gyalut, ha senki nem hazudik. tovabbi ellenőrzések:

- üresben pörögve feszt mérni a motor három tekercsén. kb azonosnak kellene lenniük.

- lazítani a szíjon hogy csússzon, így elindítani és utánna megfeszíteni hogy felpörgesse a tengelyt. legjobb lenne közben, de utánna is mérni a feszeket.

- egy perc erőlködéstől nem megy tönkre. miközben erőlködik mérni a feszeket. 

kicsi az indítónyomaték. jelentősen az üzemi fordulat alatt nagyon nincs ereje. lehet kellene neki plusz kondi az induláshoz, vagy mechanika ami engedi csúszó szíjjal indulni.

Vajk

Előzmény: Rahed Lee (76314)
Pillanatragasz szept. 2. Creative Commons License 76317

Nem is csoda hogy nem megy hisz túl nagy  a tárcsa  egy ekkora teljesítményű motornak . az állórésznél max  kicsivel kisebb tárcsával szabad használni. nekem  egy 3 kw os motor egy 100 kg os  60 cm széles tengelyt pörget nem is akárhogyan ...1 fázisos. Különben szép munka ...tegyél kisebb tárcsát a motorra esetleg új kondit, nézd át a beélelmezést is nem e túl vékony valahol a vezeték ,  meglátod menni fog.

laci19791202 szept. 2. Creative Commons License 76316

Szia.

Tényleg ne keseredj el,én az első egyengető gyalumat 20 éve csináltam gyerek fejjel,akkor mikor elkezdtem szak iskolába járni.

Igaz nekem nem volt ekkorka kéztengelyem na de egy tisztességes IMI 1100w-os 1 fázisú (itt jön az hogy nagyon nem mindegy hogy 1 vagy 3 fázisú a motorod) meg birtam hajtatni méghozzá pörgött rendesen 5000-es fordulattal.A késtengelyem egy 300mm-es 8-10kg os darab volt.

Ne keseredj el hanem vegyél egy rendes mocit,kimondottan 1 fázisú legyen arra nagyon figyelj és egy 1500w-os nak elégnek kell hogy legyen.

Sajnos itt bele fogsz szerintem abba a dologba futni (mint én) hogy az ilyen 1.5kw-os kimondottan 1 fázisú motorok használtan is nagyon drágák 16-22db ezres,én ezért vettem inkább egy 2.2kw os frekvencia váltót ami 1x230v ból csinál 3x230v-ot az az 1 ből 3 fázist csinál,igy mindjárt könnyebb és olcsóbb volt motort találni az egytergámra,de szerintem a te gondod ez nélkül megoldható.

Mennnyivel szeretnéd hogy pörögjön a késtengelyed?

409 szept. 2. Creative Commons License 76315

Próbáld meg indítókondival is, mielőtt lecseréled.

Előzmény: Rahed Lee (76314)
Rahed Lee szept. 2. Creative Commons License 76314

A motor 1.6 KW. Egyszerűen nem is tudja elindítani a késtengelyt. Próbáltam úgy is, hogy levettem az egyik szíjat. Akkor nagy ímmel-ámmal, vánszorogva elindult, de nagyon tetű tempóban, és a nagy erőlködésben leverte a megszakítót is. Ha nincs rajta a késtengely, akkor pörög a motor rendesen, a kondija rendben kell, hogy legyen, mert üresen lórúgás szerűen indul. A késtengyely is rendesen forog, nincs befeszülve.

Tudom, erősebb motor kellene rá, de attól félek, hogy veszek egy erősebbet újabb tízezrekért, és azzal sem lesz jobb. Egy ilyen combos késtengelyhez attól tartok, hogy kevés az egyfázisú motor. Drága mulatság ezzel kísérletezni. Egyfázisú indukciósban 2500W-osnál erősebbet nem nagyon láttam még.

Előzmény: halaloszto (76313)
halaloszto szept. 1. Creative Commons License 76313

mi az hogy nem bírja megforgatni? gyenge, vagy nem pörög fel? utóbbinak ezer oka lehet. lazíts a szíjon. 

lehet hogy csak az indulónyomatéka kicsi a motornak. tuti jó rajta a kondenzátor és akkora mint kell?

GPS szept. 1. Creative Commons License 76312

Jajjj, te - ne lombozódj le ennyire.

Értem én, hogy nem látsz a pipától - de ettől még nem volt hasztalan a munkád. Sőt.

Nem a te munkád szar, hanem gyenge a motor. Na és? Lesz rá megoldás, nyugi.

.

Rahed Lee szept. 1. Creative Commons License 76311

Épül a gyalugépem.

Ma jutottam odáig, hogy végre elindíthattam. Vagyis elindíthattam volna...

Sajnos totális a csőd. Az 1,6 KW-os motor nem bírja megforgatni a 20 kg-os késtengelyt. Teljesen magam alatt vagyok. Annyi munkám van benne, hogy az nem emberi. És ez a kis geci nem hajlandó elindulni! Hetekig tervezgettem AutoCad-ben, direkt ezért a projektért vettem egy hegesztőgépet és emiatt tanultam meg hegeszteni, hetekig flexeltem, köszörültem. Hogy bassza meg a veresseggű ördög.

Persze a megoldás egy erősebb motor lenne, de csak egy fázisom van, nem vagyok biztos abban, hogy találok olyan motort, ami egy fázissal megtekeri ezt a gépet. Pedig nagyon rendesen meg van csinálva. Működik az asztalemelő szerkezet is, már csak az asztal kellene rá és lehetne gyalulni. Jó combos vas lett, még nincs teljesen kész, de már közel 60 kg.

Nagyon odavagyok. Elment a kedvem az egésztől. Három fázis kellene neki, nekem az meg nincs.

Nem kell valakinek? Eladó, cserélhető.

paplanfa szept. 1. Creative Commons License 76310

Köszi! Így már világos a dolog, s ha lenne rá pénzem és szükségem, biztosan ilyesmit vennék.

Előzmény: RepülőgépÉpítő (76289)
GPS szept. 1. Creative Commons License 76309

Mert időben észrevették a Parkside marketing osztályon, hogy cserélhetők az akksik - gyorsan kirúgták a trehány mérnököt.

És felvettek helyette egy rendes, lojális mérnökembert, aki gondoskodik arról, hogy nehogy már ugyanazon gépcsaládon belül - még ha azonos elektromos paraméterekkel bíró akksikról is van szó - nehogy már a júzer cserélgetni tudja a pakkját egyik gépéről a másikra.

Ekkora faszságot még nem láttam: hisz a csereszabatos akku ez egy plussz-motiváció lenne arra, hogy a nyájas minnél több gépet vegyen tőlük.

Bár most már hajlok arra, hogy ezek valójában nem is gépet akarnak eladni - csak vevőt akarnak a gépek által becsalogatni az akciós, előhűtött fürj-nyelv ragú, tálcás félkészítményeikhez.

De most viccet félre, direkte figyeltem ma:

Anyuci és Apuci berongyolnak a boltba - Anyu már az első (leértékelt) stendereknél megáll a kocsival - Apu meg nyargal is nyílegyenesen hátra, a gagyi (oké: műszaki)-szekcióhoz.

Ennek több haszna is van:

1) Először is az, hogy egyáltalán rá lehet venni Aput, hogy elmenjen a boltig (persze, nem lenne őrá szűkség, de neki van jogsija - no meg ki cipeli majd fel a cuccost a harmadikra?

2) Miközben Apci a fúróélezők és a hőlégfúvók között vacillál - addig sem ugat bele abba, hogy pl.:

"Mi a lófasznak kell ezt a méregdrága avokádó-dzsemet megvenni - miközben tele van még a tároló az Anyukájától, tavalyelőtt kapott baracklekvárból?"

3) Ha netán Apu mégis besúvaszt a kosárba egy párezer forintos gépet - nem pofázhat az asszonnyal, ha az is kinéz magának a rongyos-szekcióban valami cuki kis matróz-pólót (szeptemberben) akciósan 4.990-ért.

Szóval: ki van ez számolva :-))))

.

Előzmény: halaloszto (76307)
RepülőgépÉpítő szept. 1. Creative Commons License 76308

A makitánál is ugyanezt a fejlesztést követik. Voltak 1.3A és 3A fúró csavarozóink. A két gépnek az akija természetesen nem csereszabatos mert kb 2mm-el szélesebb az aksi ovális nyaka az egyiknél.

Előzmény: GPS (76306)
halaloszto szept. 1. Creative Commons License 76307

és akkor hogyhogy még mindig rajta van az obstrukciós retesz az akksin?

Előzmény: GPS (76303)
GPS szept. 1. Creative Commons License 76306

Kérlek olvasd el a 76290-t (nincs messze) - ott a középső bekezdésben pont erről a témakörről értekezek.

Szerintem (látatlanban és fogalmam sincs alapon) arra tippelek, hogy egy lófaxot passzol.

Ha igen - akkor valószínűleg már végkielégítés nélkül rúgták ki azt a mérnököt a Parkside-tól - aki trehány-figyelmetlenségből csereszabatos akkut tervezett az újabb kiadású gépükbe.

.

Előzmény: Tie (76293)
409 szept. 1. Creative Commons License 76305

Igen, ez volt/van az én fejemben is.  :-)

Előzmény: hobbitasztalos (76302)
409 szept. 1. Creative Commons License 76304

Elnézést Uraim, rosszul tettem fel a kérdést!

Úgy akartam/értettem, hogy egy deltára készült, és egy csillagra készült motor is beköthető 1fázisúként. (a teljesítmény és az indítási nyomaték egy másik eset) Nem volt szándékom csillag kapcsolású motort deltára kötni.  :-)

Előzmény: jmedvegy (76300)
GPS szept. 1. Creative Commons License 76303

"nincsen nektek reszelőtök?"

Ezt ugye csak mérsékelten szántad pont nekem?

Egy komoly reszelő-gyűjteményem van - ráadásul szerszámboltban, pénzért vásárolt reszelők (ismételten hangsúlyozom: nem vagyok buzi! - mert rendszeresen használom is őket).

A tűreszelő-készlettől - a 2 kilós raboló-rszelőig minden félém van - méretre-profilra válogatva.

Mint Gombóc-Artúr a csokival - úgy vagyok én a reszelőkkel: minden félét szeretek.

Sőt, nagy becsben is tartom őket. Külön rekeszük van a szerszámosban és szállításkor rongyba is tekerem őket - hogy ne "egymást reszeljék" az úton.

Kölcsön nem adom, vasat-acélt-korrt nem reszelek velük.

Illetve van olyan is 1-2 darab, de azok külön helyen laknak.

Tudom, senki nem emlékszik már - de anno kérdeztem is, hogy ki-hogyan gátolja meg a reszelőit a légnedvesség-korróziótól

Erre igen kompetens válaszokat is kaptam, például hogy kenjem be jó vastagon szilikonmentes reszelőzsírral, meg hasonlókat - amit utólag is és ismételten hálásan köszönök.

.

Előzmény: halaloszto (76298)
hobbitasztalos szept. 1. Creative Commons License 76302
jmedvegy szept. 1. Creative Commons License 76301

5 perccel beelőztél :)

Előzmény: halaloszto (76299)
jmedvegy szept. 1. Creative Commons License 76300

Üdv!

Gondold végig!

A deltába köthető motor tekercselése vonali feszültségre készül, ez jelenleg 400V. A csillagba köthető pedig fázisfeszültségre. ami pill. 230V. A deltába köthető motor köthető csillagba, sohasem égne le, de egy csillag kapcsolásra tekercselt motor... 230V-os tekercsre 400V-ot kapcsolsz. Simán leég.

1 fázisról üzemelő frekvenciváltóra is csak csillagkapcsolású motor köthető, mert a fázisonkénti max feszültséget csak így képes előállítani. Lehet használni  deltára tekercselt motort is, de nagyobb "ellenállás", kisebb áram, kisebb teljesítmény, mint a névleges. Lehetne még ragozni, szerintem érthető.

Előzmény: 409 (76294)
halaloszto szept. 1. Creative Commons License 76299

Ha deltában 380V akkor csillagban még ennél is több, 660V kell hogy a tekercseken azonos áram follyon. Vannak is 380-660voltos motorok. Ha erre nem ezt írták, az valószínűleg azt jelenti hogy a szigetelése nem megfelelő 660voltra.

Azok a motorok, amik 220-380voltosak, azok deltéban 220, csillagban 380V. Így deltában lehet kondival 220-ról próbálkozni.

Vajk

Előzmény: 409 (76294)
halaloszto szept. 1. Creative Commons License 76298

nincsen nektek reszelőtök?

Előzmény: GPS (76290)
halaloszto szept. 1. Creative Commons License 76297

litium akksit beverne ha képes lenne túltölteni. simán kigyullad ha nem hagyod abba időben a töltést.

a nicad meg a nimh elkezdi a töltőből jövő energiát hővé alakítani ha megtelt. jól felmelegszik és kész. a lítium nem melegszik, hanem elkezd benne bomlani a cucc, és elindulhat egy önfenntartó bomlás.

Vajk

TINTUS szept. 1. Creative Commons License 76296

Forest is forgalmaz különböző profilokat.

Előzmény: e.z (76248)
RepülőgépÉpítő szept. 1. Creative Commons License 76295

Na örülők, hogy meg tudtad venni a gépet, drukkoltam, hogy legyen még ott ahova mész. Az én fúrógépem töltője pirosan villog ha nincs rajta aksi. Ha tölt akkor folyamatosan ég a piros led. Ha feltöltötte akkor a zöld led gyullad ki. amikor tölt akkor érezhetően meleg az aksi, de ha rajtahagyom a feltöltés után is a töltőn akkor már nem meleg az aksi, tehát lekapcsolja a töltést. Ezt kellene neked is ellenőrizned, hogy melegszik e még egy óra után is  az aksi.

409 szept. 1. Creative Commons License 76294

"esélyes hogy deltában 380as. ekkor meg nincs mit kondizni rajta, 230V-ról esélytelen."

??? Miért? Eddig úgy tudtam, akár deltában, akár csillagban is beköthető 1fázisúra.

Előzmény: halaloszto (76277)
Tie szept. 1. Creative Commons License 76293

Arra lennék kiváncsi, hogy az egy hónapja Aldiban akciózott, ránézésre ugyanilyen, csak nem levehető tokmányos 12Voltos akksija passzolna-e bele. :)

Előzmény: GPS (76290)
RepülőgépÉpítő szept. 1. Creative Commons License 76292

Nekem ngyon vékonyan kellett felhordanom. A fa részeken nagyon apró hajszál repedések tömkelege volt ahogy kiszáradt a fa és kezdett megrepedezni. Nagy repedés sehol sem volt csak egy helyen egy görcs kiesést kellett beglettelnem jó vastagon, de másnapra az is teljesen megszáradt. Igaz én a tűző napon kb 30 fokban dolgoztam vele, lehet, hogy ez is rásegített a gyors száradásra.

Előzmény: kivi (76287)
RepülőgépÉpítő szept. 1. Creative Commons License 76291

Mivel nincsen még tapasztalatod a szalagfűrészek kezelésében ezért azt javaslom, hogy ne azzal kezd hogy felraksz rá egy szalagot és bekapcsolod. Ez nagyon balesetveszélyes is lehet ha valami elállítódott a szállítás során. Aprólékosan végig kell menni minden egyes alkatrészen és ellenőrizni kell. Az, hogy miket kell ellenőrizni azokat leírjuk majd. 

Előzmény: adingos (76281)
GPS szept. 1. Creative Commons License 76290

"Fúró üzemmódban magas fordulatra állítva le tudom fogni a gépet."

Szerintem az inkább az elektronikus túlterhelés/leégés védelme volt a gépnek.

Az enyém legalábbis így működik.

Ha nagyon emberkedek vele fúró-fokaztban, akkor simán leveszi a delejt a motorról és csak a ravasz elengedése után adja vissza.

Szerintem ez egy korrekt (ön)védelme a gépnek.

"a kb 1 hónapja vásárol akkus multigépbe, mivel teljesen ugyanaz az alakja (még a töltőnek is).....Van 2 kiálló vezető az akksikon, ami miatt nem kompatibilisek egymással. :("

Na látod - ezért rágtam be én is és ezért nem vettem meg az (egyébként penge)  multi-gépüket.

A barátom megvette, fogtuk a (kinézetre azonos!) akkut - és döbbenet: nem passzolt.

Bosszúból nem vettem meg a multijukat.

Aki engem Parkside-fannak tartott - az lássa, hogy a jó dolgokat méltatom ugyan a márkánál - a görénységeiket viszont én sem tolerálom.

Mi???!? Nincs benne túltöltés védelem,

Szerintem ez kamu-szöveg volt. Úgy lekapcsol feltőltés után - mint a kisangyal. Ez látszik a zöld Leden is - nem kell találgatni.

FIGYELEM: TÖLTS!

Minden meló után - még ha kicsi is az a meló - dobd fel töltőre az akksit.

Öreg hiba, hogy "majd holnap feltöltöm"... mert néha az nem "holnap"... hanem "hónap".

A Litium-ion fő erénye, hogy bármikor utántölthető sőt, ezt igényli is.

.

RepülőgépÉpítő szept. 1. Creative Commons License 76289

Pár napja volt szó a gyalugép csavart élű rendszerről. Most találtam egy videót róla az összehasonlításban. 

http://www.hammer-hungaria.hu/hu-hu/video/silent-power%C2%AE-spiralkeses-gyalutengely.html

Busmann02 szept. 1. Creative Commons License 76288

Én vasárnap vettem ugyanezeket tapasztaltam... én azzal kezdtem hogy a gyorskioldós gyorstokmány pofáját és a bit csatlakozó oldalát is beolajoztam...sokat könnyített a tokmánypofák csúszásán,így már nem olyan száraz amikor mozognak a pofák a tokmányban...valamint a műanyag piros retesz gyűrű is könyebben csúszik...viszont abból sajnáltam egy rugót...vagyis h amikor rátolom nem zár rá magától hanem rá kell húzni...vagy csak èn fogtam ki rosszat??? :O

kivi szept. 1. Creative Commons License 76287

Hm. Ismerem a cuccot, de a leírás szerint egyszerre max. 0.2mm vastagon vihető fel, különben nagyon lassan keményedik át. És nekem is ez a tapasztalatom vele: gletteltem már vele fát, úgy tűnt hogy teljesen megszáradt, de csiszoláskor kiderült hogy csak egy kéreg keletkezett, és alatta (kb. 1mm mélyen) még lágy volt. Pedig 25 fokon legalább 6 órát száradt.

Az autó karosszériáján, ahol tényleg csak pár tizednyi mélyedéseket kellett eltűntetni, ott viszont tényleg nagyon jól bevált.

Előzmény: RepülőgépÉpítő (76282)
RepülőgépÉpítő szept. 1. Creative Commons License 76286

Sanos elég gyenge a fényképek minősége nagyon sötétek a képek ezért nem sok részletet lehet kivenni. 

Előzmény: adingos (76268)
RepülőgépÉpítő szept. 1. Creative Commons License 76285

Ha van rá lehetőséged, és sokat fogod használni akkor érdemes bevezetni a 3 fázist 3*16A-es biztosítékokkal. Nekem csak 2*10+1*16A biztosítékom van, szopok is miatta néha mert leveri a 10A-s biztiket a szalagfűrész. amióta rátettem egy lágyindítót a motorra azóta nagyon ritkán veri már csak le. 

Nagyon sokat jelent a motor teljesítményben, hogy 3 fázisról megy bazi erős így a gép mert jó nagy teljesítményű motort lehet rárakni. Neked is jó nagy a teljesítménye, ha ezt 220V-ról akarod meghajtani akkor sajna nagyon gyenge lesz, és sokszor le fogja verni a biztosítékodat a motor indításánál. 

Előzmény: adingos (76274)
_KGR_ szept. 1. Creative Commons License 76284

Sziasztok!

Reggel voltam a haraszti úton lévő lidl-ben. Ott még volt 4-5 db fúró, szóval sikerült megvennem. Már a kocsiban kipróbáltam :) :) .

Összességében nagyon tetszik a gép! Van súlya, aminek külön örülök. Összeszerelés minőségére nem lehet panaszom. Semmit nem adtak hozzá (még egy bitfejet sem), de ezen nem problémázok. 1 db gyorstöltő (1 órás) és a gép + leírás.. Ennyi.

Szépen racsnizik minden fokozatban. Fúró üzemmódban magas fordulatra állítva le tudom fogni a gépet. Ugyanezen a fokozaton alacsony fordulaton már ledarálta a kezemet, szóval az erejével nem lesz baj. Mérete kb megfelel bármilyen boltban kapható akkus fúrónak azzal a különbséggel, hogy az akksija nem talpként helyezkedik el, hanem a markolatában van. A fúró adapter tényleg nagyon könnyen jön le és szintén nagyon könnyű felhelyezni. Nincs lötyögés-kattogás, tehát jól fogja.

Kicsit reménykedtem benne, hogy az akksija jó lesz a kb 1 hónapja vásárol akkus multigépbe, mivel teljesen ugyanaz az alakja (még a töltőnek is), de a lidl nem buta. :) Van 2 kiálló vezető az akksikon, ami miatt nem kompatibilisek egymással. :(

Ami viszont meglepett, hogy a leírás azt mondja, hogy nem szabad 1 óránál tovább tölteni, mert fennáll a túltöltés veszélye. Mi???!? Nincs benne túltöltés védelem, vagy ez csak a szokásos biztos-ami-biztos rakjuk bele a leírásba megoldás? 

hobbitasztalos szept. 1. Creative Commons License 76283
Előzmény: hobbitasztalos (76278)
RepülőgépÉpítő szept. 1. Creative Commons License 76282

Trinát mestertapaszt vettem, mert nagyon gyorsan szárad és hamar lehet csiszolni. Nagyon jó anyag, az állaga is pont tökéletes. Egy 0.5kg-os dobozt vettem, annak kevesebb mint a fele elég volt 2 ablakra. Én nagyon meg vagyok vele elégedve. Kb 1 óra alatt annyira megszáradt hogy már csiszolni lehetett. Könnyű csiszolni is. 

Előzmény: kivi (76225)
adingos szept. 1. Creative Commons License 76281

A feszítésen, a kerekeken és a tengelyeken kívül minden fa. Még az asztal is.

Csak már késő délután értek ide vele és a garázsban gyér volt a fény, azért ennyire kaki a kép. Majd ha lesz egy pici időm nappal, ígérem teszek fel szebb világosabb képeket is. Annyira egyben van a gép, hogy az hihetetlen. Nem nyeheg, nem nyiszog. Meg sem moccan.

Előzmény: hobbitasztalos (76280)
hobbitasztalos szept. 1. Creative Commons License 76280

Szuper kis gép,és vacak fényképek :-) Csípem az ilyen békebeli féligfa gépeket. Ahogy nézem a szalagfeszítés vasból van

méghozzá frankó laposmenetes orsóval.Az asztal is öntvény esetleg, világosabb képeket is tehetnél fel ,hátha lekoppinjuk a masinát.Nekem ez a kedvenc favázasom.http://www.youtube.com/watch?v=7018UxBRjac

Előzmény: adingos (76268)
hobbitasztalos szept. 1. Creative Commons License 76279

Bakker tényleg nem néztem:-( Akkor frekiváltó vagy új motor?

Előzmény: halaloszto (76277)
hobbitasztalos szept. 1. Creative Commons License 76278
Előzmény: adingos (76274)
halaloszto szept. 1. Creative Commons License 76277

a motor nem 220/380V-os, hanem 380V-os. esélyes hogy deltában 380as. ekkor meg nincs mit kondizni rajta, 230V-ról esélytelen.

Előzmény: hobbitasztalos (76273)
kivi szept. 1. Creative Commons License 76276
RepÉpítô,
légyszi nézd meg a 76225-ös hozzászólást! :-)
hobbitasztalos szept. 1. Creative Commons License 76275

Érdekes, nekem bevált ,igaz az eredeti fúrószárakat kicseréltem normál csigafúróra aminek a szárát kicsit meglapoltam.A mélységállítót meg műanyag alátétekkel kihézagolva használom.Igényesebb tömör fa munkánál a süllyesztő  kis "sorját"hagy ezt csapos  gömbráspollyal még leszőrözöm.A másik készlet a fostner fúró is, csak némi tuning élezés után használható rendesen:-)

Előzmény: RepülőgépÉpítő (76267)
adingos szept. 1. Creative Commons License 76274

Értem én, csak momentán idehaza nincsen 380V

Viszont, ahol majd dolgozni fog a gép, ott van. De addig is kellene idehaza fabrikálni valamit.

Előzmény: hobbitasztalos (76273)
hobbitasztalos szept. 1. Creative Commons License 76273

A legolcsóbb ha marad ez :-) Ha 6 kivezetéses a moci .Raksz mellé egy kétezer forintos kondit oszt jónapot.Amúgy meg van 3kw-os 230-as motor is ,úgyhogy olyat.Csak az vagy 50e .

Előzmény: adingos (76271)
Barnamedvébb szept. 1. Creative Commons License 76272

no, akkor azt visszaviszem :)

adingos szept. 1. Creative Commons License 76271

A hozzá értőket szeretném noszogatni, hogy mekkora 230V as motort tegyek erre a fűrészre amin ez a 380V motor van?

GPS szept. 1. Creative Commons License 76270

Na, voltam a Lidl-ben.

Hát nem lepődtem meg, mert a csavarozók természetesen és menetrendszerűen elfogytak tárgynap délig - viszont a fúróélezőknek de még a hőlégfúvóknak sem volt nagy keletje.

Hőfúvóból még volt vagy 4-5 darab, de az élezőből szerintem nem túl sokat adhattak el - mert egy kosár még tele volt velük.

Hát, ilyenek ezek a fegyelmezetlen vásárlók: van amit azonnal elkapkodnak...és van amit meg nem :-))))

.

halaloszto szept. 1. Creative Commons License 76269

én használom, tény hogy nem egy kiforrott cucc.

bútorlap szekrény hátát feltenni csavarral csináltam, annak fúrtam vele. Meg tölgyfába is.

- a nyelére a lap köszörülést meg kell hosszabbítani hogy a rögzítő csavar a lapolásra essen. különben esélytelen hogy úgymaradjon

- a hernyócsavarokat kicseréltem mezei csavarokra. nincs itt olyan nagy fordulat hogy a kiegyensúlyozatlanság számítson. az eredeti hernyócsavarok kb mogyoróscsokiból vannak.

- baromira melegszik keményfában, súrlódik mint atom. de bírja, nem kell tapogatni. ahol nagyon sokat kellett fúrni a korláton amit csináltam, ott előre sablonban kifúrtam oszloposon rendes fúróval, és utánna kézből pisztolyfúróval csak rásüllyesztettem ezzel. de nyomtam sokat direktbe is összeszereléskor.

Vajk

adingos szept. 1. Creative Commons License 76268

Na meg jött a masinka. Íme, lehet fikázni.

RepülőgépÉpítő szept. 1. Creative Commons License 76267

az a süllyesztő fúró készlet nagyon gagyi. Örülj, hogy nem vetted meg. Nekem van egy ilyen készletem, de teljesen használhatattlan. A fúrók csvar emelkedése túl nagy, ráadásul csak 1 vágat van így nagyon beszorul a fúró fúrás közben mert nem tudja rendesen kihordani a forgácsot. Kivétel nélkül mindegyik fúró üt. A süllyesztő határoló beállítása sem használható, mert 2 db süllyesztett imbusz csavarral lehet rögzíteni, de ha a fúró menetemelkedés árkába tekered be a csavart akkor ferdére lehet csak meghúzni a határolót, ha meg nem az árokba rögzíted akkor meg onnan leugrik. A forgács a súllyesztő hegybe beleragad, így 2-3 csavaronként lehet szétszedni kipucolni, majd újra beállítani.

Előzmény: neduddgi(én) (76246)
Faipariszerszám -Tamás Ár szept. 1. Creative Commons License 76266

Ha valaki ilyen mintához kér tőlünk szerszámot, akkor azt párkánymarónak hívja.

halaloszto szept. 1. Creative Commons License 76265

a vastagolón pláne adja magát hogy kis fogásokkal csináld!

Előzmény: Barnamedvébb (76262)
rferi szept. 1. Creative Commons License 76264

Szerintem nem, egyrészt ne használd ki a teljes gépszélességet, másrészt nem kell annyira nyomni az előtolást.

Igaz, én könnyen beszélek, a kézi előtolású gépemmel csak legfeljebb lassabban tekerem előre.

És lehet valahogy ki lehetne találni a többlépcsős marást is.

Mondjuk az adagolóhenger alá lógó késprofil miatt nem használható a gépi előtolás, és kézi áttolás van (mint lenne a marógépen is, ugye??), és akkor már az asztal emelésével akár öt-tíz lépcsőben is lehet marni.

Előzmény: Barnamedvébb (76262)
rferi szept. 1. Creative Commons License 76263
Előzmény: rferi (76261)
Barnamedvébb szept. 1. Creative Commons License 76262

érdekes

de tán a kisebb teljesítményű vastagolók már megfeküdnének egy rendesebb mintán

Előzmény: rferi (76258)
rferi szept. 1. Creative Commons License 76261

Egyébként szerintem egy prosztó vastagolóba berakott fazonkésekkel, meg két léccel a vastagoló asztalán megoldhatóbb a dolog, mint felsőmaróban gondolkodni.

Több erő áll rendelkezésre, kis gyakorlással házilag köszörülhető a késprofilból két-három egyforma (apámnak sikerült régen, igaz ő a maróba tette), és szerintem kevésbé veszélyes is a dolog

e.z szept. 1. Creative Commons License 76260

Köszönöm mindenkinek a segítséget, ezek alapján körbenézek a neten. :)

rferi szept. 1. Creative Commons License 76259

Profilgyaluval, de nem egyben, nem voltak hülyék, a szemük jött volna ki akkora profillal, annyi kanyarral, mint itt a legelső képen a fali díszléc.

Előzmény: Paco155 (76257)
rferi szept. 1. Creative Commons License 76258

Van otthon valami usa cég katalógusom, amiben van olyan vastagoló, aminek egy mozdulattal kivehető a késtengelye, és van hozzá feltűzős marótengely.

Na a feltűzős tengelyre csak sorban felhúzzák a kicsi körfűrésztárcsát, a hézagológyűrűket, a profilmarót, és hipp-hopp - a vastagolóból egy molding masín lesz, amin csak a deszkákat kell áttolni, és kész egyszerre három ilyen profil. :))))

http://www.woodmastertools.com/molder_planers

Előzmény: Paco155 (76254)
Paco155 szept. 1. Creative Commons License 76257

Én azt is el bírom képzelni, hogy régen ezek egy részét profilgyaluval csinálták.

Előzmény: rferi (76256)
rferi szept. 1. Creative Commons License 76256

Ezt régen is motívumonként csinálták, láthatja, aki egy öreg bútort újít fel.

Csak manapság, a nagy powerek idejében szokás erőből megcsinálni, ha valaki szakmányban, eladásra gyártja.

Előzmény: halaloszto (76255)
halaloszto szept. 1. Creative Commons License 76255

nyilván több menetben, de egy ilyen korona 40-60mm magas. hiába 1mm a fogás vagy még kisebb, kell a power. 12-es szárú maró minimum, 1500W-al is csak óvatosan. viszont ha motívumonként csinálod, sokkal kisebb az anyagleválasztás egyszerre.

Vajk

Előzmény: Paco155 (76254)
Paco155 szept. 1. Creative Commons License 76254

Vagy több lépcsőben marni ki a profilt mindig egy milliméter húst leszedve és ugyanazon a felületen tolva.  Én legalábbis erre a többszöri áttolásra szavazok.

Előzmény: halaloszto (76253)
halaloszto szept. 1. Creative Commons License 76253

meg utánna a brutál marógép, maróasztal, gyakorlás, és egy év múlva stabilan lesz képes ilyet gyártani. olyan szép mint a vákuumfurnérozott mdf-ből készült gyári persze sosem lesz.

ha magam akarnám csinálni, több kisebb profilból raknám össze. akár több menetmen marva, és jól átgondolva hogy melyik fázisban min csúszik, hogyan van megvezetve az anyag. akár 2cm deszkák élére marva a profilt, utánna összeragasztva és a hára formára vágva.

Vajk

Előzmény: Paco155 (76252)
Paco155 szept. 1. Creative Commons License 76252

Még az is lehet hogy jobban jársz ha beszerzed a megfelelő kést hozzá ha lehet kapni.

https://www.google.cz/search?q=molding+bit&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:hu:official&client=firefox-a&channel=sb&gfe_rd=cr&ei=ulQEVKy5EOLb8geTpYDwCQ

A kulcsszó: "molding bit".

halaloszto szept. 1. Creative Commons License 76251

konyhabútor alkatrészként. koronaléc

adingos szept. 1. Creative Commons License 76250

Mifelénk a barkács és fa árú boltban képkeret, és díszléc néven árulnak ilyeneket.

Hogy pontosan a profil milyen, azt nem tudom, de hasonlót már vettem évekkel ezelőtt.

rferi szept. 1. Creative Commons License 76249

Elég gyatra minőségben (vagyis erősen válogatni kell, hogy azonosakat találj) a Yu Hua kft-től még pár éve be lehetett ilyesmit szerezni, Csepelen.

http://tinyurl.com/p78h6gr

e.z szept. 1. Creative Commons License 76248

Sziasztok!

Tudnátok tanácsot adni, hogy a fából készült bútor díszlécet hol lehet venni?

Lehet a nevét is rosszul tudom akkor javítsatok ki... de ilyesmire gondolok.

Köszönöm

Vikusz1977 szept. 1. Creative Commons License 76247

"a tipli mérete a 8-as,akkor a csavar 6-os...??? 6x60? Lètezik ilyen facsavar méret hivatalosan?"

Gondolom forgácslapcsavart kaptál és igen, a 6x60-as méret létezik, és jó lehet a 8-as tiplihez, szóval simán lehet, hogy az a mérete amit írtál.

Előzmény: Busmann02 (76238)
neduddgi(én) szept. 1. Creative Commons License 76246

Igen, bár én kb. 20 perccel a nyitás után érkeztem.

Ahogy elnéztem a fakkot, eredetileg volt vagy 16-20 darab kitéve, és én még csak kb. a 7-8.-at vettem meg. Szerintem még mára is maradt belőle.

Kanyartekerőt végülis nem vettem, meg semmi mást. (Csak egy pár doboz sört...)Utálom a zsákbamacskát, itt meg mindent szépen bedobozolva, akkurátusan leragasztgatva pakoltak ki, és még csak egy mintadarabot sem bontottak fel. (Én meg nem snicerrel a zsebemben járok vásárolni.) A süllyesztófúró készleten még agyaltam egy picit, de mivel ezt sem lehetett megnézni, meg amúgy is csak két-három méretet használnék, végül is hagytam a francba. (Ha csak otthon, kibontás után derül ki, hogy használhatatlanul gagyi, akkor az az ezres is sok érte.)

A lidliből áthúztam az Aldiba, gyámánt korongokért. Eredményes nap volt. :o))

Előzmény: Busmann02 (76115)
Paco155 szept. 1. Creative Commons License 76245

Én is így, meg gondolom mindenki.  És egy idő múlva érzésből már tudja az ember hogy mennyit tekerhet rá pluszban, egyet vagy négyet.

Előzmény: GPS (76244)
GPS szept. 1. Creative Commons License 76244

Én úgy használom a nyomatékhatárolót, hogy egy alacsonyabb fokozatról indulok és ha túl korán beracsnizik, akkor adok még neki.

Nehéz megmondani, hogy pl. egy M6-os csavart vagy anyát milyen fokozaton illik meghúzni.

Anyag és helyfüggő a dolog, meg száraz vagy olajos-e a csavar, ilyesmik. Jobb az óvatosság.

A kis fiatal barátunk, akinek a hajójánál segédkeztünk, tutira akart menni - és a már összeszerelt (és már nyomatékra meghúzott csavarozású) árbocveret csavarjait úgy gondolta, hogy jobb azt áthúzni még egyszer, egy magasabb fokozaton is.

Nem tudom hányasra állíthatta - de nem spórolt a nyomatékkal, az biztos.

Mondanom sem kell, hogy már az első M5-ös saválló csavart beszakította ezzel a kis "biztonsági húzással".

Fél napja ment rá, amíg sikerült roncsolás-mentesen kibányásznia a tőből beszakadt csavar-maradékot - mert egy igen szép (és drága) francia veretről volt szó, kár lett volna baltás-módszerrel kiverni belőle de a nyom-nélküli kifúrás sem volt egy egyszerű művelet.

.

Előzmény: Paco155 (76227)
Paco155 szept. 1. Creative Commons License 76243

Hmmm.....  A facsavar kúpos és nem nagyon árulják manapság tiplivel. Lehet hogy pozdorjacsavar (faforgácslapcsavar) lesz az.   5x60 és 4,5x60 is létezik belőle.  Ezek beleférnek a 8x60 tiplibe, utóbbiról meg el bírom képzelni, hogy akár be is tekerheted úgy, hogy a hetes racsni nem old le.

adingos szept. 1. Creative Commons License 76242

Olyan vagyok mint a gyerek, már alig tudom kivárni az új szerzeményt, hogy láthassam.

Előzmény: adingos (76240)
adingos szept. 1. Creative Commons License 76241

Írtam neked privátba.

Előzmény: RepülőgépÉpítő (76230)
adingos szept. 1. Creative Commons License 76240

Előre is megköszönöm, a nagy segítséget. Ma reggel jeleztek, hogy úton van az 500as fa szalagfűrészem, ha megjön első dolgom, hogy teszek fel valami képeket róla.

nem építeni szeretnék, bár volt tervembe, hanem így már egy kész gép lesz amit esetleg újítani kell, de ezt majd eldöntjük közösen itt.

Mindenkinek köszönet előre is érte. nagyon ne szapuljatok a tudatlanságomért.

Pillanatragasz szept. 1. Creative Commons License 76239

Írásodból kitűnik hogy nagyon az alapoknál vagy , de ne törődj el kel kezdeni valahol .  8 as tipli- átmérője 8 mm.  6x60 as facsavarnál  első szám a vastagságát jelöli második a hosszát mm ben. na most ha nincs tolómérőd amivel pontosan lemérd vegyél egy vonalzót  merőlegesen tartsd oda amit meg szeretnél tudni átmérőt pont a vonalzó élének s az árnyékárol  le tudod olvasni a vonalzó beosztásáról hány mm .

6x60 as facsavar tehát több mint fél cm vastag, tehát semmiképp nem lehet  talán 3 as esetleg 3,5 ös.

Busmann02 szept. 1. Creative Commons License 76238

Nem fúrtam neki elő,csak úgy simán beletekertem...de a csavar méretét is valószínűleg rosszul mondtam...movel tiplivel együtt kaptam és ott a tipli mérete a 8-as,akkor a csavar 6-os...??? 6x60? Lètezik ilyen facsavar méret hivatalosan??? :$

Előzmény: Paco155 (76227)
pajaci aug. 31. Creative Commons License 76237

Igazán lefurnérozhattad volna!

Előzmény: drRamaty (76220)
hobbitasztalos aug. 31. Creative Commons License 76236

Nagyon komoly,még békazár  is van rajta :-)

Előzmény: drRamaty (76220)
RepülőgépÉpítő aug. 31. Creative Commons License 76235

Igen, rosszul írtam, igazad van, elnézést kérek. :)

Előzmény: Paco155 (76231)
RepülőgépÉpítő aug. 31. Creative Commons License 76234

Nagyon ötletes, de teljesen felesleges rá a 380-as motor. Bőven elég egy 200W-os motor hozzá. Ennek a gépnek az az egyetlen hibája, hogy nem lehet igazi keskeny lomfűrész szálat befogni.

Előzmény: koopal (76209)
tangerine aug. 31. Creative Commons License 76233

Ne is mondd. Szegény fiamnak csinálták egyszer, kb. fél éves volt. Nekem kellett lefogni. :(

Nekem a torkomon dugtak le régebben ilyesmit a gyomromba, az sem volt kellemes, de nagyon tutin látszott minden. Gondolom az nem ez az árkategória, mint a LIDL-es. :)

Előzmény: pajaci (76218)
RepülőgépÉpítő aug. 31. Creative Commons License 76232

Az einhel gép ebből nagyon jó. Az ára is jó és van szervize is.

Előzmény: adingos (76207)
Paco155 aug. 31. Creative Commons License 76231

"A gép vágási sebessége 25m/másodperc."

Ugye a szalagsebességre gondoltál?  ;)  Vágási sebességnek kurva jó lenne. :P

RepülőgépÉpítő aug. 31. Creative Commons License 76230

Én egy 550-es gépet építettem, 4KW-os 3 fázisú motorral és egy siemens lágy indítóval. Teljesen fából készült, kivéve a kerekek amik gyári alu öntvények. A gép vágási sebessége 25m/másodperc. 60 cm átmérőjű rönk fér alá. az asztal lapja nem dönthető. A gép teljes súlya kb 200-250 kg lehet. Elég robosztus az egész nagyon merev. A szalag pengősre megfeszítése után a felső kerék kb 0,5-1 mm-ert jut lejjeb a feszítés hatására. Én általában keményfát vágok vele hosszába, úgy viszi az 5 cm vastag juhar pallót hosszába, hogy álom vele vágni. Pár napja vágtam vele 30 cm vastag táblásított keményfát félbe, ott már kicsit lassabban vágott de még így is öröm volt vele a vágás, csak nagyon kellett már nyomni neki az anyagot.

Ha építeni akarsz gépet, akkor szívesen segítek. 

Itt van pár kép és videó a szalagfűrész építéséről : https://plus.google.com/photos/104548596687838501963/albums/5847083889204906849

Előzmény: adingos (76204)
tangerine aug. 31. Creative Commons License 76229

Köszi!

Előzmény: Paco155 (76224)
halaloszto aug. 31. Creative Commons License 76228

az egy jó ár, erősebb helyeken 2500-ért adják. 

Előzmény: Busmann02 (76226)
Paco155 aug. 31. Creative Commons License 76227

Fene tudja.

Előfúrt vagy csak úgy magában?

Asszem le kell mennem a fákhoz holnap este és kipróbálni, hogy mennyire tolja bele az előző verziós Parkside , meg a Makita  a különböző fokozatokban.

De lehet hogy csinálok egy egyszerű nyomatékmérőt egy konyhai mérlegből, egy csavarból, két kiló cukorból vagy lisztből, egy tálból és egy méteres farúdból. :)   Akkor Nm-re meg lehet mondani, hogy melyik fokozat hol old le.

Előzmény: Busmann02 (76226)
Busmann02 aug. 31. Creative Commons License 76226

Fenyő gerenda...elnézést,nem tettem hozzá...az puha fa ha jóltudom :$

Viszont 17 leoldó fokozat plusz a 18. A fix,fúró fokozat :)

A 7esről még lefelé is tudom állítani szóval van még állítási lehetőség...annyira azért nem bika ez a kis szerszám :)

De amire elsősorban szántam azt ezekszerint mosolyogva bírni fogja :)

Halálosztó! köszi a tippet a gipszkarton bitbefogóról...amit linkeltél ahoz az ár is reális? :)

Előzmény: Paco155 (76216)
kivi aug. 31. Creative Commons License 76225

A telibe glettelést mivel csináltad?

Előzmény: RepülőgépÉpítő (76188)
Paco155 aug. 31. Creative Commons License 76224

Csak bekapcsoltam, hogy működik-e. Mindenesetre az optikája nagyon fura, szerintem 5 mm-nél közelebbről homályos. Viszont 2-3 méterre levő dolgot élesen mutat. Ez inkább kémkamera mint technikai eszköz. :) Jövő héten talán kiugrok a műhelybe és bedugom egy tartalék motorba aminek amúgy is ismerem a belsejét, és megnézem mit mutat.

Előzmény: tangerine (76217)
RepülőgépÉpítő aug. 31. Creative Commons License 76223

Én egy nagyméretű T vonalzót csináltam rétegelt lemezből, a T alak egyik szárát a körfűrésszel vágtam méretre úgy minha vágnák. Így azt a véget csak hozzá kell illesztenem a jelöléshez és pontosan ott tudok vágni, szinte tized mm pontosan és nyíl egyenesen. Szerencsére nekem a körfűrészem talpa tökéletes párhuzamos a lappal, így nem kóvályog semerre.

Előzmény: pali923 (76192)
RepülőgépÉpítő aug. 31. Creative Commons License 76222

Az ablakokon biztos, hogy nem. Nagyon meg van száradva a fa rész, tele van apró repedéssel. A festékmaró (bármilyen) belemegy a repedésekbe, onnan meg kihajtani lehetetlen ha felszívta a száraz fa. Ha erre rákenek festéket, akkor azt is elkezdi majd zabálni idővel alulról. 

Előzmény: pajaci (76191)
RepülőgépÉpítő aug. 31. Creative Commons License 76221

Na itt van pár kép az ablakokról, előtte és utána

Ebből az 1.8m széles, 2.5m magas ablakból van 3 db. Ebből most csak kettőt újítottam fel. Van még ezenkívűl 3 db 3m széles félköríves ablak, azok is ilyen kazettásak mint a magas ablakok boltíves része.  azokat jövőre akarom majd csak felújítani. Ezeket az ablakokat kb 20 éve készítettem, 3 db 4mm-es üveg van minden kazettában. Összesen 192 db üvegtábla van összeragasztva.  

Egy nagy ablakban 20 kazetta van, erre emlékszel. 

Előzmény: koopal (76190)
drRamaty aug. 31. Creative Commons License 76220

Eddig szabin voltam, nem tudtam küldeni a cuccot. A jövő héten indítom, jelzek ha ott lesz. Mivel nem volt kéznél erős karton doboz, hát összetákoltam neki egy ládikát :-)

Előzmény: hobbitasztalos (76133)
drRamaty aug. 31. Creative Commons License 76219

"ez egy 800-as öntöttvas szerkezet, ilyen errefelé is akad :)"

Akad, elérhető áron a 800-as Kiskőrösi. Csak ezen látszik, hogy "asztalos-mérnök" tervezte. Valami ilyesmi amerikai gépet kellett volna koppintania a kiskőrösieknek is, nem német gépet.

Van rajta néhány olyan dolog, amit mint kiskőrösi 800-ast használó, nagyon irigylek:

- Mindkét irányba dönthető asztal

- szalag fékezés

- munkamagasság állítás (ellensúllyal!)

- ellensúlyos szalagfeszítő (ez mondjuk van a kiskőrösin is, de nem ilyen spéci)

Előzmény: Paco155 (76141)
pajaci aug. 31. Creative Commons License 76218

Én egyszer az urológián, de nem tetszett.

Előzmény: tangerine (76217)
tangerine aug. 31. Creative Commons License 76217

Kipróbáltad az endoszkópot? Vélemény?

Előzmény: Paco155 (76122)
Paco155 aug. 31. Creative Commons License 76216

Épp ez a baj.  Annak le kellett volna jóval korábban oldania. A hetes fokozat a 18 nak kevesebb mint a fele.  HA koppig betekersz vele egy  6x80-as facsavart keményfába az azt jelenti, hogy az a racsni túl erős.

Előzmény: Busmann02 (76214)
halaloszto aug. 31. Creative Commons License 76215

azert ahhoz mindenképpen vegyél egy határolós fejet. kupplungosat.

http://www.mestervagyok.hu/bithegy-adapter-automata-kuplungos-csavarbehajto-gipszkartonozashoz-AN0016.html/hun/

ilyet! nagyon szuper. en megcsináltam vele egy 80m2 tetőteret komplett, és kis puceva után mint az új. elsőre nem egyértelmű, de izomból ki lehet húzni belőle a bitet és cserélhető. viszont a kupplung olyan szuperül működik, hogy vagy 3-4000 csavar alatt az eredeti bit nem kopott jelentősen.

Vajk 

Előzmény: Busmann02 (76210)
Busmann02 aug. 31. Creative Commons License 76214

Sztem bírt volna többet is de nemvolt nagyobb csavarom h teszteljem vele...én eleve ennél gyengébbre számítottam szóval én elégedett vagyok vele :)

Előzmény: Paco155 (76213)
Paco155 aug. 31. Creative Commons License 76213

"8x60mm-es csavart csavartam bele 150x150mm-es gerendába 7. racsni fokozattal anélkül h beracsnizott volna"

Háááát....  Ez nem dicséretére válik a gépnek, hanem épp ellenkezőleg...

Előzmény: Busmann02 (76211)
Paco155 aug. 31. Creative Commons License 76212

Lehet hogy a motor önmagában is megér ennyit.

Előzmény: koopal (76209)
Busmann02 aug. 31. Creative Commons License 76211

Helyesbítek... 8x60mm-es csavart csavartam bele 150x150mm-es gerendába 7. racsni fokozattal anélkül h beracsnizott volna :) sőt hagytam h kb félcentire behúzza a csavar fejét bár ez már a második csavarnál volt 17.es fokozatnál...húzta volna még tovább is de nemmertem erőltetni a gépet :)

Előzmény: Busmann02 (76210)
Busmann02 aug. 31. Creative Commons License 76210

Nah a mai kis Parksode szerzemény letesztelve...8x60as facsavart hajtottam bele egy 15x15ös gerendába(ennél nagyobb munkát egyenlöre úgysem terveztem vele,azt tanácsolták h azalapján válasszak ilyen gépet amire használni akarom) gond és erőlködés nélkül behajtotta úgy h kb fél centire be is húzta a csavarfejet...húzta volna tovább is de nem erőltettem a kis masinát!!! :)

Gipszkartonozásra tökéletes lesz :)

koopal aug. 31. Creative Commons License 76209

Mintha esett volna már pár szó varrógép-dekopírról.

No, hát meg lehet azt erőből is oldani.

adingos aug. 31. Creative Commons License 76208

Láncfűrészek igen, néha javítom is őket, szalagfűrészt pedig remélhetőleg holnap hoznak.  :-)))

Előzmény: Paco155 (76201)
adingos aug. 31. Creative Commons License 76207
adingos aug. 31. Creative Commons License 76206

Nem gép építéssel, hanem egy lakás komplett fa dolgaival akarom, és fogom folytatni a barkácsolást. Ha már ezt adták ki ukázban.

Előzmény: 409 (76200)
Pillanatragasz aug. 31. Creative Commons License 76205

Bútorlapot  marógéppel szoktam  szeletelni  tökéletesen egyenesre  . van egy két méteres aluminium vízmértékem, azt használom megvezetőnek amit ráfogatok a bútorlapra aztán felfektetem egy asztalra az egészet oly módon hogy a vágás alatt egy gyalult deszkára felfeküdjön. sima egyenes marószárral  ez jó ha minőségi, legnagyobb fordulatszámon  párszor eltaszítom a kézi marógépemet  úgy hogy három négy szer átvágja a bútorlapot. a deszkán tökéletesen kell feküdjön és lassan nem kapkodva ....

Előzmény: Sraffter (76176)
adingos aug. 31. Creative Commons License 76204

Akarnék, mert 100 ezer felett van már az ára egy használt gépnek. De az alkatrész árakat is elnézve ez sem jönne ki olcsóbban. De ha igaz, csak lesz egy 500 as régi fa keretesem. Gép nélkül nem lehet semmit sem megtanulni, még a fával való bánást sem. Márpedig, ha a terveket meg szeretném valósítani, márpedig igen, akkor erősen fel kell kötnöm az alsóneműt a tanulás és a géppel bánás területén.

GPS aug. 31. Creative Commons License 76203

"Ebből egy megint soha be nem fejezett történet lesz......"

Te honnan tudod, hogy mikor van az a "soha" ?

Mert nekem fogalmam sincs, hogy mikor következik az be.

.

Előzmény: 409 (76198)
GPS aug. 31. Creative Commons License 76202

Én így értettem. Jogom van hozzá.

Ellenvetés?

.

Paco155 aug. 31. Creative Commons License 76201

Nem akar, hiszen van neki.  :)

409 aug. 31. Creative Commons License 76200

"Ha rám hallgatsz, akkor nem pont egy szalagfűrész megépítésével kezdeném a barkács-pályafutásomat.."

???? Honnan vetted, hogy szalagfűrészt akarna építeni??

Előzmény: GPS (76154)
Paco155 aug. 31. Creative Commons License 76199

Ha a képek nem az internetről vannak hanem az eladandó cuccról készültek, és az átvételkor bekapcsolásnál működik, meg átvág egy colos deszkát akkor nagy baja nem lehet, és megéri megvenni.  Ha még megvan.  ;)

Előzmény: koopal (76189)
409 aug. 31. Creative Commons License 76198

"Ha nem lenne ilyen gyanakvó ez a társaság, akkor lehet még fotót is közzétennék az ifjú hölgyről."

Ebből egy megint soha be nem fejezett történet lesz......

Előzmény: GPS (76186)
409 aug. 31. Creative Commons License 76197

"kilenc körül lementem, de még volt 27 darab a csavarozóból."

Fél egykor még 12db..

Előzmény: Paco155 (76122)
GPS aug. 31. Creative Commons License 76196

Ebben az olaszok a bajnokok: 5 féle feszültség van náluk a konnektorokban.

.

Előzmény: RepülőgépÉpítő (76193)
RepülőgépÉpítő aug. 31. Creative Commons License 76195

Jó kis tölgyfa :) Ha jó száraz akkor szikrázni is tud vágásnál. 

Előzmény: Régivagyok (76145)
Paco155 aug. 31. Creative Commons License 76194

Erősen akciós, a normál ára 43900.  Hogy elég-e az 1050 W azt nem tudom. Nekem a kék tesója van az 5704R. Az 1200 wattos (és szintén épp akciós 49900-ért annak a listaárát le sem merem írni, mert mint tudjuk ebben a kategóriában az akciós ár az amin meg szabad venni :)  )

Előzmény: koopal (76187)
RepülőgépÉpítő aug. 31. Creative Commons License 76193

Az amcsik elég sokféle feszültség szabványt használnak. A 120V-os hálózat a legelterjedtebb, de van náluk is 220V vagy 230V ezt most nem tudom pontosan, van ipari áramuk 440V és van 115V 400Hz-es rendszereik is. Ez utóbbi például elterjedt a repülőiparban, így minden boeing gép 115V 400Hz hálózatot használ.

Előzmény: Paco155 (76141)
pali923 aug. 31. Creative Commons License 76192

Lehet, hogy semmi köze a ti körfűrészetekhez, de azért leírom. Nekem egy jó régi, nem túl izmos B&D körfűrészem van. Én is gyártottam hozzá vezetőt, aztán már az első, beállító vágás is görbe lett. Aztán rájöttem, hogy a fűrészlap nem párhuzamos a gép talpával, és hiába nyomtam a vezetőhöz, attól még a lap kóválygott, ahogy akart. Próbáltam a párhuzamot mégiscsak létrehozni valahogy. Csakhogy a talphoz a felső rész egy biliacélra aggatott szegeccsel csatlakozik, legfeljebb hajlítgatni lehet. Azért valamennyire sikerült állítani rajta, most jobb a helyzet.  

pajaci aug. 31. Creative Commons License 76191

Nem akarod kipróbálni ezt a zselés festékzabálót?

koopal aug. 31. Creative Commons License 76190

Milyen további három?

Valami huszonvalamennyit említettél a múltkor, ha jól emlékszem.

Gondoltam is, hogy pár évig a Parlamentet fogod másolni, a folyamatos állványozással.

koopal aug. 31. Creative Commons License 76189

Ez ugyan használt, tehát garancia vélhetően nincs rá, de ha ki tudnád próbálni, és minden rendben vele, akkor kétlem, hogy befürödnél vele.

Az enyém ezzel szinte megegyező paraméterekkel rendelkezik (GKS160), igaz, nem túráztatom nap mint nap, de (illetve épp ezért) életem végéig biztosan kiszolgál.

Házibarkács vezetővel sokat vágtam vele táblaanyagot, és az egyenesfutása kifogástalan.

Igaz, csak 54 mm a max. vágáskapacitása, de 10x10-es gerendák szabásával így is elboldogultam, azt meg egy jóval nagyobb gép is csak kétszerre harapja át.

Előzmény: Sraffter (76176)
RepülőgépÉpítő aug. 31. Creative Commons License 76188

2 db ablakkal készen vagyok, teljes festék lecsiszolás, telibe glettelés, újabb csiszolás, töltöalapozóval festés fehérre, majd pirosra festettem a zománccal. 1 db ablak még hátravan amit idén szeretnék még megcsinálni. A további 3 db 3m széles ablakot jövőre hagyom, mert azok még elég jól bírják.

Előzmény: pajaci (76121)
koopal aug. 31. Creative Commons License 76187

Ez a Maktec elég jóárasnak tűnik, csak az 1050 Wattot kicsit kevésnek érzem a 190-es tárcsához.

A Bosch GKS160-asom is ennyit vesz fel, de kell is, ha a kapacitás felső határa körül vágok vele - mondjuk szökőévente.

Előzmény: Paco155 (76184)
GPS aug. 31. Creative Commons License 76186

"Ott azért van pár sörfűrész."

Sörfűrész? Az van - itt a kempingben is volt, de sajnos pont ma (vasárnap) - bezárt.

Pedig még "kézműves" sörök is voltak - vagyis olyanok, amilyeneket a (nekem legyen mondva) báros kislány "saját kezével" csapolt.

Kézművesen "Csak nekem, csak most és csak ott".

Mielőtt bárki felháborodna, hogy emiatt én "az élet császára" lennék -  amiatt hogy a (nekem legyen mondva) kislány is kivételesen csapol - tudnotok kell, hogy az ifjú hölgy a tavaly vett magának egy vitorlás-hajót, aminek a rekonstrukciójában igen tevékenyen részt vettem.

Fizikailag is, nem csak szakértelmileg.

Ha nem lenne ilyen gyanakvó ez a társaság, akkor lehet még fotót is közzétennék az ifjú hölgyről.

.

Előzmény: Paco155 (76183)