Keresés

Részletes keresés

feketefelhoo Creative Commons License 2017.11.03 0 0 145444

Nem épp hobbiasztalos, de aranyosak

https://www.youtube.com/watch?v=gkTKQKdfz9k

Gyula Timko Creative Commons License 2017.11.03 0 0 145443

Sziasztok!

Ha már felmerült a merülőfűrész téma, nem rég sikerült olcsón hozzá jutnom egy scheppach cs 55-höz.

De sajna a vezetősín nincs meg hozzá, gondoltam majd jól beszerzek olcsón egy alu profil, de sajnos nem találtam megfelelő méretűt.

Esetleg tudtok ebben segíteni merre keressek tovább?

Persze lehetne venni gyárit de az 15e..így már nem is lenne annyira olcsó, hisz 13ért vettem a fűrészt... :)

Előre is köszi!

ps.: nem rég vettem a bauhausban japán fűrészeket egy ryobát és egy dozukit. Sajnos még nem próbáltam ki őket, de ránézésre igen minőségiek és csak 5000 volt darabja :)

GPS Creative Commons License 2017.11.03 0 0 145442

Ez merülőfűrész - nem az, amit a fűszerüzletben árulnak :-))))

Tschaby Creative Commons License 2017.11.03 0 0 145441

"

ja, és nincs merülőm...

Tudom...

Buzi vagyok..."

Nem az a sarokköszörű :)

Előzmény: BözsiBözsi (145437)
Tschaby Creative Commons License 2017.11.03 0 0 145440

Én amikor beruháztam a merülőre (búvárfűrész höhö) az a gondolat vezérelt, hogy milyen f@x@ lesz majd a szélezetlen deszkák első vágásához.

Eddig ehhez alu léc+körfűrészt használtam, de van az a szűk deszka ahol már nem tudom ráfogatni, de még kiadna egy-két lécet.

Az más kérdés, hogy a búvárom ÁrvaiZ Tritonjának a sorsát nyögi. Még mindig a dobozában van.

Figyelnem kell mert lejár a fűszeres garancia és be sem indítom :) (na jó annyira nem régi)

Bútorlapot nem szabok, viszont van még GL-es rétegeltem aminek a szabására is biztos jó lesz.

Csak el kéne már oda jutni ...

Lécet vágni nem állnék neki vele. Azt egy Tajima JPR-el.

Előzmény: pacman123 (145432)
GPS Creative Commons License 2017.11.03 0 0 145439

Ennek több értelme van, mint az előbbi, "gerenda-átvágásnak".

.

Előzmény: fejes.i (145435)
pacman123 Creative Commons License 2017.11.03 0 0 145438

A falcomba ... ezt benéztem :D

Előzmény: BözsiBözsi (145436)
BözsiBözsi Creative Commons License 2017.11.03 0 0 145437

ja, és nincs merülőm...

Tudom...

Buzi vagyok...

:D

Előzmény: BözsiBözsi (145436)
BözsiBözsi Creative Commons License 2017.11.03 0 0 145436

nyünnyögni (2. verzió, és ez csak egy egyszerű nút)

Falc, nem nút.

:)

fejes.i Creative Commons License 2017.11.03 0 0 145435
Előzmény: fejes.i (145430)
fejes.i Creative Commons License 2017.11.03 0 0 145434

+1

Ezt csinálnám a helyében. Őszintén: mikor fog legközelebb használni egy merülőfűrészt (még ha jó is, hogy van...). Persze lehet, hogy most indul el az úton, amin mi már botladozunk ;-), az más kérdés. Akkor jöhet a merülő. De egy barkács ablak miatt???

fejes.i Creative Commons License 2017.11.03 0 0 145433

Az ötlet tényleg remek, bár nem tudom, mennyire kell tényleg a gyakorlatban.

Elég sokszor szereltem autót az évek során és meg kell hagyni, van néhány eszement megoldás a hozzáférés tekintetében, de nem nagyon emlékszem, hogy pont egy ilyen izé hiányzott volna.

Azt pl nem értem, hogy mért nem gyárt több gyártó (megfelelő minőségben) ilyen racsnit

https://shop.berner.eu/hu-hu/p/61906-teleszkopos-csuklofej-racsni-12-290--490-mm-12.html?article_id=61906

Ezt egy autószerelő műhelyben láttam először, napi nyúzásban is hosszú ideig jól teljesít. Persze nem olcsó. Viszont ahova a dugókulccsal oda lehet férni, ezzel is oda lehet legnagyobb részben.

Mostmár évek óta használom én is, egy ideig a Discovery csavarjain teszteltem, azt is bírta. Kivéve a kerékszerelést, mert az ott más dimenzió.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (145425)
pacman123 Creative Commons License 2017.11.03 0 0 145432

Na végre .... valaki megértette hogy nem lebeszélni akarjuk Lajost a merülőről :-) De azért első menetben úgy tűnt hogy nem sok szerszáma van és MOST az ablakprojekthez első körben nem a merülőfűrész a legjobb.

Repítő, tedd a szívedre a kezed és mondd azt hogy ha valaki ablakot akar csinálni, és nem nagyon csinált ilyet és szerszáma se nagyon van, az első hogy merülőért zavarod a lidlibe v akárhova :-) Ezt nem hiszem.

Azért megnézném mennyi előkészületet igényel egy ilyen - mondjuk 50x100-as pallóba egy ilyen hornyot vágni, merülőfűrésszel. Profi vezetősín ide vagy oda. Akkor már inkább amit Feri írt, összeragasztani 2 különböző lécből egyszerűbb mint a núttal/horonnyal nyünnyögni (2. verzió, és ez csak egy egyszerű nút)

Értem, asztalba építhető de Lajos nem erre akart első körben menni. Legalábbis nem úgy tűnt. Bár azóta kiderült, hogy gépészmérnök, így már érthető hogy miért akarja bonyolítani az életét (bocs Lajos, de ez alaptézis :D, az orvos a ragtapasz helyett akar operálni, az infós az újratelepítés helyett registryt hekkelni, stb) Szóval: ha meg akarja venni a merülőt, vegye, nem lesz az rossz szolga de azért az inkább táblák darabolására való.

Előzmény: pali923 (145426)
Pillanatragasz Creative Commons License 2017.11.03 0 0 145431

Ezekben a reklámfilmekben sokszor csalódtam. Pl a fugázókészlettel nekem nem lett olyan szép egyenletes a fuga mint a filmben  a borkányfödőt se tudtam lecsavarni sőt a mosópor se tisztítja ki a ruhát  ..aztán a csepegésmentesen festhető festőhengerrel mit müveltem  de sorolhatnám a jó sokáig

Előzmény: GPS (145429)
fejes.i Creative Commons License 2017.11.03 0 0 145430

Fejlődik a világ. Sok nagy ötlet van ;-)

https://www.youtube.com/watch?v=O2oC111pm_U

Előzmény: GPS (145429)
GPS Creative Commons License 2017.11.03 0 0 145429

Tényleg nagy ötlet - hejj de sokszor életmentő lehet.

Pláne az újabb autóknál, ahol egy-egy csavarhoz jószerivel csak motorkivétel után lehet hozzáférni (persze, a gyárban, ahol összerakták, ott nem volt gond) 

Kérdés ugyanakkor, hogy mennyi erő lehet benne - vagyis mennyire terhelhető? Mi lehet az áttétel odabent? Egy finom kis lánc? Fogas-szíj? Fogaskerék-sor? (nem valószínű). Hát akkor?

Mert ha egy 60-80 Nm-re meghúzott csavart kell kicsavarni (aztán ugyanilyen nyomatékkal vissza)...hááát, vajon bírja-e?

.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (145425)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.11.03 0 0 145428

Hosszú lécek hosszvágására én is inkább az asztali körfűrészt használom, gyorsabb a beállítása mint a merülő vonalzójának. De az sem probléma, ha a billegés miatt a vezetősín alá még egy lécet kell rakni, nem olyan nagy probléma ez. A kézi körfűrész is ugyanúgy billegne, az alá is kell másik léc is.  

Előzmény: pali923 (145426)
motor-os Creative Commons License 2017.11.03 0 0 145427

Ja! A vezetősín. Arra nem gondoltam, mert nekem nincs.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (145421)
pali923 Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145426

Szerintem elbeszéltek egymás mellett merülőfűrész ügyben. Én most egyben olvastam el a mai termést. Sokan dicsérik a merülőfűrészt - joggal, de azért néhányan megírták, hogy táblára jó, de lécek hosszvágására nem ideális. Még ha jobb is a sima körfűrésznél, ezzel egyetértek.

Nekem Festool merülő van, nem túl régóta, imádom és nagyon sokat használom. Viszont most éppen kerti házikót építettem, és 11 centi széles lambériát kellett vágnom hosszában, 2 méteres darabokat. Ezt is csak úgy tudtam elvágni, hogy két darabot egymás mellé raktam, hogy a vezetősín ne billenjen le a munkadarabról. Ezzel olyan ablakhoz való léceket vagdosni, mint amik a linkelt videóban vannak, nem könnyű. Megoldható, de van erre jobb szerszám. Szóval nekem nem működik, hogy ráteszem a kicsi lécre a sínt, és már le is van fogatva.

Szerintem alapszabály, hogy méretes daraboknál a szerszámot jobb mozgatni, kisebbeknél meg amit megmunkálunk. Aztán annak megfelelően érdemes szerszámot választani, hogy melyikből lesz több. Főleg amikor az ember elkezdi a műhelyét berendezni. Aki nem sok táblát vagdos, hanem kisebb deszkákat, léceket, annak jobb választás lehet egy asztali körfűrész. Mondom mindezt úgy, hogy mióta megvan a merülőfűrészem, nem kapcsoltam be az asztalit. Igaz, olyan munkáim voltak, de holnap léceket vagdosok, ahhoz az asztali jobb. 

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (145421)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145425

Hogy ez mekkora ötlet :)

http://tite-reach.com/#shop

Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145424

Köszi, ilyesmire gondoltam.  Ezt azért egyszerűbb megcsinálni, mint egy sínes dolgot és úgy látszik megcáfolja a félelmeimet is, amikről az előző válaszban 409-nek írtam. Mármint, hogy billenne az anyag felfelé a megszorításkor. 

Jó ötlet a réz fittingek használata is. 

Lehet hogy megcsinálok én is egy ilyet.  

Előzmény: adam654321 (145418)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145423
Előzmény: feketefelhoo (145413)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145422

Köszi. Látom ez is egy ügyes dolog, de én nem ilyenre gondoltam. Én olyan satupofa szerűen mozgó alacsony profilú dologra gondoltam, ami az asztal lapon csúszik. Egy fix, egy mozgó (esetleg több pár) ami vagy süllyesztett sínben mozog (menetes szár hajtással), vagy esetleg fix pontokból excenteresen szorítható. 

Úgy hogy meg tudja fogni az anyagot, de attól az anyag a teljes felületén pl. gyalulható legyen. (mert a befogó alacsonyabb.)

Igazából elképzeltem egy megvalósítási formát, de szinte biztos vagyok benne, hogy meghúzáskor többé vagy kevésbé felfelé billentené az anyagot. Ezért nem akarózott még belevágni, mert tartok tőle hogy jó eséllyel benne volna ez a (nagy) hiba.

CNC-s körökben láttam hasonló megoldást, ami ezt az emelő hatást is kiküszöbölte azzal, hogy az excenter tengelye nem merőleges volt az asztalra, hanem kissé az anyag felé dőlt. Így meghúzáskor lefelé is szorított. 

Csak sajna ezekhez a T nútos asztal az ideális (ami nincs) meg marhára nem fért bele 1 cm magasságba sem és ezzel együtt a használata is kissé körülményes volt imbuszkulccsal meg minden. Egy több órás CNC megmunkálás előtt nem nagy dolog 5 percet a befogásra szánni, de sűrűbb munkadarab cseréhez nem az igazi.

Leginkább gyorsan használható egy sínben mozgó, lakatanyás, csavarorsós szorítású dolog volna. De megcsinálni nehéz és ott van a kockázat, hogy a végén billenteni fog és nem lesz elég erős illetve stabil.

Előzmény: 409 (145415)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145421

Az apró lécekhez, deszkákhoz a sima körfűrész a nehézkes. Főleg ha kisebb a munkadarab a gép talpánál, akkor megfogni sem tudod. Ilyenkor el kell gondolkodnod, hogyan is rögzítsd azt a pici fadarabot hogy ne szenvedj balesetet. 

A merülőnél meg ugye adott a vezetősín. Azt ráteszed a kicsi lécre és már le is van fogatva a munkadarab. 

Próbáld meg megindokolni a véleményed, hogy miért nem jó a merülő ? Nem fogod jól megindokolni. Én viszont gyakorlatból tudom, hogy jó. 

Előzmény: motor-os (145412)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145420

Tudok olvasni a sorok között :) Ennek ellenére mondom, hogy jobb a merülő fűrész mint a körfűrész, bármilyen munkára! Még kicsi lécek vágására is, sőt ez is asztalba építhető ha akarod. 

Előzmény: 409 (145410)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145419

Igen

Előzmény: Raidx (145416)
adam654321 Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145418

Hornberger csinált olyat, ami neked jó lehet.

Előzmény: Mindenváró Ádám (145411)
bigloui Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145417

Kedves d-feco!

Dehogy haragszom, sőt kimondhatatlanul örülök, hogy szakmai tapasztalataitok kútfőjéből merítvén őszintén, jó szándékkal igyekeztek engem a jó irányba terelgetni - abba, aminek sarokkövit pont én tettem le (minél egyszerűbben, költség takarékosabban, s nem elefántot csinálván a bolhából). Sajnos másban is hajlamos vagyok elbonyolítani az adott dolgot. Itt gyakorlatlanságomból fakadó bizonytalanságom miatt akartam "vizsgamunkát" alkotni, szépen, mívesen. Magamtól egyszerűen túl gyengének gondolván nem mertem volna oly pofon egyszerű, sarkos illesztéseket alkalmazni, mint ombuccman szépen illusztrált bejegyzésében tette volt. Ezek a tanácsok jó leckék nekem és pláne gyökeresen leegyszerűsítik az ablak-projekt megvalósítását - köszönöm.  Továbbá a vasalatos tippeket is.  

Ami meg a merülő fűrészt illeti, nehogy azt mondja nekem bármely egyes személyi számú illető, hogy nem támadott benne néhanapján olthatatlan vágy egy szerszámgép megvásárlása iránt (citálhatnék számos hozzászólást, mibülis ez cseng ki...kivilágos virradatig). Ráadásul szinte gyermeki örömöt éreztem egy újonnan fölfedezett gépféleség fölött, amit a sarokhornyok mélyítéséhez oly frappánsnak véltem 

(s lám-lám, Hobbiasztalos írása ezt megerősíteni látszik).

Végül - ismételve enmagam, köszönöm minden hozzá(m) szóló jó tancsát.   

Üdv: Nagy Lajos, Tatabánya  

Előzmény: d_feco (145402)
Raidx Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145416

Ablakgyártásnál is jól működne az a merülő? Fórumtárs ablakot szeretne gyártani.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (145405)
409 Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145415

"Azt szeretném, ha a befogás alacsonyabb volna mint az általában megmunkált legalacsonyabb anyag."

Azt meg hogyan??  vagy mit nem értek?

Előzmény: Mindenváró Ádám (145411)
feketefelhoo Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145414

Izéé... 180 :)

Előzmény: feketefelhoo (145413)
feketefelhoo Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145413
Előzmény: SeresZoli (145379)
motor-os Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145412

A merülő táblaanyaghoz jó, léchez nem, deszkához is alig.

Előzmény: 409 (145410)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145411

Üdv,

Nincs erről képed véletlenül? Az utolsó megoldandó dolog nekem az anyag lefogatás.

Nagyjából van már egy elképzelésem, de még nagyban forgatom a fejemben. Bonyolultabbnak tűnik most mint ahogy elsőre tűnt. 

Azt szeretném, ha a befogás alacsonyabb volna mint az általában megmunkált legalacsonyabb anyag. (tehát max. 1.5, de inkább 1 cm. ) Azon kívül jó volna ha a teljes átvágáshoz is be tudnék vele fogni, meg azt is szeretném, hogy szükség esetén a kiálló részei levehetők legyenek... meg ne tegye tönkre a szerszámot ha mégis beleér... de elég erős is legyen... Szóval nem ártana némi inspiráció.

Előzmény: 409 (145409)
409 Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145410

Szerintem nem azt mondta, hogy nem jó a merülő, csak annyit, hogy arra a munkára amire most venni akarja pont nem ideális.

409 Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145409

"Akkor válasszak erősebbet?"

Miután kiderült, hogy mire kell, szerintem igen.

Az a 90kg valószínűleg a kitámasztócsavar forgásponthoz legközelebbi helyzetében igaz. Minél távolabb teszed a csavart, annál kisebb lesz a szorítóerő. Igaz, annál kisebb lesz az anyagot elfordítani próbáló erőkar is.

Ez a fajta rögzítés sorozatmunkához jó, ahol azonos vastagságúak a deszkák. Különben mindig állítgatni kell a leszorítócsavart*. A végén lévő gumipogácsák elég hamar megadják magukat. Legalábbis az enyémek gyorsan szétmentek.

Az enyémen asztalosszorító szerűen vannak a leszorítók. Rátolom a deszkára és rögzítem az excenterével.

Tie Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145408

Persze amikor majd a műhely tetején csináljuk az ácsmunkát, akkor meg a kézi megy többet. 

Előzmény: Tie (145407)
Tie Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145407

Abszolute egyetértek. Az aldis körfűrészt a jóég tudja mikor használtsm utoljára. Az asztalit gyakrabban, de a merűlülő tényleg kurvajó, főleg így 90nm laminált padló lerakása után. Meg a lidlis gérvágó. :)

Hobbit_G Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145406

Ja és normális faanyag, ami nem rigófüttyös

No ezt lehet kutatni egy darabig :(

Amikor a garázsajtót csináltam nem volt semmim, gyak volt egy kézi fűrészem, vettem egy ráspolyt, volt egy szutyok fúróm, ami közben behalt, ezért vettem meg a kis dewaltot (amit azóta se bánok xd, amilyen könnyű, annyira jó használni).

Ha megtudná pár ember itt hogy van összerakva az ajtó kb szélütést kapna, csapolás? Ugyan már, hát mire jó a csavar :D

90 fokos vágás? Pff, ahogy sikerült. 

Erre tett rá a fa "egyenessége", ami sok fejfájást okozott.

Végül kész lett, de nem kevés anyázás volt benne, 10 évet nem fog bírni, de tanulásnak jó projekt volt és egész használható is ahhoz képest, de lassan foglalkoznom kell vele, mert közepe ereszkedik sajnos, viszont már más hozzáállással fogom megtenni :)

Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.11.02 0 2 145405

Én csak annyit tennék hozzá "ellenvéleményként", hogy amióta megvettem a fűszerüzleti merülőfűrészt, azóta a kezembe nem vettem a lézeres körfűrészemet amit addig rengetegszer használtam. Saját tapasztalatomból mondom, hogy sokkal jobban és biztonságosabban használható a merülőfűrész mint egy sima körfűrész. A jó kis lézeres körfűrészemmel már 2-3 alkalommal előfordult, hogy a munkadarab levágása után az automatikusan záródó pengevédő nem nyitódott ki és így csak a figyelmességemen múlott, hogy észrevettem ezt, és nem okozott balesetet a még forgó fűrészlap. Azért nem működött a védő, mert forgáccsal telerakódott és megszorult. A merülőnél ilyen probléma nem fordulhat elő, a forgács nem tud eljutni a forgásponthoz, így a fűrészlap mindig visszahúzódik. A porelszívása is nagyságrenddel jobb a merülőnek. A vezetősín használatával tökéletesen egyenes vágásokat tudtam produkálni nagy tábla anyagoknál is és kis darabok vágásánál is. A konyhabútorom összes anyagát egész tábla bútorlapokban vettem meg és magam szabtam fel a merülővel. (Freud bútorlap vágó lappal) Ezt egy körfűrésszel nem vállaltam volna be. 

feketefelhoo Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145404

Régóta tárolgatom ezeket a fióksíneket, de már nem fogom felhasználni őket. 

Összetolva 500, kihúzva 1000 mm, összesen 8 db van.  Jófogásra 1800/db-ért tettem fel.

Ha valakit érdekel megegyezhetünk privátban.

SeresZoli Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145403

Na itt a helyi kereskedőknél egyáltalán nincs ilyen. Az egyik még meg is kérdezte: "ez ugyan mire jó?" :)

Maradt a barkácsolás, vagy rendelek.

Köszi a tippeket!

Előzmény: pacman123 (145377)
d_feco Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145402

Ne haragudj meg rám, de én nem ismerem az anyagi lehetőségeidet, így a legolcsóbb és legegyszerűbben kivitelezhető verziót javasoltam neked. Lentebb írtad, hogy ablak és faház, erre jöttek a kommentek, hogy ilyen profil, olyan falc, marógép, stb. Erre is írtam azt, amit írtam. Nem kell minden verébhez ágyú, de ha rám hallgatsz, akkor úgy csinálod, ahogy akarod, olyan felszerelést veszel magadnak, amit jónak látsz, továbbá te már elhatároztad magadban, hogy kell a merülőfűrész, de én az utóbbi esetben ebben nem erősítelek meg a hitedben, mert ez nem a megfelelő szerszám a terved kivitelezéséhez. Táblás anyagokhoz viszont nagyon jól használható az a műszer...

Ami neked jelen esetben kellhet, az egy tubus D3-as ragasztó, egy normális kézifűrész, esetleg egy véső & kalapács kombó, sok szorító, pár facsavar, fúrógép, meg valamilyen 'rigli'. Ja és normális faanyag, ami nem rigófüttyös.

Előzmény: bigloui (145391)
Raidx Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145401

Nézd csak meg Pacman123 filmjét a hamuporszívóval kapcsolatba. Jó lessz az, csak kell egy leválasztó tartály hozzá. Mert a filter elég drága, ha cserélni kell. Arra meg akár egy műanyagvödör is megteszi.

https://www.youtube.com/watch?v=8jUldGu51Bg

Raidx Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145400

Igen és arra megy az épp szükséges lap a géppel.  4 db M8-as csavarral rögzítve. Igy akár megmaradhat az utolsó beállás, ha véletlen pótolni kellene valamit. De szükség esetén az eredeti állapot is könnyen visszaállítható.

Előzmény: GPS (145386)
pacman123 Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145399

"nemigen leltem vasalatokat"

Nekünk a pinceablak (duplaüveges, bukó, olyasmi méret lehet mint a tied) hasonló zsanéron forog - legalábbis "kibuktatás" után oldalra tolva leemelhető az ablak:

Innen gugliztam:

http://www.butorkellek.hu/index.php?mkod=223&modul=termek

"Zárat se leltem"

Nem tudom milyen zárat tervezel, de a Szilárd féle videóban hasonló (elvű) van mint pl ez, ehhez nem kell semmi spéci zárvasalatnak hornyot meg nem tudom még mit marni:

http://1000aprocikk.hu/index.php?route=product/product&path=66_168_738&product_id=11647

Ez már nagyon "úri" kilincs, legalábbis az ára alapján: nem tudom mi kerül benne 8600 ft-ba per darab, de lehet ennyiből az egész ablakot ki tudod majd hozni.

http://www.kempingshop.hu/a-jarmu-korul/ablakok/kromozott-fem-ablakkilincs

Előzmény: bigloui (145393)
rferi Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145398

valahogy így, csak a sógor egyrétegű üvegre hajazván vékonyabb léceket használt.

Előzmény: ombuccman (145395)
jeriko2 Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145397

Nekem van egy ilyen asztalom, nagyon stabil, keményfából van az egész. Ha az segít, szívesen csinálok róla fotókat. A méretezésnél annyi a lényeg, hogy a kihúzható rész a teljes kihúzási hosszon épp asztallapnyi vastagságot emelkedjen.

Előzmény: ThomBoy (145151)
kuperta Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145396

Nekem ilyen merülőm van: https://www.mall.hu/korfuresz/scheppach-pl-55-korfuresz

Szeretem, főleg táblához használom. A fűszeresen kívül nem láttam olcsóbbat.

ombuccman Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145395

Itt jobban látszik, hogyan néz ki. Az ablak 3 rétegből van, a belső réteg 4x2-es lecekből. A középső 5x2-es lecekből, így az extra 1 cm ad támasztást az üvegnek. A külső réteg pedig két oldalt és fent 5x2-es anyagból, alul pedig 4x2-es (ha olyan zsanérozás van, ami nyitás közben kiemeli a síkból az ablakot, akkor oda is 5x2-eset tennék.

Előzmény: ombuccman (145394)
ombuccman Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145394

Én is elgondolkodtam a dolgon (amúgy majd tavasszal nekem is aktuális lesz fészerbe ablakkészítés), és pl ezeken a képeken látható ablakot simán 4x2, 5x2-es gyalult lécekből meg lehet csinálni (mondjuk a keretnél (sárgás szín) itt a rajzon 6x2-es anyag van). Ja, és kell 1x1-es léc is, amivel az üveget be lehet fogni.

Szerszám szinten kell mondjuk egy gérláda+kézifűrész, csavarbehajtó. Esetleg szorítók a ragasztáshoz, de ha nem számít az esztétika, akkor a rétegeket ragasztózás után simán összecsavaroznám, és szorító se kell. Még a derékszög is opcionális, mérőszalaggal simán ki lehet mérni, hogy pontos legyen a téglalap.

Alulra zongorapánt (vagy akár bútorpánt és akkor kívül az alsó léc is takarást adhat, mert engedi úgy nyilni az ablakot).

Fentre egy rúgós retesz (http://www.shop.jkh.hu/Tolozar-retesz/ablakcsapda-bukoablakhoz-3431709-p12164.html)

meg egy ablakolló (http://1000aprocikk.hu/index.php?route=product/product&product_id=9805)

Előzmény: rferi (145392)
bigloui Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145393

Kedves Pacman123!

Miközben kinyögtem a két kollégának az obligát választ, Te is voltál szíves részletes válasszal megtisztelni - köszönöm.

Mikor előző soraimat írtam, még nem láttam a szárnykészítés videoját, ui. az első link "a keretre mutatott".

Igazad van, a keret minden további nélkül lóghat befelé, de könyörgöm, hol marad akkor az esztétika, hm?

Szilárd műhelye hőszigetelt, neki azért nem látszik a keret "mélysége" - és épp ezért lehetett oly széles. És abban is igazad van, hogy a konstrukció mintaszerűen egyszerű.

A buzgó böngészés nyomán a szárny elemeit 4x6cm-es, míg a keretét 4x7cm-es elemekből terveztem.

A kereté tűnhet kissé karcsúnak, ám arra blazírozok, hogy egy-egy rövid, ill. hosszabbb oldalát a faház oldal merevítő bordáihoz (6,5x6,5cm) fogom rögzíteni csavarral és ragasztóval (köszi a D3 tippet).  A sarkokat - mint írtam volt, csap-csaprésesen fogom kialakítani. 

Kertünk, minek sarkában álldogál a faház, elég kicsi. A fal mellett tuják sorakoznak, a sarokban esővíz-gyűjtő hordó van, amihez oda kell tudni oldalazni, végül a fal külső síkjára lehajtható asztallapot készítettem - nejem lankadatlan fantáziájából fakadó kérésére. Ezért lesz a zsalugáter eltolható. A merülő fűrészkére a sarokhornyok mélyítése miatt (két lépésben)ácsingózok, és a már leszabott elemekem. Ha szerencsém van, a cserben hagyó asztalost a nyers szelvények leszabására tán rávehetem, ha nem - valóban marad az OBI, fatalepen még nem kutakodtam, hogy ilyen helyeken vajon vannak-e gyalult és jobb minőségű szelvények, hisz tulajdonképp' nem kell nagy hosszúság. Az elemek hosz-szabását kézi fűrésszel fogom végezni.

Van három vésőm, egy gyalum, akkus csavarbehajtóm, villamos fúrógépem.

A szorítós munkapad - legalábbis ebben az árfekvésben bizton nyilő-nyeklős, ezért használat előtt a padlóhoz fogom csavarozni, belsőmenetes Hilti hüvelyekbe, amiket le is tudok zárni, ha nincs benne csavar.

Bár csak kissé mélyedtem el benne, de nemigen leltem vasalatokat, csak ablak ollót. Emlékemben a régi garázsablak él, minekis alsó sarkain egy-egy csapos fix, ill. kiemelést lehetővé tevő zsanér volt. Zárat se leltem.

Hát itt tartok, köszi a sok-sok jó tanácsot.

Üdvözöl: Nagy Lajos    

Előzmény: pacman123 (145389)
rferi Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145392

A sógorom úgy oldotta meg az ablakkérdést, hogy mivel semmi gépe nem volt, olyan léceket vett, amiből ki lehetett legózni a szükséges keresztmetszeti formát. Simán egymás mellé tette őket, és összeragasztotta. Így nem kellett falcot gyalulni/fűrészelni/marni. Sőt a sarkoknál a csapolás is hasonlóan készült.

Teljesen jó ablak lett.

Szóval az általad felsorolt szerszámokkal tuti befutó leszel.

Tipusra nem tennék javallatot, vannak arra itt nálam okosabbak.

bigloui Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145391

Kedves d-feco és halaloszto (Vajk)!

Köszönöm mindkettőtök tüsténti válaszát.

Hadd reagálok sorjában.

- minden tiszteletem egykori kézi munkádnak, feco, de kb. 6m hosszban sarokhornyot kigyalulni marha időigényes lenne és úgy érzem - amiként Te a felsőmarót - én meg a merülő fűrészt megengedhetem magamnak, ezért kértem jótanácsot a kiválasztáshoz.

- a faházba elegendő a kocka dizájn - ha nem így lenne, vennék úgy kb. 20÷25 eFt-ért csili-vili, hőszigetelt, stb. ablakot. De az id etúlzás lenne. Kedvet is kaptam egy jó kis fa munkához.

- Vajk: a garázsban tudok barkácsolgatni,a mit azért szeretek többé-kevésbe  tisztán tartani, ezért nem sajnálnám a fekete/sárga dobozért azt a12e Ft-ot - már ha alkalmas. Jó lenne az autó időnkénti kipuceválásához is, mert kitudj' meggid bírja az ősöreg multszázadi háztartási Eta. Ezért lettem volna nagyon kíváncsi az alkalmasságra.

ekereős tanácsot, böngészgetés közbe' jómagam is valahova ide lyukadtam ki, egy vacilla maradt, legyenek a lapok csak síkban mozgathatók, vagy válasszak elfordítható laposat. Ez utóbbi óhatatlanul gyengébb konstrukciót tételez föl - legalábbis a 10e Ft körüli ár kategóriában.

- legelőször tervet készítettem (szakmai ártalom: gépész tervező mérnök vagyok) gyakorlat híján anélkül neki se álltam volna. A tervekkel házaltam. Sajnos ide sehogyse sikerült beszúrni (dicsekvésképp), tényleg, hogy is kell az ilyesmit?

- a sarkok illesztését csap-csaprés módon terveztem, gérvágó fűrésszel, ilyenem van. 

Továbbra is nagyon várom a tisztelt fórumozó hobbi asztalosok jó tanácsát porszíó&merülő fűrész ügyibe - előre köszönve azt: Nagy Lajos  

Előzmény: d_feco (145388)
pacman123 Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145390

"Ha elmegy egy 'kocka' dizájn, akkor elég egy  véső és egy  fűrész, illetve nem árt valamiféle jó száraz alapanyag sem - és ennyi"

Na addig írtam a regényt, meg kv-ztam közben, amíg megírtad a lényeget. 

Előzmény: d_feco (145388)
pacman123 Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145389

Anno ugyan az első között voltam akik megpróbáltak lebeszélni, de csak mert elsiklottam afelett hogy faház->nem kell szuper, hőszigetelt,agyonfalcolt verzió.

Már linkelték korábban neked Pintér Szilárd videóját, és akkor azt írtad az túl vastag, és hogy a ház falából nem lóghat ki a zsalugáter miatt (na és befele sem lóghat?).

https://www.youtube.com/watch?v=-Fin5HBeDcA

Pedig ettől egyszerűbben nem hiszem hogy lehet ablakot csinálni (vki írta hogy üveg helyett lehetne pl plexi is). Kicsit átgondolva lehet ez azért kevésbé vastag is.

Azt írtad hogy faház, hajópadló borítással: az nem túl vastag falat jelent (2-3 centi?) de ilyen vékony ablakot kerettel meg nem fogsz tudni csinálni,hogy se befele, se kifele ne lógjon ki. Ha kifele nem lóghat akkor befele meg muszáj lesz.

Írtad hogy a videóban adott volt az ablakszárny: annyira azért az sem :) Ha megnézed a nyíló felét ugyanúgy megcsinálta, zsanérokkal, csak az üveglapot egy fém(?)kereten rakta bele, az volt "készen".

"mert - helyszűke okán – oda alsó/felső sínpárok közt eltolható zsalugáter-mezőt terveztem."

Nem teljesen értem, hogy hol és miért szűkös a hely (nem lóghat semmi ki a falból 5 centire?) , de gondolom ez a sínes zsalugáter ráépíthető lenne a keretre, ha mégis lehetne kicsit kifele is lógatni. Vagy testvériesen elosztani a kilógást, kintre és bentre egyformán.

Merülőfűrész: én pont erre a szerszámra nem érzem hogy ő lenne a leghasznosabb. Ha jobban megnézem, ehhez a projekthez a legolcsóbban úgy jössz ki hogy veszel egy jó kézi fűrészt (nem elektromosat), egy vésőt, meg gyalult és nem csavarodott (!) faanyagot, amit gyak. csak hosszra kell vágni. Pl OBI-ban lehet (igaz, fatelephez képest drágábban) gyalult és különböző méretű, 3m-es darabokat venni. Szerintem találnál olyat, amit csak megfelelő hosszra vágsz, és összeszerelsz úgy ahogy Szilárd csinálja a videón. Az egyetlen dolog amit nem egyszerű kézi fűrésszel megoldani, és Szilárd is csinálja: vastag deszkából hosszában vékonyabbat kinyesni (a "takarólecekhez"). De olyat meg akkor veszel külön, van vékonyabb-laposabb is az OBI-ban . 

A merülőfűrészt, ha mégis gépesítenél: én igen nehezen használhatónak gondolnám erre a projektre. Pl a deszka/gerenda amit megveszel, nehezen vágható hosszában el ilyen eszközzel. Nincs elég felfekvése. Méretre darabolni szintén nem a legoptimálisabb.

Korábban írtad hogy megvannak a szerszámok, de akkor pontosan mid van az induláshoz?

Amit írtál szorítós munkapadot, az nagyon hasznos tud lenni, főleg akinek nincs műhelye, de arra számíts hogy ezek igen instabilak, máshonnan nézve: arra pl ne számíts, hogy egy 44x88x3000-es gerendát csak úgy befogsz és fűrészelsz rajta (Vajk cementeszsákja igen jó ötlet). Amikor a munkaasztalomat csináltam, ahogy a videón láthatod: a körfűrész igencsak mocorog miközben a tolóasztalt használom. Na, ez PONT ilyen típusú olcsó (Black&Decker)  munkaasztalon van :-) Kb. ennyire masszív amennyire látod.

Összegezve: gyalult, nem propelleres alapanyag, plexi (vagy üveg, amelyik jobban tetszik) jó fűrész és véső, D3-as faragasztó, szög/kalapács/facsavar, zsanér, kalincsos zárószerkezet, kis csiszolás+pácolás a legvégére. 

Előzmény: bigloui (145383)
d_feco Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145388

Hááát... Én azt az ablakot, ami most még mindig a fürdőszobánál található... Szóval fingom nem volt az asztalosságról... Annak idején (18+ éve) egy darabka tetőléccel és smirglivel 'gyalultam', másik darabka tetőléccel és egy vasfűrészlappal csináltam hornyokat rá. A csapolás is a vasfűrészlappal készült (azóta már került egy félcsöcsekincsüng gyártmányú felsőmaró). Aztán csavar, radattó és adj neki - erre tellett annak idején... Az alapanyag meg a padláson száradó sok-sok tetőléc volt. Eddig jól mukodik, de nem túl esztétikus - mert már megérett a festésre, viszont már nem lobogtatja az ember farkát a huzat a zuhany alatt. Szóval nem muszáj mindent túlbonyolítani (az az én dolgom). Ha elmegy egy 'kocka' dizájn, akkor elég egy  véső és egy  fűrész, illetve nem árt valamiféle jó száraz alapanyag sem - és ennyi. Csak ez a verzió időben egy 'kicsit' több, mint a gépesített megoldás.

Gyula Timko Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145387

Fuu a tapasztalatra én is kíváncsi lennék. Újabban nézegettem a 10,8V-os verziót..nagyon könnyű és érzetre minőséginek tűnik de manapság ki tudja...

Egyelőre nekem van egy jól bevált extol 12V-os de szeretném másodikat is.

Használtam több féle makitát de azok nekem aranyárban vannak és nem is használom ki.

Előzmény: Hobbit_G (145308)
GPS Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145386

Én egy ilyennek leszereltem a szorító részét. 

És akkor mi maradt meg belőle? A kecskeláb? 

.

Előzmény: Raidx (145385)
Raidx Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145385

vagy valmit kitalálsz hogy ne mozogjon

Én egy ilyennek leszereltem a szorító részét. annak helyére kerül a körfűrészt tartató lap vagy a felsőmarót tartó lap. Pici a helyem nagyon. Bizony a lábakat lecsavaroztam, hogy ne csúszkáljon. De ha csak munkapadnak használom is jól jön a rögzítés.

Előzmény: halaloszto (145384)
halaloszto Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145384

Sziasz,

1. ha nem egy lakásban kell dolgozz, akkor porszívó nélkül is simán megcsinálod. egyszeri projekt elmegy partvissal is. akik itt vannak azért rugóznak a porszívón, mert van műhelyük és hosszútávon mindent belep a por ha elszívás nélkül dolgozol.

2. a szokásos kéttekerős barkácsasztalok közül szerintem a legolcsóbb sem annyival rosszabb mint a háromszor annyiba kerülő. aminek nincs lehajthatós taposója, azt mind felborítod miközben tolod a fűrészt rajta. vagy teszel rá egy zsák cementet alul, vagy valmit kitalálsz hogy ne mozogjon.

3. javaslom, hogy legyen terved, hogy mit akarsz elkészíteni. utánna tudunk konkrét tanácsokat adni. nem tudom milyen ablak lesz, de esélyes hogy bolti gyalult lécből indulva hamarabb végeznél sokkal. és elég lenne egy gérvágó fűrészt szerezni.

Vajk

bigloui Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145383

Kedves Hobbiasztalosok!

Sajnos egyetlen hadrafogható asztalost nem leltem a rögeszmémmé vált faház ablak elkészítéséhez.

Szempontjukból nézvést örömteli, hogy a jó szakemberek manapság teli vannak munkával – hoppon  maradt megrendelőként azonban már korántsem vet szét az öröm.

Így az ablakot magamnak kell elkészítenem - és a lehető legköltségtakarékosabb módon.

Kiterjedt fórum-böngészés/világhálós kutakodás nyomán oda lyukadtam ki, hogy két alternatíva kínálkozik:

1.) elemek mozgatása a megmunkálás során (körfűrész, lap alá szerelt felsőmaró, stb.)

2.) rögzített elemek megmunkálása

Az én utam egyértelműen a második. Ehhez szükségem van egy egyszerű szorító asztalra, valamilyen megmunkáló gépre és porszívóra.

Épp azon filóztam, lehet-e sarokcsiszolót kis körfűrészként használni, mikor rábukkantam egy addig előttem ismeretlen masinára: a merülő fűrészre.

Tanulság, hogy nagyon kell figyelni (legalább) két bolthálózat barkácsolós kínálatát (verhetetlen árakkal), mert az egyikben korábban volt is egy belevalónak tűnő sajátmárkás Parkside masina.

(Momentán persze seholse kapható...és német oldalukon se kapható a hatalmas érdeklődés miatt )

Jótanácstokra vágyó három kérdésem az alábbi:

1.) Az A...i aktuális kínálatában figyeltem föl egy hamu porszívóra, mely ugyan bír nálam sose használandó erényekkel, de kötve hiszem, hogy ennél olcsóbban meg lehetne úszni, feltéve ha, ez alkalmas asztalos-os elszívásra. Mi a véleménytek? (Már persze, ha hoznak ide és nem kapkodják el...) 

https://www.aldi.hu/hu/ajanlatok/ajanlatok-csuetoertoektol-20171102/reszletes-oldal/ps/p/workzone-hamuporszivo-3/

2.) Mellik szorítóasztalt javasoljátok és pláne mellik lenne az, mit nagy ívben kerüljek?

3.) Melyik kedvező árú merülő fűrészt javasoljátok és melyikre semmi esetre se vessem áhítozó tekintetem? (Tán egy Hecht-et láttam legolcsóbban, kb. 16e Ftért...)

SZÍVES TANÁCSOTOKAT ELŐRE KÖSZÖNÖM!!!: Nagy Lajos, Tatabánya

halaloszto Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145382

meg hogy a kínai állam azzal támogatja a gazdaság fejlődését, hogy a kínai állami posta jó olcsón adja a szállítást a kínai cégeknek. 

írhatnék erről egy tükörfordítást a magyar viszonyokra...

Előzmény: 409 (145372)
rferi Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145381

Egyáltalán nem csodálkoznék, ha durva állami beavatkozás is benne lenne.

Ne felejtsük el, Kína kommunista állam, elvileg tervgazdálkodás (is) van. És szeretnek világuralmi pozicióban lenni. Na nem katonailag, gazdaságilag. Hasonló módon nyerték meg a világ ritkaföldfém-termelését is. A 16-17 féle anyagból majdnem mind megtalálható náluk, sok csak náluk. Amik nem csak náluk, annak kitermelését felfokozták, árát levitték, Kanadában, és Ausztráliában ettől tönkrementek a konkurrens cégek, azokat felvásárolták, majd felemelték az anyagok árait. A világ jóformán csak tőlük tud ezekhez az anyagokhoz hozzájutni. És csak jelzem, pl. egy telefonkijelzőben 12 féle ilyen anyagot kell használni.

Előzmény: GPS (145376)
kuperta Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145380

Nekem hasonló méretű, 140 kg szorító erejű van, több helyen használom, nem érzem túl erősnek. A pontszerű megfogás miatt hajlamos elfordulni a munkadarab, ha pl nem egyformán szorít a kettő, vagy nincs pontosan megtámasztva.

SeresZoli Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145379

Nekem ehhez kell:

https://www.youtube.com/watch?v=mMmFNdN7toY

Akkor válasszak erősebbet?

feketefelhoo Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145378
pacman123 Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145377

Kell(het). Mondjuk Zolinak nem tudom mire :)

Pl: maróasztal, nagy anyagleválasztás, vezetővel (vezetőn rögzített) mart munkadarab. Abba nem árt ha kapaszkodik valami stabilabb rögzítés.

Ez itt most csak egy példa, ok, ez nem hobbi marógép és marófej, de van hobbikategóriában is olyan forgácsolószerszám, ami azért nyüstöli az anyagot rendesen:

https://youtu.be/x04Bs8ssyxE?t=306

Vagy: körfűrész, p.vezetőn tolt csapoló segéd, azon rögzített fadarab.

Előzmény: feketefelhoo (145375)
GPS Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145376

Úgy, hogy a kínaiak ügyesen kötöttek szerződést a postával.

Ez igaz is lehet, csakhogy egy termék ára nem csak és kizárólagosan a postaköltségből áll - mert azt le is kell gyártani, alapanyagot kell hozzá vásárolni, felszerszámozni, lefesteni, csomagolni, stb. stb.

Az off-on a minap rferi kolléga belinkelt nekem egy igen komplex kis varrógép-tartozékot - amelyik már nem is tartozék, hanem már egyenesen egy kis finommechanikai gépezet. (Ezt ni, klikk)

Mindezt összesen 6,69 dollárért - leszállítva !!!

Nincs az a gazdasági számítás, amelyik ezt ennyiből ki tudná hozni - főleg, hogy nem egy sokmilliós tömegtermékről van szó, mert annyira speciális a felhasználása, hogy csak kevés usert érint.

Részemről (és ez meggyőződésem) itt messze nem olcsó termelésről, alacsony munkabérekről, vagy ügyes kereskedésről van szó - hanem sokkal inkább nagyon durva, kinai-állami beavatkozásról.

.

feketefelhoo Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145375

Kell a 90kg ?

Előzmény: pacman123 (145366)
pali923 Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145374

Én a 90-es évek első felében jártam a Hargitán és környékén kétszer is egymás utáni években. Nincs köze a te élményedhez szerintem, de mi is letarolt erdőket láttunk. A helyiek mondták, hogy valamilyen természeti katasztrófa volt (szélvihar, vagy a nagy hó/jég súlya, már nem emlékszem), és nagyon sok fát kidöntött, leginkább fenyőerdőket. Azt mondták, úgy 10 évig nem kell fadöntéssel foglalkozni, csak eltakarítani, ami a földön van. 

Előzmény: Mindenváró Ádám (145339)
Raidx Creative Commons License 2017.11.02 0 0 145373

Eggyes esetekben az állam fizeti a postát állítólag. Ez valami támogatás a segély helyett. Legalább is ezt mesélte a Kínai ismerős.

409 Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145372

"Hogy a fenébe érhet házhoz valami egyenest kínából annyiért mint nálunk csak a posta költség ."

Úgy, hogy a kínaiak ügyesen kötöttek szerződést a postával.

Előzmény: Taki29 (145365)
409 Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145371

2hete vettem 10x10-es 4méteres luc gerendát 3100ft/db-ért.  Ragacs azt írja, náluk ennél valamivel drágább a 3méteres. (de lehet, hogy nem luc-ról beszél.  ?)

Előzmény: rferi (145332)
motor-os Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145370

Itt a 2 mm-es ABS 350.-

Előzmény: Taki29 (145364)
stolaz Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145369

Ezek nagyon picik.

aekis Creative Commons License 2017.11.01 0 1 145368

A felhasználó soha sehol nem jár jól. Csak azt hiszi. :)

Előzmény: Mindenváró Ádám (145360)
SchefferJ Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145367

Egyet tudok érteni... a bútorlap az asztalosság műanyagja...

Előzmény: Mindenváró Ádám (145360)
pacman123 Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145366

Naigen, de a 90kg-os leszorítóerejű már ezernyóccá', míg a kínai annyiért adja a 90-est mint a magyar cég a 27kg-ost.

De ha sürgős a kollégának akkor legalább ... van :-)

Taki29 Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145365

http://cncdrive.hu/shop/index.php?categoryID=92

Itthon is lehet kapni   1000ft/db+ gondolom még a szállítás is ennyi .

Hogy a fenébe érhet házhoz valami egyenest kínából annyiért mint nálunk csak a posta költség .

Átverve érzem magam.

Hajrá magyar posta.

Előzmény: pacman123 (145363)
Taki29 Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145364

Ha jól emlékszem a vékony 100 ft a vastag 200

Előzmény: Mindenváró Ádám (145362)
pacman123 Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145363
Előzmény: SeresZoli (145357)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145362

No és ugye az élzárás sem két fillér...

Előzmény: Taki29 (145361)
Taki29 Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145361

felénk kb 3000 ft-tól indul a színes lap +vágást számolnak KÖRBEN !!! minden lapnál 110 forint métere + 30% eseléket minden méretből . KB

Ez utóbbi nincs, ha megveszed az egész táblát.

Előzmény: motor-os (145359)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145360

Hát ez is igaz. Vagy egy éve magam is megírtam hogy meglepően drága és munkaigényes volt annak két kicsi szekrénynek a megcsinálása amihez vettem azt az anyagot

Abban is igazad van amit korábban írtál. Ettől függetlenül én személy szerint a bútorlapot ugyanoda sorolom, ahová pl. a frissfölt meg a hasonló álkajákat.

Nyilván jobb tejföl helyett ócska frissföllel jóllakni, mint éhezni... de csak akkor fanyalodok rá, ha muszáj anyagi okból.

Alapvetően sztem a bútorlappal inkább az ipar jár jobban, mint a felhasználó.

Jómagam soha nem cserélnék le egy fából készült bútort bútorlapból készültre divat vagy dizájn okokból.

Egyébként engem pl.nem zavar a göcsösség sem. Van olyan fenyő szekrényem ami csupa fekete göcs. Nem zavar.

Az viszont igen, hogy excenteres bizbaszokkal van összerakva és nincs rendes hátlapja. Ezeken viszont lehet segíteni

ha egyszer végképp megunom....

A bevált, megbízható, végtelenségig javítható autómat sem cserélném semmire. Csak a jogalkotó fog tudni kiszekírozni belőle, vagy ha végképp nem lesz hozzá alkatrész..vagy ha estleg elporlik.

Előzmény: GPS (145352)
motor-os Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145359

a nettó m2-t fizeti, amit el is visz - a hulladék a szabászat sara marad.

Cserébe jóval magasabb az ár.

Nálunk 4.700.- a legolcsóbb szabott m2.

Előzmény: GPS (145352)
SeresZoli Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145358

Köszi! Ez jó lesz egy későbbi alkalomra, de most hirtelen kell úgyhogy holnap elmegyek a barkácsboltba, hátha van nekik. Nem akartam hülyé(bb)nek látszani, ezért kérdeztem a nevét :)

A terveket letöltöm, jó lesz az ha télen nagyon unatkoznék :)

Előzmény: pacman123 (145355)
SeresZoli Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145357

Köszönöm! Ezek a kis bigyók ilyen drágák?? Afene :)

Előzmény: Kamelot (145351)
feketefelhoo Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145356

Ilyen "tokmányt" épített már valaki ?

http://ravenview.com/blog/2010/10/17/how-to-make-a-longworth-chuck/

pacman123 Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145355

És ha szeretsz barkácsolni:

https://www.youtube.com/watch?v=oyL0w1aVDP8

Az egyiknek a terve (amit te is kérdeztél, olyan típusú):

https://www.dropbox.com/sh/dildgadtv6cat03/4U7aY4pA8z

Előzmény: SeresZoli (145349)
Raidx Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145354
rferi Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145353

bigyó

izé

olyan vacak

GPS Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145352

Azért arra a táblásított fenyőre még számolj rá két oldalon két réteg lakkozást/pácolást/satöbbit. Annak még komoly pénzügyi vonzata van.

És azt is tegyük hozzá, hogy:

- A táblásított anyagnál, a szabás-hulladék is a vevő kára, ami még rájön a m2 -árra.

- Ezzel szemben, a lapszabásznál rendelt lapot már méretre kapja és csak azt a nettó m2-t fizeti, amit el is visz - a hulladék a szabászat sara marad.

Ha 5 ezer körül számoljuk a táblásítottat, nyersen (ez príma ár !) - akkor arra rájön még a pác-lakk-miegymás + a hulladék... és máris lehet, hogy közel 8 ezerről beszélünk/m2. (a plusz-munkát és időt már nem is számolom).

Ezzel szemben, egy normális lapszabászatnál max. 4 rugóért már a legdrágább lapot is el lehet hozni - méretre szabva - de az egyszerűbb mintákat, vagy a korpuszt ennél jóval olcsóbban is.

.

Előzmény: rferi (145347)
Kamelot Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145351
Mr.Gabson Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145350

"Ha jól emlékszem a bútorlap súlya m2-enként kb 10 kg  (18 mm-es)"

Hát átlagos bútorlapot 650 kg/m3 súly környékére készítik, 5-7 százalékos nedvességtartalomnál, 11.7-12.5 kg/m2. szvsz

Gábor

Előzmény: BözsiBözsi (145336)
SeresZoli Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145349

Sziasztok!

Tudja valaki, hogy ennek mi a magyar neve:

Hobbit_G Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145348

Szia

MI innen vettünk mindig vasalatok, igaz tolóajtóhoz, de alap ugyanaz:

https://www.kapugorgo.hu/fuggokapu/fuggokapu-midi-szett/

Sztem nézz itt is körbe, igaz nem 20ft

Előzmény: aekis (145334)
rferi Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145347

Azért arra a táblásított fenyőre még számolj rá két oldalon két réteg lakkozást/pácolást/satöbbit. Annak még komoly pénzügyi vonzata van.

A forgácslap meg kész.

Előzmény: Mindenváró Ádám (145338)
Pillanatragasz Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145346

A kilencvenes évek elején ,ugye vége lett a kommunizmusnak 89 ben s gombamód elszaporodtak a magán vállalkozások. Volt egy amelyik fenyő konyhabútort  gyártott s bikával is lehetett cserélni. 

Az akkori ovodás korú kislányoknak is a nagyszülők nekifogtak hozományt gyüjteni  , a nagypapa bikaborjút nevelt a nagymama veszettül elkezdett szőni.

Álmukban se gondolták hogy 20 év alatt hogy megváltozik a vi!ág.

Amúgy a konyhabútor szépen lakkozva volt. Ami sok idő alatt mind megsárgult ajtók elszáradtak megereszkedtek a rongyszőnyeg ugyanúgy kiment divatból.....

Előzmény: GPS (145342)
halaloszto Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145345

ez szerint 11.7. de ahogy telnek az évek, egyre könnyebb, és egyre gyengébb is. bolti sorozatbútor gyakran nem a szabvány anyagból van, hanem könnyített, olcsósítottból.

Vajk

Előzmény: Taki29 (145343)
Slam Jr. Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145344

Hja, csak aztán ne csodálkozzanak, ha a talajvíz lejjebb megy pár méterrel a császárfa alatt és környékén. Ehhez a gyors növekedéshez jó sok víz kell.

Előzmény: Mindenváró Ádám (145339)
Taki29 Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145343

HA JÓL EMLÉKSZEM...   

Illetve :

http://www.abh-system.hu/termekek_butorkeszitoknek/falco_butorlap/technikai_informaciok

De lényegtelen .  

GPS Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145342

Volt egy ismerősöm, akinek az apósom teljesen ingyen megcsinált nászajándékba egy komplett konyhabútort tiszta fenyőből. 

Nem telt el 2 év és az asszonyka hatására elkótyavetyélték a cuccot és vettek helyette hitelből egy bútorlap rettenetet.

Nézd, ehhez nekem lenne 1-2 hozzáfűznivalóm.

1) Attól még hogy egy (pláne konyha) bútor tömör fenyőből készült - az még NEM GARANCIA arra, hogy az a bútor egyben egy korszerű, praktikus, higiénikus és időtálló darab lenne.

Tömör anyagból is lehet készíteni stílusában korszerűtlen, használhatóságában nem praktikus, nehezen tisztítható és gyorsan kopó bútort.

2) Attól még hogy egy bútor tömör fenyőből készült az arra sem garancia, hogy az feltétlenül esztétikus is egyben.

Példa: Pont itt a topikon is posztolt egyszer valaki egy natúr-világos fenyőbútort - amelyiken egy tenyérnyi helyen, legalább 5 darab sötétbarna görcs volt - vagyis sötét görcsök százai hemzsegtek csak a fronton.

No kérlek, lehet, hogy valakinek ez tetszik - mert hogy a rengeteg görcs az olyan "naturális" -  de az is lehet, hogy másban ugyanez a silány, rossz minőségű alapanyag érzetét kelti.

3) Ugyanakkor: attól még, hogy egy konyhabútor bútorlapból készült - minőségi, kopásálló munkapulttal, korrekt, korszerű vasalatokkal, ízlésesen összeválogatott színekkel, kitanulmányozott, ergonomikus elrendezéssel és praktikummal - valamint tökéletes tisztíthatósággal - arra nem biztos, hogy minden esetben illik a lebecsmérlő "kacat" szó.

Igen, korszerű anyagokból is lehet rendkívül szép, praktikus és időtálló bútort készíteni - csakúgy, mint ahogy hagyományos anyagokból is lehet hitvány, gányolt, ósdi, idejétmúlt darabokat. 

Szerintem, legalábbis.

.

Előzmény: Mindenváró Ádám (145338)
fahobby Creative Commons License 2017.11.01 0 1 145341

http://www.thecncwoodworker.com/jointer.html

Gyalugép építés profin.

Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145340

Alakítottam ma a flexfűrészen. Találtam régi leégett körfűrészt, annak a döntő ívét sikerült ráapplikálni. Ezt meghúzva már stabilan áll. 

Egész jól sikerült beállítgatni a dolgokat, legalábbis egyelőre úgy tűnik hogy eléggé párhuzamosak és derékszögűek aminek kell. Kivéve egy dolgot. 

A stellert elég jól sikerült megcsinálni a két méter hosszon szépen tartja a derékszöget az asztal éléhez képest. Csak éppen az asztalba épített körfűrésszel akad bajom. Hiába állítgatom a tengelyt, hogy derékszögű legyen a stellerhez képest, a 350-es tárcsához illesztett két méteres vezető több milliméterrel eltér a túlvégén. Órák alatt kitököltem, hogy az eltérés 1-2 mm között legyen csak és ne menjen el, amíg meghúzom a csavarokat. Aztán süllyesztettem, emeltem, vágtam egyet és már megint van vagy 6 mm. Nem tudom mi enged ennyit, minden bikára le van húzva. 

Egy gyári fűrésznél mennyit lehet mérni, mennyire stabil ebből a szempontból?

Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145339

Múltkor olvastam oxyfa, vagy császárfa néven futó dolgot. Elvileg nem invazív, 6 év alatt vastag, magas, hengeres törzset nevel és tarvágás után többször is újranő. Persze munka is van vele. Első években gyomlálni kell, öntözni, a leveleit, hónalj hajtásait vagdosni. Igaz hogy azért ez csak egy puha fa, de talán megéri.

Amennyire emlékszem a 90-es évek elején elég feltűnő volt ahogy Erdély egy része lekopaszodott.  Évente 2-3 alkalommal jártunk el arra és úgy emlékszem a Marosvásárhely - Kolozsvár közötti út mentén volt ez a leginkább feltűnő. Erdős dombokból kopasz dombok lettek. (és maradtak azóta is szerintem, bár mostanában én nem járok már)

Előzmény: srudolf1 (145333)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145338

Hát ez is egy logikus felfogása a dolgoknak. De én azért még azt sem mondanám, hogy a bútorlap annyira olcsó, mint anyag. Legutóbb 5 ezer ft/nm2 ár alatt vettem táblásított lucfenyőt. Az igazán nem sokkal drágább, mint egy bútorlap. 

No, mindegy a világ úgyis arra megy amerre akar. 

Volt egy ismerősöm, akinek az apósom teljesen ingyen megcsinált nászajándékba egy komplett konyhabútort tiszta fenyőből. 

Nem telt el 2 év és az asszonyka hatására elkótyavetyélték a cuccot és vettek helyette hitelből egy bútorlap rettenetet. Mert az divatos.Ilyen is van.

Előzmény: GPS (145325)
GPS Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145337

Neked van igazad - én is mértem, és kb. nekem is ennyi jött ki.

Más kérdés, hogy a geci-tömör, szinte tiszta gyanta, 16 mm-es, régi, NDK bútorlap fajsúlya közel 1, a vízen is épp hogy csak fennmarad.

.

BözsiBözsi Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145336

"Ha jól emlékszem a bútorlap súlya m2-enként kb 10 kg  (18 mm-es)"

Én egyszer lemértem (19-es)  az cca 14-15 kg volt...

A te számodhoz képest erős eltérés!

Előzmény: Taki29 (145326)
Taki29 Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145335

Egy évben 10-20 éjszakára lenne csukva, ha vendég van a háznál. Nappalit választja el a konyhától.

Ennyi időre a zajszigetelés nem érdekes , csak egy privát szféra megteremtése lenne a cél . (ha reggel én már felkelek ne érezze magát kellemetlenül a vendég, hogy kávéfőzés közben őt is láthatom , nekem is jól esne, még ha fel is ébredek a "zajra")

Előzmény: rferi (145331)
aekis Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145334

Ez jól hangzik. Erős kínai mágnes esetleg, mint "rögzítő"? Mivel neki derékszögben tűnik el a térből, egyszerűen meg lehet csinálni ezt a harmonika ajtót.

Előzmény: rferi (145330)
srudolf1 Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145333

Nálunk van terület bőven, müveletlen, az eső is esik, csak be kéne ületetni egy gyorsan növő fával, pl. a tekeredő fűz, gyertyán, nyir, és 15év múlva annyi celuloid lenne, hogy nem győznék apritani, ebből készül a biomasszának való celuloid, de forgácslapnak jobb is mint  fenyő. 

Nálunk a megyébe van pár ületetvény. Az a gond vele, hogy nagyon agresszív. Nehéz kiirtani. Persze megfelelő gépekkel ki lehet szántani akármit. EU is ad rá pénzt. 

Előzmény: Mindenváró Ádám (145323)
rferi Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145332

A legolcsóbb 55000.- köbmétere, de mondhatom, hogy hibamenteset nem lehet tőlük venni, még válogatva sem. Gyakorlatilag mind gombafertőzött. De ezek nem román anyagok, hanem ukrán és szlovák.

Előzmény: Taki29 (145328)
rferi Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145331

A 35 mm lehet jó, csak keretes-fílungos lapokat kell gyártanod.  A keret 35mm, benne a fílung lehet vékonyabb.

Bár meg kell mondjam, egy rendes ajtó is 40-50mm vastag, nem 18mm! És a hangszigetelés miatt is jobb a vastagabb.

Előzmény: Taki29 (145326)
rferi Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145330

Én csináltam ilyet, csak négy lap harmonikázta magát össze 160 centiről.

Pántnak én mindenképpen zongorapántot ajánlanék, nem tesz jót az embernek, ha a pántok lelógósodnak, és összevissza harmonikázik a cucc, meg az sem, amíg a különálló pántokat belövi. Az női munka (csinálja a kurva anyja). Szóval tokhoz is, meg a lapok közé is azt tettem.

Mivel az enyém nagyon széles volt, ezért én alulra a legutolsó lap sarkára tettem egy görgőt, ami két golyóscsapágyon tartotta a súlyt.

Felülre pedig egy sima csap került, ami a tok felső keresztdeszkájába vágott horonyban futott, és nem engedte azt, hogy össze vissza lengjenek az ajtótáblák.

Szerintem neked alulra nem kell semmi, felülre is elég lesz egy ilyen megvezetés. Megvezető horonynak tettem egy alu U profilt, ezt besüllyesztettem a faanyagba. A csapot csinálhatod úgy, hogy egy 10x10mm-es rúdanyagot oldalról átfúrsz egy ötös fúróval, és áttolod rajta az ötös hengeres csapanyagot. Beleragasztod, vagy megütöd oldalról, hogy beszoruljon. Aztán ennek a fémbigyusznak fészket vésel az ajtólap felső élébe. Két plusz luk rajta, süllyesztve, és becsavarozhatod.

Még annyit, hogy én a lapok szélébe is raktam olyan rögzítőt, amit a kétszárnyú ajtónál használnak a kilincs nélküli ajtó rögzítésére. Alulra és felülre is, de nem az él felől, hanem a lapoldal felől lehetett használni. Így minden lap rögzítve volt teljesen. 

Ez talán egy ajtónál kényelmetlen lenne, valami patent kéne oda, amit csak a lap megnyomásával/meghúzásával lehetne be-ki kapcsolni.

Előzmény: Taki29 (145311)
rferi Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145329

Az olyan jóféle anyag, mint ami nálatok van, itt is ilyen drága, vagy még drágább. Persze az ittenire rárakódik a szállítás és több kereskedő haszna is. De a globalizáció így is hat: látják ott, mibe kerül máshol az anyag. És ahhoz igazodnak.

Előzmény: Pillanatragasz (145310)
Taki29 Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145328

Az hogy komplett ledarálják az erdőt az nem a bútorgyártás miatt van .

https://www.youtube.com/watch?v=gNbFD83OUYc

Igy azt is hasznosítják , amit ezelőtt 30-40 évvel még nem tudtak. (gallyak tuskók )

Felénk is van egy egy kisebb fenyves , de ezeket rendesen vágják szálra , rakják vagonba. Ezeket biztos nem darálják , mert akkor helyben megtennék a gazdaságos szállítás érdekében .

Romániában olcsóbb volt a faanyag mint nálunk , ezért a gazdasági érdek azt mondta, hogy onnan olcsóbb beszerezni. most , hogy ott is drágább lett nem fognak annyit kitermelni.

Mint végfelhasználó minket ez nem vigasztal , mert nekünk is meg kell fizetni a drágább faanyagot , vegyük azt bármilyen célra.

Mennyi most Magyarországon 1 m3 fenyő fűrészáru épületfának ? Pár éve már nem vettem .

Azt tudom , hogy a tűzifa értéke is 1,5x-ére emelkedett 2-3 év alatt . 1 mázsa akác 3700-3800 forint.

Előzmény: GPS (145325)
spgabor Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145327

Szia,

megnézem vásárláskor, hogy milyen tartozékokkal adják a Metabot.

Felsőmaróból kezdek inkább a Makita felé hajlani, mert közben beszéltem faipari ismerőssel és ő is azt javasolta inkább.

Raidx: 

Kínai alatt az olcsó noname eszközökre gondoltam. A Makita asztalba szerelését első ránézésre gondolom problémásabbnak, mert nem láttam a talpán úgy lyukakat mint a Boschon.

Előzmény: Hobbit_G (145282)
Taki29 Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145326

srudolf1   Köszönöm . Ilyesmire gondoltam mint amit linkeltél , de ott ha jól látom minimum vastagság 35 mm.

Ha jól emlékszem a bútorlap súlya m2-enként kb 10 kg  (18 mm-es) A 35 mm-es kb duplája azaz eléggé határon van a terhelése (40 kg Kb 2 m2 ajtó)

Azt is mondhatnám tanácstalan vagyok mint egy zsákfalu .

aekis     Nem szeretném , hogy a falra csukódjon a nyílás mellé , hanem a nyílásra merőlegesen álljon meg kinyitott állapotban . 

Az ajtó mellett egy könyvespolc lesz majd , ezért nem szeretném az eredeti 90 cm-es ajtót , mert túl nagy helyet foglal.

Előzmény: aekis (145319)
GPS Creative Commons License 2017.11.01 0 1 145325

Aztán láttam egy műsort a tévében ahol mutatták ahogyan böszme célgépekkel gyakorlatilag ledarálják a komplett erdőt. Szörnyű hülyeségnek tűnik.

Jó pár éve már egyszer eldöntöttem, hogy soha többé nem veszek pénzért bútorlapból készült bútort.

Én itt azért higgadtságot javasolnék a radikális nézetek kapcsán - és itt srudolf kollégához is szólok.

Ugyanis az nem pont úgy van, hogy ezek a gyárak ész nélkül darálnák a bútor-minőségű, első osztályú fa-anyagot - ugyanis ott sem szarvasmarhák ülnek az igazgatói tanácsban.

Én a két szememmel láttam a sebes-i gyár "udvarát" - ami egy méretes rendező-pályaudvarra hasonlít inkább és ahol vagy 100-200 vagonnyi anyag várt feldolgozásra, hegyekben.

No, kérlek, az minden volt, csak nem bútor-minőségű anyag. Gyakorlatilag olyan 10-20 cm átmérőjű, de nagyon girbe-gurba ágak tették ki a készlet javát, amiről messziről látszott, hogy kifejezetten (asztalosipari szemmel nézve) úgymond "erdei hulladékból" tornyosultak a fa-hegyek.

Persze, ahogy srudolf kolléga mondja, ezekből még lehetett volna fakanalat, fogpiszkálót, vagy gyufát gyártani.... de kérdés, hogy mi éri meg jobban?

Mert azért azt se felejtsük el, hogy a bútorlapnak köszönhető a bútoripar "demokratizálódása" - vagyis az, hogy minden háztartásba jusson bútor - még a legkevésbé tehetősekhez is (pl. pályakezdő fiatalokhoz, alacsony jövedelmű családokhoz, stb.).

Ugyanezt valódi tömör-anyagból aligha lehetett volna elérni a teljes lakosság szintjén - mint ahogy régebben (főleg az új) bútor igencsak a tehetősebbek kiváltsága volt csak.

Megint más kérdés, hogy amikor a bútorlapot kárhoztatjuk, ne tévesszük össze a silány, tróger minőségű, magától széthulló bútor-konstrukciót - magával az alapanyag milyenségével. Tömörből is lehet szemét bútort gyártan - mint ahogy lapból is lehet évtizedekig tartósat.

Mert kérdem én: mennyivel van előrébb az a család, ha a marhanagy, hálószobai ruhásszekrénye táblásított, elős osztályú tömörböl van - egy kisebb vagyonért -  szemben azzal, ha ugyanaz egy korrektül elkészített bútorlap- konstrukció az a szekrény?

Itt most tegyük félre a feelinget, meg ilyesmit - mert ruhák-ingek-gatyák-bugyik tárolásáról van szó, nem poézisről. 

Semmi sem kötelező. Ha valaki arra gerjed, hogy az ő házában márpedig kizárólag csak tömörből készüljön minden - és elég gazdag ahhoz, hogy ezt meg is fizesse - akkor ezt is megteheti. Még Amerikából importált fa-anyagot is hoznak neki... csak fizesse meg.

Aki viszont azt a pénzt inkább másra költené (pl. gyerekek iskoláztatására, vagy más hülyeségre) - annak is van alternatívája, jelesen a lap-bútor.

Hangsúly: a szemét módon elkészített lap-bútornak köze sincs ahhoz, hogy bútorlapból készült. Aki ilyet gyárt, az tömörből is ugyanilyen szemetet adna ki a kezéből.

.

Előzmény: Mindenváró Ádám (145323)
Slam Jr. Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145324

Szomorú tendencia, csak nehogy itt Budapesten és környékén is ez legyen. Itt azért sok helyről lehet még fát venni, bár nem mindig könnyű, ha nem fenyő kell. A Zatikról pl azt hallottam, hogy felhagy a fatelep jellegű működéssel és átmegy barkácsvonalra. Lesznek hobbilécek, lambéria meg ilyenek, de 1-2 collos faanyag nem. Legalábbis a budakalásziról ezt mondták, a ferihegyinél nem tudom, mi a helyzet.

Előzmény: srudolf1 (145321)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145323

Ja, pont így képzeltem el én is ahogyan írod., hogy hulladékvból készül. Aztán láttam egy műsort a tévében ahol mutatták ahogyan böszme célgépekkel gyakorlatilag ledarálják a komplett erdőt. Szörnyű hülyeségnek tűnik.

Jó pár éve már egyszer eldöntöttem, hogy soha többé nem veszek pénzért bútorlapból készült bútort. (szerintem amúgy a forgácslapok minősége is romlott sokat az idők során )

Akkor átálltam a mindenféle fenyő bútorokra, de mivel igazából sosem futotta minőséget venni ezért ma is van egy pár nyeklő nyakló bútorom amit úgy gyártottak le fenyőből hogy bele lehessen tenni egy 40x10x200 papírdobozba.

Csak a néhai apósomtól származó dolgokban van anyag. Tulképpen ezek a dolgok vezettek oda, hogy magam akarok bútort csinálni.

Előzmény: srudolf1 (145321)
GPS Creative Commons License 2017.11.01 0 0 145322

Eljutunk szépen oda, hogy a székelykaput is bútorlapból fogják csinálni. 

Hehe, abban én jó vagyok. Ki is fogom próbálni egyszer, ki tudja?  :-))))

.

Előzmény: aekis (145318)
srudolf1 Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145321

Ezzel a rendszerrel, amit belinkeltem meg lehet oldani, kell egy rejtett sarok, ami kifordul 18o fokot, ott van opciókét. 

A székelykapu és a kopjafa tölgyből van, az még akad az erdőben. 

De volt egy kisipar még pár éve is, helyi fenyőt dolgoztak fel és nagyrészét a munkáknak exportálták, most mind a németeknél ácsolnak, egy osztrák miatt, akit hagynak garázdálkodni. A fenyőt hagyod nőni 5o évig és lesz belőle egy szép bútor vagy ablak, nem vágod ki a 15 évest és csinálsz belőle használhatatlan forgácslapot, amit eladsz a kínainak, hogy készitsen belőlle valami szart, amit majd a tengereken visszahoznak a román boltokba és megprobálják elcsapni prémiumként. 

A forgácslap gyártása hozzátartozott a faiparhoz, ott használták fel azt amit már nem volt érdemes lepréselni briketnek- (veszem a 3oo méter tüzifát évente, hogy fűtsék a műhelyt télen). Ennek volt egy logikája, ami jól müködik máshól 2oo éve.

A gáterbe ottmaradt a candra (azzal fűt a kemencébe a pék) és a fűrészpór. Ezt lepréselték briketnek és fűtötték vele a száritókat vagy eladták, ha már nem gyözték csinálni, elvitte a forgácslapgyár.

A gáterből átkerült az leszárított anyag a fafeldolgozókba.  Ott 1o köbméter fűrészárú feldolgozása után keletkezik minimum 2.5 köbméter hullás. A hullásból készitetek éllécet, aztán széket, aztán szerszámnyelet és apró használati tárgyakat, aztán gyufát és így tovább. Utánna forgácslapot.

Most az egész ipart alól kihúzták a szőnyeget, az erdőből egyenesen a forgácslapgyárba megy a rönk. 

Előzmény: aekis (145319)
motor-os Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145320

Vagy 3D nyomtatóval.

Előzmény: aekis (145318)
aekis Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145319

Szerintem olyat akarna ami összehajtás után a falra is ráhajtható "eltüntethető" nem lóg be a térbe.

Előzmény: srudolf1 (145317)
aekis Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145318

Hihetetlen. Eljutunk szépen oda, hogy a székelykaput is bútorlapból fogják csinálni. :(

Előzmény: srudolf1 (145316)
srudolf1 Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145317

http://kamex.co.hu/hu/d-letoltesek/systems/1186/porta-libro-a-kamex-katalogus-2015/

olyat nem ismerek, ami jól müködik (azaz nem szorúl meg amikor ki-be csukod) és egyszerű.

Ehhez hasonót készitettem, de Sisco gyártmányú vasalattal, standard falcos ajtóba be lehet építeni. A nutot a síneknek nemtomhogy lehet belehúzni egy felszerelt tokba.  Ennek nem kell alsó sín. Azt, hogy mivel lehet bemarni a felso sint nem tudom. Mindig a tokcsapba húzzuk, amikor nincs még összeenyvezve.

Ha felcsavarozod a falcba bemarás nélkül, akkor a lapok tetejét falc nélkül kell készitsd és elmaszkolod a sínt. 

Az altarnetívája egy prémium harmonikaajtó vasalat beépített szekrényre, de a sínek mérete elég nagy és csak az ajtóbérlesbe tudnád beépiteni. 

srudolf1 Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145316

drága, 9oo lej volt köbmétere kb. 2 éve, most ez 16oo lej. 

Épült még egy Sweihoffer üzem Rétyen (van egy Sebesen és egy Radauton), az mindet felvásáról, rönkbe, de bármit és azonnal kifizeti.

Azóta löttek az asztalosságnak Székelyföldön. 

A kitermelt fa nem járja meg a gátert. Nekem két beszállitom maradt meg... az egyik gyimesi, a másik sófalvi.

12ooLejbe veszem az épületfát, nagy tételbe és nehezen vágják ki, többet keresnek a deszkán és eladják a regátiaknak.- azok is minden szemetet elvisznek. Natur fenyőből nem csinálunk évek óta semmit. 

Előzmény: motor-os (145315)
motor-os Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145315

Drága, vagy olcsó?

Előzmény: Pillanatragasz (145310)
motor-os Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145314

Ez a gyalupad majdnem akkora, mint a műhelyem. :-)

Előzmény: csjoco74 (145307)
aekis Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145313

Ötlet kell? Hát ahogy nézem, pont emlegetik a menetesszárat, abból olyan frankón meg lehet csinálni, hogy még 10 év múlva se fog nyikorogni. Ha megnézed a bútorboltban a nagyon nagy gardróbajtókat, azok mind mind menetesszárral vannak összehúzatva. Arra még figyelj, hogy az ajtó kinyitáskor teljesen harmonikázzon rá a szomszédos falfelületre, hogy tűnjön el az útból teljesen. Ehhez a csúszkáló oldalnak ki kell emelkednie a csúszkálásos síkból.

Pillanatragasz Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145312

Pedig gondoltam  ha már a lehetőséged megvan rá hogy évente egy negyedet bár szorítsál azon a menetes száron.... 😂I!yen ötletekből születnek a nagy találmányok.  Volt nekem is hogy ,,feltaláltam,, valamit  aztán a neten olvastam hogy ezt már az ezerhatszázas években már használták.

Előzmény: GPS (145293)
Taki29 Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145311

Sziasztok !

Ismét ötletet kérnék tőletek .

A régi szobaajtót levettem a helyéről (90 cm-es)

A helyére szeretnék rakni egy "csuklós" ajtót .

Ez úgy nézne ki, hogy az egyik ajtófélfa oldalába tennék valamilyen pántot , erre egy kb 44 cm-es bútorlap ide egy zongora pánt szerű pánt következne , ismét egy 44 cm-es bútorlap, ami meg lenne vezetve a felső falcban egy valamilyen csúszkával , hogy az ajtó síkjából ne mozduljon ki nyitáskor illetve záráskor.( A két szemben lévő falc távolsága 88 cm. )

Ez egyfajta harmonika ajtó lenne csak 2 taggal .

Szeretnék tőletek ötleteket kérni , hogy erre az ötletre milyen megvalósítási lehetőségek lennének ?

Elsősorban a tokhoz rögzített pánt típusára gondolok , illetve a felső csúszka lehetőségére. ( nem igazán ismerem ezeket a lehetőségeket. (gondolok például arra is , ha nyitva van az ajtó , nyitás közben a súlypont eltolódik a csúszka síkjától ez nem okozhat-e problémát? )

Köszönöm előre is a segítséget és az ötleteket.

Pillanatragasz Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145310

Aggyisten. 

Le van szakadva a pufám. Itt a fenyőerdők hazájában hogy el van szálva a fenyő fűrészárú ára. Éppe csak nem anyagárba mérik.

300*10*10 es szarufa darabja 50 lej 

Lambéria négyzetmétere 40 lej 

Cserépalávaló léc métere 3,5 lej

Elsőosztályú szegmentes anyag.

Viszonyításként 150 lej 10 ezer forint. Vagyis tízezer forintért három darab három méteres szarufát adnak.

409 Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145309

Na, hát pont ezekről beszéltem....   :P Egy bárpulthoz mi más lábak illenek??   :)

Előzmény: GPS (145303)
Hobbit_G Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145308

Üdv Urak, kis off

Napközben jött egy finomság, sokáig nem lesz bent, Black&Decker Multievo 18V. Később remélem lesz tapasztalat is róla, közeli ismerősnek hoztam.

Ismeri valaki közelebbről? Nekem meglepetés volt minőségre, meglepően jól össze van rakva, elsőre legalábbis nagyon szimpatikus tákolmány.

csjoco74 Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145307

Gyalupad update:

Megjött a várva várt olvasnivaló : https://www.amazon.co.uk/Workbench-Book-Scott-Landis/dp/0004124677/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1509472971&sr=8-2&keywords=The+Workbench+Book+by+Scott+Landis

van benne ötlet rendesen:)

de egy érdekes a gyalupad méretezéséről , az eddigi legképletesebb és legegyszerűbb ... 2:15 től

https://www.youtube.com/watch?v=bBS5-AV81lg

Üdv

Jocó

pali923 Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145306

Csak egyet lehet érteni. Nem vagy rossz, csak normális férfiember. ;) Biztosan neki is szívesen gyártanál néhány bútordarabot, vagy focit. :)

Előzmény: pacman123 (145305)
pacman123 Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145305

Maximum "alatt" :D /derosszvagyok/

Előzmény: pali923 (145304)
pali923 Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145304

Hát ezt nem is kéne a szekrény alá dugni. :)

Előzmény: GPS (145303)
GPS Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145303

"Miféle lábnak?"  Hááát bizonyára azoknak, amire a zoknit, cipőt is szokás húzni.  :P  :)

Tudod mit? Akkor inkább legyen ez:

Előzmény: 409 (145302)
409 Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145302

"Miféle lábnak?"

Hááát bizonyára azoknak, amire a zoknit, cipőt is szokás húzni.  :P  :)

Előzmény: GPS (145299)
GPS Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145301

Vigyázz, mert büntiből mindjárt neked is mesélek róla :-))))

.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (145300)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145300

Tényleg nem baszogatás, de mesélhetnél erről a menetes száras dologról :) :) :) :) :)

GPS Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145299

Ugyanakkor a csúszka (és a rejtett kis asztal) alatt kell hely a lábnak

Miféle lábnak?

Hisz az egészet simán megtartja konzolban a teljesen kihúzható csúszka. 50 kilót bír - hacsak nem ILYEN FELHASZNÁLÁSRA szánod, mert akkor határeset.

.

Előzmény: kutyala (145298)
kutyala Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145298

Már szinte el is képzeltem, gyönyörű, csak egy-két apróság :)

Alul fazekak lesznek és fedők, nem italok, valamint ha nem muszáj, nem huzigálnék egy egész korpuszt. Ugyanakkor a csúszka (és a rejtett kis asztal) alatt kell hely a lábnak, ami egy korpusszal nehezen megoldható, legalábbis helyveszteség nélkül. Maradnék az eredeti elképzelésnél :)

Ja, és a korpusz másik oldalán a kutyák alszanak, valószínűleg frászt kapnának, ha egyszer csak elmenne mellőlük a "fal" :)

Előzmény: GPS (145297)
GPS Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145297

Hát akkor neked nem kell semmiféle ajtó - főleg nem oldalra csúszó.

Egybeépíted az előlapot a minibároddal - és az egészet egyszerre húzod ki az előlappal, a már jólbevált, teljesen kihúzhat golyós-csúszkán. Gyerekjáték megcsinálni.

Ennek a "mozgó-korpusznak" a teteje maga az asztalka - alatta meg ott vannak a válogatott, finomabbnál-finomabb piák - szép sorban, a minibár mindkét oldalán felsorakozva, katonásan.

Haladóknak (deluxe verzióban) még hangulatos LED-világítást is be lehet építeni a felső lap aljára, ami kihúzáskor gyullad fel - és ami gyönyörűen megvilágítja felülről a dekoratív üvegeket.

Amikor bár-feelinget akarsz, csak odatolod a két bárszéket az előlap két oldala mellé, kihúzod a minibárodat (előlappal-italtartóval együtt)...és máris  kezdődhet a felhőtlen, ám mértéktartó dorbézolás. 

Persze, munkavédelmi okokból, ha túl magasak azok a bárszékek - akkor inkább vágjál le a lábukból... minden eshető...ségre :-)))

.

Előzmény: kutyala (145296)
kutyala Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145296

A tipp nem rossz, köszi, de nekem az alsó szekrény a kérdés. Fölső szekrényem nincs, mert mindig mindenbe beverem a fejem :)

Egyébként azért kellene nekem toló megoldás, mert a konyhába a pult alá szeretnék integrálni egy "minibárt", mondjuk ilyennel: http://www.butorkellek.hu/index.php?kezd=0&kod=4722&mkod=22&modul=termek

Vagyis ha nem akarok kicipelni mindent az étkezőbe (messze van), akkor két bárszékkel felvértezve kihúzom a kisasztalt a pult aljából, és kész. Viszont ha szokásos nyíló ajtó van, akkor az zavaró, tolóval sokkal praktikusabb. Ha égeztem, visszatolom, betolom az ajtót, és nem látszik semmi. Ez a terv.

Előzmény: GPS (145295)
GPS Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145295

Gondolom nem akarsz magad felé nyíló ajtókat, igaz?

Ehhez a megoldáshoz mit szólsz?

.

Előzmény: kutyala (145292)
pali923 Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145294

Baszogatás? Ugyan már, én csak játékosan évődtem. :)

Hogy legyen ontopic is: most jött szembe egy hírlevélben ez a videó, egy állandó témával. 5 módszer arra, hogy képeket fára felvigyünk. Nekem van benne újdonság is.

GPS Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145293

Nem kérlek.

Az van, hogy én már olyan tökélyre fejlesztettem a menetes-száras bútorgyártást - hogy azokat már egy centi menetes-szár felhasználása nélkül is vidáman gyártom :-)))

Egyébként korábban már kilátásba helyeztem, hogy aki a menetes-szárért továbbra is baszogat - annak büntetésből mindig elmondom, hogy az illető bútor már a 10.-ik évét tapossa és továbbra is kiválóbb egészségi állapotnak örvend, nulla karbantartás mellett is.

Igaz, munkalapot cseréltem rajta a tavasszal - de azt egyrészt azért, mert volt rá egy (szinte ingyen) lehetőségem, másrészt meg annak köze sincs a menetes-száras szerkezethez - amelyik atom-stabil ma is.

Ha már szóba hoztad :-)))))

.

Előzmény: pali923 (145291)
kutyala Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145292

Sziasztok, konyha frontot elhúzhatóra szeretném megcsinálni. Tud ehhez valaki jól bevált de nem aranyárú vasalatot? a magassága a szokásos, szélesség kb. 130 cm, ezt én két ajtóval lefedném.

Köszi!

pali923 Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145291

Már szanaszét nézegettem a képeket, de sehol nem találom ebben a szerkezetben a menetesszárakat. El van rejtve valahol a bútorlapban?  :))) :P

Előzmény: GPS (145273)
GPS Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145290

Ha úgy csinálod, ahogy majd megmutatom, akkor oldalanként elég 3-3 mm hézag is.

.

Előzmény: Hobbit_G (145288)
GPS Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145289

Oldalanként 13 mm-t kell számoljál a csúszkáknak, de ha odajutsz, megmutatom hogy tudod könnyen és kellemesen összehozni úgy, hogy a csúszkák még ne is látszodjanak felülről és maximális mozgó-felületed is maradjon.

Már egyszer valamikor régebben posztoltam a dolgot egy topiktárs kérésére - de nem nagy ügy megismételni, elvégre vannak új topiktársak is - hát ha még másnak is hasznos lehet, ki tudja?

.

Előzmény: Hobbit_G (145288)
Hobbit_G Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145288

Igen, épp ezen a kialakításon kezdtem el rugózni.

Alapban semmi más nem volt tervben, hogy a régi cipőtartót rácsavarom szimplán az előlapra és a régi rögzítéssel megcsinálom, ami igényel egy 25-ös lukat az oldalfalba, ebbe kell benyomni a műanyag vackot és csavarral megerősíteni. No de ez a réginél is szeret kijárni, ezért gondoltam, hogy ezt a billenős megoldást lehet inkább elkerülném.

Viszont mivel kicsit nagyobbra mértem az előlapot, mint a régi (részben szándékosan), így alul nincs gond átalakításra, oldalsó részt kell jobban meglesnem, hogy az enged-e ennyi átalakítást. Ha megoldható sztem kap kis fenyőt alul tiplizve, s kis merevítést oldalra, amire már mehet rá a sín.

Meglesem este a pontos méreteket.

köszi

Előzmény: GPS (145287)
GPS Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145287

Ha van egy előlapod és odabent 2 oldalfalad - semmi akadálya annak, hogy teljesen kihúzhatósra csináld. Aztán amikor a mobil-rész már faszául járkál ki be (a golyósoron meg pláne prímán szokott) akkor arra olyan cipőtartó szerelvényt szerelsz, amilyet csak akarsz:

"Drótból"-hajtogatott cipőtartótókat, vagy más anyagból készültet - de minden esetre szabad tered van odabent, a legpraktikusabb és helytakarékosabb megoldásra.

Ami az anyósod vehemenciáját illeti - arra két megoldás is van:

- az olcsó megoldás: cca. 200-250 Ft-ért veszel pneumatikus ajtó-csillapítót - amit bárhogy csapkod, olyan finoman és halkan fog záródni az ajtó - mint az amerikai filmekben a milliomosék bútorai.

- a drágább, de tökösebb megoldás: az említett golyósoros csúszkának (némi felárért, kb. 1 ezres/ csúszkapár) van egy olyan verziója, ami 6-8 centivel a becsukódás előtt, magától beszívja a fiókot. Csendben, finoman.

Ezt is bármilyen erővel be lehet küldeni, mert tenyérnyi távolságra a becsapódástól először csillapít, aztán behúzza magát - önerőből. Rendkívül látványos és hasznos is.

.

Előzmény: Hobbit_G (145285)
Hobbit_G Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145286

Alapesetben nem az anyagi része a megterhelő, hanem annyi munkára, amit szoktam csinálni nincs sok értelme.

Sajnos hirtelen tudok dönteni, de ezesetben szerencsére az egyengetés elég erős dolog, mert egyelőre egyik oldalt egyengetem nagyjából, be a vastagolóba másik oldalt, majd az egyengetett oldalt is,  hogy szép legyen.

Viszont morcos lettem a maradék levágásánál és valamit fogok venni legközelebbre, sztem lesz egy ilyen 710w makita, már azért is, mert könnyű beépíteni :D

De nem azonnal, most sajnos dokira is kell lóvé, de nyuszi majd meglephet vele xd

Előzmény: pacman123 (145283)
Hobbit_G Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145285

Ezen is agyaltam kicsit, amióta láttam kérdezted, de nem vagyok sokkal előrébb más megoldással sem épp a rögzítés miatt bútorlapba és szépnek kéne lennie :(

Ami meg a pánt mellett szól az a fékezős mechanizmus, anyósom a csapkodós fajta, emiatt agyaltam ezen a megoldáson :)

Viszont az se rossz, amit GPS írt, a "fiókos", de ahhoz ugyan más tervezés kellett volna és anyósom tuti hülyét kapna tőle, viszont bogár ment vele a fülembe, egy kis agyalást megér a dolog, hát ha mégse annyira lehetetlen, mert kicsit nagyobb az új előlap, mint a régi, ami lehetőséget adhat kis módosításra.

No mindjárt ha nem lesz más melóm meglesem mit tehetünk az ügyben :)

Köszi mindenkinek, haladunk :)

Előzmény: PETYUS (145281)
motor-os Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145284

Nekem tegnap elment vagy 40 kg, 30 éve felgyűlt számítógép alkatrész. (Más gyűjtőhöz került.)  Ez kijelölte a jövő útját. Selejtezés a köbön.

Előzmény: fejes.i (145276)
pacman123 Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145283

"eladom a sajátomat épp a súlya miatt"

Magánvélemény: sztem butaság eladni emiatt. Főleg ha egyébként elégedett vagy vele és nem futottál a f.sz. hiányából pl. fapörkölésbe. Meg szártörésbe.

Igen fog hiányozni néha az erő (bár láttam már egyengetni kis Makival/Dewalt-tal is :D)

Szereld asztalba, akkor nem kísért az hogy kézből szenvedj vele. Nem akarok zsebben turkálni, de egy alap kis Makira meg majd csak összejön még, a mobil munkákra.

Előzmény: Hobbit_G (145282)
Hobbit_G Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145282

Szia

Metabom van excenternek, nem rossz masina.

Nekem még nem hiányzott sosem a fordszabályzás, fához szerintem teljesen jó, de olyat vegyél ha találsz, hogy ne csak az alap tárolót adják hozzá, hanem egy átalakítót porszívóhoz is. Van hely, ahol avval együtt adják, nem csak az alap portárolóval.

zöld Boschról mondjuk úgy van oka, amiért le akarnak beszélni (sajnos tapasztalatom, de legalább nem buktam sokat a zöld fúrókalapácson, helyette lett egy metabo, khm, nem egy súlycsoport már működésre sem, de árban sem...). Lehet Makita se a régi már, de még mindig fényévekkel jobb (írj privátban és tudunk Dewalt és Black&Deckert is nézni) :)

Őszintén én elgondolkodtam viszont, hogy eladom a sajátomat épp a súlya miatt, még rágódok rajta. Ha így alakul akkor lesz helyette a Makita rt700 féle élmaró 710w-al. Egy tart nagyon vissza ettől: akkor nem tudnék egyengetni normálisan, mert mt362-be nekem van egy 30mm széles fej, ami már nem rossz, ill. plattoló se mehetne vele (bár az még nincs és lehet ahhoz már tényleg kéne fordszabályzás :D)

Vagy marad ez is és lesz más is, ha több szekrényt kell csinálni, mert élvédő ragasztása után minimum annyi időt elvesz a maradék levágása, mint az egész ragasztós procedúra jelenleg, ami sok nekem, alig vagyok otthon munka miatt, így minden idő számít :(

Előzmény: spgabor (145277)
PETYUS Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145281

Esetleg kivetőpánt helyett valami másfajta zsanérral?

Előzmény: Hobbit_G (145268)
PETYUS Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145280

Szerencsére itt nincs csótány. Régebben laktam olyan helyen ahol volt, de azokat nem a konyhai kuka generálta.

Előzmény: aekis (145266)
Raidx Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145279

Tudod te azt, hogy ami nem Kínába készült az hamisítvány? Tudnak ám azok minőséget gyártani csak az nem az olcsó kategória. Mióta filléres cikk lett a fordulatszám szabályzó, mindenbe beépítik, ha kell-ha nem. Nem tudom, miért látod komplikáltabbnak a maki asztalbaépítését?

Előzmény: spgabor (145277)
rferi Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145278

köszi, bizakodom, de nem dől össze a világ, ha nem lesznek meg.

Előzmény: fejes.i (145276)
spgabor Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145277

Szia,

köszönöm a tanácsokat. Tegnap elmentem egy helyi boltba, valószínüleg ott fogom megvenni, mert van webshopjuk is és az árak is középkategória, így legalább lesz hova vinni, ha gari baj van.

Szóval összenézve a Bosch-sal a Makitát, a Makita tényleg nehéz, illetve nem áll olyan jól kézre. Viszont a boltban is azt javasolták, hogy inkább legyen piros Makita mint zöld Bosch. Több a gari, minimálisan kerül drágábba, de jobb minőség. A súlyát meg majd megszokom. Az asztalba építés miatt néztem a talpát, az nehezebb lesz mint a Bosch esetében.

Szóval két napja még a zöld gép kellett, meg az is tetszik még mindig jobban, de a Makitát mint márkát szeretem és a Bosch-ról sokan próbálnak lebeszélni, akik tapasztaltak is, így inkább mégis az lesz a befutó.

Illetve néztem akkor már ha ott jártam, egy excenter csiszolót is néztem, mert nekem még egy nagyon régi csiszológépem van, amiből folyton kiesik a papír. Elég idegesítő. Nekem ebből egy tök mezei is jó. Van a kínai, ami fordulatszám szabályzós 380W-os egy év garival, illetve a Metabó 240W-os, fix fordulat, 6 ezerrel drágábban. Az nem nagy különbség, háromszor annyi a garija (3 év). Van értelme a fordulatszám szabályozásnak itt (biztos van, csak nem tudom, hogy mi)? Mert akkor inkább vennék 18-ért egy Metabót mint egy kínait. Így ilyenből sem kellene másik életem végéig. :)

Előzmény: Hobbit_G (145261)
fejes.i Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145276

(tegnap megint kerestem egy kicsit a papírvágó géphez hiányzó izéket. Egyelőre sikertelenül. Közben olyan gondolataim támadtak, hogy teljes dobozokat kellene kidobnom csukott szemmel, mert már képtelen vagyok eligazodni több évtized összegyűjtött "szemetében". Közben mondjuk megtaláltam egy Weller pákát, amit évek óta elveszettnek hittem, de erről függetlenül a helyzet elszomorító ;-( - annak ellenére biztos vagyok benne, hogy itt vannak a hiányzó alkatrészek, csak még mindig nem lelem. Kicsit majd keresem ma is.)

Előzmény: rferi (145275)
rferi Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145275

Nem 420 magasságra, hanem öt kilóra!

Ha akar valamit, oldja meg, ne kekeckedjen! :)))))))

Előzmény: Hobbit_G (145267)
rferi Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145274

Még az életben nem volt csótányom!

De még hangyák se lepték el a mosogató alatt a szemetest.

Pedig családi ház...van itt minden, kígyótól sasig!

Előzmény: aekis (145266)
GPS Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145273

Cipősszekrény lesz oldalt, amit úgy tervezek megoldani,.... egy műanyag rekeszt erősítenék rá az ajtóra, amit nyitva lehet belőle kivenni a kívánt cipellőt.

Ha megkérdezhetem: miért nem az előlappal (fronttal) együtt teljesen kihúzható verziót választod?

Az alá egy pár teljesen kihúzható, 50 kilós golyós-csúszkát rakni - így nincs összesen annyi cipő a családban, amennyi azt megterhelné. Ráadásul a tér-kihasználhatósága / hozzáférhetősege a cipőkhöz is fullosnak mondható.

Ugyanis ha ajtóra van szerelve a tartó, a negyedköríves mozgása miatt mindenképp durva helyvesztességgel számolhatsz - és akkor még jön a tartósság kérdése is (ami szerintem mondjuk 3 darab kivetőpánt esetében nem lenne téma, de a többi igen).

Valami ilyesmire gondoltam, (csak mint mozgatási-megoldás) a ki-be csúszkáltatásra.

Ide ráadásul push-open csúszkát szereltem (csak bele kell rúgni és kinyílik magától) - ami még külön móka is a fogantyú-hiánya miatt (a gyerekek imádják nyitogatni :-))))

Előzmény: Hobbit_G (145263)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145272

Én a maradék olajfestéket szoktam ilyenre elhasználni. 

Előzmény: kukta5508 (145246)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145271

Mi 200 literes fekete fólia zsákot használunk a melóhelyen. 

Előzmény: 409 (145243)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.10.31 0 0 145270

Egy ugyanilyen szabályzót vettem nemrégiben csak nem 220V-ost hanem 12-40V-os bemeneti feszültségűt. Egy ablaktörlő motor fordulatszám szabályzásához vettem. Ezzel az ablaktörlő motorral akarom meghajtani a hengercsiszoló gépem készülő futószalagot. A futószalag 60 cm széles csiszolóvászonból lesz végtelenítve. Már csak a 60 cm szélességű csiszolóvászonból kell valahol vásárolnom egy kb 2 méteres darabot, és minden meglesz a futószalag elkészítéséhez.

Előzmény: Raidx (145208)
aekis Creative Commons License 2017.10.30 0 0 145269

Ugye ugye. Vegyél egy szervizből 10 méter gégecsövet és hadd szívjon. A 10 méteres csőnek meg csinálj egy feltekerős gurigatartót. A zasszonynak csinálj egy seprűzős beszívót a konyhába. Nem kell semmi extra ehhez se, csak a parkettafejet tedd a fal mellé, állítva. :)

Az igazán profi központi porszívók vízbepermetezéssel rászűrnek a ciklonban, az alján összegyűlt zagy pedig a budicsőben landol automatikusan, ahogy elér egy vízszintet. Ez a legkirályabb megoldás, soha nem kell hozzányúlni, de csakis ott használható a bebüdösödés veszélye miatt ahol örökké megy. (szálloda, irodaház)

Előzmény: harken (145259)
Hobbit_G Creative Commons License 2017.10.30 0 0 145268

Nem jó hír, megpróbálok újratervezni :D

Előzmény: PETYUS (145264)
Hobbit_G Creative Commons License 2017.10.30 0 0 145267

420 magasságra? :D

Amúgy nem acélbetétes cipőkről van szó, csak sima mezei félcipők, még a csizma se ide fog kerülni, mert nem fér be, az a szekrény aljába fog kerülni :)

De megpróbálom az eredeti megoldást megvalósítani, csak félek, hogy nem fog tudni elfordulni, egy próbát megér majd, csak az elég idióta megoldás :(

Előzmény: rferi (145265)
aekis Creative Commons License 2017.10.30 0 0 145266

És a csótányok se szédülnek el azóta. :)
A konyhaszekrénybe, jellemzően a mosogató alá dugott kuka igazi csótoiparadicsom. Csendes, sötét, vizes, frisskajás. Dehát a nők nem lássák, mert rácsukját az ajtót.

Előzmény: PETYUS (145264)
rferi Creative Commons License 2017.10.30 0 0 145265

Na filózz, hanem szimplán tegyél fel négy pántot!

Annyi tuti elbírja.

PETYUS Creative Commons License 2017.10.30 0 0 145264

Én a konyhaszekrényt használtam úgy pár évig, hogy az egyik ajtajának a belső oldalán volt a szemetes. Nem csak a pántrögzítő csavarozás adta meg magát túl hamar, hanem maga a kivetőpánt is. Gyenge szar, nem bírja el azt a pár kilót, amit az ajtó és a szemét nyom együtt. Az új pántot átmenő anyás csavarral szereltem fel (szerencsére olyan a kialakítás, hogy volt rá mód), az ajtóra szerelt szeméttartót pedig megszüntettem, helyette egyszerű vödröt használunk, sokkal jobb.

Hobbit_G Creative Commons License 2017.10.30 0 0 145263

Egy kis segítséget kérnék Uraim.

Csinálom a szekrényt és lenne egy apró, de mégis fontos kérdés hozzá kivetőpánt ügyben.

Cipősszekrény lesz oldalt, amit úgy tervezek megoldani, ahogy a korábbi is volt, egy műanyag rekeszt erősítenék rá az ajtóra, amit nyitva lehet belőle kivenni a kívánt cipellőt.

No de ekkor az ajtó tartaná a komplett súlyt. Mekkora súly megtartására képes a kivetőpánt? Főleg a rögzítés a kérdés bútorlapban, mert túl nagy csavar nem küldhető bele, 18mm bútorlapról van szó :)

Ha eurocsavaros rögzítést választok ajtóra és szekrényre az mennyit javíthat a dolgon?

Ezek a kis ajtók 470x420 méretűek egyébként.

A többi ajtó rajta nem gond, mert azok már semmit se tartanak, a cipőstől tartok kicsit. Vagy tervezzem inkább át, hogy ne kelljen súlyt tartania csak az ajtókat?

Köszönöm

feketefelhoo Creative Commons License 2017.10.30 0 0 145262

Hehe, pont így jártam : ma érkezett meg a kis Maki a CMT mellé :)

http://www.szerszamoutlet.hu/index.php?_makita_rt0700c_felsomaroelmaro_710w&kat=43&id=2016

Előzmény: Hobbit_G (145260)
Hobbit_G Creative Commons License 2017.10.30 0 0 145261

Szia

Nekem maktec mt362 van.

Nagyon jó gép, baromi erős, de nehéz is egyben.

Használtam nem ritkán benne 1/2"-os 30-as tisztító fejet, nem mondom, amikor 6mm fogást küldtem neki az már kevésbé tetszett neki, de vitte (bár inkább a kínai lap minőségét mutatta :D, unimaxos 30mm-es 12-es szárral nem volt ilyen gond, az jobban ment), ez egyengetésnél kellett, gyönyörű simára sikerült egyengetni a lapot.

Nagyon erős gép, nekem még nem tűnt fel a 22000 hátránya, de nehéz és csak fenyőt használtam eddig.

Ill. nem lágyindítós, de ettől függetlenül egy marha jó gép.

Egyre nem használható igazán jól: élmarásra, csak ha fekszik az anyag. Állított lapon evvel bíz nem fogsz pontosan élt marni, azt szinte garantálom :D

Bevetettem már mindent, hogy ne dülöngéljen, de nem, béna vagyok ehhez.

Épp ezért gondolkodtam el egy élmarón, de most már ezt a szekrényt befejezem az nélkül és élfóliát levágom a wolfcraftos késsel, ami nem egy nagy szám, sztem nem elég éles gyárilag és ettől lesz túl világos a fólia széle...

Szóval nagyon jó, erős gép, 12mm-ig bármi rakható bele, amcsiktól tudsz hozzá rendelni collos fejeket is (12,7" gyári fejet pl, 1/4-et is), de legjobb lesz ez asztalba építve.

Én személy szerint Bosch-t nagyon megutáltam, de ez én vagyok :D, a szervizükről is megvan a véleményem egy fúrókalapács után, rosszabb lett, mint ahogy beküldtem nekik. Ipari biztos jobb, de a zöldekkel nem kezdek többet.

Előzmény: spgabor (145241)
Hobbit_G Creative Commons License 2017.10.30 0 0 145260

"Szóval a vége úgyis az lesz, hogy 2db felsőmarót akarsz majd venni, mert unod kiszerelgetni az asztalbó"

Hogy evvel mennyire igazad van a fenébe is és még be se építettem, de kéne egy könnyű élmaró mellé :D

Előzmény: 409 (145213)
harken Creative Commons License 2017.10.30 0 0 145259

Sziasztok.

GPS Mikor kölök koromban az első Harken cuccokat vettem, a Makita még a fasorban sem volt idehaza :)

Raidx Jó ötlet a fémszivacs, valami durvább változat szépen elkapja amit kell, a többi meg mehet kifelé.

Mindenváró Ádám valami hasonlón is agyaltam, de nem tennék vastagabb csövet a rendszerbe, hanem a hordón belül szeretném valahogy megoldani. Vagy csinálok egy olyan szűrőt, mint ami a kandallóporszívó tartályok levegő kilépő oldalán van.

aekis megtaláltam, köszi. Eszembe nem jutott volna, pedig tök logikus. Azért akarok nagy tartályt, hogy ritkán kelljen üríteni.

Kísérleti jelleggel összetákoltam egy vízbe csapatós cuccot, naggyon patent így is. Mocskosul szív :)

Előzmény: GPS (145223)
kukta5508 Creative Commons License 2017.10.30 0 0 145258

Köszönöm!!!!

Előzmény: rferi (145253)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.30 0 0 145257

Hát ez a konstrukció így még nem az igazi. Az alsó forgáspont nem jó, túl nagy az erőkar és a 12 mm csavart amúgy sem lehet eléggé meghúzni. A fűrész belehúzza magát az anyagba, az asztalba és az a probléma is előjön amit Győző már az első képek alapján is mondott, nevezetesen hogy az egész kocsi el tud emelkedni a sínről. Eddig nem volt , de ennél a terhelésnél ez már gond. 

Szóval sajnos bonyolítanom, módosítanom kell, ha azt akarom hogy működjék.

Előzmény: Mindenváró Ádám (145217)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.30 0 0 145256

Hm. Az enyémből kijön, igaz annak van egy nagy lyuk az alján :-)

Előzmény: 409 (145254)
UgyanPityu Creative Commons License 2017.10.30 0 0 145255

Köszi, én is úgy számolgattam az idővel, hogy jobban járok, ha egy új oldalt csinálok, mert a másik végén is van egy repedés. Mire két ilyen toldást be 'japánasztaloskodok' simán elkészülök az újjal :) . Csavarodott egyébként, azért szakadt ki, van egy leesésgátló ami az ágy hosszának a feléig és és az oldalhoz van csavarozva. 

Előzmény: 409 (145239)
409 Creative Commons License 2017.10.30 0 0 145254

Meglehet, de a vashordóból sem jön ki.

Előzmény: Mindenváró Ádám (145249)
rferi Creative Commons License 2017.10.30 0 0 145253

Olajfesték, csontenyvezés, utána rá papír, hígított faragasztó, szinte bármi jó, ami zárja a nedvességtől.

fejes.i Creative Commons License 2017.10.30 0 0 145252

Újságpapírt szoktam ráragasztani. De a lényeg a lezárás.

Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.30 0 0 145251

Hát ezt rendesen kimaxolta...Ezzel a vasalattal, meg hogy a lábakat is teszi alá biztos még stabil is.

Nekem mondjuk jelenleg ilyen villásan kihúzható, gagyi bútorgyári asztalom van a konyhában. Évek óta utálom, egy

gyenge instabil vacak. Jelenleg úgy vok vele, hogy se kihúzható asztal, se kihúzható ágy nekem többet nem kell itthonra.Persze hely mondjuk (már) van.

Előzmény: SeresZoli (145248)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.30 0 0 145250

Hm. A 15 mm már jó, ha sikerül elérni?

Első projekt egy asztal lesz,de oda nagyrészt teljes vastgságban illetve félbe vágva fogom használni. Kitapasztalom majd mennyit vesztek a gyalu alatt aztán meglátom. 

Előzmény: motor-os (145233)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.30 0 0 145249

Talán inkább a műanyag hordód töltése játszik ebben szerepet?

http://www.zsak-nagyker.hu/?gclid=EAIaIQobChMI8eCjgdWX1wIVjBbTCh1EYgGuEAAYAiAAEgK9avD_BwE

Előzmény: 409 (145243)
SeresZoli Creative Commons License 2017.10.30 0 0 145248

Kihúzható asztal téma:

https://www.youtube.com/watch?v=WFiozWLkkHU

Előzmény: srudolf1 (145237)
pacman123 Creative Commons License 2017.10.30 0 0 145247

Szerintem bármi jó ami elzárja a levegő elől. Korábban itt írták a kicsit felvizezett D3 v D4 ragasztót (lehet Szilárd is azt használt) de olajfesték is volt itt korábban, mint tanács.

kukta5508 Creative Commons License 2017.10.30 0 0 145246

Sziasztok!

Mivel keni -be  a bütüket?

Vagy mindegy? csak ne tudjon párát szívni a fa!

https://www.youtube.com/watch?v=MmfzHeJgyeM&feature=push-u-sub&attr_tag=rnlqIm8ZBW2BHRhf-6

aekis Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145245

A műhelybe külön forgácsleválasztó és szakaszolóval lenne, nem a lakás-porral kell egy helyre gyűjteni a füstölnivaló bükkfaforgácsot.

Előzmény: aekis (145244)
aekis Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145244

Látom megtaláltad. :)
Bőven elég neked egy kis tűzoltó vödör, vagy egy 20 literes mosóvödör is, vagy a halfőző bogrács? :))) Az urak itten faforgácsra vannak beállva, a te lakásod meg 50-es csővel van összerakva. Ha van műhely, én azt is becsövezném, és mindenképpen úgy, hogy a zasszony könnyen tudja majd takarítani. :)

Ha van kandallóporszívó tartályod, az is jó lenne. Ha a motor túl jó és kitépné a csöveket a falból, tegyél be a rendszerbe egy rugós légbeszívó vész-szelepet.

Előzmény: harken (145221)
409 Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145243

Igen azt mondom. (többszöri próba után)

(van 150literesnél nagyobb szemeteszsák? Az biztosan nem megy rá a 200literes hordóra)

Előzmény: Mindenváró Ádám (145242)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145242

Persze csak elképzelés. A 100 literes üst könnyen kiborítható azt biztosan tudom. De nem értelek a vákummal.

Megfeleő nagy méretű szemetes zsák gondolom kapható. Ráhúzod a nyitott hordóra (nyilván nem zár légmentesen a zsák)  és felfordítod.. Azt mondod, hogy a por nem fog a hordóból a zsákba esni ?

Előzmény: 409 (145238)
spgabor Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145241

Akkor szerintem marad a Bosch, megtanulni használni jó lesz. Köszönöm!

Előzmény: 409 (145240)
409 Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145240

A Makita 22e-ret forog. Ez a nagy szerszámokhoz néha sok, pláne keményfához. A kicsi szerszámoknak meg esetenként kevés. A Bosch többet forog, alkalmasabb a kicsi átmérőjű szerszámokhoz, plusz szabályozható a fordulata a nagyobbakhoz is, bár abba igazán nagyot úgysem teszel.

Szóval nem fogjuk (tudjuk) ezt helyetted eldönteni.  :)

Előzmény: spgabor (145236)
409 Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145239

Ha a toldást megcsináltad (vagy lecseréled az egész ágyoldalt), akkor ne így a bütübe csavarozz, az nem az igazi. Azt szoktam csinálni, hogy a végétől 60-70mm-re fúrok keresztbe 3db, 15-16mm-es lyukat (fenék furatot, 3-4mm-es fenékkel, ha nem szabad kívül látszódnia) amibe beragasztok ugyanekkora keményfa rudakat (tipli), majd a leendő csavarnak (5-5.5mm-es) megfelelő méretű, hosszú fúróval előfúrva ezeken keresztül csavarozok. Így még sosem szakadt ki.

Előzmény: UgyanPityu (145226)
409 Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145238

"Ha megtelt ráhúzol egy müa. zsákot és a segédkarral szépen fejre állítod... és már üres is."

Próbáltad már? Sikerült? Gyanítom, csak elképzelés. A 200literesre milyen zsákot húzol rá?

Nekem a 130literes müa hordóval sem megy. Hiába fordítom fel, a vákuum miatt nem megy át a forgács a zsákba, csak összeszívja azt.

Előzmény: Mindenváró Ádám (145229)
srudolf1 Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145237

Konzolba kihúzott asztallapot nem lehet megcsinálni akkorának amit Te szeretnél.

Készítettem néhány nagyméretű kihúzható asztalt, 2o személyeseket is. Ezek 3 méterről 4.5 méter voltak kihúzva. 

Úgy gondolkozz, hogy a legegszerübb az, hogy készitesz egy asztalt, aminek van 8 lába, és középen a lap el van vágva. Összetólva a 2x4 lábat látsz, széthúzva 8 lábat. 

Ezek egyedi terevezésű asztalok voltak. 

Hogy ne láss 8 lábat,  hogy összállitasz 4 dobozt, ezek a lábak, ha a lap 9ocm széles, akkor a lábak szélessége lehet 45-5o és a vastagsága 1ocm. De nagyon bonyolúlt leírni. Úgy emlékszem, hogy a két szélső láb keresztmetszete T alakú volt. 

Ezt bútorlapból is meg lehet építeni. Csak a köldökcsapok szarúl fognak benne fogni. 

Ez már vagy 1o éve volt, de már nem emlékszem, hogy miként volt megolda, talán 4darab 8oomm hosszú fioksínt szereltem az két szélső lap aljára. Amikor kihúztuk, akkor az asztal két lába ott maradt a helyén összekötve egy kerettel, arra kellett feltenni a pótlást. A pótlásnal voltak carkai (azok az asztallap alatt futó kötések, amire fel van köldökcsapozva az asztallap). Nem is látszott, hogy több darabból van az asztallap, idegen fédert is szereltünk az asztallapok közé. A pótlás egy polcra volt feltéve az asztal lábaira talán. Írtó nehezek voltak azok az asztalok, arra emlékszem, de 3omm volt a tetejük és a lábak talpa 5omm, hogy stabilizálja. De egy asztalnak jó, ha nehéz. 

Ma kerestem a rajzokat, de nem kaptam meg őket. Semmi spéci vasalatot nem vettem rájuk, abba biztos vagyok. 

Remélem érted az elvet.  Egyszerű, csak ki kell számítani mindent, hogy találjon amikor összetolod, meg amikor kihúzod. 

Előzmény: ThomBoy (145234)
spgabor Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145236

Köszönöm mindenkinek a segítséget!

Illetve még egy dolog felmerült, az pedig a fordulatszám és a befogó pofa. Bosch 8mm-es marókat tud fogadni, a Makita a 12-est is. Viszont a Makitán fix a fordulatszám, a Bosch-on ez állítható. Fontos az állíthatóság, vagy a befogó méret lényegesebb, hogy több szerszámmal használható?

Előzmény: GTI100 (145222)
roland7 Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145235

Köszönöm!

Előzmény: Mindenváró Ádám (145232)
ThomBoy Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145234

Az anyagát az asztalnak nem kötöttem meg, a konyhabútorral szeretnénk ha harmonizálna. Elmondtam mindenkinek, hogy lehet bútorlapból, lehet furnérozott vagy tömör fa, az egger grafit denver tölgyétől ne üssön el színben. Van egy B tervünk ha nem találunk megoldást, fehér bolti lesz, abból csak találunk választékot. Egy asztalossal beszéltem már aki lehet tudja vállalni, aztán ha bepöccenek megcsinálom, csak egyszerűen nincs időm és szerszámokba se szeretnék fektetni egy asztal miatt. C terv, hogy veszek egy asztalt IKEA-ban amíg keresek egy olyan szakít aki összerakja.

@mezcalito: értem én ezt, de ahogy írtam, az anyagát se kötöttem meg, elmondtam tisztában vagyok vele drágább lesz, mint a bolti hiszen egyedi.

Előzmény: halaloszto (145163)
motor-os Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145233

Ha állványszerkezetet csinálsz abba jó a 12 mm vastag tábla. Amúgy csak fióknak való.

Előzmény: Mindenváró Ádám (145231)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145232

Hát ez azért szép... A szegecs is dizájnos. 

Előzmény: roland7 (145228)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145231

Agyalok a tegnap vásárolt fán. Ma elpakoltam és sajna a legtöbb nem éri el a 60 mm vastagságot, csak 53-54 mm. 

Ez azért bosszantó, mert beleéltem már magam abba az ötletbe, hogy két helyen vágom el és 15-16 mm vastag lapokat fogok belőle csinálni. Így viszont nem tudom meg merjem-e majd ezt próbálni... Semmi tapasztalatom.

Szalagfűrészem nincs, de mondjuk elérem hogy 3 mm legyen egy vágás a cirkulán... az - 6 mm, marad mondjuk 48 mm a három lapra... az már csak 16 mm gyalulás előtt. 

Elég egyenesnek tűnnek az anyagok, de gondolom oldalanként azért 1 mm gyalulási veszteségre mindenképp számítani kell.

Szóval marad mondjuk 13-14 mm... vagy akár kedvezőtlen esetben 12 mm.  Keményfából elég lesz ez pl. fürdőszobai kisbútorhoz, vagy ez már gáz, ne forgassak ilyet a fejemben és legyen inkább kevesebb, de colos körüli ?

Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145230

Irigylem azt a gyakorlott magabiztosságot, amivel ezeket csinálod... 

Előzmény: pacman123 (145190)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145229

Tyű, ez aztán király lesz! Mit tudhat egy ilyen cucc...! 

Gondolom először lesz a ciklon és úgy számítasz, hogy haj, cérna azon át tud menni... Én tennék az utána lévő csőszakaszba egy könnyen kivehető részt, amibe bármilyen alkalmas anyag lehet ilyen célú szűrő. Például szúnyogháló, vagy amint írták is,  fém mosogató szivacs. 

Gondolom 100-110 mm cső lesz. Én kivágnék belőle egy 40-50 centis darabot és betoldanék vastagabb (200-250-es ) csövet a két végén az eredeti csőnek megfelelő szűkítővel. Az összetoldáshoz jól használható volna a szilikon (vagy olcsóbb gumibelsőből csinált ) cső, ha kapható a megfelelő méretben. Ha nem kapható, akkor is remekül lehet ragasztani megfelelő méretűt lapos anyagból FBS-el, ill. gumiragasztóval. Könnyedén bontható és mivel így nagyobb a szűrő keresztmetszete, nehezebben is dugul el. 

Raidxnek igaza van, a 200 literes hordó lehet nehéz lesz ha megtelt. Jól használható volna, ha olyan billentős mechanizmusra tennéd, amilyet pl. pálinkafőző üstökhöz is használnak. Nem olyan bonyolult megcsinálni. Ha megtelt ráhúzol egy müa. zsákot és a segédkarral szépen fejre állítod... és már üres is.

roland7 Creative Commons License 2017.10.29 0 2 145228

Illetve a tegnapi (?) mahagóni témához...

Ezeket mahagóniból csináltam régebben. Olajozás hatására kezdtek el élni:

roland7 Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145227

A kis, 200-as szalagfűrészem első lapjait én is az említett cégtől rendeltem. Mind a három elrepedt, vagy elszakadt... Persze lehet, hogy a kisméretű kerék is sokat ront a helyzeten.

UgyanPityu Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145226

Igen

Előzmény: 409 (145201)
Raidx Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145225

"tegyek-e plusz szűrőt a rendszerbe"

Ha valóban előfordul a cérna, hajszál, akkor igen. Sok bosszúságtól fogod magad megkimélni. A hordó ürítésén is előre gondolkozzál. Ha teli lessz nehezen mozgatod.

Én egy fémsurolót használnék szálfogónak. Levegő útját kevésbé szűkíti és a labirintus miatt nemigen lép ki belőle cérna, hajszál. Ha cserélni kell nem egy drága alkatrész.

Raidx Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145224

Helyszűke miatt olyan szerkezetet készítettem, hogy vagy körfrész asztal vagy maró asztal. Ritkán volt rá szüksgem de mindég a másikra mint ami éppen bene volt. Azt elajándékoztam unokának és most olyannal bíbelődök, hoga ne kelljen annyit szerelni. Ahol is inkább a beállatás volt macerásabb. Most két asztallap, egyikbe a maró másikba a körfűrész. Hogy a marót ne kelljen kiszerelni beszerzés alatt egy élmaró (ebay). Ami, ha néha kell, helyettesíteni tudja a felsőmarót. 

Ennyit a kiszerelhetőségről.

Előzmény: spgabor (145215)
GPS Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145223

Szia.

A nick-neved erősen hajós. Van benne valami?

Méghozzá egy olyan (márka)név - ami az asztaloséknál minimum a Makitával egyenértékű - minőségben, de árban is  :-))))

GTI100 Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145222

Előzmény: arvaiz69 (145202)
harken Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145221

Sziasztok,

picit off, de csak picit.

Központi porszívót készülök összeállítani. Már majdnem vettem egy gyári gépet rahedli pénzért,  mikor eszembe jutott, van egy ipari szívó motorom (vagy hogyishíjják, olyan, mint a képen).

No ehhez kellene porleválasztót gyártanom.

Elolvastam a hasonló témájú hsz.-ek nagy részét, egész csinos kis irodalom keletkezett itten :)

Ezek alapján a tervem : egy 200 literes csatos fémhordó tetejére ráapplikálok egy sokat linkelt aliexpresses porleválasztót, ozt ennyi. Nyilván nem fog teljes mértékben leválasztódni minden, de ahogy nézem a szivattyút, némi port elvisel ez a konstrukció, lévén a motor és a szívó egység elkülönül egymástól.

Tekintve, hogy ez nem forgács elszívó lesz, hanem egy általános porszívó, így szálas anyagokat is beszippanthat (pl. cérna, hajszálak, stb.) amik már szerintem fennakadhatnak a turbina házában.

Kérdésem az lenne, szerintetek tegyek-e plusz szűrőt a rendszerbe? Maga a gép elkülönül a szívási helytől, a kifújt levegő szabadba távozik, és senkit nem zavar, ha tartalmaz némi port. Vagy egyáltalán, jó lesz-é ez így?

köszönet.

fejes.i Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145220

Szerintem olyan. Van egy cső, aminek oldalról nekinyomódik egy sárgaréz csavarvég. A csavarvég átmérője talán 10 mm, viszont mivel csővel találkozik, alig van súrlódó felület.

A csavarvéget a piros kallantyúban levő rugó szorítja a csőhöz azzal, hogy tekeri a csavart.

Előzmény: 409 (145214)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145219

Úgy. Össze van húzva a csavar működés közben, de sztem amúgy is elég erős volna ez a cső.

Előzmény: motor-os (145218)
motor-os Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145218

S úgy hagytad a sliccet nyitva?

Előzmény: Mindenváró Ádám (145217)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145217

Sziasztok,

Megcsináltam ma a tologatható körfűrészt flexből. 
http://habfarago.hu/galleries/index.php?folder=/flex/&page=1 

Lehet tolni hosszába-keresztbe, dönteni és emelni. 

Múltkor beszéltünk a 3/4 collba a  1/2 collos csőről. Az egyik forgástengely ebből csináltam és amit ma találtam csövet pont nem ment egymásba. Először csiszoltam kicsit a felest, de több volt a difi, mint amit türelmem lett volna lecsiszolni így kipróbáltam a felsliccelős módszert és teljesen jól bevált. 

409 Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145216

"Annyira nem fogom sűrűn használni, hogy a ki-beszerelés gond legyen. :)"

:DD  Mindenki így kezdte....  :)

Előzmény: spgabor (145215)
spgabor Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145215

Köszönöm mindenkinek a tanácsokat. A fórumot visszanézem majd. Annyira nem fogom sűrűn használni, hogy a ki-beszerelés gond legyen. :)

A súlyt is ez miatt másodlagosnak gondolom, bár a két kiló az tényleg kicsit sok. De már néztem, hogy a Makitának viszont 12-es befogója is van, így abba később tényleg nagyobb szerszámot is berakhatok, ha bírja.

Előzmény: 409 (145213)
409 Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145214

Akkor  900-as nem olyan mint az 1200/1400-as.  ??

Előzmény: fejes.i (145211)
409 Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145213

Véleményem szerint  a Makitát akkor vedd, ha nem akarsz sokat kézből dolgozni vele. (5.5kg !!)

A Bosch viszont akkor jó asztalba építve, ha nem szándékozol nagy átmérőjű szerszámokat használni.

Kézből lényegesen komfortosabb a kisebb súlya miatt (3.5kg)

Szóval a vége úgyis az lesz, hogy 2db felsőmarót akarsz majd venni, mert unod kiszerelgetni az asztalból.  (akkor meg nagynak a Triton... Tudom, más farkával a csalánt.  :) )

Előzmény: spgabor (145200)
motor-os Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145212

Próbáltad már? Nagyon kíváncsi vagyok a tapasztalataidra. Ugye beszámolsz?

Én is tervezek egyet csinálni, de abban van olyan alkatrész, ami 6x drágább, mint ez a szabályzó. Ha ez beválik nem költök olyan sokat.

fejes.i Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145211

Egy fém-fém kapcsolat 1-2 mm2-eren egy kis rugóval szorítva.

Előzmény: 409 (145204)
fejes.i Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145210

Ügyes... roppant ügyes... ;-)

feketefelhoo Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145209

Kösz, valószínű ez lesz. Holnap még pukkasztok egy kövér talpú raklapot :)

Előzmény: motor-os (145206)
Raidx Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145208
Előzmény: fejes.i (145181)
arvaiz69 Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145207

Szia! 

Igen az asztalt én készítettem. Az nem árt, ha az asztal alatt négy irányítható kereket szerelsz, mert akkor az apró műhelyben könnyen tudod az asztalt mozgatni. Az emelőszerkezet szerintem a legegyszerűbb megoldással készítettem. A marógép alá keresztbe raktam egy vas darabot, aminek a közepén van egy anya. Ebbe az anyába van egy menetes szár. Ennek a menetes szárnak a tekerésével tudom a marógépet emelni és süllyeszteni. Arra vigyázz, ha a magasság állítót tekered, az egyik kezeddel mindig fel kell oldani a marógép rögzítő karját. 

Üdv.: Zoli

Előzmény: spgabor (145199)
motor-os Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145206

Én így csinálnám. Lapján ragasztva, sok sok átmenő köldökcsappal. A bütükbe is mehet kettesével a köldökcsap.

Előzmény: feketefelhoo (145197)
409 Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145205

"Én reklamálnék, hogy mi ez?"

Nem kell reklamálni, a hegesztésre élettartam garanciát vállalnak. Szó nélkül újrahegesztik, csak oda kell vinni......  Az meg Miskolcról nem egyszerű.

Előzmény: Mr.Gabson (145203)
409 Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145204

"....de azért a piros kallantyút, ami a fogásmélységet rögzítené, ne húzza meg erősen sose."

A Bosch elképzelése szerint azt a benne lévő rugónak kellene rögzítenie. Ha a rugóerő nem elegendő, akkor állítani kell rajta.  Csak ugye az ember olyan, hogy ha egyszer elmozdult a beállított magasság munka közben, akkor onnantól jól ráhúzza a kart......

Előzmény: fejes.i (145187)
Mr.Gabson Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145203

Sajnálom a vékony lapot, kár érte!  Lehet rossz volt a hegesztés, mert azért ennél többet kéne, hogy kibírjon. 

Én is sajnálom. A hegesztés jó, de a lágyítás vagy visszaeresztés nem sikerült. Én reklamálnék, hogy mi ez? Ha nem gyűrődött a lap akkor menthető, két foggal kevesebb na búm, annak még mennie-kell.

(Titkon, Én is vettem egy 430 mm-es kicsi szalagfűrészt, így Én is gyűjtök minden használható infót. Köszi)

A váza tényleg tetszetős.

Gábor 

arvaiz69 Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145202

Szia! 

Képeket nem tudok felrakni, mert kaptam egy zsarolóvírust és mindenem ami a gépen volt elveszett. Újra kellett mindent csinálni, de minden elveszett.

Ezért nincs meg semmi képem. 

Viszont most visszakerestem a fórumon és találtam feltöltött képeket az emelőszerkezetemről. Sajnos nem nagyon értek a számítógéphez ezért nem tudom ide beilleszteni.  A képeket 2016.08.16-án raktam fel és a 120708 hozzászólásban lehet megtalálni. 

409 Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145201

Mi volt ebben a lyukban? Csavar?

Előzmény: UgyanPityu (145186)
spgabor Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145200

Közben ajánlották másik fórumon a piros Makita MT M3600-at, ami egy árbn is van a Bosch-sal, de én élőben még azt soha nem láttam. Viszont a márkát azt szeretem. Ezzel valakinek van tapasztalata? Melyik éri meg jobban az árát?

spgabor Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145199

Köszönöm a segítséget. Akkor mégis ezt a gépet fogom megvenni. Még egy kérdés. Az asztalodat te csináltad, vagy bolti? Nálad van emelőszerkezet? Ha házi gyártású az asztalod, akkor tudnál küldeni róla pár képet, hogy oldottad meg? Illetve ez a kérdés esetleg másnak is szól, aki házilag gyártott asztalt hozzá. Ha meglesz a gép, lehet, hogy csinálok is egyből egy asztalt hozzá. Asztal gyártásnál mire figyeljek oda?

Köszi és üdv!

spgabor

Előzmény: arvaiz69 (145183)
arvaiz69 Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145198

Szia András! 

Igen itt vagyok, szoktam olvasgatni a fórumot mikor időm engedi. Sok munkám volt, meg van is, ezért lényegesen kevesebb szabadidőm van.  Ha meg van egy kis időm, a családdal is foglalkozni kell valamikor. Szóval nagyon elfoglalt vagyok, ezért nem írogatok a fórumra.  Az elmúlt hetekben én is nagyon megfogyatkoztam szalagfűrészlap terén. Vettem 3 db. gyári Makita 13x0,5 milliméteres lapot. Aztán a Boronkay-tól is 2 db-ot a keresztvágáshoz. Most meg pár darabot innen ahonnan Te is rendeltél. 

Én az egyik 13 milliméteres Makita lappal (alig használt) úgy jártam, hogy a szomszédból kaptam vagy 9-10 négyzetméternyi 7 milliméter vastag laminált padlót, mert felszedték a szobából és már nem kellett nekik. Pár napja gondoltam a szalagfűrészen felfűrészelem 30 centiméteres darabokra, majd a kazánomban eltüzelem. Egymás tetejére raktam 5-6 darab laminált parkettát és egyszerre vagdostam őket. Szépen vitte is az alig használt fűrészlap. Aztán fokozatosan ment ki a szalag éle. Mire a végéhez értem a 20 cm széles laminált parkettákat már nem is tudtam egyenesre vágni. A szalagfűrészlap éle úgy kiment, hogy ívesre sikerült vagdosni a padlót. Nem gondoltam volna, hogy ez a laminált padlólap ilyen kemény anyagból van. Szóval jól elcsesztem az egyik fűrészlapomat. A lapot elvittem asztaloshoz, hátha megtudja élezni és hajtogatni. Majd valamelyik nap beugrok érte, kíváncsi vagyok milyen lesz!

A Triton marógép még mindig a dobozában van. A cipőgyárban már le van gyártva a 40x30 cm 8 milliméter vastag vasbetét, ami már hónapok óta készen van. De elfelejtették legyártani a betét közepén lévő lyukra a körgyűrűt. Szóval már csak az a híja! :-)  Múlthéten voltam érdeklődni, azt mondták jövőhétre most már biztosan készen lesz. Így aztán türelmesen várok. Egyébként ezt a vasbetétet, ha jól emlékszem idén februárban rendeltem meg náluk. Mivel ez egy nagyon nagy cég, nem egyszerű az egy darabos megrendelést megcsináltatni velük. Úgy ahogy írtátok, minden maszek, de a nagy cégekre különösen igaz, hogy a nagy darabszámú megrendeléseket szereti. 

Nagyon bizakodok, hogy az idén már végre elkészül a vasbetét és végre betudom szerelni az új marógépet, ami már elmúlt kettő éves! :-) 

A 16 milliméteres éledzett fűrészlapra nagyon kíváncsi vagyok, hogyan tudom hosszvágásra használni. Én borovi fenyőben használom majd. Azzal azért könnyebben boldogul mint  a keményfával. 

Nagyon szép lett a váza, gratulálok hozzá! Szépen igényesen dolgozol. Látom azért Te is mindig elfoglalod magad valami barkácsolással. 

Sajnálom a vékony lapot, kár érte!  Lehet rossz volt a hegesztés, mert azért ennél többet kéne, hogy kibírjon. 

feketefelhoo Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145197

Sejtettem :)

Mondjuk az előbb találtam a raklapdeszkák közt 3 db, 3 cm vastag, egyenes vörösfenyőt, de ezek csak 120 cm hosszúak, nekem meg 160 kéne. Kicsit még agyalok a toldáson, de ahhoz ez kevés.

Előzmény: motor-os (145184)
halaloszto Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145196

az ágyrácsot tartó lécet le tudod venni szerintem. ha fel van ragasztva, akkor is elvágnám keresztbe, és 50 centit levennék belőle, aztán vissza.

Előzmény: UgyanPityu (145192)
pacman123 Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145195

Köszönöm :)

Az ötlet félig Fabian mester érdeme, nemrég lökte ki nekm a yt a videóját - csak én az oldalfalát nem tömörfából hanem 18-as rétegeltből csináltam, tán' nem néz ki rosszul a csíkos oldal:

https://www.youtube.com/watch?v=tIb9QjNkhYs

Hivatkozik erre az oldalra, sok kinyomtatható minta van, kereshető adatbázis, én is innen nyúltam a kis vázát:

http://www.stevedgood.com/catalog/index.php

Meg anno Bari- kollégától kaptam egy 60 gigás pakkot, abban is rengeteg lombfűrészes cikk, magazin van (szerintem volt is itt megosztva sok közülük), egy élet kevés a végigolvasásukhoz is.

Előzmény: apaf3j (145194)
apaf3j Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145194

Hogy te milyen szép dolgokat csinálsz :)

pacman123 Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145193

Azt tudom hogy több fórumtársnak van itt ilyen Makija (Maktec? néha olyan néven fut). Egyszer gdzsozy jóvoltából kézbe fogtam, brutális darab, igen masszívnak néz ki.

Ha első marót választanék tuti megvenném. De régebben több olyan szitu is volt hogy megpörköltem az anyagot mert túl magas fordulaton kínáltam meg. Főleg keményfát. Így azóta azon tűnődök, hogy akinek van ilyenje és nem használ hozzá ilyen f.szabályozót, az sosem futott bele faégetésbe? Az a fix 22e rpm magasnak tűnik, nem értem miért ide lőtték be a fordulatot. Főleg hogy nagy (átmérőjű) marószárakra is alkalmas a masina.

Nekem még megvan a POF 1400 kistesója (POF 1200), már 4 éve. Az előbb posztolt kis váza élét is azzal kerekítettem le (R 2.3) de elfelejtettem a fordulatot csekkolni és egy kis helyen megpörköltem a cseresznyefát. Még ki lehetett csiszolni, de le kellett 2-es fokozatra venni.

Előzmény: fejes.i (145181)
UgyanPityu Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145192

Köszi, a marásra nem is gondoltam. Következő ötlet, hogy így toldanék be:

A tartótól nem biztos, hogy odaférek a maróval, de esetleg a kivágott részből levágok egy kis funért és ráragasztom a toldásra.

Persze akkor nem árt, ha vékony kézifűrésszel vágom le a hibás darabot.

Előzmény: halaloszto (145188)
srudolf1 Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145191

Az rögzítési módszer hibás, a bütübe nem facsavarozunk. Már írtam 2ox, meg kéne érteni.

Van ágy csavar azt kell oda beszerelni. Volt róla szó néhány hete. 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=145486846&t=9104263

A kimarás és a pótlás a megoldás. Felsőmaróval kimarod az anyag vastagségénak és a szélességének a felébe, kb. 4o cm hosszan és bepászítasz egy colost, ráenyvezed, majd kidolgozod a gömbölyítést. 

Csapfészekkel és csappal összenyvezett ágyat meg senki se tud szétrugni. Akármit csinálhat benne. 

Ezt is írtam már 2ox. 

25oo ágyat gyártottam fenyőből összeegyvezve 2o év alatt, egyet se kellett szétütni, hogy betegyék a halószobába. 

Az ajtók tiszta magassága nagyobb mind 2o5cm és be lehet fordítani a folyósóról, még a 7o cm magass háttal is. 

Erre a nagyokos azt írta, hogy nem akar kőművest hívni. 

pacman123 Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145190

Helló Zoli .... Te is vagy még? :) Mizu van mostanság veled? Igen eltűntél.

No én meg jól lelkendeztem a lapokról, először mind a hármat csak úgy felraktam, hogy megnézzem nem "ütnek-e", merrt 409 mondta hogy a szigetszertől egyszer kapott már rosszul hegesztett lapokat (amit ki is javítottak). Nos nálam egyik sem tűnt rossznak, szépen nyugodtam futott mindegyik. Aztán a 16mm-es nyúztam meg jobban, ahogy írtam is.

Ma meg gondoltam megcsinálom ezt a  kis vázát, és az új 6mm-es lappal kanyarítom meg.

A kis sugarú hajlatban előre bevagdostam az anyagot, szakaszosan vágtam ki, egyáltalán nem erőltettem meg a lapot nagy kanyarral (az ottmaradó anyagot meg a hengercsiszolómmal szedtem ki). Egyik oldalt kész lettem, másik oldalba épphogy belekezdem és bumm ... elszakadt :-( A hegesztésnél ...

Szomorú lettem.

Előzmény: arvaiz69 (145185)
arvaiz69 Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145189

Szia! 

Nálam ez a probléma azért nem jelentkezett, mert mint írtam szinte az első pillanattól kezdve asztalba építve használtam a gépet. 

Előzmény: fejes.i (145187)
halaloszto Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145188

Ismerem a helyzetet. Mukodik a toldas, de a masik iranyba kell vagj. Igy a komplett meg jo resz leesik, viszont a maradek tamaszkodik a potlason, nem pedig log rajta.

En kimarnam a hatat, es ugy ragasztanek bele, hogy a latszo resz mind megmarad.

Ha ugy tort el, hogy kitoltak labbal, vagy rajta ulve, azt semmilyen javitas nem fogja birni. En is uj oldalat csinaltam.

fejes.i Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145187

Nem akarom lebeszélni az érdeklődőt én sem erről, de azért a piros kallantyút, ami a fogásmélységet rögzítené, ne húzza meg erősen sose.

https://www.bosch-do-it.de/media/diy/diymedia/199905/14147/14147_content_bosch_intern/295115.png

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=145047231&t=9104263

Előzmény: arvaiz69 (145183)
UgyanPityu Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145186

Sziasztok, a nagyobbik fiam ágyát kellene helyrehoznom.

Ha nem szeretném az egészet újracsinálnia, akkor működhete-e az, hogy kb. a jelzett helyen levágva betoldok?

2 db 1m darabom van ebből a deszkából még.

arvaiz69 Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145185

Szia! 

Kicsit régebben a Boronkay-tól rendeltem éledzett 13x0,36 milliméteres lapot, csak annak sűrűbben volt a fogosztása.  Éppen ma délelőtt próbáltam ki,  19 milliméteres gyalult deszkák keresztbe fűrészelésével. A vágási felület nagyon szép. A gyári lapok 0,5  mm vastagságához képest, ez a 0,36 mm vastagság nagyon vékonykának tűnik.  Ezt a lapot kimondottan keresztvágáshoz vettem. Rendeltem most a Szigetszer-től  a 12,7x0,5  milliméteres, ritkább fogosztású lapból és kíváncsiságból ebből a 16x0,36 milliméteres ritkább fogosztású lapból is. Ezeket viszont hosszvágásra fogom használni. 

Előzmény: pacman123 (145154)
motor-os Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145184

Szerintem jobb. Csak össze kell forgatni.

Előzmény: feketefelhoo (145180)
arvaiz69 Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145183

Szia! 

Én úgy gondolom, hogy ez a Bosch POF1400ACE marógép kimondottan jó választás hobbi barkácsoló számára! Valóban kényelmes kézből is használni, a finom beállítója nagyon pontos beállítást tesz lehetővé, ezt a finombeállítót csak párszor használtam de nekem szimpatikus. A gépet szinte azonnal asztalba építettem, nem kell semmit átalakítani rajta. Egy emelőszerkezet mindenesetre nagy segítségedre lesz az asztalba építéshez. Én már több éve használom, talán többet is mint közülünk sokan. Egyszer ugyan már csapágyas lett, de azt a saját hibámnak tekintem, mert túl nagy marókést használtam hozzá ( álló plattolómarót) ami a vesztét okozta. Az egyik segítőkész fórumtárs új csapágyat rakott bele és azóta is azt használom, nagy megelégedésemre. Úgy vélem az 1400 watt ellenére elég erős kis gép. 

Szerintem kezdőként ha ezt a gépet választod, nem fogsz vele rosszul járni. Az asztalba építéshez nem kell rajta semmit átalakítani.  Én bátran ajánlom.

Előzmény: spgabor (145167)
SeresZoli Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145182

Nekem 8mm-es patronnal jött. Abból viszont volt a dobozban +2tartalék is :)

Előzmény: spgabor (145174)
fejes.i Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145181

Nem az. Keresni kell egy fordulatszám szabályozó elektronikát esetleg.

pl ez talán jó is

https://www.jofogas.hu/pest/2KW___12KW_AC___0_240v__s_Fordulatszam_szabalyzo_26708935.htm

Megjegyzem, nekem a GOF 900 fordulatszám szabályzós, de nem emlékszem, mikor állítottam rajta.

Szvsz a jobban megtervezett emelő mechanizmus többet ér, mint a fordulatszám szabályozás.

Előzmény: UgyanPityu (145179)
feketefelhoo Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145180

Uraim !

Tanakodom : az asztallap keretét 100 mm magas pallóból akarnám elkészíteni, de már nem leltem normális raklapot, mert azért a látszó részek legyenek má' csomómentesek. Van itt a közelben (~5km) a finn fatelep, ahol adnak 70x40-es vörösfenyő párnafát.

A 100 mm magasság úgy jönne ki, hogy a 70 aljára (tetejére) ragasztok egy 30-as lécet. Viszont aggódom, hogy esetleg a különböző keresztmetszetek miatt esetleg deformálódik.

Vajon jobb ötlet-e 3 db ~33 mm-ből összeragasztani a keret gerendáit ?

UgyanPityu Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145179

Ezt a makit már én is néztem, de ha jól látom nem fordulatszám szabályozós.

Előzmény: fejes.i (145176)
Slam Jr. Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145178

Befogja. 6 mm, 8 mm és 1/4 collos patront adnak hozzá.

Előzmény: spgabor (145174)
fejes.i Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145177

Korábban beszélgettünk itt többször róla, a Bosch GOF-oknak, még a kékeknek is, van egy elhibázott emelő mechanizmusa, ami hajlamos deformálódni és szorulni. Tettem be képeket is "javítás"ról, bár nem túl jó így kezdeni.

A GOF 900-ra keresve sztem meg lehet találni

Előzmény: SeresZoli (145169)
fejes.i Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145176
fejes.i Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145175

Hát igen - a Beta az megint egy másik dolog.

Fához való készletem van vagy kettő, nekem csak akkor éri meg, ha tényleg jó fémre is.

Egy csomó ilyen "nem egy ökör ára" dolgot megvesz az ember, amit aztán nem tud használni ;-)

Előzmény: raklapjúzer (145144)
spgabor Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145174

Akkor lehet, mégis ezt választom. Még egy kérdés. 6 és 8 mm-es fejeket is befogja? Mert a netes áruházakban ez van, de a gyári oldalon csak a 6mm.

Előzmény: SeresZoli (145169)
motor-os Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145173

Van esze a gyereknek.

Előzmény: GPS (145171)
motor-os Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145172

Milyen vastag szárat fogad be?

Előzmény: Slam Jr. (145168)
GPS Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145171

Riporter: Először is gratulálok a fantasztikus eredményhez, de megkérdezném, hogy hogyan tovább, hol képzeli el a további szakmai karrierjét?

Magyar versenyző: Milánóban

.

Előzmény: kukta5508 (145170)
kukta5508 Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145170
SeresZoli Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145169

Ahogy Slam Jr. mondja, én is úgy építettem asztalba, semmi gond nincs vele.

Nekem kb. harmadik használatnál a led-ek már nem világítottak sajna. Nem vigasztal ugyan, de olvastam hogy más is járt így vele.

Az enyém nagyon nehezen mozog le-föl. Mivel soha nem próbáltam más felsőmarót, ezért fogalmam sincs, hogy ez csak az én példányomnál van így, vagy csak ennél a típusnál, vagy az összes ilyen, vagy én vagyok gyenge hozzá :)

Ezektől eltekintve, én szeretem, tényleg nagyon kézreáll, kényelmes használni, a forgácselszívó is jól dolgozik.

Slam Jr. Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145168

Én beépítettem asztalba átalakítás nélkül. Le lehet venni a fekete bakelit talpát és a 3 gyári helyen felcsavarozod az asztalba, betétre, akármire. Szerintem nem rossz kis gép ebben az árkategóriában.

spgabor Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145167

Sziasztok!

Hobbi asztalosmunkához életem első felsőmaróját szeretném megvásárolni és ebben szeretnék tanácsot kérni. Mivel Tényleg hobbi célra, évente csak néhány alkalommal használnám, így nem szeretnék túl drága gépet, de használhatatlan gagyit sem. Praktikerben néztem a Bosch POF 1400-at, ami nagyon kézre áll hasonló árú és olcsóbb gépekhez képest, ezért nagyon tetszett. Viszont interneten szinte több a kritika vele szemben, mint mellette. Illetve ahogy néztem és olvastam, asztalba sem tudom szerelni átalakítás nélkül.

Ezért azt szeretném kérdezni, hogy 40.000 forintig milyen felsőmarót tudnátok ajánlani hobbi felhasználásra? Mire figyeljek vásárláskor?

Előre is köszönöm a segítséget!

Üdv:

spgabor

UgyanPityu Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145166

Ha pesti akkor engem is érdekelne a szaki.

Előzmény: LyPapa (145164)
motor-os Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145165

Ez az ember nekem is kéne. (Békéscsabán)

Át kéne forgatni a cserepeket, meg kicserélni a rosszakat. Nagy esőben beázik. Megcsinálnám, de tériszonyom van. Úgy meg nem halad a munka, ha állandóan a kapaszkodót keresem, meg szorítom.

Előzmény: LyPapa (145164)
LyPapa Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145164

Az a szerencsésebb, ha azonnal megmondják, rossz helyen jársz. Engem hitegetett két,  'megbízható, profi, korrekt' tetőfedő is, pár százezres kisebb javítás elvégzésével. A tető a várakozást nem tolerálta, egyre rosszabb lett - végül, pár órás munkával egy ismeretlen, de a tetőhöz értő ember javította meg, az említett szakemberek által adott, ajánlati ár közelében sem volt a költség.  Azóta nincs a tetővel probléma .

Üdv:LyPapa

Előzmény: mezcalito (145161)
halaloszto Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145163

Nem érted ezt a modern világot. 

Ha az asztalod a boltban 100ezer forint, akkor ugyanaz az asztal egyediben elkészítve kb 300ezer. Nem megerőltető neki, hanem kockázatos, mert ritkán csinál ilyet, nem biztos magában, hogy elsőre sikerül. Meg nem is nézi ki belőled hogy simán kifizeted ezt a pénzt, és vita meg macera helyett elhajt azonnal.

Nem véletlen, hogy az ilyen asztalok általában furnérozottak, tömörfa lábbal. Annyi vele a munka, hogy az össz árhoz képest már nem nagy felár a jobb alapanyag, nincs értelme bútorlapból csinálni.

Vajk

Előzmény: ThomBoy (145160)
Raidx Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145162

(ez kihúzva 295cm, és olyan "villás" amit szeretnél):

Szüleimnél hasonló volt az étkezőasztal de egy lábon állt. Igaz jó nagy talpa volt de semmi nehezék nem volt benne és nem borult ki a húsleves. Sajna már a ház sincs meg.

Előzmény: pacman123 (145157)
mezcalito Creative Commons License 2017.10.29 0 0 145161

"Konyhabútort bárki össze tud rakni akinek volt legoja, ez meg sima ügy kellene legyen egy igazi asztalosnak."

Össze tudják rakni azasztalosok ezt az asztalt, aki pedig konyhabútort rakott már össze az még nem asztalos, egy hegesztő lehet másképpemn rakja össze azt a konyhát mint egy gyakorlott felszerszámozott asztalos.

Ipari tanuló koromban 2000-ben gyakszi után vagy iskola után mentem segédezni egy konyhás maszekhoz, egy héten 2 3 szor mikor hogy---nekik is "sima ügy" lett volna megcsinálni ezt azt de semmit nem vállaltak be 250.000Ft alatt mert túl sok a szöszölés vele és profit meg semmi, nem csak arról van szó hogy kell a pénz a bmw-re mert egyik sem járt bmw-vel de kellett a pénz a családjuk eltartásához.Egy kisebb szarabb bútorral, hokedlivel éppen annyi munka van mint egy méretben 2 3 szor akkorával, de a méret miatt nem tudsz egy szépen megcsinált hokedliért pénzt elkészíteni mint mondjuk egy 4 5 ször akkora asztalért(magyarán még te költesz rá hogy dolgozhass vele).

Most oda jutottunk hogyha még van is pénzed az iparosok éppencsak nem elhajtanak mert annyira elfoglaltak, akrtam vágni cnc lézervágott lemezt éppen csak nem küldtek el a picsába, én az egyetlen kicsi tételemmel befurakodok a nagy gyártóknak termelők közé, vagy mentem díszműkovácshoz 3 hónap alatt semmire nem jutottunk, jó majd beszélünk mert most sok a meló stb stb, nem haragszom rájuk felfogom elfogadom most ilyen a világ, és ha tényleg szeretném azt a kovácsolt akármit akkor még nekem kell rágnom a fülét a mesternek tetszik nem tetszik pedig azért az én kívánságom az olyan 350.000ft lett volna , de ezt is úgy visszadobják csak nézegetek,rá vannak állva a pénzesebb ügyfelekre ami érthető.

Előzmény: ThomBoy (145160)
ThomBoy Creative Commons License 2017.10.28 0 0 145160

Köszönöm a gyors válaszokat Neked és Pacman123-nak is!

Ezek szerint simán működik ez a majdnem szó szerint fáék egyszerűségű asztal akkora méretben is amit mi szeretnénk, nem értem miért megerőltető ez egy asztalosnak. Konyhabútort bárki össze tud rakni akinek volt legoja, ez meg sima ügy kellene legyen egy igazi asztalosnak.

Egy dolgot nem értek még, hogy az asztal közepén lévő láb mitől olyan drága? Kell bele súly, oké, de a boltiban is van amit haszonnal százezer környékén már meg lehet venni, és ötletem is lenne hogyan illeszthető rá az asztallap és a nyitó szerkezet, de igazából ez már tényleg csak a hab a tortán, jó lesz a négy láb is. :)

Előzmény: motor-os (145158)
Surka Creative Commons License 2017.10.28 0 2 145159

Ma elkészültem a vésőélező géppel. Nem saját ötlet, ebben a Hauch Tamás által készített jó oktatóvideóban láttam a szerkentyűt https://www.youtube.com/watch?v=2r9zH5j3FQI és megtetszett.

Nem lett egy Tormek a régi Baumaxos köszörűből, de a célnak megfelel, egyenes vésőt szépen és gyorsan lehet vele élezni.

Az első tekerővel a gépet lehet előre-hátra mozgatni, a felsővel pedig az asztalt, vele együtt a vésőt lehet billenteni.

motor-os Creative Commons License 2017.10.28 0 0 145158

Ez tán nem akkoramonstrum:   https://youtu.be/T9_S-nR1_is?t=2m6s

Előzmény: pacman123 (145157)
pacman123 Creative Commons License 2017.10.28 0 0 145157

Motoros kolléga infói mellé, van pár videó a neten, egy közülük (ez kihúzva 295cm, és olyan "villás" amit szeretnél):

https://www.youtube.com/watch?v=IRsOgQoslLY

A 260cm hosszú asztal csak középső lábon állva tényleg elég húzós (lábat igényelne), sztem maradj a 4 lábnál :-)

Na és kerekasztal nem érdekel? Ezzel mondjuk jobba el lehet szöszölni, kicsit bonyolultabb mint a villás asztalod, de jó kis kihívás :)

https://www.youtube.com/watch?v=7JFJSIJIe9A

/ja, nem vagyok asztalos. de a videót elnézve, nem lehet túl bonyolult megcsinálni./

motor-os Creative Commons License 2017.10.28 0 0 145156

260cm-es asztal, középen alátámasztva? Az az alátámasztás lesz vagy 200 ezerben. Meg egy-két mázsa súly a talpban.

motor-os Creative Commons License 2017.10.28 0 0 145155

Ha már egy 50-es évekbeli könyvről van szó.

Előzmény: motor-os (145153)
pacman123 Creative Commons License 2017.10.28 0 2 145154

Sziasztok,

Nos, ez a tesztelés kicsit csúszott de ma feltettem a szalagfűrészre az éledzett lapokat. Első körben a legszélesebb (16mm, 6tpi) lapra voltam kíváncsi. Vágtam fele 23x110x500-as cseresznyét, nagyjából  3 vékony lapra (~7x110x500) nyestem. Meg kapott kis gőzölt bükköt is. Sokkal szebben és haladósabban vágta az anyagot, mint a gyári lap. A nagyobb vágási sebességen teszteltem.

Itt látszik a különbség a két fűrészlap között - az alsó az éledzett, a felső a szalagfűrészhez gyárilag adott Maki lap:

A fog alakja kevésbé "mély" és ívelt, lehet ez a legfőbb oka hogy könnyebben és szebben is lehet vágni vele. Legalábbis keményfát. Persze ez 0km-es lap, de a gyáriban sincs túl sok vágás. Egyébként vékonyabb a lap is a gyáritól, remélem hogy nem lesz kevésbé tartós és nem fog szakadni. De elsőre úgy néz ki nem kidobott pénz.

Előzményben a forrás, akit pedig érdekel: az ára eszerint alakult (emailben kaptam az ajánlatot):

6x0,36 N4 2240 mm: 6140 Ft

10x0,36 N4 2240 mm: 6570 Ft

16x0,36 N6 2240 mm: 7485 Ft

+2500 Ft utánvétes szállítási díj

Előzmény: pacman123 (143849)
motor-os Creative Commons License 2017.10.28 0 0 145153

Ehhez nem kell drága fém szerelvény.

Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.28 0 0 145152

Jók, csak vagy az elején, vagy a végén van egy szóköz. Egye meg mosmá a fene. :-)

Előzmény: Raidx (145141)
ThomBoy Creative Commons License 2017.10.28 0 0 145151

Sziasztok, a segítségeteket szeretném kérni, mert egyszerűen nem találok szakembert (nem csak nevében asztalost) aki képes egy nyamvadt asztal megépítésére, így kénytelen leszek magam nekiállni. A legnagyobb bajom, hogy az eddig felhívott asztalosok azt se tudják mi az a villás kihúzású asztal, a bútorüzletekben is alig lehet a végein meghosszabbítható asztalt venni, többségében közepén széthúzható és pótlap(okk)al megnagyobbítható asztalokat lehet venni.

Jelenleg egy olyan villás kihúzással rendelkező étkezőasztalünk van ami a végein hosszabítható meg, az új lakásban viszont egy lényegesen nagyobb, összetolva ~170x95-ös, kinyitva viszont ~260x95-ös asztalt szeretnénk. Vasalattal megoldható asztal is érdekelne, de amit találtam vasalatot az 200ezer forint önmagában és mivel az év 350 napján összecsukva használnánk ez eléggé földtől elrugaszkodott befektetés lenne.

Nem gondolkodunk semmi különleges alapanyagban, Egger bútorlapból is tökéletes lenne, mert úgy legalább biztosan megegyezne a konyhabútor színével (és anyagával), készre gyártott rozsdamentes lábakkal, bár a legjobban úgy tetszene ha az asztal a közepén lenne alátámasztva.

Fentiek alapján vagy egy asztalost keresek aki érti miről beszélek és ismeri az 1950-es években kiadott faipari alapismeretek tankönyvet amiben benne van a villás kihúzású asztal, vagy az asztal méretezéséhez interneten fellelhető anyagra, esetleg ha van ötletetek megfizethető vasalatra.

Előre is köszönöm!

Mr.Gabson Creative Commons License 2017.10.28 0 0 145150

Hát nem-ígérem biztosra, de van egy szétszedett állapotban, ha lesz kedvem előásni akkor lefotózom motorcserés a lelkem.

Előzmény: feketefelhoo (145149)
feketefelhoo Creative Commons License 2017.10.28 0 0 145149

Nem pont erre gondoltam :) Nekem csak egy Lidl-s száraz-nedves gépem van, gondoltam ezt kéne valami dobozba betenni.

Például :  https://www.youtube.com/watch?v=Bd2nhNf9Tp8

Azt értem, hogy van egy labirintus ház, ami gondolom a kimenő levegő zaját csillapítja. No de vajon kell-e ezt méretezni vagy elég, ahogy kijön ?

Előzmény: Mr.Gabson (145148)
Mr.Gabson Creative Commons License 2017.10.28 0 0 145148

Hát nem építettem, de tisztítás céljából szedtem szét csendes ipari gépeket. Náluk gumiágyban van az egész motor, többrétegű fokozatú szűrőrendszer csillapítja a szívó és kimenő levegőt ami jelentősen csökkenti áramló levegő zaját. A motor nagyjából egy centiméteres filcszerű anyaggal van körbevéve és csend van kb. annyira, hogy nem kell felemelni a hangom, ha valakivel beszélgetek munka közben(pl. csiszolás).

Gábor

Előzmény: feketefelhoo (145147)
feketefelhoo Creative Commons License 2017.10.28 0 0 145147

Ki épített már porszívó-elszívóhoz hangszigetelő dobozt ?

HobisLaci Creative Commons License 2017.10.28 0 0 145146

Köszi.

Ez tetszik.

Üdv:

L

Előzmény: Raidx (145145)
Raidx Creative Commons License 2017.10.28 0 0 145145

Attól fűgg mennyi ideig kell neki menni. Nem szereti a hosszú meneteket, melegszik. Ráadásul hangos is a hamuporszívó. Célszerű valami leválasztást alkalmazni mert drága a filter. Pacman kolega kisérleteit érdemes megnézni.

https://www.youtube.com/watch?v=8jUldGu51Bg

Előzmény: HobisLaci (145143)
raklapjúzer Creative Commons License 2017.10.28 0 0 145144

Nekem van egy alapkészlet, igaz hogy BETA. A kiegészítő méreteket Abraboro-ból pótoltam. Fémet vágtam vele, lassú fordulaton, bőséges kenéssel. A 40x60-as zártszelvény hegesztett oldala nem nagyon tetszett neki, bár annak a hegesztésnek a sima vasfűrész se örül. Hogy ez az Aldis készlet milyen? Próba cseresznye... Végül is nem egy ökör ára, akár lehet jó is.

Előzmény: fejes.i (145128)
HobisLaci Creative Commons License 2017.10.28 0 0 145143

Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogy az Aldis hamúporszívó jó műhelybe elszívónak?

Köszi.

Üdv:

L

Raidx Creative Commons License 2017.10.28 0 0 145142

Vagy mégse?

Előzmény: Mindenváró Ádám (145140)
Raidx Creative Commons License 2017.10.28 0 0 145141

Copy Pastével működik. Tehát a linkek jók.

Előzmény: Mindenváró Ádám (145139)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.28 0 0 145140

Harmadjára csak sikerült. 

Előzmény: Mindenváró Ádám (145139)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.28 0 0 145139
Előzmény: Mindenváró Ádám (145138)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.28 0 0 145138
Előzmény: Mindenváró Ádám (145137)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.28 0 0 145137

No, sziasztok. 

Köszi a sok hozzászólást és tanácsot a marhagónival kapcsolatban.  Nedvességmérőm nincsen azt nem vittem tehát. Reggel már 10 kor ott voltam, az eladót rendes normális embernek láttam HR-es rendszámmal.  Aszondi ő mahagóniként vette az anyagot sok pénzért, konyhabútort akart belőle csináltatni. De az asszony aztán modernet akart inkább így nem lett felhasználva. Árulta többért is, de nem vitték el és most már unja kerülgetni, így az ár...  

Egyébként a fa nem annyira fehér, picit megcsiszolva inkább szürkének mondanám, de fűrésszel megvágva a pora inkább vöröses és a vágásfelület is vöröses barna. Olajosan szerintem vöröses barna lesz, ez tehát stimmel.  Elég könnyű fa, itthon megmértem és 0.42 grammra jött ki köbcentinként ami nem valami magas érték. Az általam talált netes források szerint többnek (0.50 - 0.55) kéne lennie, de persze egy rakás féle fa fut ezen a gyűjtő néven.   Körmömmel is nyomot tudok hagyni a felületén, bár nem olyan könnyen és nem olyan mélyen mint pl egy fenyőn, mert attól sokkal tömöttebb, homogénebb szerkezetű anyag ez.  Szóval szerintem a bükknél sokkal könnyebb és puhább is, de a fenyőnél keményebb. Mahagóni vagy valami más , elég jó és szép 6x9-es anyag, szerintem szép lesz megmunkálva, ennyit minden körülmények között megért. Elhoztam a harmadát, sok mindenhez elég lesz.  

Majd még  kérdezek tőletek hogyan kellene felhasználni. 

Vittem le fényképezőgépet, de persze működő elemet nem találtam bele... szóval megint csak mobilos lett. 

(A fotón lévő  flexet nem így használom ám, fejlesztés alatt van... :-)  )

Nem tudom ide feltölteni a képeket, hanem :

http://www.habfarago.hu/galleries/pictures/asztalosgep/fa1.jpg 

http://www.habfarago.hu/galleries/pictures/asztalosgep/fa2.jpg 

http://www.habfarago.hu/galleries/pictures/asztalosgep/fa3.jpg 

BoriBori Creative Commons License 2017.10.28 0 0 145136

Kivancsi vagyok, hogy mikent talalt egymasra a furesz es a vono?...

(...akkor lehet hogy nem is kell sokat varnunk, hogy lassunk a zsuri arcat, amikor vki majd egy hegeduvel vag ki egy fat):)

bb

Előzmény: GPS (145135)
GPS Creative Commons License 2017.10.28 0 0 145135

Azért vannak olyan műveletek, amelyeket kézifűrésszel jobban el lehet végezni, mint mondjuk körfűrésszel, vagy dekopírral.

Itt van pl. ez:  https://youtu.be/BYXJahRsOBs?t=78

.

Pillanatragasz Creative Commons License 2017.10.28 0 0 145134

Ha már szóba került a színmérő műszerem   kérdésem az lenne hogy hol tudnám én ezt felhasználni okos dolgokra ?  Ezt amúgy németbe kaptam ..... a szemétbe :D

Más téma : Alakul lassan a  műhelyem előtt a lefödés sajna elromlott az idő ,most is esik . le kellett takarjam ne ázzon el amíg legalább le tudom festeni.

Pontlábakon áll , egy méterre le van fúrva ,kiöntve betonnal .

Előzmény: Pillanatragasz (145133)
Pillanatragasz Creative Commons License 2017.10.28 0 0 145133

Sok minden befolyásolja a színét  .nedves -száraz ,borzos -gyalult , le van kenve - nincs lekenve valamivel stb 

A wc deszka tényleg vicc volt nincs nekem mahagóni színű wc deszkám :D

Amilyen viszont van  azt se tudom meghatározni milyen szinű, pedig profi szinmérő cuccot is bedobtam a cél érdekébe,  ahol világosabb volt ott  havanna szinü, ahol meg  sötétebb ott oxid braum   :D  De ezt se vedd szentírásnak :D  Na de beszéljenek  a képek:

Előzmény: pacman123 (145132)
pacman123 Creative Commons License 2017.10.28 0 0 145132

"száraz (?)"

Na igen, azt kihagytam a felsorolásból. Nem tudom Ádám vitt-e nedvességmérőt, még azt talán érdemes magatokkal vinni (kölcsön kérni).

Előzmény: fejes.i (145131)
fejes.i Creative Commons License 2017.10.28 0 0 145131

A hazai fákat kb megismerem - de ha jó állapotú (ami azért nem feltétlenül van így a képek alapján) akkor úgy igaz, ahogy mondod: ennél kevesebbért száraz (?) asztalos faanyag csak szintén magánszemélytől alkalomszerűen akad.

Elvileg Ádám már megnézte, de még nem tudtam vele beszélni, mert oskolában ülök és éppen aktívan unatkozom.

Előzmény: pacman123 (145129)
Tie Creative Commons License 2017.10.28 0 0 145130

A késeket már másnap elvittem éleztetni, hétfőre meg is lesz. Utána már csak a beállítás van hátra, hogy minden úgy menjen rajta, ahogy kell, az asztalok úgy álljanak, ahogy kell. Meg persze azért az akác előtt a fontos helyeket megzsírozom, megolajozom, csak úgy nem állok neki.

Amúgy nincs szükség jelenleg méretpontosságra a vastagolásnál, tényleg csak azért csinálom a gyaluva, mert nincs hangulatom három napig flexelni a kerítésdeszkákat, meg hogy utána egy hétig zsibbadjon a karom tőle. A gyalu kések amúgy se voltak már túl szélesek, úgyhogy valszeg ez az adag akác után nem fenetem már meg újra, hanem kap egy készlet vadiúj gyalukést a gép.

Hobbiasztalosnak: Festés is lesz, de nekem a kalapácslakk nem tetszik, sima zöld hammerite lesz, a szalagfűrészt is azzal kentem le.

Egyébként nem vagyok biztos benne, hogy ez egy eredeti defém 400-as gép, mert amennyire tudom, azok öntvényvázasak, ez meg nem az, viszont az általános kisipari, zártszelvény vázakhoz képest meg sokkal brutálisabb, masszívabb szerkezet. I, meg U gerendákból van, de irgalmatlan vastagok, és nagyok, a két asztala meg öntvény, hátra lehet billenteni őket. És mint kiderült, nem is 400-as, "csak" 360mm hosszú a tengely. Nekem asszem elég lesz. :)

Viszont sok olyan részlete van, amiből meg mégse azt gondolom, hogy kisipari gép lenne, hanem valami gyári, de ki tudja. Az biztos, hogy nem fiatal, az egiyk tálca oldalán van egy tábla felszegecselve, amibe bele van kalapálva beütővel: Pécsi Függesztett 420K,G 1957

Előzmény: Pillanatragasz (145062)
pacman123 Creative Commons License 2017.10.28 0 0 145129

Mikor legutóbb jártam a Jaf-Holz-ban, volt kitéve mahagóni (igaz, az árlistán sem volt rajta), az is olyan mélybarna-vöröses színű volt.

Ha az a faanyag tényleg mahagóni, akkor nagyon nagy vásár. De azon is gondolkodom: mi van ha nem az ...? Nagyon hazai keményfával nem verhetik át őket, azért a tölgy-bükk-dió-stb talán felismerhető. Ha szép anyag, nincs agyonra csavarodva-repedve, nem göcsös, keményfa -> sztem akkor sem rossz vétel, mert mit kap itthon az ember 170 ropi per köbméterért?

Előzmény: pali923 (145125)
fejes.i Creative Commons License 2017.10.28 0 0 145128

Van ilyen valakinek és használja fémre? Mármint a bimetalt.

https://www.lidl.hu/hu/Ajanlataink.htm?articleId=11739

fejes.i Creative Commons License 2017.10.28 0 0 145127

Egyébként (mint sok más fánál) az "igazi" szín sima felület + olaj hatására jön ki.

Nekem volt valahonnan egy kb 10x8x6 cm-es téglalapom, amit mahagóniként kaptam már nem tom honnan, nagyon régen.

Az homogén, sötét vörösesbarna volt.

Amit Zatikban láttam, ott a fűrészelt felület világosabb volt, de közben volt még ott vagy 3  féle másik trópusi fa más névvel, ami ugyanúgy nézett ki.

okume, meranti, mittudomén...

Előzmény: pali923 (145125)
Raidx Creative Commons License 2017.10.28 0 0 145126

Végül is melyik fajtáról van szó? Kicsit más mindnek a képe.  https://hu.wikipedia.org/wiki/Mahagóni  Itt érdemes ezeket is megnézni mert a mahagóni családba tartoznak. Azt viszont nem találtam, amit Indiába és pár más országba palántáznak, nevelgetnek.

• Cedrela
  • Khaya
  • Sapelli
  • Sipo
pali923 Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145125

Amíg élt a Zatik itt vidéken, akkor nézegettem néha egzótákat, mahagónit is. Az első benyomásom az volt, hogyha nincs ráírva, én meg nem mondom, hogy ez valóban az. A felirat láttán mintha valóban  látszott volna rajta némi pirosas szín, de egyáltalán nem úgy nézett ki, mint Ragacs funkcionálisra faragott deszkája.

Előzmény: apaf3j (145111)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145124

Ezen az alábbi linken egy arc épp azt írja hogy kéz alól vett ilyen fát és eltérő színűek és fajsúlyúak a lapok. Képet is csatolt, de nem regeltem be, nem látom.  Az ő kérdése is az, hogy vajon szíjács anyag-e... amiről néhány helyen azt írják, hogy mahagóninál nem szokás felhasználni. (hogy miért, nem írták)

A válasz szerint a szíjács nem jut el a fűrésztelepekre, mert a kitermelés helyén eltávolítják. 

http://www.sawmillcreek.org/showthread.php?130190-Evening-out-mahogany-color-variations

No, eleget pörögtem ezen mára, majd holnap minden kiderül. :-)

Előzmény: fejes.i (145123)
fejes.i Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145123
Előzmény: Mindenváró Ádám (145121)
fejes.i Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145122
Előzmény: Mindenváró Ádám (145121)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145121

Olvasom, hogy a mahagóni szíjácsa sárgás, fehéres színű, a geszt pedig barnás. Mivel piszok vastagra is megnő, akár az is lehet, hogy ez az anyag ugyan mahagóni fából van, de tisztán a puhább és kevésbé értékes szíjács részből lett vágva ? 
Így is használható, jó vétel lehet ennyiért vagy teljesen mások a tulajdonságai?

fejes.i Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145120

Olyant még nem ettem.

Előzmény: mezcalito (145110)
fejes.i Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145119

Szerencsére kisebb kockázat, mint belekóstolni egy ismeretlen gombába ;-)

Előzmény: Mindenváró Ádám (145117)
fejes.i Creative Commons License 2017.10.27 -1 0 145118

Nekem a (közel)jövőben nemcsak hobbi miatt kell a láng. Nem gyakran, de kellhet.

Papírral sem lesz gond. A méret miatt akartam kicsit, de annak horror az üzemeltetési költsége. Meg a nagy palackok nem túl mobilok.

Majd még kitalálom, nem sürgős.

Előzmény: Mindenváró Ádám (145115)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145117

Hát majd az emberről megállapítom hogy megbízok-e benne vagy sem. Ritkán szoktam tévedni, meglátom mit mesél.
Megnéztem a fellelhető képeket, leírásokat, de mint ahogy gombát sem mernék azonosítani ilyen módszer alapján, így ezt
sem merném állítani hogy biztosan azonosítható.

Előzmény: feketefelhoo (145101)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145116

De ha valami igazán penge lángosat akarsz, akkor gyűjts ki egy Multiplaz 3500-t  . Sokáig szemeztem vele, de beláttam, hogy túl drága és túl felesleges nekem.

Előzmény: fejes.i (145107)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145115

Nagy autogénhez szerintem vizsga kell. A kis barkácsáruházas meg szerintem mindennél drágább. 

Kár félned a Co2-tól, sztem ház körülre a legjobb. Egyáltalán nem drága, egy 5 kg huzalt szinte kiszolgált egy 10 kg-os palack ami legutóbb 10 ezer forint se volt. (igaz büféset használok, de itthonra jó az)
Viszont ezzel még a Maris néni is elfogadhatót tud taknyolni.  Pálcát nem szeretem, nem is nagyon tudok vele dolgozni.

Egyszer körbe kellett pálcáznom egy másfél méter átmérőjű rozsdamentes üstöt úgy, hogy hibátlanra lehessen polírozni belülről. Ne tudd meg mit küzdöttem.

rferi Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145114

A co nem drága.Nekem 10 kilós kis palackom van, pár ezres a cseredíj, és elég sokáig elég egy ekkora palack is.

Én most awira gyűjtök.

A nyáron vettem egy invertert, az tudja az awit is, de palackom és reduktorom még nincs hozzá.

A boltban kipróbálhattam az awi hegesztést, és azóta olyat akarok. Rengeteget forrasztok, negyven éve. Asszem mondhatom, hogy tudok is.

Ez az awi olyan volt nekem, mintha 3500 fokon forrasztanék. Ahogy akartam, úgy alakítottam a varratot. Nyammm....

Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145113

Valami csóró ázsiaiaknak eladtak több tonna rizset amiről kiderült a főzés során, hogy műanyagból készült utánzat. Pedig azok aztán ismerik a rizset :-)

Előzmény: Pillanatragasz (145106)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145112

Általában igen, de most éppen szórakozik a freemail. Mostanában sűrűn előfordul. Szóval még nem ért ide. 

Az almassy kukacka habfarago pont hu címre írsz az ideér...

Előzmény: fejes.i (145104)
apaf3j Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145111

A Zatik oldalán (https://www.zatik.hu/termekeink/asztalos-faaruk-80-cmnel-kisebbek/egzota-fa-fureszaru-tropusi-fa-fureszaru) ötféle mahagóni van fenn. A képek ugyan nem túl jk (szerintem), de ha megnézed, legalább lesz valami ötleted róla, hogy mit kellene kapnod.

Előzmény: Mindenváró Ádám (145103)
mezcalito Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145110

Én PZ2 es bitekből SANDVIK-et vettem,nincs panasz.

Előzmény: fejes.i (145075)
feketefelhoo Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145109

Nem ér annyit

fejes.i Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145108

csak az fontos igazán >)

fejes.i Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145107

No nekem csak egy inverteres hegesztőm van. Tervezem valamikor egy autogén hegesztő beszerzését, de CO-t nem is nagyon akarok.

Már a gázosnál is a gáz ára nagy visszatartó erő. Az elektróda se olcsó, de azt lehet venni kicsinyenként.

De a gázoshoz a fél óráig se elég kis oxigénpalack közel 10e ft.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (145105)
Pillanatragasz Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145106

Az életben a jókedély a humor is fontos . De én bizonyisten odaadnám, nehogy ne mahagónit adjanak  a fürésztelepen .

Előzmény: Mindenváró Ádám (145102)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145105

Co val vagy védőgázzal hegeszthető a c45 is. Gyakorlat kell hozzá mert nem könnyű.

Előzmény: fejes.i (145096)
fejes.i Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145104

Működik a mailed, amit itt megadtál a profilhoz? Küldtem mailt.

Előzmény: Mindenváró Ádám (145103)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145103

Elég gyanúsan olcsó, de nincs túl messze. Elmegyek, meglátom miféle szerzet. Néha kell egy kis kockázat is, bár mondjuk nem szeretek rosszul járni. 

Előzmény: feketefelhoo (145101)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145102

Ej be góbés humora van kendnek :-)  Asszonkám viszont jár arra a hétvégén világítni, ő elhozhatná.. :-D

Előzmény: Pillanatragasz (145100)
feketefelhoo Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145101

Volt már dolgom mahagónival, de a hirdetés képei alapján meg nem mondanám, hogy az-e.

A hozzáértők a Dél-Amerikából származó fajtát tartják az igazi mahagóninak, de ez rohadt drága, meg talán már nem is nagyon engedik a kitermelést (?). Legjobb tudomásom szerint ezért álltak át pl. a hangszergyártók az afrikai fajtákra : sipo, sapelli. Talán ez is az lehet.

Előzmény: Mindenváró Ádám (145099)
Pillanatragasz Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145100

Van egy ilyen mahagoni wc deszkám azt odaadhatom hogy vigyed  hozzapróbálni csak hát messze  vagyok.😂

Előzmény: Mindenváró Ádám (145099)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145099

Beszéltem vele, ad el belőle kisebb mennyiséget is. Szóval holnap délelőtt elmegyek oda, megnézem és ha jónak látom veszek belőle egy asztalra valót. Az autómba befér pont félbe vágva és a hossza is pont jó marad úgy.

Már csak az a gáz, hogy nem sok (semmi) gyakorlatom van faanyag választásban.  Tulképpen tőlem akármi is lehet mahagóni néven :-)

Előzmény: fejes.i (145098)
fejes.i Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145098

De lehet, meg kéne nézni mondjuk személyautóval, mielőtt kimegyünk érte nagyobb erőkkel, mert nekem gyanúsak a képek.

Előzmény: Mindenváró Ádám (145095)
fejes.i Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145097

Attól függ, honnan nézzük ;-)

A műhelytől messzebb (100 km), de az időm nagyobb részében Bpesten vagyok.

Ha kicsit összeszedem magam, akkor van egy VW caddy itt Pesten, ami az enyém (de kölcsön teljesít szolgálatot egy barátomnál). Ezt szervezni kell, hogy mikor ér rá, illetve nov. 10 körül vissza is kapom végleg. De ha pár nappal előtte tudjuk tervezni, akkor bármikor is tudunk szállítani vele száraz időben, mert 3,4 m nem fér be sehogy, csak tetőcsomagtartóra.

Előzmény: Mindenváró Ádám (145095)
fejes.i Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145096

Én autodidakta hegesztő vagyok, vagyis nem értek hozzá.

A fémkereskedésekben az a jelzés van a c45-ön, hogy forgácsolható, nem hegeszthető.

Az acélok tulajdonság leírásainál az s235, s355 esetén szerepel, hogy hegeszthető, a c45-nél nem.

Namost sok mindent lehet, ha valaki tényleg ért hozzá :-D én inkább nem ezt választom, ha hegeszteni akarok.

A körfűrész tengelyem c45-ből van, de azt nem akartam hegeszteni.

Előzmény: 409 (145094)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145095

Írtam neki, meglátom mit válaszol. Nekem kb. 25 km Szentendre. Neked..? 

Előzmény: fejes.i (145093)
409 Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145094

????  Miért ne lehetne azt hegeszteni?  (0.4-05% C tartalom nem a világvége) Persze a 0.2% alattiakat könnyebb.  Ha nagyon macerás, akkor fel kell melegíteni előtte.

Előzmény: fejes.i (145090)
fejes.i Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145093

Hát, meg kéne ezt nézni közelről. Elég rosszul néz ki a tárolása, bár nem lehet tökéletesen megítélni így fotóról.

Ha összevissza van tekeredve...

Amúgy, ha Neked nem kellene az egész és lenne kedved mondjuk felezni, akkor érdekelne mondjuk a fele.

Előzmény: Mindenváró Ádám (145091)
Jamesryan Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145092

Sziasztok,

Segítséget szeretnék kérni, sima ráütődő konyhaajtókat fogok rövidesen szerelni és megakadtam a szerelvény beszerzésnél:-), sima clip-es Blum szerelvényeket akarok használni.

Mi a különbség a két szerelőtalp között?:

https://butorkellek.eu/blum-173h7100-excenteres-keresztalaku-szerelotalp-2202

https://butorkellek.eu/butorszerelvenyek/butorpant-kivetopant/pant-tokek/blum-174h7100e-excenteres-keresztalaku-szerelotalp-2208

mintha az egyik magasabb lenne, ez miért fontos?

(bocs ha hülye a kérdés)

Köszönöm a választ

Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145091

Mit gondoltok erről ? :

https://www.jofogas.hu/pest/Mahagoni_faanyag_elado__70558365.htm 

Ez tán nem drága érte, gondolkozom hogy a felét betárazom ha úgy is eladja és lesz belőle egy valami a későbbiekben...

fejes.i Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145090

Ügyes figura, a C45-öt hegesztette.

Előzmény: pacman123 (145089)
pacman123 Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145089

Ráhibáztál az 50-re. Vajk meg a 8-ra :-)

Itt a videó a készítéséről:

https://www.youtube.com/watch?v=DUO-TZFmivk

Előzmény: fejes.i (145085)
fejes.i Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145088

Ilyen vasakból van a körfűrész asztalom lapjának a váza és a motor-tárcsa körül is kb minden. Élére állítva elég masszív végeredményt adott.

De azért a hegesztés elhúzta itt-itt ezt is.

Többet kellett szintezni a asztallapot, mint gondoltam.

Előzmény: motor-os (145086)
fejes.i Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145087

Jut eszembe: nyomatékkulcsot (racsni) láttam 6 ezerért az ALDIban. Ha valakinek ritkán kell...

https://www.aldi.hu/hu/ajanlatok/ajanlatok-csuetoertoektol-20171026/reszletes-oldal/ps/p/auto-xs-nyomatkkulcskszlet-1/

motor-os Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145086

Van ám. Mikor a vizsgaremeket csináltam, a korpusz ragasztásához kértem segítséget. 2 méteres szorítók voltak. Mikor mind felraktuk, ketten sem nem bírtuk megemelni a szekrényt.

Előzmény: fejes.i (145085)
fejes.i Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145085

De ember kezéhez viszonyítva még 50 mm is lehet az. Hacsak nincs túl kicsi keze.

Egy-egy ilyen szorítónak önmagában is van súlya.

Előzmény: halaloszto (145080)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145084

Már a gépasztal súlyára gondolsz? Nem mértem, összességében azért van vagy 100 kiló örül, de hát ugye a fesztávok sem kicsik. 2 méter x 1.30 . És ezért nem annyira merev, mint kellene. Használható azért, de jobb lett volna az egészet 40x40-es vastag falúból csinálni. Csak akkor sokkal drágább lett volna. Így mindent felhasználtam ami itthon volt, szétvágtam régi kézikocsit, miegymást, de még így is 80 ezer forintnál többe van már a készülék. 

Előzmény: Raidx (145082)
rferi Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145083

Naponteztgondoloménis

Előzmény: halaloszto (145080)
Raidx Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145082

És a súlya?

Előzmény: Mindenváró Ádám (145081)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145081

Király ez a hajlított asztal. Úgy látom nincs olyan, hogy túl sok szorító .. :-)

Meg olyan sincs, hogy túl sok vas... Spóroltam ennél a gépasztalnál a vason, de már bánom. 

A 350-es körfűrész eléggé rezegteti az egészet. 

Előzmény: pacman123 (145077)
halaloszto Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145080

ránézésre 8x40 laposvas, az 320mm2. a 30x30x3 zártszelvény az kb ugyanannyi, de szarabb az elosztása.

Előzmény: rferi (145079)
rferi Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145079

jóminőségű laposacélból ennek a rúdanyagnak van akkora, vagy nagyobb inerciája, mint ha 30x30-as zártszelvényből készülne.

sőt, biztosan nagyobb az inerciája.

Szóval kevésbé hajlik.

GPS Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145078

Vajon mennyi fazékideje lehetett a kétkomponensűének - mert a bekeveréstől-a szórítózásig jó sok időt elszarakodhatott, amíg minden a helyére került.

.

pacman123 Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145077

Szép, nem szép: működik :)

Most néztem egy videót, mókus hasonló elven csak tán még kevesebb vasat felhasználva csinált "pár" szorítót. Hát nem aprózta el a fahajlítást ...

https://www.youtube.com/watch?v=1frUIQcIg8U

Előzmény: Mindenváró Ádám (145042)
fejes.i Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145076

na jó, most megnéztem, az 50 mm hosszú bitfejek inkább 800 ft-ok már. De sokat bírnak.

Előzmény: fejes.i (145075)
fejes.i Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145075

Bevallom töredelmesen, hogy igazán nem szeretem ezt a toldót, mert túl vastag. Tény, hogy nem esik ki belőle a bit és ez nagyon jó.

A legjobban az 50 mm-es bitfejeket szeretem.

Van több "készletem", lidl, obi, amik nagyjából egyben vannak, de ezek azért nincsenek a topon. PZ2, PH2 Tx30, ilyenek kopnak bennük gyorsan.

A legtöbb darab, ami bennük van, ritkán kell, lassan kopik, de ez a pár gyakran használt gyorsan.

Namost ezeket HILTI-ból pótolom. 5-600 ft egy ilyen hosszú hilti bit, ég és föld a különbség. A rövid 25 mm-esek olcsóbbak.

Sok dolog van, amiben a hilti drága. De pl. a héten néztem épp a bitfejeket (öcsémnek kéne a névnapjára valami "hasznos") és fogok megint venni párat.

Vagy cobaltos fúrószár - nem drágább, mint az obi meg bauhaus akárhonnan származó fúrószárai.

Egy baj van ezekkel a HILTI cucokkal: min. 5-10es csomagolásban kell venni és van hilti szaküzlet, ahol megbontják talán, de nem biztos. Legalábbis tavalyelőtt vettem még megbontva.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (145074)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145074

Nekem 2 db van, egy rövid, kb 5 cm-es és egy kb 20 cm-es Aldiban vagy Lidlben vásároltam fillérekért pár éve. Ritkán használom, mert én hozzá vagyok szokva a mágneses bittartóhoz. Akkor szoktam csak használni ha szűk helyről nem szeretném fél óráig pecázni a bitfejet ahova nem férek be.

Előzmény: 409 (145069)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.10.27 0 0 145073

Ok köszi.

Előzmény: Pillanatragasz (145063)
pali923 Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145072

Hát, kb. 90%-os biztonsággal tudtam, hogy milyen csövet keresek a frissen vásárolt ilyen szorítómhoz, de azért elvittem egyet a boltba, és kipróbáltam. Abból nem lehet baj.

Előzmény: halaloszto (145067)
fejes.i Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145071

A történetét nem ismertem, csak rosszul emlékeztem, mit tanítottak az oskolában.

ui. a réz- és egyes műanyag csöveknek meg a külső mérete a névleges méret.

Ez van, ezzel kell együtt élnem, gyakran tévedek, cserébe ritkán vagyok bizonytalan ;-)

Na mind1. Amúgy, ha szerkezeti csőnek akarnám használni, akkor épp ezért milliméteres méretezésű szerkezeti csövet vennék, nem gépészeti csövet.

Csak a legtöbbünknél ez ilyen - olyan maradék, átépítődik az idők folyamán, akár többször is.

Előzmény: halaloszto (145067)
409 Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145070

Valószínűleg inkább az eladó érdeme, mint az ebay-é. Engem pl. átvert (~50€) egy eladó, az ebay meg pingvinezett.

Előzmény: feketefelhoo (145059)
409 Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145069

Van ilyenje más cégeknek is, sőt magában is vásárolható az a rögzítős szár. Nekem pl. makita és milwaukee van.

Előzmény: Pillanatragasz (145065)
mezcalito Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145068

Tudnál írni ide egy gépleírást mondjuk miután a harmadát legyalultad a kerítésakácnak?Pár kép miegymás.... szeretem olvasni a user experience-t a valós működést az egyszeri használó visszajelzéseit.

Előzmény: Tie (145044)
halaloszto Creative Commons License 2017.10.26 0 1 145067

nagyon vicces a története amúgy. szeretem mindenhova leírni, mert engem szórakoztat. 

- szóval a névleges méret a belső átmérő volt, hiszen az a fontos, arra van méretezés. abból számolják hogy mennyi víz van benne, mennyi tud átmenni, stb. 

- a kor színvonalán adott nyomásállósággal legyártották, olyan falvastagsággal, ami kellett. így lett egy külső átmérő.

- aztán fejlődött a technológia meg a kohászat, vékonyabb fallal is meg lehet csinálni azonos szilárdságúra. nyilván akkor vékonyabb lesz a fala, mert kevesebb anyag kell, könnyebb, stb. viszont a külső átmérő nem csökkenhet, mert azon van a menet. így a belső nő.

szóval a végére a colos csőnek semmije nem colos :D

Előzmény: fejes.i (145058)
motor-os Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145066

Ebay.

Megrendelem a ledes lámpát.

Megérkezik.

Betekerem a foglalatba. Bekapcsolom.

BÚÚÚÚÚÚÚM! Automata levág, Paks leáll.

Reklamál.

Eladó másnap visszautalja a lámpa árát. 2$

A foglalat is cserés. 350 Ft.  Ezt buktam.

Pillanatragasz Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145065

Van a Bosh nak egy jó bitkészlete. 32 darabos és a szárba van beépítve egy kis golyó ami nem engedi hogy kicsússzon a bit belőle. Többé nincs olyan hogy a csavaron marad behajtás után a bitfej vagy beleesik a forgács közé. Nagyon meg vagyok elégedve vele. 

Pillanatragasz Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145064

Jó olvasni pozitív eseményekről . Nekem is a telekomos modem elromlott elment a wifi meg a telefonvonal. És hiába hogy Csíkszeredában van egy ügyfélszolgálat mégis Bukarestbe a központba jelentettem a hibát s egy nap alatt jöttek kicserélni modemet.  Mikor csak ide szóltam hogy valami problémám van három nap volt a legrövidebb reakcióidő.

Pillanatragasz Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145063

Írtad fából épített gyalugépemet megnéznéd , nem volt időm még lefényképezni de közeljövőben  beviszem a meleg mühelybe át akarom alakítani a forgácsvédőjét forgácselszívó rendszeremhez. Akkor majd megejtem a fotózást is. 

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (145061)
Pillanatragasz Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145062

40 méter akáckerítés az  nem kis menyíségü faanyag.  Ha egyméter magas akkor is egy köbméter deszka. Előre bezsíroznám csapágyakat ,cseppentenék olajat mozgó alkatrészek közé. Megfenném, fenetném gyalukéseket . Úgy fognék neki gyalulni ,végeredmény sokkal szebb lesz. Amúgy keményfa gyaluláskor köbméter anyag után illik megfenni a késeket. Fenyőbe ha nem csorbul  három négy köbmétert is megbír.

Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145061

Először is gratulálok, és irigykedem is most :) Javaslom, hogy ha szétkaptad a gépet, vidd el egy homokfuvatásra, majd szintereztesd le a burkolatokat. Persze az asztallapot nem :)  Nem olyan drága de annál jobb az a műanyag por festék amit ráégetnek. A másik lehetőség a kalapácslakk. Sokféle színben lehet kapni, rengeteg gépet gyárilag ezzel festik.

Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145060

Tapétázáshoz jó az a körkés.

Előzmény: rferi (145041)
feketefelhoo Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145059

Pozitív tapasztalás kontra ebay :

08.17. megrendelem a fenőköveket
09.26. megérkeznek a fenőkövek
10.11. elreped az egyik fenőkő, reklamálok
10.26. megkapom az új fenőkövet

:-)

fejes.i Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145058

Valóban - elvileg - a belső méretet névleges méretnek hívják. Az nem feltétlenül annyi, amennyinek a neve alapján kellene lenni.

Amiről szó volt, amiatt egyébként mind1, hogy valami azért nem csúszik össze, mert a belső elem túl nagy átmérőjű, vagy a külső túl kicsi.

De tényleg rosszul írtam, a külső méret szabvány méret.

Előzmény: halaloszto (145055)
motor-os Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145057

Jó nagy szutyok. A fixpofa a gyenge pontja. A mozgó az bika.

Előzmény: fejes.i (145054)
Raidx Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145056

Olyannal is találkoztam már ami műanyagból volt. Nem tudni a tipusát mert nagyon kopott volt de tetőfedő mester imándta a könnyű súlya miatt (A cserepet is azzal vágta nem csak a cseréplécet). Valami elemes gyerekjátéknak néztem először. Mert azok készülmek csupa műanyagból. Egyébként nyomásos ALU öntvény az a burkolat és nem spiáter!

Előzmény: pacman123 (145047)
halaloszto Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145055

Ez nem igaz. A kulso atmero szabvanyos, kulonben nem lenne ertelme a belsomenetes fittingeknek.

Előzmény: fejes.i (145052)
fejes.i Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145054

Meglevő csőhöz elgondolkodnék ilyen jellegű szorítón (úgy is lehet, hogy ilyeneket csinálok, hogy kell vennem hozzá csövet)

http://hobbiasztalos.blog.hu/2014/05/21/parhuzam_szorito_keszitese#more6148147

A cső méretéhez köszörülnék egy ilyen fúrószárat:

https://timarszerszam.hu/uploads/leads/product/2637_12.jpg

ez olcsó megoldás a megfelelő lyukméretre. Fadarab meg van bőven , esetleg kicsit még erősebbre méretezném a fa részeket.

Előzmény: motor-os (145053)
motor-os Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145053

Jó ötlet.

Előzmény: Mindenváró Ádám (145050)
fejes.i Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145052

Ebben a kérdésben elég nagy katyvasz van. Az 1/2 és a 3/4 elvileg a csövek belső átmérője. A falvastagság viszont akár gyártóktól függően különböző így lehet, hogy két forrásból származó fél colos cső külső átmérője eltérő.

Ráadásul gyártanak/forgalmaznak igen sokféle méretben (acél)csövet, csak a régi gépészeti colos megközelítéshez szoktunk, ezért hihetjük pl. egy 20x3-as csőről, hogy fél colos, pedig nem. De nem is 3/4.

http://dunafem.hu/forgalmazott_termekek/

pl ha itt megnézitek a termékek között a csöveket, hát van egypár méret.

Hogy éppen kinek mi van otthon, amit fél colosnak gondol, azt nem tudhatjuk.

Előzmény: Mindenváró Ádám (145050)
Slam Jr. Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145051

Belselye, az...

Előzmény: Raidx (145046)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145050

Biztosan létezik, mert én is használtam ilyen kombót (3/4 csőben 1/2 cső...) ezen a gépen. Ha jól emlékszem hegesztett cső volt és cseppet kellett csiszolni a 3/4 belsejét a hegesztésnél. De amúgy tényleg cakkra összeillett.

Ha csak egy két tizeddel kisebb, esetleg fel lehet sliccelni és tágítani rajta annyit, hogy rámenjen. Aztán akár összerögzíteni a sliccelést pár helyen.

Előzmény: motor-os (145048)
motor-os Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145049

Ehhez hasonló mechanikájú Güde fűrészasztalom van feleslegben. A motor leégett, de kézi cirkula felapplikálható. Pici pénzért odaadom.

Ilyen:   https://www.google.hu/search?q=g%C3%BCde+f%C5%B1r%C3%A9szg%C3%A9p+tk2500&client=firefox-b&dcr=0&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjT_s3rgY7XAhVHZ1AKHUlHB10Q_AUICygC&biw=1920&bih=924

Lába és tartozékok nincsenek.

motor-os Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145048

Köszi. Jó ez!

Nekem meg van egy csomó fél colos csövem. Egy méteres darabok. Abból kell szorítókat csináljak. Legalább 12 db.-ot.

Elvileg létezik olyan 3/4"-os cső aminek a furatába pont beleillik a fél colos cső. De még csak kisebbet találtam.

pacman123 Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145047

Őszintén .. ha kétségbe vonjuk egy Maki körfűrész masszivitását, akkor kb. az összes mehet a kukába, including kék Bosch, Hitachi és tsai, aminek öntvény a védőburka, felfüggesztése.

Raidx Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145046

Ez Matyi gyári (Delta 10) fűrészének a belselye. Igaz más a megoldás de itt is  a 2-3 mm vastag öntvény tartja a fűrészt. Mondjuk a sújpont jobb!

Előzmény: rferi (145040)
fejes.i Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145045

Jól csináltad. Általában jóval többért mennek ilyen gépek.

Megvettem volna én is, ha van rá keret.

A motor nem a világ, lehet cserélni.

Tie Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145044

Én leszek az. Megvettem, el is hozta az ember árában. A késeket már el is vittem éleztetni, mert fogtak vele szeget, de kipróbáltam, szépen megy. A 2.2kw motor épp elég rá, akác deszkában vastagoláskor 3mm fogással már lefulladt, de 2mm-t még szépen vitte. Nem rezonál, meglepően csendes gép, nem kotyog semmi rajta. persze egy szétszedés-pucolás-beállítást igényel, mert mindene kicsit nehezen mozog a régi megkeményedett, poros zsírtól, de egyben van. 

Jövőhéten meg is gyalulom vele az akác kerítésdeszkákat, mert nem fűlik a fogam a flex-fíbertárcsa kombóhoz 40méter kerítésnél, aztána utána szépen gatyába rázom a gépet, meg kap egy festést is. 

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (144826)
fejes.i Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145043

Jó lesz ez.

Mindig irigylem azokat a kollégákat, akik ilyesmiből is szépet csinálnak, nekem nem szokott sikerülni, illetve nem is helyezek rá akkora súlyt, mert nem "végtermék", hanem eszköz.

Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145042

Na, csináltam pár fotót. Nem egy szépség, vágtam ahogy értem a mindenféle kukázott vasakat,  de a csúnyasága a működést nem zavarja. Csak a sín része új anyag.

Most reggel lenyiszáltam még másik 4 darabhoz az összes kis bizbaszokat az utca nagy örömére. Mostanában amit lehet a Parkside orrfűrésszel vágok, mert az csendesebb. Vékonyfalú zártszelvényt darabolni meglepően jól lehet vele a megfelelő lappal, de mondjuk a 4-es laposvasnál már sokkal gyorsabb a flex. És az van nekem több is... :-)

Előzmény: motor-os (145030)
rferi Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145041

Ma vettem a Lidlben 999.-ért körkéses vágót (ollót?)

http://minden-akcio.hu/lidl-szorolap-4611-150-26

Felül, középen.

Jó.

Átszerelhető balkezesre is!

rferi Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145040

Ha gyárilag is azon lóg, akkor gyárilag gáz. (mondjuk gyárilag nem lóg, hanem nyomja, de ez nem akkora különbség)

Maga a függesztőrész egy bumszli ott, kétségtelen, de tőle 10mm-re már csak egy kábé kettes-hármas spiáter öntés.

Amióta a nagyflexállványom minden különösebb erőltetés nélkül simán kettétört vágás közben, majdnem levágva a kollégám lábát, én ezt harmatgyenge molyfing kategóriának értékelném - különösen annak fényében, hogy

1: nem volt berepedve a töréskor előtte az öntvény

2: 8mm vastag, és "lábakkal" oldalra merevített részen tudott eltörni a cucc. A törési keresztmetszet legalább ötszöröse volt annak, mint ami itt van.

Ha ilyen a gép gyárilag,akkor az nekem felejtős.

Nincs bennem - a sok rossz tapasztalatom okán - akkora tisztelet a "nagy" gyárak iránt, hogy mindent beszopjak kritika nélkül. Csinálnak annyi faszságot, hogy ihaj....

Előzmény: pacman123 (145037)
409 Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145039

Hááát, nem tudom maga a felfüggesztés mennyire stabil/tartós, ezt csak a próba/használat tudja eldönteni. De! Ha már nekiállt, akár rendesen is megcsinálhatta volna a döntést. A döntés tengelye annyira mélyen az asztal alatt van, hogy 45°-nál már jelentősen veszít a vágásmagasságból.

Előzmény: pacman123 (145037)
pacman123 Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145038

Itt már vagdos is vele párat:

https://youtu.be/b8gArzaOWXQ?t=632

Mondjuk mikor betét nélkül vág 45 fokban, vastag fát .... ott kapna egy jó nagy sallert. De nem tűnik ez nagyon rossz konstrukciónak.

Előzmény: rferi (145036)
pacman123 Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145037

A forgáspont (piros karika) csapágyas, szerintem nem törékeny megoldás. Nekem 3 különböző gépem is hasonló van, eddig még nem repült szét egyik sem.

De ha a sárga karikás felfüggesztésre gondolsz .. nos, nemtom. De gyárilag is azon lóg. Szóval ha az gyenge, törékeny de választhatok mikor törjön el: kézből használva, vagy így beépítve és töréskor lefele esik a dobozba, inkább az utóbbit választom :)

Amúgy azért is linkeltem, mert az egész nem hiszem hogy 2-3e Ft-nál több invesztálást igényel, szóval ha nagyon rezonál - hát veszett több is Mohácsnál. Mondjuk azt valóban nem szeretném hogy a védőburoknál törjön, de ... ha gyárilag is arra tervezték, ráadásul kézből használva nemcsak a gép súlyát, plusz a fűrészeléskor fellépő erőhatást de a rátehénkedést is el kell viselje - én ennek a törésnek nem látom nagy esélyét.

Előzmény: rferi (145036)
rferi Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145036

Hát azért ez a beépítési mód igen gáz, több okból is!

- nagyon gyengének érzem azt a forgáspontot, könnyen törhet, akkor pedig térdre imához

- ha nem is törik, de rugalmasan hajlik az a védőburkolat, innentől pedig rezonál az egész miskulancia --> szép vágási képet nem várnék tőle

- alapvetően féloldalas a súly rajta a motortest miatt. Szerintem elég nehéz lehet asztalra derékszögben tartani

Előzmény: pacman123 (145035)
pacman123 Creative Commons License 2017.10.26 0 0 145035

Ha már kézi szerszám beépítése: körfűrész beépítve, hátha valaki kedvet kap.

https://www.youtube.com/watch?v=zx8zHH1h1Eo

Ez az összefoglaló videó, van neki több is az építésről (döntési/emelési mechanizmus), nem egy bonyolult szerkezet. Mondjuk attól több időt kell vele tölteni minthogy egy asztal alá csavarozod - de többet is ad.

Minimális fémmunka is van benne. De használhatónak néz ki.

Emelési mechanizmusnál először azt hittem egyedül a menetes szár viseli a terhet, de jobban megnézve nem, a futó rész is alá van támasztva. Színt vallattak vele hogy nem remeg-e nagyon, azt írta számottevő vibrálás nincs.

Weboldalán  van némi kecsap model meg vmi terv is, bár az elég kezdetleges állapotú.

Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.10.25 0 0 145034
Előzmény: antaljanos (145031)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.25 0 0 145033

Ma nem fotóztam, de holnap csinálok róla képet. Tényleg elég egyszerű, baltával faragott kivitel, de elvileg működnie kell.

Előzmény: motor-os (145030)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.25 0 0 145032

Erre gondolhatsz. : https://www.youtube.com/watch?v=ZZe9DUcCIBU

Én is ebből kiindulva építettem, csak a  befogóm bő 10 centit tud mozogni függőlegesen és cserélni lehet benne a szerszámot. Bele van faragva egy gyalu, egy szalagcsiszoló és egy felsőmaró. Most csinálgatok még rögzítést egy nagy flexre, amire lehet tenni fűrészlapot így tologatós körfűrész is lenne rajta. Tiszta svájci bicska, már csak valami hasznos dologba kéne fognom rajta, de még csak tanulgatom hogy mit hogyan kell/lehet vagy nem lehet rajta megcsinálni. 

Előzmény: antaljanos (145025)
antaljanos Creative Commons License 2017.10.25 0 0 145031
Előzmény: BigFic (145029)
motor-os Creative Commons License 2017.10.25 0 0 145030

Egy két fényképet tennél be?

Előzmény: Mindenváró Ádám (145028)
BigFic Creative Commons License 2017.10.25 0 0 145029

Szívesen :)

Én is régóta készülök ilyesmit készíteni. Ha sikerül majd oszd meg a tapasztalatokat :)

Előzmény: antaljanos (145027)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2017.10.25 0 0 145028

Hát ez biztosan profi meg minden... de azért ebből egy-két darab elég kevés.  Gondolom max. 30 centinként illik tenni egyet-egyet... 

Éppen ma csináltam hulladék zártszelvényből meg laposvasból csúszópofákat és hozzájuk egy 150 cm hosszú zártszelvény jár 10 centinként lyukakkal, meg kellett még 2 db M20 anya és 20 cm M20 orsó.  Hát nem adtam össze, de szerintem nincs egy ezres kompletten. Ami azért sem baj, mert még 4-5 darabot gondolok csinálni belőle. Remélem működni is fog.

Előzmény: otyabá (145003)
antaljanos Creative Commons License 2017.10.25 0 0 145027

Köszi BigFic!

Pont ott volt a linked alatt. Ezt kerestem: http://hobbiasztalos.blog.hu/2017/09/27/kezi_gyalugep_vezeto :)

Előzmény: BigFic (145026)
BigFic Creative Commons License 2017.10.25 0 0 145026
Előzmény: antaljanos (145025)
antaljanos Creative Commons License 2017.10.25 0 0 145025

Sziasztok!

Korábban  láttam egy videót, ahol a eletromos kézi gyalut egy keretbe fogják és egy sinen mozgatva nagyobb faanyagokat gyalulnak meg gyönyörűen. Tudnátok abban segíteni hogy mi ennek a neve? Csak hogy rá tudja keresni a youtube-on.

Köszi Jani

fejes.i Creative Commons License 2017.10.25 0 0 145024

Mondjuk ebből a listából a 16mncr5 minőségnek elég komoly a szakítószilárdsága és elvileg hegeszthető is.

http://www.koenigfrankstahl.hu/21.laposacel/hu

Az előző listából, ha nem akarunk hegeszteni, a C45 is sokkal erősebb,  mint az s235 vagy s355. Viszont a C45 nem hegeszthető.

Ez már nem a vidéki tüzéptelepek szintje, de azért létezik.

Előzmény: fejes.i (145022)
fejes.i Creative Commons License 2017.10.25 0 0 145023

25 ezer kontra 80-90 ezer.

Előzmény: fejes.i (145022)
fejes.i Creative Commons License 2017.10.25 0 0 145022

Laposvas létezik akárhány féle.

a húzott laposacélok akár még pontosnak is mondhatók.

http://www.koenigfrankstahl.hu/26.laposacel/hu

Mondjuk ennek is van azért ára, de még mindig igen messze van ahhoz, amikor felnézek egy-egy szerszámboltban a falra és rá van írva egy ilyen acél szorítóra, hogy 15.000.-

Székesfehérváron a Dunafémben szoktam ilyeneket venni, több dologhoz is használtam már.

Mondjuk kilója kb. 500-600 ft között van a legtöbb méretnek.

pl. a 35x8-os méret folyómétere 2,2 kg, vagyis cc 1100-1300 ft / m az ára. Mondjuk használj el egy szorítóhoz másfél métert meg egy szerszámnyelet és egy db menetesszárat meg pár anyát, kb. 2500 Ft /db áron megvan, ha beleszámolsz mindent, flexkorongot meg hegesztő elektródát is.

10 darabnál már 22 ezer kontra 80-90 ezer.- (tegyük fel, hogy én nagyon drágán láttam a 15 ezret, mert vannak olcsóbban, bár azok gyengébbek).

Ha az ember sorozatban csinálja, szerintem megvan 1 nap alatt a 10 db. Ez persze nem egykezes.

Ha meglevő szorítót, akár egykezest használ az ember, és azt toldja meg, akkor mondjuk 50 ezer lehet a vége, de jóval kevesebb törődéssel, meg jóval finomabb állítási lehetőséggel.

Azt viszont nem tudom, mennyit bírnának a kisebb egykezes szorítók hosszabb szárral, mert azokhoz jóval vékonyabb acél tartozik.

Előzmény: Raidx (145020)
otyabá Creative Commons License 2017.10.25