Keresés

Részletes keresés

RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.08 0 0 97164

Ebben az üzletben is van 5 meg 10W-os is. Csak azoknak más az ára.

Előzmény: rferi (97163)
rferi Creative Commons License 2015.08.08 0 0 97163

Vettem egy ilyen lámpát a kőbazárban, ott hatezerért adja az ukrán.

Hazahoztam, szétkaptam, öt wattos led van benne.

Ennyit a kurvajó árakról.....

Előzmény: RepülőgépÉpítő (97161)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.08 0 0 97162
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.08 0 0 97161

Ma rendeltem egy öntapadós telefon tartót a kocsiba 1180Ft, közben ráakadtam pár érdekességre. 

Nem vagyok ügynöke ennek a boltnak, de rohadt jó árai vannak. érdemes alaposabban körülnézni. 

Műhelylámpa 30W led, LI aksival és töltővel változtatható fényerősséggel

Ez videó felvételnél is baromi jó, nem botladozik a kábelben senki. 8990Ft ( ez rohadt olcsó )

Mobiltelefon távirányító gomb ha mobillal készítesz videó felvételt nem kell odamenni a telefonhoz bekapcsolni/kikapcsolni a felvételt. 1990Ft

Több funkciós fűrész 6 pengével 2490Ft

nagy teljesítményű lángszóró, gázforrasztó, flambérozó pisztoly (nagy) 3490Ft

25 db-os spirálos fúrófej készlet 6990Ft

7 db-os csavarhúzó készlet 1750Ft

RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.08 0 0 97160

Neked melyik válasz a szimpatikus ? :)

Előzmény: Kamelot (97157)
feketefelh Creative Commons License 2015.08.08 0 0 97159

A Hyundai MBY-8 gyaluhoz  létezik valahol műszaki rajz vajon ?

Rahed Lee Creative Commons License 2015.08.08 0 0 97158

Ez még jobb, mint az enyém. Itt megcsinálta az alkotó a pedálos emelést is. Én is nekiláttam, de átértékeltem a dolgot. Nálam a gyakorlatban 4-5 cm-t kell csak emelni a gépen és már vonszolható is. Ráadásul nem is gyakran kell, emiatt nem lett volna értelme túlbonyolítani. 

Előzmény: rferi (97155)
Kamelot Creative Commons License 2015.08.08 0 0 97157

Bele keveredtél mint macska a házi cérnába. Ugyan azt linkelted mint az eredeti csak nem számoltad hozza a szállítást. Vagy ez vicc volt?

Előzmény: RepülőgépÉpítő (97156)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.08 0 0 97156

Nem éri meg a 40 Euró! Ezért mert itt 20 Euróért is meg lehet venni.

http://www.ebay.de/itm/Schreinerei-Schraubstock-3-5-kg-150mm-/111724820327?hash=item1a03517767

Előzmény: feketefelh (97138)
rferi Creative Commons License 2015.08.08 0 0 97155

Megcsináltad ls bemutattad ezt a klassz emelőt, erre a rákövetkező napon erről kapok hírlevelet:

http://www.woodsmithplans.com/plan/scissor-lift-workbench/?utm_source=PlansNOW&utm_medium=email&utm_campaign=9731 

Nagy elmék, ha találkoznak!

Előzmény: Rahed Lee (96938)
Én és én, meg az Irén Creative Commons License 2015.08.08 0 0 97154

Farontó!

Gyere ide, itt van a jelenlegi technikám, de bővíteni akarok, lesz ott még körbemart rönk is :)

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9214088

Én és én, meg az Irén Creative Commons License 2015.08.08 0 0 97153

És a többi, nehogy csak a szám járjon:)

Én és én, meg az Irén Creative Commons License 2015.08.08 0 0 97152

Itt vannak a képek is. Nem mostanában volt használva :), de működik!

Előzmény: Én és én, meg az Irén (97146)
Kamelot Creative Commons License 2015.08.08 0 0 97151

Akkor tévedtem. Nem ez szokott lenni a jellemző.

Előzmény: Pote01 (97147)
Kamelot Creative Commons License 2015.08.08 0 0 97150

Elnézésedet kérem hogy jelenléted elkerülte a figyelmemet.

Előzmény: BözsiBözsi (97142)
Paco155 Creative Commons License 2015.08.08 0 0 97149

Jó lesz az botex.ro  -nak is :)

Előzmény: botek01 (97148)
botek01 Creative Commons License 2015.08.08 -1 0 97148

Ha mégis bigézőkés mellett döntesz, kapható a www.botex.hu, vagy felsőmarókés.hu oldalon.

Pote01 Creative Commons License 2015.08.08 0 0 97147

Aszongya, hogy további termékek rendelése esetén ingyenes a szállítás.

Előzmény: Kamelot (97141)
Én és én, meg az Irén Creative Commons License 2015.08.08 0 0 97146

Nekem van egy ilyenem, átalakítottam még vagy 15 éve, hogy tud vastagolni is.

Előzmény: V.T.ZS (97098)
Paco155 Creative Commons License 2015.08.08 0 0 97145

A modik imádják a reklámok ismételgetését - ha van reklámszerződés :)

Előzmény: paplanfa (97143)
Slam Jr. Creative Commons License 2015.08.07 0 0 97144

Most miért? 151 ezer Ft egy profilmarófejért igazán nem pénz. :-) 

Előzmény: Kamelot (97139)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.07 0 0 97143

Oké, megnézzük, de nem plattoló? (2T-vel) és vagy csináljatok reklámlinket, vagy ne ismételgessétek a reklámot. A modik nem szeretik.

Előzmény: woodmastershop (97137)
BözsiBözsi Creative Commons License 2015.08.07 0 0 97142

khhmmm...

Előzmény: Kamelot (97139)
Kamelot Creative Commons License 2015.08.07 0 0 97141

Szerintem a szállítás nem lesz olcsóbb ha többet rendelsz.

feketefelh Creative Commons License 2015.08.07 0 0 97140

Úgy értem, ha pont kéne ilyen satu valakinek, akkor 2db-ra is 21 juró a posta, ha jól értem

Kamelot Creative Commons License 2015.08.07 0 0 97139

Ebből élő asztalos mostanában nem látogatja ezt a fórumot. Nekünk hobbisoknak ez az árkategória kicsit drága.

Előzmény: woodmastershop (97137)
feketefelh Creative Commons License 2015.08.07 0 0 97138

Hopp ! Megér ez 40 jurót? Esetleg nem száll be valaki ? :-)

http://www.ebay.de/itm/Schreinerei-Schraubstock-3-5-kg-150mm-/111724820327?hash=item1a03517767

RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.07 0 1 97136

Még ipari tanuló voltam a 70-es években amikor egy öreg asztaloshoz lejártam, hogy a műhelyében a gitáromat helyre tudjam hozni. Az öreg megmutatta, hogyan lehet gyertyával viaszolni. A gyertyával egyszerűen telibe húzigálta a felületet, majd egy benzinlámpával éppen csak annyira melegítette meg, hogy a viasz megolvadjon és elterüljön. Utána lehetett fényesíteni. Pár rétegben megismételtük. Csillogó, tükröződő felületet adott ha sokat suvickoltam puha ruhával.

Előzmény: Rahed Lee (97129)
Akbeta Akbeta Creative Commons License 2015.08.07 0 0 97135

Off

Várjál, ez tomaj, de nem az a fele, hanem ha jól tudom lábdihegy.

Tapolca felől a badacsony előtti vasútállomás nem utáni.

Zoli

On

Elnézést az offért, ezt tárgyaljuk tovább privátban legközelebb :)

Előzmény: Rahed Lee (97125)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.07 0 0 97134

Ez a gép így ebben az állapotában életveszélyes használni. 

RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.07 0 0 97133

Nekem a legnagyobb kék színű tolós einhell gérvágóm van, nincs okom a panaszra. Baromi erős, 250-es lap, 37 cm vágási hossz. Lézeres irányzék jól használható, persze gyárilag szarul volt beállítva, de pár perc alatt azt korrigálni lehetett. Csapolás marásra is lehet használni, mert van egy ütközője, amit állítani lehet, így csak az ütközőig lehet lehajtani a fejet, egy mozdulattal ki és be lehet  kapcsolni az ütközőt, nagyon hasznos funkció. A pontosságára sincs panaszom a szögvágásnál. Van rajta egy gyors leállító ami a kapcsoló elengedése után szinte fél másodpercen belül megállította a lapot. Ez a fék már elkopott nekem. Marha nagy előnye ennek a gépnek, hogy mindkét irányba dönthető a feje 45 fokig, míg a legtöbb gérvágónak csak balra lehet dönteni a fejét. A fontosabb szögeknél beakad az állítómű, így nem kell szórakozni a szögállítással, csak megdöntöm, bekattan és már vághatok is. Ezt a gépet valószínűleg a hét közepén gyártották :) 

Előzmény: Pgabor79 (97097)
halaloszto Creative Commons License 2015.08.07 0 1 97132

én az auro termékei közül használtam amit erre ajánlottak. a sárgulás nekem nem kérdés, mert rozsdabarna minden :-)

a viasz kevésbé színezhető szerintem, nem próbáltam de gyanús hogy nem lehet vele egyenletes árnyalatot csinálni sötétebb színek esetén.

Vajk

Előzmény: Norbi... (97131)
Norbi... Creative Commons License 2015.08.07 0 0 97131

Igen, tudom hogy sok a kérdés :) csak most ismerkedek ezekkel az anyagokkal. Talán a legjobb lesz ha elmegyek egy festékboltba esetleg baumaxba és ott szétnézek a kirakott minták közt.

halaloszto: köszi a tippeket :)

Közben találltam egy oldalt ahol azthiszem pontosan leírják:

"- Az olaj telíti, vízállóbbá teszi a fát akadályozza  a szálkásodást, gyönyörűen kiemeli az erezetet, szabályozza a fa páramozgását, tartósítja a fát, védi az öregedés ,   szürkülés ellen
- a viasz selymes tapintást ad, kellemes, meleg hangulatot áraszt, szabályozza a fa páramozgását, kellemes klímát teremt, portaszító hatású, elegáns megjelenést kölcsönöz, nagyon könnyen felújítható, egészségügyileg kifogástalan természetes felületkezelő anyag
-az olaj és a viasz keveréke egyesíti magában a két anyag eltérő tulajdonságait"

Továbbá az oldalon írják hogy ajánlott PNZ SÁRGULÁSGÁTLÓ használata, kicsit reklámszagú a dolog, tényleg ajánlott ilyen sárgulásgátló használata? Illetve lakkozott felületekre is igaz ez (ugye mert ott nem jut kapcsolatba a levegővel a fa)?

Sok helyen a neten a viaszt is literre árulják, ez kicist tévesztőnek tűnik míg máshol úgy írnak róla mintha az valami szilárd anyag lenne

Mert van ilyen is, olyan is.

Így felvetődik a kérdés bennem, hogy ami a különbség a kettő közt(szilárd és cseppfolyós viasz)?

Ezenkívül olyan is van, hogy olaj viasz keverék egyben? - Ebben az esetben megfelelő minőséget ad ilyen 2in1 termék is vagy jobb külön-külön beszerezni mindkettőt? Gondolom halaloszto nem véletlenül csinálta külön-külön.

Előzmény: Paco155 (97128)
halaloszto Creative Commons License 2015.08.07 0 1 97130

azok a híg viaszok csak egyszerűen fel vannak hígítva hogy fel tudd szórni vagy ecsetelni. az oldószer eltűnése után kb ugyanaz az anyag.

Vajk

Előzmény: Rahed Lee (97129)
Rahed Lee Creative Commons License 2015.08.07 0 1 97129

Az olaj mélyebben beivódik, de kevésbé ellenálló felületet képez, mint a viasz. Az meg nem szivárog mélyebbre, de nagyon jól véd kívülről. A híg folyós viasz az szerintem a kettő közötti átmenet. Nekem olyan van, aminek a konzisztenciája a dermedt sertészsírhoz hasonló. Ez jó kemény felületi védelmet ad. 

Szerintem a legjobb megoldás, ha az olaj minél hígabb, mert annál mélyebbre bejut, ezután várni 1-2 napot, majd a keményviasszal megadni neki a külső elenálló réteget. Vékonyan felhordani, majd polírozni minden egyes réteg között.

Előzmény: Norbi... (97126)
Paco155 Creative Commons License 2015.08.07 0 1 97128

Natúr fa ajtót szeretnék viasszal kezelni. Sose csináltam még ilyet, tanácsot tudna adni hogy mi a különbség az olaj és a viasz közt?

Szinte csak különbség van. Nem lehet röviden elmagyarázni, de az egyik víz a másik tűz.

A neten azt írjak hogy az olaj beszivárog a fa belsejébe és belülről védi a viasz pedig külső vízlepergető réteget képez közben védi a fát.

Ez így van.

Szóval lenne pár kérdésem:

Lehet külön-külön is használni őket csak olajozni vagy csak viaszolni?

Lehet külön-külön is.

Ha igen, akkor kinézetben mi a különbség az így kezelt felületek közt?

Ugyanaz a válasz mint az első kérdésre. Rengeteg.

Mit tanácsolnátok inkább beltérbe?

Mindegy. Felhasználástól függ, de ajtóra bármelyiket választhatod.

Sok helyen a neten a viaszt is literre árulják, ez kicist tévesztőnek tűnik míg máshol úgy írnak róla mintha az valami szilárd anyag lenne

Mert van ilyen is, olyan is.

Itt szlovákiában leginkább a Xyladecor vagy az OSMO termékeit tudom beszerezni amik nagyon úgy néznek ki mintha folyékony állagúak lennének.

Ezt te tudod :)

Ez a felület nagyon tetszik, persze biztos függ a fa fajtájától is, milyen fa lehet ez és mivel kezelhették?

Oda van írva: "reddish shimmering Meranti, subtle Hemlock, lively Red Cedar and bright Aspen".   Lakkozva van vagy viaszolva, de én a lakkra tippelek.

halaloszto Creative Commons License 2015.08.07 0 1 97127

én auro-val csináltam. színezett olajjal, és utánna viasszal. az én viaszom is egy ecsetelhető híg valami volt. két nehézség volt, amire rá kellett érezni:

- az olajban a szín leülepedett, keverni kell hogy egyenletes legyen. csicsogósra beecseteltem, és visszatöröltem. nem szabad várni sokat, mert megköt rétegnek és tök más lesz a színe mintha csak a beivódott marad rajta

- a viasz felhordása és felpolírozása között eltelt időtől függ hogy mennyire lesz fényes. minnél többet vártam annál nehezebb elpolírozni de annál fényesebb lesz.

Vajk

Norbi... Creative Commons License 2015.08.07 0 0 97126

Helló

Natúr fa ajtót szeretnék viasszal kezelni. Sose csináltam még ilyet, tanácsot tudna adni hogy mi a különbség az olaj és a viasz közt? A neten azt írjak hogy az olaj beszivárog a fa belsejébe és belülről védi a viasz pedig külső vízlepergető réteget képez közben védi a fát. Szóval lenne pár kérdésem:

Lehet külön-külön is használni őket csak olajozni vagy csak viaszolni?

Ha igen, akkor kinézetben mi a különbség az így kezelt felületek közt? Mit tanácsolnátok inkább beltérbe?

Sok helyen a neten a viaszt is literre árulják, ez kicist tévesztőnek tűnik míg máshol úgy írnak róla mintha az valami szilárd anyag lenne. Itt szlovákiában leginkább a Xyladecor vagy az OSMO termékeit tudom beszerezni amik nagyon úgy néznek ki mintha folyékony állagúak lennének.

Ez a felület nagyon tetszik, persze biztos függ a fa fajtájától is, milyen fa lehet ez és mivel kezelhették?

Egyébként megvettem a Makita BO3711 rezgőcsiszolót, nagyon jó vele a munka örülök neki hogy jó tanácsot kapta és áldoztam rá kicit többet és lett egy Makita.

Rahed Lee Creative Commons License 2015.08.07 0 0 97125

Köszi, szerintem tudom melyik utca lehet. Egy felülről egyirányú, a posta is ott van. Holnap lehet, hogy eltekerek arrafelé, ha nem lelem kérdezősködöm egy kicsit a helyiektől.

Előzmény: Akbeta Akbeta (97124)
Akbeta Akbeta Creative Commons License 2015.08.07 0 0 97124

Igen bemész a 71esről az állomás után rögtön jobbra az első párhuzamos utca.

ott jobbra a 10.ház kb.

Fehér csúszókapu, magas sövénykerítés.

Ha jól emlékszem :)

Előzmény: Rahed Lee (97112)
halaloszto Creative Commons License 2015.08.07 0 0 97123

gyerekként láttam vele szenvedni a nagyokat. egy kézi gyalugéppel sokkal gyorsabban és egyszerűbben megcsinálom ugyanazt. 

azt mondod a Te gépednek az asztallemezében van lépcső a gyaluláshoz? akkor az sokkal korrektebb, amit én láttam használni arra nem tették fel azt a lemezt csak a fűrészeléshez.

Vajk

Előzmény: neduddgi(én) (97122)
neduddgi(én) Creative Commons License 2015.08.07 0 0 97122

Hű de kötözködős kedvedben vagy ma! :o)

Hát ennek (mármint a jófogáson lévőnek) valóban nincs semmije, de annak (mármint az enyémnek) minden gyári tartozéka megvan. És még csak nem is rozsdás. :o)

Ha figyelmesen olvastad, magának a tipusnak a használhatóságáról írtam, nem konkrétan erről a MÉH-telepi példányról. És szerintem senki sem mondta, hogy tökéletes, én is a korlátozott használhatóságáról beszéltem. De használható, és jól használható.

Neked van/volt ilyened? Már csak azért, mert annyira határozottan próbálod bebizonyítani, hogy semmire sem jó, hogy ezt csak személyes rossz tapasztalatok indokolhatják. 

Persze, közel sem olyan hatékony és kényelmes, mint a százezer forintos gyalugépek, de egy hiánytalan és hibátlan példány ár-érték arányban verhetetlen. Persze, ajtót-ablakot-franciaágyat nem lehet vele gyártani, de nem is erre találták ki.

Ez egy kezdő barkácsgép, ami a későbbiekben átlényelgülhet valamiféle kisegítő eszközzé, esetleg átalakítható valamilyen kis célgéppé. (Ahogy szintén említettem, a sok-sok évvel fiatalabb második példányom nekem is hasznavehetetlen. Egyszerűen mindenét elméretezték, elfuserálták.  De kis bütykölés után csempevágónak tudtam használni, amikor építkeztünk.)

Előzmény: halaloszto (97121)
halaloszto Creative Commons License 2015.08.07 0 0 97121

milyen van ennek? rozsdás lemez teteje, az van. vezetője meg késtakarója? ha csinálsz?

a kimenő asztala szinte rövidebb mint egy kézi gyalugépé.

Vajk

Előzmény: neduddgi(én) (97119)
neduddgi(én) Creative Commons License 2015.08.07 0 0 97120

Nem.

A jófogásos képről hiányzik az a "mukaasztal" (egy speciális kialakítású vaslap), ami egyik állásában gyalulásra teszi alkalmassá a szerkentyűt, a másikban meg minden egyébre (eltakarja a késeket). Ebbe fixen van préselve egy kb. 1mm-es fogást biztosító felület.

Persze, a késeket lehet(-ne) mélyebb fogásra állítgatni, és egy lemez-rátéttel hozzáigazítani az asztalt, de az eredménnyel kapcsolatban vannak kételyeim... :o)

Előzmény: 409 (97116)
neduddgi(én) Creative Commons License 2015.08.07 0 0 97119

Hacsak azért nem, mert ez dögnehéz, stabilan rögzíthető a munkapadra, nameg van hosszvezetője, és rugós késtakarója. Nem hasonlítható össze egy kézi gyaluval, ahogy az állványos fúrót sem hasonlítgajuk a kézihez. Másra való.

Én jobb híján száldeszkákat is gyalultam vele, persze arra nem való, de rövidebb lécek gyalulgatására nem rossz.

Ha valakinek csak ritkán van rá szüksége, és van ideje pepecselni, akkor ez nem feltétlenül elvetendő alternatíva. Pláne, ha az embernek nem dagasztja a zsebét egy köteg húszezres, amibe egy modernebb barkács gyalugép + egy asztali körfűrész + egy barkács eszterga kerülne...

Ha találnék occsóért donort, én is megjavítanám a sajátomat, mert kisebb, túl nagy pontosságot nem igénylő munkákhoz nagyon praktikus. (Az a gáz, hogy sok változata készült, és már csak szerelés közben derülne ki, hogy csereszabatos-e az alkatrész.)

De hangsúlyozom: ha csak annyi van meg belőle, ami a jófogáson látszik, akkor ötezernél egy fillérrel sem szabad többet adni érte, és azt is csak akkor, ha egyébként hibátlan, nameg ha van az embernek ideje/kedve szarakodni a használhatóvá alakításával. Mert a képen látható hiányosságokkal sem gyalulni, sem fűrészelni nem lehet vele, és valószínűleg a túloldalára nincs felszerelve a hosszlyukmaró adapter sem.

Előzmény: halaloszto (97114)
halaloszto Creative Commons License 2015.08.07 0 0 97118

persze, amikor a kést beleteszed. van egy advancedebb verziója, annak alu az asztala, és azon lehet állítani az asztalt.

Vajk

Előzmény: 409 (97116)
pacman123 Creative Commons License 2015.08.07 0 0 97117

Hümm ... nem nagyon találtam ilyet a környékén. Meg nem is nagyon emlékszem másra, minthogy gyalult vele fater, meg fűrészelt.

Előzmény: paplanfa (97104)
409 Creative Commons License 2015.08.07 0 0 97116

"de a gyalu kis fogásokkal, teljes késszélességben is viszi a fenyődeszkát."

Lehet ezen fogást állítani?

Előzmény: neduddgi(én) (97113)
409 Creative Commons License 2015.08.07 0 0 97115

"Amúgy az egész ház műanyag, csapágy

fészkestől mindenestől."

Erről a műanyagra fújáról csak annyit, hogy nem feltétlenül rossz valami attól, hogy műanyag.

Nem ritkán egy műanyag többet tud mint az alu. Példaképpen.  Autó. Megnyomták az elejét és a müa kerékdobbetét hozzáért a váltóhoz, amit addig "simogatott", hogy kilyukadt és elfolyt az olaj. A dobbetéten nyoma sem volt kopásnak.

Előzmény: MN 3100 (97111)
halaloszto Creative Commons License 2015.08.07 0 0 97114

gyalulásra azért az a cucc nem sokkal hasznosabb mint egy kézi elektromos gyalugép.

Előzmény: neduddgi(én) (97113)
neduddgi(én) Creative Commons License 2015.08.07 0 0 97113

Ha jól látom, ez még a régebbi konstrukció, ennek öntvényből van a "csapágyháza". Feltétlenül meg kell nézni, hogy nincsenek-e rajta repedések!

Egyébként masszív szerkezet, és az akkori orosz 370W nem ugyanaz, mint a mai kínai 370W.

Persze, nem egy erőmű, de a gyalu kis fogásokkal, teljes késszélességben is viszi a fenyődeszkát. Collos vastagságig a fűrész is jó, persze normális lappal. Az eszterga-adapter az egyszerűsége ellenére elég jó, csak a késtartót kell megtoldani. Persze, erre is érvényes a nyugis tempó, és komolyabb dolgokra gyenge. A hosszlyukmaróját sosem próbáltam ki, valahogy nem került rá sor.

De az eredeti tartozékok nélkül nem adnék érte ennyit.

Én sokat használtam, amíg az említett öntvények egyike valami anyaghiba miatt el nem repedt.

Aztán vettem egy újabb verziót, na az már xart sem ér.

Előzmény: pacman123 (97103)
Rahed Lee Creative Commons License 2015.08.07 0 0 97112

Azon a macskaköves úton van valahol a badcsonytomaji géplelőhely, ami ott megy az állomás mellett, a 71-es út és a Római út között?

Előzmény: Akbeta Akbeta (97101)
MN 3100 Creative Commons License 2015.08.07 0 1 97111

Szervusztok!

Azért a gagyi TESCO-s, stb. szerszámok

néha feljavíthatók.

Most vettem egy kézi fúrógépet a TESCO-ban.

500 W-os, fordulatszám szabályzó

nélküli, ütve fúró. Az ára 3 490 Ft volt.

Van több hasonló eredetű cca.10 éves fúrógépem,

amik hibásak. Ezekből kivettem a fordulatszám

szabályzós, irányváltós kapcsolót.

A gépet szétszedtem. (Garancia ugrott.)

Kicseréltem a kapcsolót, pontosan illett ide.

Az állórész is majdnem csereszabatos volt

csak az új szemmel láthatóan kevesebb

rezet tartalmaz.

Kiiktattam az ütő művet. Így valameddig lesz

egy használható kézi fúrógépem.

Amúgy az egész ház műanyag, csapágy

fészkestől mindenestől. A tokmány axiális

megtámasztása egy lemezkével és egy

4 mm-es golyóval történik. A tokmány tengely

csapágya egy laza illesztésű fémcső.

Beépített avulás, technikai visszafejlesztés.

De 3 490 Ft. (Nem akciós.) A hülyének - nekem -

is megéri. :))

Péter

pali923 Creative Commons License 2015.08.07 0 0 97110

Egy biztos: Metabo KS210-zel kapcsolatban bármelyik fórumon találsz néhány szalonképtelen gondolatot, azt semmiképpen ne. A 216 állítólag más konstrukció. A gérvágók királya a DeWalt, ha igaz, néha vannak használtak is jó áron, főleg külföldön. Nekem kék Bosch van, olyat is vehetsz bátran.

Güdére néhányan esküsznek, néhányan szidják, nyilván van nekik is jobb/rosszabb gépeik. 

Előzmény: Pgabor79 (97097)
Jarppi89 Creative Commons License 2015.08.07 0 0 97109

Remek videók! :D
A végén télapu-féle piros szett befigyel... :D :D

Előzmény: RepülőgépÉpítő (97105)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.07 0 0 97108
paplanfa Creative Commons License 2015.08.07 0 0 97107

Emmeg a párja. :)

Előzmény: RepülőgépÉpítő (97105)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.07 0 0 97106

Csináltak maguknak még egy webáruházat drágábban. Így aki nem elég figyelmes az többet fog fizetni ugyanazért ugyanannál a cégnél.

Előzmény: Paco155 (97066)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.07 0 0 97105

Egy kis technikai visszatekintés. Elég érdekes gépeket lehet látni a kezdeti időkből.

paplanfa Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97104

Ezt ismerem, ilyennel gyalulta meg apám is az ujját. Megvan az eszterga kiegészítős cucca is?

Előzmény: pacman123 (97103)
pacman123 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97103

Azért ez nagyon nem ugyanaz :-) Krisztus előtt sok évvel mi is vettünk a lengyel piacon, egyébként jó kis ruszki (ukrán?) masinka.

Nemrég találtam meg a pincében, agyonrozsdálva. Be akartam kapcsolni de csak nyekkent egyet. Gondoltam a késtengely be lehetett állva, kiszedtem a motort/ékszíjat, na úgy a moci elindult és szép csendben zümmögött. Szóval nagy túlélő, de csak 370 W-os:

Tölgypallóra ne gyúrj vele :) Illetve a hirdetésben nem látom azt a vaslapot, amit akkor teszel rá amikor nem gyalulsz és kvázi "fűrészasztalként" funkcionál. Anélkül nemigen fűrészelsz vele. Persze lehet is hozzá csinálni ha nagyon akarnál.

Azért ha egymás mellé teszem a Hyundai-t 16-ért meg ezt a kis ruszkit 15-ért és muszáj lenne megvennem az egyiket, nem kérdés hogy a Hyundai a nyerő. Meg kell kérdezni az eladót hogy a késszorítók megvannak-e,  azért az nagyon nem árt, valóban :) Vezetőt lehet hozzá eszkábálni, szóval 16-ért nem tűnik rossz vételnek, persze meg kell nézni közelebbről, nincs-e elrepedve mondjuk az ékszíjtárcsa, ékszíj milyen állapotban van, stb .. mert ha még 20-at rá kell költened, 40 környékén tuti kapsz "egyben" lévőt is.

RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97102

Rohadt drága ez a webáruház a többihez képest. Csak 100-as elszívócsövet hasonlítottam össze, van ahol ugyanazt a pvc csövet feléért meg lehet venni.

Előzmény: feketefelh (97061)
Akbeta Akbeta Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97101

nem találom azt a k. papírt.

A tapolcai zöld reklámújságban találtam.

3-4 hosszú hírdetése van az aprók között mindenféle gépekkel.

Amúgy tomajon van a vasútállomástól 1 percre.

Bocs, hogy nem tudtam segíteni.

Legközelebb megyek szerzek egy újságot.

Előzmény: Rahed Lee (97075)
wtman Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97100

Szia! A körmendi forrás elérhetőségét én is szeretném elkérni, jó lenne 20 km-re otthontól egy jó beszerzési forrást találni! :) Köszi!

paplanfa Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97099

Bútorlap és menetes szár piros körömlakkal? Ez egy GPS féle oktatófilm kockáért kiált.

Előzmény: Barnamedvébb (97079)
V.T.ZS Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97098

Akkor felejtős az a gyalu.

Igazából lehet egy ilyen is elég lenne nekem:

http://www.jofogas.hu/hajdu_bihar/Gyalu_es_korfuresz_2in1_31054955.htm

Előzmény: halaloszto (97092)
Pgabor79 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97097

Gérvágó gépből milyen márkát érdemes venni? METABO KGS 216? Ez az árkategória érdekel... kb ezekkel a paraméterekkel.

Másik fórumon istenítik a GÜDE-t... Én annyira nem szimpatizálok ezzel a márkával.

feketefelh Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97096

Na ez tényleg ott van, ahol van !

Az aktát lezárom :-D

Előzmény: Paco155 (97095)
Paco155 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97095

Bocs, már azóta rájöttem, velük kevertem:

http://www.audiopartner.hu/kapcsolat

Előzmény: feketefelh (97093)
Paco155 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97094

Ja, nekem is van az a kínai lemezgyalum, de a Stanley 1-12-102 az kb ugyanaz a méret. Cserébe ugyanúgy lemez :)

Előzmény: feketefelh (97084)
feketefelh Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97093

Tényleg nem egyről beszélünk :-) Én egy Stanley boltot ismerek, azon a címen, ami az általad is linkelt oldalon szerepel.  Szép nagy szürke, téglalap alakú épület

https://goo.gl/maps/J24Xz

A MM meg a Baumax környékén is sokat járok, de valahogy nem tűnt fel az általad nevezett Stanley bolt, pedig kíváncsi volnék !

Előzmény: Paco155 (97089)
halaloszto Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97092

Es a kes leszoritoja is hianyzik

Előzmény: feketefelh (97090)
Paco155 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97091

Banyek igazad van.   Úgy tűnik elköltöztek amióta utoljára náluk jártam, vagy kevertem a Sennheiserrel :)

Előzmény: Paco155 (97089)
feketefelh Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97090

Hm, jobban megnézve azért hiányzik róla ez-az : elszívó, védőpajzs, szögvezető. Ezekre rá kéne kérdezni

Előzmény: feketefelh (97088)
Paco155 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97089

???? 

7 KM?  Akkor nem egyre gondolunk.

Annyi biztosan nincs. A Stanley ott van a Mediamarkthoz közel a BauMax mögött, még bőven az Auchantól a város felé.  Én meg általában 15 perc alatt értem el az IKEA mögül Horvátékhoz gyalog szóval nem lehet semmiképp sem sokkal több egy kilométernél.

Előzmény: feketefelh (97084)
feketefelh Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97088

Ennyire :  http://www.startapro.hu/hirdetes/otthon_kert_epitkezes-kerti_kisgep_szerszam-kisgep_es_barkacsgep/hyundai_gyalukesek_mby_10_mby_8_tb6_2_es1005_os_gyalugepekhez_uj/xvii_kerulet/2701522

MBY-8 típushoz kell kérni. Nekem is ilyen van, meg szerintem még 1-2 fórumlakónak is,  hobbizni teljesen jó. Ennyiért meg ajándék, ha tényleg csak a kés hiányzik. Szerintem.

Előzmény: V.T.ZS (97087)
V.T.ZS Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97087
V.T.ZS Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97086

Válaszoltam.

Előzmény: Rahed Lee (97085)
Rahed Lee Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97085

Küldtem privát mélt

Előzmény: V.T.ZS (97076)
feketefelh Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97084

Az a pár száz méter inkább ~7 km Biatorbágy felé, bár az sem olyan sok :-) Ismerem azt is, arra járok melózni. Az "én" marokgyalum ezeknél is kisebb, de nem Stanley. Majd legközelebb megnézem milyen márka.

Előzmény: Paco155 (97081)
V.T.ZS Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97083
zodes Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97082

Köszi! :-)

Előzmény: feketefelh (97080)
Paco155 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97081

Őket eléggé kedvelem, az eladók nem csak dísznek vannak ott.  Viszont marokgyalu ügyben pár száz méterre tőlük megtalálható a magyarországi Stanley központ, ott is érdemes megpróbálni. Én pl ezt ott vettem:

http://shop.stanley.hu/products/gyaluk/stanley-marokgyalu-135%C2%B0-1-12-220

De vannak ilyenek is:

http://shop.stanley.hu/products/gyaluk/stanley-block-gyalu-1-12-102

http://shop.stanley.hu/products/gyaluk/stanley-rb-5-gyalu-0-12-105

Előzmény: feketefelh (97080)
feketefelh Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97080

http://www.horvathszerszam.hu/ 

Ez két bót egymás mellett, a egyik a gépesített szerszámoké, a másik minden egyéb.

Előzmény: zodes (97077)
Barnamedvébb Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97079

Én is dilemmában vagyok, ehhez kérem a kartársak értő és elfogulatlan ítéletét.

A bútorgyártás során a médiapult van soron, aminek építésénél menetes szárat használtam, amit flex-szel szabtam méretre. Így már kezdtem örvendeni, hogy elhárult a kétely egy időre nemi identitásom megítélése felől.

Igenám, de a kurtításhoz - pontosabban annak mértékének megjelöléséhez -, piros körömlakkot használtam.

Most akkor...??? 
Válaszokat aggodalommal várom az offtopicba

zodes Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97078

Hát az biztos!! Ezért is kezdtem neki asztaloskodni! Neki kell komódot és nagy ruhásszekrényt gyártani fenyőből... ez a távolabbi jövő:-)) Mindig mondom neki: Gépvásárlás az ő érdeke, nem nekem kell a ruhásszekrény! :-DD

Valaki a fúrógépről valamit?? :-))

Előzmény: pali923 (97070)
zodes Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97077

Na az engem is érdekel! :-)) Hol is van Budaörsön ez a barkács bót? Írd le nekem, megyek Én is! Nekem is! Nekem is marokgyalúúú!! :-DDD De komolyan, sajnos kézi még nincs csak egy elektromos :-((

Előzmény: feketefelh (97072)
V.T.ZS Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97076

Hol találtad a körmendi szerszámokat? Itt vagyok nem messze tőle és nagyon kéne pár dolog.

Rahed Lee Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97075

Ez érdekel engem is! Most is itt vagyok a környéken, átbringáznék Badacsonyba. Rendes állványos fúrója nincs? Merre van pontosan?

Én Körmenden leltem egy forrásra. Három, vagy négy garázs roskadásig tömve szerszámgépekkel és jobbára a felső kategóriásokkal. Tőle vettem a HILTI gépemet. Az úr nem egy szimpla lomis, ért is hozzá, javít, felújít. 

Előzmény: Akbeta Akbeta (97071)
GPS Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97074

Háát, véletlenül erre kattintottam elsőre - de ez nem tűnik olyan ellenállhatatlan ajánlatnak, az ára meg aztán  kifejezetten nem "baráti".

http://www.szerszamkell.hu/elektromos_gepek_23/akkus_csavarozok_49/bort_bab_108n_li_akkus_csavarozo_108vli__13ah__16nm__1kg__1akku_3569

16 Nm - és csak egyetlen (0-500) fordulat-tartomány - mindez 16 ezerért?

Hááát, láttunk már ennél jobb ajánlatot is a piacon.

.

Előzmény: zodes (97068)
Akbeta Akbeta Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97073

Hm...

Eddig nem tűnt fel, hogy valami van a lángosos mellett :)

Én tárnoki vagyok, nekem közel van, köszönöm, jó ötlet és az áraik is egész jók

feketefelh Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97072

Csak majdnem Érd : Törökbálint  ;-) Ismerem ezt a bótot, ott vettem azt a gagyi porszívót, még amikor azon az eldugott helyen voltak. Aztán  lecseréltem a kiváló Parkside-ra, ami az év vétele volt - ezért nem kapok pénzt a PS-tól?! :-)  Esetleg videózzam le, ahogy használom? :-))

Nekem a budaörsi barkácsbolt közelebb van és eddig mindent kaptam, ami kellett. Ma például beruháztam egy végre egy normális Stanley kézifűrészbe. Ja meg láttam 2500 Ft-ért olyan kis marokgyalut, ami kisebb dolgokhoz lesz majd jó. Nem az a lemezből hajtogatott kínai vacak, hanem öntvénynek tűnő cucc.

Akbeta Akbeta Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97071

Nemrég Badacsony mellett leltem egy kincses barlangot.

Lakik ott egy ember, aki tudtommal csak a tapolcai újságban hirdet és szájhagyomány útján terjed.

Behívott a műhelybe amikor asztali körfűrészt kereste, sajnos azt nem találtam nála, de kézi szerszámok közül nem tudtam otthagyni egy 100x610 92/93-es gyártmányú patika állapotú AEG (kék) szalagcsiszolót " potom" 25e Ft-ért. Még az eredeti számla is megvolt hozzá garancialevéllel egy osztrák boltból schillingben fizetve :)

Megyek még majd hozzá...

Előzmény: Rahed Lee (97029)
pali923 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97070

Nézz be a szekrényébe, és számold meg, hány olyan ruhája van, amit legalább 2 éve nem vett fel. Szerintem ő nyerne! :))

Előzmény: zodes (97069)
zodes Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97069

:-DDDD Valóban! :-DD Nekem is azt mondja az asszony, hogy beteg vagyok! Minden 'kacatot' összeszedek! Neki kacat, nekünk kincs! :-DDDD

Előzmény: halaloszto (97065)
zodes Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97068

Szia feketefelh!

Te érdi vagy ugye? Én is! :-))

Ezt ismered? http://www.szerszamkell.hu/

Képzeld ez most nyílt a régi baumax helyén! Egyébként a kétvasút közti barkácsboltosoké. Én szoktam odajárni.

Üdv: Zoli

zodes Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97067

Sziasztok!

Írtam, hogy mindenképpen kell egy állványos/oszlopos fúrógép nekem.

Egyenlőre ezt találtam:

http://www.jofogas.hu/komarom_esztergom/Allvanyos_furo_ketszer__32983121.htm?first=1

Valaki ismeri ezt a márkát? Esetleg tudtok róla valamit? Állítólag annak idején az OBI árulta. Gondolom ez is a Kinzó kategória nem?

Paco155 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97066

A tabon még a faelefant.hu név olvasható.

Előzmény: pali923 (97064)
halaloszto Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97065

majd ha asszony nem néz ide, akkor összeírom.

tulképp tök jó ötlet. 

csiszolók: 

tesco mouse (halott)

straus mouse (halott) (minek tartogatom???)

meister excenter (van új talpa, régóta nem használtam)

maktex excenter

makita kicsi rezgős

házigyártmány korong. (egyszer csinálhatnék neki egy rendes asztalt)

fúrógépek, csavarhúzók:

kicsi kék makita 7.2V

tízéves bleki narancs 12V frankó

skil 62xx interspar lóg mindene  konnektoros

tizenéves bleki alap ütvefúró

skill fúrókalapács

metabo rendes sebváltós fúrógép

tesco 2000 forintos fúrógép

kicsi asztali gerex 500W

abba is hagyom, mert látszik többet foglalkozom a gyűjtéssel mint a melóval.

Vajk

Előzmény: pali923 (97063)
pali923 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97064

Érdekes, én is ebben a pillanatban kaptam hírlevelet innen. Szerintem ez régi cég, legfeljebb a webáruházuk új.

pali923 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97063

Csak nem azt akarjátok mondani, hogy nincs otthon 3 marógépetek és 5 fúró/csavarozótok? (Parkside/Workzone nem ér!) Ez pedig minden barkácsolónak alapfelszerelés! :))

Előzmény: feketefelh (97058)
halaloszto Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97062

de ez egy barkácsbolt is. nézd meg, legalább 3m a belmagasság.

feketefelh Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97061

Mondjuk ez igaz :-)

Ezt a vadiúj webáruházat ismeritek ?  Naponta több tonna spam ömlik a levelesládámba, ennek tán értelme is van

http://www.woodmaster.hu/

Előzmény: rferi (97059)
pacman123 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97060

Éééés ott a pont! Már elkezdtem gépelni ugyanezt :) Nekem kb harmadennyi felraakasztható póver túlom van, de pont ugyanúgy tervezem elpakolni majd őket, ahogy leírtas. Egy átlagos csiszolás után , még normálisabb elszívás mellett is terjeng a por, pár munka után belepné mindegyiket. De a Triton-kirakat ettól persze még jöhetne :)

Előzmény: rferi (97059)
rferi Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97059

Ha jól megnézed, ez iszonyat sok falfelületet fogyaszt el, ennyi cucc simán elférne a megfelelő méretű munkaasztalod, erős, teljes kihúzású fiókokkal felszerelt részében, plusz legfeljebb egy polcos szekrényben a pult alatt. Arról nem is beszélve, hogy állandóan porosodik majd. Én nem javaslom, ennek a csajnak jó, mert ez egy műsor, oda kell a szemfényvesztés

feketefelh Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97058

Baszki ez olyan mint egy jobb barkácsbolt :-) Esküszöm, pont az előbb jutott eszembe, hogy én is ilyen különálló polcokra pakolom majd a kézi gépeket

Előzmény: pacman123 (97056)
feketefelh Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97057

Pedig ha már valakinek van CNC gépe, akkor gyerekjáték egy szép intarzia

Előzmény: pacman123 (97052)
pacman123 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97056

Engem mé' nem választ ki egy gyártó se magának hogy pártfogoljon?

https://www.youtube.com/watch?v=WYuoiefb2uk&t=342

Lehet mellet kell műttessek magamnak?

Kolbászos Wooden Conchita .... kissé bonyoilult nicknév lenne, de ennyi Tritonért ... :D

pacman123 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97055

Iiigen, ezt sejtettem :) Csak egy példát akartam mondani, hogy X méretű Y fogazású mennyiért.

De gondolom Boronkay is árul bimetált vagy egyéb, spéci lapot. Nekem ez volt az első vásárolt lapom, és igen nagy boldogság volt, amikor végre szépen és semerre sem húzva vágott :) Itt a házilag meghajtogatott fogakkal még csak egyenesen, de a Boronkay féle lappal már szépen is vág a fűrészem.

Előzmény: farontó (97054)
farontó Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97054

Azért az ár nem minden.

Van hazai fűrészlap pár száz ,és szuper lap ezer forintért per méter, ugyanaz a méret csak más a minőség!!

Előzmény: pacman123 (97001)
torony78 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97053

Lenolajkencével én is dolgoztam, én is szeretem. Előkezelésre használtam egy fürdőszobai "sarokpolc-rendszerhez", amit azóta már máshogy csinálnék (szólt is miatta az asszony, hogy megérett a felújításra). Azt még selyemfényű lakkal kezeltem a lenolaj után. Na nekem az volt az első fabútor, amit készítettem. Most lesz 10 éves lassan. Funkcionálisan, statikailag tökéletes, de mivel az illesztései trehányak, és a felületkezelés sem volt még olyan szinten, mint most :) a sarkokban már itt-ott kipucolhatatlan penészedés van, a gyerekek polcán rendszeresen beszáradt fogkrémpaca, ami az időközben érdessé vált felület miatt nehezen lemosható... De majd a következő...

Nagyon szép lett a lejátszód! (bár csodálkozom, hogy az állványa nem fából van :P - ne haragudj, de tényleg ez jutott eszembe, és hátha a pimaszságom megihlet)

Én is így gondoltam, hogy azokra a faeszközökre, amikre amúgy is vigyázunk, na arra kell a viasz.

Előzmény: Rahed Lee (97050)
pacman123 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97052

Pont ugyanerre gondoltam :-) Ha már van CNC-je, beletuszkolhatott volna valamit.

mtmwood vágódeszkái néznek ki igen jól, ezzel a módszerrel készítve.

Előzmény: feketefelh (97047)
pali923 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97051

Sőt: egy munkahelyemen dvd-játszót hoztunk forgalomba olyan 7-8 éve. Kitaláltuk, hogy legyen a neve Akai. Akkoriban egy kínai cégé volt a márkanév. Bárkinek bármire eladták a márkanév használatának jogát a bevétel 7%-áért. Ez a név a 70-80-as években még etalon volt, ma már senki nem tartja semmire. Van még ezer ilyen példa nyilván.

Előzmény: halaloszto (97039)
Rahed Lee Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97050

Én lenolajkencét és narancsolajat már használtam, az nagyon egyszerű. Ecsettel felhordani, utána ronggyal áttörölni. Van aki csak ronggyal, vagy szivaccsal keni fel. A lenolaj nem igazán jó szagú, de a narancsolaj az valóban narancs illatú.

Csináltam viaszolást is, ezt nagyon szeretem. Építettem egy lemezjátszót, tömör rétegelt lemezből vol CNC-zve egzóta furnérral borítva (makassar). Gyönyörű, lágy tapintású, selymes fényű volt. Ezt kicsit nehezebb, mert egy vékony rétegben kell feldörzsölni és ezt kb fél óra után ronggyal átdörzsölni, polírozni. Ezt meg lehet ismételni többször. Az vastag, polírozatlan réteg hosszú hónapokig ragad egy kicsit, volt nálam olyan hangfal, ami szintén viaszolva volt (rosszul) fényes és matt foltos volt és évekkel utána is voltak részek, ahol érezhetően ragadt. Az is lehet, hogy valami gagyi viasz volt. Én vettem anno speciálisan fára való felületkezelő viaszt. Meglepően ellenálló és ha valahol keletkezik egy kis karc, csak áthúzza az ember egy leheletnyi réteggel és eltűnik. Ráadásul semmi kosz, szag is szinte semmi, akár a lakásban is simán alkalmazható. Asszonybarát tecnológia. Nagyon tudom ajánlani.

Így nézett ki a viaszolt makassar furnér:

Előzmény: torony78 (97049)
torony78 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97049

Mindkettő.

Jó lenne tudni az ökölszabályokat, mert ezzel a kérdéssel szinte minden famunkánál szembesülök, és eddig ex has megoldások születtek, amelyek még nem olyan régiek, hogy látszódjon rajtuk, hogy jó döntés volt-e, vagy sem... :)

Ami aktuális feladat az a haverom (kezdetben elől-hátul kihúzható fiókosnak indult) komódja. Azt fehér-szürke páccal tervezzük előkezelni, aztán valami strapabíróságot adni neki lakk-lazúr valamelyikével. Pácolásról, olajozásról, viaszozásról is vannak halvány sejtéseim. Nem lenne baj, ha azok is egy helyen lennének itt összeszedve, de olyat már nem is mertem bedobni... :)

Előzmény: Paco155 (97046)
torony78 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97048

Ez már így megfogható, köszönöm!

Előzmény: halaloszto (97045)
feketefelh Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97047

Mondjuk festés után natúr fából készült intarzia az ülőkén sokat dobna rajta :-)

Előzmény: pacman123 (97041)
Paco155 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97046

Csak a tudásvágy hajt, vagy konkrétan akarsz valamit kezelni? Utóbbi esetben előfordulhatnak lakktól-lazúrtól eltérő javaslatok is..... :)

Előzmény: torony78 (97044)
halaloszto Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97045

az alapvetés, hogy az igazi vékonylazúr jórészt beszívódik, ezért ha a fa mozog, vetemedik, reped, akkor mozog vele együtt. a vastaglazúr meg a lakk az réteget képez, ezért ha a fa mozog, akkor attól elválik. ezért a vastaglazúr meg a lakk az beltéri, szép szárított fából készült cuccokra való, amik stabilak, nem mozognak, nem repedeznek. kivételek persze vannak.

Vajk

Előzmény: torony78 (97044)
torony78 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97044

Sok helyen sokfélét lehet olvasni vékony lazúrról, vastag lazúrról és a lakkról, de nem olvastam érthető és egzakt összehasonlítást a lazúr vs. lakkról.

Autentikus forrásból = innen szeretnék tájékozódni a tutiról.

Először is. Valamelyik gyakorikérdések című okosságban azt olvastam :) , hogy a lazúrnak van lakk tartalma, ezen felül pedig tartalmaz(hat) egyéb adalékot. Az nem lehet különbség, hogy az egyik színezett, másik nem, mert lazúrból és lakkból is van színtelen és színezett. Lakkból és lazúrból is van kültéri és beltéri, magasfényű, és selyemfényű, matt, UV védős. Ahol egyértelműen elválik egymástól a két anyag a nagy igénybevételnek, víznek kitett területek, ahol ugye a csónaklakk jeleskedik.

Szóval az a gyanúm, hogy keménységben és kopásállóságban van különbség a lakk javára. Viszont ami kemény, az reped - most spekulálok - ami rugalmas, az meg nem. Szóval ami hajlításnak jobban ki van téve, oda való a lazúr inkább - talán. Pl. ágy, szék, nyílvessző, stb.

Javítsatok ki kérlek, ha valamelyik felvetésem hibás, illetve jó lenne látni ennek és annak a felületkezelőnek a főbb előnyeit és hátrányait. Köszönöm előre!

Paco155 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97043

Még nem hallottam róla, de nem tűnik hülyeségnek.  A kristályszemcsék belenyomódnak a fába és nem engedik elmozdulni egymáson, pont ahogy a csiszolópapír is stabilan megfogja az asztalon a deszkát.

Előzmény: pacman123 (97041)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.06 0 1 97042

Egy szalag általában fél évet bír ki nálam, ami megfelel kb 5 óra üzemidőnek. Ez elég sok mivel főleg keményfát vágok ami jobban megterheli a szalagot. Ha elszakad a szalag az sem gond, felrakok egy másikat és folytatom a munkát. Ha összegyűlik 2-3 db szakadt szalag akkor azokat visszaviszem az A-lap Kft-hez ahol csináltatom őket és újra megforrasztják, illetve élezik ha kell. 

Előzmény: Jarppi89 (97010)
pacman123 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97041

Egyem a szívét ... megsózza a ragasztást táblásítás előtt o.O

https://www.youtube.com/watch?v=3BcK8THdvEg&t=23

Hogy ne mocorogjanak annyit illesztéskor/ragasztáskor.

Mindenesetre hümm. Ez nekem új. Ti már hallottatok erről? Netán használta valaki?

Rahed Lee Creative Commons License 2015.08.06 0 1 97040

Tudom, hogy a biznisz az biznisz, de azért nyugodtan elmehetnek az anyukba.

Előzmény: halaloszto (97039)
halaloszto Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97039

ezt hívják a brand kiárusításának. a brandnek van értéke, lehet adni venni. ha a számítás azt mondja hogy az olcsó szar drágán árulásával nagyobb profit szerezhető mint amennyit a brand ér (amennyiért vettük vagy amennyiért el tudnánk adni), akkor ez a legjobb választás. a brand közben leépül, de a profit meg befolyik. 

olyan ez mint amikor megvesznek egy jól működő céget és felszámolják mert az ingatlana többet ér mint amennyibe a cég került. szarul hangzik, de ha ők nem teszik megtette volna más. 

Vajk

Előzmény: Rahed Lee (97037)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97038

CNC, de azzal a hülye is mindent meg tud csinálni. A sík lapokkal határoltat simán össze lehet hozni cirkulán is, de az ováilsra martat is, csak ügyesen.

Előzmény: Paco155 (97036)
Rahed Lee Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97037

Igen, egy bevett szokás, hogy az egyik márka megveszi a másikat, majd lassan, titokban átpozícionálja egy másik piaci szegmens irányába. Magyarán ebből barkács kategóriát csinál, a másikból iparit. Csak az a trógerság ebben, hogy egy-egy hajdanvolt nagynevű márkának megvan a saját kivívott presztizse a piacon. Amikor megveszik és távolkeleti alkatrészekkel, gyártással előállítanak egy filléres, silány, de erősen túlárazott terméket. Ezt még jó ideig elviszi a piac a hátán, mert a jóhiszemű és megtévesztett vásárlók bízván a régi márkanévben megveszik. Sok idő eltelik, amíg a köztudatban is gyökeret ver a felismerés, hogy ez már nem az, ergo át lettek verve. De addigra betegre keresték magukat a gazember gyártók. Ekkor szép lassan leviszik az árát oda, amit megillet. Aztán vagy kivéreztetik, vagy elketyeg olyan Tescós szinten.

Ma már olyan, hogy "megbízható márka", alig létezik. Erre legjobb példa az autó. A legtöbbnek csak vannak jó időszakai, mert oda jutottunk, hogy egy új típusnál már félnek az emberek. Sokan megvárják, amíg kijavítják majd a kezdeti konstrukciós hibákat. Vadonatúj konstrukciót lassan csak a hazardőrök mernek megvenni. Ki gondolta volna néhány évtizede, hogy olyan prémium márkáknál mint a V10-es Audi, 6-os BMW, S-Class Merci ilyen elképesztő hibák derülnek ki, mint kimaradó olajnyomásból eredő vezérműtengely törés, szívótorokba pottyanó pillangószelep, sorozatos elektronikai hibák stb. Oké, hogy sokkal bonyolultabbak, mint régen, de ilyen áron nem kellene a fene sok fejlesztés.

Előzmény: pali923 (97032)
Paco155 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97036

Nekem a hetedik képből úgy tűnik, valamilyen más módszert használt.

Előzmény: paplanfa (97035)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97035

A dizájncuccos honlapok elsőre a használhatatlanság gyűjteményének tűnnek. Aztán kiderül, hogy mégsem, és pont az ilyenek miatt van rájuk szükség.

Ezt az órát például nem bírom ki, hogy ne osszam meg  veletek, nekem nincs hozzá cuccom, de ainek van egy körfűrésze, simán meg tudja csinálni, csak egy szögbe vágott emelkeddő kell hozzá, és ferdén kell a lapra rávinni (Wandel erről írt is valamit régebben, még képlete is van az ívek kiszámolásához)

http://mocoloco.com/do-not-disturb-clocks-by-ernest-perera/

http://mocoloco.com/wp-content/uploads/2014/11/do_not_disturb_clocks_ernest_perera.jpg

Jarppi89 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97034

Amióta a Woodpecker-t nézem, azóta a Festool nagyon tetszik. A színösszeállítás, az igényesség, teljesítmény... No persze kb. soha sem lesz ilyenem, de azért kipróbálnám pár év tapasztalat után. :P

Jarppi89 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97033

Köszi a felvilágosítást! A Bosch-sal tisztában voltam, a többivel már kevésbé. :)

pali923 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97032

Apámnak még narancssárga/szürke B&D fúrógépe volt, ma is megvan, és tökéletesen működik. Sőt, akkor még az EVIG ceglédi gyárában is raktak össze B&D gépeket. Az én barkácsolási mániám azzal kezdődött kb. 1982-ben, hogy találtam apám garázsában 2 dobozt. Az egyikben ahhoz a bizonyos fúrógéphez applikálható kézi körfűrész volt, a másikban egy rezgőcsiszoló adapter. Apám ki sem bontotta addig. Akkor kb. ez volt az itthon kapható barkácsgépek csúcsa. Én összeraktam, kipróbáltam, és megörültem, hogy ezekkel milyen jó dolgokat lehet csinálni.

Mindegyik gép megvan még, ha akarnám használhatnám. Csak azóta szerencsére lehet kapni rendes gépeket is. A B&D viszont már nem ugyanaz. Valószínűleg köze van ehhez annak, hogy a tulaj a DeWalt lett.

Rahed Lee Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97031

Igazad van :-) De a minősége a régi.

Előzmény: Paco155 (97030)
Paco155 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97030

A Festo-nál nem az van, hogy szétvált a pneumatika és a gépgyártás, a pneumatika tartotta meg a Festo nevet és kellett egy új a gépeseknek, ebből lett a Festo tool = Festool?

Rahed Lee Creative Commons License 2015.08.06 0 1 97029

A gépek színe sokmindent elárul, aki kicsit tájékozottabb ebben a témakörben.

A jelenlegi narancsszínű B&Decker gépek már alulról karcolják a barkácsáruházi minőséget, leküzdötték magukat a zöld Straus szintjére. Csak a neve egyezik meg a régi türkizkék angol gyártású gépekkel. Nekem is van egy 600W-os kék B&D fúróm, 25 éve vettem, de még mindig nem akar elpusztulni.

A Bosch-nál is különbséget kell tenni a zöld "P" típusjelű és a kék "G" jelölésű gépek között. A zöld a barkács kategória, a kék az ipari felhasználásra tervezett. Formára látszólag ugyanazok, csak a színük eltérő, de a szerkezetüket illetően már jelentős különbségek vannak, és az áruk is minimum a duplája. Nem indokolatlanul. Van, hogy a zöld szinte tiszta műanyag odabent, beleértve a csapágyházakat is, míg a kék masszív aluöntvény. Ennek ellenére a zöld Bosch gépek is jók, csak sokan nem tudják, hogy mi a különbség. Ez marketing szempontból nem túl szerencsés. Hallottam aki hőbörgött, hogy már a Bosch is egy kalap szar, mert kínában készül. Nekem van néhány kék Bosch gépem, de egytől egyig európai gyártású. A zöldek valóban távol-keletiek, ami nem jelenti hogy rosszak lennének, de azért nem ugyanaz. Azok is jók, de barkács kategóriák.

A Makita okosabb volt. A kék Makiták jobbára a profi kategóriát képviselik, barkács vonalra a piros Maktec gépeket gyártja. Formára ugyanazok, de a műszaki tartalmat illetően, hasonló különbségek vannak, mint a zöld és a kék Bosch között.

Az AEG régen sötétkék és fekete volt, ezek az igaziak, még mindig sok szolgál belőlük. Amióta narancsszínben pompáznak, azóta ezek sem azok már.

Ugyanez elmondható a Skil-ről, ami régen egy nagyon komoly márka volt, de mostanság a Bosch konzumkategóriára silányított márkája lett, ha jól tudom. Bár itt vannak már "Professional" jelzővel illetett gépek is, de nem tudom mennyire valós és mennyire marketing csak. Adják-veszik a márkákat. A legendás ELU-t megvette a Dewalt, megszüntette a márkát, de a technológiát magáévá tette. A Festo csak módosította a nevét Festool-ra, de itt maradt a magas minőség. Meg az ára is. A Ryobi is csak árnyéka a régi japán márkának.

Vannak akik nem kurvultak el, pl. Proxxon, Mafell, igen komoly minőség, de a mi fajtánknak szinte megfizethetetlenek.

Estig tudnám még sorolni az efféle példákat, ezért nem szabad már feltétlenül elhinni a nagypapának, pl. hogy csak AEG-et vegyél fiam, mert nézd, az enyém már 30 éves és még mindig megy, ez egy kiváló márka. Valamikor az volt.

Előzmény: Jarppi89 (96994)
Paco155 Creative Commons License 2015.08.06 0 1 97028
Előzmény: Petör (97026)
feketefelh Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97027

Igen az nagyon sok. Ezért nem olyanokat nézegetek :-)

http://www.diego.hu/pvc/design-padlok/moda-plus-vilagosszurke-vilagosszurke

Előzmény: halaloszto (97025)
Petör Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97026

Paco

egy linket kaphatok a lenti rátéthez? Azt hittem már láttam mindent csiszolással kapcsolatban, de ez nagyon tetszik!

Köszönöm

Előzmény: Paco155 (97011)
halaloszto Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97025

nade 6000forint/m2 az baromi sok. feléből megvan a komoly betonfesték. és az tényleg oda való.

Vajk

Előzmény: feketefelh (97015)
Jarppi89 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97024

Örülök, hogy egy „népszerű" darabot fogtam ki! :D
Szerencsére nekem minden darabja töretlen eddig, csak kb szétesik.
Így "megúszom" csiszolással, kezeléssel, és ragasztással... :D
remélem sikerül minél hamarabb belekezdenem.
Szerintem ez egy remek tűzkeresztség lesz, ha ezzel boldogulok, akkor jöhet majd nehezebb dolog is. :)

Előzmény: zodes (97023)
zodes Creative Commons License 2015.08.06 0 1 97023

Szia Jarppi89! Nekem is pont ilyen székeim vannak! Megörököltem drága keresztanyámtól. Sajnos kettőnek is az ülőkéje hosszában eltört és valószínűleg meg is vetemedett. Nagyon rossz állapotban vannak. Egyenlőre ezzel nincs időm foglalkozni, mert a gépparkot és a műhelyt kell előszőr rendbe raknom. De nyomon követlek, hogy Te mire jutsz és hogyan, majd eszmét cserélünk! Lehet a télen Én is felújítom őket (bár már most egy csomó dolgom lesz télen). :-)))

Előzmény: Jarppi89 (97012)
zodes Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97022

Skacok tegnap az első sikerélményem!! :-DDD Végre sikerült egy egyenset, beégés nélkül vágnom az asztali körfűrészemmel! :-DDDD

Mindenkinek igaza volt! Köszönöm a segítségeteket. A "fence" kicsit nyílóra tettem és gyártottam egy fésűt is gyorsan. Az eredmény szinte tökéletes.

Vajk is amit mondott, hogy a fogtól mérjek az is segített a pontosságban.

Igaz ezek csak a kezdeti kis örömkék, de nekem sokat jelent. :-)))

Ha sikerül a mühelyemben egy 75%-os rendet csinálni (hétvége) :-), akkor jöhet a kombinált (fűrész+maró) -asztal készítés.

Remélem, majd abban is segítetek, addig is kitalálom, leskiccelem és megnézek néhány vidijót róla. :-DD

Paco155 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97021

Van ezen a széken nem nehezen hozzáférhető hely?  :P

De igen, a kiegészítés jogos, a másik kettőnek is megvan a maga szerepe és haszna más műveleteknél.

Előzmény: pajaci (97019)
Barnamedvébb Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97020

megint ámulat, gratulálok! :)

pajaci Creative Commons License 2015.08.06 -1 0 97019

"De jobb, mint a szalag vagy az excenter."

...a nehezen hozzáférhető helyeken. (gondolom így akartad írni :-)

Előzmény: Paco155 (97017)
Paco155 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97018

Csatlakozom a javaslathoz. Bár linóleumból is van vékony és kemény, nem csak az a vastag puha mint amit az előszobába árulnak.

Előzmény: RepülőgépÉpítő (96991)
Paco155 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97017

Deltával is küzdeni fogsz mint malac a jégen.  De jobb, mint a szalag vagy az excenter.  Amúgy libák még vannak. :)  Autófényező boltokban lehet kapni kicsi alig 30 mm-es excenter fejet és csiszolópapírokat levegős gépre :)

Előzmény: Jarppi89 (97012)
feketefelh Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97016

Elfelejtettem, ezért írtam, hogy "iparibb" jellegű a tervem ;-)

Előzmény: RepülőgépÉpítő (96991)
feketefelh Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97015

Köszi ! Tehát nem ördögtől való gondolat a PVC :) Sok évvel (az legalább 15 ) ezelőtt az előszoba-ebédlő-közlekedő-konyha egybefüggő területére tettem PVC-t, elfedve a régi csúnya járólap burkolást. Az még mindig a helyén van.

Előzmény: MN 3100 (96979)
Paco155 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97014

Hitvitába nem érdemes belemenni :) Kék Bosch, MAkita, DeWalt, Festool - egyik sem olcsó.

Viszont bármelyiket választod, vagy olyat ami nem ezek közül való, egy dologra figyelj. Fordulatszámszabályozó legyen rajta.

Előzmény: Jarppi89 (96971)
Rahed Lee Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97013

Valami ilyesmi hasznosításra gondoltam én is. Valszeg prés, csőhajlító és efféle területen kezd majd új életet

Előzmény: RepülőgépÉpítő (96988)
Jarppi89 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97012

Hmm. Delta sem rossz ötlet.

Előzmény: Paco155 (97011)
Paco155 Creative Commons License 2015.08.06 0 1 97011

Sem excenterrel, sem szalaggal nem lehet megcsinálni, legalábbis a sima talpas szalagcsiszolóval. De ha átalakítasz egyet, hogy egy egyméteres szalagot rá tudj fogatni egy távtartóval, és a szalagnak van belógása azzal már esélyesebb.  Vagy ilyenkor jön jól a fein profilcsiszoló feje :)

Esetleg egy deltacsiszoló.

Jarppi89 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97010

És mennyi idő neked mondjuk egy ilyen szalag és milyen igénybevételnek van kitéve mennyiség és méret szempontjából?

Előzmény: RepülőgépÉpítő (97007)
Jarppi89 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97009

Köszi az infót! Hát ez még nem most lesz, de nagyon is tetszik ez a szerkezet. Mindig is dekopirt használtam, mondanom sem kell, hogy íveset sokszor reménytelen szépre szabni, Bosch PST sorozat ide, vagy oda.

Azért szalaggal mégiscsak szebb lenne. :)

Előzmény: RepülőgépÉpítő (97006)
Jarppi89 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97008

Sajnos nem tudtam mindent azokról az oldalakról elolvasni, mert munkaidőben nézegettem bele a fórumba. Csak ezen akadt meg a szemem, ezért inkább kérdéssel felfrissítettem a témát, köszi a választ! :)

De így is vagy 150 oldalnyit áthámoztam a közel 100.000 hszből. :D

Előzmény: pajaci (97005)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97007

Álitólag :)

Előzmény: Jarppi89 (97004)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.06 0 1 97006

A gyári szalag több mint 4500 Ft volt amikor utoljára érdeklődtem, a csináltatott kb. felébe került.

Sajnos egy szalag nem szalag, mert ezeken a kis kerékátmérőn sűrűbben szakad a szalag. Én minden szalagomat keményfa hosszvágásra csináltatom, ezzel tudok vágni szinte mindent. (fémet nem)

Előzmény: Jarppi89 (96998)
pajaci Creative Commons License 2015.08.06 -1 0 97005

Nem kell mindent elhinni. Egyszer ezt olvastad, de ha figyelmesebben olvasol, akkor 10 ellenpéldát is olvashattál volna. Sőt videók is kerültek fel az egy ujjas elektromos excentercsiszoló vezetésről.

Előzmény: Jarppi89 (96964)
Jarppi89 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97004

Hobbiasztalos.blog.hu-t tényleg repülőgépépítő csinálja?
Mostanság azt bújom állandóan :D
Jó8!

Jarppi89 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97003

Köszike! Holnap jelentkezem! :D

Előzmény: pacman123 (97002)
pacman123 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97002

" ... x 0.65mm ..." - ez lehet hogy 0.5mm ... majd megmérem.

pacman123 Creative Commons License 2015.08.06 0 1 97001

Isten ments, nem haragszom :) Csak komolyan érdekelne Stanley faeszterga késkészlet ilyen áron. Azt hittem van valahol akció vagy ilyesmi.

Szalagfűrészlap csináltatás: amíg Repítő leírja hogy ő mennyiért az A-Laptól, addig leírom én hogy Boronkaynál én nemrég csináltattam egyet (2240mm x 10mm x 0.65mm, 6 TPI), 3600 Ft-ért, ami tartalmazott 20% sürgősségi felárat is (tehát a rendes ár 3 ropi lett volna). Azért kellett "sürgősen" mert én miskolci lennék és amikor kellett csak pár napig voltam Pesten. De ha jól látom az adatlapod alapján, neked a pesti cím nem jelent gondot.

Itt találod őket:

http://users.ininet.hu/boronkay/?page_id=14

Gondolom a te méretedben (ez az Einhell rövidebb szalagot igényel) olcsóbb lenne, de kérdezz rá, én telefonon érdeklődtem meg az árat.

Előzmény: Jarppi89 (96999)
Jarppi89 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 97000

Extol.. stanley, már mindent keverek, 4:30kor kelés, megyek is, mert csak zöldséget hordok össze... :D
További jó eszmecserét és köszi az észrevételeket!
A végén még véghez is viszek valamit.

Üdv!

Előzmény: pacman123 (96997)
Jarppi89 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 96999

Ne haragudj, nem akartam hülyeséget. Kb egy hete jött az őrület, és akkora infohalmazt kellett feldolgoznom.
Így már keverem a stanleyt más dolgokkal. :D

Előzmény: pacman123 (96997)
Jarppi89 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 96998

Mondjuk ha később beruháznék egy ilyenre, mondjuk 2-4 cm-nél vastagabb fákat egyelőre nem vágnék vele, akkor mennyibe fájna egy csináltatott szalag?

Előzmény: RepülőgépÉpítő (96995)
pacman123 Creative Commons License 2015.08.06 0 1 96997

Ööö .. stanley? 3-4 db-os ezeröccázé? Hol? o.O

Csak azért a csodálkozó szmájli, mert tudtommal a stanley nem gagyikategória. Nem tudom van-e (biztos van ha láttad) faeszterga késük, de hogy 1500 lenne egy akár 3db-os készlet. Hümm :) Linket kérek.

Amúgy: ehhez és a barkácsolós projektekhez "bármilyen" késkészlet jó. Nyilván a hobbikategória éle nem tart sokáig, gyakrabban kell élezni. Vagy: megedzeni kicsit és úgy megélezni. De az edzést amennyire tudom jól el lehet cseszni, szóval azt inkább vidd olyanhoz aki csinálta is már (pl én sem csináltam még ilyet). És van olyan is, hogy az új késkészlet gyárilag nem elég éles - szóval az élezésre is fel kell készülnöd (akár éles gyárilag, akár nem). De egyébként valószínűleg a lakk leszedéshez kibírja egy élezéssel is a pár széknek a pár tucat lábát/háttámla rácsát is.

Élezés: nos ehhez inkább nem én adnék tanácsot, mert azt én is igen bénán csinálom. Itt az öreg szépen végigvezet az élezésen (igaz nagyrészt fafaragó vésőket, merthogy fafaragó a bácsi):

https://www.youtube.com/watch?v=MZ_J_89AJQk

Azért kell hozzá egy-két cucc a sufniban, ilyen kő, olyan kő, köszörű, polírkorong ... lehet egyszerűbb ha keresel egy jó szakit erre a környékeden :)

Vagy: megvárod mások tanácsát a témában.

Előzmény: Jarppi89 (96992)
Jarppi89 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 96996

A Jack Daniels-es doboz az nagyon durva :)
Gratulálok hozzá!

Előzmény: pacman123 (96990)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.06 0 1 96995

Nekem van egy ilyen einhell gépem csak kékben. Nagyon pontosan, szinte tized mm pontosan lehet vele dolgozni, finom apró munkákra tökéletes. Tüzifa vágására alkalmatlan mert nagyon gyenge a motorja. Az 5 cm vastag keményfát megfelelő éles szalaggal még éppen el lehet vele vágni akár hosszában is de ehhez már gyakorlat is kell. Vékony anyagoknál nincs vele gond. a gyári szalagja elég rossz minőségű és drága is. Én csináltatott szalagokkal használom, ég és föld a különbség. 

Előzmény: Jarppi89 (96983)
Jarppi89 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 96994

Cserélve Boschra :) (Igazából ő a favorit, csak esélyt akartam adni másoknak is)
Nem tudtam, hogy ennyire lement a színvonal...
Pedig körbe szoktam nézni vásárlásnál. Most az egyszer nem jól olvastam utána.
Köszi azért, hogy figyelmeztettél!

Előzmény: RepülőgépÉpítő (96993)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.06 0 0 96993

"B&D ről milyen rossz tapasztalataid vannak?"

Egyszerűbb leírni azt hogy milyen jó tapasztalatok vannak. Én csak egyet tudok. Jó messzire lehet eldobni :)

A mostani B&D gépek a tescos zöld gépek színvolán van minőségben, de azokhoz képest irreálisan drága.

Előzmény: Jarppi89 (96963)
Jarppi89 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 96992

Köszi a tippeket! :)

Ezekből jók lesznek a stanley és társai készletek 750-1500 Ftig?
3-4 darabosakat láttam...

Előzmény: pacman123 (96990)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.06 0 0 96991

A háztartási linóleumot felejtsd el, abban belenyomódnak a nehéz asztalok lábai, a gurítós gépeket is nehéz lenne rajta gurítani. 

A legjobb az ha műgyanta padlót csinálsz ami nem csúszik. Árban nem olyan veszélyes de nagyságrenddel könnyebb tisztán tartani mint a betont. 

Előzmény: feketefelh (96957)
pacman123 Creative Commons License 2015.08.05 0 1 96990

Az egyértelmű! Lehet ő is rájött erre és később upgradelte a cuccot. Amúgy a lakk leszedéséhez se biztos hogy csiszolópapírt szeretnél használni, ha már megépült az "esztergád", hanem faeszterga kést. Ahhoz meg nem árt a késtartó :) Az itt látható (középső két láb) állapotot ...

... is úgy értem el, hogy először faeszterga késsel leszedtem a lakkot plusz a régi pácréteget, és csak utána 80-as, 120-as papírral finomítottam. A hajlatoknál a középső késsel vakartam le a lakkot, a simább részeken pedig a felsővel (pont ilyen készletet adtak a güde esztergámhoz):

Ilyen kezdő szintű készletet pár ezresért veszel, vagy pl jófogáson/vaterán még olcsóbban.

Előzmény: Jarppi89 (96986)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96989

Szar lesz a 120 m2 után a 10 m2 műhelyben elrendezkedni. Használd ki a mennyezetet is oda is sok minden fel lehet rögzíteni. 

Előzmény: feketefelh (96956)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96988

Azzal a polcon lévő fasza olajemelővel egy nagyon pöpec asztali prést lehet készíteni a ragasztásokhoz. 10*5-ös stafnikból kell csinálni egy nagy keretet és abban már lehet préselni vele. A préslapnak nagyon erősnek kell lennie, hogy ne tudjon meghajolni a több tonnás erőre oda én legalább 10 cm vastag keményfát használnák. A gond az, hogy a régi asztalosok által készített fa présben több menetes szár volt, viszont neked most csak 1 db hidraulikád van ami feltehetően középen fog nyomni. 

Előzmény: Rahed Lee (96954)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96987

Ferde tetőbe is be lehet akasztani 2 kampót. A trükk az, hogy a létra végére nem egy vonalba kell őket felcsavarozni hanem a tető gerinc lejtésének megfelelő szögben. (nagyjából :) )

Előzmény: Lala8080 (96947)
Jarppi89 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96986

Ez jó ötletnek tűnik, de ha csinálnék egy ilyet, akkor már valami köszörűszerszám tartót is raknék oda, hogy ne ugráljon ki az ujjaim közül....

Előzmény: pacman123 (96984)
Jarppi89 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96985

A fúrót még megoldom, van egy békebeli black deck apámnak, csak odaadja :) Meg egy narancs is :)
Az állvány nem hangzik rosszul annyiért.

És találtam inkább boscht a black szalagos helyett ugyanannyiért... :) (Kihangsúlyozom, az faternak kell, meg időnként nekem is)

Előzmény: pacman123 (96984)
pacman123 Creative Commons License 2015.08.05 0 1 96984

Bungi helység ide vagy oda, egy fúrógépet még csapj a költségvetéshez. Vagy mondd meg az asszonynak hogy különben megfúrod a projektet :-)

És ha megvan, egy ilyet te is össze tudsz szerintem hozni (a lényegre tekertem, de elejétől mutatja az elkészítést):

https://www.youtube.com/watch?v=Q0nOVzWGdnM&t=362

Ha a fúróállványra nem akarsz költeni (4 ropi környékén kapsz egyébként OBI-ban Ellix-et, erre pont jó :-), akkor a fúró befogatást is meg tudod szerintem házilag oldani. 

Előzmény: Jarppi89 (96982)
Jarppi89 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96983

Amúgy az Einhell névről kinek mi jut eszébe? :D
Hideget- meleget!

Minden álmom egy szalagfűrész, és láttam már egyet 30ért.
Nyílván nem egy csúcsszuper, meg csak 14 kilós, nem egy robosztus békebeli darab.

http://einhellbarkacs.hu/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=315&virtuemart_category_id=8&lang=hu

Nyílván kezdőként nem ácsingózok Güde, vagy Bernardo darabokra, de ha nagyon pontatlan ez a gép, akkor nem éri meg, azért kérdezem.

Jarppi89 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96982

Szép munka!

Igen, ez a csapágy plusz fúró idáig jónak bizonyulhat. Maximum egy kis bungi helyiség,
vagy pince áll rendelkezésre, ennyi a választási lehetőségem.

Annyiból fura, hogy bonanza-féle, de az ülőfelület tök sima, aztán lehet, hogy teljesen más, mindenképpen közlök róla képet.
Örülök, ha ilyen szintre megcsinálom én is. :D

Előzmény: pacman123 (96975)
halaloszto Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96981

az eddig felmerült csiszológépek szinte kizárólag síkok csiszolására alkalmasak. ezen a széken meg egy dolog nincs csak, az a sík. talán az ülőlap alja, de nem biztos.

készülj sok-sok kézi csiszolásra. vegyék jó minőségű vásznat, ne papírt, abból tudsz csíkokat vágni.

Vajk

pacman123 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96980

De! Addig jártattam a pofámat az előző posztban, hogy mostanra neked is eszedbe jutott :-)

Meg addigra mások is leírták a szalagcsiszoló haszontalanságát ennél a projektnél.

Előzmény: Jarppi89 (96973)
MN 3100 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96979

A műhelyemet PVC - műpadlóval - burkoltam.

Közvetlenül a betonra ragasztottam. Talán

Pálmafix-xel. Arra nem emlékszem, hogy

előtte alapoztam-e valamilyen építési

alapozóval. Ma már biztosan így tennék.

A burkolat valamilyen ipari jellegűek tűnik,

bár normál (háztartási) boltban vásároltam.

Egy gondja mindenképpen volt-van-lesz.

Az össze eresztések mellett, azaz a csíkok

szélénél, szépen elvált a betontól.

Ahol nagyon zavart, ott 10 cm szélességben

felemeltem és újból leragasztottam. Jó bőven

kentem be ragasztóval. Most még tartja magát.

Az elválás a betontól véleményem szerint

attól van, hogy a PVC padló zsugorodik az

évek során és emiatt feltépődik.

Másik gond az, hogy hegesztéskor, flexeléskor

a szikra és a cunder (salak) beleég.

Egyébként jól tisztán tatrható és emberi

környezetet teremt. A színe zöld.

Péter

Jarppi89 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96978

Értem én ezalatt, hogy mindegyik egy kicsit más. az egyik nyomibb, a másik laposabb stb...

Előzmény: 409 (96976)
Jarppi89 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96977

Próbálok valami találékonyat kigondolni, mert hát az asszony megkért.
Nem mondhatom neki, hogy gépek híján fuccsba dől. :D

Néztem youtube-on videókat, láttam egy olyat Woodpecker bácsitól, hogy belevágott a díszítőelem közepébe szalagfűrésszel,
majd az elem behelyezése után egy éket ütött bele, majd levágta száradás után a maradékot...

Azóta is agyalok, hogy miként fogjak majd neki...
De szerintem az excentert mindenképpen megveszem 1-2 hónapon belül.
(Ajánlani márkát ér!)

Előzmény: 409 (96974)
409 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96976

"Tehát akkor bármelyik elektromossal meglehet csinálni? Kialakítástól függetlenül?"

Ezt nem értem. ?

"Milyen más márkákat javasolsz?"

Ez leginkább a ráfordítható összeg kérdése. Nekem Bosch van excenteres, szerintem jó, de más meg másra fog esküdni. A többség valószínűleg a Makitára.

pacman123 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96975

Jéé .. az ősöknek pont ugyanilyenek az ebédlőgarnitúra székei!

(most csak ilyen videóból kivágott képkocka van róla):

És ugyanúgy felújításra szorul, van már vagy 30 ha nem több éves, az ülőrészén néhol fáig kopva a pác+lakk. Szerintem a tiéd is ugyanígy lakkos verzió. Amit a legnagyobb kihívás eltávolítani, főleg ilyen cirádás lábakról, háttámláról. Ez is tervben van, csak most millió más (pl. a műhely kialakítása) van porondon. De lehet hogy együtt vágunk bele? :)

Nos amit én felújítás címén meg tudok veled osztani, az ez a próbálkozásom:

http://pacblog.blog.hu/2014/12/23/viragtarto_felujitas

A részleteket lásd a linken, de azt el tudom mondani, hogy a régi lakk+pác eltávolítása a lábakról- nos az nem lett volna egyszerű a faeszterga nélkül. A te (és ha belefogok, az én) esetedben a szalagcsiszoló nem tudom mennyire lesz hasznos, mert túl sok sík felület nincs ezeken a székeken, az ülőlap is "fenék formájú" ugye. A virágtartónál jó volt, mert volt két sík felület, onnan gyorsan de jó sok 80-as papír elhasználásával le tudtam szedni a lakkot. 

A lábak+háttámla rácsainak a lecsiszolása ígérkezik a legidőigényesebb feladatnak, a virágtartó felújításának tapasztalatából kiindulva első körben nem biztos hogy a helyén csiszolnám meg őket. Megpróbálnám szétszedni-óvatosan szétütni a csapolásoknál. Az elsőnél úgyis meglátod mennyire enged, az ősöké szerintem tuti szétüthetőre öregedett. És akkor jön az hogy nincs faesztergád. Viszont akkor lehetne pl az egyik végét fúróba, a másik végét meg pl egy csapágyba (csapágyat meg mondjuk egy satuba fogatva) szorítva egy kvázi faesztergát megalkotva lecsiszolni ezeket a lábakat/oszlopokat. Nagyságrendekkel gyorsabb (és talán szebb is!) lenne a végeredmény, mintha kézzel és a helyén csiszolnád le a lakkot.

Persze lehet hogy le is lehet maratni valamivel, de olyat nem csináltam még sosem, lehet majd valaki tapasztaltabb ad tanácsot.

Kezelés: ha eredeti állapotot szeretnél, akkor nyilván pác + lakk. Erre biztos mindenkinek megvan a maga tippje, márkája. Én a virágtartónál vékonylazúr + parkettalakk kombóval fedtem be. Márkára most nem emlékszem, ha lejutok a pincébe megmondom. A fáig csiszolt/esztergált anyagra egy réteg lazúr, finom csiszolás, még egy réteg lazúr, nagyon finom csiszolás (inkább csak simogatás 240-es papírral), majd egy réteg lakk, száradás, csiszolás, majd még egy réteg lakk került. Kb így jött ki az ilyen volt:

Ilyen lett állapot:

Lakkozás: a blogon is leírtam, az nem volt egy egyszerű menet, leginkább azért mert ez volt életem első komolyabb lakkozása. (jó, nem igaz, mert ez de ez iszonyat randa is lett)

Hagyott némi kívánnivalót maga után, az egyik legnagyobb hiba az az volt, amit itt el is mondtak, hogy siettettem a száradást, olajradiátor maxra tekerve, cucc melléállítva. Gyorsan is száradt, de cserébe kis apró légbuborékokkal a sík területeken. Nem szabad gyorsítani, huszonpárfokon, nagyon pormentes helyiségben, ahogy ő akar, úgy hadd száradjon. Ha belefogok a székek felújításába, akkor megcsinálom még egyszer a virágtartó lakkozását is, hátha szebb lesz.

Én ennyivel tudok első körben segíteni.

Előzmény: Jarppi89 (96953)
409 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96974

Miért lenne ez fagyilkolás? Ha meg tudod támasztani a másik végét is (pl. egy golyóscsapágyban) akkor hibátlan elgondolás.  :-)

Előzmény: Jarppi89 (96973)
Jarppi89 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96973

Nem akarok Frankeinstein-nek, vagy fagyilkosnak tűnni, de:
Mivel esztergám nincs, így nem lehetne esetleg olyan megoldást, hogy egy furatot készítek a díszítőelemekbe, és befogom fúrógépbe?
Tegyük fel, hogy nem jár nyolcast a tokmány, és le tudom csiszolni, a furatot meg nem lehet majd látni ragasztás, illesztés után...

Előzmény: 409 (96967)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96972

olyan 6eFt m2-e. Tornateremburkolat néven keresd a szőnyeg-pvc boltokban.

Jarppi89 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96971

Tehát akkor bármelyik elektromossal meglehet csinálni? Kialakítástól függetlenül?
Milyen más márkákat javasolsz?

Előzmény: 409 (96969)
409 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96970

Ok, így értem. Nálam volt a hiba. :-)

Előzmény: Rahed Lee (96968)
409 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96969

"mert olvastam, hogy az elektromosnak magasan van a súlypontja, így nehéz is megtartani, illetve irányítani."

Ha ezt olvastad, akkor azt is olvashattad, hogy ez nem így van. Normális, hibátlan gép nem csinál ilyeneket. A szalagcsiszolóval viszont nem nehéz elbaltázni a felületeket.

Rahed Lee Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96968

A gépeknek vagy van, vagy ezután készül a saját állványuk. Betolom alá, rápumpálok, felemelkedik, helyére tolom, majd leeresztem. Ugyanilyen gépem pl. csak az enyém Hyundai névre hallgat.

Előzmény: 409 (96962)
409 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96967

A szétszedésnek akkor van értelme (szerintem), ha valamivel meg tudod forgatni és úgy csiszolni a rudakat. (pl. eszterga)

A B&D nagyon leromlott mára, ezek már nem azok amik 15-20éve voltak. Nem elméletileg mondom, B&D szalagcsiszolóm van, kutyaütő masina.  :-/

Előzmény: Jarppi89 (96963)
Jarppi89 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96966

Most, hogy írod, ezekre sem gondoltam. :)
Számításba veszem ezeket is!
Köszi!

Előzmény: halaloszto (96965)
halaloszto Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96965

ismerem ezt a bútort, a híres bonanza.

van rá esély hogy nem tudod homogénre eltüntetni a színét. válassz hasonló színt. vagy sötétet. a szétszedés jó ötlet, de számozd be, és ne kever össze a készleteket mert probléma lesz összerakni. hatalmas meló, jó érzés lesz amikor kész van. összerakáskor arra figyelj, hogy a régi ragasztót el kell távolítani, ahhoz nem ragad az új. így viszont nagyon lesznek a hézagok, amiket a ragasztó nem tölt ki jól, ezért pici fadarabokat kell belefargni es benyomni.

Vajk

Jarppi89 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96964

Másik dolog:

Excenteressel azért vagyok bajban, mert olvastam, hogy az elektromosnak magasan van a súlypontja, így nehéz is megtartani, illetve irányítani.
Valamint belemar a fába ha indítás után helyezem rá. A levegőshöz meg kompresszor kell, arra most megint nincs keret. :D
Tehát marad a kézi szenvedés. :D

Jarppi89 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96963

Üdv!

Nem akartam a nagyon durvát használni, illetve a szalagosat sem, csak leírtam, hogy szegényes a készletem...
B&D ről milyen rossz tapasztalataid vannak?

Gondolkodtam rajta, hogy ízekre szedem, megcsiszolgatom egyenként, aztán mindent ragasztok, hogy tuti legyen a dolog.
Kicsit sűrűre sikerült a h.sz.-em, így katyvasznak tűnik, megértem...

Kézzel is le tudom csiszolni szerinted a darabokat? Vagy nagyon pepecs lenne?
(szalagos apámnak kell, mert nagy felületeket akar csiszolni vele)

Előzmény: 409 (96961)
409 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96962

Erre hogyan kerülnek fel a gépek?  Vagy mindnek lesz külön-külön egy ilyen? Vagy mit nem értek?

Előzmény: Rahed Lee (96955)
409 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96961

"Most fogok beszerezni egy Black és Deck szalagcsiszolót,"

Ha ezekhez a székekhez akarod használni, akkor ne tedd!!! Egyrészt sokra nem mész vele*, másrészt B&D-t véletlenül se. :-/  Inkább excentercsiszolót vegyél, de ezeket, ha nem szeded szét, csak kézzel tudod lecsiszolni. Mármint az ülőlap és a háttámla kivételével.

* szalagcsiszolóhoz a 40/60-as szalag igen durva, gyakorlat nélkül csúnya "belekapásokat" lehet vele produkálni.

Előzmény: Jarppi89 (96953)
feketefelh Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96960

"Kértek ti engedélyt a melléképület tető cseréjére?"

Én nem kértem, eszembe sem jutott :-) de ezt leltem hirtelen :

https://epitesijog.hu/magyarazatok/epitesugyi-engedelyezes/144-mihez-nem-szukseges-epitesi-engedely

Szerintem a 8. pont vonatkozik ide

Előzmény: V.T.ZS (96958)
arvaiz69 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96959

Szia! 

Ez nagyon profin lett megépítve, gratulálok!  

Üdv.. Zoli

V.T.ZS Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96958

Sziasztok.

Látom van tőbb tető cserés téma is.

Amennyiben nem probléma én is jönnék az enyémmel.

Legfontosabb amin megy a dilemma.

Kértek ti engedélyt a melléképület tető cseréjére?

Aztán a gyakorlati része.

Adott a kis eséssel rendelkező tetőm.

Eddig sima alulemez volt rajta deszkán ami beázott így elrohadt a tetőfa is.

Az épület 6*9m. alapterületü.

Hullámpalát szeretnék rá tenni.

A képen én berajzoltam kettő db. zártszelvényt szelemennek. Ez ugye nagyon gyenge lenne.

Mi a véleményetek hány darab és milyen méretü gerendák, (vagy még jobb lenne zártszelvény) kellenének szelemennek illetve szarufának?

Középen nincs semmi tartóelem (oszlop)

A képen látható fala 9m.

Rácsostartót magam nem tudnám megcsinálni.

feketefelh Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96957

Jut eszembe : van értelme PVC padlót tenni a talajra? Nem háztartásira gondolok, hanem valami "iparibb" jellegűre. Csak könnyebb takarítani, meg a beton se sérül, ha lerepül a kalapács feje :)

feketefelh Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96956

Igen, ellenben nem túl nagy :-) Furcsa lesz a 120 nm-es tetőtér után, de ekkora hely van, nincs mit tenni. A tetőtér előtti időkben a mosókonyha egyik sarka volt az "enyém", ehhez képest egy 10nm-es műhely hatalmas lépés :-)  Próbálok agyalgatni azon, hogy miként lehetne a lehető legpraktikusabban berendezni, de ez úgyis csak kész állapotban fog menni. Szinte biztos, hogy valami tologathatós, sok fiókos munkaasztal kell majd, esetleg a marót is abba építem, meg amit lehet a falra teszek, nem talajon álló szekrénybe. Kicsi nehezítés, hogy kettő ajtót kell majd beépítenem, mert a fáskamra hátul van, a kazán meg elöl és a kettő között a műhelyen vezet át az ösvény :-)

Előzmény: zodes (96951)
Rahed Lee Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96955

Igen, ugyanaz a kék kalapácslakk, mint a néhai DIY gyalugépem csapágyházán volt.

Ez az emelőpad pont a mi gyalugépünkhöz való, ahhoz méreteztem. Azt egy halál odébbrakni. Nem is a súlya, mert 70-80 kilót még megemelek, de nincs rajta fogás, ha alányúlok, akkor lépni nem lehet tőle, mert térd alá nyúlik és közben mindenféle fémalkatrészek fúródnak az ember hasába. Én eddig azt csináltam, hogy két átellenes lábán áthúztam egy-egy ékszíjat és ezeket megragadva, mint valami táskafület sikerült annyira megemelni, hogy néhány méterre elcsoszogtam vele. De kétszer is meggondoltam, hogy tényleg akarok-e gyalulni.

Előzmény: pacman123 (96949)
Rahed Lee Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96954

Nem lett volna bajom a piros színével, de pergett le róla a dukkó. Itthon meg nem volt más, csak ez az arany. De nem rossz ezzel sem :-) Lemarattam, átfestettem. Volt egy köztes lépés is, mert a trapézmenetes orsó után vettem egy 3 tonnás olajemelőt. Sajnos nem krokodilt, hanem a hagyományos palack formájút. Szerintem az is kínai volt, de magyar vezérképviselet által forgalomba hozva, TÜV minősítéssel, magyar kezelési útmutatóval, stb. No, az szép is volt, hibátlan festés, finom működés. És csak 3100 Ft volt. Csak sajnos a felfogatása lett volna problémás. Az öntvényre kellett volna hegeszteni, de azt nem mertem bevállalni. A szakik szerint is igen kétséges a siker. Én meg csak kocahegesztő vagyok.

Ez volt a második felesleges vásárlás és ezután kaptam a tippet a hegesztősfórumon, hogy krokodilt kellett volna venni, mert az gyárilag olyan kiképzésű, mint ami nekem kell. Ekkor jött a bolhapiacos Möller. De minden jó, a jó a vége. Most van egy másik fasza olajemelőm a polcon. Csak tudnám, hogy mit kezdjek vele.

Előzmény: MN 3100 (96952)
Jarppi89 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96953

Sziasztok!

Teljesen új vagyok az oldalon. Elolvastam pár száz h.sz.t és kedvem támadt kérdezősködni tőletek.
Segítőkésznek tűntök az eddigiek alapján!

Jómagam kiadványszerkesztő vagyok és egy nyomdában dolgozom.
A papírimádatom már kezd átkacsintgatni a fa irányába, amiből készül.

Nagyon szeretek barkácsolgatni, érdekel az asztalos szakma, hobbiból is, de meg is tanulnám.

Kérdésem a következő lenne: Adott egy konyhai székgarnitúra. (4 db)
Ezek szép vörösesbarnára voltak lekezelve, de szépen megette az idő vasfoga.

Ezen kívül pár díszítőeleme, illetve a lábai is kijárnak.

Szeretném őket megragasztani, lecsiszolni, majd lekezelni.

Most ismerkedek a szakirodalmakkal, így nem mindennel vagyok még tisztában.
Amit sokszor csináltam már, az a csiszolás (rengeteget kézzel papírral, egy rémálom :D, illetve dekopírozás)
Most fogok beszerezni egy Black és Deck szalagcsiszolót, hozzá 40, 60, 80, 100, 120-as papírokkal.
Ezenkívül van egy PST 650es szúrós apámnak.

A kezeléssel kapcsolatban nem tudom, hogy ti milyen anyagokra esküsztök.
Mivel érdemes lekezelni? (Lakk, lazúr, valami olaj?)
Hogyan hordom fel, milyen terülési tulajdonságokkal bír, milyen a szaga helyiség szempontjából, illetve az árfekvése???
És egyéb praktikák, mit és hogyan, illetve ne csináljak.

Szívesen fogadom minden tapasztalatotokat!

Képem nincs még róluk, de egy guglisat beteszek, kb. ugyanilyenek színre és szerkezetre is.

Nagyon szépen köszönöm előre is a segítségeteket!

U.i.: a következő h.sz.-eim ígérem, nem lesznek ekkora litániák... :(

További szép estét nektek!

MN 3100 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96952

Szervusz!

Remek iparos munka. Látszik, hogy

tervezve van, még akkor is, ha esetleg

csak fejben konstruáltad.

Valld be őszintén! A kínai hidraulikát

akkor is átfestetted volna, ha különösebb

baja nem lett volna. :))

Egyébként ezek a kínai, olcsó emelők

mindig hibásak, akár milyen kivitel,

név, szín fűződik hozzájuk.

Péter

zodes Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96951

Sajna kicsi lesz! Már most látom. Azért tudom, mert nekem is hasonló, talán 3*4-es és bizony kicsi. De nem baj, mert legalább majd együtt húzzuk vonjuk a gépeket ide-oda. :-DDD

Előzmény: feketefelh (96928)
zodes Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96950

Hát ez nagyon pöpec lett tényleg! :-)) El kéne mennem hozzád eszmét cserélni! :-DD Vinnék sört is!! :-DD

pacman123 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96949

Aztak.... Hát ez nem volt szép! A gánymunkámat emlegetni ezzel az ipari műremekkkel együtt!

Najó .. hát ez ... ez igen! Virtuális kalap megemel :-) A váz az ugyanaz a kalapácslakk, amit a volt (?) home-made gyalugéped csapágyháza is volt? Igen szép, az egész így együtt.

Valamit nekem is eszkábálnom kell a kombinált gyaluhoz, mert igen, annak is tökleszállítós az odébbrakása...

pacman123 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96948

Word formátum után még töltsd fel a youtube-ra is, és utána bonts egy sört, kelet felé fordulva! :D 

Bemutatom a 10-es számú diát az 5. PDF oldalon, ahol is archivalo a bakdúcra hivatkozik:

Előzmény: pajaci (96946)
Lala8080 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96947

Akkor a létra mondjuk kipipalva de a tető ferdén megy ott ahova be tudom akasztani tehat max 1 kampoval menne a dolog, meg aztan félek is a magasban négy oldalrol megközekiteni nehez lesz.MAjd lefénykepezem es látod mi a baj. Nem tudom mennyit kerne egy kömüves a vakolas javitasaert de ha azt mondja 10 ezer egyböl az jut eszembe az majdnem 10  db 15 cm fenyődeszka amiböl  rengeteget tudok barkacsolni a mühelyben.Példaul elkezdhetnem az agyamat csinálni.

Az épület asztaloskodas ács munkahoz nem vonzodom annyira, de látom itt vannak nagyon ügyes bevállalos emberek,akik majdnem mindenhez ertenek.

Előzmény: RepülőgépÉpítő (96945)
pajaci Creative Commons License 2015.08.05 -1 0 96946

Ha átkonvertálom xls-be, azt lefényképezem, és úgy alakítom át world-be, akkor mi a tökömet kell nézni, és hányadik polcon?

Előzmény: paplanfa (96942)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96945

Telőlétrának hívják, ez egy sima bramah tetőlécekből összeüthető egyenes létra, a felső végén 2 db szép nagy kampóval amit be lehet akasztani a tető gerincébe. A létrának legalább olyan hosszúnak kell lennie, mint egy szarufa. 

Pala hullámpala tetőnél is használható de mindig a hullámpala domborulat csúcsára kell fektetni, illetve az adott hullámpala hullámaihoz kell méretezni a szélességét a létrának. Sima pala tetőn is használható de ott alá szoktak rakni olyan széles osb-t, ami szélesebb mint a szarufák közötti távolság. Így nem tördeli össze maga alatt a sima kocka pallákat, viszont nagyon nehéz lesz így dolgozni róla, mert csak oldalra kihajolva lehet munkát végezni.

Én a kampókat erősebb csatorna vasból csináltam a végükre.

Előzmény: Lala8080 (96943)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96944

Szépen megcsináltad, igényes munka. :)

Lala8080 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96943

Nagyon jo a melléképületed gratula...... Repcsiépitő előtt is le a kalappal mindent egyedül :)

Elnézve ezeket a képeket eszembe jut a házunk kéménye aminek a télái közül a vakolat kezd eltünni, nagyon félek hogy egy vihar lebontja egy szép nap. Nem kell ujra rakni de be kellene vakolni, a helyzetet az bonyolitja pala tető van a házon tehat megbontani nem lehet.

Ezt ilyenkor valami létrával szoktak megoldani amit ráfektetnek a tetőre?

mi ennek a létrának a neve? hogyan rögzitik a tetőre?

Tudnák én ilyen létrát csinalni? szerintem a 4 meteres nem elég :(

Előzmény: arvaiz69 (96897)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96942

1db A4-es  lapra 2 db 4:3 képarányú dia van egymás alatt kinyomtatva pdf-ben. Így a magyarázószöveges 5. oldal lesz az, mármint ha kinyomtatod a pdf 5. lapját akkor. Azon van a jobb alsó sarkokban (diák sarkában) a 9 és a 10 -es szám narancssárgával.

Előzmény: pajaci (96940)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96941

A prezik körökből állnak és izegnek-mozognak :) Ez viszont kitűnően nyomonkövethető, érthető, kinyomtatható :)))

Előzmény: pacman123 (96937)
pajaci Creative Commons License 2015.08.05 -1 0 96940

Vágom. De melyik az a dia, mert én nem látok csak oldalakat, meg képszámokat.

Előzmény: pacman123 (96937)
rferi Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96939

Komolyan mondom, most már idegesítesz! Ne peacezz nekem, mert kurvaideges leszek tőle!

Összehordasz hetet havat, és én vagyok a hülye!

"Az általad mutatott szerkezet (csonka kötőgerenda) tényleg létezik, de ahhoz, hogy tisztességesen működjön, kell hozzá egy "fiók kötőgerenda" is (17es dia) - ezt a részét hagyták le a tietekről."

Ez gondolom a nagy házunkról készült itéleted, és megint csak hibás.

GONDOLKODJÁL MÁR!

Ha a sima kötőgerendás cuccból a kötőgerenda közepét ki tudod váltani BETONNAL, amit a födém ad neked, akkor miért is nem működik ez, vazze????

A kötőgerenda húzásra van igénybe véve a szarufák által. Ha csak a két végét tartom meg, abba csapolom a szarufákat, a húzást meg felveszi a bevasalt betonfödém, akkor mijafaszért ne működne??? 

És a fiók kötőgerenda -akarod mondani, de nem sikerül- fiókkiváltó gerenda hova van bekötve? Mert azon a rajzon csak lóg a csonkák végén a levegőben?? Attól sokkal jobb lesz?

Aztán megint teszel egy logikai bakugrást a másik házra a következő bekezdésben, és megint csak előadod nekem azt, hogy a házunk hibás. De bakker, ne meséld már el nekem, hogy az összes parasztházba úgy csináltak födémet, hogy minden födémgerenda fölött ott van még egy sor gerenda, a kötőgerenda, amibe a szarufákat csapolták!

Egy csomó házat láttam ilyet, mint a mienk, de olyat, amiről te beszélsz, még egyet sem. Nem pazarolták az anyagot a keskeny épületeknél dupla gerendasorra. A széleseket pedig úgy oldották meg, hogy a házon végigfuttattak középen egy mestergerendát, és erre támaszkodnak kétoldalról a kötőgerendák -fele. Merthogy ez esetben két gerendafél adja ki az egy egészet, mert mindegyiknek az egyik vége rögzítve van húzásra is a mesternél (16-os dián látható egy újabbkori megoldása, amikoris már van egy közbenső fal is rajzolva, mestergerendás megoldásnál nem volt kötelezően)

Csak úgy mellesleg megjegyezném, hogy statikailag egy nyeregtetőnél, amit talpszelemenre tesznek fel, és a talpszelement a falazat betonkoszorújába öntött csavarokkal rögzítik, maga a betonfödém, és a koszorú lesz az, ami a kötőgerenda húzásra igénybevett feladatát átveszi. Namostakkor hogy is van ez a födém és a tetőszerkezet különválasztásával?

Ja, persze, értem én, külön vannak, mert nem egyszerre tették fel, de az "A" lapulása ellen akkor is maga a födém dolgozik rendesen. Meg az ácskapcsok a szarufa és  a szelemen között. :)))

Egyébként én befejeztem, erről a témáról többet nem vitázom veled, mert csak felbaszom az agyamat

Előzmény: archivalo (96935)
Rahed Lee Creative Commons License 2015.08.05 0 1 96938

Pacman kolléga robusztus munkapadja kapcsán jómúltkor szó volt, különféle munkapad- és gépemelőkről. Az enyém közben elkészült. Ezzel most könnyedén tudom mozgatni a kombinált gyalugépet, a szalagfűrészt, nem szakadok meg a 80 kilós vasak emelgetésétől. Ezt most a gyalugép állványához méreteztem, de csinálok egy saját állványt a 320-as szalagfűrésznek is, (az is közel 80 kiló) ugyanoda rakok egy lábkötőt keresztbe, így teljesen csereszabatos lesz. Akarok venni egy rendes, régi öntvény oszlopos fúrót is, mert a jelenlegi nem elég pontos, azok is 80-100 kilós gépek, úgyhogy lesz dolga.

Eredetileg egy egyszerű, olcsó "low budget" csavarorsós szerkezetet terveztem, vettem is autóbontóban egy emelőt, abból nyertem ki az orsót és a diót. De elbaszarintottam, rossz helyre hegesztettem egy merevítőt, így túl bonyolult lett volna. Inkább vettem a bolhapiacon egy vadiúj 2 tonnás, kínai krokodil emelőt, abból szedtem ki a hidraulikát. De az meg jó szar volt, nem emelt rendesen csorgatta az olajat, pergett róla a festék stb. Szétszedtem, rendberaktam. Egy új emelőkar csövet is kellett hozzá csinálni, mert más szögben van beépítve, mint krokodil korában, így belevert a padlóba. Most pöpec. Három-négy pumpálásra már el is emeli a gyalugépet, könnyen gurítható a baromi egyenetlen garázspadlón is, nagyon masszív, stabil, semmi lengése, billegése, kotyogása. Elég fasza lett, most már nem szállnak le a tökeim, ha gyalulhatnékom támad :-)

pacman123 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96937

Ez egy prezentáció - PDF-be konvertálva. A prezik állnak diákból.

Előzmény: pajaci (96936)
pajaci Creative Commons License 2015.08.05 -1 0 96936

"(9. és 10. dia)"  

Miféle dia?????

Előzmény: archivalo (96935)
archivalo Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96935

Egy kis áttekintés tetőszerkezetkről:

http://www.sze.hu/~nemethgy/tetoszerkezetek.pdf

Az általad mutatott szerkezet (csonka kötőgerenda) tényleg létezik, de ahhoz, hogy tisztességesen működjön, kell hozzá egy "fiók kötőgerenda" is (17es dia) - ezt a részét hagyták le a tietekről. Mindegy, hogy működik, avagy sem, nem helyes. Attól, hogy ács csinálta, még lehet olyan, amilyennek nem kéne lennie - de ezt te pontosan ugyanúgy tudod, mint itt sokan mások.

Annak meg, hogy a tetőszerkezet és a födémszerkezet különálló szerkezet, nagyon egyszerű, de gyakorlatias oka van: ha szerkezetileg, teherhordó elemekkel egyesítve vannak, akkor bármelyik javítása, megbontása esetén, a másik szerkezet is instabillá válhat. Ennek meg nem várt következményei lehetnek. Természetesen ettől még egybe lehet dolgozni ezeket, sőt még át is terhelhetsz innen-oda, de ez sem a szokásos eljárások része.

A dúc az oszlop oldalsó támasztását jelentő szerkezeti elem, a bakdúc pedig függőleges oszlopot támaszt (9. és 10. dia)- a többi stimmel.

Peace ;-)

Előzmény: rferi (96868)
neduddgi(én) Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96934

:o))

Ez egy nagy igazság! (Kis híján szó szerint is igaz...)

Előzmény: pali923 (96923)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96933

Igen!

Előzmény: Acapulco01 (96930)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96932

:)

Előzmény: pali923 (96923)
feketefelh Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96931

Dehogynem !  Már az egy győzelem, hogy egyáltalán nekifoghattam :-) Mondjuk túl sok alternatíva nem volt, mert a tetőtérből kell leköltöztetnem a szerszámaimat, és ez volt az egyetlen opció, de ezt talán már említettem. A tetőtérben lakásnak kéne lennie, de egyrészt a sok kacat miatt nem férek el (festeni kéne, meg padlót lerakni idővel) másrészt mindenre rátelepszik a por meg a mocsok 

Amúgy abból a 9 méterből lejön hátul 20 cm túlnyúlás, elöl pedig egy amolyan "előtetőnek" kinyújtottam kb. 60cm -t, így már jobb az arány :-)

Előzmény: archivalo (96929)
Acapulco01 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96930

Sziasztok a 13-14% nedvességtartalmú fából lehet már szobabútort készíteni?

archivalo Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96929

Ebben az esetben gyenge volt érdekérvényesítő képességed.... :-)

Legalább a felét meg kellett volna szerezned! :-)

Előzmény: feketefelh (96928)
feketefelh Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96928

A tető maga 9x3,3 méter, ez alatt egy kb.  4x2,6 méter alapterületű műhely jut nekem

Előzmény: zodes (96927)
zodes Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96927

Klassz lesz! Hányszor hány méteres? :-))

Előzmény: feketefelh (96925)
zodes Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96926

Hmm, értem! Na ennek is utána nézek, köszi! :-)

Előzmény: halaloszto (96924)
feketefelh Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96925

Csak úgy ugrálnak felfelé az OSB lapok :-)

halaloszto Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96924

hogyan állítod párhuzamosra? ha a fűrészlap 90fokban áll, akkor tudsz elöl-hátul mérni. prezízék megjelölnek egy fogat, és ugyanannál a fognál mérnek, hogy ha a lap üt az ne zavarjon be. viszont amikor döntöd a lapot, akkor a legtöbb gépen fordul is egy kicsit, és ez elrontja a párhuzamosságot.

Előzmény: zodes (96917)
pali923 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96923

Ha az első gyereked ledobja a cumiját, felveszed, kifőzöd, a gyereket tistába teszed, és visszadaod a cumit. Ha a második gyereked dobja le a cumit, felveszed, letörlöd, és visszaadod neki. Ha a harmadik gyerek dobja le a cumit, érte küldöd a kutyát. 

Valamiért ez jutott eszembe erről. :))

Előzmény: neduddgi(én) (96914)
zodes Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96922

Köszi, ma délután kiderül ez volt-e a gond. :-))

Remélem a jövőhéten végre neki tudok állni egy rendes fűrész-asztalnak :-))

Előzmény: Paco155 (96921)
Paco155 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96921

Na amit felfogatsz az a fence :) Vagy steller, attól függ melyik nyelvből vesszük át.  Mennyre kell széttartania? Ha a fűrészlap elöl pontosan méret akkor a lap hátuljánál egy félbehajtott egydolláros vastagsága elég pluszban - ahogy azt az amerikai barátainktól tudjuk :)

Én nem tartok a zsebemben egydollárost, így megelégszem egy névjegykártyával. :)

Barnamedvébb Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96920

mondjuk az szólhat mentségemre :), hogy ha valamit elcseszek, akkor gáz, mert magyar bútorlapot használok (otthon szabattam le mindent)

itt még a méret is más, mert h csak egyet említsek, 19 mm vastag

nem is értem, itt nincs EU-szabvány

a színről nem is beszélve

azért teljesen nem vagyok előkészítetlen bakikra, mert 1-1 m2-t hoztam ki "veszély" esetére, ha valamit nagyon elcsesztem, abból tudok új darabot kiszabni

Előzmény: Barnamedvébb (96910)
torony78 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96919

"Ezt egész pontosan párhuzamosan fogattam fel a lappal, ha ezt széttartóan kell, azt nem tudtam. Ha így van, akkor mennyire?? Milyen anyagnál, hogy?"

Csak idézem a tapasztaltakat:

A párhuzamvezetőnek (fence, steller néven ismert még) vagy teljesen párhuzamosnak, vagy (és ez az ajánlott) pár tizedmm-rel széttartónak kell lennie a fűrészlaphoz képest. Ezt úgy kell érteni, hogy a lefutó fogaknál közelebb, a felfutóknál egy hangyányit távolabb van a vezető a laptól.

Minden faanyagnál.

Petör Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96918

Zoli

ezért csak irigyelni tudlak... nagyon szép lett, de gondolom már kinőtted a melléképületet :O)

+ mindig szerettem volna ekkora telket, mert nekem az új házhoz a kerti tárolón kívül más nem fért el - műhely maradt a szülőknél.

zodes Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96917

Kedves Paco155! :-)) Nekem se Fencém se vezetősínem nincs. Sajnos még egy megveszekedett fűrészasztalom sem. :-)))

Két bakra rárakok 2 db pallót, arra a Güde fűrészgépet (néha csúszkorászik jobbra-balra) :-(. Én a: "vezetőn" az fűrész asztalára felfogatott, íróasztalból kioperált, eloxált, 2 db szorítóval felfogatott, aluprofilra értem. :-)))

Ezt egész pontosan párhuzamosan fogattam fel a lappal, ha ezt széttartóan kell, azt nem tudtam. Ha így van, akkor mennyire?? Milyen anyagnál, hogy?

Előzmény: Paco155 (96904)
zodes Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96916

Téged is elkapott a fogyasztói társadalom átka! :-DDD  Csak vicceltem, ne vedd magadra, de gondolom az első gyártásánál még azt gondoltad ez örökös, soha nem kell szétszedni. Most már rájöttél sajnos a rohanó világunkban nincs örökös dolog, csak egy pár gyűjtő! :-))))

Előzmény: neduddgi(én) (96914)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96915

Na itt a lényeg. Aki ma kezdene ilyesmibe az nem teheti, még ha az egészsége pöpec rendben is van, asszonya is van aki mos-főz takarít neki, és valami csoda folytán rendszeres jövedelme is van amiből mindent finanszírozni tud. Legálisan legalábbis nem nagyon.

Előzmény: rferi (96908)
neduddgi(én) Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96914

:o)

Néha feleslegesen túlbonyolítjuk a dolgainkat...

Erről most eszembe jutottak a fiaim emelt ágyai... (Fölül ágy, alul asztal, polcozás, szekrényke, fiókok, miazmás.) 

Az első elkészítését hosszas tervezés, rajzolás, agyalás előzte meg. Bükkből és vörösfenyőből készítettem, az ágybetéthez szereztem ívesre gőzölt rétegelt-bükk léceket, stb. Csapolás, ragasztás, rejtett csavarozás, stb.

A második fiaméhoz már csak egy skiccet készítettem, és bómaxos táblásított bútorépítő lapokat használtam. Ebben már voltak látható csavarfejek is, de alapvetően ez is ragasztva-csapozva volt.

Aztán kinőtték a fiúk, mindkettőt szét kellett bontanom. Kiderült, hogy nagyon jól összeraktam őket, főleg az elsőt...

Most a legkisebb fiamét készítem. Fejben megterveztem, hogy nagyjából milyen lesz. Előszedtem az első kettőből még fel nem használt bontási maradékokat, meg egyéb elfekvő anyagokat. A lomtárból kibányásztam egy békebeli gyerekheverő fekvő részét, és nekiálltam összerakni valamit, ami eléggé más lesz, mint amilyet eredetileg kigondoltam, mert alkalmazkodom a meglévő anyagokhoz.

Nem ragasztok, nem csapolok, nem marok. Csak csavarozok. (Tudom, hogy ez különbözteti meg az asztalost a kontártól, de őszintén szólva nem zavar...) A felületeket festem-csiszolom, ez ápol ás eltakar. Csak az asztal lapját és a polcozást lakkozom. A fiókok valami régi konyhaszekrényből származnak, kaptak egy új frontot, amit egyszerűen az eredeti elé csavaroztam. Persze hátulról. :o)

Egyszóval a lehető legevesebb időt és energiát fektetem belé, pénzt meg szinte semmit. A kisfiam nem győz benne gyönyörködni, és alig várja, hogy birtokba vehesse. És szerintem ez a lényeg.

Ha majd pár év múlva szét kell szednem, vagy át kell alakítanom, könnyű dolgom lesz, és nem fogom sajnálni sem a beleáldozott munkát, sem az anyagot.

RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96913

Ezen a rendelkezésen nagyon kiakadtam. De ha belegondolok jogos, mert így pörög az amerikai gazdaság is, az iparosnak is meg kell élnie, akkor ő is tud vásárolni a sarki fűszeresnél, a fűszeres is fog tudni új autót venni, az autógyári munkásnak is lesz pénze nyaralni menni, stb....

Csak azt felejtették el, hogy a fizetésünket arra a szintre emeljék, hogy ezt meg is tehessük.

Előzmény: rferi (96908)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96912

"Egy kollégám mondta, hogy a tettek gyakran azért halnak hamvukba, mert ott is akadályt látunk, ahol nincs is, vagyis olyan "veszélytől" félünk, ami nem is létezik, csak bennünk született,"

Maximálisan igaz. Először saját félelmeinket kell legyőzni, hogy legyen ici-pici önbizalma az embernek belevágni bármibe. Utána már megjön az önbizalom, ha az első sikerélmények jönnek. De fontos, hogy soha ne bízzuk el magunkat, mert akkor jön a nagy pofon, ha belebukunk valamibe.

Előzmény: torony78 (96909)
LyPapa Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96911

Néha nem egyszerű megtalálni az egyensúlyt a tökölés és a fizikai cselekvés között. Ha vannak megfelelő szerszámaid, elegendő anyagod, sokkal egyszerűbbé válik az arány megtalálása - könnyebben lehet a kellő gyakorlat elsajátítását is véghezvinni.

Üdv: LyPapa

Barnamedvébb Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96910

pár napig szép idő volt, máris felgyűlt vagy 6,5 oldal olvasnivaló + offtopic

tegnap leamortizálódott a jobb csuklóm, így ma utolértelek titeket

rohadt egy irodai nyápic vagyok, meg az a cigány, aki nem szokta a szántást - úgy látszik

meg tökölős is lettem
elképedve látom, mikbe fogtatok bele, főleg Repítő, én meg itt tököltem életem első 3 darabos fióksorán, aztán baromi egyszerű lett a megoldás, csak a rajzolás és számítás helyett végre oda kellett rakni a fiókot és a sínt és egyszerre gondolkodni :)

egy régi bútor ajtaját vagdostam körfűrésszel távtartónak, pedig előtte bonyolult sablont "vizionáltam" 

torony78 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96909

Hát te is eléggé multifunkcionálisnak születtél. :)

Nagyon klassz munka a kőműves, az ács és az asztalos megoldások is!

Egy kollégám mondta, hogy a tettek gyakran azért halnak hamvukba, mert ott is akadályt látunk, ahol nincs is, vagyis olyan "veszélytől" félünk, ami nem is létezik, csak bennünk született,

szóval

valószínűsítem, hogy ilyen királyságot mindenki tud építeni, csak gyáva hozzá (és nincs rá ideje) :)))))

rferi Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96908

Ezt már elvették tőlünk, ma már nem állhatnál neki a saját házadnak se megépíteni.

Mindenféle ellenőrök, napi e napló kitöltés, minden munkára szakiparos kell - mert annyira kurvára sok pénze van minden magyarnak, hogy már csak ez hiányzott a boldogsághoz.

Előzmény: RepülőgépÉpítő (96901)
rferi Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96907

Nagyon pöpec tető lett, tényleg büszke lehetsz magadra. Az ilyen L tetők elég fingatósak, az ácsok is vagy a dőlésszögekkel játszanak, vagy benne lesz a tetőgerincben a lépcső, ami viszont nagyon meg tudja bonyolítani az éle

De végül szépen megoldottad.

rferi Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96906

Ezt valahogy mindig begyűjtöm! :)))))

Előzmény: 409 (96881)
Paco155 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96905

Ennek mindkét irányú égésnyoma van. Vagy sikerült jobbra-balra mozgatnod tolás közben, vagy meg kellene élezni a lapot.

Szerintem.

Előzmény: zodes (96886)
Paco155 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96904

Szerintem tisztázni kellene, hogy ti vezető felőli oldalon a csúszósínt értitek, vagy a "fence"-t.

Már csak azért is, mert a csúszósínnel párhuzamosnak kell lennie a lapnak.  Viszont a másikkal nem. Ott egy minimális széttartás az ildomos a lap és "vezető" között, ahogyan azt többször megbeszéltük.

Előzmény: zodes (96903)
zodes Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96903

Nekem 90 fokban nem égeti, ezért gondoltam, hogy velem van a probéma. Egyébként azt az oldalt égette, ami a vezető felöl volt. Mintha beszorítaná. Ahogy Vajk mondja, mintha a lappal nem lenne párhuzamos. De többször is ellenőríztem jó volt. Ezért nem értettem. Valószínű gyakorlatlanságom is nagymértékben hozzájárul az égetéshez.

Előzmény: halaloszto (96894)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96902

Nekem is volt segítségem az építkezésnél. A feleségem meg a 2 általánosba járó gyermekem akikre átragadt a lelkesedésem. Persze sokat is ökörködtünk közben :) 

2 alakalommal hívtam külső segítséget, az egyik akkor volt, amikor a födémre kellett felhúzni kötéllel a még nedves 7 m-es szarufákat, 120-130 kg volt egy darab mert még nem száradtak ki. A másik alkalom akkor volt amikor a kupolánál kellett felhúzni a helyére a szarufákat 9 m magasba. Egyszerre nem lehettem a szarufa alsó végén hogy rögzítsem és nem lehettem ugyanakkor fent a csúcsba hogy a helyére illesszem a másik végét a szarufának. 

Előzmény: paplanfa (96898)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96901

Én minden percét élveztem az építkezésnek. egy nagy kihívásnak tekintettem, és nem munkának. Ha fiatalabb lennék újra belevágnák, mert nekem hatalmas élmény volt, hogy a saját kezemmel raktam a falat, csináltam a tetőt, ablakokat, ajtókat, villanyt szereltem, padlófűtést szereltem, vakoltam, csempéztem, köveztem, festettem, lambériáztam....stb. Nekem nagyon jó szórakozás volt és sokat tanultam belőle. Volt amit én is elrontottam és vissza kellett bontanom, de ezt is úgy fogtam fel, hogy ebből is tanulhatok, így nem vette el a kedvem. 

arvaiz69 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96900

Szia! 

Természetesen a cserepelésnél is voltak segédeim, de ott is én voltam az ész! :- ) 

Üdv.: Zoli

arvaiz69 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 96899

Szia! 

Pedig bizony egyedül csináltam a tető összeállítását. A cseréplécezésnél volt egy segédem, de neki sem volt semmi köze az ácsmunkához.

A tetőszerkezet faanyagát nekitámasztottam a falnak, aztán felmásztam a gerendákra, és felhúztam a szarufákat. Volt vele meló rendesen, meg kínlódás mire minden úgy állt ahogy kelljen.

Most a képeket visszanézve magam is elcsodálkozom, hogy volt bennem akkora bátorság, hogy hozzámerjek fogni.

paplanfa Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96898

Aszondja melléképület... baszki, miből élsz, hogy neked ilyen hülyeségekre van időd? Azt ne mondd, hogy tökegyedül dobáltad azokat a gerendákat fel-le. Természetesen gratulálok!!!! :)

arvaiz69 Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96897

Szia!

Annak idején, sok-sok évvel ezelőtt a kezdeti barkácsolás sikerein felbuzdulva úgy döntöttem, hogy magam készítem el a melléképület tetőszerkezetét.  Kicsit elmélyültem az ács szakmába és úgy éreztem, fog ez menni nekem. Nagy lelkesedéssel hozzáfogtam a tető tervezéséhez, és miután mindent megvettem, hozzáfogtam a tető készítéséhez.  Először a nyeregtetőhöz fogtam, itt minden simán ment. Nagyon büszke voltam magamra. De az " L " alakú részhez érve komoly problémáim adódtak, aminek a végeredménye többszöri bontás lett. :- (    A két tetőt  sehogy nem tudtam összehozni. Végül két oszlopon álló állószéket kellett készítenem a magasabb tető alá, és így tudtam tökéletesen összehozni a tetőt. De mire ezt megcsináltam az életkedvem is elment. Aztán még a cseréplécezés is elsőre elég szerencsétlenül sikerült. Ott az volt a probléma, hogy az alacsonyabb tetőhöz készített módlával raktam fel a magasabb tetőhöz a cserépléceket. Ez miatt a magasabb tetőnél az utolsó sor cserépléc távolsága nem jött ki. És persze ez csak akkor vettem észre, amikor az utolsó sor cseréplécet raktam volna fel.  A magasabb tető három oldaláról a cseréplécezését vissza kellett bontani, új módlát kellett készíteni és azzal újra lécezni a tetőt.  Iszonyatos munka volt ez is, de végül csak sikerült összehozni a lécezést is. A cseréprakás után rajzolódott csak ki, hogy milyen szép tetőt álmodtam meg ennek a melléképületnek.  Igazi ritkaság hogy az eresz, elöl és oldalt 110 cm-re kilóg, hátul a kilógás 50 cm.

Amikor ránézek a melléképületre nagyon jó érzéssel tölt el az a tudat, hogy az is az én kezem munkája. De tudva azt mennyi munkával járt az elkészítése még egyszer nem vállalkoznék rá! 

Pár képet találtam róla.

Üdv.: Zoli.

Előzmény: RepülőgépÉpítő (96870)
halaloszto Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96896

szerintem főleg a ragasztó. nagyon nem bírja ha súrolja a fog oldala. ha nagyon számít, meg szoktam gyalulni.

Vajk

Előzmény: paplanfa (96895)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96895

Akkor ez azért van, mert rétegenként hol hossz, hol keresztvágás van, és köztük meg ott a ragasztó?

Előzmény: halaloszto (96894)
halaloszto Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96894

90 fokban is éget. a hasítóék nem szélesebb mint a fűrészlap. ha tolom mint a barom akkor nem éget, csak egy 15mm anyagban ahhoz már kellene a kilowatt.

Vajk

Előzmény: paplanfa (96893)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96893

Melyik oldalt égeti? A lentit, vagy a fentit? Ha van is benne hasítóék, az nem tudja kitolni oldalra a lentit úgy mintha függőleges lenne a vágás. Az lehet a megoldás, ha előbb lecsapjátok függőlegesen, majd 45 fokban ami még megmaradt, akár 2 lépcsőben. Az már ki tud hajlani.

Előzmény: halaloszto (96892)
halaloszto Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96892

ha egyik oldalon éget, akkor a vezető nem teljesen parallel a fűrészlappal. a rétegeltet könnyű megégetni, nekem is gyakran megég. igaziból tolni kellene gyorsan, csak ahhoz meg erős motor kell.

Vajk

Előzmény: zodes (96890)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96891

a régi szerszámok szerelmeseinek egy különlegesség.

zodes Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96890

Valóban sűrű a fogazása, mert azt tanultam, hogy a rétegeltet sűrű fogazású lappal kell vágni.

Előzmény: LyPapa (96889)
LyPapa Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96889

Elfordul a fűrészlapod, vagy sűrű a fogazása.

Üdv: LyPapa

Előzmény: zodes (96886)
zodes Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96888

A lényeg lemaradt a francia csíkok! :-DD

Előzmény: zodes (96887)
zodes Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96887

Sok embernek a lakásában nincs ilyen klassz kis ablaka! :-DDD Nemhogy egy műhelyben.... :-))) Nagyon jók lettek! Na ezt meg kell tanulnom! ... is :-DDD

Az én műhelyem egyenlőre így néz ki, de hétfőtől már minden nap este kilencig ezen melózok. :-))

A szomszédok nagy örömére! :-DD

Előzmény: arvaiz69 (96885)
zodes Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96886

Ez is jó ötlet, holnap próba! :-)

Csinálgatom ezt a francia típusú szerszámos falat, vagy mit és érdekes dolgok történtek ma délután.

15-ös nyír rétegeltet vágtam 45 fokban a Güde asztakli körfűrészemmel és egy idő után éreztem, hogy megfogja. Jelzem most vágtam életemben először így, ezzel, ilyet. Arra vigyáztam nagyon ne égjen be a lap, de így is rendesen megégette a rétegeltet. Itt az érdekesség, hogy csak az egyik oldalát!

Valaki tudja mit csináltam rosszul?

Előzmény: RepülőgépÉpítő (96879)
arvaiz69 Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96885

Szia! 

Igen, nyílik az ablak. :- )  Találtam még pár képet róla, íme.

És ilyen szépen passzosan záródik az ablak.

Előzmény: zodes (96843)
arvaiz69 Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96884

Szia! 

Büszke lehetsz rá hogy ilyen szépen elkészítetted, mert ez igazán bonyolult feladat volt. Minden elismerésem! Igazi profi munka!

Előzmény: RepülőgépÉpítő (96870)
feketefelh Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96883

Oké, kösz. Ez egy újabb egynapos tortúra lesz :)

Előzmény: RepülőgépÉpítő (96880)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96882

Használta már valaki ezt a festékmarót?

http://www.supralux.hu/termekek/specialis-festekek/supralux-festeklemaro

409 Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96881

Bakker, :-))  végig követtem az egész polémiát, remekül szórakoztam, és már a közepe tájékán jelentős összegben mertem volna fogadni, hogy a végén Te leszel a hibás.  :-DD   Be is jött.

Előzmény: rferi (96868)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96880

Mindenképpen támaszd alá egy méretre vágott hulladék rövidebb lécdarab is elég hozzá. Nagyon csúnya ha behullámosodik az OSB. Ezeket a kis lécdarabokat úgysem fogod látni később, alulról a fólia takarja, felülről meg az OSB.

Előzmény: feketefelh (96872)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96879

Egyszer sikerült nekem is szereznem pár darab egyedi raklapot, hatalmas volt, és nagyon szép és jó minőségű anyagból volt. Én úgy szedtem szét, hogy felexel óvatosan lecsiszoltam a szegek fejét, úgy, hogy közben figyeltem arra hogy ne izzon fel. Csak kicsi nyomot hagyott a deszkában a flex. Utána már le tudtam ütni a deszkákat úgy, hogy nem hasadtak szét. A kockák meg mentek a tűzre, mert mit kiderült olyan szögek voltak beverve amin egy rakás kúpos vállacska volt és így csak beverni lehetett, kihúzást megakadályozták a vállak. 

Előzmény: rferi (96863)
neduddgi(én) Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96878

:o)

Pechje van az olvtársnak, mert stafnis. (Stafli, vagy stafni? Ezt sosem tudtam megjegyezni...)

Ezért javallottam a vasfűrészes szarakodást, mint egyetlen üdvözítő megoldást.

A fakockásnál is nagyobb eséllyel marad ép a deszkázat, ha elfűrészeled a szegeket, de ha némi selejt belefér, akkor gyorsított eljárásként működhet a brutalizálás. Erre a célra egy széles véső és egy kalapács a tökéletes géppark.

Ha nehéz raklapok, ahogy a kolléga írja, akkor szerintem megéri szétbontani. (Főleg, ha nem bútort akar készíteni a deszkákból.)

Előzmény: rferi (96863)
halaloszto Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96877

nálam úgy csinálták hogy 3-4-5mm farostlemezből voltak előre vágva négyzetek. bepattintották a szükséges mennyiséget, és azon keresztül szegeltek. 

szerintem az a pár centi nem nagyon számít, de ha akarod most is ki tudod teljesen egyenesíteni viszonylag hamar. +-1cm nem számít, akkor csak 1 meg 2centis deszkából kellenek darabkák, előre kifúrva hogy ne repedjen el. kihúzod a zsinórt, felfeszíted az ellenlécet, alápakolsz és mehet a 150-es szeg. cserébe visszaviheted a szintezőcsavarokat a boltba.

Vajk

Előzmény: feketefelh (96876)
feketefelh Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96876

Hát nem is tudom, annyiféle vastagságú távtartó vagdosni, ahány rögzítési pont ? És az mennyivel lett volna egyszerűbb  ? Meg most már ebből kell főznöm, ami van :)

Előzmény: halaloszto (96874)
Pete-weld Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96875

Esetleg orrfűrész?

Nekem is van több száz raklapom. A gipszkarton raklapot, tégla raklapot egész jól szét tudtam szedni. Sikerült viszonylag jól szétszedni régebbi EU raklapot is.

Előzmény: zodes (96861)
halaloszto Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96874

az ellenléceket kellett volna úgy rakni hogy fent vannak a zsinórok, és azok alá tenni távtartókat és úgy szegelni.

Vajk

Előzmény: feketefelh (96872)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96873

Ekkora méretekhez ez bőségesen megfelel szerintem.

Előzmény: feketefelh (96841)
feketefelh Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96872

Miután az összes tanácsomat elosztogattam, most én kérek :-)

Felraktam a műhely tetejére  a fóliát. Itt véget is ért a mai tevékenységem, mert olyan szinten tükrözi a napfényt, hogy semmit nem látok, teljesen elvakít. Mellesleg ezt a fóliát ajánlottam GPS-nek a minap, alatta érezhetően frissebb a lég ;-)

Viszont feltettem az első lécet, amire majd az OSB fekszik. Terveim szerint ez lesz majd az etalon, amihez a többit igazítom. A lécek szintezését 6x80-as szintező csavarokkal gondoltam megoldani, viszont a belső szarufák felett már 2-3 cm rés tátong, miután vonalba állítottam a lécet. Egy igazi ácsi biztos szebben dolgozik, csak nem ingyen :)

Fogja ez így bírni a terhet ? Esetleg megtámasszam a léceket alulról ? Vagy törekedjek egyenes, ámde nem feltétlenül vízszintes lécezéshez?

RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96871

Nem vagyok asztalos sem, csak nagyon érdekel a téma. Ugyanolyan hobbista vagyok, mint te vagy más. Csak talán egy kicsit megszállott vagyok a témában :) 

Előzmény: torony78 (96837)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.04 0 2 96870

Itt van pár régi fénykép abból az időből, amikor még csak a szarufák álltak és csak a fóliával volt borítva. Én nem vagyok ács akiknek az 5 cm eltérés nem eltérés, ezért nálam a maximum 5 mm pontosság volt a követelmény saját munkámmal szembe a tetőszerkezet elkészítésekor.

Előzmény: halaloszto (96835)
pacman123 Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96869

Én se akarlak :) Sőt!

De .. én mondjuk, amikor még nemhogy maróasztalom, de asztalom se volt, már akkor "álmodoztam", hogy milyen jó lenne majd ablakot/ajtót is csinálni, mert az nem egyszerű menet, szépen és tartósan megcsinálni, de ha sikerül az nem semmmi meló lenne  ...  Aztán elkezdtem itt keresgélni a témában, és megtaláltam pl gdzsozy posztját tavalyról, meg farontóét szintén, aztán kicsit lehorgadtam ebben a témában mert azt vettem észre, hogy egyikük se felsőmaróba való marófejeket használ :) (Dzsozy utolsó képén az a kikandikáló kis vasdarab elég őszinte ..)

Ekkor mondtam magamnak, hogy "majd ha nagy leszek" (lesz 3 fázisom meg féltonnás marógépem) akkor nekiállok újra nézelődni.

De minden tiszteletem ha belefogsz, most olvasgattam Repítő meg Árvai Zoli válaszait, az ő tapasztalatuk alapján nem lehetetlen és: hajrá! És várjuk a (mozgó)képes beszámolókat is!

Előzmény: torony78 (96844)
rferi Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96868

Két külön beszélgetés folyt, egyikbe te beleszóltál, elvárható volt, hogy tudod mire kérdezel rá. Ha figyelmesen mégy végig a történeten, minden rendben ment.

"Ettől még, ha egy födémgerenda tartja a szaruállás bármely elemét, már megbocsáss, de akkor is azt kell mondanom, hogy nem szokásos (és ekkor nagyon PC voltam) eljárás...

A födémgernda födém és nem a tetőszerkezet része, a szaru pedig a tetőszerkezeté."

Már megint egy sommás kijelentés, aminek semmi valóságalapja nincs. Rengeteg keskeny parasztház épült ezzel  a módszerrel, hozzám legközelebb például Cinkotán. A kötőgerenda -amit te is említesz - egyben a födém gerendája is.

Amúgy a fater féle "gyám a szaru és a kötőcske gerendácska között" (idézet tőled) valójában román kori elem, és dúcnak hívják. (http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tkt/faepites-faepites/ch03s07.html 33 ábra és környezete)

Előzmény: archivalo (96865)
zodes Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96867

Visszanéztem a fórumban, mégis jól emlékeztem! :-))) A felsőmarós levél váltásunkra gondoltam. :-))

Előzmény: archivalo (96864)
zodes Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96866

Utána néztem bocs, de én is belekeveredtem! :-DDDD

Előzmény: archivalo (96864)
archivalo Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96865

Tényleg összekevertem - de te ebben nagy mester vagy... Egy csomó infót nem mondasz el, majd egy kérdésre becsatolsz egy oda nem illő képet, majd elmondod, hogy itt mindeki (incuding én) milyen tökkelütött, hogy nem képes jól értelmezni, amit leírsz... :-)

Hogy mondta volt Schwartz bácsi Ferihegyen? Ügyes... :-D

Ettől még, ha egy födémgerenda tartja a szaruállás bármely elemét, már megbocsáss, de akkor is azt kell mondanom, hogy nem szokásos (és ekkor nagyon PC voltam) eljárás...

A födémgernda födém és nem a tetőszerkezet része, a szaru pedig a tetőszerkezeté.

Előzmény: rferi (96858)
archivalo Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96864

Melyik leveledre nem válaszoltam?

Előzmény: zodes (96853)
rferi Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96863

Csodálkoznék, ha megérné a kitermelt faanyag, hidd el, én már húsz éve egyszer egy kamionnyi raklappal elszórakoztam ezt.

De, a lényeg...

A kulcs az, hogy a fakockákat szét kell verned valahogy, vésővel, maróval, flexxel, lángszóróval...

Akkor ottmaradnak a szegek végei, és akkor van esélyed valahogy kitolni/kihúzni a deszkából.

Minden más megoldásnál elreccsen a deszka.

Ha nem fakockás, hanem egyik irányban stafli van végig, akkor térdre, imához!

Előzmény: zodes (96861)
zodes Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96862

A fórum az ilyen. :-DD

Előzmény: rferi (96859)
zodes Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96861

Köszi, ismerem. :-)) A raklap bútorok mostanában nagy divatnak örvendnek, de hidd el nekem nem kell 20 db raklap dohányzó asztal. :-DDD

Egyébként ezek nagyobbak és kb kétszer nehezebbek, mint az EU raklapok. A trapéz feszítős dolog elég jó, csak az a gond, hogy csak az egyik oldalát feszíti szét a másik általában marad benne :-))

Előzmény: Babszem_ (96855)
torony78 Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96860

Tegnap rendeltem ezt a könyvet. Valószínűleg ugyanaz a téma. Valahol el kell kezdeni.

A hozzászólásodból már azt is tudom, hogy a mostani csereérett ablakaink kapcsolt gerébtokos megoldással készültek. Köszönöm! :)

Előzmény: rl60 (96856)
rferi Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96859

Olvasd el te is az előzőmet légyszi.

A rajzod köszönöm, de a skiccemről lejön, hogy nem kell talpszelemen, mert a födémgerendázat tartja majd a szarufákat.

Hu....

Micsoda kavar van itt...

Előzmény: feketefelh (96857)
rferi Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96858

Szerintem most már totál összekeversz mindent, amit csak lehet.

Ami szerinted gány megoldás, na az van a nagy házon, ács csinálta, nem az apám, és hidd el, nem egyedi megoldás, a hatvanas évek kockaházainak elterjedt megoldása. És ahhoz nem akarok hozzányúlni. Annak a KÉPÉT csak azért tettem be, hogy cáfoljam  Halálosztó azon a kijelentését, hogy egy betongerendás nagyméretű házra csak talpszelemenes megoldással kerülhet tető (96805 hsz), mire te írtad, hogy megnéznéd azt a csomópontot (96814hsz)

Pont ezért mondtam, hogy "gánya".  Gyakorlatilag a szaruállás "libikókázik" egy darab csavaron, külpontos terhelésként: a szaru vége lefelé nyomja a gerendát, ami meg egy csavar, tőle fél méterre fog le - a kettő között meg ott van a fal. A csavar miben van, mihez van hozzáfogatva?

Teljes félreértésben vagy, semmi sem libikókázik semmin. A csavar benne van a koszorúban, a szarufa csúcsa pedig még a fal külső síkjánál bentebb van, így simán lefelé nyomja a terhet, illetve kifelé húzásra is terheli a tartógerendáját a csavar és a csapolás között, azzal az erővel, amivel az "A" hasalni akar. Hatalmas előnye a talpszelemenhez képest, hogy össze lehet őket úgy csapolni, hogy a csapolás a terheléstől össze felé akar szorulni. A talpszelemen külső élére való feltámasztásnál ellenben a szarufa kifelé akar elhasalni, az "A" nyílni akar, amit szimplán ácskapoccsal tudnak csak megfogni. Itt viszont  a saját anyaga fogja. És semmivel sincs több anyag ebben, mint a talpszelemenesben, csak keresztbe vannak fordítva a darabok (hatvanas évek anyagszegény korában kurvára nem volt mindegy, hogy méteres darabokat tudtál szerezni, vagy négy-hat métereseket. Manapság ebben az anyagbőségben már ezen okokra senki sem emlékszik)

Tény és való, hogy mind a "sárgerendát", mind a talpszelement megspórolták, sőt még a kötőgerendát is - mindösszesen egy darabkát hagytak-használtak meg belőle - de hogy igazából "össze" nem fogja semmi a tető alját (szaruk tövét), az bizonyos.

Hogyne fogná: a betonkoszorú a belébetonozott betongerendákkal, pont úgy, mint a talpszelemenes megoldásnál.

Attól, hogy édesapád még belülre tett egy gyámot a szaru és a "kötőcske-gerendácska" közé, valamit javított a helyzeten, de ettől még ez nagyon "saját hajánál fogva emeli fel magát" megoldás (megnéztem, ilyennek még neve sincs, mert annyira outsider megoldás). A falat kifelé nyomja (nem tudom, van-e betonkoszorúd fent), ami "hajlításként" tevődik át a téglafalra, és köztudott, hogy a malter a húzóterhelést nem igazán szereti (értsd semennyire).

Na itt veszítem el a fonalat, mert itt mintha átváltanál a kisházra, aminek most akarom megcsinálni a tetejét és a födémét, de itt meg baszottul nem értem, hogy miért mondasz ilyeneket, hogy kifelé nyomja a falat a szerkezet,  mikor a falak tetején keresztben átfektetett födémgerendázatba van beágyazva a szarufakészlet. A gerendázat nem engedi szétcsúszni az "A"-t, és felveszi a szétnyomóerőket, a gerendázat pedig simán a  tető súlyával LEFELÉ nyomja a falazatot, mivel azon fekszik.

Nézd már meg a skicceimet rendesen!!!

Ezért találták ki az ácsok, hogy vagy köztőgerendás fedélszéket csinálnak, vagy pedig - ez az újabb - zárt betonkoszorú fogja össze a fal tetejét (a kötőgerendák ugyanezt tudták, csak fából...).Ennek hatására a tető mindig lefelé nyomta falat és nem saját magán belül záródott az az erőkomponense, ami "nyitni" (hajlítani) akarná a falat.

Ennél ilyet én nem látok, de lehet, hogy rosszul értelmezek a képen valamit (van egy arany színű vasszerkezet is a tetőn, ami nem tudom mi....)

Na asszem itt jövök rá, hogy figyelmetlenül olvastál, és a képet összekeverted a skiccekkel. Azon a képen a nagy ház teteje van, ezt hagyom békén. Amúgy a képen van egy tejhordó, egy levesestál bal füle, egy negyed Betadinoskanna, meg egy csigahajtás állványzatának részlete (ez van "aranyból"), de ezek nem a tető részei, hanem a padláson uralkodó kupiéi!!! :))))))

Előzmény: archivalo (96849)
feketefelh Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96857

Azért azt hozzá kell tenni, hogy amikor - vélhetően - az a házikó is épült, akkor sokan nagyjából abból dolgoztak, ami volt "kéznél". Nem nagyon volt választék, mint manapság.

Előzmény: archivalo (96849)
rl60 Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96856

Szia! Nemrég én is hasonló helyzetben voltam, egy parasztházhoz kellett ablakot készíteni. Az eredeti ablak kapcsolt gerébtokos volt, ilyen lett az új is. Nekem ez a könyv segített sokat. Ebben le vannak rajzolva a csomópontok. Nekem kombinált gyalugépem, asztali körfűrészem és felső maróm van, minden ezekkel készült. A csapolásokhoz jó lett volna egy szalagfűrész, de anélkül is megoldható.

Előzmény: torony78 (96844)
Babszem_ Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96855

Ne szedd szet - hasznositsd egyben mint itt :)

Utoljara mikor ilyet szedtem szet feszitovasat (aminek van egy bevagas a vegen es fel meternel hosszabb) es egy baltat hasznaltam alatetkent. 

De csak serul, csak beszakad helyenkent.

A trapez autoemelo nem fogja beszakitani az osszes szeget? Raadasnak mivel nem a szegek feje mellett feszit jo esellyel el is torod a deszkat. Egy probat persze meger hatha megsem igy van :)

Van valami megoldas a beszakadt csavarok kiszedesere - egy szpeci furofej olyan mint egy kis koronafuro es ellenkezo iranyba forog amikor vag. Ezzel korbe tudnad furni az osszes szegedet es utolag egy fadugoval beragasztani a lyukat. De maceras munka, nem valoszinu, hogy megerje es be is kell szerezzel egy olyan fejet vagy keszits sajat kezuleg. Butorosok hasznalnak ilyet beszakadt szeg/csavar eseten.

Előzmény: zodes (96848)
zodes Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96854

Értem, köszi!  :-)

Előzmény: neduddgi(én) (96852)
zodes Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96853

A lemezes megoldást már alkalmaztam is! :-)) Köszi!

Az uccsó levelemre nem válaszoltál, gondolom okafogyottá vált. :-DD

Előzmény: archivalo (96851)
neduddgi(én) Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96852

A stafni és a léc közé üss be vékonyabb feszítővasat. Csak annyira kell szétfeszítened őket, hogy egy fémvágó fűrészlap beférjen, aztán elfűrészeled a szögeket. A lécben maradó szegcsonkot pontozóval annyira kiütöd, hogy harapóval rá tudj fogni a fejére.

Hosszadalmas és fáradságos megoldás, de nekem eddig ezzel a módszerrel sikerült a legkevesebb selejtet produkálnom. Sok raklapot szétszedtem már így.

archivalo Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96851

Valószínűleg a szegeket kihúzni nem fogod tudni, inkább átszakad a fejük a deszkát roncsolva (főként, ha ragasztósak is, bár én még ilyen szöget nem láttam...)

A feszítővas (szeghúzós kivitelben) a lehető legerősebb, ennél hathatósabb megoldást én még nem láttam. Lehet kombinálni is, nevezetesen, hogy a szeged fejét harapó fogóval fogod meg, majd a szeghúzóvassal a fogó feje alá nyúlsz és azt feszíted. Így a szeghúzón lévő hasítékból nem tud kifordulni a szeg feje.

Amikor zsaluanyagot szegtelenítettünk, akkor ez volt az "ultima ratio". És annyi, hogy dinamikusan kell "rángatni", amíg megindul: a sima ráfekszem típusú húzásnak nagyon ellen tud állni, de ha rántasz rajta egyet, akkor megindulhat. Még egy trükk, hogy a szeghúzó "sarka" alá érdemes egy fejsze (szekerce), pengét alátenni, hogy ne süllyedjen bele a deszkába (egy 3 mmnél vastagabb vaslap is jó).

torony78 Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96850

Van valakinek tapasztalata ikeás Behandla antik fapáccal? Konyhai tárolószekrényre kellene. Milyen előkezelést és/vagy utókezelést igényel? Vagy önmagában is megáll?

archivalo Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96849

SZia!

Pont ezért mondtam, hogy "gánya".  Gyakorlatilag a szaruállás "libikókázik" egy darab csavaron, külpontos terhelésként: a szaru vége lefelé nyomja a gerendát, ami meg egy csavar, tőle fél méterre fog le - a kettő között meg ott van a fal. A csavar miben van, mihez van hozzáfogatva?

Tény és való, hogy mind a "sárgerendát", mind a talpszelement megspórolták, sőt még a kötőgerendát is - mindösszesen egy darabkát hagytak-használtak meg belőle - de hogy igazából "össze" nem fogja semmi a tető alját (szaruk tövét), az bizonyos.

Attól, hogy édesapád még belülre tett egy gyámot a szaru és a "kötőcske-gerendácska" közé, valamit javított a helyzeten, de ettől még ez nagyon "saját hajánál fogva emeli fel magát" megoldás (megnéztem, ilyennek még neve sincs, mert annyira outsider megoldás). A falat kifelé nyomja (nem tudom, van-e betonkoszorúd fent), ami "hajlításként" tevődik át a téglafalra, és köztudott, hogy a malter a húzóterhelést nem igazán szereti (értsd semennyire).

Ezért találták ki az ácsok, hogy vagy köztőgerendás fedélszéket csinálnak, vagy pedig - ez az újabb - zárt betonkoszorú fogja össze a fal tetejét (a kötőgerendák ugyanezt tudták, csak fából...).Ennek hatására a tető mindig lefelé nyomta falat és nem saját magán belül záródott az az erőkomponense, ami "nyitni" (hajlítani) akarná a falat.

Ennél ilyet én nem látok, de lehet, hogy rosszul értelmezek a képen valamit (van egy arany színű vasszerkezet is a tetőn, ami nem tudom mi....)

Előzmény: rferi (96818)
zodes Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96848

Tudtam szerezni vagy 20 raklapot. Nem a szabványos EU raklapot, hanem a sima eldobhatót, de ebből is a jobbik fajtát. A stafnik pl gyalultak, viszonylag pontosak. Eddig nem tudtam úgy szétszedni, hogy ne sérüljön De én szeretném a deszkákat is megmenteni, de természetesen a stafnik elsőbbséget élveznek. Valaki tud valami egyszerű szétszedési módot, esetleg valami segédszerszámot hozzá. Eddig a szeghúzó, harapó, kalapács trió nem nagyon jött be, mert a szegek is ragasztósak ráadásul. Egyik kolegám ajánlotta a trapéz autó-emelőt. A mellékleten is utalok rá. De, ha valaki profibb egyszerűbb megoldást tud örülnék neki.

Így néznek ki a raklapok:

Babszem_ Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96847

Kezdoknek valo ablak keszites ...

Ha az uveget dupla uvegre csereled keszen megrendelve maris van egy turhetoen szigetelt ablakod (a keretet is lehet belulrol szigetelni gumi garnituraval). Hazra nem tennem de muhelyre lyukat bedugni elso osztalyos :)

Meglehetosen sok video van profiktol is csak ra kell keresni a "how to make window frame"-re - nekem valahogy jobban segitenek a vizualis "magyarazatok" ...

Előzmény: zodes (96846)
zodes Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96846

Mindenképpen! Bár én se csináltam soha ilyesmit, de az egyik kollegámmal együtt (mindkettőnk pofája igen nagy! :-DD) mindig azt szoktuk mondani, hogy ezerhétszáztíz szakmánk van (köztük az asztalos is :-))) így aztán simán menni fog.

Csakhogy! és itt jön az amikor elkezdek kérdezni utánaolvasni......mindjárt leolvad a rettenetes nagy arcomról a mosoly. :-DDDD De én is bátor vagyok, mint sokan. Szerintem egy műhely ablakra valót csak össze tudunk rakni... nem igaz? :-))

Előzmény: torony78 (96845)
torony78 Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96845

Sorstárs. Ne felejtsd el fényképekkel dokumentálni a lyukaid betapasztását! :)

Előzmény: zodes (96842)
torony78 Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96844

A lentiek olvasatában nem tudtál elbizonytalanítani, elijeszteni :)) És bizony tőled is fogok segítséget kérni.

Nem várok magamtól gyári minőséget, a hobbi szintű eredmény megfelel. Egy meglehetősen elhanyagolt állapotú, de lakható és kellemes vályogházba szeretnék ablakokat, semmi különös extrával. Szóval nem cél, hogy a ház leprofibb részei az ablakok legyenek, az egyszerűségre szeretnék törekedni, de persze olyan munkával, ami tisztességes barkács megoldásokkal készül. Most nem tudok fotókat feltenni a jelen állapotokról, de ablak fronton szinte bármi jobb, mint ami most van, mert amellett, hogy repedt üvegek vannak több ablakban, az ablakszárnyak szorulnak, vagy teljesen nyithatatlanok, a rámájuk korhadt, repedezett, a hozzáépített előszoba ablakai pedig fixek, nem nyithatók, pedig volna rá igény.

Nem akarok okoskodni, de a benyomásaim alapján azt érzem, hogy néhány általad leírt ponton tudnék spórolni. Pl. nem szükséges bukó- nyíló vasalat. A nyíló elég. Alu vízvetőre nem gondoltam, elég lehet műanyag, vagy az is fából, de ha az alu "kötelező", akkor azzal számolok. Gázos hőszigetelt üveg fel sem merült bennem. Repépítő írta, hogy az ő megoldása 3 rétegű üveg, ahol ha jól értem, a rétegek között páramentesített levegő van mindössze. Én 2 réteg üveggel már elégedett lennék.

A szerszámigény tekintetében Zoli és Repépítő is barkácsgépekről írnak. Egyértelmű, hogy amiket felsoroltál gépeket, azok mind gyorsítják a készítést és pontosabbá teszik, mert gyártásra valók. A munkaidőmmel ne számoljunk, mert ezt mind szabadidőmben készítem a saját szórakoztatásomra és megelégedésemre. Kész lesz, amikor kész lesz.

Köszönöm a tanácsaidat, mindet megfontolom, és újra átgondolom!

Előzmény: farontó (96829)
zodes Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96843

Meg se mondaná az ember, hogy nem "gyári" :-)) Nyílik is valamerre? :-)) Nagyon klassz!

Előzmény: arvaiz69 (96826)
zodes Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96842

Az én műhelyemen is van 2 db 60x90 centis "lyuk" :-)) Én is arra gondoltam, hogy magam tapasztom be saját összeeszkabált ablaknak csúfolt valamivel. A nagy ablakot (120x150 asszem:-))) inkább megvettem használtan és felújítottam. Szerintem pöpec lett. Erről jut eszembe van még egy, mert csak kettőt adtak. Ha kell valakinek szívesen átadom árában. Én a ketőt 35-ért vettem.

Mondjuk én arra gondoltam, hogy vannak u.n.: ablak-kezdeményeim, illetve ablakféleségeim (hát ilyen hulladék, régi kidobott ablakok) és ezekből tákolnék össze valamiféle hőszigetelt sima lenyíló ablakot. Még úgy igazán nem indultam neki, pedig az idén be kéne fejezni, hogy télen is tudjak barkácsolni. :-))

Előzmény: torony78 (96839)
feketefelh Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96841
Előzmény: RepülőgépÉpítő (96831)
torony78 Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96840

Hehe. Ez már telepátia. :)

Előzmény: Pote01 (96828)
torony78 Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96839

Köszönöm, Zoli! Le a kalappal! Valami ilyet szeretnék én is megcélozni.

Ha nem is ágybaszarás könnyedséggel, de valahogy csak összehozom ezeket az ablakokat.

torony78 Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96838

Jól van, nem csalódtam :)

A válaszodban tényleg minden benne van, amiből már építkezhetek, és korántsem olyan nehéz helyzetből, mint te annó. Mivel nem létkérdés, meg nem is vagyok egy bátor/vakmerő/kísérletező alkat, (csak a szám nagy) ezért van szükség ez ilyen megerősítő véleményekre, tapasztalatokra. Majd még kérdezek... Köszönöm!

Előzmény: RepülőgépÉpítő (96825)
torony78 Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96837

Isten mentsen, hogy nyalizzak, de Repülőgépépítő véleményét én egy polcon tartom a hivatásos asztalosokéval. Nekem a kötelező olvasmányok megjelölése is nagy segítség, szóval ezért is thx.

Előzmény: Paco155 (96824)
torony78 Creative Commons License 2015.08.04 0 0 96836

Én is megoldhatónak érzem, csak kicsit több időt kell adni ennek a projektnek, mint a dolgaimnak szoktam... Kösz a biztatást!!

Előzmény: Paco155 (96823)
halaloszto Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96835

félnyereg tetőd van?

Előzmény: RepülőgépÉpítő (96832)
halaloszto Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96834

nézd már meg a rajzát. nincs koszorú, mert fafödém van a falon túl kilógó gerendákkal.

Előzmény: RepülőgépÉpítő (96831)
arvaiz69 Creative Commons License 2015.08.03 0 1 96833

Szia! 

Az elmúlt napokban nyaralni voltunk, aztán mikor hazaérkeztünk másnap már érkezett is a festő, mert festettük a lakást. Hú mennyi munka volt vele! És a festés utáni pakolás, na az sem volt semmi. De már minden a megszokott kerékvágásba került. Na eddig ezért nem tudtam fórumozni!

Ahol nyaralni voltunk Miskolctapolcán láttam egy hatalmas építkezést, de nem ám akár milyet, hanem rönkházas építkezést. Készítettem is egy pár képet róla. Nekem nagyon tetszenek. 

Aztán jártunk Lillafüreden is ott az egyik parkban felfigyeltem egy nagyon érdekes és egyedülálló madáretetőre.  Egy fából készült, sztereó magnő utánzatú madáretető, ami egy hangjegyen áll. Ezt is megörökítettem. 

Előzmény: Pote01 (96828)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96832

"a derékszelement meg azért, mert ha nagy a fesztáv, akkor a 8-10méteres szarufát muszáj középen támasztani, pláne ha ott toldva is van."

Nálam 6.6 m a fesztáv és nincs derékszelemen, nincs fedélszék csak szarufa összefogó deszkák vannak felcsavarozva 2.2 m magasan A szarufáim hossza 7 m a 660 cm széles házhoz és a tető 45 fokos lejtésű. 

Ferinél csak 440 cm +a falak vastagsága  széles a ház szélessége minek akkor ott toldani a szarufát.

Előzmény: halaloszto (96805)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96831

Eddig nem szóltam bele a tető témába, de most úgy érzem hogy bele kell. 

A tető tartását, merevségét a koszorú tetején lévő szelemen fogja megtartani. Ha ezt kihagyod, akkor az egyes szarufákat kell lerögzítened a koszorúba ami sokkal több rögzítési pont kialakítását jelenti ráadásul sokkal több hibalehetőséggel. Ha a szelemen szép egyenes, nincsen nagyon megcsavarodva sem akkor ahhoz pár 200-as szöggel meg ácskapoccsal egyszerűen lehet rögzíteni a szarufákat. Ha nincs szelemen, akkor viszont bele kell fúrnod 60 cm-enként a koszorúba kb fél méter mélyen, minden szarufavéghez és menetes szárakat kell belebetonoznod, vagy menetes dűbelt kell beleraknod ha elég erős a koszorú betonja. (én nem bíznék a dűbelben, az nem 150km/h szélre van méretezve.)

Ha jól van megcsinálva a szelemen, akkor nagyon könnyű felállítani egyvonalba a szarufákat, hogy ne legyen majd hullámos a tető mert minden szarufa másként áll a szelemen nélkül. 

Előzmény: rferi (96804)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96830

Na ez nagyon állat, 4:20 körül van egy figyelemreméltó fúrógépállvány is, az igazi hobbiasztalos koleszverzió :)

http://pcforum.hu/mediatar/video/3278/igy-keszithetsz-ket-cd-bol-egy-papirrepulo-kilovoallomast

farontó Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96829

Szia !

Elég nagy fába vágtad a fejszédet!

Alap szerszámok: egyengető, vastagoló, szalagfűrész vagy asztalos marógép szerszámokkal, csiszológép

a bukó nyíló vasalathoz sablon meg egy jó adag bátorság. Felső maróval elég nagy szenvedés.

Ha még mindig nem sikerült elijeszteni akkor nézzük a matek részét: ablakfríz 72x86 1 m 1200-1400ft

bukó nyíló vasalat 6-8000 ft, alu vízvető 1200-2400 ft/m hőszigetelt üveg low-e gázzal töltött 10-13000 mérettől függően, a kisebb  méretek felárasak.

Ha utánaszámolsz, megveszed a hiányzó szerszámokat ,alapanyagot veszel és jó sokat dolgozol szerintem kétszer annyiba fog kerülni az ablakod mint egy jó minőségű faablak.

A nyílászáró gyártás elég szerszám igényes ahhoz hogy gyorsan és pontosan tudj dolgozni kellenek a szerszámok és itt alsó hangon is milliós összegekről beszélünk .

Persze lehet hobbi szinten is ablakot készíteni. De akár milyen precízen dolgozol is nem tudod a gyári marókések pontosságát megközelíteni.

Példa, amíg nem volt ablakgyártó  marókésem hét napig készült 3 db 100x100-as ablak  reggel 6-tól este 10-11-ig nyomtam egy sima falzkésem volt a marógépre szalaggal csapoztam stb stb .

Most ugyanezt két délután tudnám megcsinálni. Nagyon jó minőségben.

Ha még ezek után is bele akarsz vágni szívesen segítek amiben tudok.

Előzmény: torony78 (96784)
Pote01 Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96828

Erről  beszéltem! ;)

Pote01 Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96827

Árvai Zoli a napokban inaktív. Ő mondhatni barkács körülmények között készítette el műhelyének nyílászáróit. Biztos segít neked.

Előzmény: torony78 (96822)
arvaiz69 Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96826

Szia!

Én barkácsolásom elején a melléképületemhez  készítettem 4 db. ablakot.

Akkoriban még nem volt gyalugépem ezért a faanyagot asztalossal gyalultattam méretre. Emlékszem az ablakokat nem hétköznapi módon készítettem el. Az ablakok belseje lucfenyőből készült (4 cm vastag ) míg a külső része borovi fenyőből készült ( 2cm  vastag) és ezeket ragasztottam össze.  Az ablakszárny és az ablakkeret is így készült. Akkoriban ez az elgondolás valamiért jó ötletnek tűnt.  Az általam készített ablakok csak nyílóak, a vasalatot marógéppel martam be. Bukó-nyíló ablakhoz nem mertem hozzáfogni. Még gumitömítést is raktam bele. Direkt erre a célra vettem egy LUX márkájú 4 mm-es munkaszélességű marókést, amivel a nútot kimartam. Az ablakot úgy készítettem el, hogy abba hőszigetelt üveg fog kerülni. Az üveget üveges rakta bele.

Teljesen amatőrként sokáig tartott elkészíteni az ablakot, de a munka minden percét élveztem.  A végeredmény nem egy Bánfa minőség, de a melléképületre nagyon jó lett.  A mai napig ezek az ablakok vannak a melléképületembe.

Előzmény: torony78 (96787)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96825

Biztos vannak akik több ablakot csináltak mint én, de én hasonlóan kevés ismerettel kezdtem neki.

Én építettem úgy 20 éve 3 db 180 cm széles 2.5 m magas boltíves kazettás ablakot, 3 db 3 m széles félköríves kazettás ablakot, 3 db tűzfalra való boltíves ablakot, 2 db boltíves bejárati ajtót, és beltéri ajtókat. 

Én egy sima 8 mm-es felsőmaróval, egy kézi elektromos gyalugéppel, egy elektromos kézi szalagcsiszolóval és egy dekopír fűrésszel meg agy 220V-os evig fúrógéppel rendelkeztem akkor. Vettem egy egyenes gyorsacél újmarót és egy díszporfil marót szintén gyorsacélból. Egyiken csapágyas. Ezekkel készítettem el ezeket az ablakokat egy tél folyamán munka után és hétvégen. Volt még 4 db asztalos szorítóm, és egy kis rakás deszkám meg 5 cm vastag 25-30 cm széles fenyő pallóm ami természetesen a tüzépen vettem jó nedvesen. A tél folyamán száradt a padláson, miközben már készítettem belőlük az ablakokat. A padlás egy hullámpala tetejű épületen volt, 10 cm üveggyapottal és neylon fóliával valamennyire leszigeteltem, hogy ne fagyjak meg, egy olajradiátorral fűtöttem, és csináltam a fejem fölé 3 db vezetéken lógó lámpát, hogy lássak is valamit. A padláson nem volt egyáltalán ajtó, csak a végén a 3 szög falon egy sima egyrétegű keskeny kis ablak. A padlásra a feljáró a lakásból volt egy meredek létrán, ahol egy kicsi lecsukható ajtó volt. Így csak akkor tudtam volna kivinni a padlásról a nagy ablakokat, ha falat bontok hozzá.

Soha nem csináltam hasonlót sem elötte, fogalmam nem volt róla hogy hogyan kezdjek, hozzá. Azután úgy döntöttem, hogy ahogy esik úgy puffan, és papírra megcsináltam a rajzokat, beméreteztem a 3 rétegű üvegezéshez, majd a padláson nekiestem deszkákból meg pallókból elkészíteni. Azért voltam ennyire bátor, mert építkezni akartam, a 53 raklap HB38-as tégla már ott volt az udvaron. Kértem árajánlatot több cégtől csak a boltíves kazettás ablakokra üvegezés nélkül akkor kaptam 1.200.000-es árajánlatot a 9 db ablakra. Ennyi pénzt még nem láttam akkor egyben, így nem sok választásom volt, vagy megcsinálom magam ahogy sikerül, vagy nem fogom tudni felépíteni a házat. 

Az üvegezés rétegeit terveztem meg legelőször. 4mm üveg, 10 mm távtartó, 4 mm üveg 10mm távtartó és újabb 4 mm üveg volt a cél az egyszerűség kedvéért. Az üveg ragasztóra 6mm-ert számoltam még rá. Ezek után tudtam beméretezni az ablakokat.

Vettem 2 tábla furnér lemezt, ebből vágtam ki a az ívek sablonjait, hogy nagyjából azért egyformák legyenek az ablakok. 

A mai napig ezek az ablakaim és ajtóim, elég jól sikerültek, pedig menet közben tanultam meg hogyan csináljam és még a technológián is módosítottam menet közben mert az első ablak nagyon sokáig készült és nem tetszett az a technológia amit kitaláltam hozzá.

Az üvegezést is én csináltam, kivétel az üvegek kiszabását. Megvettem 22 tábla 4-es üveget, + hozzávalókat egy nagykerben pesten, és házhoz hozták. Kihívtam egy üvegest, aki a fiával 2 napon keresztül szabta ki a 192 db íves és kocka ablak lapot. Egy darabon megmutatta, hogyan kell összeragasztani meg meghajlítani a távtartókat szépre, + hogyan kell páramentesíteni, utána egy hónapon keresztül ragasztottam az asszonnyal az ablakokat és raktam be őket a helyére.

Neked azt javaslom, hogy először készíts egy kisebb ablakot például egy túzfalra való 60*60 cm-est, ezen rá fogsz jönni a fogásokra.

Egyébként javaslom, hogy nézz körül a blogon mert vannak ott is ablakos videók. használd a keresőjét az oldalnak vagy a címke felhőt.

Paco155 Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96824

Amúgy repülőgépépítő is tud neked néhány jó tanáccsal segíteni, nem hivatásos, de korábban leírta, ő hogyan készítette el az ablakait. Ha végeztél az ipari módszerrel, esetleg rákereshetsz erre is :)

Előzmény: Paco155 (96823)
Paco155 Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96823

Biztos vagyok benne én is, hogy megoldható egy asztalba fogott felsőmaróval is pár jól megválasztott késsel, de azt már te is látod, hogy nem úgy megy a dolog mint az ágybaszarás. :)

Előre meg kell tervezned a profilt és a méreteket, utána azt megvalósítod. És akkor már célszerű úgy tervezni amilyen marók elérhetőek számodra.

Előzmény: torony78 (96822)
torony78 Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96822

Ma elfogyasztottam úgy 7-800 hsz-át, de már az első néhány tucatból kiderült, hogy az ablakkészítés teljesen más dimenzió, mint amiben én gondolkodtam, de valahogy szkeptikus vagyok, hogy nem lehet felsőmaróval is megoldani a szükséges lépéseket.

Azért végigolvasom minden hozzászólását, mert amellett, hogy tanulságos, szórakoztató is. Most már értem, miért szoktátok hiányolni :)

Előzmény: Paco155 (96789)
rferi Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96821

Köszi.

A födém terhelhetőségére jó lesz.

Azt tervezem, hogy a rengeteg vackomat oda rakom majd fel úgy, hogy több lenyitható ajtót is rakok a plafonba, és ott csak jobbra-balra egy-egy gerendaköznyi részbe pakolok be, talán szekrényt is csinálva oda, vagy valami dexionpolcot.

Így nem kell sétálnom a padláson, ami nagyon alacsony, kínlódás. 3 lenyílóval végig megvan a ház.

Előzmény: pajaci (96820)
pajaci Creative Commons License 2015.08.03 -1 0 96820

Hátha tudod hasznosítani.

Előzmény: rferi (96818)
wtman Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96819

Nem esnék kétségbe a helyedben, mivel a Kollégám elmondása alapján az ő gépében az ütő mechanizmus csak egy bizonyos igénybevétel felett kapcsol be addig normál behajtó módjára teszi a dolgát, gondolom ez a tiéd esetében is így van. Ezt a határt kell kitapasztalni, hogy mire elég.

Szerintem hamar rá fogsz érezni a használatára! Ne mérgelődj! :)

Előzmény: archivalo (96812)
rferi Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96818

Annyiból rosszul emlékeztem, hogy nem a fal közepét, hanem a külső felét támadja meg

Előzmény: archivalo (96814)
Pete-weld Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96817

Igen, ha jól értelmezem! Bár, ugye ott a spirál méret állandó. Itt viszont a szár vége felé (fúrógép felé) csökken a spirál méret. Igazából 1 fúrásra vettem meg, még nem fúrtam ki azt az "egy" lyukat :) Masszív erős darabnak látszik.

Köszönöm a tippet a kamerázáshoz. Azt is még csak most vettem, az első videó volt vele. Próbálok majd módosítani a fényviszonyokon!

Előzmény: halaloszto (96794)
rferi Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96816

Óhajod parancs, már megyek is fel fotózni...

Előzmény: archivalo (96814)
rferi Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96815

Csavar van beöntve a koszorúba, mint amúgy.

A nagyon sok hatvanas évekbeli kockaháznak ilyen a teteje.

A szarufa alján csap, a méteres gerendában fészek van, és a szarufa a fal tetejének közepét támadja meg erővel. A tartócsavar ettől bentebb van. Nagy előnye az egyszerű ereszalja, csak fel kell deszkázni a méteres gerendák aljára

Most mi is a gányolás? Nem értem...

Az általam készítendő tetőről beszélsz?

Mi abban a gányolás?

A szarufa itt is a falazat tetejére támaszkodik, azt terheli, szétcsúszás ellen csavarral összehúzva a két oldalán fekvő födémpallókkal.

????????????????????

Előzmény: archivalo (96813)
archivalo Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96814

megnéztem = megnÉZNÉM!

Előzmény: archivalo (96813)
archivalo Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96813

Azért ezt a csomópontot megnéztem...

Az egy méteres darabot mi tartja a falon, falhoz?

Érdekes egy statika, az bizonyos....

Ami pedig a szarufák födémbe való, skicc szerinti bekötését illeti, azt én inkább nem véleményezném... :-) A gányolás erre már kitüntető minősítés lenne.

A fogópárokat miből tennéd be? Mert ennek tényleg párnak kell lennie és a mértek alapján alig kerülne többe, mintha rendes faanyag-keresztmetszetből tennél fel szarufát. A szarun megspórolsz 2x5 centi keresztmetszetet, ide meg beteszel még egy szarunyit. Ügyes! :-)

Előzmény: rferi (96807)
archivalo Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96812

Faszályos...

Ezt jól benyeltem - ahelyett, hogy vetem volna fele ennyiért, egy kicsi behajtót, most van egy olyanom, ami a normál csavarokat bele fogja szaggatni... :-)

Viszont a kerekeket is le tudom szedni - majd ha lesz -kocsimról...

Előzmény: wtman (96811)
wtman Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96811

Megkérdeztem, az egyik ezermester kollégámat, erről a nyomaték beállítós kérdésről. Ő egy MAKITA TD090DWE-t használ és nyomatékot szépen érzésre kell adagolni, egyéb "beállítási" lehetőség nincs! Pedig de jó is volna ha nyomatékkulcsot is tudná helyettesíteni!

Nem hagyott nyugodni a kíváncsiság és kicsit körbenéztem az első bekezdés után. Kb 130-140e Ft környékén kezdődnek az olyan akkus gépek, ahol valamilyen szinten már lehet szabályozni beállítással is a nyomatékot.

Előzmény: archivalo (96763)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96810

Nádszövetet már nem is tudsz lopni a tóparti lakókocsidhoz?

Előzmény: GPS (96722)
rferi Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96809

De ebben az esetben a fogópár a két szarufa összenyomódása, behajlása ellen védene, nem a szétcsúszása ellen.

Hasonlóan, ahogy a harmadik képen látható, apu is félt a beszakadástól, és ezért támasztotta meg befelé még alul is a födémgerendához.

Ha megnézed, harmadolta a szarufa hosszát, négy pontos a támasztása, hogy az ócska anyaga is kibírja.

Előzmény: halaloszto (96808)
halaloszto Creative Commons License 2015.08.03 0 1 96808

nem kell a fogópár. amikor van talpszelemen, akkor ha az A nyílni akar akkor le tud csúszni a bevágás a szelemenről, mert csak a felülről beütött 200as szeg tartja laterálisan. neked a födémgerenda a fogópárod, rendesen átmenő csavar vagy szeg fogja tartani hozzá a szarut, nem tud az A terpeszteni semmiképpen. ezért nem kell a fogópár.

Vajk

Előzmény: rferi (96806)
rferi Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96807

Ja, amúgy a nagy házunkon sincs  falon végigfutó talpszelemen, minden szarufa végén a falra merőlegesen van egy méteres gerenda, abba van becsapolva a szarufa, és az a méteres darab adja az ereszt is, meg az tartja a csendesítőt is.

Pedig a nagy házon betonfödém van, meg 9x10 méteres alapterület.

rferi Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96806

270-es szarufánál szted melyikre gondolok? :)

Nanáhogy a talpszelemenre.

Na szumma szummárum, sztem fogópárral jó lesz a tizes, ez a lényeg.

halaloszto Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96805

melyik szelemenre gondolsz?

a talpszelement azért erőltetik, mert ha nincs fafödém vagy nem lóg ki, akkor valamire kell ültetni a tetőt. a derékszelement meg azért, mert ha nagy a fesztáv, akkor a 8-10méteres szarufát muszáj középen támasztani, pláne ha ott toldva is van.

Vajk

Előzmény: rferi (96804)
rferi Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96804

Nem mondtam, mert minek?

A vápaszarut vastagabbra veszem mindenképpen, és hát az hosszabb, ja...na és?

Amúgy ez a szelemen mért van ennyire bekattanva mindenkinek?

Sokkal könnyebb nélküle tetőt építeni.

Előzmény: archivalo (96803)
archivalo Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96803

Ezt sem mondtad...

Ekkor a vápaszarud nem 270 lesz, hanem ennek gyök 2szerese...

Csak, nehogy rövid legyen... :-)

Előzmény: rferi (96798)
halaloszto Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96802

nekem is van egy ilyesmi. nem lehet vele pontosan dolgozni. van rajta egy csomó szög ami gyárilag nem derék és nem állítható. 

ha kézzel akarok pontos derékszöget meg 45 fokot, akkor gyalulom. keress rá a shooting board-ra.

Vajk

Előzmény: ro-ger (96780)
archivalo Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96801

Nem tudod, hogy feri 210 magas és magas sarkú cipőt hord? Ha beveri, hát beveri... :-)

Előzmény: feketefelh (96797)
rferi Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96800

Igen, mikor bemegyek a házba.Te nem?

De akkor is ott a födémprobléma.

Ráadásul ez 

jobban tetszik

olcsóbb

könnyebben megcsinálom

Előzmény: feketefelh (96797)
archivalo Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96799

"Elvileg" mindegy, hogy 10 darab 1 cm vastag deszkát szögelsz össze, vagy egy 10 cmes az adott keresztmetszeted. A keresztmetszet igénybevételre merőleges síkjaiban "elvileg" nem ébredhet feszültség - ami meg ébred, az a szögek röhögve felveszik. Természetesen ez csak a hosszában nem toldottra igaz...

A korhadás, repedés és egyéb szépségek ezt természetesen negatív irányban befolyásolhatják, de ezt fedi el a biztonsági tényező...

Ha a deszkák nem élére voltak állítva, hanem "fektetve", akkor egészen más a leányzó fekvése, mert akkor a különböző keresztmetszetek között komoly csúsztató feszültségek is fellépnke - de a leírásodból  nem ezt lehetett kiolvasni.

Amúgy meg lehet, hogy okosabb dolog lenne tényleg colos deszkákból csinálnod a szarukat, mert akkor ollósan össze tudod futtatni a gerincnél" és nem kell a foszni deszkákat lapolnod...

PS: a csendesítő nem engedély köteles rész, hanem kiviteli kérdés... legalábbis szvsz.

A födém gerendázatra pedig, a fal fölött bátran tehetsz szelement, senki sem zavarna. De amúgy azt csinálsz, amit akarsz...

Előzmény: rferi (96791)
rferi Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96798

Nekem ilyen viharlécre azért nem lesz szükségem, mert ez a tető sátortető, nem nyereg, szóval erősen megtámasztja a két vége eldőlés ellen.

Előzmény: archivalo (96781)
feketefelh Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96797

"az egész falazat 220 cm magas, beverném a fejem állandóan" 

Az eresz alatt közlekedsz ? 20 cm tető kinyúlásnál függőleges irányban 14 cm-el lenne lejjebb a szarufa végének az alja = 206cm. Ráadásul a szarufa meg van emelve a szelemen magasságával, mivel rajta ül (vagy áll vagy fekszik). Persze nem akarom túl okoskodni, inkább csak próbálom elképzelni.

Előzmény: rferi (96790)
halaloszto Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96796

ferinél csak 3m a fesztáv, oda nem kell ilyen bonyolult segédszelemenes tető.

Előzmény: feketefelh (96773)
halaloszto Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96795

szerintem ha alul ilyen egyértelműen össze van fogatva és nem tud szétfele menni, akkor nem kell fogópár fent. a 2.7m meg nem egy nagy távolság, ráadásul dőlésszög is van rendesen. én simán nem bonyolítánám, a gerincnél legyenek rendesen rögzítve egymáshoz.

Vajk

Előzmény: rferi (96772)
halaloszto Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96794

tehát akkor ez egy rövid auger? jól halad. kíváncsi leszek mennyire tartós. 

(kicsit egyenletesebb megvilágítású hely előnyösebb filmezésre)

Vajk

Előzmény: Pete-weld (96769)
feketefelh Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96793

Oké, azért nem kell leharapni a fejem :-) Mondjuk ezeket eddig nem említetted... Ha ilyennek kell maradni az más tészta, de amúgy miért ne lehetne a szelemenre fektetni a födémgerendát?! 

Előzmény: rferi (96790)
torony78 Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96792

OK, köszönöm.

Előzmény: Paco155 (96789)
rferi Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96791

Az előbbit neked is olvasásra ajánlom csendesítő ügyben.

Amúgymeg tuti erősebb egy összeszögelt, korhadó cuccokból való gerendázat, mint egy tömör?

Előzmény: archivalo (96777)
rferi Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96790

Nem lehet!

Mivel nem kértem rá építési engedélyt - mivel felújítás, ezért nem is kell -, így csak ugyanolyanra csinálhatom, nem változhat meg a ház képe.

De nem is akarok lelógó ereszt, mivel az egész falazat 220 cm magas, beverném a fejem állandóan.

Arról nem is beszélve, hogy szelemennel hogyan hozod össze a födémgerendázatot???

Előzmény: feketefelh (96773)
Paco155 Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96789

Szerintem kezdd el elölről olvasni gdzsozy hozzászólásait itt a fórumon.

Sokat fogsz majd belőle tanulni kérdéseid jelentős részére választ kapsz.

Pete-weld Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96788

Életemben először fúrtam fába 16mm-nél nagyobb lyukat (valahogy nem volt rá szükség). Kicsi gyakorlás nem ártana, meg nem kéne ilyen "magas" asztalon fúrnom. :)

Asztali fúró jobb lenne, de, majd jövőre.

Előzmény: Paco155 (96771)
torony78 Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96787

Gondoltam, hogy nagy falat lesz. :)

Ajtókból jól állunk, de ha már az ablak megy, az ajtó sem lehet olyan nagy gond :)

Vagyis épületasztalos ipari tanulók tankönyvét nézegessem.

Készített már valaki közületek úgy ablakot (tokkal vonóval), hogy közben nem épületasztalos? Hogyan kezdett hozzá?

Ebbe jobb bele sem kezdeni néhány éves alapképzés nélkül?

Előzmény: archivalo (96786)
archivalo Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96786

Az asztalos szakma bútor- és épületasztalos "alszakmából" tevődik össze.

Amit kérdezel, az ennek a felének a fele, azaz  egy negyed szakma: az épületasztalos szakma fele.

A másik fele az ajtó készítés...

:-)

Gondolom az ajtókészítés lesz a holnapi kérdésed... :-D

Előzmény: torony78 (96784)
archivalo Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96785

A 320. oldal környékén van egy viszonylag jó fakivonat, abból lehet szemezgetni...

Előzmény: archivalo (96781)
torony78 Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96784

Pofátlanul nagy kérésem van: tanítsatok meg itt a fórumon, hogyan kell ablakot készíteni! :)

Tok, ablakkeret, üvegezés, vasalat, minden.

Hogy ne legyen olyan nehéz a feladat, megelégszem ajánlott olvasmánnyal, oktató videóval is. :)

Viccen kívül: meg kell tanulnom ablakot készíteni. A hétvégi házban (a fő ház vályog, a hozzáépült előszoba tégla) van 5 db. kb. 120x100 centis kétszárnyú "szendvicsablak" (szoba felé néz 1 panel 1 rétegű üveggel, aztán kb. 15cm levegő, aztán meg az utcai darab), borzasztó, szétrohadt állapotban. Télen rettenetes mennyiségű hő elvész itt, nyáron meg a kánikula kúszik be, és ronda is ugye.

Felcsaptam a böngészőt, és pár gyenge próbálkozásomra (ablak készítés házilag + hasonló keresőszavak) használhatatlan anyagokhoz jutottam. Youtube videók is főleg a nagy ipari tárcsás marókról szólnak, vagy a műanyag nyílászárókról, vagy felújításról, szigetelésről.

Ami engem foglalkoztat, az a készítés: az anyag kiválasztásától, méretezésén, leszabásán, marásán, illesztésén, szigetelésén keresztül, a felületkezelésen, zsanérozáson, üvegezésen át a beépítésig.

Ez olvasói oldalról egy olyan "na ezt átugorjuk, úgy sem lehet röviden megválaszolni" típusú kérés, viszont jól jön minden tipp, hátha valamelyikkel el tudok indulni. Azt gondolom, ha már megvannak a szükséges eszközök, meg alapanyag gyakorlásnak, akkor már célirányosabban tudok kérdezni, de még azzal is hadilábon állok, hogy

milyen szerszámok kellenek hozzá? (fűrész, gérvágó, marógép,...?)

Milyen fából érdemes nekilátni? (olcsóság, tartósság és könnyű megmunkálhatóság az elsődleges szempont)

Fűrészből azt hiszem kellően fel vagyok már szerelkezve.

Marás. Felteszem, hogy kell hozzá kontraprofil marókészlet. De milyen? Hogyan kell kiválasztani a bit méreteit? Először választok üveglapot és annak a vastagságától függően kell az ablakkeret méreteit, maróbit méreteit belőni? De hogyan?

Minden jó tanácsot szívesen veszek és köszönök!

Pote01 Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96783

Igen, beszakítja. Ezek elsősorban nem faipari felhasználásra való szerszámok. Esetleg ácsmunkákhoz, ahol gerendákba kell 150-200-as csavarokat hajtani.

Betonba dűbeleket hajtani,meg állvány csavarozni kiváló.

Előzmény: archivalo (96763)
archivalo Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96782

A két fűrész "átlagos" pontossága nem ugyanaz.

Ezalatt azt értem, hogy az elektromossal még kis gyakorlattal is tizedmilliméternél pontosabban tudsz vágni, ezzel meg ezt csak nagy-mnagy gyakorlattal lehet megvalósítani.

Az is tény, hogy az elektromos gépek előtt is készültem műbotorok, sőt én "szemre" is láttam mester pontosabban gért vágni, mint ahogy én a géppel tudok, de egy gérvágó láda (vagy ez a kéi gép) pontossága nem összevethető egy gérvágó gépével.

Előzmény: ro-ger (96780)
archivalo Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96781

Ez az a könyv.

Az általad említett "kötőfa" pedig viharléc, vihardeszka néven fut - gyakorlatilag az egész tetőt "átlóként" fogja meg a célból, hogy ne tudjon a tetőszerkezet "csuklós rácsként" összecsukódni.

Ha telibe van deszkázva (vagy OSB lappal van fedve), akkor erre nincs szükség, de ha csak tetőlécek futnak, akkor azok "önmagukkal párhuzamosan" képesek elmozdulni,. Ekkor a keresztben megkötött "átló" megmerevíti a tetőszerkezetet - ha mindkét oldalt átellenesen kötik ki, akkor teljesen jó.

Én mindenképpen az 5x12-15 centis pallót javasolnám minimum szarunak - ha gerenda, akkor 10x10est. Az 5x12 - 720, a 10x10es 833 cm4 inerciájú (merevség), míg a hajlítófeszültség szempontjából lényeges keresztmetszeti tényező (ez a K)  5x12nél, 120cm3, 10x10nél 166,7 (I= a*b'a köbön'/12 és K=a*b'a négyzeten'/6)

Előzmény: Babszem_ (96779)
ro-ger Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96780

Igazából ezzel szemeztem:

http://www.praktikerwebshop.hu/termekek/elektromos-es-keziszerszamok-tartozekok/keziszerszamok/furesz-furo-vesoszerszamok/240316-gervago-furesz-asztali-550mm

szerintem villamos gépet felesleges ahhoz venni, hogy 2-3 hetente vágjak valamit. Kérdés, hogy ez a praktikeres precíz, masszív-e?

Előzmény: ro-ger (96775)
Babszem_ Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96779

Nagyjabol amit elmondasz az van nalam egy 5m szeles, kicsit laposabb tetonel (mivel kilogattam a szarufakat) - kozepen nincs szelemen csak alul meg a gerincen. Fogopar sincs. 

A szarufak 8x12-sek mert akarok napelemet is tenni ra - eredetileg kisebbet kert volna az acs. Ket folyadekkal teli napelemre kicsit vastagitott biztos ami biztos. 

Erositeskeppen vegig lehet futtatni egy keresztkotest a szarufak alatt - nalunk gyakran hasznaljak ezt ha nincs fogopar.  Nem tudom jobban leirni de egyszeru - az elso szarufanal meg alol van a vege, az utolsonal meg teljesen felu es vegig megfogja az egesz szarufat. Nem hereli ki a padlasteret. Fogalmam sincs hogy hivjak az ilyet :)

Meg gondolom fugg attol mivel lenne fedve - betoncserep es a badoglemez mas sulycsoport. Nekem lemez van.

A konyv amit ajanlasz ez-e? Valamikor regen errol a forumrol talaltam a linkre ...

Előzmény: archivalo (96777)
feketefelh Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96778

Megkérdeztem a építész cimborát :

- statikai számítás nélkül 5x15 szarufa a minimum, a "külső" terhelések a mérvadóak, mint hó meg szél. Viszont mivel elég kicsi az építmény esetleg 5x10 is elég, de az már határeset.

- kb. 5 méter fesztávig (nálad ez ugye 3 méter) elég üres fedélszéket építeni, nem kell fogópár

archivalo Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96777

Az eredeeti 10x8as "rudazat" egy kicsit erősebb, mint az általad választott 5*10 es (I0=426,7, K0= 106,7 és az I1= 416,7, K1=83,3).

Ha az 5x10 es helyett 5x12est, vagy 15-öst, esetleg minden másodikat duplából csinálod, akkor simán sokkal erősebb lesz.

Más: ekkora fesztávnál minek "csendesítő"? Szerintem simán "lapísd" meg egy kicsit a tetőt és a csendesítő részt hagyd ki, viszont futtasd ki a szarukat.

3 méter körüli szurnál teljesen felesleges fogópár, csak a padlásteredet "heréled ki" vele".

Ha nicsn meg az Ácsmunka"c szakipari könyvtárban megjelent kötet, jelezd, megnézem este az ajánlott méreteket... Ha tudod, töltsd le, megéri...

archivalo Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96776

Hajófeneket rendszeresen szivacshengerrel szoktuk festeni: az a hihetetlen nagy előnye, hOgy vékony és egyenletes réteget lehet vele felhordani.Tehát alapozóhoz teljesen jó, de a zománchoz már csak akkor, ha nincs túl meleg és nem kell nagyon vastagon felhordani. A zománc pedig akkor szép, ha VASTAG, de nem folyt meg...

Előzmény: rferi (96770)
ro-ger Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96775

Mennyire pontos a csúszósínes kézi gérvágó?

Egyszerű kisbútorokat (pl. sámli) csinálnék vele. 90 fokban vágnék a legtöbbször, néha 45 fokban. 

Eddig úgy csináltam, hogy körbe rajzoltam a vágás helyét, és illesztő fűrésszel szabad kézzel vágtam. Gondolom, aki ügyesebb, gyakorlottabb így is tud precízen dolgozni...

GPS Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96774

Kétszer festettem szivaccsal.

- Egyszer egy nagyon lassan száradó (24 órás) festékkel - az szépen kisímult, annak dacára, hogy festéskor nem tudtam tökéletesen kiharcolni belőle a mikro-buborékokat. Ezek szépen eltűntek idővel - teljesen jó felület lett.

- Másodjára viszont egy "fürgébb" festék került a kezembe (olyan 1 órás) - hát azzal már nem henczegnék :-)))

Terült-terült valamennyit - de aztán a festék hamarább meghúzott, mintsem kipukkadoztak volna a buborékok - így hát kézsimításra bizony érződött a "finom homok" jellegű apró kitüremkedések tömkelege.

.

Előzmény: rferi (96770)
feketefelh Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96773

Ezen biztos nem fog megállni a hó :-) De amúgy miért van benne az a törés ? Nem lenne egyszerűbb a fal tetejére 1-1 szelemen, és arra tenni túllógatva a szarufákat?  Kb így :

rferi Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96772

Adjatok tanácsot!

Cserélem a műhelyen én is a tetőt, és azon morfondírozom, vajon egy ilyen tetőnek elég-e a szarufának élére állított 5x10cm palló?

Alul a födémtartó gerendázatnak két db élére állított 5x15-ös pallót rakok, ezek fogják közre a szarufát.

Összesen kilenc sor cserép van sima hornyolt szalagcserépből.

Vagy esetleg kéne még egy fogópár is?

A mostani kialakítás ilyen:

De ezt azért már túlzásnak érzem.

Pláne annak fényében, hogy ez a mostani kialakítás nem tömör anyagokból van, hanem egy centi vastag, kb 8 centi széles deszkákat szögelt össze apu olyan 10centi vastagságban, és az ad ki egy szarufát! Tehát a mostani szarufa 8 magas, 10 széles, és darabokból szegelt, mégis kibírt kereken ötven évet.

Vagy esetleg az első kialakítás kéne 15-ös pallóval 10-es helyett?

Próbálok spórolni, nem túl vastag a büdzsé, és minden forint számít

Paco155 Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96771

A lyukak szándékosan ferdék? ;)

Előzmény: Pete-weld (96769)
rferi Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96770

És festékkel sikerült?

Csak azért kérdem, mert én még nem lakkoztam szivacshengerrel, de festeni már festettem vele, és életem legszebb felületét sikerült összehozni vele.

Semmi buborék, semmi megfolyás, pedig függőleges felület volt a java.

Előzmény: GPS (96764)
Pete-weld Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96769

Hétvégén végre kitudtam próbálni a Milwaukee Speed Feed 25mm-es fúrószárát!

Puha fába tökéletesen megy, nem is kell olyan nagy rátartás. Viszont keményfánál tartani kell rendesen a fúrót. Nem rossz, nekem bejön!

torony78 Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96768

Faterral azzal nyugtattuk magunkat, hogy nem tudjuk utánozni a gyárban beprogramozott lakkozó robotokat, amik elszívás alatt fújnak. (ha van ilyen, ha nincs :))

Azért el tudom képzelni, hogy elegendő gyakorlattal tud az igényes ember is olyan háztáji lakkfelületet készíteni, amivel már elégedett.

Előzmény: GPS (96764)
pali923 Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96767

Valaha kapcsolatban voltam egy céggel, amelyik ezeket a márkákat forgalmazta. Ez majdnem olyan, mint a zöld és kék Bosch, Makita és Maktec. Tehát a Milwaukee egyértelműen jobb az AEG-nél.

Azzal a különbséggel, hogy az AEG talán jobb, mint a zöld Bosch barkács kategória. Legalábbis régebben jó névnek számított. Hogy aztán mi történik egy márkanévvel manapság, már nehezen követhető. Elvileg (még egyszer: elvileg) a Metabo strapabíróbb az AEG-nél.

Előzmény: wtman (96758)
torony78 Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96766

Nehogy Paco magára vegye a tippjeidet, úgyhogy én köszönöm meg őket!! :)

Nem véletlen, hogy a festés egy külön szakma...

Előzmény: archivalo (96762)
hzsolee Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96765

Rá tudnál mérni az akksira, hogy hány voltot mutat? (mondjuk amikor a ledek közepest mutatnak) Nem megy a fejembe hogyan hozzák ki a 12v-ot li-ion cellával.

Előzmény: Pote01 (96761)
GPS Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96764

"Én nekem sohasem sikerült se szivacs, se pedig másfajta "hengerrel" tisztességeset lakkozni - mindig mikrobuborékos maradt - ez csak "urban legend", hogy ezekkel szép felületet lehet csinálni..."

Érdekes, nekem sem.

Pedig vettem mindenféle speciális, lakkozásra szánt, mindenféle ravasz szőr-bevonatos hengert is - de amikor azoknak a szőrzete is jól átitatódott lakkal - utána ugyanúgy buborékolt, mint a síma szivacshenger.

Mindenféle komplikált hókuszpókusz mozdulatokkal sikerült minimálisra csökkenteni a mikro-buborékokat... de teljesen homogén felületet nekem sem sikerült soha összehozni semmilyen hengerrel.

Kedvező esetben, lassan száradó lakkanál és hűvösben van esély arra, hogy idővel a buborékok feljönnek és kipukkanak (aztán szétterülnek) - de ez nem a hengerek érdeme.

.

Előzmény: archivalo (96762)
archivalo Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96763

Köszi!

Másik kérdés: elkezdtem a hazsnálni a hónapokkal ezelőtt vett Lidl-ös akksis ütve - csavarbehajtómat (19999 Ft, a mese szerint 180 Nm - így már tudjátok).

Ezen nincs nyomaték határolás: normális ez? Megnéztem több videót, de érdekes módodn, ezeken a tokmány nélküli kütyükön sem találtam ilyet. Ez akkor beleszíktja a csavart, ha ész nélkül tolom neki? :-(

Előzmény: Pote01 (96761)
archivalo Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96762

Lakkozás: 20-25 foknál nagyobb  melegben képtelenség szép lakkozott felületet csinálni, mert "meghúz" a lakk a melegtől.

Értem én, hogy nem tudsz összebeszélni "Isten bá"-val, de akkor meg hagyd későbbre a záró réteget.

Alaptétel, hogy normál lakkozásnál a 2-3 réteg UTÁN lesz szép felületed, mert ahogy Repépítő is írta, minden lakkréteg "felállítja" a csiszoláskor besimult szálakat. Száradás után ezeket kell visszacsiszolni egyre finomabb papírral és (itt jön a lényeg!!!) tökéletesen portalanítani. Ezért szokták a lakkot "vízbe csiszolni" - vizpapír az egyik kezedben csiszolsz vele 3-4 tenyérnyit, a másikban egy szivacs, és lemosod a csiszolatot, mindkettőt elég sűrűn mosod egy vödörben. Száradás után lehet lakkozni.

Én nekem sohasem sikerült se szivacs, se pedig másfajta "hengerrel" tisztességeset lakkozni - mindig mikrobuborékos maradt - ez csak "urban legend", hogy ezekkel szép felületet lehet csinálni...

A legjobb, ha két ecsetet használsz: egy tömöttebbet és egy finomszőrűt: a tömöttel hordod fel a lakkot, a finommal pedig "kihúzod", oszlatod. A lakk annál szebb (tükrösebb), minél vastagabb a lakkréteg - viszont annál veszélyesebb a megfolyás. Repépítőnek abban igaza van, hogy vízszentesen a legjobb lakkozni, de ha nincs rá mód, akkor nem mindig lehet forgatni... Ilyenkor kell a sűrűbb lakk, de ezt viszont vékonyan kell felhordani, hogy ne tudjon megfolyni - a "súlyát" tartsa meg a felületi feszültség.

Aranyszabály, hogy ha felhordtuk, nem szabad visszamenni rá: tehát felhordod, kisimítod és úgy hagyod. Ha csúnya maradt, akkor is csak csiszolás után mész rá.

Nagyjából 2-300 négyzetméter lakkozás után ráérzel, menni fog... :-)

Előzmény: Paco155 (96737)
Pote01 Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96761

Eddig senki sem válaszolt, ennek szerintem az az oka, hogy az ALDI-nál ez új termék. Az eddigi ilyen állású csavarozó lecserélésre kerülhetett erre a készülékre.

Ezt abból gondolom, hogy keresgettem a neten, a német oldalak között is és sehol sem ezt a típust adja ki, hanem korábbi dátummal másikat.

Ami a lényeg én voltam kint reggel és kíváncsiságból vettem egyet, ha nem tetszik visszaviszem felkiáltással.

Korábban írtam egy szösszenetet itt ( nem találom már... ) amiben bemutattam és összehasonlítottam két szintén Aldi-s csavarozót. Az egyik Meister a másik Walter márkájú gép Workzone huzatban. Akkor a Walter gépről elmondtam, hogy nem igazán tetszik, szerencsére ez a mostani 12V-os masina Meister klón.

Kibontás után láttam, hogy a műanyag koffer fémcsatos, ez már jó benyomást keltett.

A gép kézbe véve jó fogású, kellemes tapintása van a burkoló anyagoknak. Hasonló barkács gépekhez képest elég jó súlyban van, ezt is pozitívumként értékeltem, van benne anyag.

A kapcsolói is tetszenek, a sebváltó kapcsoló nem áll meg köztes állásban mint a Walternél, ami igen és ilyenkor elindítva földöntúli zajt bocsájt ki... Ez a gép nem, sőt üzem közben átváltva sem történik semmi rendkívüli, teszi a dolgát.

Az akksi elvileg Samsung, bár erre semmi felirat nem enged következtetni. 1500 mAh-s.

Ami bosszant, hogy a leírásban nem szerepel a gép max nyomatéka, és ezt sehol nem találom a neten. Egy nagyon hasonló 12V-os Meister gép 30 Nm erejű...

19+1 fokozatos, de le van írva a reklámban is, a forgásirányváltó középállásával blokkolható a gép ez sem extra. Az akku töltöttségét itt is 3 led mutatja, ez is OK.

Pótaksira rá fogok kérdezni az ügyfélszolgálaton, valószínűleg a gép 10.000 Ft-os árához képet húzós lesz. Egy német linken találtam egy 12V-os Li.ion Workzone aksit 25 Eur áron, ami végülis egy Makita akksihoz képet nem drága.

Képet sajnos nem tudtam készíteni by Cat B25 :(

Előzmény: archivalo (96616)
GPS Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96760

"...a Metabo a negatív kritikák okán elkezdte visszaszervezni a gyártást Kínából Németországba,"

Ez azért nem annyira egyszerű döntés ám - ha figyelembe vesszük, hogy egy viszonylag magas élőmunka-tartalmú terméknél - egyik napról a másikra cirka 10x-es munkabérrel kell számolni.

Ez erőst odaver ám az előállítási (és eladási) árnak - a tetemes profit-kiesésről már nem is beszélve.

(A 10x-es szorzó nem túlzás - mert a kínai bérek eleve csak töredéke a németnek - de a legnagyobb előny, hogy ott elhanyagolhatóak a bér-vonzatok, amelyek No.-ban viszont tetemesek)

.

Előzmény: wtman (96758)
archivalo Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96759

Vegyél gépkocsi ablakra való "hővisszaverős takarót" - kb 10 darabbal megvagy. Ezt, miután vitorla és ponyvavarrással is foglalkozol, nem nagy durranás "egybevarrni" - és ez bizonyosan tekergethető.

Sőt, még ki is élheted a barkácsolós kedvedet... :-)

Előzmény: GPS (96722)
wtman Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96758

Én is úgy emlékszem!

Milwaukee és AEG  csavarbehajtó összehasonlításnál a boltos egyértelműen az előbbit ajánlotta, szerintem ez igaz lehet a metabo-val történő összehasonlításnál is.

Ha jól nézem, viszont a KGS 254 M frissítésen esett át az elmúlt időszakban http://www.szerszamoutlet.hu/index.php?_metabo_kgs_254_m_gervago_korfuresz&kat=142&id=1284 vs. http://www.gelko.hu/metabo/ipari-gepek/fureszgepek/gervagofureszek/metabo-kgs-254-m-gervago-furesz.html. Ha emlékezetem nem csal, a közelmúltban folyt diskurzus arról, hogy a Metabo a negatív kritikák okán elkezdte visszaszervezni a gyártást Kínából Németországba, elgondolkodtató lehet az újabb típus beszerzése, márha az tényleg médindajcsland.

Előzmény: 409 (96755)
Pote01 Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96757

Ha minden igaz ez az AEG gérvágó beépített elszívóval rendelkezik. Nekem nagyon szimpatikus.

Előzmény: kMuki (96752)
rferi Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96756

Neked is jónapot! :)

Előzmény: kMuki (96754)
409 Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96755

Jól emlékszem, hogy az AEG nevet megvették a kínaiak?

Előzmény: kMuki (96754)
kMuki Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96754

Hoppá, túlpörögtem. Szóval a kettő közül melyik ajánlott. Majdnem egy árban. Ki melyiket venné, és miért; ha van a döntésének lényegi szempontja.

Köszönöm

Előzmény: Paco155 (96753)
Paco155 Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96753

He?

Előzmény: kMuki (96752)
kMuki Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96752

Sziasztok!

Ha 254-es gérvágó Metabo KGS 254M br 100e, vagy Aeg PS254L 106e?

Paco155 Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96751

Mit kell ezen magyarázni? Terülni nem a gravitációtól terül, hanem a nedvesítő képesség miatt. Minél kisebb a felületi feszültsége, annál nagyobb a nedvesítő képessége a folyadéknak, és annál jobban terül. Semmi köze ahhoz hogy függőleges vagy vízszintes a felület.

A megfolyás az már más. Ott a túl sok festéket a gravitáció húzza le.

Előzmény: RepülőgépÉpítő (96747)
rferi Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96750

Láttál már autót forgatva festeni?

kjanik Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96749

A legtöbb festék tixotróp tulajdonsággal rendelkezik, azaz a felvitelkor átmenetileg alaposan lecsökken a viszkozitása, + a felületi feszültség segít terülni.

Egyébként függ a terülés a felület állásától, csak itt erők eredőjéről van szó. Ha például vastag a réteg, akkor dominál a gravitáció és folyni fog lefelé a függőleges felületen.

A tixotróp tulajdonság miatt nem biztos, hogy a nyugalmi helyzetben sűrű lakkot hígítani kell, néha kifejezetten tiltják.

rferi Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96748

A felületi feszültségtől, ami minden folyadék felületét simára akarja kihúzni, mint ha egy gumihártya lenne.

RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96747

Ha a terülés nem függ a terület állásától, akkor légyszíves magyarázd el a fizikáját, hogy mitől fog simára elterülni a lakk a függőleges felületen.

Előzmény: Paco155 (96741)
laci19791202 Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96746

Na igen,409 tett is fel egy képet,megelőzött,ha másnem csinálok egy ilyen bilincsrészt esztergált anyagból,de nem éri meg vele túlságosan foglalkozni mert......!

Talán egy csövet és egy ilyen bilincs részt megérdemel.

Előzmény: RepülőgépÉpítő (96735)
laci19791202 Creative Commons License 2015.08.03 0 0 96745

A tárgyasztalnak a bilincsrésze ami csúszik a csövön az 6-7mm falvastagságú,talán elviseli ha 1-1 mili lejön belőle igy megoldható lenne a 48 milis csőből.

Azt hiszem ez az egy megoldás van!

Előzmény: RepülőgépÉpítő (96723)
torony78 Creative Commons License 2015.08.02 0 0 96744

Igen, ez az, köszönöm!

Gondolom a nyers felület fontos, szóval ha mondjuk lakkozott, beroppant felület van, azon hiába vizezek és vasalgatok, csak szenesítem a lakkfilmet. Vagy?

Előzmény: pali923 (96738)
torony78 Creative Commons License 2015.08.02 0 0 96743

Nos igen. Semmi sem helyettesítheti a dolgok csinálását. :) Köszönöm a trükköket! Felvettem az eszköztárba őket :)

A hengerelés után ecsetelhúzás eszembe jutott, de akkor meg visszatértünk volna a vonalazódáshoz :) de akkor a hígítatlanság volt a ludas valószínűleg.

A lábakat függőleges állásban kentem, és nem folyt meg egy kicsit sem, nyilván ez is a töménység miatt.

Előzmény: RepülőgépÉpítő (96739)
torony78 Creative Commons License 2015.08.02 0 0 96742

5% hígítás rajta is van dobozon, hogy lehet, de itt-ott olvasom, hogy nem szabad lakkot-lazúrt hígítani, de akkor ezek szerint itt sincsenek ilyen végletes szabályok. 30 fok felett kentem, ez is segítette, hogy hamar száradjon és ne terüljön rendesen.

Maradt még bőven lakk, majd valamilyen hulladékon próbálgatom hígítva. Köszi a tippeket!

Előzmény: Paco155 (96737)
Paco155 Creative Commons License 2015.08.02 0 0 96741

"Én most fogtam ki olyan tölgy vékonylazurt, hogy olyan az állaga mint a sűrű tejföl. Alig akar folyni. Ha ilyen sűrű az anyag akkor a büdös életben nem fog terülni. Az ilyet higítani kell."

Ez így nem igaz a zselés vékonylazúroknak pont azért ilyen az állaguk mert nem szabad higítani, így kell felkenni ahogy van.

"Lakkozni mindig csak vízszintes felületet szabad, mert a függőleges felületen nem tud elterülni."

Ez sem igaz. :) A terülés nem függ a felület állásától, csak a megfolyás.....

Előzmény: RepülőgépÉpítő (96739)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.02 0 0 96740

Alakul szépen :) 

Előzmény: Tschaby (96736)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2015.08.02 0 0 96739

A felületkezelést tényleg gyakorolni kell. Sokat!!!! Egy nagy tapasztalatú öreg mestertől tanultam meg a következő apró trükköket, mert én sem tudtam szépen festeni, lakkozni. 

Én most fogtam ki olyan tölgy vékonylazurt, hogy olyan az állaga mint a sűrű tejföl. Alig akar folyni. Ha ilyen sűrű az anyag akkor a büdös életben nem fog terülni. Az ilyet higítani kell. A lakkal is ugyanez a helyzet. Ha sűrű, akkor nem terül, ha híg akkor meg megfolyik. Nehéz eltalálni, hogy milyen állagú legyen a kence. több lépésben kell kevés higítót/vizet adagolni a kencéhez, mert könnyű túl higítani. A frissen kibontott festékek általában sűrűbbek a kelleténél. Az oldószert ne öntsd az üvegből a festékes dobozba, inkább a kupakkal adagold lépésenként. 

A hőmérséklettől is nagyon sok függ. Nagy melegben hirtelen bőrösödik a k