Keresés

Részletes keresés

alfi13 Creative Commons License 2012.07.24 0 0 12124

Ez ugy néz ki szőlőorbánc gomba. Megelőzése réztartalmú szerek Rézoxidklorid, Champion, Miltox speciál vagy rézhelyetesitők Dithane  Antracol . Ugyanazok amelyeket a peronoszpórára használsz.

Előzmény: Ululone (12122)
Ululone Creative Commons License 2012.07.23 0 0 12123

Lehet ellene védekezni valahogy?

Előzmény: Ululone (12122)
Ululone Creative Commons License 2012.07.23 0 0 12122

Sziasztok!

 

Egyre több levél vörösödik a szőlőnkben, tavaly is így volt és az érintett részen elég gyenge lett a termés.

Mi lehet ez?

 

 

 

medveger Creative Commons License 2012.07.23 0 0 12121

Szia!

 

Köszi hogy megnyugtattál (féltem h lisztharmatos).

Kénnel nem az ilyen állapotút permeteztem, hanem a programszerű védekezésben épp esedékes kontakt kör következett (bordói lé + kén lett az idén, jövőre inkább a bordói lé + thiovit lesz), így került rá a kén. Az így járt bogyókat pedig le fogom szedni a fürtökről, így nem fogjuk a permetszert sem megenni, sem meginni. (Nincs szerencsére irdatlan sok ilyen, és úgy tűnt, a nagyobb szemű, koraibb fajták fogták ki inkább, bár itt-ott mintha rizlingen is láttam volna egyet-egyet.)

Egyébként jórészt bor lesz belőle, ha sikerül... ("fogpiszkáló, ha el nem rontom") :-)

Előzmény: Cirfandlia (12120)
Cirfandlia Creative Commons License 2012.07.23 0 0 12120

Ez tuti nem lisztharmatos bogyó repedése, az akkor van ha komoly parás, hálózatos réteg figyel a bogyóhéjon, ami nem tud tágulni némi megnövekedett nyomás okán. Elképzelhető az eső miatti repedés (a jég nem annyira, ahhoz túl szabályos), bár akkor többnek kellene lenni a fürtön; vagy esetleg, madár, rovar kártétel. 

Azt hadd kérdezzem meg, kénnel ilyenkor miért permezetitek az ilyen állapotú bogyót? Bort tervezel csinálni belőle vagy étkezési célra?

Előzmény: medveger (12119)
medveger Creative Commons License 2012.07.23 0 0 12119

Köszönöm mindkettőtöknek!

 

Ezek szerint akkor nem fertőzés. Ként már tegnap reggel kapott, csütörtökön leszek legközelebb a közelben, kiszemezem (sajna elég nagy munka lesz). Főleg a kordonos részen volt egyébként, a bakművelésben alig (ezért is gondoltam jégre, ott jobban védik a levelek). Lehet, hogy korai volt idén a zöldszüret - így még kevesebb lesz a termés... :-(

Előzmény: tothjozsef11 (12118)
tothjozsef11 Creative Commons License 2012.07.23 0 0 12118

Nekem az irsai olivérben lettek ilyen szemek tegnap reggelre, egy jó nagy eső után. Szerintem a hirtelen sok csapadéktól megduzzadt szemek nem bírták a nyomást. Estére kénnel lekezelem, a repedt szemeket kicsipkedem.

Előzmény: medveger (12116)
Sanci07 Creative Commons License 2012.07.23 0 0 12117

Szia!Nekem lisztharmat gyanúsnak tűnik,de lehet csapadéktól is hirtelen bogyóduzzadás következménye.Véleményem szerint csipkedd ki a beteg szemeket ollóval és ha újabbak nem jelentkeznek nem is kell vele foglalkozni.Ha mégis akkor javasolnám a THIOVIT JET és (CHORUS,É.V.I.14nap)vagy(TELDOR,É.V.I.7nap) egyvelegét.Hiány betegségre én nem gondolnák,de lehet másnak más a véleménye.Sok sikert,remélem nincs nagy gond!

Előzmény: medveger (12116)
medveger Creative Commons License 2012.07.23 0 0 12116

Sziasztok!

 

A hét végén ilyen bogyókat találtam a szőlőben:

 

 

Több fürtön is megjelent, de általában csak egy-egy szemen. Lisztharmatnak nyoma sem volt a környékén, sem a bogyókon, sem a leveleken.

Mi lehet (én jégre tippelek, de lehet, h valami fertőzés vagy hiány)?

Mit lehet/kellene tenni ellene (csipegessem-e ki pl. ezeket a bogyókat, nehogy fertőzési gócok legyenek a botritisznek)?

Előre is köszönöm a segítséget!

medveger Creative Commons License 2012.07.23 0 0 12115

Szia!

 

Kunleányt nem tudok, bakatort találtam a múlt héten itt: http://www.oltvany.hu/

 

Mikor felívtam az oltványkészítőt, kiderült, hogy régről maradt csak fenn a honlapon (ő oltott le másfél hektárnyit Szeremley Hubának), úgyhogy nincs neki készen, csak rendelésre csinál (érthető okokból: nem napi szinten keresett fajta, nem biztos, h minden évben el tudná adni). Ez azt jelenti, hogy ha rendelsz tőle, jövő októberre készen lesznek az oltványok.

 

Egyébként megpróbált lebeszélni bakator ültetéséről: azt mondja, nagyon kényes (rothadékony), és nem különösebben izgalmas a termése, szerinte nem véletlenül szorult ki a termesztésből. (Persze sok régi fajta kiszorulása magyarázható azzal is, hogy nagyüzemi, gépesített termesztésben nem szerepelnek szépen. Badacsonyban pl. ott a kéknyelű, ami szintén nem a leginkább nagyüzemi termesztésre alkalmas fajta, aztán mégis milyen finom!)

Előzmény: Battaglia (12098)
..janos.. Creative Commons License 2012.07.22 0 0 12114

Köszönöm a segítséget. :)

gyfa50 Creative Commons License 2012.07.22 0 0 12113

Én használt eldobott palackot töltöttem meg. Ahogy kiástam a gödröt k.b. akkorát mint a palack tettem bele bedöngöltem és már is spannoltam. A töltés az felfele van  a huzal meg féloldalt fog feszülni a kiásatlan kemény talaj fele. Ásóval vágtam egy rést a huzalnak.

 

Előzmény: ..janos.. (12109)
Ali-bá Creative Commons License 2012.07.22 0 0 12112

Én talált kővet, betondarabot esetleg téglát ások le 50-60 cm mélyre, az feszíti a végső oszlopot középen és a tetején. Ültetek mellé egy tő szőlőt is, tud az futni ferdén is és nincs 'drótkerülgetés'. (Te, üres petpalack mindenütt van, nehogy már vegyél.)

Előzmény: ..janos.. (12109)
..janos.. Creative Commons License 2012.07.22 0 0 12111

Mindenképpen kívül lesz megfeszítve, kellene áram stb. a hegesztéshez.

Előzmény: janijani (12110)
janijani Creative Commons License 2012.07.22 0 0 12110

A petpalack/feszítőhuzallal hosszabb lesz a lugas, örökké kerülgetni kell, füvet nyírni. A megtámasztás belül van a lugason, ha nem akarsz betonozni lehet rá talpat hegeszteni valami hulladék vasból, a föld alatt úgysem látszik.

Előzmény: ..janos.. (12109)
..janos.. Creative Commons License 2012.07.22 0 0 12109

Gondolom olcsó pet palackot célszerű venni, te mennyiért vettél palackot?

A vékony falúak ahogy nézem 150 ft-ba kerülnek.

Megtöltöm földdel, kupak rá, rátekerem a horganyzott huzalt, jól betmetem földdel, aztán várom, hogy a tél tegye a dolgát? Tavasszal meg hozzá kötöm a az oszlophoz.

Hány éve csináltad meg te így?

 

Még nem tudom melyik megoldást válasszam. Végoszloponként a te verzióddal 150 ft az összeg.

Betonozzással ( a lebetonozandó vasanyagot nem számolom, az ingyen lesz) meg 500 ft/ végoszlop a költség kb szerintem.

 

Előzmény: gyfa50 (12108)
gyfa50 Creative Commons License 2012.07.22 0 0 12108

Hát igen, ha tél elótt ásod le még jóbb persze a palackot lefekteted a gödörben. Az sokáig nem megy tönkre a földben már mint a palack.

Előzmény: ..janos.. (12107)
..janos.. Creative Commons License 2012.07.22 0 0 12107

gondolom tél leőtt érdmes leásni, hogy a föld tömörödjön, mert frissen húzatva nem a legjobb gondolom.

Előzmény: gyfa50 (12105)
..janos.. Creative Commons License 2012.07.22 0 0 12106

Kemény megoldás :D

Gondolom mivel földdel meg lesz töltve, így bírja a feszítést.

Előzmény: gyfa50 (12105)
gyfa50 Creative Commons License 2012.07.22 0 0 12105

Volna egy tippem a sorvégének lekötésére ami elég olcsó és nálam bevált. Veszel egy 10 literes PET palackot megtöltöd, tele földel rácsavarod a dugót, ásol egy gödröt( 30- 40 cm) bele a  g0d0rbe majd tekersz rá galvanizált sodronyt amit az oszlophoz kötsz .

 

Előzmény: ..janos.. (12101)
..janos.. Creative Commons License 2012.07.22 0 0 12104

jah hát praktikerben néztem, ott igencsak drága, 150-250 ft-ért is lehet kapni, anniy, hogy gondolom nem horganyzott.

Előzmény: ..janos.. (12103)
..janos.. Creative Commons License 2012.07.22 0 0 12103

Jah, hát jól meg kell gondolni a dolgokat.

Csavaros huzalfeszítő kb. 700 ft.

Racsnis huzalfeszítő kb. 300 ft.

janijani Creative Commons License 2012.07.21 0 0 12102

Az oszlopoknak illik legalább 45-50 cm mélyen a földben lenni, a kitámasztásnak elég 25-30 cm is, egy ásónyom széles az jó.

Zsákos betont nem ismerem, de sóderből meg cementből már kevertem betont. Egy 25 kg-s zsák cement az 20 liter, ehhez keverhetsz 100 liter sódert, ebből lesz 100 liter betonod. A keverés egyszerű, elteríted a sódert, rászórod a cementet és addig lapátolgatod míg egyenletesen össze nem keveredik. Utána apránként adogatsz hozzá vizet és lapátolgatod. Akkor jó ha vizes, de nem folyik. Csak annyit keverj le egyszerre amit egy óra alatt el tudsz használni. A kész betont takard be és másnaptól egy hétig locsolni kell hogy mindíg nedves legyen. Dobhatsz rá egy kis földet is hogy ne száradjon olyan hamar.

Drót bármelyik jó, nekem is ilyen 20 méteres lugas van, én feszítőt sem tettem bele csak kézzel meghúztam és megkötöttem. Nem muszáj annak annyira feszesnek lenni.

Előzmény: ..janos.. (12101)
..janos.. Creative Commons License 2012.07.21 0 0 12101

Ahogy néztem ma,  körülbelül 30-50 cm. mélyre  volt betonozva, annyira nem lehet látni, mert nem akarom kidönteni az oszlopot.

Akkor ősszel azt hiszem megejtem ezt a munkát.

A szélső oszlopoknál betonzok  le vagy hajlított vasat, vagy valamilyen vasanyagot tetején egy lyukkal.

A betonozáson golndolkoztam sokat, nem tudom, hogy keverjek saját betont, vagy vegyek kész betont.

A kész beton szerintem elég drága, 1000 ft/zsák. Ha azzal dolgozok, akkor lehet célszerű lenne sóderrel kevernem, abban csak nagyon finom szemcsés kőzúzalék van ahogy nézem. HA ekeverem, akkor milyen arányban?

 

Vagy csináljak saját magam betont? Homokot tudnék hozni az erdőből, sődert meg cementet vennem kellene.

5 sor kordon van, az 10 lezárás, ha kész betont hazsnálok sóderrel akkor kb. mennyi kész betont vegyek? MEg hát miylen mély/széles legyen a lyuk? Ásónyom széles, 30-40 cm mély?

 

Ez egy elég egyszerű kordon, vascső, kerek,alul meg is van már régóta a lyuk két sor drótnak,  felül a dupla lyuk nicns befűzni nincs a szőlőnek, azt majd megoldom, az még tavasszal is ráér majd.

Ilyen drótra gondoltam: http://www.praktikerwebshop.hu/termekek/?id=236286

Vagy akár ez is jó lehet: http://www.praktikerwebshop.hu/termekek/?id=187593

Az oszlopvégekre gondolom lehet menetes zárást kapni, amire feltekerem a drótot, vagy épp arra rakom már rá a huzalfeszítót.

Amikor kerítést javítottam, mindig azzal szívtam, hogy a hevederdrótot kombinátfogóval nem tudtma faszán jó sűrűn rátekerni, ahogy a nagy könyvben megvan írva. Hogyan kéne csinálnom? A rátekerendő rész végét feltekerem egy ksiebb tömöt csődarabra és kézi erővel jól megmarkolva már rá lehet tekerni?

A huzal feszítése lesz még majd érdkes, hogy később is rá lehessen húzni ha szükséges.

Erről láttam egy érdekes módszert: http://paraszthaz.blogspot.hu/2008/05/kordonpts-hrom.html

Mondjuk a mi kordonunk csak 20 m hosszú, ott azért annyira nem jön ki gondolom a hiba, ha a kézi feszítés nem votl tökéletes, majd a huzalfeszítő megoldja. Erre van tanácsod?

VAgy fogom, aztán a huzalfeszítőt a végoszlop zárásához fogom rögzíteni, jön a másik oldalról a huzal ( a másik végre szerintem nem kell huzalfeszítő, csak precízen fel kellene csavarni a huzalt), áthúzom a huzalfeszítőn a huzalt, feltekerem az áthúzott résztvasrúdra, jól meghúzom, aztán azzal al endülettel rátekerem, huzalfeszítő meg csak feszít rajta eleget. Csak tudjak majd utánhúzni, ha arra kerül a sor.

 

janijani Creative Commons License 2012.07.21 0 0 12100

...a betonozás olyan 30 cm átmérőben történt...

Földfúróval kifúrták a földet, beleállították az oszlopot és kiöntötték betonnal. Jó az úgy, kár lenne levésni. Függőbe állítod és bedöngölöd, a szélső oszlopot megtámasztod vagy kikötöd, újabb 40 évig jó lesz.

Előzmény: ..janos.. (12099)
..janos.. Creative Commons License 2012.07.21 0 0 12099

Sziasztok.

 

Van egy körülbelül 40 éves kordonunk, betonzott vas oszlopokkal, amik bizony már nincsenek függőben, megdőltek már, ideje lenne rendbe tenni.

Acéloszlopok ezek, nem néztem milyen mélyen vannak betonozva. A sorok végén a feszítés sem jó már, az is cserére szorul.

Na a gond az, hogy meg vannak dőlve az oszlopok, meg kézzel is lehet mozgatni az oszlopokat egy kicsit. Lehet az oszlopok környékét nem kellett volna kapálgatni fellazítva ezzel a talajt? Ahogy nézem a betonozás olyan 30 cm átmérőben történt.

Ősszel szeretném rendberakni.

VIszont nem akarom megbontnai, újrabetonozni stb. Az járható út, hogy körbe ásom, beállítom függőbe, majd  jól megdöngölöm? Végül is nem az oszlop fáradt el, hanem a föld laza körülötte. VAgy nem elég mélyen lett volna betonozva és 40 év alatt kifagyott?

 

Vagy ki kellen szedni az oszlopokat, levésni a betont róla és újrabetonozni? NAgy melú az, könnyen lejönne a beton róla kézi vésővel és kalapáccsal?

Battaglia Creative Commons License 2012.07.21 0 0 12098

Sziasztok!

 

Azt szeretném kérdezni, hogy tud e valaki olyan helyet (bárhol) ahol árulnak kunleány és bakator fajtákat? Ugyan még nincs itt az ültetés ideje, de már jó ha ezekről begyűjtöm az infót.

Kerestem neten, de nem találtam. Nógrádi vagyok, így az lenne szerencsés ha az Abasári környéken is  hozzá lehetne jutni...

 

Másik kérdésem a zenit fajtáról lenne. Van e valakinek rossz tapasztalata vele, vagy valóban strapabíró fajta?

 

 

medveger Creative Commons License 2012.07.19 0 0 12097

A Sanci07 által javasolt kombó (egyik lehetséges) fellelési helye (ár-összehasonlításképpen, nehogy nagyo átverjenek a gazdaboltban - nálunk időnként nyíltszíni rablás, amit a helyi kereskedő kér):

http://www.gazdabolt.hu/shop/novenyvedo-szer/T05441-thiovit-jet-30g

http://www.gazdabolt.hu/index.php?content=search&hol=aruhaz&query=Quadris+ampull%E1s+10+ml

Előzmény: medveger (12096)
medveger Creative Commons License 2012.07.19 0 0 12096

Ja és az É.V.I. a címkén (meg itt a blogban is) nem női név, hanem az "Élelmezésügyi Várakozási Idő" (vagy valami ilyesmi) rövidítése, azaz ennyi napig nem lehet enni a permetezéstől számítva. Ebből a szempontból a Quadris tényleg szerencsésebb, mint bármi réztartalmú (rézoxiklorid, rézgálic, bordói lé stb.) cucc (azok 21 naposak általában).

Az árakról meg: A quadris 10ml -es ampullát (meg hozzá a thiovitot) megkapod 900.- -ért, lehet, hogy most ez a jó választás (sőt!), de ez egy permetezésre elég. A korábban javasolt bordói+kén meg (1l-es permetezővel számolva) tizenöt permetezésnyi adag, úgyhogy másfél-két évig használhatod.

(Persze, ha komolyan gondolod, valószínűleg nem lesz szerencsés, ha csak egy(-két) fajta permetszert használsz, de ez nem most aktuális probléma...)

Előzmény: medveger (12095)
medveger Creative Commons License 2012.07.19 0 0 12095

Én a Quadrist (főleg, hogy nem tudjuk, mivel volt eddig permetezve*) nem javasolnám 20 tőkére (egyébként az egyik legdrágább permetszer). A Thiovit tényleg jó kéntartalmú cucc, talán a legkevésbé perzselő (azért azt is érdemes 20C alatti hőmérsékletnél szórni).

 

* - arra gondolok, mi van, ha az előző gazda is azoxistrobin-tartalmúval permetezett, nem biztos, hogy szerencsés nagy mennyiségű felszívódót nyomatni azonos típusból...

Előzmény: Sanci07 (12094)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!