Keresés

Részletes keresés

sas2006 Creative Commons License 2007.03.06 0 0 1113
Üdv,
ha már elkerülhetetlenné vált a kémény átalakítás, esetleg nem tudtok ajanlani valakit bp.en aki elviselhető áron vállalná a 80mm-es flexi cső behúzását a meglévő kéménybe? mive kerülhet ez manapság?
köszi
sas
Tubiorsi Creative Commons License 2007.03.05 0 0 1112

Hi páhoki:

 

A visszaépítéskor figyeljen oda az eredeti belméret megtartására, a belső oldalak aránya nem lehet nagyobb mint 1:1,5.

Vizorr az a fedkő alján elhelyezkedő esővíz elvezető. A gyári fedkövekbe ez benne is van.

De jobban jársz ha kihívod a kéményseprőket és kérsz egy előzetes szakvéleményt a további problémák elkerülése érdekében.

Üdv Tubi

Előzmény: páhoki (1111)
páhoki Creative Commons License 2007.03.05 0 0 1111
Sziasztok!
Meglévő kéményünket le fogjuk bontani, és újra fogjuk építeni, cserépkályhához. Tanácsot kérnék tőletek mire figyeljek, nehogy a szaki rosszul csinálja, akár hanygságból, akár lustaságból, akár hozzá nem értésből.
Ez egy szimpla kisméretű téglából építendő kémény lesz. A kályhás kikötötte, hogy vízorros fedlap legyen a kémény tetején, ti tudjátok mi ez?
Tubiorsi Creative Commons License 2007.03.05 0 0 1110

Hi SolnesM:

 

 "És mit csinálnak a kéményesek ?? "

 

Nekik így már kisebb a felelőségük.

Nekik már csak a méretezésben szereplő adatokat kell ellenőrizniük a valóságban levő adatokkal valamint a kivitelezés szabályosságát.

Innentől kezdve a felelősség megoszlik a méretezést készítő és az átvevő kéményseprő között.

Üdv Tubi

Előzmény: Törölt nick (1109)
pjotrkolja Creative Commons License 2007.03.05 0 0 1108
T Csavarhúzós!

"Szóval fatüzelésnél lehet azt érezni, ha a kémény nem megfelelő."

Pont ezért érdemes már tervezéskor, átépítés elején méretezni az égéstermék elvezetőket, és a légellátást, hiszen ha megépül egy kémény és "érzed" hogy nem megfelelő, akkor már késő, de legalább is kellemetlen dolog ilyennel szembesülni.

kolja
Előzmény: Csavarhúzós (1107)
Csavarhúzós Creative Commons License 2007.03.05 0 0 1107
>ha lényegesen nagyobb a teljesítménye - lehet probléma.
-Ez is igaz. De ennek ellenére szerintem fatüzelésű kandallón nem érdemes problémázni. Attól se lesz különösebb bajunk, ha szalonnasütéskor ránk fújja a füstöt a szél.
Szóval fatüzelésnél lehet azt érezni, ha a kémény nem megfelelő. Ellentétben a gázzal, ahol egy CO-detektoron múlhat az életünk. És nem is termel annyi CO-t, mint egy szeneskályha, amire "ráraknak" éjszakára egy vödör szenet, ami aztán oxigénhiányos környezetben izzik.

Nálam is volt olyan effekt régebben, hogy begyújtáskor semmi gond, aztán ahogy belendült az égés, kezdett füstölni a kályha. Ezt tömítéssel lehetett javítani, de kis füstszag mindig volt. Kiderült, hogy az a gond, hogy a másik szobából jövő, használaton kívüli becsatlakozó cső be van nyomva a kéményjáratba, így leszűkíti azt. De egy évig így használtam...
Előzmény: Törölt nick (1097)
pjotrkolja Creative Commons License 2007.03.05 0 0 1106
T CsRob1!

Az SR kéménynél minden esetben 5 cm-et vesznek figyelembe.

kolja


Előzmény: CsRob1 (1102)
sas2006 Creative Commons License 2007.03.05 0 0 1105
Köszönöm, mély sajnálattal tudomásul véve.
Előzmény: Tubiorsi (1103)
Tubiorsi Creative Commons License 2007.03.04 0 0 1104

Ennél is az a lényeg, hogy a készülékből kilépő füstgáz hőmérséklete mennyi.

Ha ennél is 200 alatt van akkor itt sem kell távolságot tartani.

 

Előzmény: CsRob1 (1102)
Tubiorsi Creative Commons License 2007.03.04 0 0 1103

Hi Sas2006:

 

Akkor a béléscső ezekszerint furánflex.

A jelenlegi kéményed sajnos nem felel meg zárt égésterű készüléknek a belmérete miatt, úgyhogy elkerülhetetlen hogy ne kelljen belehúzni egy akkora keresztmetszetű csövet amilyen a készülék füstcsonkja.

Azért nem lehet ezeket nagyobb keresztmetszetű béléscsőbe bekötni, mert a készülékbe beépített ventillátor nem tudná kivinni maradéktalanul az égésterméket.

Nem kéményes gázboylert mint minden nem kéményes készüléket csak abban az esetben lehet bekötni, hogyha kémény nem áll rendelkezésre. Na ezt írják le egy szakvéleménybe.

Ha van rendelkezésre álló kémény akkor abba kell bekötni.

Az ajtó az légtérösszeköttetésnek miősül mivel az nem fokozott légzárású álltalában valamint nincs mindig becsukva.

Üdv Tubi

Előzmény: sas2006 (1094)
CsRob1 Creative Commons License 2007.03.04 0 0 1102
Köszi, ez így érthető. Még egy kérdés: a tartalék (SIH) kéménynél általában a magasabb (400 C) füstgázhőmérsékletet (5 cm táv.) veszik figyelembe? A kéményre egy viszonylag kis teljesítményű fatüzelésű, zárt égésterű kandallót tervezek a későbbiekben csatlakoztatni.
Előzmény: Tubiorsi (1101)
Tubiorsi Creative Commons License 2007.03.04 0 0 1101

Hi CsRob1:

 

Ha jól tudom, a gyártó álltal előírt éghető anyagtól való távolságtartást az égéstermék hőmérsékletének fügvényében kell megtartani.

A te esetedben ami a készülék leírásában szerepel azzal a hőmérséklettel fognak számolni ami 200 fok alatt van így távolságot nem szükséges hagyni.

Nem biztos hogy minden szilárd tüzelésű készüléknél a T400.. G50-et veszik alapul mert minden készüléknél más a kilépő füstgáz hőmérséklet, és találkoztam már olyan szilárd tüzelésű kazánnal is, amibe beépített ventillátor nyomta ki az égésterméket mert annyira alacsony volt a kilépő égéstermék hőmérséklete (kb 80)

Mindig az adott készülék adataitól függ.

Üdv Tubi

Előzmény: CsRob1 (1100)
CsRob1 Creative Commons License 2007.03.04 0 0 1100
"Absolut:
T200, (200°C) az ÉM engedélyben előírt távoldág 0 mm, közvetlen érintkezést engedélyez a köpenyelem külső oldalával.
T400, (400°C) akkor 50 mm ugyanez."
T200 vagy T400 mitől függ? A tervezett kazán adataitól (nálam 160 C, 24kW-os zárt égésterű nem kondenzációs kazán), viszont jóváhagyott gáztrvem még nincs - elfogadják bemondásra is? Vagy nálam T400 lesz, mert nem kondenzációs a gázkazán és gondolom ez nem számít tervszerűen nedves üzemmódnak (W1) tehát G50 - 5cm távolság kell?
Szilárd (fa) tüzelőanyagnál minden esetben T400 ... G50 -et veszik alapul?

A hétvégén megnéztem és kiderült, hogy a tartalék kéményem nem SR, hanem SIH...
Előzmény: pjotrkolja (1086)
Tubiorsi Creative Commons License 2007.03.04 0 0 1099

Hi SolnesM:

 

CsRob1 jól értelmezte amit írtam,  én a hő és áramlástechnikai méretezésre gondoltam, amit tartalék kéménynél nem tudsz elvégezni a készülék paraméterei és a füstcsövezés hiányában.

 

"De egy  14 x 14 es szevényű kéményt tán csak nem méretezel minden esetben - adott magasságnál  megvannak a paraméterei  - már ezerszer  méretezték-- kimérték  - ha jól  csak jó az a táblázat."

 

De minden esetben külön-külön kell méretezni minden működő kéményt, sőt még teljesen azonos kémények esetén is külön méretezést kérnek a kéményseprők.

 

Teljesítménytől függetlenül( minden tüzelőberendezést és a hozzátartozó égéstermék elvezető berendezést méretezni kell !( MSZEN)

Jogosan kérdezik sokan ha 20 évig jó volt akkor most miért nem jó.

Lehet hogy eddig jól működött de lehet az is hogy nem.

20 éve még nem nagyon voltak fokozott nyílászárók aminek a légbeeresztése nulla.

Depressziós elszívás szintén nem nagyon volt, amiről tudjuk, hogy megtudja fordítani a kéményben levő huzatot.

Történt már haláleset pl: szárítógéptől is.

Régen ilyen dolgokkal még senki nem számolt.

Minden fejlődik, igy szigorodnak az előírások is.

 

"ha megvan   egy üzembe helyezéskor azért nem ért  a rendszert   ' megvizsgálni '"

 

Na ekkor kell a méretezés és a kémény vizsgálata ismént és már nem úgy mint tartalék kémény hanem már mint működő.(nem mindegy)

Üdv Tubi

Előzmény: Törölt nick (1096)
CsRob1 Creative Commons License 2007.03.04 0 0 1098
"
"A tartalék kéményhez nem kell méretezés"

Miért ne kellene ?"
Szerintem Tubiorsi itt az eredeti kérdésemre válaszolva arra gondolt, hogy ha az esedékes kéményvizsgálathoz nem kér a kéményseprő külön méretezést.

Előzmény: Törölt nick (1096)
sas2006 Creative Commons License 2007.03.04 0 0 1094
Üdvözletem!
nyilt égésterü c24-es gázkazánomat cserélném zárt égésterüre, a jelenlegi kémény néhány éve volt bélelve valami (tapintásra műanyag+üvegszálnak tűnik) anyaggal, kituno állapotban van. mellette van egy szellőző.
lehet erre osztott rendszeru(jelenlegi kéményen egestermek ki - szellozon levego be) kemenyt felszerelni minden további csőbehúzás nélkül(80/80,stb 18eFt/m).
krampuszek eroskodnek hogy kell behuzni ...(nem birná kinyomni a fustot?)
ja es hallott mar olyat valaki, hogy egy kémény nélküli(!) gázbojler(2KW) felszereléséhez is a kéményesek szakvéleménye szükségelteteik!!!????
az mar csak a hab lenne a tortan, ha valaki azt is meg tudna mondani, hogy egy furdoszoba - kozotte eloszoba es onnan nyilo konyha -mindketto kozott ajtoval- egylégtérnek minosul-e (teccik tunni ez a legelszivos kerdes)

sas2006
Tubiorsi Creative Commons License 2007.03.02 0 0 1093

Hi Csavarhúzós.

 

Hivatalosan engedély köteles, de sokan feketén kötik be, amiből később szokott probléma lenni.

Üdv Tubi

Előzmény: Csavarhúzós (1090)
Tubiorsi Creative Commons License 2007.03.02 0 0 1092

Hi CsRob1.

 

A tartalék kéményhez nem kell méretezés, csak akkor kell majd ha ráakarjátok kötni a kandallót.

A méretezést gépész tervezők csinálják álltalában.

Üdv Tubi

Előzmény: CsRob1 (1089)
selaci Creative Commons License 2007.03.02 0 0 1091
Köszi a tanácsokat!
Csavarhúzós Creative Commons License 2007.03.01 0 0 1090
Nem tudom, hogy engedélyköteles-e, de szerintem semmi bajod nem lesz belőle, ha nem kérsz engedélyt. Te így vetted a házat, nem volt itt cserépkályha...

Ha ház, és nem lakás, akkor egyedi kémény - azaz nincs arra a kéményre más kötve, ami átgondolandó lenne. Ha a füstjáratokkal "boynolított" cserépkályhának elég volt a huzat, akkor a kandallónak is elég lesz. (Most felteszem van ajtaja, a nyitott kandalló más)

Előzmény: selaci (1082)
CsRob1 Creative Commons License 2007.03.01 0 0 1089
Tubiorsi, pjotrkolja köszi a válaszokat.
Az SR kémény lesz a tartalék, illetve egy kandallót tervezünk ide a későbbiekben. Jelenleg erről semmiféle adat még nem áll rendelkezésre, így érdekes feladat lehet a méretezések elvégzése. Ki végez ilyen méretezést, ha erre szükség lesz?
A Schiedel honlapjáról letölthetők a "Megfelelőségi nyilatkozat"-ok, ezek kinyomtatva vajon elegendőek?
Előzmény: Tubiorsi (1088)
Tubiorsi Creative Commons License 2007.03.01 0 0 1088

Hi CsRob1.

 

Pjotrkoljának van igaza( köszönöm neki a helyesbítést ) a távolságtartás az éghető anyagoktól, mert én a kmt- ből készült kémények vonatkozatában írtam.

Úgy hogy kell lennie az égéstermék elvezető berendezésen egy táblának amin jelölve van többek között az éghető anyagtól való távolság is, de ha nem találod keresd meg a gyártót.

 

Üdv Tubi

 

 

Előzmény: CsRob1 (1081)
Tubiorsi Creative Commons License 2007.03.01 0 0 1087

Hi Pjotrkolja.

 

A pestmegyei gázkészülékek telepítéséről így kaptam tájékoztatást, de megbizonyosodni nem tudtam, hogy ez így is van.

De lehet hogy ők máshogy értelmezték a  GMBSZ állásfoglalását, ami nem is valószínűtlen mivel 2006 évelején elég hosszú ideig ment az egyeztetés emiatt.

Üdv Tubi

Előzmény: pjotrkolja (1085)
pjotrkolja Creative Commons License 2007.03.01 0 0 1086
T CsRob1!

Attól függ mire használod a kéményt.:

Absolut:
T200, (200°C) az ÉM engedélyben előírt távoldág 0 mm, közvetlen érintkezést engedélyez a köpenyelem külső oldalával.
T400, (400°C) akkor 50 mm ugyanez.

SR:
Ezen kémény esetén, (gondolom ez lesz a tartalék fűtési rendszeré vagy tartalék kémény lesz) 50 mm a megengedett legkisebb távolság.

Ezek a távolságok gondolom a fóliára is vonatkoznak. (Az is elolvadhat :) )
Aki eladta neked a kéményrendszert attól kérj ÉM engedélyeket a kéményekről, vagy szállítói igazolást.
A hő és áramlástechnikai méretezés okos gondolat főleg ha kandalló (zárt tűzterű) esetleg kiskályha kerül a kéményre (aminek nincs méretezési táblázata). Ahogy Tubiorsi mondta, az ilyen méretezésbe könnyen beépíthető a légellátás méretezése is, faláttörésbe, ablakkeretbe épített légberesztők ... stb.
Sajnos én sem ismerem a Kémény Rt. embereinek a szigorát, de ennyit biztos megkövetelnek.

Előzmény: CsRob1 (1081)
pjotrkolja Creative Commons License 2007.03.01 0 0 1085
T Tubiorsi!

A jelenlegi törvénytervezet, amely valszeg felváltja a 27/1996 rendeletet, azt mondja, hogy kétévente kell ellenőrizni, és megengedi a közvetett módon történő tömörségellenőrzést vagyis égéstermék összetétel mérést. Bár szétválasztott rendszer esetén ez lehetetlen. :) (gyakorlatias törvényalkotás)

"Pest megyében új épületeknél már csak zárt égésterű gázkészüléket engedélyeznek telepíteni függetlenül a telepítés helységétől."

Ez kissé furcsa. Erre senkinek nincs megfelelő jogalapja. Ugyanis a GMBSZ 1. módosítása lehetővé teszi az atmoszférikus készülékek telepítését nem légtésösszeköttetett helységben, ami nem tartós emberi tartózkodásra szolgál. Nyilván nem belső helységekben.
Mindettől függetlenül magam is inkább a C-típust javaslom.

kolja
Előzmény: Tubiorsi (1080)
Tubiorsi Creative Commons License 2007.03.01 0 0 1084

Hi selaci.

 

Mindenféleképpen engedély köteles(kéményseprő), de mielőtt megvennéd a készüléket előbb keresd fel a helyi kéményseprőket és rendelj meg egy előzetes szakvéleményt.

Ők megmondják és szakvéleményben is rögzítik, hogy lehet-e és mik a feltételei.

Más engedélyre nics szükség.

Üdv Tubi

Előzmény: selaci (1082)
Tubiorsi Creative Commons License 2007.03.01 0 0 1083

 Hi CsRob1.

 

Ami kell még, az ABS kéménynél semmi, de az SR-nél még egy hő és áramlástechnikai méretezés, nyomvonalterv és a készülék elhelyezése fügvényében légellátási számítás valamint a számításban előírt külsőfali légbevezetők beépítése, mert a gyári Schiedel álltal készített méretezést a kéményseprők nem fogadják el mivel nem tartalmaz minden kellő adatot.

A kémény külső fala és a fagerenda közötti távolság 12 cm, vagy igazolni kell, hogy a kémény külső fala nem melegedik fel 60 foknál jobban.

A tetőfóliáért szerintem nem szólnak.

A Székesfehérváriakat sajnos nem ismerem.

Sok sikert

Üdv Tubi

 

Előzmény: CsRob1 (1081)
selaci Creative Commons License 2007.03.01 0 0 1082

Üdvözletem mindenkinek!

 

Tavaly vettem egy házat, aminek a fűtése cserépkályhával volt megolva. Azt szeretném megkérdezni, ha a cserépkályhát lebontom és ugyanabba a kéménybe kandallót szeretnék bekötni az engedélyköteles-e? Ha igen, milyen engedély(ek),?

Köszi

 

CsRob1 Creative Commons License 2007.02.28 0 0 1081
Sziasztok!
Épülő családi házban elkészültek a kémények:Egy Schiedel ABS és egy Schiedel SR. Folyamatban van a kéményseprőknél a szemle megrendelése a használatbavételi engedélyhez. Mit ellenőriznek a szemlén? A kivitelezői nyilatkozaton kívül kell-e még valamilyen papír?
A tető faszerkezetének milyen minimális távolságra kell lenni a Schiedel kémény köpenytől? A tetőfólia hozzáérhet-e a köpenyhez?
a székesfehérvári Kémény Rt-nél mennyire "szigorúak" - ha van valakinek tapasztalata velük.
Tubiorsi Creative Commons License 2007.02.28 0 0 1080

Szia fh2007.

 

A 2006 os évben illetve idén is egyre több helyen zárt égésterű gázkészülékeket telepítenek.

Eleve a tervezők is főleg ezt ajánlják új valamint korszerűsítés esetén és egyre jobban elterjedt az emberek tudatában is főleg a biztonságos üzemelés miatt.

Pest megyében új épületeknél már csak zárt égésterű gázkészüléket engedélyeznek telepíteni függetlenül a telepítés helységétől.

Pár éven belül Bp.-en is várható ez, de ez nem megy egyik pillanatról a másikra.

Sok gázos még leragadt a gravitációs gázkészülékeknél és nem ajánlja az ügyfeleiknek a "C" tipusú készülékeket.

Hátránya:

Azonos minőségű készülék esetén az ár magasabb.

Kéményrendszerének komplett kiépítési költsége is magasabb.

Nem kiforrott még a kéményrendszer tömítésének tartóssága.

A tömítések élettartama nem valószínű, hogy megegyezik a kémény anyagának az élettartamával.

Az éves kéményseprési dij magasabb mint a gravitációsé, mivel minden évben nyomáspróbázni kell.

Előnye viszont több van  a "B" tipuséhoz képest, ami nem elhanyagolható.

De a hátrányok ellenére én is a "C" tipusút javaslom, mivel a biztonság a legfontosabb !!!

Ilyenkor a pénz nem számít, az élet az megfizethetetlen.

 

Amúgy is a gravitációs készülékek és kémények mellett csak az alacsony ár az előny.

 

Üdv Tubi

Előzmény: fh2007 (1077)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!