Keresés

Részletes keresés

Jani71 Creative Commons License 2017.09.14 0 1 25927

Igen, ezért írtam, hogy ha ugyanez van lent is, ami fent látható. Jártam már olyan helyen, ahol kb.

ilyen volt a takaróréteg, mégis ragyogóan fejlődtek a nagyobb gyökérrel rendelkező növények,

mert a sivár homok alatt agyagos záróréteg van. Nagyjából ilyesmire gondoltam.

Te is tudod, hogy a talaj egy sok tényezős történet, nagyon nagy a variációk száma.

Az, hogy az adott növény épp hogy találja meg az adott talajon az igényeinek megfelelőket,

sok dologtól függ. Ahogy máshol is, itt is ez történt (hacsak nem termesztéstechnológiai ok van).

Természetesen saját tapasztalatok is mondatják mindezt...! Itt is variálni kell. ;-)

Előzmény: nyebojsza (25924)
Jani71 Creative Commons License 2017.09.14 0 1 25926

Háát, esetleg. Öntözéssel. Láttam már löszön és homokon is krumplit. A különbség leírhatatlan!!!

Őszintén szólva én nem ölném bele az időmet, energiámat, pénzemet.

Nagyon precízen megkeresném, hogy mi működik viszonylag problémamentesen és azt tartanám.

Nem lehet mindent! Ezt én is megtanultam az elmúlt időszakban, ezért is mondom.

Van egy csoportja a növényeknek minden talajon és tájegységben, ami az átmeneti halmazba

tartozik, ezek azok, amelyek esetében 'oda kell tennie magát' az embernek, úgy érhet el eredményt.

Hogy melyek ezek, azt ki kell kísérletezni. Az pedig csalódással és kidobott idővel, pénzzel jár.

Meg persze sikerekkel, azért erről se feledkezzünk meg! ;-)

Mindenki vérmérséklete és lehetőségei alapján eldöntheti, hogy mit tud vállalni.

Előzmény: Didergő Király (25921)
beetee Creative Commons License 2017.09.14 0 0 25925

Ahogy a többiek is írták, elég kevés az infó a képeken kívül a fákról.

Permetezés, ültetés, stb..

 

Mondjuk nálunk is homok van, két utcányira meg már olyan sívóhoimok, mint nálad. Tényleg, merre vagy? :)

Mégis vannak fák.

 

Ahogy látom, azért vannak idei beérett vesszők, talán tavasszal még nekirugaszkodnak a fák...

 

Takarni mindenképpen érdemes. (akár fűnyesedékkel, akár szalmával, akár agrofóliával.... ) legalább a gyökértányérokat.

Nagyon sokat számít!!!

 

Előzmény: petrol19 (25917)
nyebojsza Creative Commons License 2017.09.14 0 0 25924

Nagyapámnak is ilyen homokban volt a szőlője, és semmi bajuk nem volt közte a szilvafáknak, meg a diófák is hatalmasra nőttek...

Mondjuk a szántóföld része nem sok mindenre volt alkalmas, csak rozst meg dinnyét volt érdemes belevetni.

Előzmény: Jani71 (25919)
nyebojsza Creative Commons License 2017.09.14 0 0 25923

A permetezéssel is lehet hiba. A rezes permetezéssel szorítkozz a rügyfakadás előtti meg a lombhullás utáni időszakra. Bár a szilva meg a meggy elvileg bírja a rezek, de azért én nyáron nem használom.

A másik amit írtak is, hogy hiába locsoltad, ebben az idei nyári forróságban még a fák gyökerei is elégtek, vagy megfőttek.

A pajorok is lehetnek ha voltak a földben, mert nincs fű aminek rághatták volna a gyökerét, de ha azok lettek volna, akkor nem is hajtott volna ilyen szép vesszőket.

Ebben a homokban többszöri próbálkozás kell, amíg megerősödnek annyira, hogy az ilyen forró száraz nyarakat átvészeljék :(

Előzmény: petrol19 (25917)
alfi13 Creative Commons License 2017.09.14 0 0 25922

Pontosabban milyen növényvédő szerrel permeteztél, milyen keverési aránnyal és milyen fákat? Ha pl réztartalmú szerrel permeteztél őszibarackot vagy nektarint akkor máris megvan a hiba oka ezeknek a fáknak tilos vegetációban a réz. Mikor ültetted ezeket a fákat?

Előzmény: petrol19 (25917)
Didergő Király Creative Commons License 2017.09.14 0 0 25921

betrágyázva, krumplinak nem lenne jó esetleg?

Előzmény: Jani71 (25919)
Didergő Király Creative Commons License 2017.09.14 0 0 25920

nagyon durván néz ki a "talaj", úgy tűnik még a fű sem marad meg rajta. :(

Előzmény: petrol19 (25917)
Jani71 Creative Commons License 2017.09.13 0 0 25919

Tippem: - túlforrósodott a talaj, ezt nem minden viseli el, egyszerűen elégtek (gyökér is)

             - a folyamatos öntözés miatt a talajból eltűnt a tápanyag, hiány állt be, nem pótoltad.

Ennyi bőven elég is, hogy ezek a jelenségek bekövetkezzenek.

(A szilva nem homoki faj! Az ilyen talajnak nagyon gyenge a tápanyag megtartó képessége.

A talajéletről nem is beszélve. Ráadásul könnyen melegszik, mindent eléget. Lent is, fent is.

Ha mindenképpen ezen kellene gyümölcsöt termesztenem, én minimum takarnám.)

Nem tudom, hogy mi van a gyökérzónában, de ha az, amit a képen mutattál, akkor az kevés...

Szerintem.

Előzmény: petrol19 (25917)
Flaci74 Creative Commons License 2017.09.13 0 0 25918

Ne haragudj, de ez miféle talaj? Sivatag? Úgy fehérlik a föld, mintha valami homoksivatag lenne. Amúgy meg ezek nagyon fiatal fák, és nem kellett volna ezeket időben visszametszeni, hogy a töve erősödjön? Ezek a fák amúgy meg olyanok, mintha túl lettek volna trágyázva. Tettél trágyát az ültetőgödörbe? Nem lehet hogy az amúgy is meleg homokföldben a trágya miatt a gyökerek túlmelegedtek? nem lehet, hogy ez a talaj nem is alkalmas gyümölcsfára?

Előzmény: petrol19 (25917)
petrol19 Creative Commons License 2017.09.13 0 0 25917

A kertünkben néhány tő (egészséges) homoktövis mellett sok gyümölcsfa van/volt. Kajszi, őszi, nektarin, meggy, cseresznye, szilvafa. Úgy néz ki, hogy néhány fát leszámítva az összes kipusztult. Az okokat keresem, de nem tudom mi lehetett a gond. Kb. 1 hónapja kezdődtek a problémák, elkezdtek lankadni és potyogni a levelek. Előtte az amúgy is sebes (jégverés) fákat levéllyukasztó gomba támadta meg. Most 1 hónapja nem kaptak növényvédelmet a fák, ez idő alatt a 90%-uk eldobta a lombot. Néhányon maradt levél, de olyan mintha leégett volna, vörös lett a levél. Csatolok néhány képet. Öntözve folyamatosan voltak a fák. Gondoltam először a rézre, mert korábban felszívódó (aminosavas) rezes kezeléseket kaptak a fák, de már kora nyár óta, tehát nem hinném, hogy ez okozott gondot. Gondoltam még a pajorokra, de ennyi fát egyszerre nem hiszem hogy kipusztít a pajor. 
http://kephost.com/image/BOjH
http://kephost.com/image/BOjm
http://kephost.com/image/BOjI
http://kephost.com/image/BOje
http://kephost.com/image/BOjr
http://kephost.com/image/BOji
http://kephost.com/image/BOj4
http://kephost.com/image/BOjt
http://kephost.com/image/BOjD
http://kephost.com/image/BOjn

Mit gondoltok?

szicsu1007 Creative Commons License 2017.09.12 0 0 25916

Nálam is feketedik a dió:-((

Előzmény: Didergő Király (25915)
Didergő Király Creative Commons License 2017.09.12 0 0 25915

bíztam benne, hogy a tavalyi feketedés, kukacosodás után idén jobb lesz a diótermés, de úgy néz ki, hogy kár volt reménykedni. az egyik fámon minden szem feketedik és potyog, a másikon (a minden szempontból jobb fajtán), talán a fele, de lehet, hogy később romlik az arány. tavaly kezdődött ez a sok kórság, előtte max a levelek hullottak idejekorán az esős nyarakon.

máshol mi a helyzet?

öreg_néne_b Creative Commons License 2017.09.11 0 0 25914

Évtizedek óta semmivel sem permetezett szép zöld puszpángot tarra rágtak a moly hernyói.

Persze biztosan igazad van, a gomba tette tönkre. Mondjuk én még nem láttam zöld, szőrös, mozgó gombát...

Előzmény: Jani71 (25910)
Jani71 Creative Commons License 2017.09.11 0 0 25913

Bocsánat, elrontottam. A "bár az ebben..." kezdetű mondatom a lenti, 3. linkre vonatkozott

eredetileg. Linkeket cseréltem, ez okozta a gabalyodást.

Előzmény: Jani71 (25910)
ka_TARZI_s Creative Commons License 2017.09.11 0 0 25912

Üdv!

 

Tuját, orgonafát mikor érdemes picit visszagallyazni?

 

Úgy értem mikor van a legkisebb esélye, hogy elfertőződik a vágásnál.

 

Még most csináljam, vagy várjam meg a lombhullást/telet?

CBNora Creative Commons License 2017.09.11 0 0 25911

A moly is el tudja pusztítani a buxust, tapasztalat. Valóban teljesen elszárad a bokor, és ki se hajt, ha erős, ismételt puszpángmoly kártételnek van kitéve.

A mi boktainknak korábban néha pöndörödött a levelük egy része, ezt levélbolha okozta. Aztán megjelentek a puszpángmolyok, és a tavasszal még dús, zöld bokrok nyár végére elszáradtak. Más betegséget korábban nem láttam rajtuk. Rendszeren nyírva voltak, figyeltem rájuk, észrevettem volna. Annál is inkább, mert tudtam róla, hogy van olyan gombabetegségük, ami elpusztíthatja őket. Nálunk nem az volt.

Előzmény: Jani71 (25910)
Jani71 Creative Commons License 2017.09.11 0 0 25910

Félreértés ne essék, egyáltalán nem akarom elbagatellizálni a moly kártételét, sőt!

De most már úgy vélem, hogy az igazi, mindenfelé látható, nagy, állományokat elszárító

pusztítást gomba okozza. Ez nem jelenti azt, hogy a moly ellen nem kell továbbra is védekezni

(bár az ebben a cikkben levő képen is teljesen száraz bokor látható és okként a molyt tárgyalják)!

Csak annyit, hogy ha nem tudunk a gomba jelenlétéről, akkor esetleg hiába szórjuk a szert

a moly ellen, szépen lassan, de biztosan ki fog pusztulni a buxusunk.  :-(

(Ráadásul nálunk az idén az atkák is kellemes tivornyát csaptak, mire észrevettem a jelenlétüket...

A fenti gombás témában még néhány cikk: 1.  2.  3. )

Előzmény: Ali-bá (25904)
CBNora Creative Commons License 2017.09.11 0 0 25909

Szerintem valószínűleg valamelyik liszteske. Néha nálam is ellepte a paradicsomot, elsősorban a fal mellett, védett helyen lévő cserepeseket. Tanulságos fotókat tudtam készíteni néhány liszteskén élő ragadozóról és parazitáról. A növény így is kihúzta fagyokig, de kevés terméssel és ronda lombbal. A kertbe kiültetett töveken ez nem volt komoly gond, valószínűleg ott jobban tudtak érvényesülni a liszteskék ellenségei.

A lepkekabócák már kifejlődtek, kopnak a vatták.

Most már én se fogok permetezni, bírják, ameddig bírják. Az ellenállóbb fajtákon meglesz még egy jó darabig a szendvicshez való, egyelőre a kényesebbek sem járják még a végüket.

Előzmény: beetee (25906)
nyebojsza Creative Commons License 2017.09.11 0 0 25908

Ha leszeded egy nappal előbb, de csak másnap eszed, ugyanott vagy :)

Előzmény: caterina3 (25899)
gesszti Creative Commons License 2017.09.11 0 0 25907

Itt még tele van a lugas növendék terméssel, jó lenne, ha még 2-3 hétig kihúzná egészségesen. ezért gondolnám még egyszer fújni. Üres üveg is akad még paradicsomlének, meg kacsazsíros kenyér mellett is jól mutat a kis fürtös körteparadicsom, meg a kis 3-5 cm-es golyók.

Előzmény: beetee (25906)
beetee Creative Commons License 2017.09.11 0 0 25906

Se a gyapjas, se a vértetvek nem igazán szoktak röpködni....

 

Kép jó lenne ezekről.

Vannak fehér vattás pamacsok a növényeken? Akkor lehet Amerikai lepkekabóca. Keress rá!

 

Azt mondjuk elég jól viszi (gyéríti) a Karate, ha jó porlasztással és lelkiismeretesen borítva van a növény.

 

Egyéb ilyen röpködő csoportos objektumok a liszteske, és az üvegházi molytetű.. de nem igazán gyakoriak a paradicsomon.

 

Én már nem permetezem a paradicsomot idén. Eddig is összesen 3-szor fújtam. Egy rezes, és két felszívódó. Egyik nyaralás miatt, másik egy tartósnak ígért hidegfront miatt. Többsége már leromlott, de annyit adott, hogy elláttam minden igényemet a családban és a munkahelyen is... :)

A kamra is tele van.

Előzmény: gesszti (25905)
gesszti Creative Commons License 2017.09.11 0 0 25905

A paradicsom lugas tele van valami apró, világos színű repkedő vackokkal. Ha hozzáérek a lugashoz, kirajzanak. A sárga paradicsomot biztos szeretik, mert rengeteg van rajta. A gond az, hogy én is szeretem a paradicsomot, és jobb szeretném, ha ezekkel az ingyenélőkkel nem kéne rajta osztozni.

 

Valaki valami gyapjas izét, emleget, valaki meg vértetüzik azok közül, aki látta. Így szeptember idusán milyen rovarölővel tudnám gyéríteni az állományt?

 

 

Karate-t és káliszappant próbáltam, de kiröhögik. 1-2 napig mintha kevesebb lenne, aztán újra ellepik a lugast.

 

Néhány levél betegeskedik, barnul a paradicsomon. Egyik-másik bokron jobban, a többin kevésbé. Érdemes még ilyenkor valami gombaölőt, vagy hasonlót ráfújni? Fontos lenne a 3, max 5 napos évi, és hogy ne legyen nagyon durva méreg.

 

 

Káliszappan: alma és körtefák védelmében csillagos 5-ösre vizsgázott. ahogy közeledett az érés, a felszívódó rovarölőkről áttértem a rövidebb évi-s kontaktokra, és végül csak tisztán szappannal. Jelentéktelen mennyiségű körtét böködtek össze a darazsak. Legalább 95% egészséges gyümölcs.

Ali-bá Creative Commons License 2017.09.10 0 0 25904

 

De ezekkel mi legyen?

Egyelőre permetezem, hátha lecseng a moly katasztrófális támadása, ha a környéken kipusztulnak a buxusok.

Előzmény: Ali-bá (25903)
Ali-bá Creative Commons License 2017.09.10 0 0 25903

Én is nagy gondban vagyok mert nem csak ez a sövényem van. (Ezt még tudnám mással is pótolni.)

Előzmény: diszbab13 (25902)
diszbab13 Creative Commons License 2017.09.10 0 0 25902

 

Köszönöm a válaszokat, még egyszer próbáljuk megpermetezni ,hátha meglehet menteni. Eddig ez volt a legjobb sövénynek ,nem volt vele gond. A csodasövényt gyakran kell nyírni, a lombozat elszállitása sem egyszerü. A ciprusnak is megjelent a gomba betegsége. Igaz, mindennek van jó és rossz oldala.  Még egyszer köszönöm a segítséget.

 

Előzmény: Ali-bá (25896)
caterina3 Creative Commons License 2017.09.10 0 0 25901

Köszönöm szépen!

Előzmény: beetee (25900)
beetee Creative Commons License 2017.09.10 0 0 25900

7 x 24 óra, az 168 óra. Ha letelt, akkor szedd. Még egyébként .... e!ég meleg volt most, sok anyagcserével a növényeknél is . Az ÉVI-t meg átlagos vagy az alatti körülményekre határozzák meg.

Előzmény: caterina3 (25899)
caterina3 Creative Commons License 2017.09.10 0 0 25899

De most tényleg, komolyan! :-))) Segítsen valaki tuti infóval, legyen szíves! Közelg a hazamenetel órája, és nem tudok dönteni. Múlt vasárnap délelőtt permeteztünk hétnapos szerrel (Ridomil), ma este le lehet szedni az éretteket a paradicsomról, biztonságosan fogyasztható, vagy sem? Legközelebb egy hét múlva jövünk, addigra eleszi a fene...

CBNora Creative Commons License 2017.09.09 0 0 25898

Igen, ez a legésszerűbb. 3 nemzedéke van a puszpángmolynak, folyton permetezni kellene.

Én már megváltam tőlük.

Előzmény: öreg_néne_b (25897)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!