Keresés

Részletes keresés

nopánick Creative Commons License 2011.08.25 0 0 2099

Főleg, hogy a "felső" szint mégtán be is lóghat az elő- és oldalkertekbe is kicsit... ?

Netán a pince/garázs is alatta?

Előzmény: KömKel (2098)
KömKel Creative Commons License 2011.08.25 0 0 2098

Mivel az OTÉK és az OTSZ (országos tűzvédelmi szabályzat) szabályozza a minimális oldalkertet, illetve a szomszéd épületektől a minimális tűztávolságot, nem nagyon fogsz kiskaput találni.

 

Egy megoldást talán tudok: tűzfalat kell mindkét oldal felé épiteni, de az meg azt jelenti, hogy csak az utcafrontra és hátrafelé rakhatsz nyilászárót, ami értelemszerűen megint nem élhető.

 

Az 5 méter egyébként szerintem még fogyasztható.

Képzelj el 5x5 méteres, kétszintes épületeket, egymástól 6 méter (két parkolónyi) távolságban egymás mögött. Valószinűleg 30% beépithető, tehát 150 m2 körül, azaz 4 ilyen tömböt egymás mögé rakhatsz. Négy darab kb 80 m2 alapterületű lakás, mindegyiknek kis oldalkert, saját parkoló...

Meg kell terveztetni, és ezzel a "project-anyaggal" árulni a telket. (esetleg elvi épitési engedélyt is kérni rá)

Előzmény: davni (2097)
davni Creative Commons License 2011.08.25 0 0 2097

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni,mielőtt a hivatalban dübögnék a hivatalok asztalán:)

Van Debrecenben egy belterületi építési telkem.A telek területe 514m2,viszont olyan okosak voltak valaha a földosztók,hogy 11 méter széles és kb.47méter hosszú.

Árulom a telket,de már 3 vevőt+2 vállalkozót veszítettem el azért,amiért ilyen keskeny,mert a 3-3 métert el kell hagyni,így nem tetszik Nekik az 5 méter maradék.

Kérdésem az lenne,hogy tudok-e valahol valamilyen segítséget kérni,hogy bírálják felűl,vagy nyissanak egy -kiskaput-:)?

Lehetne-e kérni,hogy ne legyen csak 2-2 méter a tűztávolság?Van erre valahol valamilyen jogszabály,ha igen hol?

Végül is nem Én osztottam fel ilyen keskenyre és nonszensz,hogy emiatt nem tudom eladni.

Előre is nagyon köszönöm a segítséget!

P++ Creative Commons License 2011.08.23 0 0 2096

Egyetértek veled, hogy ocsmányul néznek ki, de van egy 2m széles konyhám, amiben van egy 1,5m-es ablak. Ha ki akarom nyitni teljesen, akkor a tűzhelyen járjak keresztül?

 

Ezenkívül a kisebb szárnyak könnyebbek is, ezáltal tartósabbak és a kisebb súlyuk miatt kisebb kárt tudnak okozni, ha esetlen nagyon becsapódna a szél miatt.

 

Mivel már a csere megtörtént, ezért egy esetleges bűntetés mértékére lennék kíváncsi :(

Előzmény: nopánick (2095)
nopánick Creative Commons License 2011.08.23 0 0 2095

Ocsmányul is néznek ki, ezek a házak a sokféle ablakkal.

Néhol még színes lazúros a fa és a fehér műnyag ablak is keveredik :-(

 

Pedig, egyértelmű, hogy a homlokzat közös tulajdon, ezért oda

csak a közgyűlés által elfogadott típusú ablak volna rakható, egységesen.

 

Rémlik, hogy van rendelet a társaház homlokazati képe okán, az engedélyezésre is.

Bár a nagy engedélyezési liberó miatt ebben, most fejből nem vagyok biztos...

 

 

Előzmény: Axióma (2094)
Axióma Creative Commons License 2011.08.23 0 0 2094

A 150x150-es forgo ablakokat mindenki ketfele felnyilora csereli... el nem tudom kepzelni, hogy ezert barki ep.eng-et kerne.

Előzmény: P++ (2093)
P++ Creative Commons License 2011.08.22 0 0 2093

Nem ugyanolyan elosztásúra...

Előzmény: P++ (2092)
P++ Creative Commons License 2011.08.22 0 0 2092

Panelházban ablakcsere engedélyköteles, ha nem ugyanolyanra lett cserélve? Ha igen, akkor ennek elmulasztása esetén kb mennyi büntetésre lehet számítani?

 

Köszönöm

KömKel Creative Commons License 2011.08.20 0 0 2091

Egyszerűbb akkor, ha az ácsot betoljátok alvállalkozónak (szerintem).

Egyébként lesz, aki elvállalja, ettől nem félnék :)

Előzmény: Kriszta9 (2090)
Kriszta9 Creative Commons License 2011.08.20 0 0 2090

Köszönöm a válaszodat, sajnálattal vettem tudomásul, hogy ez így van. Csak azt nem tudom, hogy így, hogy már fel van építve a ház, ki lesz az a műszaki ellenőr, aki elvállalja papíron, hogy ő volt az ellenőr.

KömKel Creative Commons License 2011.08.20 0 0 2089

Ha külön vannak a vállalkozók (márpedig ezek szerint igy van) akkor kell műszaki ellenőr.

 

Megpróbálhattok beszélni az áccsal, hogy szerződjön be a másik vállalkozó alá, de természetesen ennek is van költsége...

Előzmény: Kriszta9 (2088)
Kriszta9 Creative Commons License 2011.08.20 0 0 2088

Egy nagyon fontos kérdésem lenne. Jövő héten jön hozzánk az építésfelügyelet Székesfehérvárról. Külön szerződésünk van magára az építési munkára és külön szerződés az ács munkára. Eddig csak ezek vannak kész, illetve a tetőn a cserép még nincs fent.  Minden esetben kell a műszaki ellenőr vagy az 50 millió Ft el nem érő házépítéseknél nem? Fontos lenne, mert már csak a hétfői napunk van arra, hogy esetleg keressünk valakit.

Amúgy van valakinek valamilyen tapasztalata a fehérvári ellenőrökről?

Előre is köszönöm a válaszokat.

KömKel Creative Commons License 2011.08.20 0 0 2087

Mivel általában 6 méteres az épitménymagasság, ebből alakult ki a 3 méteres oldalkerti méret. Továbbá a tűzvédelmi rendeletben 6 méteres távolság van az épületek között, tehát ennek a felét kell venni. Hiába lakóépület, a funkció később változhat.

 

Ahogy lala leirta: utcafronton 5-5 méter, másik két oldalon 3-3.

Előzmény: nopánick (2085)
KömKel Creative Commons License 2011.08.20 0 0 2086

Szabadonálló beépitésnél nincsenek ablakméret tilalmak, mivel 3 métert tartanod kell, a szomszéd is tartja a maga 3 méterét, igy legrosszabb esetben is van 6 méter a két épület között.

Speciális esetben a tűzvédelmi rendelet alapján előirhatnak nagyobb épületek közti távolságot, de sima lakóháznál ez nem fordul elő (ha a földszinten asztalos üzem van pl, akkor ott már figyelni kell)

 

Alap közmű: viz, villany, csatorna.

A fűtésedet azzal oldod meg, amivel akarod, erre nincs előirás. Viszont viz nélkül nem fogsz épitési engedélyt kapni... 

(azt fogják javasolni, hogy társuljatok a szomszédokkal, és terveztessétek meg a vizet, vigyétek oda. Ennek tervezési-engedélyeztetési oldala 8-10 hónap, és költségben 10e Ft/méter körül van NEM aszfaltozott út esetén)

 

Elméletileg lehetséges a fúrt kút, mint vizpótló berendezés, de ilyenkor az ÁNTSZ-el be kell vizsgáltatni bizonyos időközönként a vizminőséget (saját költségen). Ha ez lesz, akkor csakis lakófunkciót képzelj el oda, mert bármiféle üzem/üzlet/telephely iszonyatos szivatással jár.

(már emlitett ÁNTSZ vizmintázás, mivel nincs biztositott viznyomás, a tűzoltó tűziviztárolót kér, stb)

 

A csatorna közműpótlásáról már volt szó valamelyik topicban, elvileg van gyártó, akinek megvan az engedélye rá.

Előzmény: nopánick (2083)
nopánick Creative Commons License 2011.08.20 0 0 2085
Előzmény: _lala_ (2084)
_lala_ Creative Commons License 2011.08.20 0 0 2084

Ha nincs extra helyi előírás, akkor az általános szabályok szerint mindkét utcafront előkert, és 5 méteren belül nem lehet épület, a másik kettő oldalkert, ott 3 méter a korlát. Az ablakok elhelyezése lényegtelen.

 

Előzmény: nopánick (2083)
nopánick Creative Commons License 2011.08.20 0 0 2083

Adott egy SAROK telek.

Szabadonálló beépítéssel és 5,5 méter építmény magassággal.

Frissen átminősített, nem kialakult Lke övezetben van.

 

Ennek a teleknek ugye lesz két előkertje és két oldalkertje?

Ha, a helyi szabályzat semmit nem mond az oldalkertről,

akkor annak mennyi a minimális mérete csak az OTÉK szerint?

 

- azon az oldalon, ahol nem lesz ablak az épületen (ill. csak 180 parapetes)

- azon az oldalon, ahol normál ablakok is lesznek

 

----

 

Az előírás: "teljes közmű", ideigleines csatornapótlóval, csapadékvíz kezelés: nyílt árokkal.

 

Ehhez képest, a telken CSAK villany van és

egyelőre(szemre még vagy10 évig) ésszerű költséggel

nem is lehet gázt ill. vezetékes vizet odavinni.

 

A gáz kötelező-e? Lehet-e pl. hőszivattyús fűtés, vagy vegyes kazán is a fűtés?

 

A vezetékes víz kötelező-e? Lehet-e, saját fúrt kút is a vízellátás?

allin81 Creative Commons License 2011.06.23 0 0 2082

Köszönöm a választ, így fogok eljárni! :)

Előzmény: Peter atyuska (2081)
Peter atyuska Creative Commons License 2011.06.23 0 0 2081

Két dolog vagy kell rá kérni fennmaradási engedélyt vagy sem irány a helyi építési hatóság nem úgy nyitunk hogy van egy meglévő építmény hanem szeretnénk és mi a módja :) illetve megkérdezni amikor készült mi volt az előírás úgy mellékesen. Ha a fedett terasz amúgy nyitott és nem zárt akkor nagy eséllyel nem kellett neki engedély.

Előzmény: allin81 (2080)
allin81 Creative Commons License 2011.06.23 0 0 2080

Sziasztok!

 

Segítséget szeretnék kérni!

Pár éve (3) vásárolt házunkhoz hozzáépítettem közvetlen a vásárlás után egy 3x5m-es fedett teraszt ami nem szerepel a tulajdoni lapon. :)

A házat most szeretném eladni, de aggódom hogy esetleg most kiderül hogy nem kértem rá ép. engedélyt és jön a birság...

Ha a leendő vevőm hitelt szeretne a ház vásárlásához felvenni és kijön az értékbecslő, nem lesz galiba?

 

A válaszokat előre is köszönöm!

 

Üdv!

Dunit Creative Commons License 2011.06.09 0 0 2079

 Talán csak nem alföldi ez a helység ?

 Ott nevezik alsóépületnek , alsókonyhának ezeket az építményeket. A Dunántúlon inkább a nyárikonyha elnevezés dívik.

Előzmény: csokis3 (2074)
levente.batisz Creative Commons License 2011.06.06 0 0 2078

Üdv!

 

Fa melléképületet építenék a ház falához, mekkora távolságot kell hagynom a kerítéstől?

golybli Creative Commons License 2011.06.01 0 0 2077

Köszi szépen a segítséget!

 

 

Az a baj ,h előre megrendeltem az ablakokat és utána gondolkodtam....

 

Nem gondoltam ,hogy egy ablakcsere enniy gonddal jár.....

Előzmény: nopánick (2041)
csokis3 Creative Commons License 2011.06.01 0 0 2076

Én csak az építmény ---   melléképítmény fogalmain próbálok lovagolni. Persze a melléképítmény is építmény csak azt kifejezetten a hátsókertbe is el lehet helyezni.

Előzmény: KömKel (2075)
KömKel Creative Commons License 2011.06.01 0 0 2075

A hátsókertbe (hátsó telekhatártól általában 6 méteres sáv) nem helyezhető el semmiféle épitmény. Tehát bárminek is nevezed el, engedélyt nem kapsz rá.

(a birság meg magas, és utólag sem engedélyezhető a fennmaradása)

Előzmény: csokis3 (2074)
csokis3 Creative Commons License 2011.06.01 0 0 2074

Nem akarok én valójában galabot tartani, csak egy melléképületet felépíteni, amiben szerszám tároló, alsókonyha lenne. Ezt a hátsókertbe hivatalosan nem lehet felépíteni, mert ez építmény. Ezért gondoltam, hogy ólnak neveznénk, ami melléképítmény és hátsókertben elhelyezhető.

Előzmény: KömKel (2073)
KömKel Creative Commons License 2011.06.01 0 0 2073

Az én értelmezésemben az állattartó épület jelenti az ólat.

 

Minden önkormányzatnak van állattartó rendelete, elsősorban abban kell megnézni, hogy mit ír elő, lehet-e egyáltalán galambot ott tartani. Utána jöhet az épitési szabályzat, hogy enged-e ólat, és azt hová.

Előzmény: csokis3 (2071)
KömKel Creative Commons License 2011.06.01 0 0 2072

SAjnos a Balaton mindig is különálló szabályozással rendelkezett, ráadásul az ügyintézők is tudják csűrni-csavarni a dolgokat.

 

Legjobb lenne, ha csinálnál egy skiccet, és azzal bemennél személyesen érdeklődni.

Előzmény: komilfo (2070)
csokis3 Creative Commons License 2011.06.01 0 0 2071

Sziasztok

 

Hátsókertbe szeretnék építeni egy melléképületet. Az OTÉK melléképítmények címszó alatt említ pl. állat kifutót, ólat.

Szerintetek ha építenék egy 3 helységből álló " ólat" és azt mondanám hogy ebbe galabot tartok, ezt elfogadná a hatóság.

Egyátalán mitől ól az ól?

komilfo Creative Commons License 2011.05.30 0 0 2070

Üdv.

 

Egy Balaton közeli zártkert beépíthetőségével kapcsolatban mire számíthatok?

Siófokhoz tartozik

 

Miket fognak, kérni, ha egyáltalán engedély köteles.

 

A hatóságok már 3 hete válaszra sem méltatnak.

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!