Keresés

Részletes keresés

Elektronikus Creative Commons License 2020.12.10 -6 1 181748

Még egy dolog, csak tegnap a nagyképű stílusotok miatt már elterelődött a figyelmem is, ezért nem tértem ki rá:

 

Lehetnek összetevők, amik savas, vagy mások lúgos környezetben oldódnak ki jobban, illetve ennek lehetnek még további árnyalatai / vegyületei.

 

Lehetnek emberek, kiknek ehhez el kell olvasni egy egészen 2015-ös könyvet hűha, ámbár ez iskolás kémiával is tudható, úgyhogy ezért sem fogadom el a nagyképű okoskodást, mert nincs mire felvágni. Nem mindenkinek játszik az életében központi szerepet az a kis kávé, hogy ennyit szarakodjon miatta.

 

Vagy az is lehet, hogy nekem például szakmailag érdekesebb volt a különböző kávéfőző szerkezetek felépítése / működése, ha már egykor TV-video stb. szervizt is üzemeltettem, tehát ezek már nem jelentenek kihívást, legyen az elektronikus vagy mechanikus téma. De kávés témával semmit nem foglalkoztam, így jól jött egy kis változatosság legalább. Ha nem is sok, mert azért még egy automata gép sem olyan bonyolult, legfeljebb elsőre érdekes, így már ráuntam erre is.

Előzmény: Elektronikus (181746)
ogrEicsab Creative Commons License 2020.12.09 -1 4 181747

Én abszolút nem vettem észre a stílusában fölényeskedést, meg, hogy tette volna a fejét.

Előzmény: Elektronikus (181746)
Elektronikus Creative Commons License 2020.12.09 -8 0 181746

Szerintem nem nagyon fogtad, hogy én sem ízlésekről akarok vitázni, egyszerűen csak a dolog logikájára próbállak rávezetni. Igyekszem fölényesen, lekezelően is fogalmazni, ha már teszed itt a fejed, akkor szokjad te is.

 

1. Valaki azt mondja, hogy megpróbál lemenni a naturális igazság szintjére és nem tesz hozzá semmit mondjuk egy kávéhoz, csak tiszta vizet.

2. A másik azt mondja, hogy ő tesz hozzá egy kis magnéziumot, meg még a tököm tudja nem érdekel miket is tesz hozzá.

3. Harmadik tesz még hozzá cukrot is, meg tejet és így tovább.

 

Most akkor, ha te vagy a 2. például, akkor lehet, hogy az 1. szemszögéből tekintve te vagy a kis pancsoló / gányoló.

 

Ezért sem érdemes fölényeskedni, mert ha az 1. kávézót olyan mélyen nem hatja meg a kávézás ügye, hogy még 2015-ös könyveket is olvasson miatta, azért talán még mindig jobban megérzi az igazság ízét, mint a 3. sz. cukrozós.

Előzmény: Freedom of mind (181744)
djboriska Creative Commons License 2020.12.09 -3 1 181745

Asszem felesleges ezt tovabb ragcsalni. Igya mindenk azt ami izlik neki. En full elfogadom, ha valaki a tiszta kavet szereti.

Habar clarity alatt egeszen mast ert a kaves szenzori agazat, mert valojaban egy "tiszta ROs kávé" ízben sose lesz tiszta(clear), pont az alacsony minosegu savassag es legtobb esetben ilyenkor jelentkezo rossz minosegu szartito test(szajerzet) miatt, de ebbe meg vegkepp nem erdemes tul melyen belemenni.

Az termeszetesen csak izles kerdese, hogy ki mit preferal.

Izlesrol nem vitatkozunk max izlelesrol.

Előzmény: Freedom of mind (181744)
Freedom of mind Creative Commons License 2020.12.09 -2 2 181744

Ha nem értetted meg amit lejjebb írtam, javaslom nézz utána még mielőtt túlságosan belebonyolódsz. Lásd: Colonna-Dashwood: Water for coffee c. 2015-ös könyve. Azóta már számtalan értekezés született a témában és tele vele az Internet.

Előzmény: Elektronikus (181742)
Elektronikus Creative Commons License 2020.12.09 -1 0 181743

Vagyis "a keserű kávét".

Előzmény: Elektronikus (181742)
Elektronikus Creative Commons License 2020.12.09 -4 1 181742

Ez olyan dolog, hogy jön valaki a cukros kávéval és azt mondja neked, hogy ő nem akarja megszokni az keserű kávét. Megpróbálom ezt megfogalmazni lefitymáló stílusban és viszek bele egy kis fensőbbségi tudatot is:

 

-------------------------------------------------------

 

Cukrot azért szeretünk adni a kávéhoz, mert picit komplexebb lesz tőle a kávé. Szódabikarbónát pedig azért mert megfogja kicsit a savakat (ízben!) tehát nem lesz olyan harsány bántó savassága a kávénak. Sokkal harmonikusabb balanszosabb lesz a kávé egy jól beállított szódabikarbónával. Nyilván hozzá lehet szokni közel nullás vízzel készített kávéhoz, mint ahogy az Omniához is. Nos én egyikhez se szeretnék ”hozzászokni”. Meghagyom ezeket a kompromisszumokat másoknak. Inkább a max ízkomplexitásra és a balanszra próbálok lőni.  Tiszta kávét meg az omniát meghagyom másoknak.

Előzmény: djboriska (181741)
djboriska Creative Commons License 2020.12.08 -3 1 181741

Magnéziumot azért szeretünk adni a vízhez, mert édwsebb picit komplexebb lesz tőle a kávé. Puffert pedig azért mert megfogja kicsit a savakat (ízben!) tehát nem lesz olyan harsány bántó savassága a kávénak. Sokkal harmonikusabb balanszosabb lesz a kávé egy jól beállított pufferrel. Nyilván hozzá lehet szokni közel nullás vízzel készített kávéhoz, mint ahogy az Omniához is. Nos én egyikhez se szeretnék ”hozzászokni”. Meghagyom ezeket a kompromisszumokat másoknak. Inkább a max ízkomplexitásra és a balanszra próbálok lőni. Az ROs kávét meg az omniát meghagyom másoknak.

Freedom of mind Creative Commons License 2020.12.08 0 0 181740

Pontosan.  Ugyanígy járnak el a térítőkön belüli városokban is, különben a tiszta víz igen hamar felfalná a vízhálózatot. 

Előzmény: Elektronikus (181739)
Elektronikus Creative Commons License 2020.12.08 0 0 181739

Ezért is van az például, ahol tengervízből sótalanított vízzel látnak el településeket, a vizet meszes adalékkal lúgosítják vissza, úgy engedik rá a csőhálózatra, hogy ne támadja, korrodálja.

Előzmény: Freedom of mind (181737)
Freedom of mind Creative Commons License 2020.12.08 0 0 181738

Vettem észre sajnos. :(

Előzmény: H_G (181723)
Freedom of mind Creative Commons License 2020.12.08 0 0 181737

Sok mindent érintettél, csak pár válasz ezekre:
A tiszta, visszasózástól mentes víz a propagandával ellentétben tökéletesen fogyasztható mint ivóvíz. A tea és a leves és úgy általában az ételek is valóban sokkal finomabbak teljesen tiszta vízzel elkészítve. DE!

A tiszta víz azért olyan agresszív oldószer mert a levegőből beoldott CO2-től a pH-ja eltolódik a savas irányba. Mindent old, a bojlert, a csövezést stb. , kivéve ha az rozsdamentes (ergo saválló) acélról van szó. 
A kávé valóban ízetlen RO vagy desztillált vízzel elkészítve, de nem azért mert az emberek megszokták a kemény vizet és mert az ásványi anyagok ízmódosító ágensként lépnek fel, hanem mert az oldott fémsók aktív részt vesznek a kávé ízanyagainak az extrakciójában. A legfontosabb kávézás szempontjából a magnézium, ehhez csak némi puffert szoktak tenni, hogy a bojler biztonságban legyen.
A közös etalon amirő írtál, jelenleg az ún. SCA víz aminek meghatározott paraméterei vannak.



Előzmény: Elektronikus (181735)
Elektronikus Creative Commons License 2020.12.08 -1 0 181736

Még egy adalék, egyes gyártók, akik nem merik bevállalni az ásványmentesített víz esetleges problémáit, szokták ajánlani, hogy csak étel, ital készítéséhez használandó, nem fogyasztásra.

 

Valaki kérdezte is fórumon, hogy mi van?

 

Egyszerűen csak az van, hogy a kávé, tea, leves stb. már hozzáad  a vízhez anyagokat, ami többé már nem "üres", így nincs gond.

Előzmény: Elektronikus (181735)
Elektronikus Creative Commons License 2020.12.08 -2 1 181735

Ellentmondásos, hiszen ha azt mondjuk, hogy az RO-víz agresszív, hatékonyan old, akkor a kávéból is az old a legjobban. Az ásványi anyagok ezt az oldóképességet inkább csak rontják szerintem, ugyanakkor az ízvilágot módosítják. A kalcium meszes íze, a magnézium, nátrium, szulfátok, vas, talán ezek a legfőbb ízmódosítók.

 

Vízkövet a kalcium-, illetve magnézium-hidrogén karbonát kiválása képezi, illetve vasas, mangános lerakódások is lehetnek a vízvezetékekben.

 

Ja, hogy sokan nem szeretik a tiszta RO-vizet, mert nem érzi benne a kalcium, magnézium megszokott, meszes / szappanos ízét? Megszokás kérdése, az ízérzékelés is relatív. Rövid megszokás után az RO-víz tűnik teljesen semleges*, tiszta víznek, ahhoz képest a többi meszesnek. Többé vagy kevésbé.

 

*Avagy ízetlennek, ezúttal a szó jó értelmében. A víznek nincs íze elvileg, mint etalon, vagy mint az elektromosság / elektronika világában a földpotenciál, 0 pont, viszonyítási pont, GND, amihez képest értelmezzük a pozitív és negatív feszültségeket.

 

A tesztelők lehetséges problémája, amikor szeretnének egymással összehasonlítani kávékat / gépeket, hogy nem egyforma a víz. Itt is egy közös etalon lehetne az RO-víz. Ja, nem tetszik az ízvilága.

 

Nekem mindegy, annyira nem érdekel már ilyen szinten, én a kávét, teát, levest is megszoktam tiszta vízzel.

 

Bojler belsejében sem láttam problémát (van egy automata és egy karos gép a konyhában), mindamellett főzés előtt kiengedem belőle az állott vizet, ha netán lenne benne oldott anyag, így próbálom minimalizálni.

Előzmény: ogrEicsab (181732)
djboriska Creative Commons License 2020.12.07 0 1 181734
Előzmény: djboriska (181733)
djboriska Creative Commons License 2020.12.07 0 1 181733

Bizonyos koncentráció alatt nem tud kiválni a vízkő. Hiába “van benne” ásványi anyag ebben az esetben nem tud kicsapódni. Erre vannak ilyen számolàsok is. https://www.cleanwaterstore.com/resource/calculators/langlier/
Cserébe a nullàs közeli vízzel óvatosan. Az elég agresszív oldószer, korrodál. A kazán érdekében én kerülném a nullàs körüli vizet. Erre a korrózióra is vannak kalkulátorok. 

Előzmény: koszanova (181731)
ogrEicsab Creative Commons License 2020.12.06 0 2 181732

62 mg/l van a Nordában. Kb. 1 évig Nordáztam, vízkőmentesítés nélkül. Utána szétszedtem a bojlert és zéró vízkő volt benne. Most saját magamnak keverem a vizet, ami TDS mérővel 140 ppm. Szintén zéró a vízkő. Nem mindegy, hogy az az ásványi anyag milyen ásványi anyag ?! :)

Az ízek kioldódásához pedig szükség van ásványi anyag(ok)ra, próbáld csak ki! ;)

Előzmény: koszanova (181731)
koszanova Creative Commons License 2020.12.06 0 0 181731

A fordított ozmózist nyilván értem, de a Norda mellett miért nem? Hiszen van benne oldott ásványi anyag.
Viszont btw ez nem ilyen egyéni dolog, hogy kinek mi ízlik? Ki lehet általánosan mondani, hogy ezzel jó/azzal rossz? Most kezdtem beleásni magam mélyebben, hogy már az eszközzel rendelkezem, ês az elején nem zárnék ki semmit. Mindenki kövesse csak el a hibákat, amit el kell követnie. :)

Előzmény: ogrEicsab (181730)
ogrEicsab Creative Commons License 2020.12.06 0 0 181730

Visszasózatlan RO víz mellett sem és Norda mellett sem kell vízkőmentesíteni, de az előbbi mellett még a kávénak sem lesz jó íze.

Előzmény: koszanova (181729)
koszanova Creative Commons License 2020.12.06 0 0 181729

Tisztított vízzel használom, amiben nincs visszapótolva az ásványi anyag (fordított ozmózis), de az előző tulaj ha jól emlékszem, Norda vízzel használta. Mivel most került hozzám, mindenképp akarom tisztítani. 
De akarok a vízzel is kísérletezni, milyen vízzel lesz a legjobb. 

Előzmény: ogrEicsab (181728)
ogrEicsab Creative Commons License 2020.12.06 0 0 181728

Vétek egy ilyen gépet olyan vízzel használni ami mellett vízkőmentesíteni kell. Ez mondjuk csak az én privát véleményem…

Előzmény: koszanova (181725)
koszanova Creative Commons License 2020.12.06 0 0 181727

Köszönöm, közben pihent, és utána nagynehezen felkapta. Aggódtam, hogy két hétig alatt tönkretettem az elnyűhetetlent, de végül meglett. 
Majd lesz még kérdésem lefolyással, nyomással kapcsolatban, de ettől a kis infarktustól eltekintve eddig bevált. Az előzővel nem tapasztaltam ilyen nehézséget, az csak simán tette a dolgát. 

Előzmény: PetiCalvus (181726)
PetiCalvus Creative Commons License 2020.12.06 0 0 181726

A gőzt próbáltad kinyitni?

Előzmény: koszanova (181725)
koszanova Creative Commons License 2020.12.06 0 0 181725

Sziasztok!

szert tettem egy fullos classicra (https://caffe35.webnode.hu/kavegepek/), és vízkőmentesítésnél miután kifogyott a vízkőmentesítős víz, ne kapja fel a vizet, amivel átmosnám. Milyen trükkje lehet, amire nem gondoltam? Az első néhány másodpercben mintha üresen kerregne, azután mintha történne valami, mert változik a hangja, de nem jön a víz. Nyomás sem épül fel, tehát nem a kimenetnél van eltömődve. Nem akartam leégetni, mert úgy tűnt, csak kínzom, de nem történik semmi. 

Valami tippjenvan valakinek? Köszönöm előre is!

ogrEicsab Creative Commons License 2020.12.01 0 0 181724

Hogy, hát így: https://caffe35.webnode.hu/major-szabalyozas/

Ez nem egy otthoni sufni tuning feladat, ezt szakemberrel szokták megcsináltatni. Az egyetlen Mo.-n aki ezt normálisan, lelkiismeretéden műveli a Borda Laci ( caffe35, vagy Fragola néven is ismert ).

Előzmény: fistic (181722)
H_G Creative Commons License 2020.12.01 0 0 181723

Vannak lomisok, akiknek a leghalványabb fogalmuk sincs az árult tárgyról.

 

Előzmény: Freedom of mind (181718)
fistic Creative Commons License 2020.12.01 0 0 181722

Ok, de hogy? Mi van ha nem is a késtartokban a hiba hanem a menetben...?

Előzmény: ogrEicsab (181720)
Elbandyhun1 Creative Commons License 2020.12.01 0 0 181721

Sziasztok, egy La San marco Sm92 instantot néztem ki 3 éves nagyon szép állapotú 105e ft-ért tud valaki véleményt vagy jobb választást javasolni, otthoni használatra lenne, elsősorban eszpresszóhoz, köszi

ogrEicsab Creative Commons License 2020.12.01 0 0 181720

Nem késcsere alkalmával “szoktuk”. Vannak olyan típusok amik gyárilag is már igen pontatlanok. A Mazzer nem ilyen, viszont az évek és az esetleges nem hozzáértő használat során ezek is pontatlanok lehetnek idővel. Fel szokták szabályozni, tehát párhuzamossá tenni a késtartókat. Ennek “tuning” kések használata esetén van nagyon nagy jelentősége, de mezei használatnál is megmutatkoznak a pontatlan daráló hátrányai.

Előzmény: Freedom of mind (181713)
Freedom of mind Creative Commons License 2020.12.01 0 0 181719

Én csak egyvalakit tudok aki talán tudja mit csinál, otthon nekiállni nem illik. A síkkéses őrlőknél a késtartókat szokták egyébként esztergálni, de nem tudom, hogy igazából van-e értelme. A régi őrlőmben a késeket én alufóliával állítottam be, mert eredetileg sem voltak egy síkban. Valahol egy youtube videón találtam a módszert, és tökéletesen bevált. Hogy egy egyébként szénné nyúzott őrlőt mely teljes felújítást kap fel kell szabályozni az rendben, de az is csak drága őrlők esetében éri meg szerintem. Egy szimpla késcsere esetén nem hinném, hogy érdemes ezen gondolkodni.

Előzmény: fistic (181712)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!