Keresés

Részletes keresés

Sheme Creative Commons License 2017.11.28 0 0 8475

Köszönjük szépen az építő jellegű hozzászólásodat.

 

Lejjebb írtam valamit a játszótérről, rémlik?

Előzmény: Commodore64Fan (8471)
Sheme Creative Commons License 2017.11.28 0 0 8474

Kérdés, nem-e egyszerűbb első körben fordítani egy olyan VICE-t ahol a plusz4-es mintája alapján a C64en is van 1551..?

 

Utólagos engedelmeddel tovább is fűzöm a gondolatmenetet... és még néhány ötletet is felvázolok!

 

Tegyük fel, van egy PC-s emuláció - Vice64 + 1551.

 

Kérdés:

 

- a normál KERNAL-os töltőrutint használó utántöltős programoknál jól jön az '51-es "tempó", mert 4x-re gyorsul a betöltés mindenféle turbó program nélkül. Régebbi, '83-86 közötti játékok, pl Trollie Wallie-nek is egy verziója valami 3-4 db-ból áll.

 

- de mi van akkor, ha saját töltőrutint használ a program? Például a Last Ninja 3-nak azt hiszem saját töltőrendszere van - 40 v 48 pixel hossznyi szélességben rasztercsíkocskák rohangálnak töltés közben a képernyőn. Ezt "elviszi" a 1551? Szerintem nem, mert az párhuzamos töltésre/mentésre van kihegyezve, de egy próbát talán megérhet.

 

- mi történik a trackload-os gyors töltőkkel? Szvsz mind kifagynak. A demo-k 99%, h nem fognak vele menni - egyelőre nem is ez a cél

 

- valaki itt írt valamit lejjebb (Siz?) az '51-re készített leggyorsabb gyors töltő rutinról. Azt szeretném kérdezni - mondom, csak vauzom a témát! -, megoldható-e valahogy, h át legyen ültetve C-64-re? Értem ez alatt, ha mondjuk készen van az átalakító csatlakozó, azon rajta lenne?

 

Tehát amikor bekapcsolom a C-64-et, a Paddle51-ben - tényleg, legyen ez a neve! - valami meghívja ezt a gyors töltőt, belapozza a C-64-be a megfelelő részeit és ollé, ki lehet használni az '51 párhuzamos adatátvitelét!

 

(Biztosan módosítani kell rajta, h működjön a C-64-en.)

 

 

- hogyan lehet "megmagyarázni" az Exp porton figyelő 51-nek, h ő most a 9-es drive? Mondjuk egy jumper, vagy egy billenőkapcsolóval be lehetne állítani a drive számot. Persze ezt majd az elkészülő nyák lapon kéne megejteni!

 

(Gondolom valamilyen POKE-kal. Majd kikeresem, mert az egyik Mikroszámítógép Magazinban volt egy cikk, mellyel a C-64-en a 1541-ről adatokat mozgattak a 1001-re. Ott is valamilyen POKE-olás volt, de erős a gyanúm, h a 41 volt 9-re átnevezve.)

 

Bocs a sok laikus kérdésért, de nem vagyok expert, csak egy szimpla, lelkes ötletelgető.

 

Előzmény: Törölt nick (8467)
siz Creative Commons License 2017.11.27 0 0 8473

Nagyjából ez lehetett az IDE64 alapötlete is. :)

Előzmény: IEC-ATA (8472)
IEC-ATA Creative Commons License 2017.11.27 0 0 8472

Anno én is erre gondoltam, amikor +4-es modolt gépet akartam csinálni. Expansion elosztón gondolkodtam és találtam is 50Ft-ért normál raszteres kártyacsatlakozót. gondoltam ezt felforrasztom nyáklapra és ehhez gyártom a saját nyákjaimat, mint például expansion portra csatlakozó winchester vezérlő. Milyen menő lenne már? Kártyát bedugom a gépbe és egy laptop winyó fel van csavarozva a kártyára.:-D

Előzmény: siz (8470)
siz Creative Commons License 2017.11.27 0 0 8470

Lehet, hogy valamihez használták még, de ilyen csatlakozót ma sehol nem lehet találni. Sőt, amikor Solder/Synergy annak idején a 90-es évek közepén árulta a saját bővítéseit (256k RAM, SID kártya, soros port, stb.), már akkor se volt és olyan expansion port splittert csinált, amiben sima raszteres csatlakozó van és a saját kártyáit is azzal gyártotta.

Előzmény: Sheme (8468)
Sheme Creative Commons License 2017.11.27 0 0 8469

--van több bontott csatlakozóm is egyébként--

 

2-3db-ot szeretnék venni, mert szeretnék vásárolni az elkészült átalakítóból, amit összehoztok!

 

Hú, de örülök neki! Hittem benne, h az agymenéseim nem lehetetlenek, csak kell egy remek csapat, amelyik kellő türelemmel és szakértelemmel nekiáll, és megcsinálja.

Előzmény: Törölt nick (8467)
Sheme Creative Commons License 2017.11.27 0 0 8468

1.98mm a lábak közötti távolság a Plus/4 Expansion portján. Ez egyedileg, csak a +4-hez gyártott csatlakozó?

 

Mert arra gondoltam, talán van olyan egyéb berendezés, ami szintén ilyen lábtávolságú csatlakozót használ és azt fel lehetne használni. De ha nagyon nem megy, egy Plusimat beáldozom, mert azt hiszem életképes volt az ötletem - csak nem tudom se leprogramozni, sem megtervezni, csak ötletelgetek.

Előzmény: siz (8465)
Törölt nick Creative Commons License 2017.11.26 0 0 8467

Kérdés, nem-e egyszerűbb első körben fordítani egy olyan VICE-t ahol a plusz4-es mintája alapján a C64en is van 1551..?

Mondjuk a (most) rohadtul nem kellő pl. 1581 helyett akár, hogy a grafikus felületre ne kelljen halom plusz dolog....IO1-re mapolva mondjuk, sőt lehet, emulátoron "egyszerűbb" nem is oda, (úgy rémlik eléggé "hardkódoltak" ezek az IO-k a forrásban), hanem valami ramot letakarni vele ideiglenesen, .....

 

...mit gondolsz, mennyi lenne a realitása egy ilyen pilot-projektet összegányolni gyorsban?

 

(tuti előbb megvan, mint a fizikai panel, ami nem is lehet próbapanel csak drótsalátákkal, mert a +4 expans. nem raszteres, --van több bontott csatlakozóm is egyébként--....)

Előzmény: siz (8465)
Törölt nick Creative Commons License 2017.11.26 0 0 8466

Nem tudom miben írtad és milyen uC-re, de a PC illesztő cucc evvel lényegében kb kész van, gyakorlatilag.

A uC a pc-vel már 22 féleképpen összeköthető....legrosszabb esetben régi sorosport és laplinket csinálni mondjuk...vagy ugyanez usb-n.

 

C64re átírni más tészta, de jól jelzi, hogy még itt is érdemesebb a tömör szintetizált kódból kiindulni, az a tény ,hogy inkább mikrokontrolerrel "szimatoltál" te is, és nem a drive dos vagy pluszi kernal romot fejtetted vissza,...

.... pedig ott minden megvan a dologból, csak éppen nem fehér embernek való körülfaragni és értelmezni az 1551 specifikus részeket abban a bináris salátában.

Előzmény: IEC-ATA (8464)
siz Creative Commons License 2017.11.26 0 0 8465

Ha valaki összerakja a hardvert (pl. egy C64 expansion port - plus/4 expansion port átalakítót -- oké ez már bukta, mert sehonnan se lehet plus/4 expansion port anya csatlakozót szerezni, plus/4-et ezért meg nem áldozunk fel), akkor én megírnám hozzá a C64 oldali szoftvert. Igazából annyit kellene, hogy a C64 adatbusz megy a plus/4 adatbuszra, a C64 címbusz alsó 4 bitje (0-3) a plus/4 címbuszra, a C64 IO lába (IO1, IO0, amelyik a $de00-t szólítja meg) megy a plus/4 címbusz 4. bitjére, a többi plus/4 címbusz lábat meg tápra és földre kötni, hogy a $fec0 címzést emulálja. Így alapból a címbusz $fedx lenne, ha a $de00-t szólítod meg, akkor áll be $fecx-re, amiből a paddle chipselect-et csinál magának. Nyilván kell még a töltelék (táp, föld, reset, órajel), de nagyjából ennyi lehet hardveresen. (+ egy ROM, ami vezérli).

 

De a mechanikai kialakítás a gázos szerintem.

Előzmény: IEC-ATA (8464)
IEC-ATA Creative Commons License 2017.11.26 0 0 8464

Egyszer felvetettem BSz-nek, hogy meg kellene írni a plus/4-es oldalt windows-alá, de csak a 1551 kezelését. Mondta, hogy külön gratulálni fog, ha megcsinálom. Persze, hogy nem csináltam meg! :-) Azt viszont kipróbáltam, hogy a paddle helyett mikrovezérlővel küldtem a 1551-nek adatot. Így fejtettem vissza a directory parancsot, hogy hogyan is néz ki ha a drive küldi vissza a gépnek az infót. Meg persze Siz leírásának is köszönhetően! Ha C64-alá be is lehetne tenni a TCBM vezérlését, akkor ott csak a hivatkozásokat kellene átírni a C64-nek megfelelően. Jó hát ez is egy öszvér megoldás lenne.

Előzmény: Törölt nick (8463)
Törölt nick Creative Commons License 2017.11.25 0 0 8463

Nos, a "bölcsek köve" tulajdonképpen nálad.

Egyrészt Te már megirtad egyszer a drive oldalt mikrokontrollerre, ennek alapján a tök önálló, könnyen portolható gép oldali kód sem olyan nehéz.

Másrészt, ha mégis gyári TCBM protokolnál marad a projekt (ötletemmel ellentétben) egy ilyen "emulált" 1551-et első körben, a fejlesztés alatt sokkal ésszerűbb, könnyebb, biztonságosabb C64-be erőltetéssel, ideoda dugdosással, kitudja mivel "szivatni", mint egy igazi, kvázi pótolhatatlan paddle+drive-ot.

 

Előzmény: IEC-ATA (8462)
IEC-ATA Creative Commons License 2017.11.25 0 0 8462

Ezt a véletlent!!! Pont pénteken vettem elő a nyákrajzot, amit ide is feltoltam nemrég, hogy mégis le kéne gyártani azt a két prototípust. Azért kettőt, mert 2db XC9572-m van SMD-be és akkor a paddle és a drive is egy lapon lenne. Nézegettem a rajzot és sok hibát is találtam benne. Kicsit át kellene szerkeszteni és meg is lehetne csinálni! :-)

Amikor BSz megírta a paddle programot a CPLD-be, akkor azt mondta, hogy letesztelte a leggyorsabb turbóval, ami létezik 1551-hez és azzal is tökéletesen megy. Egyébként a plus/4-el küldött adatfolyamban nincs timeout. Viszont amikor a drive küldi vissza a plus/4 felé ott viszont van. Erre akkor jöttem rá amikor a program olyan méretet öltött, hogy egy egyszerű Directory lekérdezés után, az adatcsatorna lezárása krix krax-okba torkolt. De csak annyi történt hogy a Status bitek nem a megfelelő időben lettek visszaküldve a plus/4-be. Átírva, már tökéletesen ment minden!

Előzmény: siz (8459)
Törölt nick Creative Commons License 2017.11.25 0 0 8461

Hát... max. drive rom-ba kellene a drive oldali kódot tenni,... legalábbis átmenetileg.

 

Esetleg elemes nvram-ra cserélni a drive-ban a ramot átmenetileg..(hogy még a rom égetés, kód relokálás, stb se szivasson halálba)

 

Amig valami sufni megoldás nem lenne a letöltésre, pl olyasmi ,hogy nincs handshake, nincs  chr-io szint ,nincs hibakezelés,  semmi nincs.

Nem is várunk rá és foglalkoznk vele, miket "mond" a drive, csak lökjük, lökjük a raw port állapotot egy táblábol, adott késleltetéssel, mondjuk plusziról emu alatt lelopva a "táncrendet", ott miket ír és mikor.

Gány? Az.

Működne? 99.99% biztonsággal igen. 

 

 

 

 

Előzmény: siz (8460)
siz Creative Commons License 2017.11.25 0 0 8460

Még egy: a gyorstöltők sajna úgy szoktak menni, hogy KERNAL-lal töltik le magukat a floppy meghajtó RAM-jába és utána kezdik el maguk vezérelni az adatátvitelt, szóval az nem biztos, hogy jó irány.

Előzmény: Törölt nick (8458)
siz Creative Commons License 2017.11.25 0 0 8459

A TCBM busz (a 1551) nem érzékeny az időzítésekre. Minden bájt külön handshake-elt. BSz elég jól leírta az adatküldés/fogadás protokollját a blogjában. Persze ez nem forrás, de kiindulásnak jó lehet. Ja, meg persze IEC-ATA is kellett, hogy implementálja (a másik oldalról) az SD1551-éhez.

Előzmény: Törölt nick (8458)
Törölt nick Creative Commons License 2017.11.25 0 0 8458

Feladat:

Valami kész, kompakt '51 gyorstöltőt kéne pluszi oldalon találni, ami .asm listában elérhető, nem egész sávokat eszik be egyben (mint a demo-k), hanem normális file alapú, de teljesen független a kernaltol.

( és lehetőleg ne legyen annyira időhisztis, hogy a képet lekapcsolja ill. raszterre szinkronoz a ted-el, mert akkor a C64 lassabb időzítése mellett esélytelen)

Így, ha C64en viszont lelőjük a képet, elképzelhető, hogy nem lehetetlen átírni.

 

Bazi nagy meló, mert a két gépen máshol van szabad ram, más a nulláslap, más minden...de legalább rögtön gyorstöltő lenne a frissen illesztett '51 hez.

 

 

 

Előzmény: Sheme (8447)
Törölt nick Creative Commons License 2017.11.25 0 0 8457

Take it with a grain of salt, bro'.

;)

 

Volt ott már SCPU építős projekt topik is... khm:)

 

 

 

Előzmény: O.R. (8455)
O.R. Creative Commons License 2017.11.22 0 0 8455

Érdemes a Lemon64-et figyelni. Ott két projekt is van. Az egyik egy Raspberry PI-n futó emuláció (állítólag ingyenes és nyílt forráskódú lesz, csak a kábelt kell majd megcsinálni hozzá):

 

http://lemon64.com/forum/viewtopic.php?t=46482&postdays=0&postorder=asc&start=30

 

A másik meg a uDrive, ez hosszú évek óta készül(get):

 

http://lemon64.com/forum/viewtopic.php?t=52438

 

És ebben lesznek egyéb drive-ok is (pl. 1571 és 1581). A legjobb benne az, ha kilépsz az image-ből, akkor SD2IEC-hez hasonlóvá változik (mass storage), de ha belelépsz egy megfelelő (D64, D71, D81 stb.) image-be, akkor attól kezdve bekapcsol az ahhoz való üzemmód (full drive emulation). Ha már egyszer végre kiadnák, úgy ez lenne a tökéletes megoldás.

siz Creative Commons License 2017.11.21 0 0 8453
Előzmény: Commodore64Fan (8452)
siz Creative Commons License 2017.11.21 0 0 8451

UK1541-et AmiBay-en és FaceBook csoportban lehetett venni. Emlékeim szerint 100€ körül volt, de nem biztos. Utánanéztem: 45€ volt a cucc, 20€ a posta + nemzetközi átutalás díja Lengyelországba, mert nem lehetett PayPal-lel fizetni.

 

Ott csak az a baj, hogy ott is egy fasz a saját feje után megy a fejlesztő és mindig csak újabb hardvereket akar belezsúfolni (legutóbb wifi chip-et emlegetetett), ahelyett, hogy a firmware todo listáját csinálná meg. Ja, átalakítás (vagy átalakító, amit fejlesztett hozzá, de 2db prototípuson kívül nem lehet megvásárolni - mert állítólag nem kapott visszajelzést a prototípusokról) nélkül kizárólag C64C házba megy bele, se kenyérdoboz C64-be, se VIC-20-ba, se C128, se C128D, se plus/4. Pedig a user portról csak a tápot veszi érdemben. MEG AZ ATN JELET, MERT AZ ELMEBETEG EMBER SIMA HÁROMPÓLUSÚ FÜLHALLGATÓ JACKEN VEZETTE KI RÓLA A SOROS BUSZT, amire csak a reset, a clk meg a data fért rá. Ha már négypólusút használ, akkor odafér az ATN is. Vagy használhatott volna sima 6 pólusú DIN csatit, hogy normál soros kábellel lehessen összekötni.

 

Egyébként eBay-en találtam 50$+posta környékén olyan SD2IEC-et, ami sima soros buszra csatlakozik és magnóról vagy joystick-ről veszi a tápot. Mondjuk ha játszani akarsz, akkor a joystick port nem egy jó választás. :/

Előzmény: Commodore64Fan (8450)
siz Creative Commons License 2017.11.21 0 0 8449

Szerintem (legalábbis kompatibilitást nézve) az UK1541. Szerintem nem kapható most és azért annak is vannak hibái bőven. Viszont 1541 hardvert emulál, ugyanúgy, mint a 1541U*.

 

Pl. alapból fizikailag nem fér bele a plus/4-be, tákolni kell, ráadásul a user port miatt C16/C116-tal nem megy.

 

Az SD2IEC-nek meg a firmware-e és a kapcsolási rajza is opensource, "bárki" tud gyártani belőle, de sok helyen kapható most is.

 

(Illetve nem rossz a magyar SD1541 sem, de azzal nincs személyes tapasztalatom, a hozzáállás viszont nem tetszett: ez kész van, többet nem gyártunk, van néhány kompatibilitási hiba, de azokat már nem javítjuk. Ezek miatt ez az első olyan Commodore-hoz használható tároló, amire azt mondtam, hogy nekem ez nem kell)

Előzmény: Commodore64Fan (8448)
Sheme Creative Commons License 2017.11.21 0 0 8447

Teljesen jogosak az érveid. Mire kijöttek volna vele, már rengeteg turbó program volt 1541-re.

 

És pontosan ez a "baj", nem is a hardveres része a horror, hanem találni valakit, aki -akár a kész plusz4es- 1551 kezelő kernal rutinokat átírja a C64 viszonyaira, hát..soxerencsét.

 

Tehát hw szinten össze lehet hozni, mert kb megvannak az Expansion porton azok a jelek, melyek kellenek az '51 kezeléséhez? Szerintem igen, és lehet kapni olyan panelt, melynek az egyik oldalán 44, a másikon 48 érintkező van, pont akkora lábközzel, mint a két masinának a csatlakozóiban van.

 

https://www.c64-wiki.de/wiki/Commodore_1551

 

Itt írja, h 4x-es sebességű a '41-hez képest - még a Verysoft's Boot is gyorsabb nála.

 

Pláne MIÉRT is ölne bele több hét-hónap kőkemény melót akárki?

Annak a maroknyi embernek, akinek van C64ese és 1551is, működjön?

 

Talán a kihívás miatt. A két gép gépi kódja szvsz semmiben sem különbözik egymástól, eltekintve egyéb hw-beli különbséget - színek, hang, ilyesmi.

 

Az SFD1001 csatlakozójában lévő ROM rutin, ami adja a hidat a 1001 és a 64 közé, nem ilyesmi kezelő rutin kellene az '51 és a 64-es közé? Persze, 1Mbye-os lemezt használ a 1001, de gondolom az elv nagyon hasonló, hiszen ott is valahogy belapozódik a program / adat a 64-esbe, mint a +4 és az '51 között.

 

(Titkon remélem, h IEC-ATA érez magában annyi elszántságot és akaratot, h megcsinálja. Talán Gaia / Bsz Mesterek is besegíthetnének egy kicsit, Gaia tudja, a Yape-ban hogyan "kezeli" az '51-et.)

 

 

Előzmény: Törölt nick (8435)
siz Creative Commons License 2017.11.20 0 0 8445

Erre meg csak ennyit:

 

> Az  SJL magnó összeakadás teljesen jól látható, hogy mitől van, aki egy sort is ért a forráskódból persze, annak..

 

Ugyanez igaz a több meghajtó összeakadására is (bár ahhoz a hardvernek is köze van).

Előzmény: Commodore64Fan (8442)
siz Creative Commons License 2017.11.20 0 0 8444

Hidd el, plus/4-hez is sokan használnak SD2IEC-et.

 

Másrészt, volt ez a hozzászólás

> Plus4-hez, C16-hoz, C116-hoz eladó Jiffydos floppy gyorstöltő rendszer, és más bővítések.

 

valami Commodore64Fan vagy ki írta. Feltételezem, hogy nem a Go4Retro-tól megvásárolt bővítést adja el. De persze tévedhetek.

Előzmény: Commodore64Fan (8442)
Törölt nick Creative Commons License 2017.11.20 0 0 8441

Azt mondnám, nem jobb, hanem teljesen más amit betettél.

 

Hogy egy 3+1 romok helyére betolt, alapvetően lemezes bővítés, a grafikus basic-et miért cseszi szét(circle, stb?!?!) az nemhogy nem elfogadható vagy tolerálható, de kb nem is érthető józan ésszel.

Nincs hely ennyi cuccnak? Legyen kevesebb, de ne az eredeti basic lényeges részeit tolja már szét.

 

Az  SJL magnó összeakadás teljesen jól látható, hogy mitől van, aki egy sort is ért a forráskódból persze, annak..

...a nagy "saját felelősségre" szöveg meg erős tulzás, 30éves gépek nosztalgikus cuccainál.

 

 

 

 

Előzmény: Commodore64Fan (8439)
siz Creative Commons License 2017.11.20 0 0 8440

Ide is Luca képeit tetted? :O

 

BTW szerintem hiánypótló BSz cucca, mert:

- aki SD2IEC-et használ, annak baromi sokat gyorsít

- aki SD2IEC-et használ, az valószínűleg nem akar magnóval szopni egyébként sem

- aki csak alkalomszerűen, nosztalgiából előveszi a gépet, letölt néhány játékot a plus4world-ről, kimásolja egy SD kártyára, az nem biztos, hogy ki akar fizetni valamelyik HIVATALOS forgalmazónak x dollárt a JiffyDOS ROM-ra, amit aztán a gép szétszerelésével kell berakni. Persze sok embernek ez nem okoz gondot, de azért szerintem több az olyan, akinek igen.

- aki meg nem a Go4Retro-tól veszi a JiffyDOS-t, netán még árulja is, az tök szimplán megkárosít másokat a jogvédett szoftver másolásával. Kűggyűk rá a BSA-t! (az utsó kurta mondat viccnek szánt, a többi nem)

Előzmény: Commodore64Fan (8439)
siz Creative Commons License 2017.11.20 0 0 8438

Ja igen, ide elfelejtettem belinkelni. Köszi, hogy pótoltad. :)

Előzmény: epy116 (8437)
epy116 Creative Commons License 2017.11.20 0 0 8437

Egy igazán jó hír, a plus4world-ön olvastam: http://bsz.amigaspirit.hu/sjl264/index_hu.html

siz Creative Commons License 2017.11.19 0 0 8436

A Commodore alapvetően azon gondolkozott, hogy hogyan lehetne kiváltani a bűnlassú soros buszt, ami ugye a VIC-20-hoz képest a C64-ben tovább lassult.


Elsőre a párhuzamos átvitel tűnt logikusnak, hiszen az az IEEE-488-al is működött. Ez lett a TCBM busz, amire csak a 1551 készült el. Aztán mivel az egész 264-es széria zsákutca lett.

A C128-hoz meg megcsinálták a 1571-et, amiben úgyis 6526 volt, amiben meg már volt jól működő soros léptető regiszter és a soros port korábban egyébként sem használt lábán (az SRQ-n) tudtak új, gyorsabb handshake-et csinálni, úgy, hogy a régi eszközökkel (a meghajtó a gépekkel, a gép meg a meghajtókkal) is kompatibliis maradt. Így aztán tök semmi értelme nem volt már a TCBM-et erőltetni, már akkor sem, a 80-as évek közepén.

 

Ma meg aztán főleg. Persze, műszakilag lehet, hogy kihívás (kb. annyira, mint ahogy BSz csinált plus/4-hez IEEE-488 illesztőt és hozzá még gyorstöltőt (!) is), de ettől még semmi haszna.

 

Igazából asszem nem is neked kellett volna válaszolnom. ;)

Előzmény: Törölt nick (8435)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!