Keresés

Részletes keresés

Citrus-liget Creative Commons License 2011.05.05 0 0 13547

Nálam -8nál megadta magát!

Előzmény: gáborke (13543)
nohab Creative Commons License 2011.05.05 0 0 13546
Sziasztok,
köszönöm mindenkinek a tippeket, átmenetileg szobafogságba került a flotta, -1,6 C volt hajnalban az alja nálunk, szombaton remélem visszakerülhetnek a helyükre...
Timonil Creative Commons License 2011.05.04 0 0 13545

Szia!

 

Szegény citrus:(

Erős kálium hiányban szenved ez az első ami szembetűnő. A másodlagos probléma, a csapvízzel való öntözés. Elmeszesítette a talajt!

Hiába tápoldatozod, a citrus nem tudja felvenni a szükséges tápanyagokat, csak a 6-6,8 PH tartományban.

Mivel most, nem ajánlatos átültetni, így csak azt javasolnám, hogy cserepezd át neki megfelelő citrus földbe. Próbáld az öntözést is szakszerűbben betartani.

Ha írsz privát mailt, szívesen leírom az ötleteimet, nem terhelem itt vele a T. publikumot!

Előzmény: june1 (13544)
june1 Creative Commons License 2011.05.04 0 0 13544

Sziasztok, van egy kis citromfánk és minden évben az a helyzet vele, hogy tele van virágokkal, majd nőnek kiscitromok is, de aztán elszáradnak és leesnek. Ebben az évben nőttek eddig a legnagyobbra, de megint elkezdtek lepotyogni, a levelek is sárgulnak. Mindenféle tápoldatot kipróbáltam már, de nem igazán használ semmi hosszú távon. Van esetleg valakinek ötlete a képek alapján, hogy mi hiányzik a fának? Köszönöm az ötleteket:)

gáborke Creative Commons License 2011.05.04 0 0 13543

A narancs az igen kifagy sztem 14 fokot sem bir igazán.

Előzmény: bognár1987 (13541)
sjohn Creative Commons License 2011.05.04 0 0 13542

Nekem volt "télálló" narancsom.

Nem tudom , hány fokot bírhat, de a legmelegebb télen fagyott ki tövig.

Előzmény: bognár1987 (13541)
bognár1987 Creative Commons License 2011.05.04 0 0 13541

Na akkor ez zsupsz megy a kertbe. De télálló narancs üyében hogy álltok.Van vele valami tapasztalatok?Szeretnék arról is valamit hallani.Igazán én nem vagyok nagy citrus rajongó,lehet a kudarcaim miatt,sose maradt meg 1 évnél tovább.De ez a télálló citrom már egy ideje birja a kertben.Inkább ezeket az egzotikus növényeket gyüjtögetem

 

Előzmény: gáborke (13537)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.04 0 0 13540

Nagyon jól néz ki.Gratulálok,ötletes és hasznos.

Előzmény: bombaba (13539)
bombaba Creative Commons License 2011.05.04 0 0 13539

Az enyémek itt nyaralnak, igaz, a képen nem látszanak.

Teljesen déli fekvésű a terület, jobbra (északról) van egy épület, annak a falánál tanyáznak a citrusok, szinte teljesen szélvédett helyen. Az összképet rontja a kék hordó, de az épület tetejéről abba folyik az esővíz.

Egyszeres raschel-háló van feltéve, részben jégvédelem, részben árnyékolás céljából.

2 éve egy jégeső rendesen megmetszette a citrusokat is, meg a többi virágot is, jéghálót szerettem volna, de nem tudtam beszerezni.

Törölt nick Creative Commons License 2011.05.03 0 0 13538

A multkor kialakult egy vita a citrusok árnyékolásával kapcsolatban.Megtaláltam az egyik leg

nagyobb/ha nem a legnagyobb/ osztráknál mi a helyzet!

Hát gondolom nem azért csinálja mert nincs mire másra költeni.

 

 

gáborke Creative Commons License 2011.05.03 0 0 13537

Mikor kaptam egész kicsi volt még (15 cm) a télálló mandarin, dugvány növény ugy láttam, 1-2 év után adtam Johnny-nak szerintem még akkor sem volt a törsze 5-6 mm nél vastagabb, és szépen kitelelt nála, bár az igaz hogy szerintem elég szélvédett délies fal elött van nála. De hát a -19 az -19.

 

Kép a kiskoráról:

 

üdv

Előzmény: bognár1987 (13518)
Timonil Creative Commons License 2011.05.03 0 0 13536

A blogomon vannak képek. De a fólia sátor akkora lesz, amekkorára építed. Van aki csak 10 m2 épít, van aki 100 at.

Delon77 most épített egyet, nagyon klasz lett, ott van a blog első lapján most.

( http://timonil.blospot.com )

Előzmény: alias Terkó (13534)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.03 0 0 13535

Szia!Nem merek tanácsot adni,én még most csak a széltől vagyok oda.De már annyit kihordtam,hogy vissza nem tudom.Az esetleges fagyra nem is merek gondolni.De hát a

guavé sem egy fagytűrő,esetleg valami mezőgazdasági fátyol folia?Persze ha a szél megmarad azzal is baj van.

Előzmény: gáborke (13532)
alias Terkó Creative Commons License 2011.05.03 0 0 13534

Sziasztok!

Tudsz feltenni néhány képet a fóliádról,amiben a citrusokat tartod?Én is be szeretném vinni a sajátjaimat,de nem tudom,az enyém megfelelne-e nekik.Érdekelne milyen magas,széles,hosszú,stb.Biztos mást is érdekelne!

üdv.Laci

Előzmény: Timonil (13530)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.03 0 0 13533

Hali!Megjöttem a cserép állitgatásból/idő szörnyű-szél/.de muszály volt kihordani egy csomót mert a teleltetőt már nem tudtam átszellőztetni.De utánna rögtön jött a szél.Vissza-

olvastam.Bombaba-nál van az igazság:

 

1./Limetta Rossa/Citrus Limonia/-erről tudnod kell ha valami limonia azt jelenti többszáz ne-

ves vagy név nélküli szelekciója van.Szerintem ez =Citrus limonia-Rangpur Limette,mandarinen-limette-vel.1./kép.

2./A Limoncino dolce/citrus limetta/=Citrus limetta-Süsse Limette,Römische Limette-vel.2.kép

3./A "Pursha"=Citrus limetta"Pursha"-Süsse Limette,Römische Limette.-vel.3.kép

 

Megkülönböztetés:rosso az a szin alapján

                              mell bimbó végú

                              nem mell bimbó végű és rücskös felület.

 

 

1./2./3./Mindhárom jól dugványozható,próbáld újra.Ezek elsősorban dísz növények és a jól dugványozhatóság miatt preferálják.

Előzmény: Citrus-liget (13513)
gáborke Creative Commons License 2011.05.03 0 0 13532

Én is most néztem hogy alacsonyabb hőfokot irnak mint amit még 1-2 napja mondtak. Most vigyem be a guavém? jó nagy dézsája van örülnék ha nem kéne belökni megint a teleltetőbe.:((

Előzmény: Törölt nick (13529)
Timonil Creative Commons License 2011.05.03 0 0 13531

http://www.agrumilenzi.it/page2-23.htm

Lenzi oldala. (A cserkert forrása)

 

Válasszunk ki egy kényesebb fajtát: Cedro Maxima

 

"Pianta sempreverde molto vigorosa con foglie molto grandi , può rifiorire in qualsiasi periodo dell'anno con fiori molto profumati. I frutti sono gialli di grossissima pezzatura.
Resistenza massima consigliata al freddo in luogo riparato: -7°/-8°C"  

 

Leírja, hogy bla bla, erőteljes növény, nagy levelei vannak, és egész évben virágzik, Virágai illatosak. Gyümölcs sárga, igen nagy méretű. Ajánlott legnagyobb hideg ellenállás, fedett helyen: -7 ° / -8 ° C

 

Lenzi Úr, ezt évek óta tudja, és a Flora Toscana is. 2 éve nem figyelek így a -5 ig tartó tavaszi hidegekre. Télen pedig a Lenzi által írottakat tartom be. Mínusz fokoknál gyújtok csak be nekik, sokkal szebben növekednek így. Nálam minden elvirágzott, hajtási időszak közepén vannak.

 


Timonil Creative Commons License 2011.05.03 0 0 13530

A citrusokat minden nyavaja éri a természetes élőhelyükön is. Nálam egy fóliasátorban vannak, mind, évek óta. Néha még érte őket fagy is. De ott védett!!! szélvédett helyen vannak. Semmi bajuk nincs ! Egy rövid ideig tartó -1-2 fok még jótékony hatással is van rájuk. A rengeteg leoltott, és ledugványozott csemete is ott van a friss hajtásokkal, soha nem pusztult el egy sem, sőt, erősödik.

Akik a szabadban tartják, azoknak kellemetlen kissé, hisz én a hidegtől nem féltem őket, csak a széltől. De a fólia erre megfelelő védelmet ad.

Előzmény: Citrus-liget (13528)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.03 0 0 13529

Fene megette ezt a mediterránumot/egyik szomszéd topik haja az égnek áll/Szigetvár egy

jelenleg Horvátországi hegyvidék és a Mecsek karéjában van.Nem ideális!Nyáron dög meleg télen igen mélyre menő hőmérsékleti kiugrások.Mi vagyunk a "lavor"alján.Most is,hogy mi van!Egész délelőtt meloztam:hordtam ki a cserepeseket mert a teleltető már túl meleg.

Ebéd utántól meg sitty-sutty leesett a hőmérséklet és huppogos erős Északi szél van.A cse-

repek állítgatása a fő feladatom mig megtalálom a szélmentes zugokat.

Előzmény: Citrus-liget (13514)
Citrus-liget Creative Commons License 2011.05.03 0 0 13528

Nem akarok veled vitatkozni,de ilyenkor a fagyos szentek(május 10.-12.körül), ami lehet előbb is már sokszor elkeserítette a magyar kertészeket.Nem egyszer kellett újra vetni a frissen kelt kukoricát , paradicsomot stb. Szerintem a citrusfélék gyenge hajtásai is megadják magukat egy-2 fokos fagytól.Persze ez ritkán szokott bekövetkezni, de azért néha előfordulhat.

Előzmény: Timonil (13525)
Timonil Creative Commons License 2011.05.03 0 0 13527

Még nem próbáltam! De kicsi nemesgyökerű növényeket én sosem tartok a szabadban:-)

Előzmény: Timonil (13525)
tech-pro Creative Commons License 2011.05.03 0 0 13526

A kicsi nemesgyökerű dugványokban sem?

Előzmény: Timonil (13525)
Timonil Creative Commons License 2011.05.03 0 0 13525

A mostani lehülés, semmi esetben sem okozhat károkat a citrusokban, aki félti őket be lehet tenni, de felesleges!

 

Előzmény: nohab (13515)
bombaba Creative Commons License 2011.05.03 0 0 13524

Bízom benne, hogy a "madzag a labirintusba" nem volt ironikus.

A Rappai-féle édes citromhoz személyesen nem volt szerencsém, most megnéztem, a fotók és a leírás alapján Pursha, de a fotón a levelek hosszúkásabbak, mint az enyémen. Itt az enyém, hasonlítsd össze, a gyümölcs febr. végére volt ilyen, a mérete 4-5 cm, de az első fotón a kisebbik 2 cm-es kis bogyó.

 

A 10 éves nem virágzó grape-fruitra mit mondjak? Nekem óriás citromom volt tőle limaquat helyett... Azóta sincs limaquatom.

Előzmény: Citrus-liget (13522)
sjohn Creative Commons License 2011.05.03 0 0 13523

3-4 éve kaptam Gáborkétól, volt vagy 30 centis, azóta.

Soha nem takartam semmivel

Előzmény: bognár1987 (13518)
Citrus-liget Creative Commons License 2011.05.03 0 0 13522

Köszönöm a "madzagot a labirintusba", de akkor még megkérdezném tőled, hogy Rappainál az édes citrom néven árult növényke micsoda, mert nálam alig nő valamit, viszont minden évben hoz valami csökevényes "bogyócskát". A 10 éves Rappai féle grapefruitom viszont még egy bimbót sem hozott.

Előzmény: bombaba (13521)
bombaba Creative Commons License 2011.05.03 0 0 13521

Kár, hogy a florealia.com nem elérhető, az nagyon korrekt oldal volt.

A Citrus limon La Valletta a fenti oldal szerint egy Máltán talált fajta, azért hívják teljesen korrekten máltai lime-nak is. Ennek semmi koze  a mexikói és karibi lime-hoz, a termést tekintve ez a legjobb fajta a lime-k között, élvezeti értékét tekintve.

A mexikói és karibi lime a flora-toscana-n összekeveredett, volt mexikói lime-om (igaz, a Starkl-tól, ahol ugye a fajták nem mindig korrektek), ennek a termése volt a legkisebb és legsavanyúbb az általam ismert lime-ok közt, de ez jellemző erre a fajtára.

A Caribbean lime / Lime dei Caraibi / Citrus latifolia állítólag a Karibi lime, erről az elnevezésről tavaly volt itt a topikon eszmecsere.

Nekem van egy Citrus latifoliám (igaz, a Rappaitól, aki megnevezések tekintetében szintén nem egy etalon), aminek a termése jelentősen eltér a Karibi lime-tól.

A flora-toscana majd mindegyik lime nevéhez hozzárakta a Mexican lime és a Caribbean lime nevet, hasznos, ha ezt nem vesszük figyelembe :)

 

 

Előzmény: Citrus-liget (13519)
Citrus-liget Creative Commons License 2011.05.03 0 0 13520

Szerintem biztosan nyugodtabban alszol, ha betolod a garázsba. Ha megtudod oldani, akkor ne kockáztass.

Előzmény: nohab (13515)
Citrus-liget Creative Commons License 2011.05.03 0 0 13519

Teljes a káosz a citrus nevek terén Nálam többek között van:1.Citrus limon La Valette(Máltai citronnak adták)

2.Mexikói törpecitrom(Mexican lime?) 3. Caribbean Lime (Karibi lime-nak tudtam).  A Flora toskana egy nővénynek árulja.

bognár1987 Creative Commons License 2011.05.03 0 0 13518

Szia Siohn. Olyan kérdésem lenne,hogy mióta van a télálló mandarinod kiültetve,és volt neki valami téli védelme? Nekem is van egy ,de idáig csak elrettentő példákat hallottam,ezért nem mertem kiültetni.

Előzmény: sjohn (13499)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!