Keresés

Részletes keresés

Zsu_1985 Creative Commons License 2018.03.07 0 0 26360

Szép,megnéztem (már amennyire én értek hozzá :) Igen, nagyjából én is így gondoltam a metszést,ehhez hasonlót olvastam én is, viszont a cseresznyét, meggyet azokkal is várni kellene nem? A meggyet pirosbimbós, a cserit meg inkább augusztusban? Ezek fiatal fák ősszel ültettem, inkább suhángok még, vagy azoknak mindegy mikor vannak metszve? Hát nálunk meg kemény,kötött,agyagos a talaj, elég nehéz volt kiásni ősszel, főleg a szőlőt,nem használtam semmi talajfúrót. Ilyen Symbivittel, bactofillel kísérleteztem, nem tudom lesz-e hatása :) 

Előzmény: kavicsos64 (26358)
pacsepa Creative Commons License 2018.03.07 0 2 26359

A Syngentha oldalán egy-egy növénycsoport, vagy akár egy-egy növény növényvédelmével kapcsolatban a hobbikertészeknek is érthetően megfogalmazott leírások vannak. Milyen betegségeik vannak, mikor jellemző azok kártétele, hogyan lehet védekezni és persze hozzáteszi, hogy az általa gyártott növényvédő szerekből mit ajánl használni. Utóbbi nem szentírás, de hát ez egy növényvédő szer gyártó oldala, megengedett egy kis önreklám.

Vannak gyártók esetleg jobb készítményekkel is egy adott növény betegség megelőzésére, vagy kártevő gyógyítására.

Ha tudod mit akarsz és mi ellen védeni, akkor konkrétan tudsz majd itt is kérdezni.

Az azért elég meredek lenne, hogy itt egy-két hozzászólásban meg tudjunk tanítani arra, amit évek alatt tanultunk meg mi is. Segítőszándéknak nem vagyunk híján, de az nem óv meg Téged attól, hogy saját károdon is tanulj. Sajnos...

Ha kérdezel, akkor így kezdd: milyen növényt akarsz védeni? Általános csodaszer csak egy van a totális gyomirtó!

 

Néhány általános alapszabályt azért leírok:

 

1. A növényvédő szerek alaptípusai: felszívódó, kontakt, transzlamináris hatású és ezek kombinációi.

- Felszívódó szer a növény zöld részein, virágokon keresztül felszívódik, a növény nedvkeringésével messzebb is elvándorol, általában hajtás (csúcs) irányban. A felszívódás pár órán belül megtörténik, utána az eső nem árt neki.

- Kontakt szer a növény felületén tartósan megmarad(hat) és ott hosszabban kifejt(het)i a hatását, vagy a rovarkártevővel kontakt azaz közvetlen kapcsolatba kell kerülnie, hogy hasson. Az esős idő csökkenti a hatását változó mértékben, de jellemzően. Egyes koöntakt szerek eleve nem is törekednek tartós hatásra, éppen a napokban írtam a Bundás bogár kapcsán pl. a Karate nevezetű rovarölő szerről, amelynek hatása mindössze pár óra, utána lebomlik. Mint a Chemotox!

- A transzlamináris hatás azt jelenti, hogy felszívódik a szer, de nem vándorol a növényben a permetet ért zöld részekből tovább. Esőállósága ennek is kiváló, rendszerint hosszú hatású szerek.

 

2. A növényvédő szereket általában lehet egymással keverni, de mindig meg kell győződni mit, melyikkel! Előtte kérdezz!

 

3. A bekevert (vízzel) növényvédő szereket TILOS később, akár egy-két nappal később felhasználni! Ha érdekel miért, elmondjuk majd, legyen elég, hogy a Te és mindannyiunk védelmében! A bontott növényvédő szereket lehetőleg hermetikusan vissza kell zárni, ha ez problémát okoz, akkor kérdezz, mondjuk a praktikákat!

 

4. A növényvédő szerek kijuttatásánál be kell tartani a munkavédelmi szabályokat. A szerek használatánál mindig kalkulálni kell az élelmezési várakozási idővel (ÉVI). Nem csak annál amit permetezel, hanem amire a környékén még mehet a szer.

 

Ha a kezdeti bukdácsoláson túl leszel, sok örömödet fogod lelni a kertészkedésben! Senki nem született kertészmérnöknek, többnyire később sem leszünk azok. Mégis ragad az emberre a kerti sáron kívül a tudás is. :-)

Előzmény: Zsu_1985 (26356)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.07 0 1 26358

Én forgattam ! Az egyik kertünk ! https://www.youtube.com/watch?v=twIWaPD-0XM

Előzmény: Zsu_1985 (26356)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.07 0 1 26357

A barackokat piros bimbós állapotban kéne metszeni ! Olyat is lehet hogy nem metszünk de akkor ha berakodik a fa, az első viharban összetörik ! Az összes többit, a dió kivételével már régen lehet metszeni ha az időjárás engedné már rég kész volnék ! A diót augusztusban kell levagdalni ,másként hónapokig folyni fognak a sebei ! Teszek valami filmet neked ! Én egy eléggé gyenge talajon kertészkedek hobbiból amit még a talajvíz is súlyt időnként ! A mész magas tartalma miatt mindenféle hiánybetegséggel is küzdünk ! Még is van termés bőven ! Bár néha elvesztünk egy két fát de oltok akkor jobb alanyút ami a helyhez igazodik !

Előzmény: Zsu_1985 (26356)
Zsu_1985 Creative Commons License 2018.03.07 0 0 26356

Nem sértődtem meg :) Feljegyzeteltem egy két dolgot megnéztem egy két videót, aztán vagy jó lesz vagy nem amit csinálok :) Pár év és belejövök..a saját bőrömön..

Én is utánanéztem azért dolgoknak, és van ahol azt olvatam a kajszit pirosbimbós állapotban, de sokan csak augusztusban mert van valami gombabetegség. 

Előzmény: szicsu1007 (26355)
szicsu1007 Creative Commons License 2018.03.07 0 0 26355

Minél egyszerűbben írjátok le, annál jobb :)

OFF Amit most leírok, nem sértésnek szánom:-)))

A három éves kisfiam este ágyba bújva megkérdezi anyut:

- Anya, hova jett a napocka?j

- Tudod kicsim reggel a napocska felkel, úgy mint te is, ballag az égen, mint te az oviba, és este fáradtan nyugovóra tér. Érted?

- Nem éjtem!

- No várjál, beküldöm apucit...

Menj már be a gyerekhez, fontos kérdése van!

Megyek.

- Apa! Hova lett a napocska? (Nekem nem mer selypíteni:-))

- Tudod kis fiam volt az a Kepler bácsi, habár az ő törvényei inkább csak a bolygók Nap körüli mozgását írják le; a nappalok és éjszakák változása a Föld tengely körüli bla-bla-bla..  Érted?

- Nem értem!

- Basszus, nagyi, gyere már be! Hová lesz este a napocska?

Mire nagyi:

- Hát elvitte a cica!

- Értem - mondja a gyerek, és takaróját fejére húzva békésen elalszik...

 

ON

Ha ezt egyszerűen le tudnám írni, akkor először magamnak írnám le:-)

A növényvédelem bonyolultságát számomra az (is) jelzi, hogy magán az interneten cikkek, leírások, videók, topikok ezrei boncolgatják ezt a növényvédelmi kérdést, néha késhegyig menő vitákkal. És egyesek hátha nem hiába seggelték le az öt évet a kertészeti egyetemen, vagy ennek hiányában éveken át a saját kárukon tanulták meg a Mecsek alján több hektáron, hogy miként cselekedjenek. Eközben olyan szavakat vagy kifejezéseket használnak, amiről nem is tudjuk, hogy rosszul tudjuk.

Mondok egy példát: a VegesoleReS 50 ml/10 literes hígításban vegetációban is használható, akár örökzöldekre is. Teszt: kérdezz meg tíz embert, hogy mikor van a növényeknél vegetáció!

U.i.: annak azért nézz utána, hogy mikor akarod metszeni a kajszit! Google:kajszi metszése

Én pl. az idén(!) nem metszem meg a kajszit (de ez már hosszú történet).

 

Előzmény: Zsu_1985 (26352)
Zsu_1985 Creative Commons License 2018.03.07 0 0 26354

Köszönöm már közbe kaptam segítséget személyesen!!!! Már nem aktuális a kérdésem. :) 

Zsu_1985 Creative Commons License 2018.03.07 0 0 26353

Azt még le tudnátok írni hogy ezeknél a szereknél mire kell figyelni? Permetezés után, vannak tyúkok, kutya, gyerek...használ valaki növényvédelemre "bio permetszereket,lemosókat", azok érnek valamit? 

Zsu_1985 Creative Commons License 2018.03.07 0 0 26352

Köszi! Igen, tudom mi a csonthéjas.) Akkor most melyiket metszhetem illetve permetezhetem meg a napokban?  (tudom hogy a metszés másik topik, csak mellélkesen kérdeztem meg). Alma,szilva mandula, meggy,szőlő? Ezeket gondoltam metszeni.  Az őszibarackal egy picikét várnék, a kajszival is, aztán nyáron a cseresznyét, a dióval is.  (jól gondolom ?:) Ezek közül melyiket permetezhetem meg a Championnal, amelyiket nem permetezhetem azokra kell más? Nincs túl sok időm erre gyerekek mellett, úgyhogy olyan megoldást keresek,ami az én szempontomból gyorsan megvan, és nem kell sokfélét..sokszor..tudom hogy az lenne az igazi,de nem tudok.. remélem azért így is tudtok segíteni :) Minél egyszerűbben írjátok le, annál jobb :) 

Előzmény: szicsu1007 (26349)
Ali-bá Creative Commons License 2018.03.07 0 0 26351

Hűűű, de szép képösszeállítást csináltál!  Idén is csináld meg, későbbi időpontokban is. (Nagyon tanulságos.)

Előzmény: szicsu1007 (26349)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.07 0 0 26350

Egyszer én belefutottam olyanba is ,hogy nem lehetett a virágzásban kifújni a chorust több fám bánta ! Tomboló szél és hóvihar volt ! Pont akkor amikor a bimbók már piros bimbóban voltak ,és kényszernyilt ,vagy inkább csak a fagytól hidegtől kipattant a bimbó és a bibe megfertőződött, 3 fám bánta a kései havat !

Előzmény: szicsu1007 (26349)
szicsu1007 Creative Commons License 2018.03.07 0 1 26349

Jééé! Pont ennyi gyümölcsfám van, de csak nyolc tőke szőlő.

A legnagyobb gondod talán az lesz, hogy ezeknek a fáknak eltérő a fenológiája; igencsak eltérő időben rügyfakadnak ill. virágzanak. Márpedig a permetezés idejét a fa pillanatnyi állapotához is illeszteni kell. Pl. a tél végi lemosást rügypattanás előtt (néha pirosbimbóig:-) ), de minél közelebb a rügypattanáshoz, mert akkor hatékony igazán a permetszer. De ha megnézed a mellékelt képet, akkor látszik, hogy egy adott időpontban meglehetősen eltérő stádiumban vannak a fák.

Pl. a mandula már virágzik, a kajszi bimbója rózsaszínesedik, a germersdorfi cseresznye pedig alig rügypattant (utóbbinak oka lehet egy hűvös északi sarok a kertben). Nálam ez olyan következményekkel jár (akár majd nálad is), hogy nem lehet (vagy nem érdemes) egyszerre minden fát ugyanazzal a szerrel megpermetezni. Trükközni próbálok. A monília ellen csonthéjasokat szokás virágzásban háromszor permetezni, Chorus ill. Topázzal.(Jut eszembe: tudod mi a csonthéjas? :-))))

A ringlót nem nyomom az első körben (korai lenne, még el se kezdődött a virágzás), a mandulát nem nyomom a harmadik körben (annak már mindegy lenne, kötődik a gyümölcs!). Persze így is háromszor nyomok virágzásban, de némelyik fát csak kétszer. Persze ha van időd, és az időjárás is engedi, akkor szét lehet aprózni.

Ez a szétaprózás tavaszi lemosásnál is előáll(hat).

 

Előzmény: Zsu_1985 (26339)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.06 0 0 26348

Én is csak mostanában mosom ! Az őszön láttam olyan ollót amihez van beépített mosó onnan jött hogy én is mossam ! Nagyüzemekben nem láttam sosem hogy mosták volna !

Előzmény: pacsepa (26347)
pacsepa Creative Commons License 2018.03.06 0 0 26347

"ajánlott fánként mosni"

Én inkább kötelezőnek mondanám. Valahogy kellene védekezni a vírusok ellen, ha mással nem némi megelőzéssel.

 

Nem tudhatod, hogy az előző évben nem fertőződött-e meg a Fád és még nem láttad a tüneteit, de a vírus már ott van és terjesztheted! Mint embereknél a lappangó időszak!

 

Én minden fa után Flóraszept-be áztatom metszőollóm fejét 4-5 másodpercre, aztán tiszta (!) papírtörlővel letörlöm.

Előzmény: kavicsos64 (26343)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.06 0 1 26346

A diót felénk nem szokták permetezni, de szerintem kárt nem csinál benne ! A szőlőre is igen ! Én minden fát le szoktam mosni így ahogy írtam !

Előzmény: Zsu_1985 (26345)
Zsu_1985 Creative Commons License 2018.03.06 0 0 26345

A szőlőre is ez a Champion és ezt mindegyik fára a dióra is mehet? Mást már nem kérdezek. Köszönöm.

kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.06 0 1 26344

Igen ,kérdés milyen lesz az idő ,esőt jósol egész hónapra ! Még a metszéseket sem tudtam befejezni mindig rossz volt az idő ! Bármi áron ki kell fújni a rezet Championt rügypattanásig ,mert perzsel !

Előzmény: Zsu_1985 (26342)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.06 0 1 26343

1cm alatt nem kezelünk sebet ! Nagyobb figyelmet inkább a metsző olló fertőtlenítésére kell fordítani ,ajánlott fánként mosni ! Kerülni kell az olyan ollókat aminek műanyag recés ellen pengéje van abban meggyűlik a faanyag és hurcolja a betegséget fáról fára ! Tiszta szesz jó lemosni az ollót !

Előzmény: Zsu_1985 (26339)
Zsu_1985 Creative Commons License 2018.03.06 0 0 26342

Nagyon szépen köszönöm. A rügypattanás előtt, az nagyjából most lesz ugye? :) 

Előzmény: kavicsos64 (26341)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.06 0 0 26341

Rügypattanás előtt Champion 50 WP két zacskóval 20 liter vízben ! Agrokén-Nevikén amelyiket lehet kapni rügypattanásban ! Ezeket szép napos időben fújni ! Virágzáskor Chorus 2-3 alkalommal az utolsót tömeges sziromhulláskor ! Évek óta igy permetezek, gomba ellen nem nagyon kell már a tenyészidőben védekezni ! Alaposan lemosni bő lével ! Így még nagyjából bió maradsz ! Rovarölőt ha kell szükség szerint !

Előzmény: Zsu_1985 (26339)
Zsu_1985 Creative Commons License 2018.03.06 0 0 26340

Amiket ősszel telelpítettem kaptak mikhorriza gombát és bactofilt, bár szerintem ennek már nincs jelentősége. 

Zsu_1985 Creative Commons License 2018.03.06 0 0 26339

sziasztok, tudnátok segíteni abban, hogy tisztán lássak? :) Van pár gyümölcsfám, 1 mandula,2 dió,2 alma,2 őszi,1 kajszi,1 szilva,2 cseri,2 meggy pár málna,ribizlitő,és 20 tő szőlő. Nem sok,a zöme ősszel lett telepítve..és előtte tavasszal. A kérdésem az lenne, hogy mivel lenne optimális permeteznem metszés után, fogalmam sincs mivel kell? Tavaly Championt nyomtak a kezembe a gazdaboltba, most meg a metszésről szóló könyvben vagy ezerféle Sygentás cuccot ajánlanak,de nem tudom erre szükség van-e. A szőlők zöme, és néhány fa rezisztens, gyerekek,kutya mellett mit ajánlanátok, és nagyjából hányszor kell lefújnom? Ha lehet minél kevesebbszer szeretnék,de valamennyi növényvédelmet mindenképpen,remélem valaki hozzá tud szólni,segíteni eligazodni, héten megyek gazdaboltba,de azért jó lenne,ha valaki leírná milyen lehetőségek vannak, nem tudom milyen kiszerelést kell vennem a fentiek ismeretében. Ezek mellett sebkezelőt kell-e vennem metszéshez,vagy ezek még nem túl nagy sebek? Előre is köszönöm! 

kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.05 0 0 26338

Régen egy ideig championnal a helyére rakott gumókat leszórtam ,és így temettem el ,ehhez még használtam amíg volt talajfertötlenítőt is ,ezt is a gumóra szórtam ,nem igen volt rágásos burgonya ! Csak mostanában nem használok ilyeneket idő és pénz hiányában !

Előzmény: Flanell (26336)
arpad-lajos Creative Commons License 2018.03.05 0 0 26337
Előzmény: Flanell (26336)
Flanell Creative Commons License 2018.03.05 0 0 26336

Nem a fitoftóráról van szó, sőt garantáltan nem gombáról. Semmi gombaölős permetezésre nem reagált.

A fitoftórának mások a tünetei, annál leszáradnak a levelek. Ami nálam szokott előfordulni (mostanában már alig-alig, szerencsére) ott meg pár nap alatt teljesen elfonnyadnak a szárak, mintha lerágta volna valami a gyökereket. (De a gyökerek teljesen épek.)

Fonálféregnek és baktériumnak is lehet ilyesmi tünete, de semmivel nem tudtam 100 %-ra beazonosítani.

Előzmény: kavicsos64 (26334)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.04 0 0 26335

Tudom ezeket ! De néha nincs idő összeszedni ! Meg mindkét oldalamon nem művelt gyümölcsös van én hiába szedegetem onnan átjön !

Előzmény: alfi13 (26333)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.04 0 0 26334

Ne ez ellen kell rézzel permetezni ! Ez egy gomba amit az eső ver fel a talajról a lombra ! nekem akkor a legszebb a lombja amikor szárasság van és árasztom ! De ha eső van utána minél hamarabb felszivodó fitoftóra elleni szerrel kezelni kell másként lehervad a lomb !

Előzmény: Flanell (26328)
alfi13 Creative Commons License 2018.03.04 0 0 26333

Én semmiképen nem használnék a bundásbogárra vegyszereket. Sikerült tőle megszabadulni úgy hogy a virágzás kezdetén az általad is említett sárga műanyag tálba öntött vizes tálba előszeretettel belemegy. Virágzáskor egy kiskert tulajdonosnak akinek van pár alma körte fája rövid idő alatt kézzel is össze lehet gyűjteni utána csak a rózsákat kell figyelni. Két évben egymásután szedtem a bogarakat mára elvétve találok egy-egy példányt pedig van 13db alma-körte fám. Másik ha naplemente után permetezel a szirmok összezárnak mindha esőkabátba lennének semmit nem ér a permetezés.

Előzmény: kavicsos64 (26314)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.04 0 0 26332

A netről rendeltem elsőnek !

Előzmény: Imperator23 (26327)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.04 0 0 26331

Nincs ,legalább is eddig nem volt ilyen gondom hogy a hideg kárt tett volna ! Júniusban már szedni szoktuk az új burgonyákat ! Ez a korai sem rossz megoldás mire a bogár dömping megjelenik szinte már nincs is a földben ! Esetleg 1 szer szoktam vegyszerezni ,előtte a konyhára ami kell felszedem ! Amikor lejár a vegyszer akkor meg kiszedem mind, a bogár meg hoppon marad ! De gonosz vagyok az aprót a föld tetején hagyom, és naponta a rá gyűlő bogarakat eltaposom !

Előzmény: Imperator23 (26327)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!